Zetelverdeling: K VP zes; VVD drie, AR en CH elk twee Adenauer: Zonder VS. gaat het ZIJN BORD LIET HIJ NIET LOS niet Ruim Chinese delegatie werd vormelijk ontvangen Prof. Beel heeft zich afgemeld Wassenaars (slot)akkoord De Quay weer premier TACHTIG DEELNEMERS AAN CONCILIE MEER Mgr. Suenens rapporteert vandaag Leone krijgt vertrouwen DE GLIMLACHJES WAREN Té BREED A.R.: sceptisch Premierschap f 10.000 aan prijzen Apartheid in de aftocht Zomer niet stabiel DAGBLAD VOOR ZEELAND Franse boeren nog obstinaat Ziektegevaar huis van bewaring Den Haag geweken Zonnige perioden (met mondjesmaat) „Engeland-EEG nog onopgelost Geen vergelijking Graanprijs Portugal de deur gewezen België Hemel weer wat opgeklaard Eerste ronde Geruchten 103e JAARGANG No. 24326 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 ZATERDAG 6 JULI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso; f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Lei. zzoti yo ujneni - .v........ GOES. KM,,!,,,. - m» E.r.,u voor HULST, S-».! M~Mm. M1T - IBijbu,..,,, TEKNEUZEN: IM,,,..!,... - „Mom mi - OOSTBURG Ni.».,».,. «1 - telefoon M» DE QUAY FORMATEUR (Van onze parlementaire redacteur) Over de inhoud van het „akkoord van Wassenaar", nu grondslag voor de forma tie-De Quay, is officieel nog steeds niets medegedeeld. Wij hebben echter reden om aan te nemen, dat de fractieleiders van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. met prof. Beel onder meer het volgende zyn overeengekomen: IDe woningbouw krijgt de hoogste prioriteit. Voor de verdeling van het woningbouw-contingent wordt de for mule-De Kort aangehouden. D.w.z. 45.000 goedkope woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 woningen in de vrije sector. Zouden er meer dan 90.000 woningen worden gebouwd, dan gaan die naar de vrije sector. In de komende vier jaar zou verder op twee huurverhogingen gerekend moeten worden. O Er is geen afspraak gemaakt over de bedragen, die extra aan de land bouw gegeven zullen worden. Men denkt in de grootte van 150 a 200 mil joen gulden, doch dit moet het kabinet uitmaken. Dezelfde procedure wordt ge volgd ten aanzien de Defensie. O Ten aanzien van de commerciële televisie is afgesproken dat er een pacificatiecommissie zal komen voor eon definitieve regeling. Als die commis sie op 15 juli 1965 nog niet tot bepaalde conclusies zou zijn gekomen, komt de re gering met een eigen regeling. In de overgangstijd wordt het tweede net in beheer gegeven aan de omroeporganisa ties. 4 Er zal worden gestreefd naar een neutralisering van het progressie effect bij de inkomstenbelasting. Ook zal men de mogelijkheid onderzoeken van een structurele belastingverlaging. De desbetreffende passage is echter zo voor zichtig geformuleerd, dat er geen reële betekenis aan kan worden toegekend. Er komt ook een beginselverklaring ten aanzien van de mogelijkheid van het aanwenden van algemene mid delen ter verdere uitbouw van sociale voorzieningen. Het is evenwel zo goed als zeker dat hieruit geen conclusies kun nen worden getrokken ten aanzien van de algemene ouderdomsvoorziening. 6 De overeenkomst als geheel geldt als bindend, met dien verstande, dat het beperkt incidenteel tegenstem' men mogelijk blijft. (Van onze parlementaire redacteur) De demissionaire minister-presi- dent, prof. de Quay, heeft aan het formatiefront de plaats ingenomen van prof. Beel. Hij is gisteren, di rect nadat informateur Beel zich met vliegend vaandel op Soestdijk had afgemeld, aangewezen als for mateur. De opdracht, die prof. de Quay heeft meegekregen, is gelijk aan die van prof. Beel, te weten: een kabinet te vormen, dat zich verzekerd kan weten van ei vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Gezien de voorgeschiedenis houdt die op dracht de uitwerking in van het akkoord van Wassenaar" tot een kabinet van de drie christelijke partijen met de V.V.D. Als ver deelsleutel voor de zetelverdeling zal daarbij, naar algemeen wordt verwacht, weer de formule (KVP) 3 (VVD) 2 (AR) 2 (CHU) worden aangehouden. MULHOLLAND een van de journalis ten die weigerde in de spionagezaak Va- vriiH?in„^nnen bekend te maken, is vrijdag uit de gevangenis ontslagen. Hii zhn8 straf0Fd1pn derde kwhtschelding van zijn straf, die vier maanden bedroeg. DE NIEUWE C.A.O. voor dagbladjour nalisten, waarover enkele maanden lang is onderhandeld, is thans goedgekeurd met terugwerkende kracht tot ER IS nog geen oplossing gevonden voor de ontruimingskwestie in Noordwijker- hout. Zoals men weet moet een veehou der een stuk land ontruimen met het oog op de aanleg van een parkeerterrein. DE AMSTERDAMSE studenten-kamer bewoners hebben hun actie, waarbij zij twee bewoonde tonnen aan de burgerij presenteerden: geëindigd. Het resultaat: zestig studentenkamers, erbij! DE V.S., Engeland en Frankrijk hebben ..krachtig" geprotesteerd bij Rusland n.a.v. de verkeersbeperkingen in het gebied langs de Eerlijnse muur. (Advertentie) Prof. De Quay is meteen begonnen aan het ontwerpen van een regerings program. Daarbij zal hij verwerken het geen prof. Beel donderdag met de frac tieleiders van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. is overeengekomen. Gisterenavond heeft de formateur zich door prof. Beel laten voorlichten over de achtergronden van dat akkoord. Zondag neemt hij een rustdag. Maandag komen de eerste be zoekers. Er wordt met spanning naar uitgekeken. De zetelverdeling is een pro bleem dat prof. De Quay nog wel eens wat hoofdbrekens zou kunnen kosten. Maar ook met het program is prof. De Quay ondanks het verdienstelijk graaf- en spitwerk van zijn voorgangers nog niet klaar. De fractieleiders mogen het dan met prof. Beel eens zijn geworden, over de moeilijkste punten erin moet het akkoord ook nog worden „verkocht" aan kandidaat-ministers en aan het parle ment. Hierbij zouden zich wel eens moei lijkheden kunnen voordoen. Tijdens een gisteren gehouden fractie vergadering van de A.R. is reeds geble ken dat men daar bepaald niet overloopt van enthousiasme voor het „akkoord van Wassenaar". Moet het inderdaad nog wor den bijgeschaafd? En is dat ook moge lijk? Zolang men zo geheimzinnig blijft doen met wat nu precies is overeenge komen, lijkt het in ieder geval verstan diger een definitief oordeel op te schor ten. Van socialistische zijde wordt thans met klem aangedrongen op meer openheid over wat in Wassenaar is afgesproken. De P.v.d.A. verwacht dat zij het prof. De Quay bij zijn formatie moeilijk kan maken als alle details bekend zijn. N.V. V.-voorzitter Roemers liet gisterenavond voor de radio reeds doorschemeren dat hij, als met name de sociale paragraaf te wensen zou overlaten, op een gezamen lijke actie hoopt met de K.A.B. Wat hier van zij, prof. De Quay kan er zeker van zijn dat hij scherp op de vingers zal wor den gekeken door de P.v.d.A. De socia listen zijn erg boos omdat zij weer bui ten spel zijn gezet. Prof. Vondeling heeft prof. Beel in een brief verweten dat hij de P.v.d.A.-fractie, „die groter is dan de drie kleinere fracties tezamen", een „uitermate pijnlijke en onverdiende be handeling" heeft doen ondergaan. Vol gens de socialistische fractieleider heeft prof. Beel de #P.v.d.A.-fractie zonder op gaaf van redenen uitgesloten. Zoals be kend heeft prof. Beel echter wel een motief voor dit uitsluiten opgegeven, na melijk de uitslag van de verkiezingen. Dit argument spreekt de socialisten ken nelijk niet aan. De eerste vraag die zich bij de ze telverdeling opdringt, is of prof. De Quay ook weer zelf premier zal wor den. Nu hij het formateurschap heeft willen aanvaarden is de kans dat hij zal aanblijven, aanzienlijk groter ge worden. De drie christelijke partijen en de V.V.D. zouden niets liever wil len. Wordt prof. De Quay inderdaad weer premier, dan zal hij, naar men aanneemt, zoveel mogelijk de ministers van de „oude ploeg" handhaven. Er worden in dit verband allerlei gissingen gemaakt en namen genoemd. Men krijgt de indruk, dat er dit keer meer gegadigden zijn voor een ministerssteek dan bij de vo rige formatie. Helaas voor prof. De Quay zijn er ook weer „moeilijke" portefeuilles. Land bouw bijvoorbeeld. De K.V.P., V.V.D. en C.H.U. zouden graag zien dat het A.R.- Kamerlid, mr. Biesheuvel, voorzitter van de christelijke boeren- en tuindersbond, de portefeuille van Landbouw zou gaan beheren. De anti's zelf zijn er niet ver rukt over. De heer Biewenga, voorzitter van het Landbouwschap, is ook al A.R. „Als er nu ook nog een A.R.-figuur op Landbouw komt, krijgen wij", vrezen de anti's, „alle moeilijkheden in de agrarische sector op onze boterham". 55 Politiemannen en boeren zijn donder dag in het zuiden van Frankrijk met elkaar in botsing gekomen tijdens nieu we protestdemonstraties tegen de land bouwpolitiek van de Franse regering. Ondanks de maatregelen die waren aangekondigd om de import van groenten en fruit uit landen, die geen lid zijn van de E.E.G., stop te zetten, waren de boe ren op verscheidene plaatsen actief. In Meyrargues arresteerde de politie 27 boeren, die een brug over een rivier met hun tractoren wilden blokkeren, Op de arrestatie volgden nieuwe demonstra ties, waarbij de vrijlating van de arres tanten werd geëist. In Marseille zagen 400 boeren, die wer den aangevoerd door een vrouwelijke se nator, kans door twee politiekordons te breken. Zij wisten de prefectuur te be reiken, waar een delegatie door de pre fect werd ontvangen. Avignon, waar enkele dagen geleden moeilijkheden waren, werd door een gro te politiemacht bewaakt. De demonstranten voerden aan dat de maatregelen die de overheid genomen heeft niet voldoende zijn om hun markt positie veilig te stellen. Zij willen niet dat reeds geïmporteerde produkten op de markt komen. Ofschoon zy geen bisschoppen zijn zul len ook de apostolische prefecten deel nemen aan de tweede zitting van het concilie, welke op 29 september begint. Naar eerst thans bekend werd, heeft wijlen paus Joannes deze beslissing eind mei van dit jaar genomen. Het aantal concilievaders wordt daa.door met on geveer 80 verhoogd. De apostolische pre fecten zijn meestal religieuzen, maar geen bisschoppen, in tegenstelling tot apostolische vicarissen, die wel bisschop zijn, maar overigens hetzelfde werk in de missie verrichten. Volgens de bepa lingen van het kerkelijk recht hadden de apostolische prefecten geen recht om aan het concilie deel te nemen. Mgr. Felici, algemeen secretaris van het concilie, heeft aan de coördinatiecom missie een plan voorgelegd voor verbete ring van de voorlichtingsdienst tijdens de tweede zitting van het concilie. Zijn plan, over welks inhoud nog niets bekend is gemaakt, werd in grote lijnen goedgekeurd. Het hoofd van de voor lichtingsdienst, mgr. F. Vallainc, woonde de besprekingen bij. De voorlichtingskwestie was het laat ste punt dat de coördinatiecommissie in haar zitting van twee dagen behandelde. De coördinatiecommissie komt nog één keer bijeen, waarschijnlijk vlak voor de opening van de tweede zittingsperiode op 29 september. In haar vergadering van donderdag avond heeft de commissie twee zeer be langrijke schemata in behandeling geno men, nl. de hoofdstukken drie en vier van het schema over de Kerk, alsmede het schema over Kerk en wereld. Beide schemata werden ingeleid door kardi naal Suenens van België. Op de eerste dag der vergadering had de coördinatiecommissie reeds de sche mata over de missie en het huwelijk be sproken. Het ziek worden van dertig gedetineer den in het huis van bewaring II in Den Haag is volgens het ministerie van justi tie te wijten aan een bacteriologische be smetting. Het onderzoek is echter nog niet afgesloten. Wel heeft het ministerie verklaard dat het hier gaat om een ziekte van vrij onschuldige aard. Er zijn geen nieuwe gevallen gerapporteerd en vrijwel alle patiënten zijn intussen hersteld. In ver band hiermee zijn de maatregelen om besmetting te voorkomen opgeheven en is van zondag af bezoek weer toegestaan. Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond: ■wakke wind uit zuidelijke richtin gen. Flinke zonnige perioden met aans op een verspreide onweersbui. **ecn verandering in het weerbeeld. „™?s: zon onder 21.01 uur. Maan op 20.46 uur. Tussen 20 en 24 uur to tale maansverduistering. 2imgen: Z0A op 428 uur- zon onder onder Si uur" °P 21 34 UUr' Maan dera5.528iur°n °P 429 Maan on" De Italiaanse premier Leone heeft gis teren het vertrouwen van de senaat ge kregen voor zijn noodkabinet. Slechts 133 afgevaardigden- stemden vóór de nieuwe regering, 110 waren tegen, twee onthiel den zich van stemming en 76 afgevaar digden hadden de zaal verlaten. De voorstemmers waren allen christen democraten, Leones partijgenoten. De so cialisten en de andere centrumpartijen verlieten de zaal. Stemonthouding door hen zou niet voldoende geweest zijn om Leone vrij baan te geven, omdat stem onthouding volgens de bepalingen van de senaat als tegenstemmen gerekend wordt. De socialisten gaven het kabinet indi rect hun steun uit vrees voor nieuwe verkiezingen, die misschien zouden vol gen op een val van Leone. Tijdens de tweede en laatste dag van het verblijf van de Franse president in Bonn hebben hij en bondskanselier Adenauer uitvoe rig gesproken over de toestand in Europa, de NAVO, Kennedy's trip door Europa, de toespraken van Kroestjev in Oost-Duitsland en de spanning tussen Moskou en Pe king. Zij bleken het over deze on derwerpen grotendeels met elkaar eens te zijn. Minder verheugend voor De Gaulle was de uitlating van Erhard, die er ook een uurtje bij mocht komen, dat Bonn een Europese eenheid in het kader van het Atlantisch bondgenootschap nastreeft, waarbij evenwel de Frans-Duitse samen werking ook onder zijn aanstaande be wind gehandhaafd zal blijven. Ook Ade nauer liet zich in deze geest uit. „Duits land kan niet zonder de bescherming van Amerika", zo heeft hij gezegd. Uit niets blijkt duidelijker, dat Kennedy's bezoek aan Bonn wel degelijk invloed gehad heeft. Met betrekking tot het te rugtrekken van de Franse vloot uit de NAVO hoopt Duitsland, dat bijtijds een modus gevonden zal worden, die zowel voor Frankrijk als voor het westen be vredigend is. Over de toekomstige betrekkingen tussen de Euromarkt en Engeland werd geen overeenstemming bereikt. Hierover zal volgende week in Brussel nog eens uitgebreid gepraat moeten worden. Wel denkt Frankrijk aan een driemaandelijk se vergadering van de E.E.G.-landen en Engeland ter bespreking van deze kwes tie. Opvallend was, dat kwesties, die de V.S. raken, angstvallig werden verme den. Ook de gehele ontvangst van de Franse president was zo gearrangeerd, dat geen enkele vergelijking met Ken nedy's visite gemaakt kon worden. Pijn lijk was het daarom, dat tijdens een of ficiële toespraak van De Gaulle een luid knallend vuurwerk werd afgestoken door de Amerikaanse diplomatieke gemeen schap, die onafhankelijkheidsdag vierde. Dit incident, waarop De Gaulle niet rea geerde, was daarna hét onderwerp van gesprek in Bonn. Ook het probleem van de gemeen schappelijke graanprijs (de veer die Duitsland moet laten wil De Gaulle gaan denken over Euromarktcontacten met Engeland), bleef onopgelost. Wel komen er volgend jaar gemeenschappelijke prij zen voor vlees, zuivelprodukten en rijst. Ook zullen dezer dagen een overeen komst inzake jeugduitwisseling en een akkoord over het onderwijs in eikaars talen in de beide landen worden onder tekend. De uitwisseling van burgers en millitairen tussen Frankrijk en Duits land zal binnen enkele maanden plaats vinden. Bovenstaande foto geeft een beeld van het onderhoud tussen de beide staatslie den. De staatslieden werden het eens over de afwijzing van een nietijaanvalspact tussen de NAVO en het Pact van War schau. Exclusief Bankstel T.V.-ontvanger Bromfietsen Fietsen Elektr. naaimachine Oliehaard Koelkast Smalfilmcamera 5000 sigaretten en nog honderden andere prijzen van onze adver teerders kunt U winnen in de grote Tour-de-France- prijsvraag van DAGBLAD DE STEM Geneefs onderwijsdebat Portugal heeft de internationale on derwij sconferentie in Genève gisteren verlaten, maar heeft aangekondigd dat het bij het internationale hof in Den Haag protest zal aantekenen tegen de „duide lijk onwettige" Afrikaanse resolutie, waarin met een boycot gedreigd werd, als Portugal aan de conferentie zou blij ven deelnemen. De resolutie werd don derdag na lange debatten aangenomen met 40 tegen 23 stemmen. In de zaal werd het bordje „Portu gal" weggehaald en de 93 overgebleven delegaties gingen zich wijden aan onder wijszaken. die tot dusver vanwege de Afrikaanse resolutie nog niet aan de orde waren gekomen. Het ziet er naar uit, dat de politieke moeilijkheden in België, althans voorlo pig, uit de weg worden geruimd. Nadat de taalproblemen deze week tot de ont slagaanvrage van de regering-Lefèvre hadden geleid, zijn vrijdag ministers en vertegenwoordigers van de twee rege ringspartijen de C.V.P. en B.S.P. in een „politiek conclaaf" bijeengeko men om te trachten een compromis te vinden. In de loop van gisterenavond deelde premier Lefèvre mede, dat de conferentie „een oplossing in het uitzicht" had ge bracht. De besprekingen zullen echter, naar hij zei, zo nodig „de gehele nacht" worden voortgezet, om het akkoord in teksten vast te leggen. Toen negers bij de bouiuplaats van de nieuwe Barringer high school te Newark in de Amerikaanse staat New Jersey demonstreerden tegen rassenscheiding in de bouw wereld, greep de politie jors in. Deze demonstrant werd aan han den en voeten weggesleept, doch het bord met een leuze erop hield hij vast. Nadat er op het laatste moment gevreesd werd dat de Chinezen de hele ideologische conferentie aan hun laars zouden lappen, is er gisteren toch een breed glim lachende delegatie op het vlieg veld van Moskou komen opda gen. De begroeting verliep schijnbaar ongedwongen, maar aan tal van details was te mer ken dat de kameraadschap slechts loze theorie is. Ter begroeting was Michael Soeslov, lid van het partijpresidium en leider van de Russische ideologische „knokploeg" aanwezig. Iedereen glimlachte breed. Een tikje TE breed, vonden de ver slaggevers, die tot onder de motorgon dels van het Chinese vliegtuig mochten komen. Een jaar geleden zouden zij niet eens binnen het hek van het vliegveld hebben mogen komen. Nu scheen de veiligheid van de Chinezen de gastheren niet veel te kunnen sche len. Alleen de westelijke journalisten waren in ongekenden getale aanwezig. De persmannen van het Oostblok schit terden door afwezigheid Ir werden geen welkomsttoespraken af gestoken. Alleen zei de Chinese dele gatieleider: „Wat is het koud hier". Soeslov zag daar een verwijt in. Hij antwoordde veelbetekenend: „Misschien wordt het spoedig warmer". De dele gatie uit Peking werd niet, zoals vroeger gebeurd zou zijn, in triomf naar het Kremlin gereden. Neen, Soeslov zei: „U zult wel moe zijn van de reis. Ga de stad maar bekijken. We beginnen vanmiddag om half vijf". De delegaties reden In aparte auto's van het vliegveld weg. Bij de uitgang ston den 150 leden van de Chinese kolonie in Moskou hun favorieten toe te wui ven. Om half vijf begon de eerste ronde van de ideologische conferentie. Het gesprek duurde bijna twee uur en over het be sprokene werd niets medegedeeld. Men neemt aan dat alleen protocollaire kwesties aan de orde zijn geweest en dat het eigenlijke toernooi vandaag pas begint. De Russische pers en radio kwamen pas gisterenavond met een kort. bijna weg geduwd berichtje, waarin werd gezegd dat de Chinezen, onder leiding van partijsecretaris Teng Hsiao Ping, in Moskou waren aangekomen. Geruchten zijn er intussen genoeg. Ge zegd wordt, dat alle Chinese studenten in Moskou opdracht hebben gekregen naar Peking terug te keren. Het gaat om tweeduizend jonge Chinezen. De Trans-Siberische spoorweg schijnt het bijzonder druk te hebben de laatste tijd. PRINS BERNHARD heeft vrijdagmorgen in Rotterdam het bronzen beeld van Ti- lus Leeser „Mariniersmonument" ont huld. Rotterdam geeft via dit beeld zijn bewondering en verbondenheid weer voor „zijn" zeesoldaten, het korps mariniers. DE NEDERLANDSE verzetsfilm „De Overval" zal gedraaid worden op het in ternationale filmfestival in Moskou. Wat hier van waar moge zijn, vaststaat dat de atmosfeer allesbehalve geschikt lijkt voor een verzoening tussen de communistische reuzen. De veelomstreden brief van het Chinese partijbestuur aan de bonzen in Moskou is intussen een bestseller geworden. Een Chinese uitgever brengt de brief, in maar liefst 14 talen op de markt en adverteert er zelfs mee in Duitse (ka pitalistische) kranten. De prijs van de brief: twee kwartjes! BIJ EEN mijninstorting nabij Charleroi is een Poolse mijnwerker om het leven gekomen. De instorting deed zich op meer dan 600 meter diepte voor. Een tweede slachtoffer werd naar het zieken huis overgebracht. (Van onze weerkundige medewerker) De eerste julidagen hebben door on weersbuien in de meeste provincies re gen van betekenis gebracht al had het weer toch een overwegend zomers karak ter. Bijzonder warm is het niet, want zelfs in Zuid-Limburg en Brabant kwam het kwik deze week niet boven 25 graden Celsius. Zwakke uitlopers van hoge- drukgebieden bij Portugal en IJsland blijven het weer voorlopig een rustig en zomers karakter geven. Wij zijn met dit weertype, waarbij het overdag vrij zonnig is, best tevreden, al blijft de kans op een onweersbui in de middag of avond tot maandag zeker nog aanwezig.

de Stem | 1963 | | pagina 1