Van 19 tot\ 25 juli a.s.\ OP NAAR KNOKKE BEJAARDE TIENER Verhoging sociale uitkeringen SiSij Huldebetoon van Maatstaf aan A. Roland Holst 'llllllty [OTTERDAM IR EEN MAN, HOUDT EN BAAN WIL LOOS mtaliseerd Ansje v. BrandenbergRob de Nijs Ik wil omroepster blijvenNiets te verliezen Nieuws uit ons gewest Yvonne Denijs maakt carrière We zijn er weer Britse troepen naar Guyana Italië bouwt ook atoom-onderzeeër Arrestaties op Sicilië Continentale verkeersborden in Engeland Affiche-wedstrijd anti-rook-actie Kennedy dit jaar naar Azië Vertelclub Vliegtuig in brand passagiers gered Cubaanse ruilhandel geëindigd Meer uranium voor de vrede Wirtschaftswunder 95_2 95 L- 22 - fc,- 14,- DSTERHOUT DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JULI 1963 „Knokke" staat voor de deur. Met dat „Knokke" bedoelen we niet zo zeer de mondaine badplaats aan de Belgische kust als wel het jaarlijkse song festival, dat telkens zo'n veelbewogen afloop heeft. Met name Nederland heeft geen prettige herinne ringen aan deze liedjeskermis. Men zal zich her inneren dat onze deelnemers vorig jaar wegens on enigheid met de jury abrupt hun koffers hebben gepakt en naar huis zijn gegaan. Van 19 tot 25 juli zullen weer vele tientallen Europese sterren dingen om de hoogste waardering van de juryleden en miljoenen kijkers, die het bonte schouwspel op hun scherm kunnen volgen. Ons land zal vertegenwoordigd zijn door Ansje van Brandenberg, Ciska Peeters, Rob de Nijs, Ger Tim merman en Edwin Rutfen. Opvallend is, dat de meesten van hen slechts weinig bekend zijn in onze showwereld. Ansje van Brandenberg bv. is een zeer charmante televisie-omroepster van de NCRV, maar heeft als zangeres nagenoeg geen naam. Ciska Peeters heeft in België weliswaar van zich doen spreken, maar heeft toch niet zo'n faam om in een nationale equipe te worden opgenomen. Voor Ed win Rutten geldt hetzelfde. Alleen Rob de Nijs en Ger Timmerman zijn momenteel zeer gevierde ster ren, die een dergelijke uitverkiezing zeker waard zijn. Ploegleider Willem Duys heeft deze samenstel ling echter bepaald en blijkens onderstaande foto zijn onze deelnemers bepaald ondersteboven van hun uitverkiezing. (V.l.n.r. Edwin Rutten, Ger Timmerman, Willem Duys, Ciska Peeters, Rob de Nijs en Ansje van Bran denberg). Dezer dagen spraken wij met beide laat- sten, die erg enthousiast bleken te zijn over hun tripje naar België. (Van onze showredacteur) „Dat in ieder geval", vertelde ons de charmante NCRV-tv-omroepster, ,,want ik zou mijn vak erg mis sen. Niettemin hoop ik, dat ik bij mijn debuut als zangeres een redelijk succes zal oogsten. Ik zal mijn uiterste best doen alleen al ten gerieve van de Neder landse kijkers, die mij in die zeven jaar, dat ik nu al op het scherm kom, erg dierbaar zijn geworden". Of het weer knokken wordt in Knokke, vroegen we haar. ,,Ik denk niet aan die herrie en ik denk ook niet aan prijzen. Het zal overigens niet meevallen voor ons, want de andere landen komen met goede teams voor de dag en bovendien zal onze taal niet prettig klinken in de Franse sfeer, die op het festival zal heersen. Ik ben bang dat velen de Nederlandse teksten niet zullen snappen". Ansje zal o.a. een lied van Ernst van Altena ,,Ik ben een heel klein beetje gek" zingen, een lied uit „Irma la Douce" en een Engelse song. ,,Ik ben ver baasd, blij, bang en nerveus", zo vertrouwde Ansje ons toe. Van Rob de Nijs, momenteel zeer populair door zijn „Ritme van de regen" en ,,Voor Sonja doe ik alles", mogen we een en ander verwachten. Rob zelf is minder optimistisch gestemd. „Ik reken maar op de laatste plaats, dan valt het altijd mee", is zijn nuchter com mentaar. „Ik ben erg blij met mijn uitverkiezing, te meer, omdat ik nog maar zo kort in het vak zit". Rob deed uit de doeken waarom Willem Duys zoveel onbekenden in zijn equipe had opgenomen. „We hebben niet veel te verliezen in Knokke", vertelde hij ons. „We kunnen er moeilijk een flater slaan. Waarom zou hij dan de faam van gerenommeerde artiesten op het spel zetten?" Een bijzonder bescheiden opinie, die wij overigens niet helemaal au serieux nemen. Waarom worden dan wel zijn eigen reputatie en. die van Ger Timmerman op het spel gezet? Zij zijn immers beiden hit-makers van dit ogenblik. Wat Rob in Knokke zal gaan zingen? „Zij heette Jenny", Stil verdriet, beide Hollandse chan sons, „Adios sombrero" een parodie „You don't know" en „Teil me what I say" beide laatsten blues. breda De „Headlines" (niet te verwarren met de „New Head lines") hebben zich met het oog op deze naamsverwarring herdoopt in „De Simpel-Drie". We hopen dat deze Nederlandse Limeliters in hun prestaties niet simpel znllen zijn. oisterwijk a.s. zaterdag en zondag wordt daar het Inter nationaal Brabants Songfestival gehouden. Ook Joke Goossens uit Breda zal voor het voetlicht tre den. Zaterdag treden daar ook Conny van Bergen, Rob de Nijs, Koos Huismans, The Lords en The Twinliners op. Zondag zijn er Ger Timmerman, Hans Boekhout van SolingeKoos HuismanCon ny van Bergen en Willy Schob ben te beluisteren. breda „The Frandy's" hebben op een concours in Aalst liefst twee bekers gewonnen. De jeugdige Bre dase artiesten zullen binnenkort zelfs op de plaat te horen zijn samen met Johnny Hoes. Dit is Yvonne Denijs uit Oos terhout, die wij enige tijd geleden al aan onze lezers hebben voor gesteld en die onlangs in Lage- Zwaluwe bij een optreden ten bate van de muziekvereniging „Deugd veredelt de Kunst" zo'n succes geboekt heeft, dat in deze plaats haar eerste fanclub is op gericht. Adores: Goete 26. Yvonne heeft ook nog een aantal voorstel lingen voor militairen op het pro gramma staan en daarmee schaart zij zich in de gelederen van de grote artiesten. Ook komt zij bin nenkort op de plaat uit. „Jij bent de man voor mij" zingt ze daar op. Veel succes, Yvonne. Door diverse omstandighe den heeft onze showredactie zes weken lang verstek moe ten laten gaan, reden waar om onze lezers al die tijd „Podium" hebben moeten mis sen. Vandaag zijn wij echter weer present en wij hopen u voortaan weer wekelijks op de hoogte te brengen van het vele nieuws uit de bonte showwereld. Dezer dagen kan de publikatie van een koninklijk besluit verwacht worden tot verhoging van de uitkeringen van de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet, en de interim- wet invaliditeitsrentetrekkers, alsmede tot verhoging van de kinderbijslagbedra gen Dë verhoging van de uitkeringen van de AOW, de AWW en de interimwet zal 1 juni 1963 ingaan. De verhoging van de kinderbijslagen eerst een maand later, dus met ingang van het derde kwartaal. 1. De nieuwe pensioenbedragen van de AOW zijn: voor ongehuwden f 1578,- per jaar (oud f 1518,-) en voor gehuwden f 2454,- per jaar (oud f 2358,-). De nieuwe pensioenbedragen van de AWW zijn: Voor weduwen zonder kinderen als mede de tijdelijke weduwenuitkering f 1812,- per jaar (oud f 1740,-), voor weduwen met kinderen f 2598,- per jaar (oud f 2496,-), voor wezen tot 10 jaar f 570,- per jaar( oud f 552), voor wezen van 10 tot 16 jaar f 858,- per jaar (oud f 828) en voor wezen van 16 tot 27 jaar f 1122,- per jaar (oud f 1080,-). De verhoogde uitkeringen voor inva liden die onder de interimwet vallen, bedragen: f 4122,- per jaar voor rentetrekkers, ingedeeld in invaliditeitsklasse a. (oud f 3924,-), f 3348,- per jaar voor klasse b. (oud f 3186,-) en I 2580,- per jaar voor klasse c. (oud f 2454,-). De verhoogde kinderbij slageii bedra gen: f 67,86 per kwartaal (oud f 64,74) voor het eerste en f 73,32 (oud f 70,20) voor het tweede kind van loontrekken- den en kleine zelfstandigen. Voorts voor allen, die onder de al gemene kinderbijslagwet vallen: f 73,32 (oud f 70.20) voor het derde kind, f 99,84 (oud f 95,94) voor het 4e en 5e kirtd, f 112,32 (oud f 107.64) voor het zesde en elk volgend kind. Hierop aansluitend kan binnenkort eveneens de publikatie van een koninklijk besluit worden verwacht tot verhoging van de inkomensgrens der ziekenfonds verzekering voor bejaarden, waarbij voor de reeds ingevolge die wet verze kerden met ingang van 1 juni jl. de loongrens wordt gesteld op respectieve lijk f 4460,- en f 3450,-. Voor zover de uitkeringsbedragen per 1 juni omhoog gaan, zullen de verhogin gen zoveel mogelijk worden verwerkt in de uitkeringen over de maand juli. Bij een deel van de rechthebbenden zal het niet meer mogelijk zijn. In dat ge val wordt de verhoging over juni ge voegd bij de uitkering over augustus. (Advertentie) moaerrie dress- én weekend-shirts in eigentijdse weefsels wissewasjesblijven mooi! 10.90 tot 18.75 Het Britse ministerie van defensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat een compagnie (150 man) troepen per vlieg tuig zal worden overgebracht naar Brits- Guyana, in verband met het verslechte ren van de toestand aldaar. De minister voor betrekkingen met het gemenebest. Duncan Sandys, en de plaatsvervangend premier van Guyana, Brindley Benn, hadden een korte be spreking. Enkele uren na afloop daarvan kwam de order voor de troepenverplaat sing en de 150 man werden overgebracht naar het vliegveld van de Royal Air Force bij Lyneham, waar twee Brittania- machines gereed stonden om hen naar Zuid-Amerika te vervoeren. De in Napels verschijnende courant „II Mattino" schreef, dat Italië binnen twee of drie jaar de beschikking hoopt te hebben over een eigen door atoom kracht aangedreven onderzeeër. Het betrokken bericht was vervat in een reportage over een bezoek door de pers gebracht aan marine-instalaties te Livorno, doch vermeldde, dat de inlich tingen óver de atoom-onderzeeër afkom stig waren uit andere bronnen dan de „officiële mededelingen". „II Mattino" bericht, dat de atoom onderzeeër thans nog slechts op de te kentafel bestaat, maar dat eerlang aan de bouw ervan zal worden begonnen. De lengte van het schip zou dan bere kend zijn op een waterverplaatsing van 2,830 ton, terwijl het de naam zou krij gen van de uitvinder van de radio-com municatie: Marconi. wettiu gédepondertj V1 V ia: T\e mart, die rechts op deze foto staat afgebeeld, hebt V zeker al herkend. Juist, niemand minder dan Cliff Richard. J\aast hem ziet V zijn oudste fan, de bejaarde tiener l red Reid uit de Britse stad Chelsea, 81 jaar en gepensio neerd sergeant. Terwijl Cliff hem aanvuurde, mocht het oude mannetje op Cliffs eigen gitaar zijn kunnen tonen. 1037/h5/63- Na aanslagen op Sicilië op zaterdag en zondag jl., die aan negen mensen het leven heben gekost, onder wie zeven politieman-nen, hebben de politie en cara binieri in de omgeving van Palermo een jacht op de Maffia ontketend, met tot resultaat dat tot dusver vijftig leden van deze organisatie werden gearres teerd en een volslagen arsenaal van wa pens en springstoffen werd buitgemaakt. Tot de arrestanten behoort Antonio Mus- so, een der bendeleiders van de Maffia in Palermo. Op Sicilië heerst sinds vier dagen de staat van beleg. De gehele politiemacht en alle carabinieri nemen aan de, dag en nacht voortdurende, operaties deel. Gisteren is in Engeland een begin ge maakt rnet de plaatsing van verkeers borden, waarop naar continentaal voor beeld gebruik wordt gemaakt van sym bolen. In de komende vijf jaar zullen meer'dan 1.600.000 van deze borden wor den geplaatst. Deze poging tot stan daardisering zal ongeveer 22 miljoen pond sterling kosten. Het weekblad voor medici ,Pols' te Haar lem heeft als bijdrage tot de in het na jaar te houden actie tegen het roken on der de leerlingen van liet uitgebreid la ger, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs een affiche-ontwerpwedstrijd uitgeschreven. Gevraagd wordt een affi che van 32.5 bij 50 cm, waarin de jeugd op pakkende wijze wordt opgewekt het roken te laten. Hiervoor zijn geldprijzen beschikbaar gesteld. Een jury van Nederlandse kunstenaars zal de ontwerpen beoordelen. Het beste ontwerp wordt gedrukt en zal onder de huisartsen worden verspreid ter ophan ging in hun wachtkamers. De affiches zullen eveneens ter beschikking van de scnoien worden gesteld. Het in Tokio verschijnende dagblad „Mainichi" heeft gisteren geschreven, dat president Kennedy de staf van het Witte Huis heeft opgedragen een studie te maken van de mogelijkheid van een presidentiële reis door Azië in de herfst van dit jaar. Volgens het blad was de grote en deli cate vraag welke landen Kennedy op die reis zou bezoeken. Met name werd genoemd Japan, Indonesië, de Philipijnen en India. Maar Mainichi achtte het niet uitgesloten, dat Kennedy ook moreel ver plicht zou zijn Formosa (het „China" van Tsjang Kai-Tsjek), Zuid-Korea en Zuid- Vietnam te bezoeken. a. roland holst In tal van bladen en tijdschriften is aandacht besteed aan de 75e verjaardag van de dichter A. Roland Holst. Het maandblad Maats.taf heeft er bijna een geheel nummer aan gewijd. Het is, aldus verklaart redacteur Bert Bakker in een voorwoord, bedoeld als een geschenk en een vriendschapsbetoon. De jarige zelf opent de aflevering met een duister stuk proza, dat „Een geheim klooster" tot titel kreeg. Interessanter zijn twee bijdragen van Jan Engelman, In de eerste haalt hij allerlei herinneringen op in een wat gewild-geestige stijl. Over de Bach-ver- eerder zegt hij: Toen ben ik eens met hem naar de opera op het Leidse Plein gegaan Omdat Bach geen opera's heeft ge schreven, moest het opgevoerde stuk wel van een ander zijn en zoals ik ook had verwacht na de eerste acte was de meester zoetjes ingedommeld. Neenopera-minded is hij minder dan Simon Vestdijk. Simon Carmiggelt doet een boekje open over „Jany" als de perfecte ver teller van literaire anekdotes. Een po ging van Carmiggelt om deze op te schrijven en te verzamelen resulteerde in een „vertelclub", waarvan de statu ten worden afgedrukt. Punt 3 betreft de penningmeester: De vertelclub heeft geen penning meester en wel om twee dwingende redenen. Ten eerste heeft de vertel club geen kasmiddelen en ten twee de weigeren voorzitter, secretaris en ledenom gezelligheidsredenen, ie mand in het bestuur op te nemen die onsympathiek genoeg is om hem willens en wetens te belasten met een taak die leiden moet tot een broeiend wantrouwige bejegening. Hoogtepunt in dit nummer vol memoi res is een bijdrage van de Amerikaanse docent in de musicologie Alfred Swan, een studiegenoot van Roland Holst aan het Exeter College te Oxford in de jaren 1908 tot 1911. De twee vrienden hadden elkaar uit het oog verloren. Op de hoes van een grammofoonplaat las Roland Holst de naam Swan en via His Masters Voice werd na een halve eeuw de oude vriendschap hersteld. J. B. Charles schreef enkele gedichten voor 'A. Roland Holst" en de Topkonfe- rentie van Piet Calis is gewijd aan de dichter Lucebert, vriend en dorpsgenoot van de jubilaris. Enkele zeer fraaie cn zeldzame foto's verhogen de waarde van deze zeer fraaie feestelijke aflevering. W. v. d. V. Het tweede artikel van Engelman be treft Martinus Nijhoff van wie hij een merkwaardige toespraak heeft terugge vonden. Het is een herdenking van de generaal S. Hasselman, die in 1943 door de Duitsers is terechtgesteld. Het voegt een nieuw facet toe aan de vele, die deze dichter vertoont. Een Caravelle-straalvliegtuig van Aerolinas Argentinas, met 63 passagiers aan boord, verongelukte bij de landing op het vliegveld van Cordoba in Argen tinië en vloog in brand. Men slaagde er in, alle inzittenden tijdig uit de machine te krijgen. Slechts twee personen werden gewond. Het vliegtuig werd volledig door het vuur vernield. (Advertentie) Met de aankomst van twaalfhonderd vluchtelingen in Florida is gisteren de ruilhandel in mensen en goederen tus_ de regering-Castro en in de Verenigde Staten wonende Cubaanse ballingen vol tooid. De meeste repatrianten hebben ir 1961 aan een mislukte invasie op het eiland deelgenomen Voor hun vrijlating ontving Castro voe dingsartikelen, medicamenten en auto onderdelen tot een totale waarde van ongeveer tweehonderd miljoen gulden De Amerikaanse regering heeft de hoeveelheid verrijkt uranium welke zij ter beschikking stelt als reactorbrandstof voor vreedzame doeleinden, meer dan verdubbeld. Zij zegt, dat de Amerikaan se produktiecapaciteit van dit uranium zo groot is geworden, dat naast de be hoeften van de Amerikaanse defensie voorzien kan worden in alle behoeften van vreedzame toepassingen. De waarde van de nieuwe toewijzingen wordt op 3 miljard dollar geschat. (Advertentie) De Westduitse Bondsrepubliek telt op het ogenblik 8855 miljonairs, tweemaal zoveel als in 1957, aldus een mededeling van het bureau voor de statistiek in Wiesbaden. geheel, metaal met „alles in één" sneltrans port; lichtsterk 2,8 objectief voor kleuren gecorrigeerd; grote lijnkaderzóeker. Nieuwe prijs, nu (vergelijk maar.) nóg meer waarde voor uw geld. Het ILFORD camera-assortiment voldoet aan elke wens, voor elke beurs Van 28 50 tot 239.50. eling - prima sociale rhoogd loon - uniek gen voor overwerk, skleding - vrije zater- ndse treinreizen (ook aar nodig reiskosten- onkosten. chtingen geven. U kunt de kantoren van Van IDDELBURG en VLIS- XPEDITEURS EGENJASSEN 't ANTALONS. n Terlenka. 'ANTALONS. of in fraaie multi- nskleding hebben sortering. U moet >men kijken. ij Van Gend Loos. Liever een af- ody in beweging de opleiding bij at betekent: met- l vangen en de mannen-beroe- ER worden, wat ;rotenauwkeurig- ken sorteren. En IIJDER worden, leltreffend te Ver- :jobU ook kiest, moeten werken. I

de Stem | 1963 | | pagina 7