TUINBOUW EN TOERISME 16 ct Massale rouwstoet volgt baar door Groenendijk Vlissingen- Rotterdam straks slechts 107 km Welvaartspijlers voor Aardenburgs toekomst in biik 20 stuks f 3,20 Voordracht H.I.D. Prov. Waterstaat Zeeland Bredere basis Tuinbouwschool Prijzen K.N.Z.B. tekenwedstrijd lagere scholen Douane te Axel .vangt" 2300 kg boter Koffie om mee te nemen: vacuum-verpakte dus blijvend-verse VAN NELLE'S SUPRA KOFFIE Paeblaü PeSlero Geraffineerd Oude liefde Kabinet in zicht? Marie Louisa Durinck begraven Geef ons de moed.... Zoomweg bekorting van 28 km DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JULI 1963 De Provinciale Staten van Zeeland zullen volgende week donderdag een nieuwe hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat benoemen. Dit is noodzakelijk geworden na het overlij den van ir. J. G. Snip, enkele maanden geleden. Gedeputeerde Staten hebben de vol gende voordracht opgesteld: 1. ir. W. de Beijl, hoofdingenieur A van de Provinciale Waterstaat in Zee land en 2. ir. L. W. Lievense, hoofd ingenieur by de directie sluizen en stuwen van de Rijkswaterstaat, hoofd van het bouwbureau havenmond IJmui- den. Ir. W. de Beijl is momenteel hoofd van het bureau Goes van de Provinciale Wa terstaat in Zeeland. Hij is in Vlissingen geboren op 10 februari 1020. (Van onze verslaggever) Jaar na jaar neemt het inwonertal van west Zeeuwsch-Vlaande- ren af. In de periode 19611962 waren er in Breskens 18 inwoners minder, in Oostburg 8, in Sluis 37 en in Aardenburg zelfs 58. Geen. indrukwekkende cijfers en geen exodus gelukkig, maar toch tellen reeds deze geringe cijfers zwaar voor de relatief kleine gemeenten van het west Zeeuwsch-Vlaamse land. De voortsluipende ontvolking wekt bezorgdheid, vooral omdat het in vele gevallen de beste en meest ondernemende jongeren zijn die elders in de provincie of elders in het land naar betere bestaansmoge lijkheden gaan zoeken. Met zekere onrust en misschien ook afgunst wordt de van dag tot dag voort schrijdende industriële expansie van het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen gevolgd. Nog niet zo lang geleden was dit gebied slechts een welkome afnemer van de produkten van het geheel agrarische west-Zeeuwsch-Vlaanderen terwijl het ook regelmatig zorgde voor een verlichting van de bij tijden drukkende werk loosheid. Thans is men in sommige west-Zeeuwsch-Vlaanmse kringen bevreesd dat de verhouding in de economische potentie teveel in het voordeel van de oosterbuur gaat doorslaan. Het wegzuigen van jong bloed door snel groeiende omliggende industriegebieden zullen op de duur, zeker wanneer de huidige afvloeiing blijft doorgaan, de moge lijkheid om een eigen zelfstandige streek-welvaartpoiitiek te voeren, ondermijnen. worden aangelegd terwijl uiteraard ook de horeca niet bij de pakken blijft neer zitten. Reeds het vorig jaar werden het mu seum en de St. Baafskerk door niet min der dan 10.000 mensen bezocht. Ook dit element van toerisme wordt in Aarden burg aangegrepen. De gemeente kocht een pand en een architect heeft reeds de schetsplannen klaar om Aardenburg een groter en aantrekkelijker museum te verschaffen. Vele malen schreven wij in deze kolommen reeds over het „Romein se" Aardenburg. De opgravingen door het rijks oudheidkundig bodem-onder zoek o.l.v. ir. J. A. Trimpe Burger zullen in 1964 en 1965 worden voortgezet. De archeologische cursuskampen, die in de voorbije twee jaar een succes zijn ge bleken, leveren eveneens een bijdrage in de toenemende activiteiten. Het bevolkingsverlies wordt op de eer ste plaats veroorzaakt door een gun stig verschijnsel. De mechanisatie is in het west-Zeeuwsch-Vlaamse boerenbe drijf buitengewoon ver doorgevoerd. De wimpel bezitten tot de modernste agra riërs in het land te behoren, betekent tegelijkertijd het geringste aantal werk krachten nodig te hebben. Belangrijke in- dustrieële werkgevers treft men in west- Zeeuwsch-Vlaanderen niet en worden er evenmin verwacht. Wij hebben de vraag of deze ongunsti ge ontwikkeling nu maar lijdzaam wordt ondergaan voorgelegd aan een bestuurder van de gemeente, die vorig jaar de twij felachtige eer had het grootste aantal inwoners te moeten zien vertrekken, n.l. Aardenburg. Wethouder E. Lansu schudde heftig nee. Aardenburg is bezig de mouwen op te stropen om zich eigenhandig een bre dere economische basis met daaruit voortvloeiende werkgelegenheid voor de toekomst te verschaffen. Men heeft daarvoor twee projecten onder handen genomen, het toerisme en de tuinbouw. Het toerisme neemt voortdurend en in belangrijke mate toe. De welkome toe name van deze bron van inkomsten voor Aardenburg is in hoofdzaak te danken aan de bijzondere faciliteiten welke de plaats heeft te bieden. Zo is daar de katholieke jeugdherberg. Het vakantie centrum Elderschans (zie foto boven) staat bijzonder in de belangstelling, in de laatste tijd van vooral Belgische scholen die hier met complete groepen hun va kantiedagen doorbrengen. Bij de vakantiecentra moet voorts nog worden gerekend het kamp Roodenburgh cn de Van Eeghenstichting, tezamen een capaciteit van 250 beda ;n! Campings Met het tuinbouwconsulentschap te Goes zijn besprekingen gaande om in Aardenburg te komen tot niet minder dan een tuinbouwschool, die in de toe komst zorg zal moeten dragen voor de versteviging en uitbouw van de tweede pijler in ontwikkeling, de tuinbouw. Reeds dertien adspirantleerlingen meld den zich voor deze school aan. De tuinbouw in de gemeente Aarden burg dankt haar bestaan in niet geringe mate aan de commissie streekverbetering die zich vooral bezig hield met de kleine gemengde bedrijven in de grensstreek, die in de afgelopen jaren beslist geen hoogconjunctuur hebben beleefd. Tot de belangrijkste successen van de commis sie rekent de heer Lansu, die secretaris is, het verkrijgen van twintig erkennin gen als groenteteler van het landbouw schap voor ondernemers in de gemeente, ofschoon zij nog niet de normaal vereiste periode in een tuinbouwbedrijf hadden doorgebracht. Voortgang wordt nu reeds geboekt in de richting van glasteelt, kas sen met zo'n duizend vierkante meter op pervlakte. „We willen er in de tuinbouw hier echter geen winkel van Sinkel van makenzegt de heer Lansu, „doch nauwgezet onderzoeken welke produk ten het best als hoofdteelten kunnen dienen. Het initiatief van de eerder genoemde tuinbouwschool komt van de tuinbouwvereniging Eede (gern. Aardenburg). De bedoeling is dat ge durende zestig weken elke week een dag les wordt gegeven in vooral prak tische richting. Specialiteit van de streek is momenteel witlof, 130 ha. Vooral belangrijk is deze teelt voor Aardenburg en omgeving omdat hij arbeidsintensief is en dus weer aan verschillende handen werk kan ver schaffen. De streekverbeteringscom- missie kreeg ook gedaan dat te Eede veekeuringen worden gehouden. De organisatie hiervan is inmiddels door de jonge katholieke boeren ter plaatse overgenomen. Aardenburg bouwt inderdaad met kracht aan zijn toekomst. De door de Koninklijke Nederlandse Zwembond, ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan, uitgeschreven wedstrijd voor een propagandabiljet is gewonnen door Ria Vrielink van de school voor dubbel gebrekkige doofstommen van het Instituut voor Doven te St.-Michiels- gestel. Anneke Kempe van de openbare la gere school te Aardenburg won de pro- vincieprijs voor Zeeland. Aan de wedstrijden hebben enkele honderden leerlingen van de zesde klas sen van lagere scholen deelgenomen. (Advertentie) „Zij was nog zo jong; zij kon nog zoveel en zo echt liefhebben; zij kon nog uitgroeien tot een vol wassen en goede vrouw. Heer God: Gij hebt ons bevolen om alle men sen lief te hebben, zelfs onze vij anden. Geef ons de moed om te bidden voor degene, die Uw barm hartigheid zo hard nodig heeft..." Aldus een gedeelte van de tekst van het bidprentje van Marie Louisa Duerinck. (Advertentie) W'ETH. E. LANSU ....mouwen omhoog.... Chauffeur gearresteerd (Van onze correspondent) In samenwerking met de Belgische douaneambtenaren uit Lokeren hebben ambtenaren van de centrale post te Axel ®en auto met 2500 kg boter, bestemd voor ue smokkel naar België in St.-Jansteen in beslag genomen. I,e chauffeur, een «-jarige autohandelaar uit Rotterdam Werd gearresteerd op Belgisch grondge bied, De auto was voorzien van valse Belgische nummerplaten en bevatte een inrichting om kraaiepoten uit te werpen. Achter de kabine was een pantserptaat. «0k de handen waren van een bijzon dere eor-Iructie. De auto en boter verte genwoordigen een waarde van rond f 8.000,—. Vrij zijn, blij zijn, genieten van vakantie enaltijd-verse Van Nelle's Supra koffie. Een heerlijke nieuwe melange tussen „rood" en „goud". Vlak na het branden gemalen, vlak na het malen vacuum-verpakt. In handig op- bergzaam karton-pak, waar het aroma niet uit kan en lucht of vocht niet in kunnen. „Gekniptvoor uw vakantie envoor alle andere dagen. (Van onze redacteur) Onder overweldigende belangstelling van speciaal de ingezetenen van Wals oorden, Kloosterzande en Groenendyk is donderdagmorgen in laatstgenoemde pa rochie het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de zesitenjarige Marie Loui sa Durinck, die zaterdagavond door haar dertigjarige huurman C.V. om het leven gebracht werd. In de stampvolle St.-Martinuskerk, waarin opmerkelijk veel jongeren, werd de requiemmis opgedragen door kapelaan F. Kuiipers, die tevoren een voor de na bestaanden van het slachtoffer opbeu rend woord sprak en nadien de absoutc op het kerkhof verrichtte. Het stoffelijk overschot, waarachter een indrukwekkende stoet, werd aan de baar begeleid door vriendinnen van Marie Louisa. In die stoet zagen we o.a. wet houder L.J. Vereecken en secretaris O. A.E. Verstraaten namens het gemeente bestuur van Hontenisse (burgemeester C.J. van Hootegem is momenteel met vakantie uitstedig). Tot de velen, die in de kerk de jeug dige overledene de laatste eer bewezen behoorden o.m. enkele mensen van de rijkspolitie. Indrukwekkend was de stoet die o.a. gevormd werd door tal van dorpsgenoten van het slachtoffer. Op een zij-altaar werd gelijktijdig een requiemmis opgedragen door pater Ten Haaf van de congregatie der Paters van de H. Familie te Oudenbosch; van wier Liefdewerk Marie Louisa Durinck een toegewijd zelatrice was. Aan de groeve op de begraafplaats, waar zeer velen de emotie te machtig werd, is namens de ouders en broertjes van het slachtoffer gedankt voor het be toonde medeleven in massale vorm. Kapelaan Kuypers zegent lijkkist. Cpionage, spionage het is al splo nage wat de klók slaat op hel ogenblik. Zweden is nog niet bekomen van de slag, welke de ontdekking van kolonel Wernerstroems dubbelleven toebracht. In Engeland is nu een door velen geacht journalist te kijk gesteld als een man, 'die de verraders Burgers en MacLean in 1951 tipte te verdwij nen. In New York zijn vier leden van het UNO-personeel ontmaskerd als Russische spionnen. Daaraan is in een paar jaar tijds menig ander schandaal voorafgegaan. En in de Westerse hoofdsteden groeit de onzekerheid en het onbehagen. Wie zijn er nog te vertrouwen? Voorts koonen er steeds meer berich ten over schandalen los, welke de re- putatie van het Westen schandvlek ken en het publiek verontrusten. Zit er in de onthulling van die schanda len ook opzet en systeem? Een Engels blad wijst o.m. op de volgende feiten. Een anoniem telefoontje aan een La- bour-politicus is het begin geweest van de ontdekking van het Profumo- schandaal. Een Russische „overloper" wees William Vassal aan als verrader van maritieme geheimen over de Po- laris-raketten. Een grote organisatie van call-girls in het UNO-apparaat wordt nu aan het licht gebracht. Communistische agenten plaatsen ad vertenties in Engelse bladen voor het verkrijgen van correspondentie-vrien den en partners voor kaartclubs. En zo is er meer. Schandaalbommetjes worden op uitgekozen tijden tot ont ploffing gebracht. Het eerbare diplomatieke bedrijf wordt aldus ondermijnd door de mol- learbeid van verspieding, verraad, chantage. Officieel weet men van niets. De rechterhand, die andere han den schudt bij gesprekken en confe renties, weet niets van de linkerhand, die goud schenkt aan spionnen en chanteurs. In alle tijden is het zo min of meer geweest. Doch onze tijd slaat toch wel het record in geraffineerd heid en huichelarij. TAE Amsterdamse beurs heeft een ongekend drukke scheepvaart- hoek gehad. De oorzaak hiervan was te zoeken in de bekendmaking van Indonesië, dat de Indonesische terri toriale wateren niet langer taboe wa ren voor Nederlandse schepen. KPM steeg zeven punten, Scheepvaartunie was eveneens bijzonder vast met een stijging van zes punten. in dit verband zij er aan herinnerd, dat het Indonesië was dat drie jaar geleden, als wapen in zijn strijd om West-Irian, de KPM enorme klappen bezorgde op een manier, die wij toen ,,in strijd met het volkenrecht" heb ben genoemd. Nu is diezelfde KPM weer goed ge noeg om in te schrijven op het ver voer van rijst van Birma en Thailand naar Indonesië. Uiteraard was de di rectie van de KPM hierover verheugd. En wij met onze KPM. Deze nieuwe bepalingen zn van eminent belang in het verbeteren van de handelsbetrek kingen tussen Indonesië en ons land. Maartekenend voor de Indo nesische economie is toch wel, dat het uitgesproken r ij s t moet zijn, dat de KPM als de inschrijving met een genadiglijk knikje wordt aanvaard naar Indonesië, eens het rijkste rijstland van de wereld, gaat importe ren. On revient toujours a son premier amour (Men keert altijd weer naar zijn eerste liefde terug). En dat die eerste liefde blijkbaar nog steeds de Nederlandse KPM is, is in deze affaire een lichtpunt. Jn een marathonrace is Beel, de er varen politicus, er in geslaagd het grondplan voor een vierpartijenkabinet gereed te krijgen. In hoeverre de christen-democratische partijen en de liberalen hun programmawijn hebben moeten gaan aanlengen, weten we op dit ogenblik nog niet. Een formateur zal nu wel gauw op het toneel verschijnen. Voor hem is het eigenlijke timmerwerk: de ver deling der portefeuilles en het aan zoeken van personen. Dat kan ook nog zware hindernissen opleveren, gelijk in 1959 is gebleken. Toen liep prof. De Quay bij zijn aanzoeken het ene blauwtje na het andere op, zodat hij op een gegeven ogenblik het zaakje er zelfs bij neerlegde, waarna ook Beel als de redder in de nood verscheen. We hopen nu echter, dat deze les vooral van de zijde van de KVP be hartigd zal zijn en dat men al geruime tijd tevoren polsingen heeft verricht. In ieder geval zit er nu weer schot in. En dr. De Kort kon nog wel eens gelijk hebben met zijn voorspelling, dat er half juli een nieuw kabinet kan aantreden. (Van onze verslaggever) De automobilist die thans van Vlissin gen naar Rotterdam rijdt, moet een af stand afleggen van 147 of 138 km (af hankelijk van het feit of hij de route via Breda kies of via Zevenbergen) maar zal in de toekomst slechts 107 km behoeven te ryden. In de toekomst dat wil zeggen als de Oosterschelde- brug gereed zal zijn, de weg over de Grevelingendam, de brug over het Haringvliet bij Numansdorp en de nieuwe brug over de Oude Maas hij by Heinenoord, die de huidige brug by Barendrecht zal vervangen. De brug over het Haringvliet zal in 1964 gereed zijn. In hetzelfde jaar is misschien ook nog de Grevelingendam klaar. De Oosterscheldebrug hoopt men in 1965 te kunnen openstellen De brug bij Heinenoord zal wel langer op zich laten wachten, zodat men voorlopig via de Barendrechtse brug zal moeten rijden. Komend van de brug bij, Numansdorp zal men tot aan Klaaswaal over een deel van de toekomstige Beneluxweg kunnen rijden. Van Klaaswaal af gaat men via de provinciale wegen in de Hoeksche Waard naar Barendrecht en vervolgens naar de rijksweg Dordrecht Rotterdam. Deze route van 107 km lengte wordt in een nog verdere toekomst overtroffen door de dammenweg. aldus het laatste driemaandelijks bericht van de delta dienst van rijkswaterstaat, waaraan wij deze gegevens ontlenen De Vlissingers zullen via de dammenweg slechts 100 km van Rotterdam verwijderd zijn. Zoomweg Tn een nabijer verschiet ligt de route via de Zoomweg. Via deze weg bedraagt de afstand naar Rotterdam niet meer dan 119 km. Een bekorting dus van 28 km. Wanneer deze weg zal worden aan gelegd is overigens nog onbekend. ,,Het zal nog wel geruime tijd duren", aldus het tijdschrift, „voor deze tweede inter nationale route van Rotterdam naar Antwerpen, die zal voeren over de brug bij Numansdorp en het schutsluizen- complex in het Volkerak. geheel gereed zal zijn". Zolang de Zoomweg niet klaar is, zal het verkeer uit of naar de Zeeuwse midden-eilanden, dat over de Volkeraksluizen wil gaan, gebruik moe ten maken van grotendeels reeds be staande verbindingen over Bergen op Zoom, Steenbergen en Dinteloord. Rijksweg 17 Een ouverture op deze toekomst muziek betreffende de verbeteringen van de wegverbetering in het deltagebied, is de in uitvoering zijnde verbetering van de verbinding tussen midden-Zeeland en Brabant over de bestaande rijksweg 58. Er wordt thans gewerkt aan een nieuwe weg tussen Vlissingen en Nieuwland en aan bochtafsnijdingen tussen dit dorp en de Sloedam. Het ligt in de bedoeling, aldus het tijdschrift, de weg ook op Zuid-Beveland te verleggen, zodat hij geheel buiten de bevolkingscentra om zal gaan en de spoorweg zo weinig mogelijk zal kruisen. De afstand Vlissingen Korfeven zal door deze werken met circa 10 procent worden verkort. Een verkorting van de route naar Rotterdam heeft ook rijksweg 17 al opgeleverd. In 1965 zal deze weg (Roosendaal Zevenbergen Moedijkbrug) geheel ge reed komen hetgeen een voordeel brengt van 12 km. vergeleken bij de route over Breda (Advertentie) U kunt nu iedere week ran de FLINTSTONES genieten! Op de ach terpagina van elke MARGRIET bele- ven Fred, Wilraa, Betty, Barney en niet te vergeten Dino, vrolijke avonturen! rs VEEL GEZELLIGER

de Stem | 1963 | | pagina 5