Trein grijpt wals in Etten Kloof kan alleen breder worden Onze weer schepen Indonesische territoriale wateren in COTY Na marathonberaad in Wassenaar: Beel vandaag naar paleis Soestdijk EERSTE FRANS-DUITSE GESPREK VEELBELOVEND vandaag Kindermoord in Duitsland Gissingen MOSKOUSE CONFERENTIE BEGINT VANDAAG DAGBLAD VOOR ZEELAND België vreest: Compromissen uitverkocht VREEMDE KRUIKEN IN EEN BOUWPUT Kennedy 's geest nog aanwezig Auto-ongeluk bij Sibenik eist de derde dode Zonnige perioden Grote ravage in wachtershuisje bij „onbewaakte Puinhoop Student in Moskou aangehouden COTY .owe J-AAKtïAmJ No. 24323 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 5 JULI 196. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage S 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse "Eilanden - GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) FRACTIELEIDERS ZIJN In Belgie ral vandaag een politiek conclaaf' worden gehouden om te u-achten een uitweg te vinden voor de moeilijkheden, die als gevolg van de taal problemen zijn gerezen. Er zal aan wor den deelgenomen door ministers van de twee regeringspartijen, de christelijke volkspartij en de socialistische partij, en door vertegenwoordigers van het be stuur daarvan. Eén van de opgaven zal zijn een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden voor de door de regering voor gestelde aanhechting van zes Vlaamse randgemeenten bij het district „Brussel hoofdstad" als onderdeel van de invoe ring van een strikt tweetalig stelsel in de centrale overheidsorganen en het onder wijs in de Belgische hoofdstad. Het wa ren de meningsverschillen over dit punt in het bijzonder, die premier Lefèvre et- dinsdag toe brachten het (door koning Boudewijn geweigerde) ontslag van zijn coalitiekabinet in te dienen. Van socialistische zijde is echter reeds gewaarschuwd, dat het vinden van com promissen niet eenvoudig zal zijn. De voorzitter van de B.S.P., Collard, ver klaarde gekant te zullen blijven tegen elke overgangsmaatregel, zoals ten grond slag lag aan het eerder door de C.V.P. uitgewerkte tussenvoorstel. HET NU Na een afmattende marathon, door iedereen gekenschetst als „de slag van Wasse naar" kwam gisteravond het verheugende nieuws, dat de besprekingen der fractie leiders, onder het toeziend oog van prof. Beel tot overeenstemming hadden geleid. Precieze interpretatie van dit bericht is voorshands moeilijk, maar het staat wel vast dat de fractieleiders het eens zijn geworden over de aard en de omvang van de aan te gane bindingen. Omtrent de programmapunten die totnogtoe aanleiding gaven tot controversen heeft men tot een gelijke gedragslijn besloten. De „slag" begon gisterenmorgen om tien uur. Vandaag zal wellicht veldheer Beel het vaandel reeds heffen, want hij zal zich heden naar Soestdijk begeven. Gisterenavond, na de slag, heeft hij van uit Den Haag via een directe telefoon verbinding kort verslag aan H.M. ge daan. De bespreking begon met allerlei on gewisheden Dr. De Kort, die op straat werd aangeklampt door journalisten toen hij voor de conferentie nog even een ommetje maakte, zei: „Er is niets met zekerheid te zeggen, maar wel is zeker dat mr. Toxopeus vandaag de grote man is". De heer Van Eijsden. de nieuwe fractieleider van de A.R., schoot er bijna het hachje bij in, toen hij de drukke rijksstraatweg in Wassenaar overstak om zich naar de loopgraven te begeven. In de werkkamer van de informateur wer den daarna de zaken gedaan, slechts korte tijd onderbroken voor een lunch. Om half zeven 's avonds werd gepauzeerd en om tien voor acht was de slag voor bij. Eerste minister Theo Lefèvre kijkt somber door het raampje van zijn auto. In een bouwput in Amsterdam zijn ar beiders gisteren tijdens graafwerk ge stuit op twee stenen kruiken waaruit een prikkelend gas ontsnapte, zodat de man nen niet in de put konden blijven. Een deskundige van de B.B. heeft de kruiken naar de chemische afdeling van de keu ringsdienst van waren gebracht. In het gegraven gat is chloorkalk ge stort. Op de kruiken zaten restanten van etikettten met Duitse opschriften, die ech ter niet meer goed leesbaar waren. Waar men groef heeft vermoedelijk een oude sloot gelegen en mogelijk heeft men indertijd daar een partij kruiken in weg geworpen. De lucht van het ontsnapte gas was niet die van mosterdgas. T DE HEER H. d'Olivat te Driebergen is benoemd tot directeur van het eerste jeugdcentrum, te bouwen op een van de terreinen die het koninklijk echtpaar ter beschikking heeft gesteld ter gelegen heid van zijn zilveren huwelijksfeest. DONDERDAG 11 juli zal secretaris-ge neraal Oe Thant van de Ver. Naties door paus Paulus in audiëntie ontvangen wor den. Oe Thant brengt van 10 tot 13 juli een officieel bezoek aan Italië. BIJ EEN aanvaring op de Nieuwe Water weg is het Nederlandse m.s. „Combi" <647 ton) doormidden gebroken en gezonken. De opvarenden werden later levend uit het water opgepikt. (Advertentie) Het vergelijk dat tussen de heren dr. De Kort 'K.V.P.), mr. Toxopeus (V.V. D.), mr. Beernink (C.H.U.) en Van Eijs den (A.R.) op basis van het memoran dum van prof. Beel is bereikt, heeft ken nelijk veel moeite en tijd gekost. Niet voordat de koningin rapport van prof. Beel heeft ontvangen, zal meer nieuws, dan in het officiële communiqué werd gepresenteerd, vrijgegeven worden. In politieke kringen wordt druk gegist naar interpretaties van de gemelde over eenstemming ten aanzien van „aard en omvang der aan te gane bindingen", zo wel als over de „te volgen gedragslijn ten aanzien van controversiële punten". Maar niemand weet hoeveel ieder der betrokkenen bij de vierspanbesprekingen heeft toegegeven of afgedongen. Aan hangers der vier betrokken partijen wa ren gisterenavond doorgaans content over het voorshands bereikte resultaat. Na afloop der besprekingen zag dr. De Kort, rustig als altijd, er wat wit en ver moeid uit, maar hij maakte niet de in druk ontevreden te zijn. Mr. Toxopeus en rnr. Beernink wuifden toen zij samen wegreden de voor de villa van dr. Beel samengekomen verslaggevers vrolijk toe. De heer Van Eijsden, die samen met dr. r»we8reed, keek ondoorgrondelijk. Ondanks ae tamelijk strenge geheim houding over details van de besprekin gen, is wel duidelijk geworden dat in wassenaar ook over een zetelverdeling m een toekomstig kabinet is gepraat. Or men het daarover reeds gloDaal of in details eens is geworden, blijft echter een open vraag. In politieke kringen wordt thans druk gegist naar degene die door de koningin tot formateur aangewezen zal worden. En dan volgt onmiddel lijk de tweede vraag, of deze forma teur ook minister-president zal wor den. In kringen die zich gaarne met dit spelletje van „gissingen en ver gissingen" bezighouden, werden daar op reeds weddenscliapjes afgesloten. In de kanselarij te Bonn zijn gisteren de eerste Frans-Duitse besprekingen be gonnen zoals deze in het sedert enkele dagen van kracht geworden verdrag van samenwerking tussen beide landen wor den voorgeschreven. De conferentie begon met een gesprek tussen bondskanselier Adenauer en pre sident De Gaulle. Intussen vond tussen de Franse premier Pompidou en vice- kanselier Erhard een onderhoud over al gemene politieke vraagstukken plaats. De Franse delegatie, onder leiding van ge neraal De Gaulle, telt vele ministers, on der wie premier Pompidou en de be windslieden van Financiën, Defensie, Landbouw, Buitenlandse Zaken en Onder wijs. Zij kwamen donderdagochtend in de Westduitse hoofdstad aan. Adenauer en een grote politiemacht stonden gereed om de Franse gasten te ontvangen. Na afloop van het overleg verklaarden zowel Adenauer als De Gaulle dat de samenwerking tussen Frankrijk en West- Duitsland ook gericht was op het wel zijn van Europa en de hele wereld. De Gaulle, die met nadruk sprak over „mijn vriend de bondskanselier", noemde het overleg tussen beide landen „een grote vernieuwing". Adenauer sprak over een „historische dag" toen hij het had over de besprekingen van donderdag. President De Gaulle heeft de mogelijke politieke valkuil van een populariteits- meting met president Kennedy omzeild, door zijn bezoek aan de Duitse hoofdstad op zo zakelijk mogelijke leest te schoei en. Door aan zijn bezoek een strak-zake- lijk cachet te geven maakt hij éen ver gelijking niet wel mogelijk, terwijl hij toch kon trachten zijn werkelijke doel einden te bereiken. Op deze manier waar de de geest van Kennedy nog in Bonn rond. Men is het er te Bonn en Parijs over eens dat het zwaartepunt van de confe renties lag op landbouwgebied, meer spe ciaal wat betreft de kwestie der graan prijzen. Sinds drie jaren is men binnen de E.E. G. nu al doende een overeenkomst na te Het auto-ongeluk bij Sibenik (Zuid- Slavië), waarbij twee Limburgers om kwamen, heeft nu ook het leven gekost van de Joegoslavische tolk der Oranje- Nassaumijnen, de heer M. Garaj. De enige overlevende is nu dr. Hendriks (39), longarts van het instituut voor long onderzoek. maar ook hij zou in levensge vaar verkeren. De publieke belangstelling voor de be sprekingen van gisteren was voor het huis van prof. Beel hoofdzakelijk in de avonduren vrij levendig. Het leek er ech ter sterk op dat de aandacht veeleer de televisieploeg voor het tuinhek dan de politieke gebeurtenissen zelve gold. De vier fractieleiders poseerden met prof. Beel in de achtertuin van diens huis in Wassenaar. V.l.n.r.: mr. Toxopeus (VVD), dr. De Kort (KVP), prof. Beel, mr. Beernink (CHU) en de heer Van Eijsden (AR). streven inzake een gemeenschappelijke graanprijs. Het Duitse graan is het duur ste in geheel Europa: de prijs ervan ligt een derde hogër dan die van het Franse graan. De Franse regering is er zeer tegen gekant haar graanprijs op te trekken, aangezien dat een verhoging van de kos ten van het levensonderhoud met zich zou brengen. De Duitse regering staat onder zware druk van haar boerenbevolking die vol houdt dat elke verlaging van de graan prijs haar inkomen zal verlagen. Verslagen kykt de heer De Rooy Inventaris. (met pet) naar zijn totaal vernielde Vandaag denken zeer vele Sov jetrussen met weemoed terug aan de le oktober 1949, de dag waarop de communistische volksrepubliek China ontstond. De vreugde over de zege van de communistische legers over dia van de Kwomintang was in Mos kou bijna even groot als toen in mei, vier jaar daajrvoor, de in eenstorting van het nazirijk wereldkundig werd gemaakt. Het communisme was met één machtige stoot doorgebroken tot de grote oceaan. De prefetieën van de communistische aarts vaders schenen in vervulling te gaan. Hoe anders is het vandaag, nu in Moskou dc ideologische conferentie be gint waarop de partijbonzen uit China en die uit Rusland als geheide tegen standers tegenover elkaar staan. Zo groot als de liefde was in 1949 zo hevig is de haat op het ogenblik. De ideologische conferentie schijnt ge doemd tot mislukking. Zowel de Pravda als de regeringspers in China hebben verklaard dat hun standpunten heilig zijn en even onwrikbaar als de aardbol. Over en weer hebben de partijen el kaar gisteren bij wijze van kennis making beschuldigd van lasterlijke praktijken en de verdraaiing van an dermans motieven. De uitwijzing, begin deze week, van vijf Chinezen uit Rusland, houdt de gemoederen nog sterk bezig. Volgens de Russen hadden de Chinezen een brief van „hun" partij aan de C.P. in Rus land op grote schaal verspreid, o.m. door afschriften van de brief uit de trein en uit auto's te gooien. China heeft tegen deze voorstelling van zaken op hoge toon geprotesteerd. Onverzoenlijk „Het is duidelijk", zo schreef de Pravda, „dat de leiders van de Chinese, communistische partij geen einde willen maken aan de polemieken of de be staande meningsverschillen wensen te overbruggen". Het woord „breuk" wordt openlijk gebruikt. Zoals bekend berust het conflict in hoofdzaak hierop, dat Kroestjev in het provoceren van een eventuele oorlog door een confrontatiepolitiek tegen het westen geen heil ziet. Hij gelooft dat het communisme zal zegevieren door dat de kapitalistische maatschappij van zelf als een gammele leunstoel in el kaar zakt. China gelooft daarentegen in de harde argumenten en het vindt vreedzame coëxistentie verraad aan de beginselen van Lenin. Historisch Wat heeft het nog voor nut tus sen twee kemphanen een ideologi sche conferentie te houden? De lo gica gebiedt ons te zeggen dat er van een fundamentele verzoening geen sprake kan zijn. Niemand ver wacht dat ook. Maar wel kan blij ken dat de conferentie van Moskou Weersverwachting medegedeeld door £e* geldig tot vanavond: Zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Zonnige perioden met weinig kans op buien. Middagtemperaturen als gisteren of iets hogere, maximum 20 tot 24 graden. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Maan op 19.50 uur. Morgen: zon op 4.27 uur. Maan onder 3.59 uur. Deze kaart laat zien welke Rus- sische gebieden China wenst te annexeren. Het is maar één van de vele stoten onder de gordel die Peking uitdeelt... De moord, gepaard gaande met sek suele misdrijven op twee kleine meisjes, heeft de bevolking van Noord-Rijnland/ Westfalen geschokt. Men herinnert zich weer de zeven moorden van hetzelfde kaliber die verleden jaar in dit gebied werden gepleegd. Donderdag vond de politie het ontziel de lichaam van de 7-jarige Christine Lochner uit Essen Borbeck. Ongeveer 48 uur daarvoor had de politie het stoffe lijk overschot van de 5 jaar oude Hanni Hüthorst aangetroffen. Zij was door messteken om het leven gebracht. Beide meisjes waren aangerand. De speciale groep van de criminele politie van Essen weigerde bijzonderhe^ den over de moorden bekend te maken. Een en ander in verband met het op sporen van de moordenaar (s). De moeders in het dichtbevolkte Rijn land/Westfalen denken met angst terug aan de periode tussen april en septem ber van het vorige jaar toen 7 jonge meisjes ten slachtoffer vielen aan sek suele vergrijpen. Niettegenstaande het osporingswerk van de politie slaagde men er toen in slechts 2 moordenaars tot een bekente nis te dwingen. de plechtige bevestiging oplevert van het feit dat er twee communis tische hoofdstromen in de wereld bestaan. Dit is van groot belang, want na deze conferentie zal een bijeenkomst van alle communistische en arbeiderspartijen worden belegd (hier is Moskou in het verleden steeds tegen geweest), waar op de deelnemers zich voor een ultra- communisme kunnen uitspreken, dan wel een gematigd communisme hun ze gen kunnen geven. De uitkomsten hier van kunnen voor China wel eens gun stiger zijn dan Moskou wenst. In dit opzicht is de ideologische conferentie een historische gebeurtenis. Vannnacht was de Chinese delegatie nog steeds niet naar Moskou vertrok ken. Volgens geruchten zouden de Chi nezen op uitstel zinnen. China heeft zich ook plotseling teruggetrokken van het Moskouse filmfestival, dat op 7 juli begint. (Van onze verslaggever) Het industrieterrein te Etten is gistermiddag het toneel ge weest van een ernstig spoor wegongeval, waarbij een zwaar gewonde te betreuren viel. Het ongeluk gebeurde toen omstreeks vier uur de bestuurder van een wegen - wals, A.S. uit Raamsdonk, een onbewaakte overweg wilde kruisen juist op het moment dat uit de richting Roosen daal in volle vaart een uit twee locomotieven bestaande trein naderde. De wals werd gegrepen en reed een naast de rails gelegen baanwach tershuisje binnen. De bestuurder van de wals werd met een hersenletsel en een snij wond naar Breda ge transporteerd, waar hij in het St.- Ignatiusziekenhuis is opgenomen. De wals werd totaal vernield. De schade aan de trein viel mee. De machinist kwam met de schrik vrij. „Ik was net m'n kanariepietjes aan het voeren buiten", vertelde ons een onthutste heer De Rooy, bewoner van het zwaar getroffen huisje. „Mijn vrouw was ook buiten. Dit was ons geluk naast een ongeluk. Wanneer we binnen waren geweest waren we er nooit levend uitgekomen". Ont steld keek hij door een gapend gat naar wat eens zijn huiskamer was geweest. Het gehele meubilair lag her en der verspreid. Het televisie toestel, de stoelen, tafel, kortom alles lag in puin. Een voorwiel van de wals stond klem tussen de brokstuk ken. Hoe groot de schade was en of deze al of niet door de verzekering gedekt was kon de heer De Rooy ons niet zeggen. „Mijn bovenbuurman was nog geen twee uur voor het ongeval ver huisd", was het enige wat hy nog over zijn lippen kreeg. De juiste toedracht van het onge val is vooralsnog onbekend en is mo menteel in onderzoek. In verband met het ongeval moes ten de treinen in de richting Breda worden omgeleid via Lage Zwaluwe, omdat het spoor Roosendaal - Breda zwaar gehavend was. De stagnatie was vannacht nog niet voorbij. ONGEVEER honderd vrouwelijke alpi nisten uit zeven landen willen beginnen met de beklimming van de Mont Blanc. Dertien gidsen zullen hen leiden; zij wor den gevolgd door een speciale reddings ploeg. Het "Russische blad Troed heeft giste ren meegedeeld, dat een Russische stu dent is gearresteerd in verband met het beschadigen van een aanplakbord achter glas bij de Chinese ambassade in Moskou De student, zekere Vozniakevitsj, zou beschonken zijn geweest, maar zal vol gens Troed volledig rekenschap van zijn daad moeten afleggen. Nederlandse schepen mogen weer in de Indonesische territo riale wateren komen. Indonesië heeft nl. gisteren het verbod voor de Nederlandse scheepvaart in zijn territoriale wateren opgehe ven. De Amsterdamse beurs heeft hier on middellijk op gereageerd met flinke Koersstijgingen in de scheepvaarthoek, speciaal voor K.P.M. en Scheepvaartunie. Thans mogen Nederlandse schepen In donesische havens aandoen om, onder dezelfde voorwaarden als voor andere buitenlandse schepen gelden, passagiers- of vrachtdiensten uit te voeren. Het ver bod werd in april 1960 tijdens de Indo nesische campagne om West-Irian opge legd. Het was destijds vooral de K.P.M. die het zwaar te verduren heeft gehad. Thans heeft Indonesië ook aan onze Nederlandse K.P.M. gevraagd in te schrij ven op het vervoer van rijst van Birma en Thailand naar Indonesië. Indonesië heeft kort geleden met Thailand een con tract afgesloten voor de aankoop van 200.000 ton rijst, waarvan de levering nog dit jaar dient te geschieden. Het Indonesische ministerie van zee verbindingen heeft in dit verband ver klaard, dat het zeker niet in de bedoeling ligt, dat de K.P.M. bij de inschrijving een bevoorrechte positie zou innemen. Nader werd nog toegelicht dat het besluit ge nomen was met inachtneming van de overweging dat het nodig was nieuwe bepalingen uit te vaardigen in het be lang van de verbetering der handelsbe trekkingen tussen Indonesië en Neder land. In dit verband zij opgemerkt dat het Indonesische motorschip Thamrin van de Djakarta Lloyd op zijn huidige reis naar Europa een Nederlandse haven zal aandoen. De Thamrin vertrok 22 juni uit Indonesië. (Advertenties) Pffljlvyjl Uit het hartje van Parijs originele lippenstift nu slechts 3.95 Kies uit de stift voor gevoelige lip pen of de volmaakte kissproof lippen stift. Prettige smaak, frisse geur, zacht stralende föv- glans en in de li v nieuwste mode- tinten, zoals het nieuwste Parijse succes: „Aurore". OROST-VERF-V6NLO

de Stem | 1963 | | pagina 1