Gevangenen hebben last van darmstoornissen 3 Hulde voor sportprestaties Beroepskracht nodig in oostelijk Zuid-Beveland Proef op Walcheren met geestelijk mindervaliden Toto no. 42 bestaat uit amateurs en intertoto JONGENS SPIJKER PANTALON Paratyfus in Scheveningen OORZAAK NOG NIET BEKEND Tonnetjes nog in gebruik Hygiëne 95 Kath. Maatschappelijk Werk Wolkbreuk Hansweert Yerseke in en Brandende benzine verwondt meisje levensgevaa rlijk Hansweertenaar verdacht van bedreiging met moord Al te lang mets aan gedaan Kanaalton leed schipbreuk Huybergse ronde toch 10 augustus Commissaris en G.S. bezochten oost-Zeeuwsch- Ylaanderen Jeugdige Axelaar aan gevolgen van ongeval overleden „Het Vrije van Sluis" vergadert 11 juli OVERSTE „VAN HET PLEITVERBOD" VERLAAT DIENST Pagblad pc^rcm Classificatie Studiereis Ontdekking Zomeravondvoetbal LAATSTE NIEUWS Convair stort neer na start: 8 doden Nederlands schip in Kanaal vergaan Uitslagen KNVB afdeling Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 1963 (Van onze Haagse redactie) Een twintigtal gedetineerden van de strafgevangenis 2 en het Huis van Bewa ring 2 te Scheveningen zijn sinds het weekeinde ziek. De algemene klacht is darmstoornissen. Hiervoor is nog geen verklaring gevonden. De geneeskundige staf van de straf gestichten heeft daarom de medewerking bij het onderzoek naar de oorzaak van de algemxe klacht ingeroepen van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst van de gemeente Den Haag. Gisterochtend heeft de staf een bespreking gehad met de geneeskundige hygiënist van de G.G. en G D. van Den Haag, dr. F. J. H. Noordhock Hegt. Besloten is een uitgebreid onderzoek in te stellen, dat ter geruststelling van eenieder, die bij de gevangenis en het Huis van Bewaring is betrokken zekerheid kan verschaffen omtrent de klem mende vraag of de darmstoornissen soms een symptoom zijn van de gevreesde paratyfus. de hoogst mogelijke zekerheid ook het centraal laboratorium te Utrecht inge schakeld. De verwachting van dr. Noord hoek is, dat uiterlijk donderdag met ze kerheid kan zijn vastgesteld of er ook dan nog gesproken mag worden van een onschuldige aandoening, waarnaar nu de diagnose wijst, of dat er sprake is van een ernstige toestand, die een breder in grijpen noodzakelijk maakt. De hoofdgeneeskundige van de straf- gestichten in Den Haag, dr. A. W. van Kwawegen, noemde de situatie in de be treffende gestichten niet verontrustend. Het zijn darmstoornissen, maar we weten nog niet aan welke oorzaak we die moe- ten toeschrijven. Ik vind het niet juist dat bij voorbaat reeds wordt aangenomen dat er in de inrichtingen een besmette lijke ziekte is uitgebroken. Natuurlijk hebben we maatregelen getroffen. Van andere zijde vernamen we dat er maatregelen zijn genomen, die beogen contact tussen de gedetineerden zoveel mogelijk te voorkomen. Er zijn voor schriften uitgevaardigd over het wassen van de handen, er is extra zeep beschik- 55 baar gesteld e.d. Deze maatregelen moe ten stipt worden nagekomen juist in ver band met de onzekerheid over de oor zaak van de ziekte. Men verzekerde ons met stelligheid, dat er onder de zieken geen patiënten zijn die in levensgevaar verkeren. Dr. Noordhoek deelde desgevraagd me de, dat er een bacteriologisch onderzoek plaatsheeft naar de oorzaak van de ziek te. Het laboratoriumonderzoek heeft in eerste instantie in Den Haag plaats; daarna wordt voor het verkrijgen van (Advertentie) In de Scheveningse strafgestichten zyn de hygiënische toestanden nog verre van ideaal. In de cellen van de gedetineerden staan nog de beruchte „tonnetjes". Deze toestand is een doorn in het oog van de leiding van de Scheveningse inrichtingen. Bü een bezoek, dat wij onlangs aan een van deze gevangenissen brachten, vertel de ons de hoofddirecteur, dat het tonnen- systeem reeds vele maanden geleden had kunnen verdwijnen, wanneer er maar loodgieters waren geweest om de op dracht voor aanleg van goede sanitaire voorzieningen te accepteren. Van het ministerie van Justitie is reeds lang geleden toestemming verkregen om sanitaire voorzieningen te treffen, voor zieningen gelijk aan bijvoorbeeld die in het oude huis van bewaring in Den Bosch. Het geld is er dus voor uitgetrok ken en de begrotingspost is door de Staten-Generaal goedgekeurd. Waar het aan ontbreekt is aan een firma, die be reid is het werk uit te voeren. Het ont breken van die bereidheid volgt in de meeste gevallen uit de antipathie van het personeel om in een strafgesticht te wer ken. Ook achter hen gaan 's morgens vele deuren hermetisch op slot en er wordt van hen verlangd dat zij zeer zorgvul dig letten op hun gereedschap. Dit alles wordt door hen als onaangenaam erva ren. Zo worden in de Scheveningse gevan genissen en het huis van bewaring werk- 3-daagse RECLAME AANBIEDING In een oersterke kwaliteit denim. Diverse moderne multi kleuren. Geheel 3 naads gestikt. 2 achterzak ken met ritssluiting. Voorsluiting eveneens met rits. Prima pasvorm en afwerking. Nü voor een zeer speciale prijs. Leeftijd 5 jaar kleine stijging per maat) leeftijd 14 jaar VROOM DREESMANN BREDA-BERCEN OP ZOOM-OOSTERHOUT 6.75 Uit het jaarverslag 1962 van het interparochieel sociaal charitatief centrum Zuid-Beveland West blijkt dat de parochies Yerseke, Hans- weert en Rilland-Bath verstoken zijn van beroepsmatig maatschap pelijk werk. Vooral vanuit Hans- weert wordt regelmatig een be roep gedaan op de maatschappe lijke werker van het I.S.C.C. Zuid- Beveland West. Hoewel inciden teel in genoemde parochies gehol pen wordt, zijn effectieve hulpver lening en contactlegging in hel oostelijk deel van Zuid-Beveland bijzonder moeilijk tot stand te brengen. Toch zal Zuid-Beveland-oost zo veel mogelijk met raad en daad bijgestaan worden in de hoop dat het in de toe komst mogelijk zal worden in bedoelde parochies een beroepskracht aan te stel lcn. In liet kader van het een en ander heeft het bestuur reeds overwogen een vertegenwoordiger uit Zuid-Beve land-oost in het bestuur op te nemen. De daarvoor noodzakelijke statutenwijziging heeft nog niet plaats gevonden. Dc uitgestrektheid van het werkter rein in westelijk Zuid-Beveland en het ontbreken van een auto zijn de voor naamste redenen waarom de maatschap pelijk werker zijn aandacht moeilijk aan oostelijk Zuid-Beveland kan schenken. Het huidige werkgebied omdat de pa rochies Goes, 's-Heerenhoek, Heinkens- zand, Lewedorp, Kwadendamme en Ove- zande. Het aantal katholieken in dit werkgebied bedraagt ruim 10.000. Het maatschappelijk werk strekt zich voor niet minder dan 25 procent uit over de armenzorg en over de sanering en beste ding van het huishoudgeld. Daarnaast vragen opvoedingsmoeilijkheden (13.4 pet.), huisvestingsproblemen (8.9 pet.), plaatsing in tehuizen (8,6 pet.) gerepatri- eerdenzorg (7.9 pet.) en ziekenzorg (7,5 pet.) de meeste aandacht. De contacten voor het maatschappelijk werk werden in de meeste gevallen ge legd via de gemeenten. Ook de artsen en de geestelijkheid hadden een groot aandeel in het opsporen van de voor behandeling in aanmerking komende ge vallen. In 12 1/2 pet. van de gevallen werd „uit zichzelf" om bijstand ge vraagd. Bij de armenzorg worden in het al gemeen de richtlijnen van de Vereniging voor Directeuren van Gemeentelijke So ciale Diensten (D.I.V.O.S.A.) 'toegepast. Verreweg de meeste huisvestingsmoei lijkheden bleken zich voor te doen in Goes. De aandacht, nodig voor opvoedings- en gezinsmoeilijkheden, nam toe. Volgens het jaarverslag is er behoefte aan een goed opgezet bureau voor hu welijksaangelegenheden in het werkge bied van het I.S.C.C. Het bestuur is volgens het verslag van oordeel dat een nauwere samen' werking met de r.-k. gezinszorg Goes e.o. wenselijk is. Tenslotte wordt opgemerkt dat de fi nanciële situatie van het centrum „voort durende en bijzondere zorgen" baart. Terwijl het inzicht in en het nut en de noodzaak van het mbatschappelijk werk groeiende is dreigen de financiële zor- gen steeds groter te worden. Met het oog hierop wordt ernstig overwogen om een beroep te doen op de bedrijven in het werkgebied. zaamheden niet uitgevoerd, waarvan de noodzakelijkheid vaststaat. Of in het tonnen-systeem de oorzaak van de re cente ziektegevallen moet worden ge zocht, staat zeker niet vast. Wel mag worden gezegd dat het treffen van hy giënische maatregelen thans nu over de aard van de ziekte nog in het duister wordt getast bemoeilijkt wordt door het ontbreken van goede sanitaire voor zieningen. Een vijftienjarig meisje uit Dubbeldam is levensgevaarlijk gewond toen zij brandende benzine over zich heen had gekregen. Ze had voor een buurvrouw twee flessen wasbenzine gehaald en deze op een keukentafel gezet, waarop een brandend gaskomfoor stond. Het kind ging op een stoel bij de tafel zitten. Op een gegeven ogenblik sprong een van de warm geworden flessen en het meisje kreeg de ogenblikkelijk vlam vattende benzine over het lichaam. De buur vrouw rukte haar de kleren van het lijf en gooide emmers water over haar heen. In zorgwekkende toestand is het meisje in liet gemeenteziekenhuis van Dor drecht opgenomen. (Van onze correspondent) De rijkspolitie te Hansweert heeft dinsdagmiddag de 47-jarige H.B. uit Hansweert gearresteerd op verdenking van bedreiging mat moord. Het pistool dat gebruikt was om het dreigement kracht bij te zetten is in de auto van de man aangetroffen. B. woonde sinds enige maanden samen met een vrouw, met wie hij vroeger verkering gehad heeft. Zij was enkele jaren geleden getrouwd in Rotterdam. "Dezer dagen had zij haar voornemen kenbaar gemaakt om weer contact te gaan zoeken met haar echtgenoot, me de omdat zij heimwee kreeg naar haar kinderen, die in de Maasstad waren achtergebleven. Als reactie op die me dedeling had B. de vrouw en een kind dat zij bij zich had en waarvan B. de vader is, met doodslag bedreigd. De justitie had van die dreigementen kennis gekregen, maar kon de man niet onmiddellijk arresteren. Toen de vrouw en het kind namelijk in de afgelopen nacht van maandag op dinsdag zijn huis waren ontvlucht, was B. eveneens vertrokken om het tweetal te gaan zoeken. Na een vergeefse speurtocht keerde B. in de ochtend terug. In de middag lichtte de politie hem van zijn bed. Een huiszoeking leverde slechts de vondst van een alarmpistool op. B. beweerde het pistool, waarmee hij de vrouw en het kind had bedreigd, in 't water te hebben gegooid. De politie achtte het evenwel nuttig om nogmaals huiszoeking te laten verrichten en ver gat daarbij zijn auto niet. Daarin werd het pistool inderdaad gevonden. Na een verhoor is de man op vrije voeten ge steld. (Van onze verslaggever) Studies van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland en van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk hebben tot de conclusie geleid, dat het onverantwoord is een bepaalde groep geestelijk minder validen in Zeeland van de nodige ar- beidszorg verstoken te laten. Het gaat hier om de geestelijk minder validen, die weliswaar niet zijn aange wezen op verpleging of verzorging in een inrichting maar die in verband met de mate van gestoordheid toch ook niet werkzaam kunnen zijn in een van de zeven beschuttende werkplaatsen in Zeeland waar voornamelijk lichamelijk minder validen werk hebben gevonden. Het is moeilijk te zeggen hoe in deze leemte voorzien moet worden aange zien elke ervaring op dit gebied in Zeeland ontbreekt en omdat vergelij king met andere delen van het land niet goed mogelijk is in verband met de geografische gesteldheid en de verspreid wonende bevolking in Zeeland. Nu is besloten tot een proefneming op Walcheren in welk gebied men over de meeste gegevens beschikt aangaande de geestelijk minder invaliden. Zo is ge bleken, dat op Walcheren tenminste 20 oud blo-leerlingen, die niet in aanmer king komen voor opname in een zwak zinnigeninrichting of internaat en ook niet op een beschuttende werkplaats kunnen worden toegelaten, er niet in geslaagd zijn hun weg in de maatschap pij te vinden. De proef op Walcheren wordt mogelijk gemaakt omdat de stichting „Werk plaatsen Walcheren" ruimte heeft aan geboden in de werkplaats te Middelburg en tevens heeft aangeboden de admini stratie te voeren. De uitvoering van het experiment op Walcheren zal berusten bij een orgaan waaraan de genoemde stichting en de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Mid den-Zeeland" deelneemt. De extra-voorzieningen, die in de werkplaats Walcheren te Middelburg nodig zullen zijn, worden begroot op ruim f 15.000,—. Aan het provinciaal bestuur is ver zocht medewerking aan de plannen te verlenen in de vorm van een garant stelling in het exploitatietekort voor de eerstkomende drie proefjaren. Gedeputeerde Staten zullen de Staten volgende week voorstellen die rugge steun inderdaad te geven. Ook volgens Ged. Staten gaat het om een groep in woners van de provincie die al te lang van arbeidszorg verstoken is. De bij drage wordt door G. S- op maximaal f 5000,per jaar gesteld. De financiële steun van de provincie zal worden beperkt tot deze proef op Walcheren. Consequenties voor andere soortgelijke gevallen in de toekomst zul len niet aan het te nemen besluit van de Staten verbonden zijn. De poging van de Engelse bankbedien de Bob Platten om in een ton het En gelse Kanaal over te steken, heeft gis teren op vijf kilometer van de Franse kust schipbreuk geleden. De 38-jarige Platten nam 's morgens vol goede moed in zijn zelfgemaakte 2.70 meter lange ton plaats, sloeg de motor aan en zette koers naar Frankrijk. De tocht verliep voor de tweede Dio genes geheel naar wens, tot de Franse kust in zicht kwam. Plotseling liep de ton op een zich onder het wateroppervlak bevindende rots en zonk als een bak steen. Platten zag evenwel kans zich uit de ton te bevrijden en kon door een volg boot uit het water worden opgepikt. Zijn reactie? „Ik ga nu naar huis, bouw een nieuwe ton en probeer het volgend jaar nog eens". Het gemeentebestuur van Huybergen, heeft van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, toestemming gekregen de jaarlijkse wielerronde toch op 10 augustus te verrijden. Zoals bekend werd het verzoek in eerste instantie af gewezen. De datum 10 augustus zal alleen dit jaar nog gebruikt mogen worden. Een geurige mixture van semiprof- clubs en amateurs vormt de inhoud van toto nr. 42. Er zit gelukkig voor de Ne derlandse sport een stijgende tendens in de inzet voor de intertoto. De inzet voor toto 41 bedroeg 344.270,wanneer tot no. 42 opnieuw boven de drie ton komt, dan hebben we de 28 miljoen be reikt, hetgeen na de slechte winter maanden, een bijzonder prettig resul taat is. Zes amateurwedstrijden staan op het formulier. Neptunia, de jonge ploeg uit Delfzijl, met zijn voorhoede van ge middeld 20 jaar, heeft de beste kansen op het Nederlandse kampioenschap. We moeten jaren teruggaan willen we een noordelijk kampioen van Nederland ont dekken. Dat was 6 juni 1920, en het was het toenmalige beroemde elftal van Be Quick met o.a. de gebr. Tetzner en de gebr. Bulder. Neptunia wordt sinds een jaar getraind door Johny de Grooth, oud-speler van GVAV; hij heeft deze jonge ploeg uit de onderste regionen naar de top gebracht. Het kan zijn, dat de wedstrijd UnitasNeptunia op het knusse terrein in Gorinchem een gelijk spel wordt, maar in Delfzijl zal Nep tunia winnen. De Valk—AFC vice-versa zal voor beide clubs thuis een overwin ning opleveren, terwijl Wilhelmina '8 tegen Quick vermoedelijk beide keren de volle buit zal binnenhalen. Over het algemeen valt de conditie van de spelers mee. Dit weekend-voet val is door de amateurs volledig geac cepteerd; ook het publiek apprecieert deze vorm. Voor de Intertoto spelen drie van de vier Nederlandse clubs niet zon der fortuin. Twee van hen hebben de leiding, t.w. Ajax en Sparta, terwijl PSV de leiding met Rapid Wien deelt. Sparta kan zich in de 3e intertotowedstrijd vrij wel verzekeren van de eerste plaats. Het moet op bezoek bij Bayern, dat in zijn eerste wedstrijd tegen Vienna gelijk speelde en dit thuis tegen Göteborg her haalde. Sparta, waarin m-idvoor v. Miert plotseling weer op dreef schijnt te zijn, moet van Bayern kunnen winnen, waar door het dan onaantastbaar met tenmin ste drie punten voorsprong aan de kop gaat. Ajax kan eveneens stevig de eerste plaats bezet houden door een zege op Norköping. Geen onmogelijke taak te gen de Zweedse ploeg, die 22 juni ter nauwernood gelijk speelde tegen Tasma nia. Opmerkelijk is bij de Amsterdam mers, dat Cees Groot de laatste wed strijden bijzonder schotvaardig is. Bij Ajax heeft dit vertrouwen gewekt op het behalen van de overwinning in Zwe den, waardoor het evenals Sparta drie punten zou krijgen op no. 2, voordat de 2e helft van de competitie ingaat. Voor PSV ligt de zaak iets moeilijker. De Eindhovenaren moeten komend weekend naar Wenen. De tegenstander Rapid speelt hard voetbal, hetgeen niet in de laatste plaats komt door de hui dige trainer „Bimbo" Binder, de ge vreesde goalgetter uit de jaren dertig. Hij scoorde in zijn carrière ruim 1000 doelpunten. Sinds een jaar traint hij Rapid en de Weense club is als derde geëindigd in de Oostenrijkse competitie. Bij PSV heerst een prima geest; de sfeer tussen de spelers is uitstekend. Er zit een kans op gelijk spel in Wenen en in dat geval zou de returwedstrijd in het weekend van 20-21 juli de beslis sing voor deze afdeling kunnen brengen, NeumünsterDjugardin, de twee andere clubs in de groep van PSV, hebben nog geen punt veroverd. Zij zijn uitgescha keld voor de bovenste plaats; Neumün ster moet op eigen terrein kunnen win nen. Voor GöteborgVienna in de af deling van Sparta geldt hetzelfde. Ook hier een overwinning voor de thuisclub, die overigens geen kans heeft voor de ereplaats. Gisteren heeft de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot met het college van G. S. een werkbezoek aan oost-Zeeuwsch- Vlaanderen gebracht. Bezocht werden o.a. de haven van Walsoorden, te Graauw en de Emmahaven te Clinge en de wa terleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaan- deren te St. Jansteen. In de morgenuren had er een bijeenkomst plaats op het gemeentehuis te Clinge met de colleges van b. en w. der gemeenten Hontenisse, Graauw en Clinge. Op deze bijeenkomst werden verschillende problemen be sproken waannee deze drie gemeenten te kampen hebben. In verband hiermee werden enkele wensen naar voren gebracht. Na de wolkbreuk van maandag j.l. op de vSloedam in Zeeland heeft zich gister middag een hevig onweer boven voorna melijk oostelijk Zuid-Beveland ontladen. Ook nu weer was het zicht tot haast nul gereduceerd. De wolkbreuk lieeft in Hansweert en Yerseke bijzonder veel waterschade aan gericht. Straten kwamen volkomen blank te staan. Huizen en pakhuizen liepen on der. In Hansweert raakte tot overmaat van ramp de pompinstallatie van de rio lering buiten werking. Hier werd de brandweer gealarmeerd om op de kri- tiekste plaatsen hulp te bieden. Maandagavond werden vier afvaar digingen van hoofdstedelijke sport verenigingen door mr. J. Dryber ten stadhuize van Middelburg ontvangen om hen te huldigen met hun succes sen in de afgelopen periode. Dit wa ren afvaardigingen van de voetbal vereniging Middelburg, de korfbal vereniging Swift, de handbalvereni ging E.M.M. en de atletiekvereniging Dynamo. In zijn rede bracht de burgemeester gelukwensen over aan de vier ver enigingen (zie foto) en hij hoopte dat de jeugd, aangemoedigd door deze successen, de sport als vrije tijdsbesteding nog meer zal gaan be oefenen. Aan het slot dankten de woordvoerders der vereniging. Zij spraken o.m. de hoop uit dat in de toekomst in het gebrek aan zaalruimten zal kunnen worden voor zien. Namens Dynamo dankte de se cretaris G. Alting en namens Swift voorzitter L. de Vries; de heren P. van Heeze en S. Simonse dankten resp. voor E.M.M. en Middelburg. Wiener A.C.—Oergryte moet voor de oudste Weense club wel de volle winst kunnen opleveren en dan hebben we tenslotte de wedstrijd EnschedePirma- sens. Slecht een krachtprestatie van de hoogste orde zou de Enschedeërs het eerste winstpunt kunnen bezorgen. En schede draait niet meer zo best. Het heeft zorgen met de aan- en verkoop van spelers, meer dan voor de rust van het elftal goed is. Toch kunnen zij altijd nog voor de verrassing zorgen. Pirmasens heeft een zeer sterke achterhoede. Veel doelpunten zijn er voor Enschede, dat in deze intertotocom^etitie nog niet tot treffen kwam, dus niet te behalen. (Van onze correspondent) Maandag maakten wij melding van een aanrijding tussen twee bromfietsen, die zaterdagnacht om ongeveer half één nabij Driewegen plaats had. De 19- jarige J. de Wolf uit Axel werd met een schedelbasisfractuur in zorgwekkende toestand naar het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. Ten gevolge van deze verwonding is de jongen gis termorgen overleden. (Van onze verslaggever) In hotel „Du Commerce" te Oostburg wordt donderdag 11 juli om tien uur v.m. de algemene vergadering gehou den van het waterschap „Het Vrije van Sluis". De liefst 39 punten tellende agen da vermeldt o.a. de aanbieding van het jaarverslag 1962, de benoeming van een gezworene wegens aftreden van de he ren A. Risseeuw te Zuidzande en P. L. de Meijer te IJzendijke, diverse aan- en verkopen van grond, de bezoldiging van bestuurders der waterschappen, de bouw van een sluis bij Nol 7 te Hoofd plaat, het aanleggen van hoofden te Cadzand en het afgraven van binnen dijken ten behoeve der kleiwinning. Ook het ontwerp-wegenplan 1964 komt aan de orde. De geplande uitwateringssluis in de dijk van de calamiteuze Hoofdplaatpol der zal dienen ter vervanging van het gemaal en de sluis van de Elisabethpol- der, het uitwateringssluisje van de Pau- lin-apolder en de uitwateringssluis te Hoofdplaat. De uitvoering van dijkver- zwaringswerken maken een spoedige realisatie der nieuwe uitwateringssluis wenselijk. Voor de verzwaring van het dijkvak Breskens Nummer Een is ruim hon- derdduizend m3 klei nodig, welke hoe veelheid niet kan worden onttrokken aan in de directe omgeving gelegen percelen bouwland. Het oog is nu ge vallen op diverse binnendijken, die voor een deel uit zeer goede klei bestaan en geen of slechts geringe betekenis heb ben als waterkering bij eventuele door braak der zeedijken. Een bijkomstig voordeel bij de afgraving zal zijn, dat de ontsluiting der aangrenzende perce len bouwland zal verbeteren als gevolg van het wegnemen der opritten. Hier staat echter tegenover dat het typische karakter van het polderlandschap een wijziging ondergaat. Het ontwerp-wegenplan 1964 behelst wegverbeteringen tot een totale lengte van plm. 17950 m in de districten Oost burg, Groede, IJzendijke en Aarden burg. ,,In aanmerking genomen de financiële positie in de jaren vóór 1961 gaf laatst genoemd jaar een kentering te zien in ongunstige zin. De rekeningen van 1960 en daarvóór sloten over het algemeen met vrij belangrijke batige saldo's. Het dienstjaar 1961 werd afgesloten met een belangrijk nadelig slot, dat overigens kon worden gedekt uit de overschotten van 1959 en 1960. Ondanks de verhoging van het dijkgeschot en de aanwending van een bedrag ad f 36.182,92 voor niet voorziene tegenvallers moet ernstig re kening worden gehouden met een nade lig slot van de dienst 1962," aldus het jaarverslag. Overste mr. J. Schuurmans, bekend pleiter in militaire zaken voor het amb tenarengerecht, heeft per 1 november 1963 ontslag uit de militaire dienst ge vraagd. De naam van de overste kwam enige maanden geleden veelvuldig in het nieuws in verband met een pleitverbod, dat hem zou zijn opgelegd. Mr. Schuurmans heeft verklaard dat geruchten als zou pressie op hem zijn uitgeoefend om zijn ontslag te vragen, iedere grond missen. „Mensen die mij kennen", aldus de heer Schuurmans .„we ten dat ik in zo'n geval mijn rekest om ontslag uit de dienst zou hebben inge trokken. Reeds twee jaar geleden heb ik op het ministerie het voornemen ken baar gemaakt de dienst te verlaten, ten einde mij als burgeradvocaat te vestigen. De realisering van dit plan is thans mo gelijk". P)e dwaasheden van de huidige ge meenteclassificatie worden heel goed te kijk gesteld in een quiz van het weekblad „De Spiegel", waaruit De Volkskrant het volgende aanhaalt: Als Assen (50.000 inw.) Ie klas ge meente is, dan is Breda (meer dan 100.000 inw.) natuurlijk ook2e klas. De gemeente Beuningen (5000 inw.) is 2e klasser. Dan is Oss (ruim 30.000 inw.) zeker3e klas. Als de kappers van de 3e klas gemeente Oss betaald worden volgens tarief C dan geldt voor de kappers van de 2e klas ser Beuningen natuurlijk tarief.... D. De gemeente Rozenburg (5000 inw.) is 2e klas, evenals Breda. De Meeuwen plaat op Rozenburg is dan natuurlijk.... Curieus is ook zo zouden we hier bij nog willen aantekenen dat mr. Toxopeus, toen hij nog in de Bredase raad zat, hard heeft meegefoeterd, als de bespottelijke classificatie van de Baroniestad aan de orde kwam. Maar als minister van binnenlandse zaken heeft hij er niets aan gedaan I-Jet vorig jaar is Eindhoven erg boos geweest op het provinciaal bestuur in Den Bosch, omdat geweigerd werd een krediet van 40.000 gulden goed te keuren voor een studiereis van de burgemeester samen met drie wethou ders naar de Verenigde Staten. De ge meenteraad had er zonder slag of stoot ziin fiat aan gegeven. Het provinciaal bestuur wilde het nut van een studie reis niet in twijfel trekken, maar het beschouwde een excursie van de bur gemeester met het halve wethouders college erbij toch beslist te veel van het goede. In Eindhoven vond men dat krenterig en kortzichtig ten opzichte van de standing van een grote ge meente. De burgemeester is toen op eigen kosten alleen naar Amerika ge gaan, doch het gemeentebestuur ging omwille van het principe in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft nu het provinciaal bestuur schoon gelijk gegeven. Naar ons inzicht had het ook schoon gelijk. Het aantal studiereizen en dat geldt nog sterker voor de studiecongressen, neemt toe in tal en last. Ze leveren zeker wel eens nuttige ideeën, al dan niet neergelegd in rapporten, op. Het samenzijn met mensen uit andere lan den is ook niet zonder betekenis. Doch hoe veel van die rapporten worden plichtmatig bekeken, netjes opgebor gen en dan vergeten? Een belangrijk percentage, geloven we. Ten aanzien van al dat studiegereis is kritische controle waarlijk niet over bodig. Pr is een heet groot probleem ge maakt van de lectuur, waarnaar de middelbare-schooljeugd grijpt. Al die jongens en meisjes zouden verzot zijn op moderne literatuur met pessimis tische levenskijk en erotische inslag. Daar werd vreselijk bedenkelijk tegen aan gekeken en uitgebreide verhande lingen leerden ouders en opvoeders, hoe ze dat in goede banen konden lei den. Daar komt een enquête van het Hoogveld-instituut ons echter infor meren, dat Arendsoog bij deze jeugd het hoogst genoteerd staat. De brave held met zijn niet minder brave ge kleurde lotgenoot, die het altijd weer wint van intens gemene veesmokke laars en diamantdieven, kan de jon gens- en meisjesharten van opwinding doen kloppen, als ze Xenophon- en Cicero-huiswerk hebben doorgewor steld. Van de triomferende deugd, de bestrafte misdaad, het happy end, waarvan rechtgeaarde moderne lite ratuur gruwt, smult deze jeugd zoals ook hun ouders en grootouders dat deden in hun jonge tijd. Arendsoog daalt niet eerst af in dieptepsychologi- sche verkenningen, als hij in moeilijk heden zit, maar hij galoppeert en slaat er op los. Dat blijft de grote attractie! Naast de ongecompliceerde humor van Bomans, worden de ruige roman tiek van Den Doolaard, de regionale overpeinzingen van Coolen en andere door de officiële kritiek allang afge schreven literaire verschijnselen van harte genoten. Het is een ontdekking, die de een zal verheugen en de ander zal bedroe ven. Maar bezorgde opvoeders kunnen het lectuurvraagstuk van de opgroeien de jeugd toch wat zonniger bekijken. Uitslagen in de zomeravondvoetbal competitie: z Rayin Middelburg Broek BoysVSV, afgekeurd. Kraai enCombinatie, afgekeurd Kraaien Blauw Wit-Pingelaars comb., afgekeurd. CombinatieBrandweer, afgekeurd. VSV —Blauw Wit-Ping. comb. 3-2, Broek Boys Brandweer 3-0. Rayon Sas van Gent. SAS—ONA 5-3, NSM 1— SVG 0-1, NSM 2v. d. Bijl Boys, afgekeurd. Rayon Vlissingen, - Afdeling 1: Zeemacht 1—Uiterton 1 4-0, PZEM 1— Coal 1 1-3, VAW 1—PVS 1 1-3. VAW 1— Uiterton 1 3-0. Coal '52 1—GPC 1 0-1, Zeemacht 1—PZEM 1 1-3, PVS 1—GPC 1 1-5. Rayon Vlissingen - Afdeling 2: GPC 2—LVV 1, 3-1, VAW 3—BW 1 0-5, (reglementair, VAW 3 niet opgeko men); PVS 2—SSVV 1. afgekeurd, PZEM 2—Uiterton 2. afgekeurd. BW 1—SSVV 1, 1-0, VAW 2—LVV 1 3-1. Rayon Goes VVZBDAC SC 1-0, Gemeente Wer kenTypo's 0-5 (reglementair, Gemeen te Werken niet opgekomen). Combina tie NSKeuringsdienst, afgekeurd. Gebr. van Son—Inter Scaldis 5-0. Rayon Zierikzee: Zierikzee VeteranenNeptunus 1-1, PTTPZEM 0-0. RijkswaterstaatKon. Zeelandia 0-9. VABVan der Wekken 7-1. Smit en BolnesCWS 1-2. Rayon Terneuzen: HKCPZEM 2-1, Rijkswaterstaat Meterfabriek 1-4. SpadellaHoek Vete ranen 5-0, MistrappersScheepswerf 5-1, Sportclub de MeijerAtoom Boys 4-2. Op het vliegveld van Rochester, New York. is gisteren een Convair van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij ..Mohawk" vlak na de start neergestort. Volgens de eerste berichten zouden 8 per sonen om het leven zijn gekomen. Het Nederlandse schip „Nettie" (250 B.R.T.) is waarscliynlyk gezonken na een aanvaring in Het Kanaal. De Italiaanse tanke „Fina Canada (20.736 B.R.T.) heeft geseind, dat het ter hoogte van het licht schip „Sandetti" in een dichte mist op het vermoedelijk Nederlandse schip „Nettie" is gestoten. De vijf bemannings leden van de gezonken „Nettie" zijn aan boord van de tanker genomen. Uitslagen van de K.N.V.B.- afdeling Zeeland Res. Ie klas: Luctor 2—Zeelandia 2, afgekeurd. 2e klas A: Beslissingswedstrijd kam pioenschap: Koewacht 2—Vogelwaarde 2 1-3 (Vogelwaarde 2 kampioen). Beslis singswedstrijd degradatie: IJzendijke 2— Walcheren 2, 3-4 (onder protest van IJzendijke). 3e klas C.: Philippine 2HVV 3, afge last

de Stem | 1963 | | pagina 3