Prins reikt vier Zilveren Anjers uit pi Schoolreis uit duizenden ibinatie smaak Verdiensten voor Nederlandse cultuur NIEUWSTE BABY-HUIDVERZORGING BOEKT OPMERKELIJK RESULTAAT SCHOOLREISJE Schoolreis door België RAADSELS 10 1 BLIJVEN Van de Mortel uit Vught gehuldigd Transplantatie van tanden Vrije tijd wordt gespeeld" Verdiensten voor gilden De overige Anjers uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop Franse oud-premier Chautemps overleden Baby's bips geen probleem meer Vijftien doden bij vliegongeluk Doodvonnissen in Cuba i i van NIVEA Uitslag wedstrijd Domino-puzzel De verrassing OMGEKEERDE WERELD -r ODERNE OEDINGSLEER riJST NIEUWE WEGEN ferken kost energie. i vet geeft nieuwe riergie. Maar er is sn verschil tussen vet n vet. De voorkeur van oedingsdeskundigen aat steeds meer uit naar epaalde plantaardige liën. Vooral naar maïs-, 3ja- en zonnebloemolie, mdat het meervoudig nverzadigde oliën zijn. rio is daarmee bereid. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 1963 11 Prins Bernhard heeft gisteren als regent van het rijn naam diaeende fonds tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Neder- Handel Mii te Amsterdam aan vier personen de „Zilveren An- „itgereikt. Deze onderscheiding is in maart 1950 ingesteld. Jaar- mi-, wordt zij als blijk van waardering verleend aan (maximaal vijf) r «nonen van onbesproken vaderlands gedrag, die in enigerlei vorm van onverplichte arbeid bijzondere verdiensten hebben verworven voor de Nederlandse cultuur, of voor die van volken der andere rijksdelen. Voor dit jaar waren de zilveren anjers verleend aan de heren: J.B.C.M. van de Mortel (60) uit Vught, directeur van de 's-Hertogenbossche Brandwaarborg Maat schappij van 1841, mr. W. van Elden (64) uit Den Haag, directeur van de Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotter dam, H.G.P. Kleijn (70) uit Amsterdam, gepensioneerd procuratiehouder van de Rotterdamse Bank in de hoofdstad en G.D. Swanenburg de Veye (65) arts te Alkmaar. In zijn toespraak zei de prins: „Laten wij ons realiseren, hoe weinig van ons cultureel erfgoed zou zijn ontstaan, in dien de scheppers van deze cultuur hun werk louter om den brode of uit bittere noodzaak hadden moeten verrichten. Zelfs de meest rechtvaardige honorering zal ook in de toekomst nimmer kunnen wegnemen, dat er belangrijke culturele (Advertentie) WATERBLOEMEN Een verrukkelijke Ringers-specialiteit. Allerfijnste chocolade - puur en pit tig van smaak, ƒ1.15 per 100 gram. CHOCOLADE Een uit Hongarije gevluchte tandarts, die zich in de Verenigde Staten heeft ge vestigd, heeft zich gewaagd aan de voor spelling, dat er in de toekomst „tanden- banken'' zullen ontstaan, van dezelfde aard als „bloedbanken" en „beenbanken" en waarin gezonde tanden kunnen wor den „opgeslagen" tot zij kunnen worden overgeplaatst. r?«LJ>eitr°k*en tan<Jarts, dr. Miklós Cxerepfalvi, u\t Washington, publiceerde tSdschrT2J?hh? w tijdschrift van de Amerikaanse vereniging van tandartsen, waarin hij het succes be schreef van 48 van de 50 tand talies. Hij verklaarde vomts alvorens zich in Amerika te hebben gevestigd in Hongarije al 36 van dergelijke operaties te hebben verricht. p taken overblijven, die alleen in de marge van het leven vervuld kunnen worden". Schiller citerend ,,de mens is slechts waarlijk mens daar waar hij speelt" vervolgde de prins: „Men heeft het over vrijetijdsbesteding maar vrije tijd wordt niet besteed: vrije tijd wordt gespeeld, zij het al lerminst als een spelletje. Want in zijn meer intense en authen tieke vormen wordt spel tot creativiteit, die verheven of minder verheven kan zijn, maar die in wezen atijd een ver nieuwing, een veredeling, een sublime ring van het leven in zich bergt". Wan neer de mensen van een welvaartsstaat, volmaakt of onvolmaakt, niet leren spe len, aldus de prins, dan gaat de cultuur van die welvaartsstaat te gronde „De cultuur, die immers niet bestaat uit een bezit aan bibliotheken of musea maar uit een wijze van leven, uit iets dat schijn baar vanzelfsprekend, onmerkbaar dage lijks in en om ons is. De speelruimte is er, ondanks alle gebreken en onvervulde wensen en zij groeit zelfs dagelijks. Maar de spelers zijn nog schaars. Voor zulke spelers uit een hogere ernst is de Zilve ren Anjer bedoeld", zo besloot de prins zijn toespraak. Aan de heer Van de Mortel is de Zil veren Anjer verleend wegen: „zijn en thousiaste, vruchtbare en rijk gescha keerde activiteiten, waarmede hij de oude gilden in Noordbrabant uit hun kwij nend bestaan tot nieuwe bloei heeft ge bracht, zijn voortdurende waakzaamheid ten opzichte van de ware aard en het positieve karakter van dit wel zeer specifieke facet van het Brabantse leven, de grote kennis en het zuivere inzicht, waarmede deze pionier, voorvechter en beschermer van onmisbaar cultuurgoed reeds jaren werkt aan de inrichting en uitbouw van een gildenarchief, dat voor het gedocumenteerd vastleggen van de geschiedenis der gilden van eminent be lang moet worden geacht, zijn grote ver diensten als leider en organisator van vele bijzondere manifestaties op dit ge bied". In zijn persoonlijk woord tot de heer Van de Mortel zei de prins, dat, terwijl diens dagelijkse arbeidsterrein, de brand verzekering, hem vooral met de ernst van het leven en met de vergankelijkheid van alles confronteert, het werk waar voor hem de onderscheiding wordt ver leend ten nauwste verband houdt met de superieure ernst van de hogere dwaas- beid, de ernst van het spel. ,Dat ook de wijsheid van het dwaze door u metterdaad wordt gediend, wekt geen verwondering gezien de grote naam, die uw geboortestad 's-Hertogenbosch op dit punt heeft verworven", aldus de prins. Mr. Vgn Elden, onder meer lid van de raad van bestuur der stichting Ne derlands kunstbezit, ontving de onder scheiding wegens het stimuleren en in troduceren in Nederland van belangrijke tentoonstellingen en wegens zijn eigen creativiteit op diterair gebied, met name als maker van spirituele vertalingen van Shakespeare en van de middeleeuwse Carmina Burana. De heren Kleijn en Swanenburg de Veye werden onderscheiden wegens hun verdiensten op natuurhistorisch gebied en hun stimulerende en vooraanstaande rol voor de natuurbescherming. Met na me werd hun boekwerk „Paddestoelen, hun vorm en kleur" geroemd. (Advertentie) dixan en uw wasmachine horen bij elkaar De vooroorlogse Franse premier Camil- le Chautemps, die tot de radicaal-socia listische partij behoorde, is op 78-jarige leeftijd in zijn woning in Washington overleden. Hij was van 1930 tot 1934 en van 1937 tot 1938 premier en werd in maart 1940 vice-premier in de regering-Reynaud, een functie die hij behield in de regering die in juni 1940 door maarschalk Petain werd gevormd. Na de ineenstorting van Frankrijk ging hij naar Noord-Afrika en vervolgens naar de V.S. waar hij in no vember 1940 aankwam. Hij bleef in Washington. In 1947 werd hij als voormalig lid van de Vichy-regering bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf en nationale degra datie veroordeeld. (Advertentie) machine met geopende dekself. N.V. ierstraat 35, Deventer Nabij Passo Fundo, in de Zuidbrazili- aanse provincie Rio Grande do Sul, is een passagiersvliegtuig van een Braziliaanse luchtvaartmaatschappij neergestort. Van de inzittenden werden er vijftien gedood, onder wie de bisschop van Uru- guaiana. Twee anderen werden gewond. Telefoon 37672 Telefoon 4602 Telefoon 32624 VEN Bergen op Zoom Roosendaal Waalwijk Volgens een met een vliegtuig van het internationale Rode Kruis uit Cuba ge arriveerde vluchteling, hebben de vo er,™ Week 'n CamaSuey, Cuba, 35 anti- munisten ^erecht gestaan. Negen van en werden tot de doodstraf veroordeeld onmiddellijk terechtgesteld. De overi gen kregen gevangenisstraffen, variërend van negen tot dertig jaar. °'®ens andere vluchtelingen wordt te- de tegenstanders van het regime op s'eeds meedogenlozer opgetreden. Met het genoemde vliegtuig kwamen gisteren omstreeks 100 vluchtelingen uit uoa in Miami aan. Vandaag worden 1_r.n°g ongeveer 100 verwacht met het laatste schip dat levensmiddelen en me- oieijnen naar Cuba heeft gebracht, als onderdeel van de losprijs voor de anti- uastristen die destijds aan de mislukte nvasie in Cuba hebben deelgenomen. Sinds enige tijd wordt ln zuigelin gen-consultatiebureaus, op moeder cursussen en baby-spreekuren een nieuw geluid gehoord. Het is de naam van een nieuwe artikel-reeks voor complete babyhuid-verzorging baby fine van Nivea. De bafty/ïne-artikelen (n.l. zalf, poe der, olie en zeep) zijn ontwikkeld en zorgvuldig beproefd door een team van artsen en vroed vrouwen in zeer nauw overleg met enkele van Europa's voor aanstaande huiddeskundigen. Het initiatief tot deze moderne baby verzorging op wetenschappelijke basis is uitgegaan van NIVEA (50 jaar ervaring in huidverzorging, en laboratoria in vele landen). Vocht-irritatic overwonnen Opmerkelijk in de samenstelling van babyflne-za.lt zijn de silicon- oliën, die de huid beschermen tegen vocht en urine-irritatie. Voor snel helende werking zijn bovendien eucerit en vitamine A toegevoegd. De babyfine poeder, die niet kan klonten, is sterk vochtopnemend, licht anti-septisch, hecht goed en bevat eveneens het hoogwaar dige eucerit. Dan is er de babyflne- zeep. Overvet, snel en overvloedig schuimend en mild-reinigend. En ook hier is weer het hoogwaardige eucerit toegepast. Versterkend en beschermend Babyfine-olie, tenslotte, is een reini gingsolie, die het tere huidje niet alleen beschermt tegen 't gevreesde smetten maar die het bovendien sterkt met eucerit en vitamine A. Resultaat: fluweel zachte babybips en weerstandskracht van baby's huidje. De verpakking der babyfine - artikelen verdient de lof dat hier het fraaie en het praktische op heel gelukkige wijze samengaan. Wat de kosten be treft: de prijs van elk der babyflne- artikelen kan alleszins redelijk worden genoemd. i vitamine HIVE A Uitsluitend bij apothekers en drogisten Babyfine-set, zeer fraai van vormgeving van f 9.75 ter introductie tijdelijk f 6.75 Het was een zonnige hete dag, Ik sprong uit bed die morgen, vlug en rap Ik waste me, kleedde me aan en was zeer voldaan. Ik was gekleed in een kleurige trui en lange broek. De korte kousen waren op zoek. Tien voor acht was ik de deur al uit Netjes gekleed en met een schone snuit. En zo liep ik naar school; daar begon de jool! Kwart over acht waren de bussen gearriveerd, Niet vuil en smerig maar goed schoon geveegd. We reden weg en zwaaiden Naar m'n moeder op de stoep en zus die kraaide Het eerste lied was van Feyenoord Dat is één van de beste soort. We reden en reden en reden maar Door dorpen en steden zoals Alkmaar! Toen reden we eens naar Eindhoven Waar de vrouwen peren en appels stonden te stoven En de mannen sigaretten stonden te roken. Ver van die stad was een stop. De zon klom hoger op. Na een paar uurtjes rijden stopten de bussen Allen schreeuwden door elkaar zodat de oren susten. We stapten allemaal de bussen uit En ademden met onze, nog steeds schoone snuit. Ik pakte de grote ballen En we lieten onze stemmen weer goed schallen. Fuiet, fuiet, daar gaat de fluit. Voor een uurtje is de pret alweer uit. Nu onze aandacht erbij, opgelet. Zoeken naar oranje draadjes, o-r-a-n-j-e gespeld, aan de bomen en op de grond. We keken ook in de sloten, dat was al te bont. En zo gingen we op weg Oh, ik zie er een daartussen die boom en die heg Ik liep vlug met Dora door en we zagen er een heleboel, hoor! Kleine, grote, lange slierten draden Hangen aan bomen en allerlei palen. Helaas hebben we de vossen niet gevonden en zijn toen teruggezonden. We liepen terug en gingen zitten op stoelen en tafels of op het gras. We aten en dronken er zonder geplas. Na een tijdje daar gezeten, reden we door naar andere steden. Toen ging het naar het Eurostrand met het heerlijke zand. Het eerst nam ik een roeiboot in een brede sloot Na een half uur roeien, gingen we ons bespreoien, en daarna in het water met veel gesnater. Maar het koude water beviel ons echter niet. We gingen er uit, maar toen riep Piet „O, heerlijk, veermatrassen We liepen er vlug heen om er fijn op te lassen. Daarna gingen we naar de speeltuin Een beetje achtergedoken door het puin. We bleven daar nog de verdere dag Er waren ook zusters daar zoals ik zag. Adri Mol v. Brachlstraat 20 Pijnacker Om acht uur reden we daar weer vandaan Zodat we om 10 uur naar huis zouden kunnen gaan Het was een fijne en gezellige dag. Zo'n schoolreisje hadden we nog nooit gehad! Elisabeth van Gestel, Slingerweg 30, Breda. Bij dit buitengewoon gedicht was een pracht te kening Van de stapel inzendingen die wij kre gen waren er achttien goed Toen moesten we loten en de winnaar is: Eric v. Steen, Dillenburgstraat 105, Breda Eric had bovendien twee verschillende oplos singen gestuurd, beide goed De andere zeventien knappers zijn Jackie Heeren, Dongen;Marie van Ostaijen, Zundert, Jos Aarts, Breda; Corrie Kimenai, Dongen; Lian Larijsen, Breda; Rienus Reraijn, Kwadendamme; Joke v. 't Westeinde, Osse- nisse; EUie Jansen, Dorst; Annie Remijn, Kwadendamme; Theo v. d. Gussem, Dongen; Jeanne Buyks, Raamsdonksveer; Johny Ver stijlen, Breda, Tonny Bogmans, Breda; Sjan- nie Mulders, Waalwijk; Maria v. d. Heykant, Zevenbergen; Nellie Kamp, Waspik; Diny Kamp, Waspik. Woensdag 19 juni was de gro te dag aangebroken. We gingen op schoolreisje. Ditmaal was het de beurt aan België. 's-Morgens kwart over zeven vertrokken we vanaf de school We reden via Herentals naar Lier, waar we uit de bus gin gen om de toren met alle klok ken van de wereld te bezichti gen. We zijn ook in de toren geweest. Er was nog veel meer te zien b.v. in hoeveel da gen de planeten o.a. Mars, Jupiter rond de aarde cirkelen. Toen we alles gezien hadden reden we naar de mooie oude stad Brussel, waar we eerst gin gen eten. Maar net toen we uit de bus wilden gaan begon 't te regenen, zodoende hebben we in de bus gegeten. Het was er niet minder gezellig om. Daarna reden we naar 't cen trum van Brussel, waar we eerst naar 't paleis van Justitie gin gen kijken. Dan volgde 't be roemde manneke van Brussel. We mochten in Brussel niet lan ger parkeren dan 20 min. en op daarom waren we al gauw weg naar Antwerpen. Hier mochten we kiezen tus sen 'n rondvaart door de haven of een kijkje in de dierentuin. De meesten waren voor de die rentuin. Om kwart over vier kwamen we in de dierentuin aan. We mochten in de dierentuin vrij rondlopen tot kwart voor zes. Terwijl we naar de dieren ke ken aten we onze boterham men op. Kwart voor zes. We reden weer door richting Oostmalle. In deze stad gingen we naar de speeltuin. Ongeveer kwart voor acht reden we weer naar huis Om 9 uur waren we allemaal weer thuis van een heerlijke reis. Al was 't weer niet zo best we hebben toch een heerlijke reis gehad,waar we nog lang zullen terug denken. aan Anneke de Swart Boshoven 5 Alphen (N.-Br.) 13 jaar Al die jaren wachtte Irma op een hondje. O. wat zou ze er graag een hebben! Zo'n klein poedeltje. Maar toch, na drie jaar vurig verlangen kwam het, een lieve kleine poedel van zes weken. Wat een vreugde! Direct nam ze het op haar schoot en begon het te aaien en te liefkozen. Toen ging ze er even mee naar buiten, liet het een plasje doen en zette het daar na weer in de mand. Zorgvuldig dekte ze hem toe. Toen ze even later nog eens kwam kijken, beet hij in de de ken en rolde zich er helemaal in. Irma had twee rubber balletjes en wierp die het diertje toe. Gretig hapte het er erin. Samen stoeiden ze en speelden een kwartiertje, maar toen moest Irma naar school. „Dag Crisje," riep Irma het hondje toe. „Tot straks, lief dier tje", en ze deed de deur achter zich dicht. Ze hoorde Crisje nog piepen, maar toen was het stil. Langzaam slenterde ze naar de bus. Wat was alles veranderd nu ze 'n poedel had. Ze hoefde zich nu niet meer te vervelen. In de vakantie zou ze met hem gaan wandelen en met hem stoeien tot ze allebei moe en vol daan zouden zijn. Was het maar zover, maar zover... Ja de vakantie. Nog twee weken en dan... Daar kwam de bus. Ze stapte in en reed weg. Naar school. Dag Crisje! Els Melser Aalm. Verheggenstraat 14 Bergen op Zoom 1. Wie doen er aan carnaval mee? 2. Wie heeft graag eksterogen? jajsqa aa Z 'na^aS 3Q I H. GÖBBELS Roosendaal Die het ziel. die wil het niet Die het heeft, die moet het houwen Plankenwammes zonder mouwen En die het heeft, die weet het niet. •jsjqspooa Marijke Gejjs Doelstraat 10 lleinkenszand De vloer staat op de kast De pijp rookt de man De rijbaan rijdt de auto De bloempot staat in de bloem De doos ligt in het speelgoed De fiets rijdt op de jongen De muur hangt aan de spiegel Het plafond hangt aan de lamp Het bed ligt op de dekens Het huis staat in de kachel Rudi Heije G'linge Het doel van onze tocht was Gel derland. Al lang tevoren werd er be raadslaag hoe en wanneer we zouden vertrekken. Punt 1 was gauw opge lost Natuurlijk met bussen, 't Twee de probleem leverde nogal moeilijk heden op want verschillende meisjes waren afhankelijk van bus of trein. Maar na lang wikken en wegen werd 't tijdstip bepaald. Half acht op het marktplein voor de school. Natuurlijk waren we allemaal pre sent en ook de bussen waren stipt op tijd. Nadat we allemaal een goede plaats hadden uitgezocht, vertrok de chauffeur. Eerst reden we over bekende we gen, want in de omgeving kennen we het allemaal wel. Maar hoe verder we kwamen hoe nieuwer het werd. Tenslotte verlieten wij ons dierbare Brabant en reden Gelderland binnen. Hier zijn we eventjes uitgestapt om onze benen te strekken. Toen we weer zouden vertrekken stonden er bij de bussen 2 leuke jongetjes, volgens mij een tweeling, want ze waren even groot en het zelfde gekleed. Ze kregen van som mige meisjes snoepjes en dergelijke En toen we wegreden zwaaiden ze ons nog lang na. De meisjes waren nu een beetje stiller als daarvoor en gaven hun ogen goed de kost, want de meesten wa ren nog niet in Gelderland geweest. De tweede plaats waar we uitstapten was Arnhem, waar het Openluchtmu seum ligt. Eventjes was er een op onthoud bij de entree, maar toch kwamen we binnen. En veel was er te zien! Wat je anders alleen maar van plaatjes kende, kon je nu met je eigen ogen zien, b.v. alle soorten oude vervoersmiddelen zoals arren, koet sen, fietsen met een groot en een Kees Rasenberg Wagenstraat 8 Wagenberg heel klein wiel, kinderwagens van 't raarste model, en zo meer. Dan zijn er nog typische oude boerderijen, die erg mooi ingericht waren. Ook een „los hoes" waren we gaan bezichti gen, d.i. een grote boerderij waarin mens en dier in één vertrek wonen en leven. In 'n ander donker gebouwtje legde de gids je uit, hoe hier vroeger pa pier werd gemaakt. Dit ging allemaal nogal erg primitief. Verder waren er een groot aantal molens, die erg leuk waren om als achtergrond op een foto te dienen, en natuurlijk heb ik dit kansje niet voorbij laten gaan. M'n vriendin maakte een foto van mij bij één van de molens, maar ze kon niet verhin deren dat die molen er niet helemaal opkwam; ze heeft de foto tóch maar genomen. Om kwart voor één moesten we weer bij de bussen zijn. Nadat ge controleerd was of alle meisjes aan wezig waren verlieten we de par keerplaats en reden verder, met 'n ander doel van de reis voor ons. Wat dit was, wisten we niet, want de hoofdonderwijzeres had gezegd dat dit een verrassing voor ons was. Toen we naderhand uitstapten, waren we allemaal in spanning. We gingen een park binnen door 'n groot hek, waar op een bordje was aangebracht met de woorden „Park Roosendael, Be driegertjes". Wat dit laatste te bete kenen had moesten we nog ondervin den. Even konden we np een bank gaan zitten, tot een mevrouw kwam, die als verplicht geleide meeging. Spanning heerste er onder ons toen we met de mevrouw vertrokken, om dat er geruchten de ronde hadden ge daan. dat het hier erg griezelig was. Maar later viel dit heus wel mee. Eerst moesten we een eindje lopen. Daarna kwamen we bii een kasteel en hierover werd uitleg gegeven. Vroeger had hier een of andere her tog vijf jaar in de kerkers gevangen gezeten. Nu wordt een deel bewoond door een rijk en hoog persoon, die in bezit is van 300 ha. land. De rest van het kasteel was als museum in gericht. Allemaal waren we een beet je onder de indruk van de uitleg, maar toe we verder gingen waren we weer nieuwsgierig naar 't volgende. Dit was 'n fantastische bron. 't Valt moeiliik een beschriiving te geven, maar ik zal toch proberen *n voor stelling te geven. Er waren vier tranoen. gewone stenen trappen! aan heide kanten stond een afgodsbeeld. Van de bovenste tran naar beneden stroomde het heldere bronwater. Daarna kwam 't in een soort vijver terecht. Het was 'n schitterend ge zicht: je moest er eigenlijk veel lan ger aandacht aan kunnen besteden, maar daar hadden we de tijd niet voor. Nadat wp door een soort bos gewandeld hadden, kwamen we aan een kettingbrug, d.i. een brug van allemaal planken die slap over 'n klein beekje loont, zodat, als je er over heen loopt, 't net is als een koordan«;eres die over 't slappe touw loont. Bii iedere stap. die ziï zet. gaat 't touw omlaag met de beweging van haar voet. Zo was dit hetzelfde. Tn werkeliikheid was het eigenlijk hele maal niet zo akelig als 't er uitzag. Nadat we er allemaal met 'n vaartje overheen gelopen waren, wandelden we weer verder. Bii drie fonteinen bleven we weer stilstaan en die me vrouw begon met de uitleg. Maar ze was nog niet goed en wel begonnen, of er spoten wel honderd water straaltjes uit de grond. Alle meisjes renden gillend door elkaar en maak ten dat ze wegkwamen. Hoe dit ge beurd was? Nou, de mevrouw had aan 'n „zwengel" gedraaid zonder dat wij het gezien hadden en toen waren er opeens zoveel fonteintjes. Zoiets noemt men in Gelderland nu „bedrie gertjes". De mevrouw maakte nu de zwengel" met 'n hangslot vast, ten minste ze deed alsof. Met 'n gerust hart liepen wij nu langs de drie fonteinen. Maar opeens stoven we weer allemaal uit elkaar want dat zelfde water spoot langs onze benen. Nadat we ons pas goed overtuigd had den dat de „zwengel" echt vast zat, liepen we voor de derde keer over de plaats, maar nu zonder nat ge spoten te worden. Even later zagen we 't groene hek alweer voor ons doemen. Dat betekende dat dit 't einde was van de tocht door 't park. De volgende plaats waar we weer uitstapten was de Posbank, d.i. een van de hoogste punten van de Ve- luwe. We hadden nogal wat moeilijk heden met de bus, overal stonden bordjes met b.v. „Breedte 1.80 meter" of nog minder, en onze bus was meer dan twee meter breed. Maar na veel navraag vonden we eindelijk de juiste weg en we kwamen er. Al lemaal gingen de meisjes eenzelfde kant uit. maar wij, 'n groepje van vier meisjes, kozen een andere weg. Rob Blaakman Dorpsstraat 18 Hoofdplaat Niemand volgde ons. En heerlijk rustig konden we hoog op de Veluwe, in 't gras gezeten, onze meegebrach te broodjes opeten. Echter erg lang konden we hier niet blijven, want andere dingen wachtten nog. In de bus waren ze allemaal druk bezig over de Arnhemse dierentuin, die we nu gingen bezoeken. Ontzettend veel dieren zijn hier ondergebracht. Grote en kleine, tamme en wilde. Vooraan in de tuin waren allerlei vogels te zien. De een nog mooier dan de an der. Ook de papegaaien zaten er. Een tje zei, als je hun iets lekkers gaf, heel netjes: „Dank je wel". Pelika nen, ooievaars en apen waren hier ook veel en dan nog leeuwen en tij gers. Alle dieren waren wel 'n beet je loom en lagen in de zon te slapen. Van de vijf ijsberen liepen er drie door hun „gevangenis" en de twee andere sliepen. De giraffe stond als 'n koning voor zijn grot (alle slaap plaatsen van de dieren waren in grotten) en de olifanten wasten zich met vies modderwater. Bij een afras tering stonden verscheidene mensen. Ik ging er ook 'ns kijken, maar.... er was niks te zien, alleen maar een soort vijvertje. Maar opeens kwam er 'n ontzettende grote kop uit 't water en wel de kop van een nijl paard. Nadat het beestje eventjes „een luchtje had gehapt" verdween 't weer opnieuw onder water, om een tijdje later weer op een andere plaats boven te komen. Toen m'n vriendin en ik een klein donker huisje bin nengingen en om ons heen keken, kregen we de schrik te pakken. Van uit de schemer keken ons vele ogen dreigend aan. Toen onze ogen een beetje aan het donker gewend wa ren zagen we met wie we toen doen hadden. In één hoek zat 'n jaguar, in het hok daarnaast een tijger, 'n derde hok twee poema's en in 't vierde een soort boskat. Vlug gingen we weer naar buiten. Een eindje verder stond weer zo'n huisje, vlak bij 't hok van de neushoorn, die snurkend in zijn eigendom te slapen lag. In dat ge bouw huisden vijf soorten mens apen. De een was nog groter als de ander en de geur die er in 't ge bouwtje hing was allesbehalve heer lijk. Daarom ook gingen we weer vlug verder, op zoek naar andere dieren. Ja, echt op zoek, tenminste bij een hok konden we de „bewo ner" maar niet vindentenslotte kwa men we tot de ontdekking dat 't dier vlak voor ons lag, tussen de rotsen. De schutskleur van de walrus, want die was 't, had er voor gezorgd dat wij hem niet zagen. Toen we in de dierentuin ons hart hadden opge haald gingen we naar 't laatste deel van de reis, een boottocht maken op de Rijn. Heerlijk!! Zo dachten we er allemaal over, want iedereen ver heugde zich er op. We konden nog net de boot van kwart voor zes ha len. De meeste meisjes gingen boven op het dek zitten, want hier zaten ook twee accordeonisten, die allerlei Limburgse liedjes speelden. Telkens als we een andere boot passeerden, zwaaiden We naar de mensen, die natuurlijk terugzwaaiden. Maar iets dat je leuk vindt gaat meestal 't vlugst voorbij en ook nu knaagde de tijdworm. Daarom liepen we alle maal 'n beetje spijtig over de loop plank terug naar de wal, waar de bussen al klaar stonden. In vind 't gaén van 'n schoolreisje altijd leuker dan 't terugkeren, maar toch hadden we op de terugtocht veel plezier. Vooral toen we ontzettend veel colonnes militairen passeerden, naar wie wij zwaaiden en die enthou siast terugzwaaiden. Allemaal waren ze even vriendelijk en leuk. Eentje liet zelfs 't autostuur los en zwaaide met beide handen. Hoe 't komt weet ik zelf ook niet. maar soldaten nemen bij mij 'n grote plaats in. Of 't nu komt, doordat ik telkens weer hoor dat zij zo'n triestig leven hebben, ik zou 't niet kunnen zeggen. We zagen ook nog veel jongens van luchtmacht, die al even hard zwaaiden. Maar ook een terugtocht kan niet eeuwig duren en een beetje spijtig zagen we alweer de bekende omgeving voor ons. Maar alles wat ik gezien heb. zal nog lang in m'n herinnering blijven en mis schien kom ik in de toekomst nóg wel eens in Gelderland. Lenie Noteborn, 13 jaar.

de Stem | 1963 | | pagina 11