Zwart Europa's geurige lichte pijptabak VALSTRIK IN VALKENBURG Onbekende Haydn-opera te duur voor K.R.O.-t.v. Nu in Europees jasje Mi'nter en Hinter en de schrik van Pebbel Eerste wereld radio-week Henk Elsink in café-chantant Poëtische film van Edmond Sechan „Wiinbledon" op t.v. Rudolf Schock op beeldscherm Waspikse jongens voor radio en t.v. Radioprogramma s Televisieprogramma s door Jan de Winter Studentenvakbond geeft manifest uit DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 JULI 1963 De rechtstreekse televisie-uitzending van Haydn's kameropera „L'Infedelta delusa" in het kader van het Holland Festival o 9 juli vanuit de koninklijke schouwburg in Hen Haag gaat zoals eerder gemeld niet door. De KRO heeft hiertoe moeten besluiten, omdat de televisie-sectie van deze om roep niet bereid is de door de stichting voor de theaterrechten SEBA (een semi- officiële instelling) geëiste hoge opm- ringsrechten te betalen. Deze zyn het dubbele van wat de televisie gewend Le te betalen en de helft van het totaal be drag van de aan alle uitvoerenden ver schuldigde honoraria. "Wij en ook de Nederlandse Opera heb ben onze goede wil getoond, maar dit exorbitant hoge bedrag is ons echt in het verkeerde keelgat geschoten, verklaarde desgevraagd de heer Th. Dudok van Heel van de KRO. De repetities voor de televisie-uitzen ding van „L'Infedelta delusa" - de derde voorstelling van deze ruim 300 jaar gele den gecomponeerde opera in het kader van het Holland Festival - waren reeds begonnen. Alle technische voorbereidin gen zijn geannuleerd. Daardoor gaat te vens de kans voorbij dat de televisiekij' kers voor de eerste maal in de geschie^ denis een voorstelling van de Nederlandse Opera zouden kunnen zien en beluiste ren. Tot nu toe kwam van televisie-uit zendingen door het nationale operage zelschap niets terecht in verband met (Advertentie) lichte verbrandingen? De jonge cabaretier Henk Elsilnk schijnt erin geslaagd te zijn in Amsterdam een perceel te vinden, waar hij in het najaar een café-chantant zal kunnen inrichten. De jonge artiest beschikt reeds geruime tijd over een inventaris voor dit etablis sement, maar hij had dit meubilair voor lopig opgeslagen in een oude schuur te Katwijk. Vele kijkers zullen Elsink heb ben leren kennen van zijn medewerking aan het programma van Tom Manders. Later werd hij gecontracteerd door Wim Kan en hij beschouwt deze periode als een bijzonder nuttige leertijd. Inmiddels trad hij ook regelmatig op in ontspan ningsprogramma's bij de NCRV-televisie, terwijl hij in het afgelopen seizoen zijn kwaliteiten bewees in het radioprogram ma „Vrij entree", dat de VARA uitzond. Dezer dagen vernamen wij, dat hij in de herfst ook voor de VARA-tv zal gaan werken. In het televisieprogramma van de KRO op vrijdagavond a.s. wordt de kijker een bijzonder aardig filmpje gepresenteerd onder de titel „De kat en de goudvis" (L'histoire d'un poisson rouge). Deze poëtische filmimpressie werd in oktober 1952 tijdens de filmweek in Arnhem ge ïntroduceerd. Eerder kreeg dit filmpje een prijs op het festival in Cannes. De kijker ziet in „De kat en de goud vis" hoe een jongetje op de kermis een goudvis wint. Thuisgekomen plaatst hij het visje in een kom en gaat weg. Dan komt de kat die pogingen in het werk gaat stellen om de goudvis te bemach tigen. Edmond Sechan verdient lof voor de wijze waarop hij dit gebeuren filmde en tevens voor de nodige spanning wist te zorgen. Hoe het afloopt? Kijkt u vrij dag dan naar „De kat en de goudvis". Toen de vertegenwoordigers van de bfj de European Broadcasting Union aange sloten landen onlangs in Brussel bijeen kwamen, nam men het besluit in het na jaar, en wel van 6 tot 13 oktober, voor de eerste maal een „wereld radioweek' te organiseren. Tijdens deze conferentie kwam men overeen om in dit tijdsbestek van een week gezamenlijke programma's te gaan uitzenden. De vele deelnemende landen, waaronder ook Nederland, zullen tijdig bijdragen inzenden, welke dan door een speciale programmacommissie wor den aaneengevoegd tot een of meer gro te produkties. Zo heeft België bijvoorbeeld de super visie gekregen over het amusementspro gramma, waarvoor internationaal beken de vocalisten en artiesten worden uitge nodigd. Aan de BBC is verzocht een jazz-programma samen te stellen, terwijl de RAI in Italië de uitvoering van Ver di's opera La Traviata op zich zal ne men. In Hilversum was nog niet precies bekend welke bijdrage ons land voor dit unieke evenement zal leveren, omdat de besprekingen nog niet rond waren. Van Joegoslavische zijde komt een bijdrage over Europese volksmuziek. De afsluiting van de „Wereld radio week" vindt in Berlijn plaats met een feestelijk concert ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Berlijnse con certzaal. Het ligt in de bedoeling dat dit ccncert, waarschijnlijk onder directie van Herbert van Karajan, door alle deelne mende landen ten gehore zal worden ge bracht. Voorts heeft de Italiaanse radio aangekondigd dat zij een zangwedstrijd zal organiseren in het kader van de Ver- di-herdenkingen. Daartoe zullen in alle bij de EBU aan gesloten landen voor-selecties worden gehouden. De nationale winnaars ontmoe ten elkaar in Italië, waar de finale wordt gehouden en ook dit evenement zal door alle landen worden gerelayeerd. Door deze wereld-radioweek hoopt de EBU de contacten tussen de deelnemende lan den onderling te verstevigen. Overigens ligt het in de bedoeling om in de toe komst steeds verder te gaan met de uit wisseling van nationale programma's en het coördineren van programma-plannen op internationaal niveau. principiële verschillen van mening over de honorering. Daarover was nu tussen de Nederlandse Opera en de televisie-sec tie van de KRO volledige overeenstem ming bereikt, die ook de instemming had van de Italiaanse dirigent Alberto Erede, regisseur Werner Diiggelin, de vijf solisten en de musici van de Neder landse Opera en het Nederlandse kamer orkest. Naar verluidt had de KRO een bedrag van ongeveer f 13 000 voor de directe uit zending uitgetrokken. De KRO rekende er bovendien op dat de SEBA de nor male theaterrechten in rekening zou bren gen. Deze variëren voor televisie-uitzen dingen van 2.000 tot 3.000 gulden. In plaat daarvan vroeg de SEBA volgens een woordvoerder van de KRO het dubbele. Dit zou volgens onze informaties f7500 zijn geweest. Na overleg werd het met f800 verminderd. De SEBA baseerde dit door de KRO exorbitant hoog genoemde bedrag op de overweging dat mien op internationaal Zoals wij reeds eerder berichtten zal de NTS ook ditmaal van de jaarlijkse in ternationale tenniskampioenschappen in Wimbledon enige rechtstreekse Eurovisie reportages overnemen. Willem Duys en Herman Kuiphof geven morgen, woens dagmiddag van 14 tot 17 uur, het eerste beeldverslag van de halve finales in het lieren enkelspel. Donderdagmiddag van 15.45 tot 17 uur volgt een tv-verslag van tie halve finales dames enkelspel. Voorts worden vrijdagmiddag van 14 tot 17-45 uur de finales heren enkelspel en de halve finales heren dubbelspel gerela yeerd. Tenslotte' is er zaterdagmiddag een niet minder dan vijf uren durende reportage van 14 tot 19 uur van de fina les in alle s^elsoorten. Wel zal dit beeld- verslag zaterdagmiddag om 17 uur drie kwartier worden onderbroken voor het jeugdprogramma. De liefhebbers van opera zullen met belangstelling vernemen, dat het in de bedoeling van de televisiesectie van de KRO ligt, om begin augustus de opera „Wenn ich König ware' 'op de beeldbuis te vertonen. Het is een Duitse televisie- produktie. waarin de bekende filmacteur en zanger Rudolf Schock de hoofdrol van visser Zephoris zal spelen en zingen. Het schoolkoortje van de Waspikse lagere jongensschool heeft zich geplaatst in de halve finale van de landelijke schoolzangwedstrijd, uitgeschreven door de KRO. Voor de 40 knapen die zich met een driestemmig werkje in deze halve eindstrijd zongen heeft dit het bijzonder prettige gevolg, dat zij nu voor de tele visie mogen optreden. Op 17 juli zullen zij daartoe in de Singer Concertzaal te Laren (N.H.) voor de camera's poseren. De jongens zullen 's morgens om half acht vertrekken om dan 's avonds na een dag van veel repeteren en oefenen om vijf uur in een rechtstreekse uitzen ding op het beeldscherm te verschijnen. Dit programma zal op 20 juli door de radio nog eens te beluisteren zijn in een kinderprogramma. niveau bezig is de televisie-uitziendrech- ten te verhogen. Bovendien is de SEBA van oordeel dat de rechten voor uitzen dingen in het Festival met 50 procent moeten worden verhoogd. „Door deze berekening kwam de verhouding tussen rechten en honoraria zo scheef te liggen, dat wij van uitzending hebben afgezien", verklaarde de heer Dudok van Heel. Dinsdag 2 juli HILVERSUM I 402 M KRO: 12.00 Middagklok - noodklok, noodklok. 12.04 Lichte Zwitserse muziek (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmu- ziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws 13.15 Platennieuws. 13.30 Metropole or kest en zangsoliste. 14.10 Orgel varia (gr.). 14.35 Wij vrouwen van het land, lezing. 14.45 Chansons de France (opn.). 15.00 Klassieke en moderne orkestmu ziek (gr.). (Tijdens dit programma: re portage van de Tour de France). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Beursberichten. 17.50 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert 18.00 Licht instrumentaal kwartet met zangsolisten. 18.20 Lichte grammofoon- muziek. 18.50 Van klanten en wanten weten: vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 19.50 Nabeschou wing Tour de l'Avenir 1963. 20.00 Cante- mus Domino, beschouwing over Grego riaanse gezangen. 20.20 Holland Festival 1963: L'Infedelta delusa, opera, door Ne derlands Kamerorkest, blazers van het Residentie-orkest en solisten. In de pau ze: Reportage Honkbalweek te Haarlem. 23.00 Nieuws. 23.10 Lichte grammofoon muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M AVROf 12.00 Lichte instrumentaal Trio 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble en zang. 14.00 Klassiek' kamermuziek. 14.40 Grammofoonmuzie) voor de kinderen. 15.00 Sopraan en pia no: oude en moderne liederen. 15.30 De geschiedenis van een boek, literair klank beeld. 16.00 Amusementsmuziek (gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram mofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht in strumentaal ensemble. Intermezzo: lich te grammofoonmuziek. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.05 Pianospel: lichte muziek. 19.20 Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie, de tective-hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Ope ramuziek (gr.). 21.00 Lichte grammo foonmuziek. 21.40 Met het oog op het heelal, lezing. 22.00 Holland Festival 1963: Danzi-Kwintet: moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten, beurs berichten en mededelingen. 23.00 Moder ne muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Tuinbouw- kronieka 12.40 Lichte muziek. 12.50 Pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Ope rettemelodieën. 15.00 Kamermuziek. 15.30 Balletmuziek. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lich te muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Casino programma. 18.00 Nieuws. 18.03 Lichte muziek. 18.18 Paardesportberichten. 18.20 Voor de soldaten. 18.45 Uitslagen en standen in de Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syn dicale kroniek. 20.00 Documentair klank beeld. 20.40 Moderne muziek. 21.20 Jazz muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gitaarreci tal. 22.40 Liederen. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevarieerde muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.30 Gevarieerd programma en actualiteiten. 14.03 Klassieke muziek. 16.08 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Volksmuziek. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Chansons. 19.05 Gevarieerde mu ziek. 19.30 Nieuws. 20.00 Chansons. 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 Nieuws. (Advertentie) Woensdag 3 juli HILVERSUM I 402 M NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke muziek (gr.). 7.45 Radio krant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.30 Licht pianospel, (gr.) 1.45 Meisjeskoor (gr.). 9.00 Voor de zie ren. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de rouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Tenor en piano: volksliedjes. 11.00 Lichte grammofoon muziek. 11.25 Omroeporkest: klassieke muziek. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Klaarwakker: grammofoonmuziek, re- prtages. mededelingen en commenta ren. 8.00 Nieuws en socialistisch strijd lied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Moderne orkestwerken (gr.). VPRO: 10.00 Eén en al oor, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: Lichte orkest muziek gr. 10.35 Vrij entree, cabaret programma. 11.00 Radio-Volks-Univer- siteit: Jeugd en natuurbescherming, door J. van der Ven. 11.30 Pianorecital: klas sieke muziek. Dinsdag 2 juli NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 30 Minuten voor 10-ers. 20.50 100 Jaar af schaffing van de slavernij 1 juli 1863—1 juli 1963, documentaire. 21.20 Uit: een spiegel der lichte kunsten. 21.50 Mijnheer de Voorzitter...., forum. NTS: 22.20 Journaal. 22.35-22.45 Filmverslag Tour d<e France. FRANS-BELGIë: Tussen 16.00 en 17.00 Eurovisie: reportage Tour de France. 19.00 Berichten. 19.03 Voor de vrouw. 19.35 Les mystères de Paris, film. 20.00 Journaal. 20.30 Eurovisie: reportage Tour de France. 20.40 La cuisine des anges. comedie. In de pauze: documen taire. 22.55 Journaal. Aansluitend: repor tage Bondspartijdag FDP te München. VLAAMS-BELGIë: Tussen 16.00 en 17.00 Eurovisie: reportage Tour de Fran ce. 19.30 Gastprogramma. 20.00 Jour naal. 20.20 Eurovisie: filmverslag Tour VOORHAMER Een gerechtshof in de Engelse stad Sheffield heeft uitgesproken dat er ge vallen zijn waarin een man niet kan worden verweten, dat hij met een voorhamer op een auto lostimmert. Dit is wat de landbouwer Edward Bingley had gedaan, toen op een mor gen de zevende auto van een groep die aan de rally meedeed door zijn akker ploegde. Rally of geen rally, zo hield de ver dediging staande, de 56-jarige boer had de hele avond gewaakt bij ooien die lammeren moesten werpen. De schapen waren bij het passeren van de eerste auto's uit elkaar gestoven „Daar komt die mensen redder, met mijn man. Moet Ik hem nu een beloning geven of niet?" en vier jonggeboren lammeren waren later dood teruggevonden. Bingley bekende met plezier dat hij aan de zevende auto twaalf pond sterling schade had veroorzaakt. Maar de rechter sprak desniettemin vrij, afgezien van betaling van vier shilling gedingkosten. „U bent wel tot het uiterste gedreven" leefde hij met de beklaagde mee. MINISEKOZING Een vrijend paartje, dat zich steeds in de onmiddellijke nabijheid van par- keermeters in Detroit opstelde, wekte de achterdocht van een toeschouwer. Toen deze wat dichterbij kwam hoor de hij gerinkel van geldstukken. De gewaarschuwde politie vond het naar in het bezit van een valse sleutel en honderd dollar aan muntstukken. ÓJÏ de France. 20.30 Bonanza. TV-western. 21.20 In de spiegel van de kunst: ge filmd programma over kunst en cultuur in de tijd van de gotiek. 21.55 Ballet uitvoering. 22.15 Journaal. Uit vier continenten komen ze naar Groningen, de achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voor trekkers maakt. Voortrekkers: de geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. VT-263A (Advertentie) 34) Hij wist zelf niet hoe profetisch zijn woorden zouden blijken waar het een nieuwe aanranding of poging daartoe betrof en hoe spoedig reeds hij daar over zou vernemen. Maar helaas zou het nog altijd niet de ontmaskering van de Aanrander betekenen. Voor het zover was, zou nog heel wat meer dienen te gebeuren en zou Paul's eigen leven nogmaa?* in ernstig gevaar komen te verkeren. Doch nu was het nog niet zo ver en Paul ging verder, onwetend van hetgeen hij reeds enkele uren later te horen zou krijgen: "Het lijkt mij daarom het beste, mijn- neer Meerdingh, dat u morgenochtend, zodra u van uw directie toestemming g^.kregen om uw verlof nog met noT ?,agen te verlengen, meteen weer rDorfetAken rijdt, om uw bewakings- 2'etnl2r °P te vatten. Ik neem aan Vmic ie V e intussen weer naar zijn n?et mni?r"i?gekeerd' zodat het u wel volLrT'ISZ?1 vallen hem weer te Een liet wegen. Dat wil zeg- gen, liet hij er haastig od volsen u er zelf Voor voelt, natuur: „Neemt u dat maar rustig van mil aan, mynheer Nijst," antwoordde de rngenT;,, U"en ^geklemde tam den. „Ik zal geen ogenblik rust kennen zolang ik niet heb kunnen aanton dat Schultze niemand anders is dan de Aanrander en dus ook de laaghartige moordenaar van mijn zuster. En voor hy daar duur voor heeft moeten boe- ten! Als het kan, met zijn eigen 1p ven, maar anders toch zeker met ge vangenisstraf voor zijn hele verdere he- staan!" Er sprak zoveel haat en bitterheid uit de toon van de jongen, dat Paul on mogelijk kon nalaten op te merken- „Wij mogen niet helemaal uit het oog verliezen, mijnheer Meerdingh. dat de Aanrander zelf ook gedeeltelijk te bekla gen is. omdat hij onmogelijk volkomen toerekenbaar kan worden genoemd. Na tuurlijk ben ik het met u eens dat hij gevaarlijker is dan een dolle tijger en daarom ten koste van alles on schadelijk dient te worden gemaakt op welke manier ook. Maar toch... 'een man die zich aan dergelijke dingen schuldig maakt, kan beslist niet als vol maakt verantwoordelijk voor zijn daden worden beschouwd, dat is iets wat wy vooral niet helemaal uit het oog mo gen verliezen." „Maar u wilt toch zeker niet bewe ren dat de Aanrander, of hij nu inder daad Schultze is of niet, waanzinnig is?" viel de jonge Meerdingh uit, met een heftigheid die zijn beide toehoor ders verbaasd deed opkijken. „Dat is iets, wat ik met de grootste beslistheid van de hand wijs. Neemt u maar rus tig van mij aan, inspecteur Nijst, dat de man net z.o normaal is als u of ik en dat geen sprake is van gekrenkte geestvermogens. Daar zou ik mijn hand voor in het vuur durven steken! En als ik ooit de kans krijg om Schultze naar de andere wereld te helpen, zon der dat ik daar zelf op een of andere manier de dupe van word, zal ik dat zeer zeker voor ogen houden en ernaar handelen ook!" „Laten wij dan alleen maar hopen dat het nooit zo ver zal komen, mijn heer Meerdingh en dat u nooit die kans zult krijgen," zei Paul op ernstige toon. „Maar ik zie dat het intussen al naar enen loopt en stel dus voor de zitting op te heffen. U laat mij morgen nog wel even weten, niet of uw verlof inder daad verlengd is en of u weer achter de man aan kunt gaan, terwijl wij op dezelfde manier contact met elkaar zullen blijven houden. U belt mij iedere avond tegen elf uur. of zo spoedig mo gelijk daarna weer even op en wij laten onze verdere handelingen afhangen van de ondervindingen welke U tijdens uw bewaking van Schultze opdoet." Uit bleef afgesproken en Alex Meer dingh vertrok naar Valkenburg, om de nacht in het ouderlijk huis door te brengen, terwijl Paul en Yvonne hun slaapkamer opzochten. Het ontging de laatste echter niet dat Paul voortdu rend elders scheen te zijn met zijn ge dachten en dat iets hem onafgebroken bezighield. Het was duidelijk merkbaar aan de uitdrukking van diepe ernst en concentratie op zijn gezicht en aan de korte antwoorden welke hij gaf op haar enkele vragen en opmerkingen. Maar zij kende hem voldoende, om nergens naar te vragen. Wanneer Paul rondliep met een bepaalde gedachte sprak hij deze in de regel nooit uit voor hij absolute zekerheid had en zij wist daarom dat zij alleen maar geduldig kon wachten tot hij uit zichzelf voor de dag zou komen met het onderwerp dat zijn gedachten zo zeer in beslag scheen te nemen dat hij aanvankelijk bijna niet in slaap kon komen, zoals zij heel goed merkte. Het belette ook haar de slaap te vinden en het was eerst tegen tweeën, zoals zij op de verlichte wijzer plaat van het wekkerklokje op haar nachtkastje zag, dat Paul eindelijk in slaap viel, waarna ook zij tenslotte rust kon vinden. Zij het ook in een door be nauwde dromen gekwelde slaap, waar uit zij geen vijf uur later, om voor zevenen reeds, werd opgeschrikt door het onophoudelijke gerinkel van de te lefoon. En zij begreep dat een dergelijke vroege oproep alleen maar iets bijzon ders en hoogst waarschijnlijk iets zeer be^ngijks zou kunnen beduiden. Even als Paul dit begreep, die intussen reeds uit bed was gesprongen en naar de te lefoon snelde om deze aan te nemen HOOFDSTUK XV Het volgende slachtoffer Het bleek weer commissaris Smeets en weer kwam hij een aanranding mel den. Doch ditmaal was het niet alleen bij een aanranding gebleven. Op een toon van de hoogste opwinding zei de commissaris: „De duivel is losgebroken In ons an ders altijd zo vredige Valkenburg, Nijst! Ik heb zojuist een telefoontje gekregen dat daar een nieuwe moord is gepleegd alweer op een jong meisje. Ditmaal is er echter wel degelijk aanranding mee gepaard gegaan,, evenals bij dat meisje in Tongeren. We moeten er meteen heen. Ze hebben het lichaam zojuist gevonden achter kasteel Chaloen, vlak bij de Drie Beeldjes." De commissaris belde af en Paul was binnen enkele ogenblikken gekleed, in tussen Yvonne met enkele woorden op de hoogte brengend van deze nieuwste verwikkeling. „Ik weet nog niet om hoe laat het ongelukkige schepseltje vermoord werd" eindigde hij, „maar het zou me geen zier verbazen, wanneer het vlak na die aanslag op mij gebeurd is. Ik vermoed dat de Aanrander daardoor zo in opwin ding is geraakt, dat het prompt de in hem sluimerende moordlust heeft opge wekt, waarvan dat meisje nu het slacht offer is geworden. Enfin, ik zal over een half uurtje wel meer weten, denk ik." Nauwelijks vijf minuten na ontvangst van het telefoontje van de commissaris, was hij reeds in zijn wagen op weg naar diens huis, waar Smeets hem reeds stond op te wachten en het was nog maar even kwart over zeven, toen zij in razende vaart de weg langs kasteel Chaloen en de laan insloegen waar de Drie Beeldjes stonden en waar reeds van verre een groep politiemannen te zien was, dia druk doende waren met een minitieus onderzoek van de htle bodem in de omgeving van de beeld jes. Een ambulancewagen stond reeds gereed om zijn sombere last te vervoe ren, zodra het lijk van het onfortuin lijke meisje voor transport zou worden vrij gegeven. (wordt vervolgd) De KRO biedt om 19.25 uur het popu laire platenprogramma „Licht te verte ren", om 19.50 uur gevolgd door een na beschouwing van de „Tour de l'avenir". Ter gelegenheid van het Holland Festi val zullen opnamen van een opvoering van Haydn's opera „L'Infedelta deluse" (De teleurgestelde vrouw) door solisten, het Ned. Kamerkoor en het Residentie Orkest o.l.v. Alberto Erede om 20.20 uur worden uitgezonden. Zoals bekend gaat de t.v.-uitzending hiervan niet door. In dd pauze is er een honkbal-reportage. Tenslotte presenteert Ton Kool om 23 uur het platenprogramma „De dag is voorbij". Voor de liefhebbers van span ning wordt op Hilversum II (298 m) om 19.20 uur het detective-hoorspel „Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie" uit gezonden. Om 20.05 uur volgt het pro gramma „Zwerftochten door operaland". Jan Koopman leidt om 21 uur „Discota- ria" en om 22 uur musiceert het Danzi- kwartet. De NTS vertoont om 19.30 uur het in ternationaal agrarisch nieuws. Na het journaal introduceert Dick Duster de „twistkoning" Jack Hammer. Vervolgens tracht de VARA in een documentaire een beeld te geven van de slaventijd en de problemen der vrijgekomenen in Surina me. Dit programma begint om 20.50 uur. Berend Boudewijn en Kees van Maasdam verzorgen om 21.20 uur de „Spiegel der lichte kunsten". Onder redactie van Joop van Os volgt om 21.50 uur de rubriek „Mijnheer de voorzitter". Het tweede journaal wordt om 22.20 uur uitgezonden en gevolgd door een filmverslag van de tour. „Porte des lilas" is een der beste pro- dukten van de naoorlogse Franse film kunst, die indrukwekkend getuigt van het grote talent van René Clair. Deze film werd gisterenavond op de N.T.S.- t.v. getoond. Het gegeven de goed hartige nietsnut Juju, die een gevaar lijke moordenaar in bescherming neemt en daardoor eindelijk iets nuttigs meent te doen is uiterst simpel. De knappe uitwerking ervan, de manier waarop de camera de gedragingen van Juju en de mensen in zijn omgeving volgt, maken de film ongemeen boeiend. Ontroerende ernst en fijnzinnige humor, subtiel tegen elkaar afgewogen, aandacht voor schijn baar onbetekenende details, het uiterst gevoelig hanteren van de cameraal deze dingen tezamen zorgen ervoor dat de film tot een prachtige belevenis wordt. Het is goed dat de N.T.S., zorgvuldig kie zend, haar publiek van tijd tot tijd met produkten als deze confronteert. Zij vor men een welkom tegenwicht tegen de vele smaakbedervende films die ook op de markt komen en gewoonlijk als de grootste sensaties aller tijden worden aan geprezen. J.V. De Nederlandse studentenvakbeweging heeft een democratisch manifest opge steld, dat in september en oktober als de ledenwerfactie voor de beweging be gint onder alle Nederlandse studenten zal worden verspreid. De studentenvakbeweging meent, dat de gemeenschappelijke belangen van de studenten als maatschappelijke groepe ring momenteel onvoldoende worden be hartigd. De beweging wil optreden als pressiegroep, daarbij strevend naar een effectieve beïnvloeding van regering, ge meentelijke en universitaire overheid. Ook wil zij op korte termijn komen tot een verhoging van de maximum rijksstu dietoelagen tot 3500 gulden en een wet telijke vastlegging van de normen voor het verkrijgen van een dergelijke toela ge. Ze wil ook de student betrekken bij de opzet van zijn studie en streeft voorts democratisering binnen de universiteit na, onder meer door de instelling van een beroepsinstantie tegen „hooggeleerde wil lekeur" en door democratisering van de studentenvertegenwoordiging door mid del van plaatselijke studentenraden en democratisering van de Nederlandse stu dentenraad. Met betrekking tot de huisvesting streeft ze naar verbetering van de wo ningvoorziening, terwijl ze studenten, die als huurder in moeilijkheden komen, ju ridische bijstand zal verstrekken. Andere punten zijn verbetering en uitbreiding van sociale voorzieningen voor studenten en het vaststellen van een reductie op studiebenodigdheden en op bijvoorbeeld entreeprijzen voor culturele manifesta ties. Het actieprogram vermeldt ook een verandering van het rijksstudietoelagen- stelsel in de richting van een studieloon voor ieder die dit wenst. (Advertentie) MUGGEBETEN? 45. Hortensia keek verbaasd naar Min- ter, die daar zo opeens uit het water van de slotgracht boven kwam. Toen begon hij blij te hinniken en draafde op hem af. „Hou op! Hou op, vervelend beest!" riep Minter. ,,Ben ik nog niet nat ge noeg?" „Hahaha!" lachte zijn broertje, die veilig op het droge stond. „Ze denkt natuurlijk, dat je haar expres een eind je tegemoet bent gekomen!" ,,Ho, HortensiaHo!" riep Min ter woedend. De merrie ging weer lang zamer lopen, maar haar plompe schoe nen maakten dat het water toch nog juist Minter's neus bespatte. Toen de ze wat later druipnat op de kant stond was hij alle vriendelijke woorden ver geten, waarmee hy Hortensia had wil len ontvangen. „Bah, snertbeest! Kijk eens hoe ik er uit zie!" mopperde hij. „Nou Mint'..., dat is niet eerlijk!" riep Hinter, die zich op het paard hees. „Het meeste water heb je zelf opge zocht, haha! Maar kom er nu maar vlug bij, dan schudden de druppels er onder het rijden wel af!" „Druppels...." herhaalde Minter. „Doornat ben ik! Drijf! En moet ik nou eerst ook nog mee naar de boshut?" „Natuurlijk," antwoordde zijn broer tje. „Eerst moeten we Hortensia weer in veiligheid brengen!" „Ik wou dat ik mezelf in veiligheid kon brengen, straks, voor moeder.." dacht Minter. „Als die mij zo ziet zwaait er wat!'

de Stem | 1963 | | pagina 9