Europese rode leiders niet aan hun iese conferentie toegekomen Legertje boeren met oproerpolitie slaags De Duitse recruten „bezetten" Budel Spionage-affaire in Verenigde Staten LAATSTE NIEUWS HOFNAR irken iren Dr. De Kort verschijnt vandaag voor fractie RE"-MIGRATIE NA VEERTIEN JAAR EN RUEB van Ned.-Duits verdrag uitgewisseld Publiek merkte niets van hoog bezoek Volkspolitie kreeg strenge consignes Paus ontving missies RUMOER ROND BRIEF YAN DE PAUS AAN KROESTJEV Bliksem doodt tienjarige Senoritas Special 5IJ SHELL I HAND! DAGBLAD VOOR ZEELAND Bredere kloof Guitarist door stroom gedood Weinig wind ARBEIDSONRUST IN FRANKRIIK Nederlanders lieten hen niet links liggen Per abuis naar Moskou Russische diplomaat uitgewezen Phil by achter ijzeren gordijn Informateur is volop actief Britten faalden in kwestie Laos Philby Wennerstroem Zijn of „een Kil welkom voor Kennedy in Rome Huisvrouw doet verrassende vondst in keuken 16 litingen „Be- Industrie) en l isch Vakon- iaar durenda in de Metaal- tedurende de pool te bezoe- len een halve |;en. Ook voor Inkele klassen |ipleiding aan- ngen kunnen Jlhuislaan 173, |:westelijk Ar- •RKRIJGBAAR! tn 2.700 punten nd staat Shell lir. O.a. met as- I.LX-100" f10W/30 en 103e JAARGANG No. 24322 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 DINSDAG 2 JTJLI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prjjs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor He Zeeuwse Eilanden - GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Over de auto die de Oostduitse communistenleider Ulbricht op zijn 70e verjaardag van Kroestjev heeft gekregen doet in Oost-Ber- lijn het volgende grapje de ron de. Ulbricht loopt om de auto heen, pakt hier en daar eens wat beet en opent dan de motorkap. Tot zijn verbazing zit er geen motor onder. Kroestjev grijnst hartelijk en zegt dan: „Maar ka meraad Ulbricht, was u soms van plan ermee weg te gaan?'* Dit soort mopjes, plus de nodige wrange opmerkingen, zijn het enige dat het publiek van het onofficiële communistische topoverleg in Oost- Berlijn gemerkt heeft. Gisteren ver dwenen de Hongaarse partijleider, Ka- dar, en zijn Poolse collega, Gomoelka. weer naar hun land. Het spoedige ver trek van deze twee deed waarnemers veronderstellen dat er van de politieke besprekingen niet veel is gekomen. Er is vermoedelijk slechts een vluchtige oriëntatie geweest tijdens 'n spelevaart van de partijbonzen op de Spree. Gisteren werd in Oost-Duitsland een „Voikspolitiedag" gehouden. Ulbricht hield ter gelegenheid van dit feit een rede waarin hij de gehate Vopo's op het hart bond hun waakzaamheid te verscherpen. De verhoogde waakzaam heid was aan de zonegrenzen al goed merkbaar. Sommige Westduitsers, die op bezoek waren geweest in het ooste lijke stadsdeel, werden urenlang onder vraagd. De bezoekers moest namen en adressen opgeven van de gezinnen in het oostelijke stadsdeel die zij hadden bezocht. Men gelooft dat de bedoeling hiervan was, dat de gezinnen die be zoek uit het westen hebben gehad, door de communistische veiligheidsagenten in de gaten worden gehouden. Het belangrijkste nieuws dat deze week uit de communistische wereld kan worden verwacht betreft de ideologi sche conferentie tussen Russische en Een 20-jarige amateur musicus is in Toenningen in Duitsland om het leven gekomen door een elektrische schok ter wijl hij op een gitaar speelde tijdens een bal. De politie deelde mede dat de gita rist zichzelf had geëlektrokuteerd door een zelfgemaakte geluidsversterker aan te raken. IR. P. F. S. OTTEN, president-commissa ris van de n.v. Philips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven, is benoemd tot grootofficier in de Huisorde van Oranje. PRINSES BEATRIX heeft gisteren een pnvebezoek van één dag gebracht aan Londen. DE BEELDHOUWER en ontwerper Sid ney Biehler Waugh is. op 59-jarige leef tijd, in zijn woning te New York overle den. Hij heeft kunstvoorwerpen ontwor pen o.a. voor koningin Wilhelmina en de sjah van Perzië. KONING HASSAN II van Marokko zal zaterdag naar de Spaanse hoofdstad gaan voor overleg met generaal Franco. SULTAN van Zanzibar is gisteren op op 53-jarige leeftijd in zijn sultanaat overleden. EEN VLIEGTUIG van Zweedse makelij, de Saab 105. heeft met goed gevolg een proefvlucht gemaakt. De Zweedse lucht macht zal loO van deze toestellen be stellen voor de opleiding van piloten. DE TSJECHISCHE minister van Justi tie. Ladislav Geso, is van zijn functie ont- ,z.u^s in het kader van de anti- wakije 6 zulvering in Tsjecho-Slo- BIJ EEN verkeersongeluk te Beaune in Frankrijk is het echtpaar Van der Sluis «de heer Van der Sluis was 49, zijn echtgenote 48) uit Delft, om het leven gekomen na een botsing met een vracht auto. DE MINISTER van Verkeer en Water staatwil voor het lopende dienstjaar een suppietoire begroting indienen van 24 miljoen voor extra investeringen in de If medegedeeld door het K.N.M.I geldig tot vanavond: Zwakke zuidwestelijke wind. Zwaar bewolkt weer met enkele opklarin gen. Hier en daar regen met kans op onweer. Maximumtemperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 21.03 uur. Maan op 16.36 uur. Morgen: zon op 4.25 uur. Maan onder 2.18 uur. Een opname van de spelevaart van de rode leiders op de rivier de Spree. Chinese communisten in Moskou. Dit gesprek begint op 5 juli a.s. Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft een ver klaring uitgegeven waarin wordt ge zegd dat de Chinezen geen duimbreed zullen wijken. Een mislukking van de conferentie en daarmee een verbreding van de kloof tussen Moskou en Peking staat hierdoor vrijwel vast. De ratificatie-oorkonden van het al gemene verdrag tussen Nederland en Duitsland zijn gisterenmiddag op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn uitgewisseld. Nederland was op deze plechtigheid vertegenwoordigd door de ambassadeur, mr. G. E. baron van Itter- sum, en de Bondsrepubliek door de staatssecretaris prof. dr. Carstens. De uitwisseling vond in Bonn plaats, aange zien de ondertekening indertijd 8 april 1960 in Den Haag was geschied. In de marktstad Avignon, ten noorden van Marseille, is de Fransee oproerpoli tie gisteren slaags geraakt met een me nigte van 4000 boeren die protesteerden tegen de landbouwpolitiek van hun re gering. Het gevecht duurde drie kwar tier en de boeren gebruikten straatstenen tegen het traangas van de politie. Verscheidene betogers en politieman nen zijn gewond geraakt toen de politie met de gummistok felle charges uitvoerde om de betogers te verspreiden. De politie verwacht vandaag nieuwe moeilijkheden omdat de Franse landbou wers nu al enkele dagen achtereen dage lijks grootscheepse betogingen op touw zetten. Zondag hadden de boeren in Per pignan met tomaten gegooid en een gro te weg buiten de stad onbegaanbaar ge maakt. Ook daar moest de politie hard optreden. De boerenleiders hebben al aangekon digd dat er plannen zijn om de spoor lijnen te saboteren en de kreet van de De regen viel gestadig neer en de lucht boven het oude goederenstationnetje in Vlodrop was een grauwe massa toen gis terenmiddag om precies 15.46 uur een lange Duitse personentrein kreunend stopte. Een uniek gebeuren in Vlodorp. Uit de coupéramen hingen jongemannen. Duitse jongemannen, die in ons land de eerste drie maanden van hun militaire dienst in het kamp Budel tussen Weert en Eindhoven gaan doorbrengen. Toen enkele Nederlandse spoorweg autoriteiten de trein binnenstapten wa ren de negentien onderofficieren juist gereed met een gesprek met deze mili tairen. dat in Keulen was begonnen. Het ging over de houding van deze Duitse militairen in Nederland. Correct, correc ter zelfs dan in Duitsland, want de Ne derlanders, zo werd hun gezegd, hebben er alle reden voor om deze zij het vreed zame Duitse militaire invasie kritisch te bekijken. De honderden jongemannen, voornamelijk uit Keulen en Muenchen- Gladbach, luisterden apatisch. Zij lieten het over zich heen gaan, het verhaal van de Duitse bezetting, waar van zij al zoveel gehoord en gelezen had den, maar dat hun eigenlijk zo irreëel leek. Zij waren nog niet geboren, deze toekomstige soldaten van de Duitse Bondsrepubliek, toen het oorlogsleed ons land overspoelde. Of het nu kwam door de nadrukke lijke insti-uctie te allen tijde correct te blijven of door een timide stemming van wege het moeilijke afscheid thuis, vast staat dat het opmerkelijk rustig was in de trein. Geen geschreeuw, zoals men dat eens van Duitse militairen gewend was. „Waarom wuiven die mensen eigen lijk?", vroeg een van de rekruten aan een groep van zijn vrienden. Cynisch luidde het antwoord: „Omdat we nog geen uniform aan hebben". „Toen ik werd aangewezen om in Bu del dienst te gaan doen, ben ik bang ge weest", zo vertelde er een die al eerder m Budel is gearriveerd. „Bang, omdat ik vreesde dat de Nederlanders ons links zouden laten liggen, maar het is me meer dan honderd procent meegeval len". De Nederlanders zullen rond Budel geen exercerende Duitse militairen zien. De exercitie speelt zich allemaal binrten de omheining van het kamp af. De kor te marsen zullen ook binnen de besloten heid van het kamp worden gehouden, zodat de nog steeds in Duitsland in trek zijnde soldaten-marsliederen gedempt zullen worden door het lover der bomen. Budel wacht af hoe dit militaire ex periment zal aflopen. boeren in Avignon was maandag „di recte actie, directe actie". Deze directe actie is er de oorzaak van dat 'n overval wagen van de oproerpolitie/ dë C.R.S., als „total loss" kon worden afgeschre ven. De boeren hadden de wagen vol komen geruïneerd. In Toulouse hebben eenheden mobiele gendarmerie maandag drie fabrieken van de „Sud Aviation" omsingeld in ver band met een stakingsactie van 7000 werknemers. De actie had ertoe geleid dat de directie zaterdag geen toegang gekregen had tot de vliegtuigfabrieken. De looneisen van 2000 man zijn de oor zaak van deze actie. In Noord-Frankrijk werd de Peugeot- automobielfabriek door een staking ge troffen nadat een rechtbank beslist had dat vijf vakbondsleiders, die wegens het aanstoken tot staking door de directie op straat waren gezet, volkomen ten rechte ontslagen waren. In Parijs was de staking van het ver- keersleidings- en meteodienstpersoneel op de vliegvelden, die het weekeinde ge duurd heeft, maandagochtend om zeven uur ten einde. Maar een nieuwe staking. alleen van de meteodienst ditmaal, stond al op het programma en 3000 man van het openbare vervoer in Parijs hebben eveneens stakingsplanrien opgevat. Op het massief van de Mont Blanc zijn de stoffelijke resten gevonden van twee Oostenrijkse en twee Britse bergbeklim mers. De lijken werden aangetroffen in het Whymper-ravijn. De Oostenrijkers, de gebroeders Karl en Erwin Soltys van 25 en 22 jaar, waren zondag op weg gegaan om de 4122 meter hoge Aiguille Verte (groene naald) te beklimmen. Het weel was slecht, maar dat vermocht hen niet I te weerhouden. Mevrouiv J. Vorstenbos uit Den Haag heeft zondag de trip van haar leven gemaakt door per on geluk niet in het toestel naar München te stappen, waarvoor zij had geboekt, maar in het toe stel voor Moskou. De beambte, die de plaatsbewijzen controleerde voor de passagiers die in bussen naar het juiste vliegtuig werden gebracht had niets van haar ver gissing gemerkt. Eenmaal hoog in de lucht vroeg zij de stewar dess wanneer het toestel in München zou landen. Toen bleek, dat zij in het verkeerde vliegtuig zat, seinde de K.L.M. dit onmid dellijk naar de gronddienst, die berichtte haar in Moskou naar Amsterdam terug te brengen met hetzelfde toestel. Zo kwam mevrouw Vorstenbos zondagavond nog enigszins ver bouwereerd op Schiphol aan. Het was inmiddels te laat om nog naar München te reizen, maar dat vond mevrouw Vorstenbos niet zo erg na haar reis naar Moskou. Er woedt in het westen een ware spio- nagekoorts. De Zweedse spionage-affaire- Wennerstroem heeft de veiligheidsdien sten in verschillende landen een hevige schok bezorgd en nu beleeft men het dat figuren van wier handel en wandel men toch al niet zo zeker was, plotsklaps in de kraag worden gegrepen. Dat is ge beurd met een functionaris van de Ame rikaanse inlichtingendienst (de C.I.A.), die betrekkingen onderhield met een Russische diplomaat in Washington. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. De Kort zal vanavond tijdens een besloten vergadering van de Tweede-Ka merfractie der K.V.P. verantwoording af feggen over zijn formateurschap. Giste ren heeft de K.V.P.-fractie ook verga derd. Toen is voornamelijk gesproken over het standpunt dat de K.V.P. zou in nemen tegenover de informatie van prof. Beel. Dat standpunt is later door dr. De Kort aan prof. Beel overgebracht. De informateur heeft gisteren ook ge sproken met de directeur van het Cen traal Planbureau, prof. De Wolff, en met de fractieleiders van de A R. en C.H.U. Voorts heeft hij contact gehad met mr. Van Doorn, de voorzitter van de KRO, met wie hij heeft gesproken over de pro blematiek van de commerciële televisie. Verder heeft hij van minister Marijnen (Landbouw) een nadere toelichting ont vangen over actuele landbouwvraagstuk ken. Achter de schermen wordt op het ogen blik fel gestreden om de extra miljoe nen die de agrariërs opeisen voor de landbouw. Men gunt ze de landbouw na tuurlijk wel, maar als ze aan de agra riërs ten goede komen kunnen ze niet voor andere doeleinden, als bijvoorbeeld de verdere uitbouw van de sociale voor zieningen, worden benut. De nota van het Gisterenochtend heeft paus Paulus VI de bijzondere missies ontvangen welke 96 regeringen en internationale organisaties afgevaardigd hadden voor de pauskro ning. De ontvangst vond plaats in de Sixtijn se kapel. Onder de afgevaardigden be vond zich ook de Nederlandse bijzondere missie onder leiding van minister J. Luns. ,U kunt het geloven, wij zouden op dit ogenblik graag alle talen spreken om ieder van u in uw eigen taal en termi nologie te begroeten met grootste res pect en hartelijkheid", zei de paus. Centraal Planbureau over de vooruit zichten van de komende vier jaar, heeft ondubbelzinnig uitgewezen, dat er ge zien de beschikbare „ruimte" ook hier gekozen zou moeten worden. Vandaag ontvangt prof. Beel verder de fractielei ders van de P.v.d.A. en de V.V.D., prof. Vondeling en mr. Toxopeus. In Londen is gisteren officieel aange kondigd dat een poging van de Britse regering om, samen met de Sovjet-Unie, de vrede in Laos te bewaren, heeft ge faald. De leden van de Laos-conferentie van 1962 in Genève zijn van de mislukking op de hoogte gesteld, en hun is de cor respondentie voorgelegd die met de Rus sen over Laos is gevoerd. Er werd letterlijk gewaagd van „on macht van de voorzitter van de conferen tie (Rusland en Engeland) om overeen stemming te bereiken". De betrokken diplomaat is tot persona non grata verklaard en hij zal worden uitgewezen. Tegen de functionaris is een onde2'zoek aan de gang. De naam van de Rus is Gennadi Se- vastjanov. De naam van zijn contactman is niet bekendgemaakt. Het blad Newsweek wist te melden dat Engeland aan de vooravond van een nieuw groot spionageschandaal staat. Niet met name genoemde personen zouden de Russen gegevens over Amerikaanse wa pens (vermoedelijk de Polarisraketten) in handen hebben gespeeld. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken. Heath, hield gisteren in het Lagerhuis een rede over de staatsveilig heid. Hij zweeg over het bericht in Newsweek, maar hij vermeldde wel dat Harold Philby, een Brits journalist, die in het begin van dit jaar spoorloos uit Li banon verdween, zich achter het ijzeren gordijn bevindt. Philby is vroeger in Britse buitenland se dienst geweest. Hij is ook de man die in 1951 de voormalige Britse diplomaten Burgess en MacLean waarschuwde dat de Britse geheime dienst achter hen aan zat. De twee diplomaten, die belangrijke spionnen voor de Russen waren, verdwe nen daarop naar hun ideologische moe derland. Philby zelf heeft ook voor de Russen gewerkt en hij is er al voor 1946 mee begonnen. De zaak Wennerstroem bezorgd heel wat Zweedse en Amerikaanse ambtena ren hoofdpijn. Het staat nu vast dat er ook NAVO-geheimen door het gesoig neerde heerschap aan de Russen zijn ver kocht. Bij het onderzoek bepaalt men zich vooreerst tot de activiteiten van Wen nerstroem in de laatste drie jaar. Daarna komt de periode die daaraan vooraf is gegaan aan de orde. Vast staat wel dat Wennerstroem (wat men eventjes gehoopt had) geen onbelangrijke zaken heeft verraden. Hij leverde alleen topgehei men en hij is voor de Russen één der belangrijkste spionnen geweest waarover zij ooit hebben beschikt. Het is mogelijk dat het gehele systeem van verbindingen, beyelsverhoudingen enz. in de Zweedse strijdkrachten moet worden herzien om dat er niets geheim meer aan is. Wennerstroem heeft in de vijftien jaar van zijn activiteit als Russisch spion ongeveer 100.000 dollar getoucheerd. Daarmee is hij de bestbetaalde spion tot dusver, zoals blijkt uit een vergelijking met de bedragen die beoefenaars van de zelfde bezigheid hebben ontvangen van opdrachtgevers achter het ijzeren gordijn. ff De Nederlander Aart van Winger den, die al veertien jaar in Allen- town in de Amerikaanse staat New Jersey met succes een groen- tenkwekerij drijft, komt nu met zijn vrouw een veertien kinderen elf jongens en drie meisjes terug naar Nederland, waar hij in Zevenhuizen e enboerderij gaat be trekken. De heer van Winger den is kortgeleden in Nederland geweest en vindt, dat de economi sche omstandigheden in Europa sinds zijn emigratie naar de V.S., nu veertien jaar geleden, dermate zijn verbeterd dat zij hem in Ne derland een goed bestaan garande ren. Het echtpaar van Wingerden poseert hier met tien van zijn kin deren aan boord van de Rotter damin de haven van New York, kort voor het vertrek naar Neder land. De tractor, vrachtwagen en de landbouwwerktuigen komen la ter uit de V.S. ook naar Nederland. De kinderen van Wingerden vari eren in leeftijd van een tot 18 jaar. Tien van hen zijn in de V.S. ge boren. Zowel in de Sovjet-Unie als in Italië hebben de kranten het druk met de dankbetuiging die paus Paulus vorige week aan premier Kroestjev heeft ge zonden. In feite gaat het om slechts één woord. In de pauselijke dankbetuiging stond dat de paus bad „dat het Russische volk in z ij n welvaart en goed georganiseerd maatschappelijk leven" een rijke bijdra ge zou leveren aan de werkelijke voor uitgang van de mensheid en de zaak van de ware vrede in de wereld. Een groot deel van de Italiaanse pers twijfelde eraan of de paus dit werkelijk wel zo geschreven had. Hij zou immers, door te zeggen „het Russische volk in zijn welvaart en goed georganiseerd maatschappelijk leven", erkennen dat de Sovjetmaatschappij niets laakbaars be zat. Nu heeft ook de Russische pers zich in de kwestie gemengd en met trots be richtte „Tass", dat de paus werkelijk het woord „zijn" heeft gebezigd. Een misver stand is uitgesloten, omdat de tekst in het Russisch van het Vaticaan was ge komen, hetgeen ook al iets bijzonders is. Dit laatste is vermoedelijk juist. De persbureaus Reuter en A.F.P. ontvingen vorige week donderdag de officiële tekst van de dankbrief en daarin werd werke lijk de zin gebezigd, zoals wij die hier boven hebben aangehaald. De volgende dag werd dezelfde tekst nog eens ver spreid, deze keer ten gerieve van de Ita liaanse pers, en daarin luidde de ge wraakte zin aldus: „dat het Russische volk in welvaart en „een" goed georga niseerd maatschappelijk leven", enz. (Advertenties) President Kennedy is gisterenochtend in Rome aangekomen voor de laatste etappe van zijn reis door Europa. De ont vangst, die hem in Rome werd bereid, stak bijzonder schraal af tegen het en thousiasme, dat Kennedy in andere lan den ten deel is gevallen. Slechts in het hart van Rome stonden enkele duizenden Romeinen, die Kennedy hartelijk toe juichten. Het Amerikaanse staatshoofd was door president Segni op het vliegveld Fiumi- cino welkom geheten. Beide staatslieden hielden daar een korte redevoering, waarin zij de banden tussen Europa en de Verenigde Staten in herinnering brach ten. Later begon in het Quirinaal, de vier honderd jaar oude residentie van het Italiaanse staatshoofd, het overleg tus sen Segni en Kennedy. Vandaag zal paus Paulus de Ameri kaanse president ontvangen en zal Ken nedy in Napels het Zuideuropese hoofd kwartier van de NAVO bezoeken, waar na hij naar de V.S. terugkeert. Tussen leden van Kennedy's gevolg en de Italiaanse veiligheidspolitie ontstond tijdens het bezoek aan Rome een handge meen waarover de Amerikaanse regering intussen haar beklag heeft gedaan. Zelfs de zuster van de president werd door de ordebewaarders als een rund van hot naar haar gedreven. Een 36-jarige huisvrouw te Amers foort deed gisteren een verrassende vondst in haar keuken. Zij ontdekte daar, «lat het mogelijk is met de nieuwe California Ossestaartsoep binnen 10 minuten een bordje soep klaar te maken, waarvoor zelfs de méést verwende fijnproevers alleen maar complimentjes hebben. Ook u kunt zo'n plezierige ontdekking «loon door vandaag nog een paar pakjes van deze verrukkelijke soep in huis te halen. Eet smakelijk! Tijdens een hevige onweersbui Is gis terenmiddag in de Friese plaats Holwerd de 10-jarige Tjeerd van der Wielen door de bliksem gedood. De jongen was met vier vriendjes voelsel aan het zoeken voor zijn konijnen.

de Stem | 1963 | | pagina 1