MIJN VROUW IS RAADSLID Forse stijging van premies autoverzekeringen voor VERLIES ASSURADEUREN LIJDEN POSITIEVERBETERING Old Chatterhand en Winnetou Sportief MET MEL MEER MANS Niet slapen s Centrale fokdag te Zierikzee Toch blijft ons land goedkoop Vanaf 1 augustus Zuid-Afrika door ILO uitgesloten MARKTEN help! - uw wagen vraagt om de nieuwe NO-NOX 600 18 GOEDE WERKKRACHTEN ENKELE GOEDE KRACHTEN Voor mij zware Brandaris. Zuivere zware shag met lange draad. Dus soepel rollen en lekker trekken. Nu zware Brandaris roken: door en door rijpe Kentucky tabak! DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 JULI 1963 (Van onze verslaggever) „Mijn vrouw is raadslid", kan de heer E. Vermandel. wiens vrouw E. Vermandel.de Block het enige vrou welijke raadslid van Koewacht is, met recht zeggen. „Als hel enigszins kan, probeer ik altyd op de raadsver gadering aanwezig le zijn', vertelt de heer Vermandei, die boekhouder is bij de Linex-platenfabriek in Koe wacht. Zelf heeft hij tot 1957 zitting gehad in de raad en zyn ervaring van toen komt zijn vrouw nog steeds te stade, zoals zij zelf bekent. Wal de heer des huizes van de politieke as piraties van zijn vrouw vindt? „Och" zegt hij laconiek, ,ze doet maar wat ze niet laten kan, als ze d'r verstand maar gebruikt en met serieuze voor stellen op tafel komt. Ze doet het graag en ze kan goed van haar woordje af. Ze zullen in de raad nog wel wat degelijkheidjes van haar te horen krijgen!" Die „degelijkheidjes" zijn dan vooral de punten, die mevrouw Vermandei in het programma van haar lijst, lijst vier, aan de kiezers voorlegde. „Er was indertijd overigens tegenwerking genoeg", vertelt mevrouw. „Toen ze er lucht van kregen, dat ik als vrouw met een eigen lijst naar een raads- zetel dong. was er volop kritiek en commentaar. In een pamfletje werd de bevolking zelfs gevraagd mij in m'n hemd te zetten. Ik heb met de verkiezingen nog tegen de burgemees ter gezegd, dat het daarvoor toch wel te koud was, maar dat ik hoopte, dat een wrt blousje ook goed was." Mevrouw E. Vermandei, in Koe wacht beter bekend als Mei, de af. korting van Emalda, die dokter Th. Melchers haar gaf. kwam in de raad hoewel ze met haar 115 stemmen er eigenlijk zes tekortkwam. Maar door het bedanken van de heren R. Pol spoel en A. de Waele kon er voor haar nog juist een plaatsjje gevonden wor den. „En nu ik eenmaal in de raad zit hebben ze het allemaal sportief opgenomen en kan ik het met ieder een best stellen", vertelt Mei, die haar lyst het liefst als „Gemeentebe langen" ziet aangemerkt. „Als lid van de gemeenteraad moet je na tuurlijk met een programma in je hoofd zitten", gaat Mei, wier verkie zingsleuze luidde „Met Mei meer mans", verder, „hetwelk je dan pro beert zo veel mogelijk te verwezen lijken Ik had vijf punten op mijn pro gram'staan. Het eerste, meer indu. strie voor meisjes is thans dank zij de burgemeester, in Confecta gedeel telijk ondervangen. Het tweede was: Meer kolen voor de ouden van dagen in de winter. Ook dat is gebeurd. Het derde is meer speelgelegenheid voor de jeugd. Ik heb zelf vier kinderen, drie dochters, Els, Ria en Miriam, en een zoon, Emile, en ik weet best hoe gevaarlijk het is, als de kinderen uit het dorp op straat moeten spelen. Er is wel een speeltuin, maar die is eerstens Bij de te Zierikzee gehouden centrale fokdag van rundvee, schapen en trek- tuigpaarden, kwam het showelement als gevolg van de alsmaar aanhoudende regen niet tot uiting. In dit opzicht is deze negende fokdag voor organisators inzenders en medewerkers een fiasco geworden. Hoewel, dankzij de moedige jury-com missies, de keuring wel aan haar be doeling a.ls meting van het fokkerswerk heeft beantwoord. Na de opening door de burgemeester van Zierikzee, mr. Dijckmeester, stelden juryleden en ringmeesters zich in de ruim aangelegde keuringsbanen op. waar in snel tempo het programma on der regie van de rijksveeteeltconsulent ir. W. L. Harmsen, werd afgewerkt. Bij de stieren, die de laatste jaren door het toenemend gebruik van k.i. niet in grote aantallen meer op de fokdagen verschijnen, werd Berend van Suyt Maaslant onderscheiden als de beste stier. Eigenaar is E. Verburgt uit Noordgouwe. De eretitels voor de melk koeien werden achtereenvolgens toege kend aan Jet 16 van J. L. Dalebout te Ellemeet en aan Jantje 53 van het voor beeldbedrijf de Frieslandhoeve te Kerk werve. In de zwaar bezette rubriek bedrijfs groepen werd een lA-prijs toegekend aan een drietal edele melkkoeien van het voorbeeldbedrijf de Frieslandhoeve te Kerkwerve. Bij de vijftallen eigen ge fokte volbloeden werd C. N. Beye te Haamstede met uniforme groep IA ge plaatst. En bij de drietallen A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk. In de klasse met twee directe afstammelingen werd C. N. Beye te Haamstede met een fraai stel op de voorgrond geplaatst. Er waren 93 aangegeven schapen. De jury moest vanwege de vele kwa- liteitsdieren in verhouding meer eerste dan tweede en derde prijzen toekennen. Kampioen bij de rammen werd Set 698 van C. A. Struijk te Zierikzee. Reserve kampioen: F 9774 van C. J. Zoeter uit Ouwerkerk en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Bij de ooien werd Z 5073 van C. J. Zoeter als de beste en Z 4467 van A. Hartog te Burgh als de op een na beste aangewezen. Deze foto van mevrouw E. Vermandel-De Block uit Koe- ivacht tekent duidelijk haar klare kijk en haar doortastend- heidy waarmee Koewacht in tussen heeft kennis gemaakt niet altijd geopend en ten tweede mo gen daar nog wèl wat voorzieningen getroffen worden, zoals een deugde lijk toilet en zo. En dan het zwembad Dit stond als punt vier op mijn pro gramma. Het moet nu maar eens klaar zijn met het zwemmen in die vuile kreken. En het is toch ook niet nodig, dat onze mensen naar Axel of Hulst moeten om te gaan zwem men. Koewacht is een ryke gemeen te en kan, zoals ook J. de Schepper, die ook in de raad zit en met wie ik het best kan vinden, al zei, best zelf een zwemkom betalen. Een zwemge- legenheid in het Grote Gat lukt nooit. Dat is daar viswater. Pas is er nog nieuwe vis op uitgezet. Alle vissers zouden in opstand komen als daar een zwembad kwam," vertelt Mei verder, terwijl haar man goedkeu rend knikt. voor de volksgezondheid in hoge mate waarin dringend verandering moet komen. Niet slapen, maar werken en iets verbeteren is mijn leus. En het zaj gebeuren, dat verzeker ik u besluit Mei en haar man knikt ijve rig van ja. Dat ja-knikken doet hij overigens niet altijd. Want als zyn vrouw hem na afloop van de raadsvergadering vraagt: „Awel, hoe heb ik het ge daan?" durft hy het ook best te zeg gen, als hij vindt dat het wel wat be ter en duidelijker gezegd had mogen worden. Maar over het algemeen is hij het hest met haar eens. Tenslot zal heel Koewacht beamen, dat me vrouw Vermandei een kordate vrouw is, die haar leuze „Met Mei meer mans" met ere voert. Als gevolg van de ongunstige resulta ten van de autoverzekering zullen de in Nederland werkende auto-assuradeuren met ingang van 1 augustus een premie verhoging invoeren van 10 procent voor W.A.-verzekeringen en van vijftien pro cent voor gecombineerde w.a.- en cas coverzekeringen De meeste verzekeraars zullen daarbij een in guldens ïitgedruk- te minimum-verhoging toepassen van f 20,- voor w.a.-verzekeringen en f 60,- voor gecombineerde w.a.- en cascover zekeringen. De premieverhoging zal voor alsnog niet gelden voor bromfietsen, scooters en motorrijwielen en ook niet voor landbouwtractoren. De verhoogde premietarieven zullen van toepassing zijn op alle op of na 1 augustus gesloten nieuwe verzekeringen. Voor bestaande verzekeringen zullen de premies worden aangepast bij vervan ging van een verzekerd motorrijtuig of bij verandering van eigenaar. Deze premieverhoging staat los n de gevolgen, die zullen voortvloeien uit de invoering van de wet op de verplich te w.a.-verzekering voor motorrijtuigen Over de consequenties daarvan zullen de maatschappijen zich nog moeten bera den. Een onderzoek van de contactcommis sie motorrijtuigverzekering naar de be drijfsresultaten van automobielassura deuren heeft aangetoond, dat deze be drijfstak in Nederland in de afgelopen jaren een technisch verlies heeft opge leverd: 't totaal aan schade uitgekeerde bedrag is groter geweest dan de ont vangen premie, na aftrek van pro visie en onkosten. Het schade-percenta ge steeg in de afgelopen jaren voort durend en vertoonde vooral in 1962 een aanzienlijke toeneming ten opzichte van het reeds ongunstige jaar 1961. De stijging van het schadebedrag is, blijkens de gemeenschappelijke ervaring van autoverzekeraars onder meer het gevolg van de volgende factoren: 1. De reparatiekosten zijn de laatste ja ren sterk gestegen, 2. Er worden door de rechter hoge be dragen toegekend voor lichamelijk let sel, of voor uitkeringen aan de nabe staanden van dodelijk getroffen ver keersslachtoffers. 3. Het autopark breidt zich in zeer snel tempo uit, met als gevolg een grotere verkeersdichtheid. Een van de gevol gen hiervan is het noodgedwongen parkeren langs de wegen bij gebrek aan voldoende garages. 4. Er wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van de auto voor het reizen naar het buitenland. De reparatieprij- zen en de toewijzingen voor schaden aan derden liggen daar hoger dan in ons land. Ook in andere landen - met name In Zwitserland, Engeland, Frankrijk en Bel gië - werken de automobielverzekeraars met verlies. In verschillende landen - met name in Zwitserland en Engeland - hebben zij dan ook besloten tot forse premieverhogingen. Ook na invoering van de premiever hoging in Nederland blijft ons land op dit gebied een „goedkoopte-eiland". De premies voor w.a.-verzekering zijn in een aantal Westeuropese landen twee tot driemaal zo hoog als in Nederland. Bij de gecombineerde w.a.- en cascover zekeringen zijn de verschillen nog gro ter. Bij de hoogte van de premie spelen echter ook andere factoren een rol, zo als de ongevals-frequentie, het eigen ri sico, de verschillen in wetgeving en het verschil in prijsniveau, vooral bij de re paratiekosten. De basis-premies voor automobielver zekering zijn in Nederland sedert 1954 niet verhoogd. Als mevrouw Vermandei eenmaal op haar praatstoel zit, komt ze er zo maar niet een twee drie vanaf, daar weet men in de raad van Koe wacht van mee te praten. „Bent u wel eens een kykje gaan nemen, daar, waar de riolen van het dorp uit, wateren in de Boschkreek", gaat Mei onverdroten en vol vuur verder, ,,'t Is daar een vuile, stinkende en van ratten wemelende massa. Een gevaar De internationale arbeidsorganisatie (I.L.O.) heeft besloten Zuid-Afrika van al haar gekozen lichamen en bijeenkom sten uit te sluiten. Verder heeft de I.L.O. besloten op haar conferentie van volgend jaar statutaire wijzigingen te overwegen om Zuid-Afri ka uit de organisatie te kunnen stoten. VAN VAN0A4G, WAGEN MIDDELBURG, 28 juni. Aardappe len grote 1822, drielingen 1724, kriel 1725, Aanvoer aardappelen 20 ton. To maten A 991.06, tomaten B 100103, bloemkool 4 st. 7084, 6 st. 5178, 8 st 3159, 10 st 2644, komkommers groen 60-75 26—32, 50-60 19—30, 40-50 15—23, 35- 40. 1620, komkommers wit 2142, sla 3.505. doppers 7592 bospeen 2760, aardbeien I 44—48, II 21—45, III 20—26, rode bessen 4169, kersen 6467, perzi ken 2438, andijvie 21—30 postelein 64— 71, kroten per kg 43, kassnijbonen 1.60 1.71, dubb. prinsessebonen 1.272.41, peulen 2.76, spinazie 3139, tuinbonen 1416, waspeen 4162, spitskool 717, rabarber 10—15, boskroten 1021. Vroe ge aardappelen: geen restanten, alleen 25 kg inhoud. Voortijdige aftakeling? Uw wagen bevindt zich in een vicieuze cirkel! Aanslag op de zui- gerkop betekent voortijdige ontsteking. Voor tijdige ontsteking betekent nóg meer aanslag op de zuigerkop en... onregelmatige verbranding. Betekent pingelen. Betekent voortijdige afta keling. Haal Uw wagen uit die vicieuze cirkel met de Nieuwe No-Nox 600.*) Dè benzine van vandaag. Voor Uw kleppen en Uw bougies. Voor kracht en snelheid.Voor delevensduur van Uw wagen. Vraag gratis folder bij de Gulf pomp de nieuwe NO-NOX 600 Wij hebben wederom plaatsingsmogelijkheid voor Voor opleiding tot autom. revolverdraaier en andere vakmansfuncties. - Tevens kunnen wij plaatsen voor het verrichten van eenvoudige machinale werkzaamheden. Wij bieden een goede vaste werkkring in een gezond bedrijf met goede werkomstandigheden en sociale voorzieningen. Aanmelding: maandag t.m. vrijdag van 9-6 uur en tevens op de dinsdagavonden van 6—9 uui^ bij de afdeling Personeelszaken: Terheijdenseweg 169, Breda, tel. 24041 - toestel 241. f 1,- in dubbelwandig# tabakszak 36. ..Winnetou is bijzonder be gaafd. Als hij de zoon van een Europees staatshoofd was ge weest, zou er een groot veld- her en een nog groter vrede vorst uit hem zijn gegroeid. Nu is hij de zoon van een in diaans opperhoofd en gedoemd met het ras onder te gaan. Ik zal tot mijn dood bij hem blijven en zal graag mijn le ven voor hem geven." Hij zweeg en boog diep het hoofd. Ik was diep geroerd door zijn verhaal en zei niets maar druk te hem zwijgend de hand. Kle- ki-petra vermande zich en keek naar het dal. waar Intschu Tschuna en Winnetou aankwa men. Zij waren te paard en voerden dat van Kleki-petra met zich mee. Daar men niet te paard op beren jaagt, had den zij hun paarden eerst ach tergelaten. Tegelijk kwamen wij in het kamp aan, waar Rattler met een vuurrood gezicht bij de wagen stond, ons verwoed aan starend. De drie mannen ste gen van hun paarden en Int schu Tschuna vroeg: „En heb ben mijn blanke broeders over leg gepleegd of zij weggaan of niet?' Bancroft antwoordde, dat hij eerst bericht uit Santa Fé moest hebben Hij had er een bode heen gezonden. „Zolang kan Intschu Tschuna niet wach- L V//A, ,i y ''M ten; hij wil onmiddellijk ant woord," reageerde het opper hoofd. Rattler kwam nu aan lopen met een beker whisky. „Hier! Drink eerst maar eens met ons. Vuurwater, Winnetou.. Wat! wil jij geen dronk met mij wisselen, rode hond! Lik het dan maar af!En met de ze woorden wierp hij hem de inhoud van de beker in het ge zicht.

de Stem | 1963 | | pagina 6