Stadsfeesten Axel waren fantastisch Burgemeester P. Vercauteren indrukwekkend gehuldigd IJzendijkse kassier verzamelt met christelijke motieven zegels Raad van Hulst bespreekt herindeling gemeenten Verlies op de „Wester drukt resultaat CSM ZUID-BEVELAND Z.-Vlaanderen Jhr. mr. A F. C de Casembroot Koop nu 'n Vespa scoote en win f 1000,- Lijfspreuk BIJ ZILVEREN AMBTSJUBILEUM TE CLINGÉ: Van alle zijden niets dan lof WAT U3 WAAR? GOES HULST OOSTBURG Dagblad De Stem Fa. M. J. JEREMIASSE KEES HUYBREGTS Cadeaus en bloemen Sprekers Nabij Driewegen Bromfietsers ernstig gewond bij botsing EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen BA6BLAB DE STEM VAN MAANDAG i JLLi 1963 BILJARTTOERNOOI FEDERATIE SPORTWEEK In de sportweek die momenteel wordt georganiseerd door de federatie van Goese personeelsverenigingen was het thans in café Baarends de beurt aan de biljarters. Na spannende strijd leverde dit toernooi een onverwachte winnaar op n.l. J. Verbeen van de PZEM. Hij ver sloeg in de finale J. Pijpelink van RWS met 65-32. De favorieten voor dit toer nooi A. Snoeck en L. v. Osselaar van Inter Scaldes moesten ditmaal genoegen nemen met een derde, resp. zesde plaats Toch leverde het biljarten voor de per soneelsvereniging van de belastingdienst een flink aantal punten op voor de ver- enigingsprijs omdat drie van haar biljar ters bij de eerste tien eindigden. De eindstand: 1. J. Verbeen PZEM, 2. J. Pijpelink, RWS, 3 A. Snoeck, Inter Scaldes, 4 C. Hollestelle, idem, 5 P. de Vos PZEM, 6. L. v. Osselaar, Inter Scaldes, 7 J. de Winter, Comb. NS, 8 1. Jobse, Homaco, 9. M. de Reiger, BVAB 10. L. Capello, Typo's. Kivadendamme GOED GESLAAGD HANDBAL- TOERNOOI Onder prachtige weersomstandigheden werd het door ODI georganiseerde toer nooi in een sportieve sfeer gespeeld. De uitslagen waren: heren jun. 1. Fortuna, 2, ODI, 3 Volharding, 4 Fortuna 2, dames jun. 1. ODI, 2. Fortuna, 3. Robur, 4. Sluiskil, 5. Robur 2jongens asp. 1. For tuna, 2. Fortuna 2," 3 ODI, meisjes asp. 1. ODI, 2. ODI 2, 3. Sluiskil; meisjes pup. 1. Robur, 2. Sluiskil, 3. ODI. OPPERWACHTMEESTER G. VENNIX GEHULDIGD Het heeft opperwachtmeester G. F. C. Vennix niet aan belangstelling ontbroken bij zijn zilveren jubileum in dienst van de overheid. Nog voor de collega's van de rijkspolitie arriveerden was er de districtscommandant, overste A. J. van Thiel, die behalve gelukwensen ook de gebruikelijke gratificatie meebracht. Van zijn collega's kreeg opper Vennix een boekenbon plus een verfspuit voor zijn hobby. Mevrouw Vennix werd verrast met bloemen. Er waren trouwens heel wat 'bloemstukken. Behalve een deputa tie van de gemeente gaf ook het afde lingsbestuur van de r.k. bond van poli tieambtenaren St.-Michaël acte de pre sence. De viering van het 25-jarig jubi leum van de heer Vennix werd 's avonds in de huiselijke kring temidden van ge zin en familieleden voortgezet. WELKOM Men was er in Hulst kennelijk nog niet aan gewend dat de raadsvergadering vrijdagavond om zeven uur begon in plaats van om half acht. Bij het aan- vangsuur waren tenminste de plaatsen van de heren B. Picavet, W. Boon en wethouder P. Brand nog niet bezet. Toen ook na zeven uur gemeentesecre taris J. F. van Denderen zijn plaats in nam, begroette burgemeester A. L. S. Lockefeer hem als volgt: „Ik heet u wel kom secretaris; wij zijn reeds aan punt 14 van de agenda". Graautc BENOEMD. Onze dorpsgenote mej. Riet Weemaes. pas geslaagd als kleuterleidster, is aan de kleuterschool te Terneuzen met ingang van 1 juli benoemd. E.H.B.O. Tien. cursisten van de E.H.B.O.-cursus hebben met goed gevolg examen afge legd. Het waren de heren V. de Klerck, C. Hofman en J. Theenaert en de dames A. Schillemans, L. Verdurmen, R. Kips, M. Asjes, M. Molders, E. Boone en T. Sep. AUTOMOBILIST RIJDT DOOR NA AANRIJDING De 34-jarige mevr. M. is bij het over steken van het zebrapad in de Burcht straat aangereden door de Antwerpenaar G., die rustig doorreed. Dokter De Bruijckere onderzocht mevr. M. waarna zij per auto naar huis kon worden ver voerd. De personenwagen kreeg een deuk aan het voorfront. AUTO IN DE SLOOT Zaterdagmiddag tegen half vijf reed de heer Van G. uit Breskens met zijn personenwagen richting Schoondijke. Vanuit een naderende file kwam een Belgische bestelwagen. Van G. had de keus tussen een frontale botsing of een duik in de sloot. Van G. koos het laatste. Mevr. G. van G. en zoontje van vijf jaar kwamen met de schrik vrij, er was veel materiële schade. De Belg reed door. PENNINGMEESTER V.V.V. De penningmeester van het VVV is de' heer J.G. Ouwendijk en niet de heer J. P.H. Ouwendijk zoals wij vorige week abusievelijk hebben vermeld. Vogelwaarde VEILIG VERKEERSDAG Op woensdag 3 juli organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer in deze ge meente een veilig verkeersdag. Op die dag zal voor de schoolkinderen een film programma vertoond worden. Voor de kinderen van Ossenisse vindt de voor stelling plaats in het parochiehuis te Hengstdijk in de zaal P. van Dijk. De kinderen van Boschkapelle en Stoppel dijk worden verwacht in het Vereni gingsgebouw te Stoppeldijk. (Van onze verslaggever) „Ik heb het hier in Axel werkelijk fantastisch gevonden. Alles was prima georganiseerd, verliep vlot en er heerste een echte feeststemming", vertelde ons zaterdagavond vlak voor zijn vertrek de commissaris van de koningin jhr. mr. De Casembroot, die de afgelopen feest- week rond „Axel 750 jaar stad" drie da gen een bezoek bracht aan de jubilerende stad en zaterdag zelfs zijn echtgenote had meegebracht. Ook burgemeester M.K. van Dijke toonde zich uitermate tevre den over het verloop van de feesten, die hij alleszins geslaagd noemde. De geweldige drukte op de slotdag van de feestweek vormde het overduidelijke bewijs van het welslagen der feesten. Het was zaterdag enorm druk in Axel. Men had gewoon cafés te weinig om al die mensen op te kunnen vangen. 's Morgens om half tien hesen twee „Jannen" van H.M. mijnenveger „Axel' ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard de vlag op de Markt. Op de trappen van het stadhuis gaf ver volgens de chr. gemengde zangvereniging Asaf o.l.v. de heer P.C. Brakman een vocaal concert, dat keurig werd uitge voerd en de toehoorders zeer boeide. Hierna was het woord aan de keurig geüniformeerde Thalia's showdrumband. En dan was het zover. Om elf uur ontving burgemeester M.K. van Dijke de deelne mers aan de reünie van oud-Axelaars in de raadszaal van het gemeentehuis. Deze reünie is werkelijk een succes geworden. Bijna honderd oud-Axelaars waren naar hun geboortestad gekomen om het kroon jaar mee te vieren. En ze kwamen niet met lege handen. Namens hen allen bood de heer P. Dregmans de gemeente een symbolisch carillonklokje aan met het volgende opschrift: 1213-1963, de oud- Axelaars, de oude band bleef steeds in stand en dat alles ging vergezeld van een bijdrage van maar liefst 1170. De heer C.P. Olieslagers zorgde met een set glazen plus een kruik bier voor een ver versing voor het gemeentebestuur. Ook Terneuzens oudste inwoner de heer H. Kaijser (98) was present. Om te bewij zen, dat hij tot zijn twaalfde jaar in Axel had gewoond had hij zijn school rapport meegebracht. Het werd een echt geslaagd wederzien en er is alle kans op dat een traditioneel terugkerende reünie, zoals de burgemeester die in zijn wel komstwoord suggereerde, werkelijkheid zal worden. De vreugde van de oud-Axelaars sloeg over op, we mogen wel zeggen al die dui zenden, die zaterdag, ondanks de dreigen de lucht naar Axel waren gekmen. Zelfs de historische optocht liet zich niet door een onverwacht wolkbreuk je kennen en trok gewoon verder. Evenals donderdag was het ook nu weer een imposant schouwspel. Nage noeg alle oud-Axelaars, die inmiddels tijdens een rondwandeling door de stad hun oude scholen hadden bezocht, vonden we om zes uur terug tijdens de Breughe- liaanse maaltijd op De Boshoek. De kapel van de 16e divisie der Bel gische landmacht uit Antwerpen begon 's avonds haar optreden met een muzi kale rondwandeling, die alle feestvierders meesleepte naar het Szydlowskiplein voor een concert en een taptoe. „Het was voor treffelijk", zoals de commissaris van de koningin het uitdrukte. Wat de commis- Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252, Goes Alg. redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. de JONG tel. 6252. Goes tel. 2377. HULT Redacteur voor Zeeuwsch-V laanderen P. G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327 Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,20. Als één regel gelden 23 letters en/of Leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 1 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. saris van het vuurwerk gevonden zou hebben, weten we niet, daar hij toen al met het oog op de laatste pont vertrok ken was. Maar dat hij er iets aan ge mist heeft is zeker, want het was, on danks het feit dat de regen een beetje roet in het vuurwerk gegooid had, gran dioos en de „ooh"s waren niet van de lucht. Het vormde het daverende slot van het grandioze, goed georganiseerde feestprogramma van „Axel 750 jaar stad". Een enkel woord van waardering is in dit verband op zijn plaats voor de man nen van gemeentewerken, die de hele feestweek lang er voor gezorgd hebben, dat alles tijdig werd opgesteld en opge ruimd. Het was alleen jammer, dat bur gemeester Van Dijke zaterdag de ver lenging tot half vijf had ingetrokken en men om twaalf uur moest sluiten, terwijl zich nog honderden mensen in de stra ten verdrongen, die echt geen zin had den om al naar huis te gaan nog maar nauwelijks een uurtje na het vuur werk (Advertentie) IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" N.V. G.A.M. N.V. NEDESPA Rotterdam Tel. 176600 1 Roermond Tel. 5757 Soerweg 25 Kapcllerpoort 6 Octroi dealers in binnen- en buitenland OOSTWAL 21 GOES Tel. 01100—6063 Vespa-scooters voor de Bevelanden. ook voor onderdelen. AUTO- EN MOTORENBEDRIJF BLAUWEDIJK 47 MIDDELBURG TEL. 2155. Tegen de verwachting in heeft de raad van Hulst zich in recordtijd door de niet minder dan 25 punten tellende agenda gewerkt. De hoofdmoot van de besprekingen was wel vervat in het punt, dat sum mier was aangegeven als „Bespreking herindeling gemeenten". Het was de heer B. Picavet, die als eerste het zware geschut aandroeg. Om te beginnen legde deze er de nadruk op, dat er geen sprake is van een verzoek aan G. S. om de meining van de raad over de door dit college voorgestelde herindeling van de gemeente. Het raadslid zag een minimaal bestuurbare gemeente alleen maar wanneer de lijn getrokken wordt van Heikant-St. Jan steen-Kampen (onder de gemeente Vo gelwaarde). Overigens noemde de spre ker het alleen maar bedroevend, wan- meer en men op zouden staan dat een dergelijke gemeente de naam Oost- /eeuwsch-Vlaanderen-Oost kreeg. De heer H. Veraart betoogde in grote lijnen hetzelfde, maar legde nog eens extra de nadruk op het agrarische as pect, en het was hem geenszins duide lijk waarom een grote gemeente als Hulst niet èn de industriële èn de gra- rische belangen zou kunnen behartigen. Wethouder Brand legde het zwaarte punt op de polders en de woongebieden van Clinge, die aan de Westerschelde grenzen. Deze spreker stond dus een correctie voor op het plan van G. S. t.a.v. de noord-oostelijke hoek van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost. Wethouder Brand be streed de uitlating van b. en w. van St. Jansteen, dat er in vroegere eeuwen steeds moeilijkheden zouden zijn voor gekomen tussen St. Jansteen en Hulster- Ambacht. De heer J. Stolte dankte allereerst het college van b. en w. voor het feit dat de raad niet een „alleen zaligma kend" concept was gepresenteerd, zoals De exploitatierekening over het per 30 september 1962 geëindigde boekaar van de N.V. centrale sukermaatschappij sluit, inbegrepen de uitkering op aande len in andere ondernemingen, en diver- voordelige verschillen van vorige boekjaren, en na aftrek van belastingen, met e ensaldo van 5,54 min. (v.j. 8,86 min.). Met dit saldo kunnen, aldus de directie, de interest lasten en de nodig geachte afschrijvingen niet worden ge dekt. Na afschrijving ad 5,63 min. 5,30 min.) en interest ad 559.298 700.551), bedraagt het saldo 753.349 2,86 min.) Dit teleurstellend resultaat is een ge volg van het grote exploitatieverlies ad 5.63 min. van de „Wester Suiker raffinaderij". Het exploitatie-saldo laat uitkering van dividend niet toe. De di rectie meent echter dat het verantwoord is uit in voorgaande jaren gemaakte voor zieningen 1,4 min. vrij te maken, het geen, zoals bekend, uitkering van een di vidend van vijf procent mogelijk maakt. Daarnaast wordt voorgesteld 2Va procent in aandelen ten laste van de agio-reserve (vorig jaar werd 1212 procent dividend uitgekeerd) Voor het lopende boekjaar zijn de ver liezen op de exploitatie van de „Wester" als gevolg van de reorganisatie belangrijk gereduceerd. Hoewel nog zeer aanzien lijke bedragen gemoeid zullen zijn met de reorganisatie van het gehele bedrijf in dien de „Wester" zou wegvallen, ver trouwt de directie in de toekomst weer tot betere resulaten te kunnen komen. De negatieve houding van de overheid ten aanzien van een behoorlijke rege ling voor de „Wester Suikerraffinaderij" is, zegt het verslag, bij herhaling gekri tiseerd. In totaal werd in de loop der jaren de personeelssterkste bij de „Wes ter" gereduceerd van 1200 man tot 600 man. De produktie werd teruggebracht van 120.000 tot 50.000 ton suiker. Aan de ontwikkeling van de chemi sche industrie besteedt de CSM zeer veel aandacht. In verband met de krappe ar beidsmarkt moeten investeringen wor den gedaan, vooral om tijdens de cam pagne met minder personeel te kunnen werken. Het concern heeft dan ook een zwaar investeringsprogram voor de boeg, met als gevolg, dat grote bedragen voor af schrijving nodig zullen zijn. Ter finan ciering van de vele proecten zijn onder handse leningen aangegaan tot een be drag van 12,5 min. tegen een rente van 434 procent met een looptijd van 10 jaar. Per balansdatum was hiervan 8 min. opgenomen. In het verslagjaar werd voor 6.5 min. geïnvesteerd. De tweede drogerij in Halfweg ko nin oktober 1962 in bedrijf worden gesteld. Met de bouw voor de diffusiewerkwijze in Breda is een aanvang gemaakt. Annex met deze verandering zal aldaar een pulpdrogerij worden opgesteld. Vergunning is aange vraagd voor het bouwen van suikersilo's. Toestemming daarvoor is echter nog niet verkregen. Over de raffinaderij deelt de directie mede dat de CSM, gezien het standpunt van de regering, geen mogelijkheid ziet dit bedrijf voort te zetten. (Advertentie) Tijdens de raadsvergadering te Hulst voor de behandeling van de gemeentelijke herindeling wees de heer Stolte er op, dat het gemeen tebestuur wellicht nog niet bekend was met het feit, dat de colleges van de omliggende gemeenten een nieuwe versie van een reeds oud gedicht tot lijfspreuk hebben ver heven, nl. „Komt laat ont streek- ontwikkelen enHulst zijn ons ten prooi". in andere gemeenten. Hij ging er van uit dat de overige raadsleden evenals hijzelf uit de diverse uitlatingen van burgemeesters en colleges van b. en w. ook wel hadden gelezen, dat deze heren tot de gevolgtrekking waren gekomen, dat een gemeente niet behoefde te wor den ingedeeld, en dat was natuurlijk Hulst. Hij gaf als de mening van zijn fractie te kennen dat de door G. S. voorgestelde herindeling geen oplossing bood voor de geweldige problemen, waarvoor deze streek zich geplaatst ziet. De heer Stolte zag maar een oplossing, nl. een gemeente, omvattende het gebied oostelijk van de lijn Kampen-Koewacht. De heer D. v. d. Walle betoogde in grote lijnen hetzelfde als de vorige spre kers. Wethouders J. Martens vond het jammer dat de grens Kampen-Heikant niet in het ontwerp stond. Deze spreker zag maar een mogelijk heid: dat wat hij noemde „Plan-Picavet", waardoor een tegenhanger zou ontstaan van een krachtig industriecentrum als Terneuzen. Naar zij mening zouden de kleine gemeenten dienen te verdwijnen in het belang van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren-Oost. Tenslotte gaf burgemeester Lockefeer te kennen, dat het college er de voorkeur aan had gegeven geen pre advies uit te brengen, maar de raad eerst te horen. Ofschoon hij niet de bedoeling had in te gaan op de beweeg redenen, stelde hij toch, dat hij het er mee eens was. Zijns inziens was het ten enenmale een foute stelling dat Hulst moest afblijven van agrarisch ge bied en dit omdat Hulst een agrarische ervaring had van eeuwen. Uit de raad was wel zeer duidelijk naar voren ge komen, aldus de burgemeester, dat er 'én gemeente dient te komen, en wel het gebied van de scheidingslijn Kam pen-Koewacht. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Hoewel men prins Bernhards verjaar dag niet was vergeten, golden de vlag gen, die overal in Nieuw-Namen, Clinge en Kapellebrug hingen, zaterdag toch in de eerste plaats burgemeester P. V. M. Vercauteren, die die dag zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Hoe gezien en po pulair de burgemeester in zijn ge meente is, bleek wel uit het uitgebreide feestprogramma, dat men hem en zijn vrouw, kinderen en familieleden had bereid. Het hele huldigingsprogramma dat het feestcomité gepland had duurde maar liefst twaalf uur aan een stuk. Iedereen wilde zijn waardering voor de burgemeester verwoorden of toch ten minste hem en zijn gezin de hand druk ken en met name de jeugd liet zich niet onbetuigd. In Nieuw-Namen hadden de kinderen speciaal een heel leuk liedje ingestudeerd, waarin o.m. voorkwam „geef ons een speelterreintje"Lachend antwoordde burgemeester Vercauteren, dat hij het nog dit jaar op zijn verlang lijstje voor Sinterklaas zou plaatsen. Maar ook de jeugd van Clinge, verge zeld door het fleurig gekostumeerde „Semper Gaudette", dat de burgemees ter bij zijn vertrek naar Kapellebrug muzikaal uitgeleide deed, deed evenmin als de Kapellebrugse jongeren onder voor de leeftijdgenootjes van Nieuw- Namen. Overweldigend waren ook de honder den bloemstukken en stapels geschen ken, die het burgemeesterspaar van alle kanten ontving. Onder de bloem- stukk n bevond zich ook een fraaie rui ker rozen van de commissaris van de ko ningin jhr. mr. de Casembroot, verge zeld van.een felicitatietelegram. Van de gemeente kreeg de burgemeester een schilderij van de Clingese schilder J. G. Baart, voorstellende de verslippende Koningin Emmahaven. Hierbij kwam nog een gouden polshorloge, dat hem door de bevolking en het bedrijfsleven werd aangeboden en een fraaie fau teuil van de raad en het secretarieper- soneel. Dit laatste werd aangeboden tij dens de feestelijke raadsvergadering ooor wfctnouder A. J. U. de Deckere, die de jubilerende burgemeester tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde en mevrouw Vercauteren met een gewel dig „boekee" verraste. Evenals secreta ris Ch. IJsebaert, liet de wethouder in zijn huldigingsrede de lange lijst ver diensten van de burgemeester de revue passeren. Het oudste raadslid Em. van Ruijmbeke prees de jubilaris in gloedvol le bewoordingen en roemde 't begrip van mevrouw Vercauteren voor de moeilijk heden van de bestuurders. Na afloop van de huldigingsbijeenkomst begaf het talrijke gezelschap, onder wie het G.S.- lid J. van Dongen, enige fractiegenoten van burgemeester Vercauteren van pro vinciale staten, de geestelijke overheid van de gemeente, burgemeesters en de putaties uit omliggende gemeenten en afgevaardigden van de vele instanties, zoals de N.C.B., de C.H.V. en de polder besturen, waarbinnen de burgemeester een functie bekleedt, zich naar het Pa tronaat voor de officiële receptie. Op deze receptie ging het helemaal mis met het door de feestcommissie uitgedokter de tijdschema. Het patronaat was al spoedig te klein voor de niet aflatende stroom belangstellenden, die de burge meester en diens vrouw en familie wil den komen gelukwensen. Unaniem had men niets dan lof, zowel voor de per soon als het beleid van de burgemeester, die zich, zoals overduidelijk bleek, over een geweldige populariteit mag verheu gen. Het Tweede Kamerlid en lid van Ged. Staten J. van Dongen, die de jubilaris de complimenten van G.S. overmaakte, deelde in zijn toespraak verder nog mee, dat hopelijk volgend jaar reeds begonnen zal kunnen worden met de „Zeegat"-weg. Voorts werd het woord gevoerd door pastoor Magnus, verschil lende burgemeesters uit omliggende, zo wel Nederlandse als Belgische gemeen ten, door de heer W. P. L. Colsen uit Hulst, die namens de N.C.B. de heer en mevrouw Vercauteren een schilderij van Van Belleghem aanbood en door al die anderen, die zo nauw met het werk en de persoon van burgemeester Vercaute ren verbonden zijn. De jubilerende bur gemeester en zijn echtgenote toonden zich bijzonder ingenomen met de „de monstratie van dank en hulde." Maar burgemeester Vercauteren zou burge meester Vercauteren niet zijn, als hij naast alle dankwoorden aan degenen, die hem gelukwensten, ook niet even iets zei over zijn verlangens betreffende de gemeente: Behoud van zelfstandig heid van de gemeente Clinge; verbete ring van de wegen, met name die van Hulst, Clinge-Nieuw-Namen, waarvoor De verzameling van de IJzendijkse kassier op een expositie in Til burg. (Van onze reporter) „Behalve ik, zijn het hier alle maal verzamelaars", vertelt me vrouw Geilleit, de charmante echt genote van de IJzendijkse kassier van de Boerenleenbank, terwijl ze ons een kopje geurige koffie in schenkt. Die allemaal zijn dan haar 17-jarige zoon Rudi, die suiker zakjes, speldjes, lucifermerken en doodsprentjes spaart, haar 19-ja- rige dochter Adrie, die een hele verzameling sigarebandjes en doopprentjes heeft en de 20-jarige oudste dochter Carla, die haar va der helpt bij het verzamelen van zijn bijzondere postzegels en bo vendien diens albums met toepas selijke tekeningen illustreerde. De heer H. C. Geilleit spaart dus» bijzondere postze gels, of beter, hij verzamelt een bij zonder soort postze gels, te weten, die met „Christelijke Motieven." Hij is afkomstig uit West- dorpe en spaart al van zijn dertien jaar af postzegels. In die tijd spaarde hij nog van alles. Maar echt serieus is hij er ech ter pas na de laatste wereldoorlog mee begonnen. In 1947 verscheen in Zeeland het blaadje „Mijn Stokpaardje", aan vankelijk heette het „Mijn Hobby", maar die naam moest wegens een reeds be staand gelijk getiteld blad veranderd worden. Dit weekblaadje werd gedrukt in Kloosterzande en was in het leven geroepen door Charles Heirman uit Hulst, die het later heeft overgedragen aan G. J. Peelen in Den Haag. Het blad. dat thans over heel Nederland verspreid wordt, wordt nog steeds in Kloosterzan de gedrukt, hoewel redactie en secretari aat thans in Den Haag gevestigd zijn. Beeld filatelie Door dit blad maakte de heer H. Geil leit kennis met de beeldfilatelie, het ver zamelen van postzegels, waarbij het mo tief, de afbeelding, het voornaamste is. Zo kan men postzegels verzamelen met molens, schepen, vorsten, dierenfiguren, enz., enz. „Misschien komt het, omdat ik vroeger nog enige jaren op het seminarie gezeten heb", vertelt de heer Geilleit, .dat ik het ben gaan zoeken in de chris telijke motieven. Ik heb indertijd pater H. 'te Maarssen S.V.D. van het missiehuis te Teteringen, die thans in de missie zit, mogen helpen bij de samenstelling van de filatelistische cataloog „Christelijke Motieven", die in 1957 is verschenen. Er is zelfs een Nederlandse Vereniging van Verzamelaars van Postzegels met Chris telijke Motieven een hele mond voT die naar de boodschapper Gods „St.- Gabriël" is genoemd. Ook het vereni gingsblad draagt die naam. De heer Geil leit toont ons een exemplaar van „St.- Gabriël" met afbeeldingen van de recent ste postzegels met „Christelijke Motie ven." Liturgische kalender „Ik ben begonnen", gaat hij verder, „met uit mijn oude postzegelverzame ling, die postzegels te lichten, waarop een christelijk motief voorkwam. Dat waren er maar zo'n vijftig, meen ik me te herinneren. In elk geval bedroevend weinig." Hij heeft er thans minstens dui zend van. „Het is mijn bedoeling een hele liturgische kalender van postzegels op te bouwen. Ik werk hierbij gewoon aan de hand van zijn missaal. Bij de postzegels schrijf ik dan, of beter gezegd dat doet Carla, mijn oudste dochter, de naam van de heilige, zijn feestdag, het land en het jaar van uitgifte, het doel van de uitgifte en een omschrijving van de voorstelling op de zegel, waar Carla postzegels geven mij zelfs een reisdoel dat ik me, wanneer ik tezijnertijd met voor de vakantie. Vaak staat op een postzegel een monument of graftombe of iets van dien aard. En het is de laatste jaren mijn gewoonte geworden mijn reisroute zo uit te stippelen, dat we er langs komen. Maar om terug te komen op de zegels, och, daar zouden we mor genavond nog niet over uit gepraat zijn." „Er zijn zelfs binnen die „Christelijke Motieven", gaat hij verder, „zoveel mo gelijkheden, dat je er nooit mee klaar komt. Momenteel ben ik weer begonnen met een speciale album Maria-zegels met afbeeldingen van de Moeder Gods in al haar facetten en aan de hand van haar feesten in het kerkelijk jaar. Voor Aller heiligen heb ik een mooie oplossing ge vonden: een Israëlische serie met de dan nog een paar kleine illustraties bij twaalf stammen van Israël met hun tekent. En ze kan goed tekenen", zegt de heer Geilleit met gerechtvaardigde vaderlijke trots. „Op de zegels staat vaak een schilderij afgebeeld", gaat hij verder, „en tegen woordig probeer ik dan een reproduktie van zo'n op een postzegel voorkomend schilderij in handen te krijgen. Myn twaalf maal twaalfduizend getekenden. Voor Allerzielen heb ik zo een-twee drie nog geen bevredigende oplossing kunnen vinden. Maar het mooiste van het postzegelsverzamelen vind ik zelf het zoeken naar de inhoud en de achter grond van de op de zegels afgebeelde motieven. En bovendien weet ik nu al, pensioen ga, mezelf heus niet hoef te vervelen", besluit hij En mevrouw Geilleit vindt het alle maal best. Ze heeft zelfs het hele dres soir in de huiskamer aan haar man af gestaan om er zijn albums en doosjes met postzegels in te bewaren. Ze vindt het best gezellig en daarbij heeft ze haar aquarium nog met de twee maanvissen, die net eitjes hebben gelegd. Dat de ver zameling van de heer H. C. Geilleit ver boven het gemiddelde uitsteekt bewijzen de honoreringen wel op de tentoonstel lingen, waar hij zijn „Heiligen" inzond. Op de eerste tentoonstelling, waaraan hij deelnam, die van St.-Gabriël op 7 en 8 december 1957 te Tilburg, ontving hij een bronzen statiefje, op de Zephito '58 te Middelburg kreeg hij een zilveren legpenning en vorig jaar oktober te München-Gladbach een ere-oorkonde. Dit jaar zal de IJzendijkse kassier van de Boerenleenbank deelnemen aan een postzegeltentoonstelling te Rotterdam op 6, 7 en 8 september, waar hij naast zijn „Heiligen" dan voor het eerst zijn Maria- zegels zal inzenden. Het sympathieke burgemeesters- paar tijdens de overweldigende huldiging. nog steeds de vooroorlogse voorwaarden gelden, ontsluiting van zijn gemeente door meer en grotere wegen; een ver enigingsgebouw voor Clinge; een sport veld voor Nieuw-Namen; riolering Ka pellebrug; de realisering van het uit breidingsplan Clinge; uitbreiding fa brieksterreinen; een weg naar Graauw; de elektrificatie van onrendabele gebie den en tot slot het stokpaardje van de burgemeester, het indijken van het ver dronken land van Saeftinghe. De feestdag, die 's morgens met een H. Mis, waarbij o.m. een boer van de jubilaris assisteerde, begonnen was, werd besloten met een daverende sere nade door de „Scheldezonen" van Nieuw-Namen. Zaterdagnacht om half één is er nab? Driewegen een aanrijding gebeurd tus sen twee bromfietsen, waarbij de 19-ja- rige J. de W. uit Axel een schedelbasis- fraktuur heeft opgelopen en in zorgwek kende toestand naar het Julianazieken- huis te Terneuzen is gebracht. De jongen kwam uit Terneuzen en ontmoette nabij Driewegen een bromfietser, J. A. M. uit Terneuzen. Waarschijnlijk hebben de bei de bromfietsers bij het passeren, elkaar met stuur en trapper geraakt, waardoor ze over de kop sloegen. J. M. uit Ter neuzen liep behalve een hersenschudding verwondingen aan gezicht en handen op. Ook dit slachtoffer werd naar het Juli- anaziekenhuis gebracht. De bromfiet sen werden zwaar beschadigd. H.B.S.-B. Aan de chr. h.b.s. voor Walcheren te Middelburg zijn geslaagd voor h.b.s.-B: H. van Alphen, Middelburg, P. Buys, Rit- them, W. Coumou, Middelburg, K. Dek ker, Meiiskerke, H. v. d. Heuvel, Mid delburg, J. Jongepier, Middelburg, G. Koper, Vlissingen. J. Neele, Middelburg, A. den Otter, Middelburg, W. van Ouwer- kerk, Middelburg, G. Overman, Middel burg, P. Riemens, Middelburg, D. Stoel- horst, Souburg, J. Theune, Middelburg, H. van Tuinen. Middelburg, K. de Vis ser, Aagtekerke, A. van de Woestijne, Aangtekerke, P. Cornelisse, Middelburg, A. den Hollander, Vrouwenpolder, A. de Hooge, Middelburg J. Huijsman, Vlissin gen. L. Jobse, Oostkapelle, P. Jongepier, Middelburg. M. Jonker, Middelburg, H. Nieuwenhuize, Souburg, J. de Pagter, Ritthem P. van Sighem Westkapelle, C. Steketee, Vlissingen, J. Theune, Vlissin gen, K. Versluis, Vlissingen, W. Wisse, Vlisingen. Er werden geen kandidaten af gewezen. Morgen, dinsdag 2 juli zijn de tijden van de hoogwaterstanden als volgt: Hansweert 11.53 en 12.34; Terneuzen 11.27 en 23.46; Vlissingen 10.58 en 23.18; We- meldinge 12.34 en 24.00 uur. MIDDELBURG City 20 uur Terug uit de hel, 14 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur Maciste, de sterkste man ter wereld, 14 j. Alhambra 20 uur James Bond 007 con tra dr. No., 14 j. KWADENDAMME W. Ilenige 14 uur Schieting Vooruitgang HULST Bioscoopgebouw 8 uur Vaarwel mijn liefste, 18 j. AXEL Het Centrum 8 uur Het wasmeisje van Napoleon, 14 j. ST. JANSTEEN 3 uur Kermisschieting staande wip in het lokaal J. der Weduwe 6 uur Groot bal Café Chassee Dansen J. Boussen 3.30 uur Schieting DE KL1NGE Cinema v. DUck 7.30 uur Girls, girls, girls TERNEUZEN Luxor 8 uur Het mooiste meisje van de wereld, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Muziek kent geen gren zen ST. JANSTEEN J. Boussen .3.30 uur Schietiiig

de Stem | 1963 | | pagina 2