SENSATIONEEL SLOE VAN BEWOGEN FORMATIEDAG V.V.D. en C.H.U. vinden elkaar: K.V.P. in de knel Koersval papieren De Kort voortgezet Vrij tamme inzet debat taalwetten Bisschop Dodewaard op Texel Luitenant offerde zijn leven om negen man te redden flmtona pröl Prins morgen 52 jaar liet verongelukte Belgische legervliegtuig „Trek je parachute open,' Franse reactie op kritiek van Kennedy Vrouw slak man met aardappelmesje WIM SONNEVELD-SHOW DAGBLAD VOOR ZEELAND Heden nieuwe formateur Rekenschap Onrust Welke formateur? ,Aanpassingskuur' Omzichtigheid geboden Brussel straks Bruxelles PREMIER BEREIDT ZICH VOOR OP KABINETSRAAD Brussel-hoofdstad V oorbereidingen tweede zitting concilie Voortaan liet "droogje" uit Eindhoven MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Voor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24319 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 VRIJDAG 28 JUNI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden - GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) C.H.U.-fractieleider, mr. Beernink, heeft gisterenavond gezorgd voor een sensationeel slot van een veelbewogen formatiedag. Hij verklaarde zich namelijk op een door mr. Toxopeus gehou den persconferentie, waar hij „toevallig" als toehoorder binnenliep, solidair met de V.V.D. en wel precies op het punt, waarop de liberalen volgens dr. De Kort diens formatie heb ben doen mislukken. Even tevoren had Dr. De Kort gezegd, dat mr. Beernink „het gemakkelijkst" voor hem was geweest en dat het standpunt van de liberalen, dat hij als breekpunt heeft aangegrepen, niet door de drie christelijke partijen onderschreven kon worden. Beide uitspraken werden dus door mr. Beernink gelogenstraft. eerlijke kans wil geven die dr. De Kort de socialisten heeft onthouden. Wat wil die K.V.P. nu eigenlijk?, vraagt men zich met ongeduld op het Binnenhof af. Het was gisteren een dag waarop al lerwegen rekenschap werd afgelegd. Dr. De Kort opende de rij. Voor zijn verweer en de reactie erop van prof. Vondeling verwijzen wij naar elders in ons blad. Dr. De Kort hield zijn pers conferentie buiten medeweten van de K.V.P.-fractie en tegen het advies in van adviseurs. Men vreesde dat zijn verweer alleen maar weer nieuwe moeilijkheden zou scheppen. Nu, die vrees is niet onge grond gebleken. De verklaring van dr. De Kort over het afstoten van de P.v.d.A. wordt door niemand als gegrond aanvaard. Zelfs de V.V.D. lacht erom. Zijn motivering voor de breuk met de V.V.D. klinkt zwak en brengt de K.V.P., zeker na de interven tie van mr. Beernink, in een nog moei lijker positie. Ipso facto gaf hij er mee te ken nen, dat dr. De Kort geen steek houdend motief heeft om zijn for matie op de V.V.D. mislukt te ver klaren. Mr. Toxopeus zelf zei: „De breukmotivering van dr. De Kort ten aanzien van de V.V.D. is even ontoereikend als zijn verklaring voor het afstoten van de P.v.d.A." Het optreden van de politieke twee ling Beernink-Toxopeus heeft de papie ren van dr. De Kort als fractieleider een nog verdere koersval doen ondergaan. ts t">ncnr)ien van groot. VOW net verdere verloop van de kabinetsfor matie, waarop de koningin thans stu deert. Het C.H.U.-V.V.D.-verbond is een factor waarmee in steeds sterkere mate rekening moet worden gehouden, temeer omdat de A.R. er (stilzwijgend) achter staat. De anti's kunnen het zich vanwege hun achterban niet veroorloven tegen de pro testantse C.H.U. en vóór de K.V.P. te kie zen. De houding van deze „derde macht" is dusdanig, dat de K.V.P., ook al als zij dr. De Kort als fractieleider handhaaft, uit zelfrespect wel verplicht zou zijn voor de P.v.d.A. te kiezen. De K.V.P.-fractie kan pas weer een eigen onafhankelijke koers varen, in dien zij zich distantieert van dr. De Kort en diens formatie-activiteiten en bovendien een formateur kan le veren die de formatie nu op de kortst mogelijke termijn tot een goed einde brengt. Over de aanwijzing van die nieuwe formateur heeft de koningin zich giste- DE SOVJET-UNIE heeft gisteren op nieuw toelating van China tot de Ver enigde Naties gevraagd. De algemene vergadering wees het verzoek echter af met 87 stemmen tegen en geen stemmen voor. Be BRITSE en Amerikaanse onderhan delaars naar de komende kernstopbe- sprekingen in Moskou zullen een geheel nieuw plan op tafel leggen. President Kennedy en premier MacMillan zullen veen flink gedeelte" van hun bespreking in het aanstaande weekeinde aan deze zaak wijden. DE BRITISH Petroleum Company ltd. en The Shell Petroleum Company ltd. de laatste is een van de twee voor naamste maatschappijen van de Konink lijke Shellgroep hebben in Londen aan de Burmah Oil Co. ltd. voorstellen ge daan om dit bedrijf over te nemen. TOT DUSVER hebben tachtig landen la ten weten dat zij bij de pauskroning door buitengewone missies vertegenwoordigd zullen zijn. EEN ZITSTAKING van vijftienhonderd Metaalarbeiders in Oviedo in Spanje, is gisteren de tweede dag ingegaan. Werk gevers en werknemers hebben erin toege stemd met elkaar te confereren over de moeilijkheden. DE OPVOLGER van Profumo. de Engel- e minister van Oorlog, is Josef Godber «us niet John Hobson, zoals wij giste- p nebben gemeld). Godber is de 49-ja- 'ge Britse onderminister van Buiten landse Zaken. j 'ets lagere temperaturen Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond *U5 uur: j Veel bewolking met op de meeste l maf- gelijk regen. Zwakke tot I 4W1?d uit noordelijke richtin- v i lagere temperatuur. npnm2g:uu°rn onder 2104 uur' Maan toïXj zZ.op 422 uur' Maan on' ren laten adviseren door de vice-voor- zitter van de Jlaad van State, prof. Beel, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de voorzitters van de vijf grote fracties. In politieke kringen ver luidt, dat de P.v.d.A., V.V.D., A.R. en C.H U. geadviseerd zouden hebben op nieuw een K.V.P.'er als formateur aan te wijzen. De meerderheid der K.V.P.- fractie staat op hetzelfde standpunt. Er gaan binnen de K.V.P.-fractie echter ook moedeloze stemmen op die pleiten voor de aanwijzing van een protestants- christelijke politicus als formateur. De moeilijkheid is namelijk dat de K.V.P. in meerderheid nog steeds een samengaan met de V.V.D. wenst, maar terzelfdertijd de P.v.d.A. de De K.V.P. kan in die positie niet langer berusten. Binnen de partij is grote onrust merkbaar. Verwacht wordt dat de fractie op korte termijn bijeengeroepen zal worden om orde op zaken te stellen. Gisteren heeft de K.V.P.-fractie verga derd onder voorzitterschap van de heer Andriessen. Deze heeft ook advies aan de koningin uitgebracht. Bij de discussie over het uit te brengen advies had noch de fractie noch de heer Andriessen de beschikking over het verweer van dr. De Kort. Het verwijt dat de V.V.D. zijn forma tie heeft doen mislukken baseert dr. De Kort enerzijds op het feit dat de libera len vrije kwesties willen maken van de commerciële t.v. en het benutten van al gemene middelen voor de verbetering van sociale voorzieningen, anderzijds op de „aanpassingskuur" die mr. Toxopeus het ontwerp-program wil doen onder gaan. Dr. De Kort doet het daarbij voor komen alsof de V.V.D. heel zijn pro gram weer op losse schroeven wil zetten. Geen sprake van, zegt echter mr. Toxopeus. Wij willen alleen nog eens praten over een aantal zaken. Een aan passingskuur betekent voor ons niet het schrappen van allerlei zaken waar we weinig voor voelen. Wij willen, aldus mr. Toxopeus, het program alleen be perken tot die punten die in vier jaar ook financieel te realiseren zijn. Dat is het, schoot mr. Beernink hem na, daar gaat het ook om. Beide heren verwij zen in dit verband naar uitspraken van dr. De Kort zelf, dat zijn ambitieus ont werp-program niet geheel te realiseren is en dat het komende kabinet zal moeten kiezen. Waarom moet het kabinet kie zen?, vraagt mr. Toxopeus. Het is veel beter als wij zelf op dit moment de keu ze bepalen. Op zich is er voor een „aanpassings kuur" wel wat te zeggen. Men neemt op het Binnenhof dan ook aan, dat dr. De Kort eigenlijk wel had willen praten. Hij kon echter niet meer met de V.V.D. gaan praten, omdat hij de socialisten zon der voldoende motivering buiten spel heeft gezet. Op deze werkelijke reden werd ook herhaaldelijk door mr. Toxo peus gezinspeeld. Intussen moet erkend worden, dat eni ge omzichtigheid geboden is als fracties als de V.V.D. en C.H.U. over een be perking van een program gaan praten. Beide fracties willen zoveel mogelijk vrtfe kwesties en zo weinig mogelijk bin dende afspraken. Wil men evenwel, als de K.V.P., een goed sociaal-financieel- economisch program, dan moet er op zo veel mogelijk punten zekerheid zijn. Ten gunste van mr. Toxopeus kan hierbij worden aangetekend dat de libe rale fractieleider, toen hij hoorde van het plan van dr. De Kort om zijn op dracht terug te geven, nog geprobeerd heeft deze van zijn goede intenties te overtuigen en misverstanden uit de weg te ruimen. Er was echter niet meer met dr. De Kort te praten, verklaarde mr. Toxopeus. „Hij zei dat hij zijn beslissing reeds had genomen". „Denkt aan het drama, dat over België zou losbarsten, indien een meerderheid zoals wij die thans hebben, er niet in zou slagen de hangende vraagstukken op te los sen''. Dit zei de Belgische minis ter-president Th. Lefèvre gister- De bisschop van Haarlem, mgr. J. van Doodewaard, is op grootse wijze op Texel ontvangen. De bis schop kwam naar het eiland om een groep van ongeveer tweehon derd kinderen het H. Vormsel toe te dienen. Hier poseert hij met een deel van de groep, die zich voor deze gelegenheid in de oud-Texelse klederdracht had gestoken. Wennerstroem Wennerstroem, Zwedens meesterspion, ls gearresteerd op de morgen van de twin tigste juni, aldus is gisteren bekendge maakt. Hij was op weg naar zyn werk vertrek in het ministerie van Buiten landse Zaken, toen twee rechercheurs hem discreet verzochten hen te volgen. Wennerstroem verzette zich niet en ging gewillig mee. Binnen de Zweedse regering en de vei ligheidsdienst gonsde het gisteren van de activiteit. Premier Erlander confereerde op zijn landhuis met leden van de rege ring en de veiligheidsdienst om zich voor te bereiden op de kabinetsvergade ring van heden. Gebleken is thans dat de Zweedse minister van Defensie de eerste is geweest die tegen Wenner stroem werd gewaarschuwd. Twee jaar geleden werd hem meegedeeld dat hij met Wennerstroem „veiligheidsrisico's" liep. Als gevolg van deze affaire zullen de mankracht en het apparaat van de Zweed se veiligheidsdienst worden uitgebreid. In de Zweedse pers is erop gewezen dat Wennerstroem tot 1946 snel carrière maakte in het leger. Toen hij eenmaal de rang van kolonel had bereikt volgde geen benoeming tot generaal-majoor. Aangenomen wordt nu dat zijn superieu ren hem niet in staat achtten een opper commando te voeren. In plaats van te worden bevorderd werd Wennerstroem naar Moskou gestuurd als vice-lucht- machtattaché. middag in de kamer van volks vertegenwoordigers in Brussel bij de inleiding van het debat over de taalwetten. Het gaat hierbij zoals eerder door ons gemeld om het tweede van de drie ontwerpen die de katholiek-socialistische coalitieregering heeft opgesteld om een definitieve regeling te treffen voor het gebruik van de twee landstalen, het Ne derlands en het Frans. Het eerste ont werp. dat België door een taalgrens in een Nederlands en in een Frans spre kend gedeelte verdeelt, is reeds door het parlement goedgekeurd. Het tweede heeft tot doel het gebruik van de beide talen ir: ku?t centrale overheidsapparaat en de Brusselse agglomeratie fë regelen. Het der«ie onde^ np brtreft het gebruik van het Vrans en net Nederlands bij het on derwijs. Het tweede ontwerp behandelt onder meer de samenvoeging van zes Vlaamse randgemeenten met de 19 gemeenten die thans Brussel vormen, tot een arrondis sement „Brussel-hoofdstad", waar de tweetaligheid strikt zal worden toegepast. Van Vlaamse zijde is tegen dit onder deel van het ontwerp echter heftig verzet gerezen uit vrees dat ook in deze ge meenten het Frans een overwegende rol gaat spelen. Een groot deel van de Vlaamse parle mentsleden van de Christelijke Volks partij heeft zich daar openlijk tegen uit gesproken. Een door Vlaamse organisa ties georganiseerde betoging in Wemmei, een van de zes randgemeenten, die bij Brussel zouden worden gevoegd, leidde de vorige week tot woelige tonelen, waar bij enkele leden van de rijkswacht ver wondingen opliepen en een aantal ar restaties werd verricht. Een nieuwe be toging zal deze week worden gehouden in een andere gemeente, die in dezelfde positie verkeert, namelijk Wezembeek. Premier Lefèvre liet gisterenmiddag in zijn rede in de kamer uitkomen dat de regering niet van plan is aan deze over heveling van de zes gemeenten vast te houden. Verwacht wordt dat het debat de volgende week dinsdag een hoogte punt zal bereiken. Reeds dagen lang hebben de ministers en parlements leden gezocht naar een compromis, dat overigens zou zijn gevonden en vandaag door het Belgische kabinet zal worden besproken. Negen Belgische soldaten hebben hun leven te danken aan de tegenwoordig heid van geest en zelfopoffering van een Belgische luitenant, toen het leger- transportvliegtuig, dat hen vervoerde, op 250 meter hoogte in brand vloog. „Brand", schreeuwde de luitenant te gen de parachutisten om hem heen, die te jong en te onervaren waren om te begrijpen wat er was gebeurd of wat zij moesten doen. De luitenant, gehol pen door twee onderofficieren, greep de mannen een voor een beet en duwde hen uit het reeds vallende vliegtuig, terwijl hij schreeuwde: „Trek je para chute open". Hij slaagde erin negen sol daten op die manier naar buiten te wer ken terwijl de C-119 tegen de grond sloeg en in vlammen opging met nog 38 parachutisten en bemanningsleden aan boord. Een ooggetuige van de ramp was de Duitse landarbeider Heinz likens, die kort voor twaalf uur in de middag van woensdag gras stond te maaien met bo ven hem het eentonig gedreun van dc tweemotorige, tweerompige C-119. Hij keek niet eens op want hij verrichtte al jarenlang zijn werk in de buurt van het manoeüvreterrein Senne en de aanwezigheid van militaire vliegtuigen was voor hem even gewoon geworden als die van vogels. Dat veranderde toen hij boven zich een luide explosie hoorde. Hij vertelde hier later zelf over: „Ik schrok gewel dig van die knal, keek omhoog en zag hoe een enorme tong van vuur uit het vliegtuig schoot. Een van de propellers stond in brand leek het wel, maar het kan ook een van de motoren zijn ge weest en het zag er eventjes naar uit of de piloot wilde proberen verder te stij gen, maar toen zag ik hoe een van de vleugels afbrak, en meteen draaide het vliegtuig een halve slag om, kwam op zijn rug te liggen en dook naar bene den. Ik zag juist hoe een paar mensen uit de machine naar buiten kwamen tuimelen, en toen leek het of het ding boven op mijzelf neer zou gaan komen. Ik begon hard weg te rennen". Maar hij was nog niet ver gekomen toen ach ter hem de machine met een geweldige klap neerstortte en een golf van hitte hem in de rug trof. „Het was hopeloos om te proberen zelfs maar in de buurt te komen", ver klaarde hij. „De vernielde machine brandde zo fel dat het gras wijd in de omtrek verschroeide". Westduitse reddingsploegen zochten de omgeving af en vonden in totaal negen overlevenden, die tijdig uit het vliegtuig waren geduwd. Enkelen van hen hadden letsel opgelopen, omdat de machine, toen zij die verlieten, eigen lijk al t,e laag was geweest voor een parachutesprong. Hun verklaringen dekten die van de landarbeider: de ramp voltrok zich in enkele secon den: een motor vloog in brand, een ontploffing volgde en daarna keerde het vliegtuig zich op de rug alvorens aardwaarts te duiken. De overlevenden werden vervoerd naar een nabijgele gen Brits legerhospitaal en behandeld, voor zover dat nodig was. Daar verklaarden zij ook hoe zij hun leven te danken hadden aan de heldhaftigheid van de Belgi sche luitenant, die bereid was ge weest zelf ten onder te gaan om zoveel mogelijk van de mannen on der zijn bevel te redden. Woensdagavond laat werden de ver koolde overblijfselen van 34 militairen overgebracht naar een huis nabij de plaats van de ramp, in afwachting van mogelijke identificatie. Vier lichamen had men nog niet uit de wrakstukken kunnen bevrijden. Twee verschillende commissies van onderzoek zullen trachten de oorzaak van de ramp vast te stellen. Een voorlopige laatste eer aan de doden werd gisterenavond betoond door de Belgische minister van Defensie Se- gers, door generaal Ceuppens, de be velhebber van de Belgische tactische luchtmacht en door de chef van de ge nerale staf, generaal Henry. Zwijgend stonden de drie mannen enige tijd op de dorre vlakte van weg- geschroeid gras, met de hand stram aan de pet en de minister van Defensie met ontbloot hoofd. Boven hen in de paarse avondhemel ronkte een militair vliegtuig. Morgen viert prins Bernhard zijn 52ste verjaardag, reden waarom wij deze recente foto van hem vandaag op onze voor pagina publiceren. (Foto Nationaal Fotopersbureau) „Niemand is meer toegewijd aan het Atlantisch bondgenootschap dan Frank rijk", zo heeft de Franse minister van voorlichting, Alain Peyrefitte gisteren gezegd. „Maar het is in het belang van Frankrijk om een eigen defensie te heb ben. Het is niet verstandig zijn verdedi ging geheel aan anderen over te laten". De bewindsman, die sprak op een lunch voor parlementsleden en journa listen, antwoordde op de kritiek die pre sident Kennedy had geleverd op het be sluit van Frankrijk „zijn eigen gang te gaan". Frankrijk trekt Kennedy's verzekerin gen dat de V.S. Europa zullen verdedi gen niet in twijfel, aldus Peyrefitte. „Maar", zei hij, „hoe zal de toestand er over 15 jaar uitzien? Amerika is een democratisch land. vrij, en met verschil lende opvattingen". Hij wees er nog op dat de V.S. niet in het begin der twee wereldoorlogen in het strijdperk waren getreden. Hij verde digde tenslotte het Franse plan tot vor ming van een eigen kernmacht. De coördinatiecommissie ter voorberei ding van de tweede zitting van het con cilie komt woensdag 3 juli a.s. in het Vaticaan bijeen. De commissie zal dan de arbeid die paus Joannes haar vorig jaar opdroeg, beëindigen. De tweede zittingsperiode, die vol gens officiële aankondiging in de Os- servatore Romano van gisteren, op 29 september begint, zal van vrij kor te duur zijn. Een derde zittingspe riode zou voorzien zijn in de lente van 1964. Verwacht wordt ook dat de meest con troversiële kwesties grondig bestudeerd zullen worden, ook al zou dat beteke nen dat ze voor een nieuwe opzet moe ten worden teruggezonden. Men herin nert in dit verband aan de kritiek, die Paulus VI als aartsbisschop van Milaan vorig jaar op de voorbereidingen had. Men verklaart dat hij in geheel het con- ciliewerk niets aan het toeval wil over laten. TyaenS' twist over vermeende hu welijksontrouw van de man heeft de 56-jarige mevrouw C. J.-den H. gisteren middag in de echtelijke woning in Den Haag haar vijftigjarige echtgenoot P. J. tweemaal met een aardappelmesje in de rug gestoken. Ze waarschuwde een bovenbuurvrouw, die terstond de G.G.D. belde. De vrouw is met haar man meegegaan naar het ziekenhuis. Daar werd ze door de politie gearresteerd. De verwondingen van de man bleken erg mee te vallen. (Advertenties) Na het"natjeuit Schiedam Een man moet op z'n tijd zijn nat}» en zijn droogje hebben. Nu weet iedereen, dat het natje meestal uit Schiedam komt. Maar weet U ook, dat he t droog j e uit Eindhoven komt Nee, deze keer is het geen gloei» lamp, maar een fijn sigaartje. Ja, natuurlijk: de Senator Special seno ritas!! Dat zijn immers de enigo senoritas in de deugdelijk-drooghou- dende Tropical-verpakking. Dia lucht- en vochtwerende verpakking is Ideaal voor sigaren. Ha, het milda aroma is veilig beschermd tegen vijand vocht. Ja, dat is wat een man nodig heeft: heerlijk rookgenot vaa een fijne, blijvend droge senoritas: Senator Special. Nü Aristona kopen om straks te genieten van grandioze zaterdagavond 29 juni en de dagelijkse filmverslagen van het enorme wieler-festijn, de Tour de France

de Stem | 1963 | | pagina 1