Hedenmorgen om 10 uur de eerste pausrede via radio DE NIEUWE PAUS Het Concilie wordt stellig voortgezet Positieve Zegel verbroken - Kerk jubelt nepan EEN SLANKE GESTALTE IN HET WIT iiger reacties ARTIF0RT PAS-TOE R N.V. conclaaf'duïïrdë slechts 40 uur Wensen Eerste daad Nederigheid Derde paus uit Lombardije EDING! DAGBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen Goede zaken in foto's van de nieuwe paus Als Pius XII EN "ftiMfftrfiii kW\nQ :EL+ IEMD US ■vast alles 3 super-schoon uw winkelier! tieve" van tie verantwoor- voorzieningen provisie. nel groeiende, enst te (romen, ecente pasfoto 81676-00 ging voor een vordt door ons is comfort ndustrieel. 23622 N DER STEER ZATERDAG 22 JUNI 1963 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24314 aoWaU Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) PAUS PAL LUS VI WORDT OP 30 JUNI VTTE het Concilie als paus ingaat komt er als kardinaal uit. De verkiezing van kardinaal Montini heeft deze stelregel ditmaal be schaamd. In 1958 ging ook reeds de roep des volks uit naar deze prelaat, zo nauw betrokken bij het pontificaat van Pius XII, hoewel hij een kardi nalaat geweigerd had. Er moest echter zou men kunnen zeggen eerst nog ruimte geschapen worden voor het pontificaat van de indrukwek- lende figuur van paus Joannes, die de akker der Kerk omwoelde om haar gereed te maken voor het zaad van vernieuwing en aanpassing. We weten van kardinaal Montini. dat hij de geest van Joannes wil' doen voort leven en men kan als vaststaand aannemen, dat het Oecume nisch Concilie voortgang zal vinden. Er zijn vreesachtigen onder ons ge weest, die met de dood van paus Joannes stagnatie en zelfs regressie vreesden In de ontwikkeling van nieuwe vormen en uitingen van de oude leer. We geloven, dat ook zij be schaamd zullen worden. TJAUS Paulus VI is van andere af- 1 komst en van andere statuur dan zijn voorganger. Wie een copie verwacht van de gemoedelijke en ge zellige bonhomie, welke de ,,over- gangs-paus" ten toon spreidde, zal misschien teleurgesteld worden door een andere stijl van optreden. Ieder mens, ieder pontificaat is onherhaal baar. Doch het geloof in de bijstand van de Heilige Geest aan de Kerk, wordt hier aangevuld door gegronde menselijke verwachtingen op een pontificaat, dat scherpzinnigheid, hervormingsijver en zin voor gerech tigheid en menselijke goedheid als kenmerken zal hebben. Als we kennis nemen van de ante- cendenten van de nieuwe Opper herder, dan zien we een man, in kringen der intelligentsia geboren, geschoold in de centrale administra tie van de Kerk, naast medewerker van de aristocratische Pius XII. maar ook de hoogste zielzorger in het Milanese diocees met zijn brede arbeidersvolking, waaronder velen ge volg gaven aan de bekoring van het communisme. Hij heeft daar de vaan van -de sociale leer van het Christen dom hoog geheven. Hij heeft daar daadwerkelijk zijn medeleven met de tobbers en zwoegers getoond. Het werk in de Vaticaanse bureaus heeft zijn aanvoelen met de noden van de mensheid niet vervaagd. Na een eer volle carrière in diplomatie en admi nistratie heeft hij het voluit-priester- lijke werk van de zielzorg geheel en al beleefd. TJET was een alzijdige voorbereiding voor de zware taak, welke nu op zjjn schouders wordt gelegd. Maar hoe zwaar die taak is, valt nauwelijks te bevroeden. We leven op een ken tering der tijden. Herzonning. herij king, herwaardering is het wacht woord van dit uur. Er is een tasten en zoeken naar de onaanraakbare essentie van alles wat er overge leverd is aan opvattingen en gebrui ken. De oecumene vaart als een ster ke verzuchting door heel de Christen heid. Naar Vaticaanstad zien nu ook velen buiten de kerk op, om beslis sende woorden te horen spreken. Paulus VI weet, dat er zoveel van Hem verwacht wordt en dat mense lijke krachten ook in een paus zo gemakkelijk te kort kunnen schieten. Doch Hij mag zich gedragen weten door de liefde en het vertrouwen van miljoenen over de hele wereld, die met Hem nu de handen vouwen voor een gebed Heer, verlicht Hem met Uw wijsheid, steun Hem in Uw goedheid, laat Hem geheel en al zijn de dienaar van Uw dienaren. Voor uitvoerige be schouwingen en nade re informatie over de nieuwe paus verwij zen wij de lezer naar pagina 13. f t Het conclaaf heeft ditmaal iets t J langer dan veertig uren geduurd en J t is een van de kortste in de geschie- denis van de kerk. De conclaven, waarop in 1939 Pius XII en in 1878 Leo XIII werden gekozen, duurden respectievelijk 20 en 36 uur. t Paus Paulus is waarschijnlijk de 260e opvolger van de H. Petrus. GEKROOND Alsof er een elektrische vonk van Rome was overgespron gen naar alle wereldsteden, zo is er gisteren gereageerd op de uitverkiezing van de 65-jarige Giovanni, kardinaal Mon tini, tot opperherder van de rooms-katholieke Kerk. De nieu we paus, die de naam Paulus VI heeft aangenomen, zal op 30 juni worden gekroond in de Sint-Pieter. Hedenmorgen om tien uur zal paus Paulus VI zich in een boodschap tot de wereld richten. Deze eerste pausrede zal volgen op de plech tigheden tijdens welke de kardinalen de nieuwe opperherder hun gehoorzaamheid betuigen. De K.R.O. zal van de paus toespraak een reportage geven, met aansluitend de Neder landse vertaling van de boodschap tot de wereld. Men mag aannemen dat paus Paulus VI in zijn rede ook zal gewagen van zijn bedoelingen met het Vaticaans concilie. Deze be doelingen zijn ten dele bekend. De nieuwe paus zal de kerk vergadering stellig niet doen afbreken. Toen gisterenmiddag om vijf uur de kardinalen de conclaafruimte verlieten (zij waren na de pauskeuze nog enkele uren in de beslotenheid van de Sixtijnse kapel achtergebleven), brachten zij paus Paulus voor het eerst buiten de conciaafzaal hun adoratie, de tweede sedert het moment waarop kardinaal Montini Paulus VI werd. cees Milaan, waarvan de nieuwe paus Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.I.M., geldig tot van avond Opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Overwegend tuatige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag zon onder 21.04 uur maan onder 22.04 uur. Morgen zon op 4.20 uur zon onder 21.04 uur maan op 06.20 uur; maan onder 22.52 uur. Maandag zon op 4.20 uur maan onder 23.29 uur. De keuze van kardinaal Montini kwam in Romeinse kringen niet onver wacht. Hij schijnt vanaf het begin een aantal medestanders te hebben gehad dat meer dan de helft van het aantal kardi nalen bedraagt. De tegenstand tegen zijn persoon (die er óók was) schijnt aan vankelijk te zijn gekomen van de kant van hen die hem in zijn vroegere functie van pro-secretaris der staatssecretarie hebben meegemaakt. Ook schijnt de nieu we paus zelf geweten te hebben van zijn grote kans op het pausschap. Zijn gezicht stond bezorgd en zelfs enigszins gespan nen en nerveus. Over het beleid dat hij zal voeren kan feitelijk niets worden voorspeld. De gestorven Joannes XXIII. de overgangspaus, vatte zijn taak zó op dat hij een overgangsKERK schiep. Toch zegt men in sommige Romeinse kringen dat het beleid van Paulus VI voorzichti ger, zwaartillender en zelfs wat strenger zal zijn dan dat van zijn voorganger. De keuze is in hoofdzaak op kardinaal Montini gevallen omdat het college van kardinalen zeker was dat hij rekening zou houden met essentiële wensen ten aanzien van de Kerk en van haar zicht- haar hoofd op aarde. Punt één betreft het concilie, dat moet worden voortgezet. Pas nu is bekend geworden dat paus Joannes op zijn sterfbed inderdaad en kele kardinalen bij zich heeft geroepen om hen te doordringen van de noodzaak het concilie op gang te houden. Paus Joannes heeft daarbij laten doorscheme ren dat niet van alle kanten volle mede werking met zijn bedoelingen gegeven is, waarbij hij doelde op de stand van zaken in de interimperiode van het concilie. Het H. College heeft verder bepaalde inzichten met betrekking tot de laatste encycliek van Joannes XXIII, „Pacem in Terris". De lijn welke in deze vredes- encycliek wordt uitgestippeld, wijkt op enkele praktische punten af van de lijn die Pius XIII tegenover de communisti sche wereld volgde. Kardinaal Montini was vroeger de rechterhand van Pius XII, maar niemand weet of hij ook alle inzichten van de ascetische paus, waarop hij uiterlijk zo zeer lijkt, deelde. Over zijn nederigheid schreef de Os- servatore Romano gisteren, dat kardi naal Montini op de vraag of hij paus wilde zijn, antwoordde; „Ik voel mij om waardig, maar ik zal buigen voor de klaarblijkelijke wil van God". Eén der eerste daden van de nieuwe paus was het bevestigen van kardinaal Cicognani in diens functie van staatsse cretaris. Direct daarna begon een lawine van gelukwensen op het Vaticaan neer te dalen. Tot de eersten die de nieuwe paus heilwensen deden toekomen, be hoorde generaal Franco, het Spaanse staatshoofd. De reacties uit alle delen van de wereld geven ons mede het vertrou wen dat de Kerk in deze moeilijke tijd een waardige opperherder heeft gekregen. Kardinaal Alfrink zei, di rect na het conclaaf: „Ik voel mij hijzonder gelukkig met deze uitver kiezing. Maar ik geloof dat ik daar mee eigenlijk evenzeer de mening weergeef van allen die hier zyn en van allen in Nederland". Kardinaal Alfrink zag er vermoeid uit. alhoewel hij vertelde dat hij een goed verblijf in het conclaaf had gehad. De korte duur van het conclaaf had hem verrast, temeer omdat hij met een moei lijke keuze rekening had gehouden. Over zijn persoonlijke betrekkingen tot de nieuwe paus, die vriendschappelijk schij nen te zijn, wilde de kardinaal zich niet uitlaten. De reacties op de uitverkiezing van kardinaal Montini brachten vooral storm achtige vreugde teweeg in het aarlsdio- lange tijd herder is geweest. Duizenden uit deze miljoenenstad met zijn geweldi ge rijkdommen en bittere armoede, ren den naar de Piazza Fontana, waar het aartsbisschoppelijk paleis staat, om hun vreugde de ruimte te geven. De reacties op de pauskeuze iij de com munistische landen waren zakelijk en kort, zoals ook het geval was bij de uit verkiezing van kardinaal Roncalli tot paus. Hieronder geven wij citaten uit de korte toespraken die overal ter wereld door vooraanstaande persoonlijkheden over de keuze van kardinaal Montini werden gehouden. Maurice Schumann (voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering): „Hij beschikt over het scherpe intellect van Pius XII en de openheid van hart die Joannes XXIII kenmerkte. Hij zal in dub bele betekenis een paus van de continuï teit zijn". Het bestuur van de C.D.U.: „Hij staat bekend als iemand die bekend is met de grote problemen van onze tijd". Mgr. John Heenan (aartsbisschop van Liverpool): „Men behoeft geen profeet te zijn om in te zien dat deze nederige man. die de kardinaalshoed weigerde, het voorbeeld van nederigheid van zijn geliefde voorganger zal volgen". Roy G. Ross (secretaris van de natio nale raad van kerken in de V.S.): „De snelle keuze van dé nieuwe paus vervult ons als niet-katholieken met grote vreugde". Alfons Gorbach (kanselier van Oosten rijk): „Een wijs en voldoening gevend besluit. Hij zal volledig beantwoorden aan de grootheid van zijn ambt, want daarvoor is zijn verleden een waarborg". Onder de duizenden telegrammen die op het Vaticaan blijven binnenkomen bevinden zich gelukwensen van wel haast alle staatshoofden en leiders van kerken ter wereld. Een witte rookpluim verscheen gisteren uit de armoedig aandoen de schoorsteen op het dak van de Sixtijnse kapel. Op het inmense Sint Pietersplein brak de spanning los in daverend applaus en gejuich. „II pape e' fatto", riep men elkan der toe. Vijf stemmingsronden ble ken voldoende te zijn geweest om tot een keuze te komen. In de Sixtijnse kapel waren ondertus sen de baldakijnen boven de tronen der kardinalen neergelaten, behalve die van de nieuwgekozene. De deuren van de ka pel werden geopend en de prefect der ceremoniën, mgr. Enrico Dante, werd in de kapel geroepen. Daarna vroeg de kar dinaal-deken Tisserant aan de gekozene of deze zijn verkiezing aanvaardde en welke naam hij wilde dragen. De verze gelde deuren konden toen geopend wor den. De nieuwe paus begaf zich na het aan vaarden van zijn uitverkiezing naar een kleine sacristie, waar de witte toog, het van Bernini. De menigte gooide hoeden koorhemd en de schoudermantel klaar en petten in de lucht onder de uitroep- lagen. Hij verwisselde daar ook zijn rode Viva il papa. kapje voor een wit. Teruggekeerd in de Sixtijnse kapel nam hij plaats op de se- dia gestatoria, die voor het altaar was geplaatst. De kardinalen naderden één voor één om hem te huldigen. Hij zegen de hen. Op het Sint-Pietersplein was ondertus sen de menigte aangegroeid tot tiendui zenden. Italiaanse soldaten en matrozen, op de maat van marsmuziek, namen hun plaatsen in. De conclavisten begaven zich buiten de afsluiting van het conclaaf en wandelden op en neer druk pratend op de terrassen onder de kolonnade Witte rook habemus Papam!... Het was kardinaal Ottaviani die de nieuwe pauskeuze afkondigde en tevens de naam bekendmaakte. „Ik verkondig u een grote vreugde....", aldus begon hij. Pas om 12.23 uur verscheen de ranke witte gestalte, die veel doet denken aan die van paus Pius XII, in de loggia. Met brede armzwaaien begroette hij de me nigte. Hoogwaardigheidsbekleders om ringden hem. Daarna gaf hij zijn eerste zegen Urbi et Orbi. Het viel op hoe krachtig de stem was. Het gejuich zwol aan tot een orkaan, die paus Paulus met armgebaren probeerde te bezweren. Na het geven van de zegen ging de nieuwe paus naar zijn appartementen. De loggia-deuren werden gesloten, het sier- kleed binnengehaald. Op het plein ver spreidde zich de menigte. De verkopers op het plein deden uit stekende zaken: zij hadden zich tevoren ruimschoots van foto's van kardinaal Montini voorzien, want iedereen in Rome leek er zeker van te zijn dat hij geko zen zou worden. Wie er niet zozeker van waren dat zijn de twee broers van de nieuwe paus. De 63-jarige Francesco Montini, chirurg aan een ziekenhuis in Brescia, maar zelf al sinds een half jaar bedlegering, barstte in tranen uit toen de radio bekendmaak te dat zijn broer tot paus gekozen was. „Hij is bang dat hij Giovanni nooit meer zal zien", zei de vrouw van de chirurg. De 67-jarige Ludovico Montini, lid van de Italiaanse senaat, vernam het nieuws terwijl hij in een Toscaans dorp naar de televisie keek. Toen het beeld van zijn broer in de witte toog op het scherm verscheen, werd hij door zijn ontroering overmand. Paus Paulus is in deze eeuw de derde paus, die afkomstig is uit Lom bardije. De twee anderen waren Pius XI geboren in Desio bij Milaan en Joannes, die uit Sotto il rnonte bij Bergamo afkomstig was. De ge boorteplaats van de nieuwe paus, Concesio, ligt bij Brescia en telt een kleine tiendifizend inwoners. DE TYFUS-EPIDEMIE in Zermatt afge lopen winter zou volgens statistieken een daling met elf procent in het buitenlands toeristenbezoek in het voorjaar veroor zaakt hebben. (Advertentie) De verzegelde deuren van conclaafruimten worden van buitenaf geopend. ZIE ONZE ETALAGE GROTE MARKT 50

de Stem | 1963 | | pagina 1