OPDRACHTEN VOOR DE NIEUWE PAUS: INWENDIGE MENS TELT OOK MEE Voorzichtigheid, liefde en vastbeslotenheid Russisch ruimte-duo is veilig geland HOFNAR Vijf partijendroom is vervlogen KENNEDY ZOND CONGRES ZIJN NIEUWE RASSENWET Huwelijk in Duivetoren P. V. d. A. HET VIJFDE WIEL Drie van de 80 kardinalen in het conclaaf zijn ziek Val ja 'v moeder te ontroerd om te spreken 1 r O J pi DAGBLAD VOOR ZEELAND In Washington: Negers doden blanke soldaat Oud torentje in Rotterdam gevonden Concilie moet worden hervat Beroep op Amerika 's rechtvaardigheid Veranderlijk Gespannen rust rond boeddisten in Vietnam De erfenis Materialisme Het concilie „HOT LINE" IS EEN KWESTIE VAN DAGEN Pikant Bondgenoten 103e JAARGANG No. 24312 I i C O 53 O m C/2 H w 3 O C/2 5 O g 2 5 O 53 r a c/3 H H S 2C «2 W Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Koor Ged, Koningin en Vaderland DONDERDAG 29 JUNi iS6i Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) In Washington is gisteren een blanke soldaat door negers doodgeslagen. De soldaat zat met twee andere mili tairen in een auto die hij bestuurde. Hij wachtte bij een verkeerslicht op het groe ne sein. Naast hem ging een andere auto staan waarin zich vijf negers en twee ne gerinnen bevonden. De negers vonden dat de autoradio van de militairen te hard aanstond en maak ten daar aanmerkingen op, waaruit zich een twistgesprek ontwikkelde. Toen het licht op groen sprong, reden de militai ren weg, doch de negers manoeuvreerden hun auto zodanig dat zij aan de kant van de weg moesten stoppen. Twee ne gers sprongen uit hun auto, sleurden de bestuu2-der van de andere wagen hier uit en sloegen hem met een nog niet nader geïdentificeerd hard voorwerp, hetgeen de dood van het slachtoffer veroorzaak te. De twee andere militairen liepen en kele vuistslagen op. Gemeentewerklieden hebben in Rot terdam bij graafwerk voor de drinkwa terleiding op Bulgersteijn in het hartje van de stad op een diepte van onge veer 1.80 meter de resten gevonden van een stadstorentje, dat opgenomen was in de wal van de stadsvest. Het torentje komt voor op de kaarten, die Van Deventer in 1526 en Berkenrode in 1626 van Rotterdam maakten. Het schijnt in 1662 bij de bouw van het Schielandshuis het huidige histo rische museum te zijn afgebro ken. Bulgersteijn is nu een winkelstraat. De naam is afkomstig van een kas teel. Een der plechtigste manifestaties van kerkelijk leven is gisteren avond om 17.06 uur in Vaticaanstad begonnen: de verkiezing van een nieuwe opperherder. Tachtig kardinalen, onder wie alleen bij God bekend de nieuwe paus zich bevindt, hebben zich in het conclaaf teruggetrokken na een dag van grote liturgische luister. De leden van het H. College dat de paus kiest vertrokken in processie van de kapel van Sint Petrus door de koninklijke hal naar de Sixtijnse kapel. Daar aangekomen legden de prinsen der Kerk een eed van strikte geheimhouding af. Nooit zal iemand weten wat er binnen de conclaafmuren is voorgevallen. Er ontbreken twee kardinalen op dit conclaaf: de kardinalen Mindszensky en de La Torre (Equador). Drie zijn er ziek: de curie-kardinalen Chiarlo, Bacci en Micara. Zij wonen op hun ziekbed het conclaaf bij. De kardinalen hebben gisterenochtend bij een Mis in de Sint-Pieter de bijstand van de Heilige Geest afgesmeekt voor het conclaaf waarin zij de nieuwe paus de 262e in de geschiedenis gaan kie zen. De Mis werd opgedragen door de deken van het college, kardinaal Eugène Tisserant, aan het altaar van de „Zetel van Petrus", de eerste paus, in de absis van de oasiliek. De plechtigheid werd door de televisie uitgezonden. De kardinalen kwamen in plechtige stoet, in paars gewaad vanwege de rouw voor paus Joannes, het kerkgebouw bin nen. Buitenlandse diplomaten, geaccredi- President Kennedy heeft het Ameri kaanse congres woensdag zijn nieuwe wetsvoorstellen toegezonden tegen de rassendiscriminatie. Hij deed een beroep op de congresleden in vergadering bij een te blyven totdat de nieuwe voorstel len aanvaard zijn. Tevens kondigde hij de vorming aan van een „dienst voor gemeenschapsbe trekkingen" als aanvulling op de parti culiere „biraciale comités voor de mense lijke betrekkingen" die hij onlangs op een vergadering van Amerikaanse bur gemeesters aanbeval voor elke stad. TWAALF officieren en manschappen van het Israëlische leger bevinden zich op het ogenblik in Sleeswijk-Holstein, waar zij bij een Westduits legeronderdeel een opleiding volgen voor een anti-tankwa pen. AMERIKA HEEFT woensdag zijn zeven de weersatelliet gelanceerd. Deze moet wervelstormen signaleren en fotografe ren. HET PROCES tegen dr. Martelli, de Italiaan bij Euratom, die ervan verdacht wordt staatsgeheimen te hebben verra den, is uitgesteld tot 1 juli. POLEN BEGINT volgend jaar aan de serie-produktie van passagiersvliegtuigen voor twintig personen. CASTRO HEEFT twee gevangenen vrij gelaten die veroordeeld waren wegens anti-Castro-activiteiten. Zij hadden toe vlucht gezocht op de Uruguyaanse am bassade. ONGEVEER 2000 Iraakse stamleden zijn naar Perzië gevlucht sinds de Iraakse regering vorige week de vijandelijkhe den tegen de Koerdische guerrillastrij ders heeft hervat. DE SOVJET-UNIE heeft de V.A.R. be loofd conventionele wapens te leveren, maar heeft geweigerd haar te helpen by de ontwikkeling van kernwapens en ra ketten. KROESTJEV ZAL volgend voorjaar een bezoek brengen aan Noorwegen, Zwe den en Denemarken. HET VERLEDEN week gestolen vlieg tuig van de Zwitserse luchthaven Bazel is teruggevonden op het Belgische vlieg veld Zaventem in Brussel. De oorspron kelijke codeletters waren overgeschil derd. De nieuwe wet op de burgerrechten voorziet o.m. in een garantie, dat alle burgers gelijke rechten hebben wat be treft de toegang tot en bediening in ho tels, restaurants, amusementsgeïegenhe- den en winkels. De federale minister van justitie krijgt de bevoegdheid om bij federale recht banken processen aanhangig te maken ten gunste van negerstudenten, die inge schreven willen worden op blanke scho len. De federale programma's voor de op leiding van werkkrachten ten einde de werkloosheid onder de negerbevolking te verminderen worden uitgebreid, alsmede de reeds ingediende voorstellen betref fende werkgelegenheid voor de jeugd en nieuwe regelingen ter stimulering van de beroepsscholing. Bij deze wetten wenst Kennedy de be paling, „waaruit duidelijk blijkt dat de federale regering krachtens geen enkel statuut verplicht is financiële steun in welke vorm ook te verlenen voor een program of een actie, waarbij rassen discriminatie voorkomt". „Ik doe", aldus Kennedy in zijn nota van aanbieding, „een dringend beroep op alle plaatselijke leiders, negers en blanken, om tijdens de behandeling in het congres het uiterste te doen om de spanning te verminderen en zelfbeheer sing te betrachten. Het congres dient in de gelegenheid te zijn zijn werk vrij te volbrengen". Tevens verzocht bij de plaatselijke lei ders en de zakenwereld om uit zichzelf aan de wensen van de negers tegemoet te komen. De president verzocht de congresleden bij zich zelf ernstig te rade te gaan, niet om gevoelens van minzame mensenliefde wakker te roepen, „want de neger wenst geen minzaamheid en heeft daar geen behoefte aan", maar om in hun hart „die ene, eenvoudige trotse en kostbare eigen schap, die ons allen als Amerikanen ver enigt te ontdekken, het gevoel voor rechtvaardigheid". Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking en plaatselijk wat re gen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 21.03 uur. Maan onder 19.52 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan op 4.24 uur. De teraardebestelling van de boeddhis tische monnik, die zich vorige week in Saigon levend liet verbranden, is woens dagmorgen zonder incidenten verlopen. Er was een grote politiemacht op de been om de Vietnamese bevolking op een afstand te houden. De stoet bestond uit de lijkwagen, drie autobussen, waarin ongeveer 60 boeddhistische priesters za ten en een dertigtal auto's. De doodkist werd bedekt met een boeddhistische vlag. De as zal worden verdeeld over de di verse pagoden van Vietnam. Na de ceremonie werden de versper ringen, die meer dan een week de toe gangen tot de pagodes hadden afgeslo ten, verwijderd en het leven in Saigon kreeg langzamerhand weer zijn gewone aanzien. Er blijft echter spanning heersen tus sen de boeddhisten en de regering in ver band met de gerezen twijfel over de wij ze waarop het verdrag, dat kort geleden tussen de boeddhistische autoriteiten en de regering werd gesloten, zal worden uitgevoerd. In officiële kringen is men van mening dat de overheid zich niet zal moeten be perken tot het heropenen van de toegan gen tot. de pagodes voor de bevolking, maar dat ook de gevangen genomen boeddhisten in vrijheid zullen moeten worden gesteld. teerd bij de H. Stoel, prelaten en andere geestelijken waren ook aanwezig. Het koor van de Sixtijnse kapel zong een mis van Palestrina. Na de Mis hield mgr. Amleto Tondini secretaris van de brieven aan de staats hoofden, de traditionele rede over de taak van de nieuwe paus. Mgr. Tondini nam hierbij als leidraad datgene wat door paus Joannes in bewe ging is gebracht in en buiten de kerk. De voornaamste opdrachten voor de nieuwe paus zijn volgens hem: 1 Herstel der geestelijke beginselen in het leven der christenen. 2 Arbeid voor de vrede en het weder zijds begrip tussen de volkeren en hun leiders. 3 Hervatting van het door de dood van paus Joannes afgebroken conci lie. De erfenis die paus Joannes heeft nage laten. zal zwaar op de schouders van zijn opvolger drukken, aldus mgr. Tondini, die er in het bijzonder op wees dat van de nieuwe paus vooral zal worden geëist voorzichtigheid, vastbeslotenheid en lief de. Over de verschrikkelijke pijn die paus Joannes op zijn sterfbed moest lijden, zei mgr. Tondini: „Van dit bed komt een boodschap tot ons, een kreet om vrede en verzoening, als het ware een samen vatting van diens korte pontificaat". De nieuwe paus, aldus mgr. Tondini, zal wijs moeten zijn, krachtig en mens lievend om de nalatenschap van Joannes aan te kunnen, want zijn taak zal liggen op een uitgestrekt gebied met vele door nen en slechts weinig rozen. Hij zal het geschikte tijdstip moeten vaststellen voor hervatting van het tweede Vaticaanse concilie dat door zijn voorganger is bij een geroepen en door diens dood werd onderbroken. De jongste buitengewone vorderingen op wetenschappelijk en technologisch ge- bied. aldus mgr. Tondini, hebben onge twijfeld het onderlinge verkeer tussen de volkeren vergemakkelijkt, maar dit heeft ongelukkigerwijze niet geleid tot het reeds zolang vurig gewenste weder zijdse begrip. De betrekkingen tussen de volke ren berusten nog steeds op een poli tiek van wantrouwen en vrees. Dit moet in het bijzonder worden gewe ten aan de materialistische opvattin gen die de waardigheid van de men selijke persoon verstikken en het re lativisme, dat de wezenlijke eenheid der mensen negeert. Om deze valse ideologieën en de gevaren daarvan tegen te gaan moet men terugkeren tot de door de Kerk van Christus onderwezen beginselen, de enige waarop broederlijk en duurzaam be grip onder de mensen gevestigd kan worden. De morele en maatschappelijke ver warring die ook valt waar te nemen on der volkeren van oude christelijke tra ditie welke nu trots gaan op weten schappelijke en technologische successen, aldus mgr. Tondini, wordt veroorzaakt door het loslaten van de godsdienstige beginselen welke alleen een beschaafde maatschappelijke orde kunnen verzeke ren. Het gezag wordt heden ten dage niet meer gezien als afkomstig van God en de vrijheid is niet meer gefundeerd in het geweten van de mens, door de be ginselen van de natuurwet geleid. Daar om zou de opvolger van paus Joannes diens voorbeeld volgend, alles moeten doen om de bovennatuurlijke beginselen in het leven der christenen op hun plaats te herstellen. De Kerk moet de organisatie van haar menigvuldige activiteit bij de tijd bren gen onder volkomen eerbiediging van haar eigen karakter, om haar leer snel ler te kunnen verbreiden en haar ge wijde bediening met meer vrucht te kunnen uitoefenen. Ten aanzien van het concilie zei mgr. Tondini dat de katholieken overal ter wereld hopen dat deze grote onderne ming tot een goed einde zal worden ge bracht. De paus zal, als alle leiders, de wijs heid moeten bezitten om zich te hoeden voor zijn tegenstanders en hun hinder lagen te ontwijken vooral in de vorm van misleidende ideologieën: hij zal voortdurend sterk moeten blijven om de dogma's van het katholieke geloof boven alle twijfel te handhaven; de dwalingen daaromtrent af te wijzen en om openlijk degenen, die omwille van de rechtvaar digheid en de zaak van Christus vervolgd worden, te verdedigen. Maar bovenal zal de nieuwe paus de liefde moeten bezit ten omdat God, wiens kinderen hij zal leiden, liefde is. HU moet de Kerk liefhebben als zijn oogappel en zo mogelijk nog meer, alle mensen die Christus hem toevertrouwt en heel in het bijzonder de armen, de lij denden en de ouden van dagen, om de waardige plaatsvervanger te zijn van de „Goede Herder" zelf, aldus besloot mgr. Tondini zijn rede. In een van de kamers van het Vaticaan, binnen de afgesloten ruimte van het conclaaf wachten honderden koppen en schotels, schalen, borden en glazen e.d. om dienst te gaan doen bij de maal tijden van kardinalen en andere kerkelijke functionarissen. De beide Russische ruimtevaar ders, die de afgelopen dagen in een baan om de aarde hebben ge vlogen, zijn gisteren veilig geland, Valentina Teresjkowa (26), 's werelds eerste vrouw in de ruimte, landde na ruim drie etmalen in de ruimte te heb ben doorgebracht om 9.20 uur (onze tijd) Om 12.06 uur (onze tijd) landde Valeri Bikowski (28), na een ruimtevlucht van vijf dagen en 82 banen om de aarde, alle snelheids-, tijdsduur- en afstandsrecords brekend. In het door het persbureau Tass uit gegeven communiqué werd gezegd dat beide ruimtevaarders een geslaagde lan ding maakten in de „vooraf bepaalde' gebieden, nl. in de Centraal-Aziatische Sovjetrepubliek Kazakhstan. De Wostok V landde ongeveer 540 km ten noordwesten van Karaganda, ergens bij de 53e breedtegraad. Valentina's Wos tok VI kwam neer op 620 km ten noord oosten van dezelfde- stad, gelegen in de republiek Kazakhstan. In de bekendma king van Tass werd niet gezegd of bei de kosmonauten zich aan boord van hun ruimteschepen bevonden toen deze land den. Na de dubbele ruimtevlucht van An- drian Nikola jew en Pavel Popowitsj in augustus werd gemeld dat zij beiden per parachute waren geland in de nabijheid van hun ruimteschepen eveneens in Kazakhstan, ten zuiden van Karaganda, Vrienden, familieleden, andere ruimte vaarders en zelfs sportofficials ken nelijk om de records te verifiëren wa ren bij de hand om de beide ruimtevaar ders na hun landing te begroeten. In de. binnenstad van Moskou begon nen zich, ondanks een motregen, snel groepen mensen te vormen om onder het De leider van de Amerikaanse delega tie bij de Geneefse ontwapeningsbespre kingen, Charles C. Stelle, heeft meege deeld dat het akkoord tussen Amerika en de Sovjet-Unie over de rechtstreekse te lexverbinding tussen beider hoofdsteden, binnenkort zal worden ondertekend en de Russische delegatieleider, Tsarapkin, voegde hier aan toe dat de onderteke ning „wellicht nog voor vrydag aan staande" zal kunnen plaatshebben. (Advertentie) In de Duivetoren van het Spanjaards gat, de historische waterpoort hij de KMA te Breda, is gisteren het kerke lijk huwelijk ingezegend van applicaat- off icier tweede luitenant W. A. Tim mermans uit Eindhoven en mejuf frouw Ria Westraten uit Breda. De inzegening geschiedde door majoor- leg er predikant ds. Van Pagee. Het i voor de eerste maal in de geschiedeni dat een dergelijke plechtigheid in dez (protestantse) kapel gebeurt. In d< Granaattoren, aan de andere zijde vai de waterpoort is een katholieke kapel ingericht licht van straatlantaarns het verheugen de nieuws te lezen. „Ik dacht dat ze nog langer boven zou blijven. Waarom is zij nu al geland?", vroeg een Russische vrouw. „Maar ik ben toch blij dat ze veilig en wel geland is". Op het Rode Plein stonden honderden Moskovieten die vrolyk schreeuwden en hun bewondering vobr werelds eerste ruimtevaarster, Valentina Teresjkowa, niet onder stoelen of banken staken. Men riep „hoera, hoera". Fotografen stelden groepjes mensen op om foto's te maken. Radio Moskou heeft aan de moeder van Teresjkowa gevraagd om haar een boor- schap te zenden. Zij was echter te zeer bewogen om samenhangende taal te spre ken. Een broer van Teresjkowa heeft toen de gelukwensen van de familie overgebracht. Na de bekendmaking van de landing heeft de Moskouse televisie een film la ten zien die kort tevoren van de twee ruimtevaarders was gemaakt. Teresjko wa keek hierop streng vooruit, alleen haar ogen bewogen enigszins. Bikowski leek ook tamelijk inactief. Karaganda, de dichtstbijzijnde grote stad, was eens het centrum van verschei dene grote arbeidskampen. De industrie stad ligt ongeveer 2500 kilometer ten zuidoosten van Moskou en ongeveer 570 kilometer ten noordoosten van Baiko- noer, de „ruimtestad" vanwaar beide as tronauten werden gelanceerd. Veronder steld wordt, dat Teresjkowa en Bikowski onmiddellijk na de landing per vliegtuig naar Baikonoer zijn overgebracht voor een voorlopig medisch onderzoek. Sir Bernard Lovell. directeur van het observatorium van Jodrell Bank bij Man chester. heeft verklaard dat men, on danks de goede afloop van de jongste Russische ruimtevluchten, maar moeilijk aan de conclusie kan ontkomen dat de plannen die de Russen voor deze vluch ten hadden gemaakt, niet verwezenlijkt zijn. Volgens hem kan er maar weinig vooruitgang zijn geboekt op het gebied van de ..ontmoetingstechniek" in de ruimte en bovendien hadden de vluchten nu niet zo heel veel langer geduurd dan die van Wostok drie en vier. (Van onze parlementaire redacteur) De liberale fractieleider minister Toxo peus heeft gisteren een verrassende om mekeer teweeggebracht aan het forma tiefront. Tegen de verwachting in heeft hij formateur dr. De Kort bericht, dat de V.V.D. niet bereid is mee te werken aan een vyf-partijenkabinet. Die afwijzing wordt gedeeld door C.H.U.-fractieleider mr. Beernink en door de A.R. De direct publiek gemaakte wei gering van de V.V.D. om aan een vijf- partijenkabinet mee te doen maakt het dr. De Kort onmogelijk nog langer de P.v.d.A. en V.V.D. tegen elkaar uit te spelen. De formateur moet nu gaan kie zen. Door dr. De Kort nu tot een keuze te dwingen maakt mr. Toxopeus het hem onmogelijk verdergaande concessies van de V.V.D. af te dwingen. De concessies, die reeds gedaan .zijn, zaten de V.V.D.- achterban erg hoog. Mr. Toxopeus heeft ze weer op losse schroeven gezet door in zijn antwoord aan dr. De Kort niet te reageren op diens ontwerp-basisprogram Op een persconferentie verklaarde mr, Toxopeus te verwachten dat hij over de punten die de V.V.D. erg zwaar op de maag liggen wel tot een redelijke oplos sing zou kunnen komen met de K.V.P., A.R. en C.H.U. Mr. Toxopeus stelde met nadruk, dat het niet de bedoeling is van zijn specta culaire coup om de V.V.D. nu in de op positie te dringen. „Ik ben dag en nacht bereid om met de drie christelijke par tijen over een kabinet te spreken", zei hij. Het is echter de vraag of met name dr. De Kort nu wel ongeduldig staat te trappelen om met de V.V.D. zaken te doen. De tegenzet van mr. Toxopeus neemt hem het initiatief uit handen en blaast zijn informatiespelletje als een kaartenhuis omver. Dr. De Kort is na de boodschap van mr. Toxopeus naar Ulven- hout teruggekeerd. Zaterdag gaat h(f naar de koningin om (in een tussenrapport) te berichten wat hM nu zal gaan doen. Vooralsnog wordt niet verwacht dat dr. De Kort in het optreden van de V.V.D. aanleiding zal zien zich als formateur terug te trekken. Het pikante van de situatie is, dat dr. De Kort van plan geweest schijnt te zijn zelf gisterenavond een eind te maken aan het verstoppertje spelen. Hij had zijn keuze bekend willen maken. Uitgaande van de veronderstelling, dat de liberalen zijn ontwerp-program zouden aanvaarden, had dr. De Kort, naar verluidt, niet de Av.d.A. maar de V.V.D. willen kiezen als artner in een vier-partij en kabinet. Het lotief voor die keuze zou dan geweest ijn dat een voortzetting van het beleid v'an het kabinet-De Quay, dat ook de drie christelijke partijen wensen, het best te realiseren zou zijn met de partner, de V.V.D., die er al eerder aan heeft meege werkt. Door de onverwachte zet vrr mr. Toxopeus moet dr. De Kort nu 'teu- ze maken, hoewel hij niet zek van de houding der liberalen tegc: zijn ontwerp-program. Mr. Toxoj ver klaarde op zijn persconferentie, at dit program hem weliswaar in grote lijnen wel aanstaat maar dat er toch enkele punten inzitten waartegen de V.V.D. ern stige, zo niet overwegende bezwaren heeft. Die punten zijn wel bekend. Het zyn onder meer de beperking van de vrye bouw terwille van de goedkope woningwetbouw, de uitbouw van sociale voorzieningen en de commerciële t.v. De ze zaken tellen echter ook zeer zwaar voor de K.V.P., A.R. en C.H.U. Deze heb ben zich reeds in grote lynen akkoord verklaard met de regeling ervan in het ontwerp-basisprogram. Die moeilijkheden met de V.V.D. rond het program zouden tot de conclusie kun nen leiden, dat dr. De Kort de liberalen nu links zal laten liggen en met de P.v. d.A. in zee zal gaan. Immers, met de so cialisten zijn de programmamoeilijkheden nagenoeg overwonnen. Ook de binding vormt voor de P.v. d.A. geen probleem. Mr. Toxopeus meent evenwel dat hij dit risico wel kan aanvaarden. Hij speelt, naar hy zelf toegaf, geen blufpoker. Hy kan wat wagen, omdat hy weet hoe de kaarten liggen bij de A.R. en C.H.U. Daar wil men in meerderheid niet weten van een samengaan met de so cialisten. De indruk bestaat, dat mr. Toxopeus zijn zet heeft uitgedacht met behulp van mr. Beernink. Daarop wijst o.m. het feit dat deze de liberale fractieleider ge machtigd heeft tijdens diens persconferen tie te verklaren, dat de C.H.U. evenmin een vijf-partijenkabinet wenst.. Mr. Beer nink liet bij die gelegenheid tevens mee delen dat de C.H.U. ook van bindende arspraken niets wil weten. Ook daarmet heeft hij zich tot bondgenoot van mr. Toxopeus verklaard. Dr. De Kort heeft de A.R. en C.H.U. nagenoeg niet bij zijn formatiespel be trokken. Onzerzijds is gewaarschuwd dat hij zich daardoor wel eens in de vingers zou kunnen snijden. Behalve ergernis over het niet gekend worden speelt echter bij mr. Beernink ook de vrees mee dat dr. De Kort zich uiteindelijk toch wel eens tot de P.v.d.A. zou kunnen bekennen. Aan die vrees is voedsel gegeven door activiteiten van be paalde K.A.B.-zijde ten gunste van een herstel der rooms-rode samenwerking. Die interventie heeft dus wel een heel ander effect gehad dan het gewenste.

de Stem | 1963 | | pagina 1