.650. Belgische regering vat taalkwestie resoluut aan Betoging voor Witte Huis Profumo belijdt op nieuw zijn schuld roos? Nederland verzorgt medisch project in Brazilië na s! Zes Vlaamse gemeenteraden in de knel OMBUDSMAN MAAKT TOCH EEN KANS Initiatief van Stichting Mensen in nood Een fiscale faculteit AEG Eerste Kamer aanvaardt wijziging buitengewoon besluit Arbeidsverhoudingen 1945 Marilyn Rice- Davies onder borgtocht vrij Spionageproces in Oost-Berlijn It" bwerkt" dank zij deze klassieke Ier en veiligheid. E SMIT Hcchtenisstraf voor veroorzake dodelijk ongeluk Het sprookje van iedere dag Vreemde oproep Anti-communistische maatregelen in Buenos Aires NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW AMSTERDAM Commissionair in effecten veroordeeld Stijgende onrust op Brits-Guiana Militair ernstig gewond door schot uit geweer Kampbeul Baer overleden Vier verdachten, onder wie drie Westduitsers I TRAITAL0 Partij vergadering in Moskou achter gesloten deuren SAOEDI-ARABIE BESCHULDIGT EGYPTE BEURS VAN AMSTERDAM Opnieuw verlies voor hoofdfondsen j jp. FRANCKE •foon 01134-505 ÜER ZN. foon 01153-468 foon 01178-412 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 JUNI 1963 (Eigen buitenlandse nieuwsdienst) (Eigen buitenlandse nieuwsdienst) De Belgische regering staat nog ingevolge haar belofte aan het land bij de aanvaarding van het bewind voor een zware taak: de regeling van de talenkwestie voor Brussel en de Brusselse agglomeratie. De talenkwestie voor het land zelve is nu geregeld. De taalgrens is officieel vastgelegd. Men heeft er destijds Brussel bewust buiten ge houden om de taalgrensregeling niet in gevaar te brengen. Maar nu moet ook dit hete ijzer worden aangepakt. De regering heeft nu een taaicompro mis uitgewerkt, dat aan de goedkeuring van het parlement wordt onderworpen. Het komt hierop neer, dat het arrondisse ment Brussel gesplitst wordt in een een talig Vlaams arrondissement en in een tweetalig arrondissement. Dit laatste ar rondissement omvat de negentien ge meenten van de huidige agglomeratie (Brussel-stad dus incluis) benevens zes Vlaamse gemeenten: Kraainem, Dro- genbos, Linkebeek, Wemmei,Wezembeek- Oppem en Sint Genesius-Rode. Hier liggen natuurlijk bijzondere moei lijkheden en daarom zal volgens het re geringsvoorstel een koninklijk commis saris in dit tweetalig arrondissement een bijzondere opdracht uitvoeren. Zijn taak is het coördineren van de inspanningen ter bevordering van de Europese en de internationale rol van Brussel, het be vorderen van de goede verstandhouding lussen Vlamingen en Walen en van de ontplooiing van de beide culturen en het waken over de naleving van de taal wetten. In dit tweetalige arrondissement en vooral in Brussel-stad dienen zowel in de administratie als het onderwijs de taal wetten loyaal te worden toegepast. Het wetsontwerp stelt principieel, dat met 't oog daarop een programma voor de bouw van rijksscholen voor Vlaams kleuter- en lager onderwijs dient te wor den uitgevoerd om een algemeen erken de achterstand in te halen. Buiten het gebied van het tweetalige arrondissement van Brussel-metropool zullen de aangren zende gemeenten van de Franse en Vlaamse taaistreek integraal hun eigen karakter behouden. Dus geen stelsel van faciliteiten meer. Wat de inrichting der centrale admi nistraties betreft is o.a. het volgende be paald: Vanaf de rang van directeur zal het evenwicht verwezenlijkt worden tus sen het aantal ambten voorbehouden aan ambtenaren van de Franse rol en van de Nederlandse rol. Twintig procent van het totale effec tief zal tweetalig moeten zijn, maar ook weer op grondslag van evenwicht tussen beide talen. Beneden de graad van di recteur zullen eentalige kaders bestaan. Ten aanzien van het particuliere be drijfsleven zal de overheid voortaan handelen als de officiële regeling: er zal van overheidswege voortaan met de on dernemingen gecorrespondeerd worden in de taal van het gebied binnen de taalgrens. Willen de ondernemingen met de overheid corresponderen, dan zullen ze de taal van de streek moeten ge bruiken. LEUVEN Een belangrijk hoofdstuk is wat in zake de taairegeling in Leuven wordt voorgesteld. Zonder afbreuk te doen aan het ééntalige karakter van de stad wordt voorgesteld, dat, op initiatief van de Uni versiteit op administratief gebied en voor het kleuter- en lager onderwys maatre gelen worden getroffen om aan de recht vaardige verlangens van het Franstali ge personeel der Universiteit tegemoet te komen. De minister-president, de heer Lefèvre èn vice-eerste minister Spaak hebben dit wetsvoorstel tezamen als demonstra tie van de vastbeslotenheid, waarmee de regering dit wetsvoorstel zal verdedigen, aan de pers bekendgemaakt. Zij wil bij de parlementaire behandeling op al le belangrijke punten het vertrouwens votum stelien. Er zal op alle onderde len van de wet in sancties worden voor zien. De bevoegdheden van de konink lijke commissaris zullen duidelijk in de (Advertentie) wet worden opgenomen en de regering zal zelf over de voorgenomen Vlaamse scholenbouw beslissen. En ten aanzien van Leuven werd nog eens extra beklem toond, dat er te Leuven zo maar geen Franstalig secundair onderwijs zal ko men, maar dat dit tot de Waalse afdeling van de universiteit beperkt z.al blijven. ONOVERKOMELIJK BEZWAAR Dit ziet er alles nogal goed uit ware daar niet de angel in het vlees, dat zes Vlaamse gemeenten in een tweeta lig arrondissement worden ingelijfd. Dit is een brok, die de Vlamingen niet kun nen verwerken. De Commissie van Acht, die de werkzaamheden van de Vlaamse C.V.P. in Kamer en Senaat coördineert, is het reeds erover eens geworden, dat de aanhechting van deze Vlaamse ge meenten bij het tweetalige Brusselse ar rondissement onaanvaardbaar is. Zó on aanvaardbaar, dat indien de regering geen discussie of amendementen duldt, de Vlaamse leden van de C.V.P.-frac ties tegen zullen stemmen. Ook het Vlaamse Actiecomité Brussel en Taalgrens is gealarmeerd en ver werpt de aanhechting der Vlaamse ge meenten. Het heeft een tegenvoorstel gedaan: het wil Brussel tot afzonder lijk rijksgebied verklaren, bestuurd door een organisme onder toezicht van Vla mingen en Walen, dat al de bevoegdhe den van de huidige gemeentebesturen op gebied van onderwijs, Aaalregeling en cultuur zal uitoefenen. In elk geval zal het Actiecomité zich tot het uiterste verzetten tegen het rege- ringsvoorsel. (Advertentie) De 23-jarige salonbediende A.J. de V. uit Rotterdam is gisteren, wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk met dodelijke afloop, door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een hech- tenisstraf van vijf maanden en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie eiste destijds drie maanden hcchtenisstraf. Het ongeluk gebeurde in de middag van de 11e augustus van het vorig jaar, nadat de V samen met zijn neef in een café aan het Stieltjesplein in de Maasstad enige glazen bier had gedron ken. De V., die juist (vermoeid) van een vijfdaagse cruise met de „Statendam" was teruggekeerd, bood zijn neef aan hem naar huis te brengen met de auto die hij van zijn vader te leen had ge kregen. In de bocht Oranjeboomstraat- Olympiaweg verloor De V. de macht over cle auto. De wagen sloe^ over een spoorbaan en een rijwielpad om tenslot te. totaal vernield, tegen een boom tot stilstand te komen. De V's neef over leed kort na het ongeluk aan de opge lopen zware verwondingen. Twee Rot terdammers, die het ongeluk hebben zien gebeuren, verklaarden veertien da gen geleden ter zitting dat de ramp-auto bij het ingaan van de bocht zeker 100 km-u. moet hebben gereden. Thuis bij U de beste koelkast uit de grootste fabriek vóór electrische huishoudelijke toestellen in Europa De Amerikaanse kustwacht heeft mee gedeeld tussen 14 en 16 juni verschei dene oproepen van de radio-telegrafist van het 4.000 ton metende Liberiaanse vrachtschip White Cross" te hebben ontvangen, waarin werd gezegd: ,,De kapitein wil mij vermoorden, mij en de andere officieren aan boord". Een vaartuig van de kustwacht is uit gevaren om de „White Cross" te zoe ken. Het schip bevindt zich op de Stille Oceaan tussen de Midway-eilanden en Japan. In zijn boodschappen verklaarde de radiotelegrafist, Fdat hij zich in zijn ca bine had opgesloten. De kustwacht heeft geen andere inlichtingen kunnen verkrij gen. Minister van Justitie, mr. Beerman, heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd dat de eventuele instelling van het in stituut van een „Ombudsman" in Neder land ernstig wordt onderzocht. Hij acht te het zeer wel mogelijk dat voor een dergelijke figuur, naast de reeds bestaan de commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste en Tweede Kamer, in ons land plaats is. De minister zei dit bij de behande ling van het ontwerp voor een wet be roep administratieve beschikkingen. Dit wetsontwerp werd. evenals dat met be trekking tot het geding in cassatie, goed gekeurd. (Van onze parlementaire redacteur) Er komt, beginnend met het nieuwe studiejaar, 'n belastingwetenschappelijke studierichting in de juridische en econo mische faculteiten van universiteiten en hogescholen. In verband hiermee is de toelatingsre geling voor universitaire examens her zien. Naast gymnasiasten A en B krijgen nu ook h.b.s.'ers A en B toegang tot de examens in de juridische faculteit. De h.b.s.'ers moeten dan wel een vóór-ten tamen Lalijn afleggen. Een en ander is mogelijk geworden door een wetswijzi ging. die de Tweede Kamer gisteren in spoedbehandeling heeft goedgekeurd. De minister van O. K. en W., mr. Cals had er zijn rustkuur voor onderbroken. De Kamer was verheugd mr. Cals voor de laatste maal als ministerweer enigs zins hersteld terug te zien. De minister kreeg echter niet op alle punten zijn zin. Hij had de belastingwetenschappelijke studie willen concentreren in de univer siteit van Leiden. De Kamer was even wel van oordeel, dat de tijd nog niet rijp is voor een beslissing op dit punt. Er werd met algemene stemmen een motie- Albering (K.V.P.) aangenomen waarin de opschorting van de concentratiebeslis sing werd verlangd. Na uitvoerige dis cussie werd tenslotte ook besloten de toe latingseisen voor de (protestantse) theo logische faculteiten te verzachten. De ministers en staatssecretarissen, die bij de Kamerverkiezingen van 15 mei jl, tot Kamerlid zijn gekozen, hebben nu al len bericht, dat zij hun benoeming aan vaarden. Mr. Toxopeus heeft reeds zijn geloofsbrieven ingediend. Hij zal zich op 2 juli a.s. laten beëdigen. Het wordt wel de hoogste tijd, zei prof. Vondeling (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer, dat de heer Toxopeus in de Ka mer komt. Het is een „heel merkwaar dige zaak", dat mr. Toxopeus als fractie leider van de V.V.D. onderhandelt bij de kabinetsformatie terwijl hij, niet be ëdigd als Kamerlid, nog niet eens lid is van de V.V.D.-fractie, In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn drie medewerkers van het Chinese persbureau „Nieuw-China" aan- gehouden Hun bureau is gesloten. Het kantoor van het Bulgaarse nieuws bureau is eveneens gesloten Officieel is meegedeeld, dat in de twee bureaus veel communistisch propagandamate- i'iaal in beslag is genomen. (Advertenties) slechts 15 cent /sï met Reckitts KOELKASTEN Een schitterende serie waaruit U kunt kiezen: van 120 liter tot 280 liter inhoud. Van f348.- tot f995.-. Compressörkoeling. Veilige magnetische deursiuiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag liet de vakman. met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van het buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen 1945. Dit wetsontwerp heeft in hoofdzaak len doel om hetgeen krachtens de tijde lijke machtigingswet in afwijking van het bestaande „buitengewoon besluit ar- oeidsverhoudingen" werd bepaald ten oehoeve van bet nieuwe systeem van loonvorming, te vervangen door een re geling bij de wet. Deze wijziging heeft een beperkt en tevens een interimkarak ter. Zij zal slechts dienen te werken tot een definitieve regeling van de arbeids voorwaarden-wetgeving, tot stand zal zijn gekomen. Hieromtrent zullen, uiter aard door het nieuw optredend kabinet, na raadpleging van de S.E.R. nadere voorstellen moeten worden uitgewerkt. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (A. Et.) betuigde zijn hartelijke instemming met het nieuwe systeem van loonvor ming. Hij toonde zich echter bezorgd over de gang van zaken bij de C.A.O.- onderhandelingen in o.m. de coniectie- industrie. De A.R.-woordvoerder besprak ook de positie van het college van rijks bemiddelaars in het nieuwe systeem van loonvorming. Naar zijn oordeel zou het veel zuiverder zijn geweest als dit col lege uit dit systeem zou zijn verdwe nen. Prof. De Gaay Fortman ontwikkelde ook bezwaren tegen de aan het college in het systeem opgedragen taak. Deze laak zou, naar zijn oordeel, opgedragen kunnen worden aan enkele onafhanke lijke deskundigen. Prof. dr. I. Samkalden (P.v.d.A.) stel de o.m. dat de „gelegenheid om dit ont werp met zorg te bezien heeft ontbroken. Door deze onvoldoende behandeling van dit wetsontwerp zijn tal van vragen open gebleven". Hij uitte de wens, dat deze vraagstukken opnieuw en met zorg kun nen worden bezien. Nadat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, en de staatssecretaris B. Roolvink, nader waren ingegaan op de in eerste in stantie gemaatke opmerkingen, werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De fracties van de C.P.N, en P.S.P. werden geacht tegen het wetsontwerp te nebben gestemd. Honderden negers hebben voor de hekken van het Witte Huis gede monstreerd tegen de rassenschei ding in Washington. De bijgaande foto geeft een beeld van deze demonstratiewelke voorafgegaan werd door een ge bedssamenkomst in het Lafayette- park tegenover het Witte Huis. (Advertentie) Voor gezonde witte tanden... De rechtbank in Rotterdam heeft gis teren de 29-jarige commissionair in ef- fekten T.T. uit Rotterdam, conform de eis van de officier van justitie, veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest (zes maanden), wegens verduistering van ruim f 100.000,-, de opbrengst van bin nen- of buitenlandse effecten. De commissionair pleegde de verduis teringen ten nadele van een aantal Ne derlandse aandelenbezitters. dat zijn waardepapieren bij hem had onderge bracht. Geheel buiten medeweten van zijn cliënten heeft T., naar hij zelf zei om een bankroet te voorkomen, de aan delen Verkocht. De links-georiënteerde premier van Brits-Guiana (het land tussen Suriname en Venzuela), dr. Cheddi Jagan, ziet zich geplaatst voor de ernstigste crisis in zijn politieke loopbaan, want het land kampt al 62 dagen met een algemene sta king en Britse troepen zyn ingeschakeld om de rust en orde te handhaven. Engeland heeft reeds 600 soldaten naar Brits-Guiana gezonden. Er zijn nog meer Britse soldaten onderweg. De wantoestanden in het land zijn voortgevloeid uit het geschil tussen de Moskou-georiënteerde premier Jagan en zijn partij, de progressieve volkspartij en de oppositionele nationale volks-con- grespartij, die achter de vakbonden staat. De staking bracht het economische le ven in Brits-Guiana tot stilstand. Er heerst onrust in het land vanwege het tekort aan voedsel, olie en sigaretten. Botsingen tussen Oostindiërs, die de pro gressieve volkspartij steunen en negers, die aan de kant van de volkscongrespar tij staan, lijken onvemijdelijk. Zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming heeft de Eerste Kamer zich gisterenavond geplaatst achter het wetsvoorstel tot wijziging van de ge meentegrens tussen Haarlemmerliede en Spaarnwoude enerzijds en de gemeenten Amsterdam en Haarlem anderzijds. Ook is de Eerste Kamer akkoord ge gaan met de instelling van de gemeente Noordoostpolder en met de voorlopige indeling van deze nieuwe gemeente bij de provincie Overijssel. Door een schot uit een U.Z.I.-geweer is de 19-jarige gehuwde dienstplichtige soldaat J. Verweij uit Willeskop bij Montfoort ernstig aan de hals gewond. Het schot ging af toen een patrouille rende militair over het raam van het wachtgebouw boog, waar Verweij aan een tafel zat. Hierbij heeft de wachtlo pende militair waarschijnlijk per onge luk een verkeerde handeling met het geweer verricht. De marechaussee stelt een onderzoek in. De 51-jarige Richar Baer, ex-comman dant van het concentratiekamp Ausch witz en de belangrijkste beklaagde in het Auschwitz-proces, is maandag in de gevangenis van Frankfort gestorven. Baer, die kort vóór Kerstmis 1960 in Sachsenwald bij Hamburg werd gearres teerd, verbleef sedertdien in preventieve hechtenis. 15 jaar lang is Baer in Sach senwald onder de naam Karl Neumann ondergedoken geweest. Hij was de laat ste commandant van het beruchte con centratiekamp en hem werd ten laste gelegd aan het vermoorden van een on bepaald aantal mensen te hebben mee gewerkt. Het proces, waarin Baer de hoofdbe- klaagde was, zal echter door zijn dood niet worden beïnvloed. Het proces be gint volgend jaar in Frankfort. Profumo, de afgetreden minister van oorlog in het Engelse kabinet, heeft gis teren een verklaring laten publiceren namens hem en zijn echtgenote, de vroe gere actrice Valery Hobson. Hierin be lijdt hij opnieuw zyn diepe wroeging over wat hij het land aan schade heeft berokkend door een relatie aan te gaan met Christine Keeler. Via de kranten wilde hy voor een nog groter publiek zyn schuld in deze affaire bekennen „Daarnaast heb ik noch myn vrouw iets te zeggen aldus eindigde de verklaring. De 18-jarige vriendin van Christine Keeler, Marilyn Rice-Davies, die enige dagen geleden is aangehouden, is onder borgtocht van 1000 pond na haar ver hoor vrijgelaten. Zij zal als getuige wor den gehoord in het proces tegen dr. Ste- phan Ward, die verdacht wordt van sou teneurschap. Haar paspoort is echter in gehouden, zodat zij geen kans heeft de grens over te komen. Zoals bekend is zij in het weekeinde aangehouden, toen zij op het punt stond per vliegtuig naar Majorca te vertrekken. Zij moet zich 28 In Oost-Berlljn Is dinsdag een proces tegen vier Duitsers begonnen, die be schuldigd worden van het smokkelen van wapens naar en spionnen uit Oost-Duits- land. Volgens de Oostduitsers waren de ver dachten agenten van Westduitse en Ame- Advertentie) Last van w Last van wassen met rikaanse geheime diensten. Zij zouden via de Autobahn uit West-Duitsland wa pens, munitie en explosieven in vracht wagens en personenwagens naar Oost- Berlijn hebben gesmokkeld. Ook zouden zij briefjes met geheime inlichtingen uit geheime plaatsen naar het westen hebben gesmokkeld. De verdachten zijn voor het opperste gerechtshof in Oost-Berlijn geleid. En kele westelijke correspondenten kregen te elfder ure een uitnodiging om de eer ste zitting bij te wonen. De vier verdachten, aldus het Oostduit- se persagentschap A.D.N., zijn Herbert Richter, 51» een produktieleider uit Oost- Berlijn, de monteur Georg Pfeiffer, 26. uit West-Berlijn, de student Martin Ahl- bory, 24, en de huisschilder Peter Schmitx, 33, uit Düsseldorf. Pelli s h a m p o o Een produkt van l'Oréal de Paris (Van een onzer verslaggevers) De stichting „Mensen in nood", waar van de Oostpricsterhulp sinds kort een zelfstandige hoofdafdeling is, heeft tij dens de gisterenmiddag in Utrecht ge houden jaarvergadering besloten met een fondsverwervingscampagne voor Campina Grande te starten. Het fonds wordt in nauw overleg met de stich ting steunfonds gezondheidszorg Brazi lië beheerd. Campina Grande, een plaatsje in N.o.- Brazilië, heeft de aandacht getrokken van de Nederlander dr. C. de Ruyter en echtgenote. Het echtpaar stelt zidi ten doel om zo spoedig mogelijk een algemeen ziekenhuis (cap. 180 bedden) te bouwen, dat als opleidingscentrum zal dienen voor verpleegsters en vroed vrouwen. Tevens zal vanuit het zieken huis steun en leiding aan de lande lijke omgeving worden gegeven. Voor de bouwfinanciering heeft het steunfonds voor vier jaar een beroep op de Nederlandse regering gedaan. Deze heeft kort geleden een onder zoek naar het project laten instellen. De conclusie is een welwillende ont vangst van het beroep. Het steunfonds denkt tegen het einde van het jaar met steun van regering en organisaties geld en deskundigen, op technisch en sociaal vlak, naar Brazilië te zenden. Oost- priesterhulp heeft reeds een bedrag van f 50.000 beschikbaar gesteld. Daar naast kreeg dr. De Ruyter van Oost- priesterhulp f 10.000 voor een drieja rige uitzending van een verpleegster. Sinds december '62 bestaat de Asso- ciaao de Assistencia Sanitaria e Social do Nordeste, welke de basis van het werk in Brazilië zal zijn. Deze ver eniging werd opgericht door Brazilia nen en Nederlanders. Het doel van de organisatie is activiteiten op het ge bied van gezondheidszorghet ver strekken van technische en financiële bijstand en samenwerking tussen leden instellingen. FINANCIERING De streek rond Campina is droog, de bewoners zijn arm. Dit heeft onder voeding, slechte behuizing, onvoldoen de onderwijs, precaire gezondheidstoe stand etc. tot gevolg. De meest voorkomende aandoeningen zijn darminfecties, aandoeningen van luchtwegen en parasitaire zie.kten. De kindersterfte is groot. In de steden zijn voldoende artsen, op het platteland is een arts echter onbereikbaar. Opge leide verpleegsters zijn nauwelijks te vinden. De bouw van het ziekenhuis verloopt vlot. Het zusterhuis is klaar. Een hulp gebouw is in een gevorderd stadium. Voor de financiering van de in be werking zijnde delen is in '63 nog f 100.000 nodig. Voor het hele project moet de stichting Steunfonds Gezond heidszorg Brazilië in vier jaar tijd f 350.000 bijeenbrengen. Een volgend gedeelte van het pro gramma is het tot stand brengen van kraamklinieken in een beperkt aantal middelgrote plaatsen. Het werk in reeds bestaande klinieken wordt voort gezet, per maand worden 4000 patiën ten geholpen. De stichting „Mensen in nood" steunt het project met de eerder genoemde wervingsactie en met haar steunfonds. Dit steunfonds is opgericht om in ge val van rampen en calamiteiten on middellijk hulp te kunnen verlenen. Daarvoor werd een bedrag van 50.000 gulden gereserveerd. Premier Kroestjev heeft dinsdag een vergadering van hoge Russische partij en regeringsleiders, kunstenaars, geleer den en deskundigen op het gebied van onderwijs, pers, radio en televisie ge opend. Op deze vergadering, die een dag of vier zal duren, zal Kroestjev naar verwachting opnieuw het Sovjetrussische standpunt in het ideologische geschil met China uiteenzetten. Vermoedelijk zullen echter hoofdzakelijk binnenlandse pro blemen worden besproken, zoals het be strijden van ambtenarij, onbeschaafd ge drag, corruptie en luiheid. De secretaris van het centrale comité, Ilyitsjov, zal een rapport indienen over de huidige taken van het ideologische partijwerk. De be- eenkomst vind plaats achter gesloten deuren. Bekend is echter geworden, dat Kroestjev en andere communistische par tijleiders de natie hebben opgeroepen naar een nieuwe moraal, die de afgunst van de gehele wereld zal opwekken. Saoedi-Arabië heeft in een brief aan de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, Egypte ervan beschuldigd dat het op 6 en 8 juni een vijftiental luchtaan vallen op Saoedisch grondgebied heeft doen uitvoeren. In de stall Djizan waren dertig doden en talrijke gewonden geval len en er was grote materiële schade aangericht. In de brief, bestemd voor de leden van de Veiligheidsraad, wordt gewaarschuwd voor eventuele tegenmaatregelen en ver zocht om loyale uitvoering van het on langs tussen Saoedi-Arabië en Egypte ge sloten akkoord ten aanzien van Jemen. juni opnieuw bij de politie melden. Christine Keeler blijkt slachtoffer ge worden te zijn van een auto-ojigeluk. Zij keerde terug naar huis, nadat zij bij kennissen het debat over het Profumo- schandaal via de televisie had gevolgd. Zij werd door haar advocaat naar huis gebracht, die onderweg een aanrijding kreeg. Christine Keeler kwam met de schrik vrij. De leider van de Britse liberale partij, Jo Grimond, gaf gisteren te kennen dat premier MacMillan er maar het beste aan deed als hij het bijltje erbij neer legde. „Het is van groot belang voor het land dat dit meteen gebeurt", meende hij. Ook sir Frank Markham, een conser vatief parlementslid, is deze mening toe gedaan. Hij had maandag echter voor de regering gestemd. Een andere conserva tief meende echter: „Ik vind MacMillan nog steeds de beste persoon om het pre mierschap te bekleden". Het domein voor de goedgeklede vrouw KARRESTRAAT 73 BREDA Op de Amsterdamse effectenbeurs moesten de internationale waarden dins dag opnieuw met lagere koersen genoe gen nemen. In Wall Street is het Dow- Jonesgemiddelde maandag bijna vier punten afgesnoeid en ook de Nederland se internationals werden op een lager niveau verhandeld. Van de Europese beurzen kwamen gisteren geen berich ten, die de noteringen stimuleerden en al deze factoren hebben er dinsdag toe geleid dat de ongeanimeerde stemming van de voorafgaande beursdag werd ge prolongeerd. Voor Hoogovens was het verlies het grootst. Maandagavond en ficiële verkeer een flink stuk van de dinsdagochtend is gedurende het onof- koers afgehakt en de eerste affaire, die dinsdag tot stand kwam, leverde in ver gelijking met maandag een verlies op van negen punten op 597. Philips startte met een reactie van negentig cent op 165,20 en Unilever verloor zestig cent op 174,50. Kon. Olie ging begin beurs veertig cent achteruit tot 164,80, terwijl AKU twee punten moest afstaan op 475. Na de opening bleven de koersen rond het openingsniveau hangen. De affaire was minimaal. Op de scheepvaartmarkt heeft Kon. Parketvaart Maatschappij een verlies moeten incasseren van vijf punten op 156. Kon. Boot was ongeveer 2Vz punt lager op 150%. 17-6 18-6 Nerf. '59 4% 9911 99% Ned. '61 41 '4 99U 99% Ned. '47 3'a 81 81 Ned. grootboek 1946 92A gb 92,V AKU 476 Va 474 Hoogovens 606 595 Philips 166.50 164.80 Unilever 175.10 174.25 Kon. Olie 165.20 164.90 HAL 1183^ gl II734 Scheepvaartunie 13734 137 gl Amst. Bank 397 392 Ned. Handelmij. 371»4 370 Va Lucas Bols 1045 1049 Drie Hoefijzers 403 Mach. Breda 212 208 Zeeuwse confectie 380 b Bijenkorf 866 870 Simons emb.f. en houth. 137 137'i Van Gelders papier 249 253 Heineken 513 Va 505 Hero Conserven 292 295 Holl. Beton Mij. 430 428 Kon. Zout 812 805 Nijverdal - Ten Cate 226 228 De Schelde 247 Scholten Foxhol 729 723 Thomassen en Drijver 785 782 Van Vlissingen Katoen 275ii 277 Vredestein 320 Va 324 Zwanenberg Organon 955 941 NABEURSKOERSEN Telefonisch avond verkeer AKU 475. Hoogovens 600. Kon. Olie 165.00, Philips 165.50—166.20. Unilever 174.90—175.30.

de Stem | 1963 | | pagina 7