..St.-Joseph Sas van Gent start met Y.Y.B.-opleiding 3.90 Maan de Gauwer in zijn element 1962: slecht weer, maar goed jaar voor de Zeeüwse vissers Pagblad pcjStem Midden- en kleinbedrijf eisen aandacht op in ontwikkelingsplannen Overheidstaken Klaar voor morgen LINGEN IWAAft? Nieuwe cursus voor Zeeuwsch-Vlaanderen MOEILIJK! TERLENKA CULOTTES Labour in de N.V.A.-congres in Vlissingen aanva De hoofdvraag Ruimtevaart grote teen yer 's slaan muiden vondfeest Hulst opgezet :WATER ndaag 3rgen Een van de 37 uitverkorenen 3-daagse reclame aanbieding VROOM De havik voor ons land verloren Prof. Goldsehmidt voor jubilerende Bredase middenstandsbond: vertentie) Een succesvol middeltje tegen knobbels en zwel- lingen aan de grote teen is nu verkrijgbaar onder de naar Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op heft de aandoening z n drogisten. eken van ons goede oei eens nodig een ruiken omdat er zo- met dezelfde naam geldt zonder twij- et Zeeuwse vissers- len dat vooral door rijn klokken (die er id overigens niet m Zeeland bekend- regen. Daar speelde nengesteld uit spe- ilienaam De Nooyer, egen een der sterk- bs uit de provincie, Hoewel de meeste et gecombineerde Ingen komen, stond die van hun voor- ast in Arnemuiden, ie Van Belzens, de Ketterij's en Siere- percentage van de ng uitmaken. Dat ■ftal" speelde enkele ■eeds een keer tegen lissingen-combinatie •n verrassend gelijk iet feit, dat ook de ingen-speler en in- an en nog vele an- neerde voetballers •lubs 'n plaats in de- '.scombinatie hebben ht worden verwacht en zijn handen vol Jat is ook uitgeko- uiteindelijke zege gecombineerden die langste eind trok- te vermelden dat de den-treffers werden J. en C. de Ridder, Kees en Adri de le drie doelpunten t mogelijk maakten miliefeestje aan te verslaggever) li organiseren de Hul- i en welpen voor de ivolgende maal een :omeravondfeest op en icentrum op 't Jager- ig .,avond"-feest is ei- naal juist, want reeds liddags start men met inderkermis met film, ballonwedstrijd, grab- n enz. De ouderen ko- an hun trek in de dansgelegenheid om- langaar van de fa. populaire „Men of icht uur voor de no en het gewenste rit. )egenen, die het alle- aan willen doen, kun- buitencentrum in de van 't Jagertje heer gelegenheid om het aangename te vereni- omeravondfeest te be- n het jeugdwerk, ter- vendien nog volop kan MENS :diploma b :ijn geslaagd voor het de heren A. P. Hame- desluis, beiden hoofd- eentepolitie te Terneu- KWEEKSCHOOL DENBOSCH ?res zijn geslaagd: A. tommens, P. Timmer- 2oom; A. Baeten, K. v. Wiertz, Fijnaart; M. laai; R. v.d. Westen, eten, Rucphen; M. Stof- I. de Vree, Terhole; i/ammerdam. .S.-A illibrorduscollege r.k.- igd voor H.B.S.-A: J. Bielok, Vlissingen. Vlissingen. L. Blok, iudens, Kwadendamme J. Helmich, Vlissin- Heinkenszand. J. van an de Leur, Goes. A. g. A. Oosthoek, Lewe- inkenszand P. de Pun- me. C. Remijrr Goes, adendamme. F. Ver- >urg. dag 20 juni, gelderv Zeeland de volgende Hansweert 1.43 en zen 1.08 en 13.36 uur; 13.04 uur; Wemel- 18 uur. )e verleidster van de rrière, 14 j Polygoonprogramma, Polygoonprograauna, uring fokvea DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 JUNI 1963 (Van onze verslaggever) De r.-k. huishoud- en industrieschool „St. Joseph" te Sas van Gent start het nieuwe schooljaar met een opleiding Voor Verzorgende Beroepen, afgekort V. V.B. Na een geslaagde proefperiode van twee jaar en tien verschillende scho len in den lande, zijn thans nog 37 nij verheidsscholen verrijkt met een aan sluitende V.V.B.-opleiding. De landelijke zorg voor deze jonge opleiding is in handen van de inspectrices bij het nij verheidsonderwijs, de dames J. P. Schi- ven uit Deventer en B. J. S. Cals uit Roermond, de zuster van minister Cals. Deze typische vrouwelijke opleiding kan niet alleen een oplossing bieden voor de stijgende nood in de sector van de verzorgende beroepen, maar biedt bo vendien meisjes de mogelijkheid de tijd tussen hun studie en de leeftijd, waar op de arbeidswet toestaat dat zij gaan werken, op eenefficiënte wijze te over bruggen door zich te bekwamen in de één jaar durende V'.V.B.-opleiding, die hen bovendien van een betere positie nadien verzekert, afgezien nog van de karak- tervormende waarde van deze echt vrou welijke cursus. Enthousiasme Zeeland heeft met ingang van het ko mende schooljaar thans twee van deze opleidingen toebedeeld gekregen: de In de editie van gisteren van een in Zeeland verschijnend dagblad la zen wjj een advertentie die luidde als volgt: „Loop niet met moeil (moeilijke?) voeten. Vergroten f 1.25, verbreden, knobbels inzetten f 1. En dan" volgde de naam van de beleefd aanbevelende schoenlapper uit Vlissingen. Ondanks onze moei lijke voeten zijn we (nog) niet op het drastische aanbod ingegaan. splitsing komt tijdens de stage. Deze nieuwe opleiding voor verzor gende beroepen, naast de reeds bestaan de: de bejaarden-, kinderverzorgster- en coupeuseopleiding in Hulst, en de INAS voor inrichtingsassistente te IJzendijke. betekent een welkome nieuwe oplei- dingsmogelijkheid voor meisjes in Z. Vlaanderen, waar ongetwijfeld een dank- landbouwhuishoudschool te 's-Heer Arendskerke en de r.-k. huishoud- en industrieschool St.-Joseph" aan de Hol- landiastraat te Sas van Gent, die hier mee een taak heeft gekregen voor ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Zowel bur gemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent, die tevens de vice-voorzitter van het schoolbestuur van „St.-Jo- - seph" is, als de directrice mejuffrouw C. baar gebruik van zal worden gemaakt. Zonderland toonden zich zeer ingeno men met de nieuwe opleiding en twijfel den er niet aan met het vereiste mi nimum-aantal leerlingen van twaalf te kunnen starten, gezien de enthousiaste begroeting van deze cursus door de ouders op een onlangs gehouden ouder avond en de positieve reacties van de leerlingen van de school. Ook het wer ven van de voor deze opleiding nodige nieuwe leerkrachten bleek weinig moei lijkheden op te leveren.De zo onderhand in heel Zeeland welbekende populaire zuster Vernimmen, die het thans nog drukker heeft dan voor zij met pen sioen ging en al zo'n 19 jaar op ,,St. Joseph" bijspringt, heeft zich bereid verklaard de gezondheidsleer, ziekenver zorging en verbandleer voor haar reke ning te nemen. De nog jeugdige juffrouw G. d' Hondt wordt de klasselerares van deze nieuwe opleiding. Praktiikniaaiiclen De curus duurt één jaar, waarvan drie maanden praktiik. Deze stage-perio- de in het opleidingsjaar loopt van 1 de cember tot 1 juni of van 1 maart tot 1 juni en wordt gedaan in een gezin of een inrichting, maar altijd vanuit een internaat. Tijdens hun stage kregen de meisjes bovendien f 35,zakgeld per maand. De cursus geeft een opleiding tot be jaardenhelpster. bejaardenverzorgster, gezinshelpster, gezinsverzorgster, kraam verzorgster en ziekenverzorgster, een opleiding, waarop men na afloop al tijd nog voort kan borduren. De meisjes krijgen bovendien een eigen uniform, waarbij het de bedoeling is, dat ze dit zelf vervaardigen. Na beëindiging van de cursus ontvan gen de meisjes een getuigschrift en een voor elk van de vijf richtingen apart ontworpen insigne. Degenen, die deze cursus willen volgen moeten in het bezit zijn van het diploma assistente-klas al gemene vorming, huishoudelijke vakken of naaldvakken. Uitzonderingen hierop zijn eventueel na overleg ook nog mo gelijk. De theoretische opleiding is voor alle vijf de richtingen, waar men met de WB-opleiding mee op kan, dezelfde. De „Voor de Zeeuwse visserij was 1962 over het algemeen een goed jaar. Ondanks slechte weersom standigheden in de eerste maan den waarbij veel visdagen verloren gingen en de strenge winter die 3p het einde van het jaar stagna te veroorzaakte waren de uitein delijke resultaten over het gehele iaar genomen gunstig". Dit staat te lezen in het jaarverslag van de vereniging ter bevordering van de Zeeuwse visserij ..Zevibel". De verbetering en vernieuwing van sche pen en motoren vonden voornamelijk in de garnalenvloot geleidelijk voortgang Tegenover dit alles staat echter nog steeds de grote onzekerheid ten opzichte van schadevergoedingen en tegemoetko mingen als gevolg van de Deltawerken. Ook bestaat nog grote onzekerheid over het scheppen van nieuwe mogelijkheden voor de visserij wanneer de Deltawer ken voltooid zullen zijn Liep het aantal schepen in de garna lenvisserij met één terug, de oester- en mosselvloot werd in 1962 met één uit gebreid. Op 1 januari werden 83 sche pen voor de garnalen-, 80 voor de oes ter- en 104 voor de mosselvisserij ge bruikt. De gemengde bedrijven hadden 75 schepen in de vaart. Het PK-gemid- delde per schip steeg, waarmee de op gaande lijn op dit punt in de afgelopen jaren werd doorgetrokken. In 1962 werden in Breskens, Brou wershaven, Colijnsplaat en Vlissingen 1.340.436 kg garnalen aangevoerd. Hier van waren niet minder dan 1.210.114 kg bestemd voor export. De totale aanvoer was ruim 30.000 kg minder dan in 1961 Een ontwerp van het VVB-uniform, zoals de toekomstige VVB-klasse- lerares juffrouw G. d' Hondt dat voor ons tekende. (Advertentie) Grote partij jongens culottes: Terlenka, kamgaren en perion. Geheel gevoerd. Di verse dessins, in effen en geruit. Nu zeer voordelig. Voor leeftijd 4 jaar kleine stijging per maat) Grootste maat 12 jaar 6.25 BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT Op vrijdag 21 en zaterdag 22 juni a.s. wordt te Vlissingen het jaarlijks con gres gehouden van de Nederlandse Ver eniging van Assurantiebezorgers (N.V. A.) De N.V.A. is de organisatie, waar in de onafhankelijke, provinciale assu rantiebezorgers in Nederland verenigd zijn Zij stelt zich ten doel het te ver zekeren publiek op objectieve wijze van advies te dienen op het moeilijke ter rein van de assurantie-markt; haar le den mogen geen enkele binding hebben met enige verzekeringsmaatschappij. Op vrijdag 21 juni a.s. tussen 13.00 en 14.00 uur zal de heer J. W. de Feij- ter uit Terneuzen. voorzitter van de af deling Zeeland van de N.V.A.de deel nemers aan dit congres en hun dames, namens de afdeling Zeeland, ontvan gen in hotel Brittannia. Daarna zal de voorzitter van de N.V.A., de heer J. W. Biersteker uit Den Helder, het congres openen. Op vrijdagmiddag wordt de vak opleiding in België en Nederland be handeld, resp. door de heren R. Ver- meylen en Aibert Lagaay, beiden uit Brussel en de heer N. van den Brand- hof uit Ede. Op zaterdagochtend wordt de huishoudelijke vergadering gehouden waarna dr. P. D. Pestman uit Utrecht voor de aanwezigen een lezing zal hou den met als onderwerp 'Brand of geen brand". Ook aan de ontspanning wordt de no dige aandacht geschonken. Zo maken de congressisten op vrijdagmiddag een autotocht over Walcheren met bezoek aan Veere; de burgemeester van Vee- re. jhr. I. F den Beer Portugael heeft zich bereid 'verklaard de congressisten rond te leiden in het stadhuis. Tijdens de huishoudelijke vergadering op zaterdag maken de dames een uit stapje naar Middelburg en 's middags is een autobustocht georganiseerd naar Zeeuwsch-Vlaanderen en de Belgische kust. Ruim tien jaar geleden was de havik een weinig talrijke, maar zeker niet zeldzame broedvogel in onze bossen. Dit voorjaar heeft, blijkens een re- cent onderzoek, nog slechts een heel enkel Jiavikspaar gebroed. De natuurbe schermers, die zich met zorg afvragen wat hiervan de oorzaak kan zijn, bera men nu maatregelen om de soort voor Nederland te behouden. (Van onze verslaggever) Met een feestvergadering en een druk bezochte receptie heeft de diocesane middenstandsbond in hotel Boschhek te Breda het zes tigjarig bestaan gevierd. De feest vergadering werd onder meer bij gewoond door de staatssecretaris van Economische zaken drs. F. Gijzeis, prof. dr. H.O. Goldsehmidt maar de gunstige prijzen maakten een en ander meer dan goed. In het seizoen 1962-1963 werd in Zee land en de Waddenzee voor 659.036 ton aan mosselen opgevist. Slechts 14.000 ton werd in Nederland afgezet. Bijna 500.000 ton vond zijn weg naar het bui tenland. De vangst in het afgelopen seizoen lag 150.000 ton beneden die van het seizoen daarvoor. De strenge vorstperiode in de afgelopen wintermaanden was daarvan de oorzaak. De totale schade is mo menteel volgens het jaarverslag nog niet te overzien. Verwacht wordt dat ze ern stig is. De aanvoer van consumptie-oesters be liep 28.800.000 ter waarde van ƒ6.687.000 een dalende produktie dus maar een op peil blijvende opbrengst. Gedurende het seizoen 1961-1962 was er, ondanks de prijsverhoging over de ge hele lijn een flinke vraag naar con sumptieoesters. Slechts een klein aantal moest uit de markt genomen worden maar dit restant werd aan het eind van het seizoen weer vlot verkocht. Om aan grote vraag naar consump tie-oesters te kunnen voldoen werden zelfs Franse zaaioesters geimporteerd. Het aantal in Zeeland uitgezaaide Fran se zaaioesters bedroeg ongeveer 5 mil joen, in hoofdzaak 3-jarige. Met het oog op de vorstgevoeligheid van de Franse oesters hebben enkele exporteurs, zoals wij destijds in een reportage hebben be richt, verwarming in de putten aange bracht. Het jaarverslag vermeldt niet dat de afgelopen strenge winter dode lijke klappen aan de oestercultuur heeft toegebracht Verbetering en vernieuwing van de Zeeuwse vissersvloot vonden in 1962 geleidelijk voortgang, vooral in de garnalensector. De foto toont het, snhip van een garnalenvisser uit Ar nemuiden. ,.'t Is n'n taaie," mompelt Maan de Cauwer, en doelt daarmee op het weerbarstige hout, waaruit hij bezig is een klomp te vormen. Maan de Cauwer, eigenlijk heet hij Emanuel, maar iedereen in Hulst en verre omgeving noemt hem Maan, is klompenmaker in hart en nieren. Zelfs nu hij dit jaar (27 december) 75 wordt kan hij het klompen maken niet laten. „Ik heb het altijd graag gedaan en ik doe het nog met plezier, anders deed ik het nu tenslotte niet meer," vertelt Maan en streelt met een liefdevol gebaar de half klare klomp, waar hij mee bezig is. „Ik doe het al van mijn veertien jaar af. In die tijd waren er hier in de omgeving veel meer klompen makers dan tegenwoordig, maar ja, die konden het bij een afnemende vraag op den duur niet meer rooien tegen die klompenfabrieken," ver telt Maan en in zijn stem hoor je iets van zijn wrevel tegen „die klompenfabrieken"die volgens hem alleen maar surrogaat-werk leveren. Hij maakt ze zelf nog steeds hele maal met de hand en is wars van al die moderne machines, die lang zaam maar zeker het echte vak werk verdringen. „We waren thuis met zessen, een meiske, ons Chris tina, en vijf jongens, Louis, Wan nes, Lambert, ik en Cornells, de jongste, die later polderwerker is geworden. Verder zijn het bij ons allemaal klompenmakers gewor den. Mijn vader was boerenarbeider en dat teas zo'n armoe, dat geen man er bij ons iets voor voelde. Wannes is dood, maar Louis, de peetoom van mijn jongste zoon Louis, woont nog steeds in Hulst. Door hem ben ik indertijd bij de fa. Millenaer in de Oude Kerk straat gekomen, waar ik het vak heb geleerd. Voor mijn veertiende was ik koeienwachter, koeter zoals ze dat hier noemden. Ik maak nu al zeker zestig jaar klompen, maar er is er geeneen, die het zo snel en secuur kan als ik, al ben ik dan ook al bijna 75," gaat Maan vol trots op zijn ambacht verder. „Ge zijt er nooit op uitgeleerd, maar het voornaamste is het „zicht" Ik maak ze zonder model, dat is een kwestie van routine en „zicht". En mijn klompen zijn niet te eng aan de wreef en de muil zal ook niet openklappen, zoals bij die machinale klompen. Ik zal er wel is rap een paar maken," be sluit Maan en pakt een blok hout ergens onder de houtkrullen, waar mee zijn werkplaats bezaaid is, uit. „Dit is wilgenhout," zegt Maan, „dat is wel taaier dan Canadahout, maar veel beter en bovendien waterdicht." Maan pakt zijn kliefmes, en gaat het blok hout klieven. „Het is hout met „kwasten", moppert hij, „dan moet ge altijd goed opletten aan welke kant de weren komen te zitten." Daarna neemt hij de distel en gaat het hout verbijlen. „Dat is nu zichtwerk," zegt Maan en gaandeweg krijgt het blanke hout de vorm van een klomp. Met kram mers gaat hij dan het hout glad snijden. „Verkrammen noemen wij dat, vroeger deden we dat met een stuk glas," vertelt Maan, die on derwijl op zijn houten driepoot, het paard geheten, is gaan zitten. Ver volgens gaat hij de klomp met de goesie, een schoenlepelvormige beitel, en een hamer „verputten", wat zoveel betekent als uithollen. „Vroeger maakte ik soms wel veertig paar per dag," vertelt Maan, terwijl hij zonder opkijken verder werkt. Toen versierden we ze ook. Mieke, mijn vrouw we zijn nu al weer 53 jaar getrouwd heeft dat veel gedaan en tegen woordig doet onze Louis het ook nog wel eens, als hij 's avonds thuiskomt van de klompenfabriek." Intussen is Maan met de voorgan ger, een kurkentrekkerachtige boor, begonnen de voet uit te hol len, halverwege hiermee neemt de halfwerk de taak van de voor ganger over en tenslotte zorgt de mansboor voor de afwerking en daarmee is de klomp klaar. Het is een struise, een mansklomp met ronde snuit. Thans kost zo'n paar klompen een gulden of vier. Maar Mieke, Maans vrouw, herinnert zich nog goed de tijd. dat ze maar 22 cent opbrachten. Er zijn diverse typen klompen. Het halfwerk zijn Ie kinderklompjes, de drellingen vormen de tussenmaten. de teute- kes zijn de klompen van 13 tot 20 cm en dan zijn er nog de grote vrouwen- en mansklompen. „Kin- derklompkes verkopen we eigenlijk alleen nog maar als souvenirs. De kinderen dragen ze tegenwoordig niet meer," vertelt Mieke en glim lachend kijkt ze haar man na, die eventjes naar zijn duiven en ko nijnen is gaan kijken. Staatssecretaris drs. F. Gijzeis van Economische Zaken wenst voor zitter Wouters geluk. hoogleraar aan de economische hogeschool in Tilburg, de vicaris- generaal mgr. H. C. A. Ernst, de vice-voorzitter van de N.R.K.M., Th. S. J. Hooij en verschillende burgemeesters uit het gewest. Hoogtepunt van de bijeenkomst was de feestrede, getiteld „De mid denstand in het regionale beleid" en uitgesproken door prof. Gold sehmidt. De Tilburgse hoogleraar, van wie be kend is dat middenstandszaken hem na aan het hart liggen, gaf duidelijk de plaats aan die het midden- en kleinbe drijf in dient te nemen in ren ontwik kelingsgebied. dit laatste in de brede zin van het woord. Hij schetste het belang van goede ver bindingen over land en over water, kort om: de infrastructuur Maar daarover, zei hij, weten we wel het een en ander. Er zijn rapporten over vol' geschreven maar wat men niet te vaak in derge lijke rapporten tegenkomt en waar men dan ook te weinig aan denkt, is de rol die het midden, en kleinbedrijf spelen in de ontwikkeling van een bepaald ge bied. Daarbij noemde professor Gold sehmidt onder andere kleinere handels ondernemingen, vervoers- en andere dienstverlenende bedrijven, bedrijven in de horeca en algemeen recreatieve sec tor, toeleveringsbedrijven en zo voorts, ondernemingen die over het algemeen juist door „de middenstand" gedreven worden en bepalend zijn onder meer voor de leefbaarheid van een bepaalde regio. Het moet eens en voor altijd duidelijk zijn, zo benadrukte de spreker, dat het niet aangaat over ontwikkelingsplannen te praten, als daarbij geen aandacht ge schonken wordt aan de mogelijkheden die het midden- en kleinbedrijf bieden voor de ontwikkeling van een gebied. Juist in de ontwikkelingsgebieden is de wel vaart van het midden- en kleinbedrijf niet afgeleid van de welvaart van het gebied, maar het omgekeerde geldt hier evengoed. De taken van de overheden op ver schillende niveaus nader omschrijvend concludeerde dr. Goldsehmidt dat de landelijke overheid de middenstand wel iswaar een goed hart toedraagt, maar dat deze overheid met name gezien het regionale beleid, nog wel meer aan dacht zou mogen schenken aan de be langen van het midden- en kleinbedrijf en ook meer aan integratiebeleid zal moeten doen. Ook vroeg professer Gold sehmidt om een ruimere kredietverle ning en meer medewerking aan het vak onderwijs. De gemeentelijke overheid, aldus de spreker, krijgt direct en zeer concreet met middenstandsbelangen te maken. Gemeenten zullen een open oog moeten hebben voor de problemen van het mid den- en kleinbedrijf, niet omwille van de bedrijven zelf alleen, maar evengoed omwille van het welzijn der gemeente, immers het midden- en kleinbedrijf be palen in sterke mate de leefbaarheid van een stad. Saneringsplannen, uitbreidingen en de oplossing van verkeers- en par keerproblemen noemde prof. Goldsehmidt zaken waarbij de gemeentelijke overheid niet opzij zou moeten gaan voor radi cale, zelfs revolutionaire ingrepen want ook de ontwikkelingen en veranderingen in het midden- en kleinbedrijf zijn re volutionair. Voor de provinciale overheid zag de spreker de coördinatie en de streeksge wijze aanpak van de verschillende pro blemen als belangrijkste taken. Tenslotte wees de spreker er op dat liet in elk geval in de eerste plaats de midden standsorganisatie zelf moet zijn die als eerste de hand aan de ploeg dient te slaan. Prof. Goldsehmidt wees in het kort ngg op de gunstige ligging van West-Brabant en Zeeland in de Benelux. Staatssecretaris Gijzeis vroeg meer en vooral persoonlijke belangstelling voor JWJacMillan heeft in het Lagerhuis een meerderheid gekregen na zijn ver weer in 't Profumo-debat. Dit verweer bewoog zich vooral rond het feit, dat hij door zijn minister bedrogen en door de veiligheidsdienst slecht op de hoog te gehouden werd. Het Lagerhuis nam onvoorwaardelijk aan, dat de premier te goeder trouw gehandeld had. Zijn persoon kwam dan ook niet in het geding. Wel echter zijn bekwaamheid als premier, als de man, die de sterke greep op het gehele regeringsbeleid moest hebben. Hij had een minister onder verdenking onmiddellijk moeten aanraden af te treden. Hij had bij het ter ore komen van allerlei geruchten de veiligheidsdienst moeten pressen alle kaarten op tafel te leggen. Hij is te goed van vertrouwen geweest in een zaak, die de veiligheid van het land en de publieke moraal zo nauw raak- te. Algemeen neemt men dan ook aan, dat MacMillan de verkiezingscampagne voor de conservatieven, die uiterlijk najaar 1964 zal worden gehouden, niet meer zal leiden. De conservatieven zul len een frisse, sterke leider moeten zoeken. En dan hebben ze nog weinig kans na aan het bewind te zijn ge weest sedert 1952. In zo'n lange pe riode kunnen de grieven, die ieder regeren nu eenmaal oproept, zich hoog opstapelen. Labour blijkt in Wilson een be kwaam leider gevonden te hebben. Wel roepen zijn inzichten inzake de buitenlandse politiek bedenkingen op. Typerend is het in ieder geval, dat hij eerst in Moskou zijn opwachting is gaan maken. Hij verstaat echter de kunst van de politieke strategie en de zwakheden van het bewind-MacMillan valt hij met bekwaamheid aan. Er zou iets heel verrassends moeten gebeuren, als de aflossing van de Con servatieven door Labour in een nabij verschiet niet zou doorgaan. P)e kritieke dagen voor de kabinets formatie zijn aangebroken. Het lijkt louter theorie te spreken over een vijf- partijenkabinet. Zo iets kan men over wegen in tijden van nationale nood of in oorlogsgevaar. Normaal is het, dat een regeringscoalitie tegenover zich vindt een oppositie van enigszins be tekenende omvang. Dit is het zout van de parlementaire democratie. In de huidige constellatie betekent dit, dat het blok van christelijke par tijen zal moeten kiezen tussen de PvdA en de VVD als regeringspartner. De formateur heeft in twee weken van be sprekingen deze kwestie nog altijd open gelaten. Ze kan nu echter niet langer ontweken worden. Hierbij mag men niet voorbijgaan aan de strekking van de verkiezingsuit slag. Beide partijen, waartussen ge kozen moet worden, verloren zetels. Maar de een had het voordeel van een oppositiepartij, de ander had de rege ringsverantwoordelijkheid mede gedra gen. Dit maakt, dat men het verlies van de een niet met het verlies van de ander kan gelijk stellen. Doorslagge vend behoeft deze overweging niet te zijn, maar wie daaruit een tegenover gesteld argument smeedt, vervalst de waarheid. Ook het verwijzen naar so ciale onrust, welke het gevolg zou kun nen zijn van een regering-zonder-so cialisten dunkt ons met het oog op de afgelopen vier jaren niet sterk gefun deerd. Onder de regeringen-Drees heb ben we ook wel stakingen' gekend zo als bij de tram in Amsterdam. Boven dien zit er in deze verwijzing de klank van een dreigement, die wel eens ave rechts zou kunnen werken. Neen, laten we ons maar bepalen tot de hoofdvraag voor de KVP: Op welke wijze zal het best geregeerd kunnen worden in de richting van haar idealen en programmapunten? Het antwoord daarop moet doorslaggevend zijn. Qe Russen gaan terecht groot op hun prestaties in de ruimtevaart. Ze zijn daarin superieur. Tegelijk echter met de vlucht der astronauten vergadert het centraal comité van de Russische communistische partij, om nieuwe ideologische richtlijnen vast te stellen. De ruimte, welke de vrije kun stenaarsgeest, welke jonge Russen zich trachtten te scheppen, moet weer wor den beperkt. De leiband van de Le ninistische doctrine wordt ingekort. Voor de geest geen ruimtevaart! de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organi satie en alles wat ermee in verband staat. Hij wees op het grote nut en het belang van de P.B.O. voor het midden- standsbedrijf. Ook drukte hij zijn gehoor op het hart vooral aandacht te schenken aan een goede vakopleiding en te streven naar een hoge graad van ontwikkeling van de „middenstander". Mgr. Ernst sprak mede namens de bisschop zijn grote waardering uit voor het werk dat de diocesane 'bond heeft verricht. „Behalve echter het be hartigen van zakelijke belangen hebt u als christelijke organisatie nog een op dracht uit te voeren, n.l. de dienst aan de samenleving, gelegen in de solidari teit van de mensen", aldus de vicaris- generaal van het bisdom Breda. Ook N. R. K. M.-vice-voorzitter Hooij vestigde de aandacht op de revolutionai re veranderingen die zich binnen afzien bare tijd in West-Brabant en Zeeland zullen gaan voltrekken. „Maak u klaar voor morgen door voorlichting en vor ming", zei hij en: „U gaat een mooie maar moeilijke tijd tegemoet". De heer Hooij bood de jubilerende bond een ge schenk onder couvert aan namens de landelijke bond. Tenslotte legde dioces aan voorzitter Wouters het belangrijkste accent van zijn dankwoord op een plei dooi voor meer vakstudie en de verwer ving van een betere algemene ontwik keling. De receptie van de bond werd druk bezocht. Wethouder J.M. van Bijnen ver tegenwoordigde de gemeente Breda. Ook vele zakenrelaties verschenen ter recep tie. TE WEESP is door de ontploffing op het terrein van de kruitfabriek De Krijgsman voor ongeveer 60.000 gulden (onder meer 700 vernielde ruiten) scha de aangericht. PREMIER KROESTJEV heeft een uitno diging aanvaard de Verenigde Arabische Republiek te bezoeken op een nog nader te bepalen datum.

de Stem | 1963 | | pagina 3