enrjongens KOSTUUMS Programma van dag tot dag Axel van ouds stad van handel Axel na 8 eeuw nog een stad van handel Wij wensen U bij het 750-jarig bestaan van Axel een prettige feestweek WILLEMS EN 12e EEUW 20e EEUW Maar wilt u alle dagen plezier en voldoening beleven Doet dan een keuze uit onze befaamde collectie Door hun blijvende pasvorm, prima kwaliteit stof, zitten zij u gegoten aan het lichaam. Komt u vrijblijvend een kijkje nemen als u toch naar Axel komt. POPPEN IN HISTORISCHE KLEDIJ HERENKLEDING - Kerkdreef 11 Tel. 973 - Axel De zaak waar vele van uw ouders reeds met genoegen kochten. IDe wildeman en\ j de wildevrouw uuu nu uuu.ui pijl jqjeu udd lulmji - Suissoido aiQ èuissoido uaa uxo jdoh 9P ££SI 111 apo| lS9A0q |9.nr\j £961 iMQf 6i ovasMaOiin mva maïs 3d avTaova 8 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 JUNI 1963 8 In 1213 werden door de graaf van Vlaanderen de Stadsrechten vernieuwd, die haar in 1183 door graaf Philips van den Elzas waren geschonken. In de Middeleeuwen was Axel de stapelplaats van zout en vis. Handelsbedrijven, landbouw, textielindustrie, bierbrouwerijen, gaven haar in oude tijden een levendig aanzien. Bevoorrechte burgers, die Axelaren, juist als de Gentschen, rijklijk begunstigd. Nergens in Vlaanderen betalen zij tolgeld en dat is belangrijk in 't land van de vaderen. Zij hebben een markt, die meer is dan de andere en richten het kruis voor de kooplieden op, opdat zij dan zouden durven verschijnen (uit een middeleeuws lied) Welvarende middenstandsbedrijven, hoog ontwikkelde landbouw, kleinindustrie, grootindustrie, handhaven ook in de 20e eeuw de traditie van levendigheid, fleurigheid en bruisend leven. Verzorgingscentrum voor de wijde omgeving, tot ver over de landsgrens. Koopcentrum met de eeuwenoude Zater- dagmarkt. De oude zoutwinning is verdwenen, doch op de fundamenten van de voormalige zoutketen is nu gevestigd de GROSSIERDERIJ in levensmiddelen FIRMA D. J. OGGEL met een reputatie van meer dan 150 jaar, waarin werd blijkgegeven: enerzijds van de OEROUDE soliditeit, anderzijds van een VOORUITSTREVENDE koers, door haar naam te verbinden aan de meest op de voorgrond tredende kruideniersorganisatie: £96i imf 6i DvasMaoAk mva mis 3d avmuva DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 JUNI 1963 Nederland, is thans 150 jaar koninkrijk en Axel 750 jaar stad, een toevallig samenvallen, dat niettemin de viering van Axel 750 jaar stad nog eens een extra feestelijk cachet zal geven. De diverse stadswijken van Axel wedijveren om de mooiste versiering en feeëriekste verlichting van pleinen en straten, want zo zegt men in Axel: Men moet bij het naderen van onze stad al kunnen zien, dat Axel zijn 750 jaar stadsrechten viert". Om u vast een beetje wegwijs te maken in wat er tijdens de feest week van zaterdag 22 tot en met zaterdag 29 juni allemaal op stapel staat, willen wij u een kort gedetailleerd overzicht geven in het over vloedige programma van die week. Met medewerking van rijks- en provinciale waterstaat en van de PZEM zijn bestrating en verlichting van de binnenstad in ijltempo tijdig verbeterd, waarbij de bevolking thans nog voor een feestelijke garnering heeft gezorgd. Gedurende de hele feestweek kunnen de hongerigen en dorstigen zich spijzen en laven in de braderie in de Weststraat, terioijl op het prakeerterrein aan de Oranjestraat een lunapark met tal van attracties er borg voor staat, dat niemand zich behoeft te vervelen. Bovendien kan men nog heerlijk verpozing zoeken op het tot een gezellig openluchtterras omge toverde pleintje de Kaaiwal, waar het stadsdraaiorgel van Utrecht „De lange Gavioli" voor sfeer en gezelligheid zorgt. Voorts kan men dage lijks een kijkje gaan nemen op de fototentoonstelling „Zie Gods schepping" in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef of in het voormalige café in de Zeestraat, waar een kunstexpositie is ondergebracht en niet te vergeten in de vroegere kleuterschool in de Nieuwstraat, waarheen de wijdvermaarde Boeren- kamer van Axel is verhuisd. In de gymnastiekzaal van de chr. l.t.s. aan de Schoolstraat kunnen de bezoekers zich aan de hand van een klankbeeld met dia's een indruk vormen van het „Axel van nu". Voor de romantici heeft men in de omgeving van de Kleine Kreek een sprookjestuin ingericht. Een miniatuurtreintje zal de bezoekers van het ene feestterrein naar het andere voeren, dwars door de feeëriek ver lichte straten, langs de feestelijk versierde etalages. Van 25 tot en met 27 juni kunnen de bezoekers op de rijkspolitietentoonstelling „Raad en daad" in de showroom van de fa. Gebrs. Esselbrugge aan de Evertsenstraat, eens op een prettiger manier kennis maken met de politie, die heus niet altijd de boeman hoeft te zijn. De Rijkspolitie- kapel zal dan tevens laten horen, dat men bij de politie ook nog wel wat anders kan dan op het gevreesde politiefluitje blazen. De goede verstandhouding tussen Axel en de marine komt tot uiting door de aanwezigheid van Harer Majesteit kustmijnenveger „Axel", die van donderdag 27 tot en met zaterdag 29 juni een officieel bezoek brengt aan Axel. Het schip ligt dan aan de kade van de Ned. Stikstof Mij. te Sluiskil, waar geïnteresseerden de gelegenheid geboden zal worden het schip te bezichtigen. moeienis en emoties van de eerste dag. Zaterdag 22 juni Van kwart voor negen tot negen uur kolkgelui, waarna in oude kleder dracht gestoken herauten te paard op alle hoeken en pleinen van de stad het feest officieel zullen pro clameren, Om tien uur, tijdens de feestelijke bijeenkomst van de raad ten stadhuize, maken de drie plaat selijke muziekgezelschappen een mu zikale rondwandeling om de jeugd af te halen voor een ballonwed- Buiten het programma van de feest week om, maar wel binnen het kader van de festiviteiten rond Axel 750 jaar stad, zal de zestienjarige Vico Hoorman in de bloemenshowroom van Isaac van Hoven op de Markt een veertiental pop pen exposeren. Vico Hoorman is de zoon van de heer C. Hoorman uit Axel, die het feestembleem, de jongeman uit 1813 en het meisje uit 1963 ontwierp. Vico is een waardig zoon van zijn kunstzinnige vader, die zelf verscheidene bijzonder fraaie schilderijen heeft gemaakt. Reeds op tienjarige leeftijd is Vico begonnen met de vervaardiging van raffia-poppen, waarvoor hij zelf de kleertjes maakte. Behalve poppen maakt Vico ook collages. Geïnspireerd door het ontwerp, dat zijn vader voor de feesten maakte, vervaar digde Vico naar dit model een serie pop pen in de klederdracht van 1213 tot op heden. Te beginnen met de jongeman uit 1213 met zijn meisje uit 1963, maakte hij ,,Anna Boleijn" en Hendrik VIII", een poppenpaar uit de pruikentijd, een paar uit de tijd van Napoleon, een stel letje van eind 1800 en een nozemkoppel tje. De kleding is werkelijk fantastisch conscentieus nagebootst en het is haast ongelooflijk, dat dit het werk is van een jongen van zestien jaar. Vico, die thans als huisschilder werkzaam is, hoopt in de toekomst nog eens de gelegenheid te krijgen om zijn artistieke aspiraties op een of andere school verder te ont plooien. strijd, die om elf uur begint op het sportterrein aan de Buitenweg en waarbij zo'n 1200 ballonnetjes de lucht in zullen gaan. Eveneens op het sportterrein beginnen daarna om kwart voor elf de sportdemon- straties door de chr. gymnastiekver eniging „Voorwaarts". Na een korte middagpauze verricht wethouder C. van Bendegem om half twee de of ficiële opening van de feestmarkt en het daaraan verbonden stand werkersconcours, terwijl burgemees ter M. K. van Dijke en wethouder Af. L. M. IJsebaert om twee uur res pectievelijk de kunstexpositie in de Zeestraat en de braderie in de West straat zullen openen. Om half drie start de Rode Kruis Wandelocht, waarvoor men zo'n 1200 deelnemers verwacht vanaf de jeugdherberg, ge volgd door een défilé door „Axel presenteert", een manifestatie van wat in Axel aan verenigingen en or ganisaties leeft en bloeit, op de Markt voor het stadhuis.Daarna zal burgemeester Van Dijke om half vier op het stadhuis de deelnemers aan de wereldveteranendag 1963 begroe ten. Om vijf uur verricht wethouder IJsebaert de aftrap voor de voetbal wedstrijd op het terrein van de vv „Axel" tussen een combinatie van vv „Axel", AZVV en vv „Spui" tegen het Zeeuwsch-Vlaams elftal. Tijdens de rust zijn er judodemonstraties o.l.v. sportinstructeur G. de Moor. Hierna recipieert het gemeentebe stuur ten stadhuize en om zeven uur worden de deelnemers aan de Rode Kruis Wandelocht terug ver wacht op het terrein bij de jeugd herberg, waar dokter A. Kats de prijzen zal uitreiken, 's Avonds om half negen wórdt het een half uur durende door Toine van Bergen naar gegevens van stadsarchivaris J. R. de Jonge geschreven wagenspel opgevoerd. Het stuk wordt gespeeld door een groep Axelse toneelama teurs en handelt over de stadsrech tenverlening aan Axel in 1213 door Johanna van Constantinopel en haar gemaal Ferdinand van Portugal. De dag wordt besloten met een taptoe op het Szydlowskiplein door het Trompetterskorps van de Artillerie uit Breda o.l.v. adj .-onderofficier Kleinepier. Maandag 24 juni Deze dag is het feest voor de kin deren, die daarvoor 's middags vrij af hebben gekregen. Om twee uur kan de jeugd op het Szydlowskiplein genieten van een uitgebreid kinder programma met o.a. „De avonturen van Pipo, de circusclown"de snel tekenaar Corani, oom Herman met zijn sprekende pop „Kootje" en van Pipo en Koko. Daarna is er om zeven uur op het Concoursterrein een vlie gerwedstrijd en om negen uur ten slotte geeft Lucky Rolling" uit Ber gen op Zoom op het Szydlowskiplein een rolschaatsenshow. Dinsdag 25 juni Na de officiële opening om half vier van de Rijkspolitietentoonstelling „Raad en Daad", die beoogt de ver houding tussen het publiek en de politie wat te verbeteren, trekt de Rijkspolitiekapel om half vijf uit voor een muzikale rondwandeling, 's Avonds om half acht wordt voor de tweede maal tijdens deze feest week het wagenspel op de Markt uit gevoerd, waarna enkele Antwerpse schoonspringers om acht uur in het zwembad een demonstratie van hun kunnen zullen geven. Om kwart over acht concentreren de evenementen zich op het Szydlowskiplein, waar dan de Rijkspolitiekapel als eerste het podium betreedt voor een con certgevolgd door een optreden om kwart over negen van de Danszespol Widowiskowy „Polonia" uit Breda. Met een taptoe door de Rijkspolitie kapel wordt deze dag om kwart over tien besloten. Woensdag 26 juni Om half zeven 's avonds zal de jeugd elkaar op de rolschaats bekampen op het Szydlowskiplein, waarom acht uur, na de muzikale rondwan deling door de chr. fanfare „Hosan na" tussen zeven en acht uur, een grote amusementsavond begint, die is aangeboden door de NCRV en waaraan o.a. meewerken de Ameri kaanse hammondorgelvirtuoos Dou- las Duke, de zestienjarige Italiaanse zanger Carlo Yotti, Willy Alberti, The Hotcha's, The Hulstones en het accordeonorkest Helmond o.l.v. Ad- dy Kleyngeld. De presentatie is in handen van Marijke Morley. Donderdag 27 juni Deze dag, die men terecht dè dag zou mogen noemen, wordt om drie uur ingezet met een grote histori sche optocht, die bestaat uit 27 groe pen, voorafgegaan door een wagen met een groot Axels wapen. Deze reuzestoet, waaraan maar liefst zo'n 220 Axelaars van alle leeftijden en standen deelnemen, staat evenals het wagenspel in het teken van het verlenen van de stadsrechten in 1213 met als centrale figuren Johanna van Constantinopel en Ferdinand van Portugal. St.-Joris met de draak, die ook in vroegere optochten de laatste werd, afgezien van de bevrij dingsstoet, gehouden in 1936 nim mer mankeerde, is het waardige en geweldige sluitstuk van deze grootse stoet, die de bezoekers weer hele maal zal terugvoeren naar de mid deleeuwen en in stemming zal bren gen voor de Breugheliaanse maaltijd die om zes uur op het kampeerter rein „De Boshoekbegint. „Concor dia" zal deze vrolijke smulpartij met os aan het spit en stromen bruisend gerstenat de nodige muzikale luister bijzetten. De drumband van „Con cordia" zal tussen half zeven en acht uur door Axels straten paraderen en om acht uur start op het Szydlow skiplein Cabaret „De Hoepel" met een uitgebreid programma met me dewerking van o.a. het accordeon duo Ria Maas - Theo Geerinck, de zingende stratenmaker, The Black Sisters en na afloop komt dan Cor Bilderbeek metmaar dat moet een verrassing blijven. Vrijdag 28 juni sen de Axelse bevolking en het leger naar voren komt. 's Middags om een uur wordt het modelkamp van de Roosendaalse commando's op het Concoursterrein geopend, waarna om half vier militaire demonstraties op het programma staan. Dan zullen de commando's, ondersteund door straaljagers van de luchtmacht, on der een heuse vuurdekking en met veel geweer geknetter en rookbomme- tjes, een gefingeerde aanval onder nemen in de omgeving van de Kin derdijk op een boerderijtje daar in de buurt. „Er is op gewonden ge rekend", vertelde de territoriaal be velhebber overste Van Giesen, Niet minder spectaculair is het op treden van een stuntteam straalja gers. Wat dit Whisky-stuntteam o.l.v kapitein N. J. D. de Vrij uit Rilland en zijn mannen de luitenants Heij- ens en Van Bree uit Hoogerheide en sergeant I. Nieuwland alemaal durft, kan alleen maar als men er een paar duizend vlieguren in zo'n jet op heeft zitten. Om vijf uur stelt de Koninklijke Militaire Kapel met tam boerkorps zich op op het terrein bij „Het Centrum" aan de Zeestraat voor een muzikale rondgang, waarna de Kapel o.l.v. It.-kol. directeur R. van Yperen op het podium op het Szydlowskiplein een paradeconcert geeft, waarbij het de bedoeling is, dat iedereen tijdens de samenzang uit volle borst meezingt. De burge meester zal het voorbeeld geven, zei hij onlangs tijdens de persconferen tie. Tenslotte geeft de Koninklijke Militaire Kapel met tamboerkorps om half tien in ceremonieel tenue een taptoe op hetzelfde plein. Zaterdag 29 juni Zondag 23 juni Op zondag zal de zondagsrust ge ëerbiedigd worden en krijgt men ge legenheid te bekomen van de ver Deze dag zou men terecht een mili taire dag mogen noemen, waaruit duidelijk de vooral sinds de bevrij ding van Axel door de Poolse gene raal Szydloioski in september '44 ge groeide goede verstandhouding tus- De slotdag, tevens de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, wordt be gonnen met het hijsen van de vlag op de Markt om half tienwaarna de burgemeester i.v.m. de verjaar dag van Zijne Koninklijke Hoogheid een toespraak zal houden. Om tien uur volgt dan een vocaal concert door de chr. gemengde zangvereni ging „Asaf' o.l.v. de heer P. C. Brak man, waarna het optreden van Tha lia's showdrumband om half elf. Om elf uur worden de deelnemers aan de reünie van oud-Axelaars, gedacht wordt aan zo'n honderd personen, ontvangen in de raadzaal van het gemeentehuis, waarna speciaal ook voor hen om drie uur een reprise plaatsvindt van de grote historische optocht met daarop aansluitend om zes uur de Breugheliaanse maaltijd. Om half zeven maakt de stafmuziek kapel van de 16e divisie der Belgische landmacht uit Antwerpen een muzi kale rondwandeling om daarna op het Szydlowskiplein achtereenvol gens om kwart over zeven een con cert en om negen uur een taptoe te geven. De feestweek wordt om half elf bij de Kleine Kreek besloten met een daverend slotvuurwerk, dat zo men ons verzekerde, werkelijk gran dioos zal zijn en een waardig sluit stuk zal vormen voor het program ma ter gelegenheid van dit kroon- jaarfeest. Z Wat de Axelse ridder Jan van Mas- j semen indertijd precies uitgespookt Z heeft, weten we niet, maar dat het Z niet zo'n klein vergrijp moet zijn ge- weest, valt wel af te leiden uit de I Z straf die hem werd opgelegd. Een pelgrimstocht naar Jeruzalem was toch zeker in de vroege Middeleeu- Z wen nu niet bepaald een kleinigheid. Ridder Jan vertrok om pas vele Z maanden later terug te keren met j als bewijs voor zijn verblijf in het 5 verre H. Land een, zo vermeldt de historie, van top tot teen behaarde wildeman en een wilde-vrouw by Z zich. Aanvankelijk mochten deze twee niet binnen de stadswallen van 2 Axel gevoerd worden. Doch tenslotte, zo blijkt uit de flarden die van dit verhaal nog over zyn, dat de wilde- Z vrouw daar toch terecht gekomen is, gedoopt werd en de naam Johanna Z kreeg. Wat er verder van haar ge- worden is, daarover laat de historie ons in het ongewisse of beter, dat wordt aan de fantasie van de lezer overgelaten.

de Stem | 1963 | | pagina 17