Kabinet wankelde in Profumo-debat Superbrede basis nog steeds theorie Achter de verkoop moet met de zweep worden gezeten IN MEMORIAM E. H. B. BRADER Staat derde Wostok klaar voor de start? rauwe MacMillan in een storm van kritiek Arrestatie Onze Vader ongrondwettig Ongeschikt! Mr. Albania, nieuwe president-directeur KLM UILTJE DAGBLAD VOOR ZEELAND Bedrogen doch geen bedrieger Vreemd stuk in De Volkskrant KARD. MINDSZENTY NIET NAAR ROME Veranderlijk Samenwerking wordt eis DINSDAG 18 JUNI 1963 X9W. Gfltf» Kajiingiti «n Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 Rjnen) - Postgiro 1114111 Sktit 103e JAARGANG No. 24310 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) BRITSE REGERING WINNAAR Premier Harold MacMillan op weg naar het Lagerhuis. PUNTEN Premier MacMillan en zijn conservatieve regering hebben maandagavond een meerderheid van 70 stemmen gekregen na het debat in het Lagerhuis over hun behandeling van de zaak-Profumo. Als alle conservatieven de regering steunen heefr zij een meerderheid van 97 stemmen, zodat dus 28 conservatieven tegen de regering hebben gestemd. Toen de uitslag werd bekendgemaakt werd er van de kant van de oppositie „treed af" geroepen. Harold Wilson, de leider van de oppositie, vroeg de voorzitter van het Huis toestemming om MacMillan naar zijn plannen te vragen. Hij kreeg deze niet. Toen premier MacMillan de Kamer verliet, schreeuwden aanhangers van Labour opnieuw langdurig „treed af'. Regeringsaanhangers brachten de premier staande een ovatie. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. De Kort ontvangt vandaag en mor gen liet antwoord van de fractieleiders der K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R. en C.H. U. op zijn ontwerp basisprogram. De fracties hebben er gisteren (uitgezon derd de P.v.d.A., die vanmorgen verga dert), langdurig op gestudeerd. In politieke kringen bestaat de indruk dat het ontwerpprogram van dr. De Kort in grote lijnen voor de K.V.P., A.R. en C.H.U. aanvaardbaar is. De P.v.d.A., maar ook de V.V.D. hebben op enkele punten nog moeilijkheden. Zo verlangt de P.v.d.A. onder meer, dat de algemene middelen worden aangewend voor een verdere optrekking van de A.O.W. Hier over staat niets in het program-De Kort. De liberalen wensen onder meer een na dere toelichting op de regeling voor de commerciële televisie en de perspectie ven van een belastingverlaging. Toch zullen de socialisten en de V.V. D., naar men aanneemt, wel al het mo gelijke doen om zich niet zelf buiten spel te zetten. Theoretisch is het dus niet uitgesloten dat er op basis van een pro gram een vijf-partijenkabinet uit de bus zou komen. Ook de vraag van dr. De Kort of men bezwaar heeft tegen een Vijf-partijenkabinet op zich, zou, zij het niet zonder reserves, door de 5 betrok ken fractieleiders ontkennend zijn be antwoord. De meeste bedenking op dit punt heeft overigens de C.H.U. Hun frac tieleider, mr. Beernink. gaat vandaag naar dr. De Kort om onder meer op dit punt nadere opheldering te vragen. Voorlopig neemt men aan dat zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. nog bij het for- matiespel betrokken zijn. Dat houdt dan in dat de hoop van dr. De Kort, dat een van beiden zich zelf buiten spel zou plaatsen, niet in vervulling is gegaan. Zal dr. De Kort nu eindelijk zelf gaan kiezen? Op het Binnenhof is men daar van nog niet zeker. De formateur heeft nog meer mogelijkheden om de V.V.D. en/of P.v.d.A. klem te zetten. In dit verband werd geattendeerd op de problemen bij de uitwerking van het ontwerp-program, de bindingskwestie en de zetelverdeling. Ergens zal er wel iemand moeten afvallen. Het probleem is evenwel dat dit spel wel wat doorzich tig is. Dr. De Kort zou ook zelf wel eens in de hoek gedrukt kunnen worden. In politieke kringen is gisteren nogal wat te doen geweest over een gezien tijdstip en vorm nogal opzienbarende publikatie in de Volkskrant. Daarin wordt van „bevriende zijde" een onver huid pleidooi gehouden voor een her nieuwd samengaan van de K.V.P. met de P.v.d.A. Deze interventie wordt toege schreven aan de K.A.B.-leiding. Bij in formatie is ons gebleken dat zeker niet alle K.A.B.-bonden het eens zijn met de strekking van de Volkskrantpublikatie. Overigens, de K.A.B. is niet de enige die de politieke koers van de K.V.P. helpt bepalen. In dit verband is het vermel denswaardig, dat het partijbestuur van de K.V.P. vanavond in extra vergade ring bijeen komt. De partijleiding der K.V.P. heeft er kennelijk behoefte aan nog eens in eigen kring te peilen naar welke kant de voorkeur uitgaat. Deze partijraadsvergadering verstrekt de in druk. dat men binnen de K.V.P. zelf ook nog niet klaar is met de keuze tussen P.v.d.A. en V.V.D. tend sarcasme: „Ik hoop dat u spoedig zult aftreden om plaats te maken voor een jongere regeringsleider". De socia listische oppositie, met Wilson in het eerste gelid, liet geen spaan van de premier heel. Wilson werkte met ter men als „plichtsverzaking, misleiding en belediging van het parlement", „Gij zijt niet medeplichtig, dat geloven we nu wel", riep Wilson. „Maar wel zijt ge to taal ongeschikt voor uw hoge ambt". Wilson schermde verder met oncontro leerbare vermoedens, o.a. over een wijd vertakt netwerk van de onderwereld dat zich tot in de regering uitstrekt. Het ging er volgens Wilson vooral om, dat Profu- mo in het parlement heeft gelogen toen zijn handel en wandel ter sprake kwam en Wilson geloofde dat één of meer mi nisters hem hebben gedekt. Over dr. Ward, de hooggeleerde soute neur die regeringspersonen in contact bracht met de prostituée, zei Wilson: „Deze Ward was geen spion, doch wel een instrument voor spionage". Wilson verweet de premier vooral een indolente, nonchalante houding toen het schandaal hem eenmaal ter ore was ge komen. „Dit was een gokspel met de vei ligheid van het land", zei Wilson. Het zijn voor premier MacMillan be nauwde uren geweest. Zag hij anders met een pokerface de zwaarste parlementaire ontmoetingen tegemoet, gisteren was hij asgrauw toen hij opstond om op de felle kritiek van oppositieleider Wilson te ant woorden. MacMillan vocht voor zijn po litieke bestaan en hij wist het. Hij kende dat de Britse geheime dienst hem vijf maanden lang onkundig had gelaten van het feit dat Christine Keeler door „iemand" (de naam van de Rus Ivanov wordt nu niet meer genoemd omdat hij vrijuit schijnt te gaan), was opgestookt om Profumo staatsgeheimen te ontfutse len. MacMillan hoorde van het schan daal in mei van dit jaar, terwijl er al in januari politierapporten over de verhouding tussen Profumo en de prostituée waren. Zoals bekend moest Keeler haar klant vragen wanneer de V.S. kernladingen voor raketten naar West-Duitsland zouden sturen. Bijna tragisch was MacMillan toen hij uitriep: „Ik kon niet anders han delen dan ik gedaan heb. Ik weet dat ik geen eerloze ben geweest. Ik geloof rechtvaardig te zijn geweest en het Lagerhuis zal van mening zijn dat ik ben opgetreden met tact en voorzichtigheid". In zijn antwoord zei MacMillan wan hopig, dat hij Profumo op diens woord had geloofd toen deze zei dat hij zijn relatie met miss Keeler had verbroken. „En de veiligheidsdienst beschikt niet over de middelen om iedereen te con troleren. Bovendien zou een voortdurende controle op het privéleven van de minis ters de kans op misbruik en dwinge landij heel groot maken". In het begin van dit jaar waren rapporten over vragen die dr. Ward aan miss Keeler had gesteld, vragen die op plannen voor spionage wezen. De veilig heidsdienst wist ervan, maar op de ver klaring van de prostituée dat zij de be treffende vragen niet aan Profumo had gesteld, ging het licht weer op groen en men vond het niet belangrijk genoeg de premier in te lichten. De oppositie toon de één rij open monden toen dit gezegd werd. MacMillan eindigde als een veroor deelde zijn toespraak tot het Lagerhuis met de woorden: „Wij zijn allen bedro gen, ik ook, maar wij hebben niet aan het bedrog deelgenomen". Op de gereserveerde tribune keken mevr. MacMillan en een dozijn ambassa deurs naar de arena. Zondagavond heeft Scotland Yard een vriendin van Christine Keeler, op het punt om naar Spanje te vertrekken, ge arresteerd. Het was Marylin Rice-Davies, ook een „relatie" van dr. Ward en even eens een beoefenaarster van werelds oudste beroep. De preventieve hechtenis, van dr. Ward is voorlopig met een week verlengd. Wanneer hij voor de rechtbank zal ko men is nog niet bekend. Wel staat het vast dat Christine Keeler getuige zal zijn in de zaak tegen deze specialist. De aanklacht tegen Ward behelst onder meer: souteneurschap. Er zullen nog an dere beschuldigingen volgen. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat kardinaal Jozef Mindszenty, de Hon gaarse primaat die sedert 1956 in de Amerikaanse legatie in Boedapest asiel geniet, besloten heeft niet het conclaaf in Rome bij te wonen omdat hem de toestemming om daarna naar Hongarije terug te keren geweigerd is. De kardinaal was aanvankelijk, aldus wordt bericht, van plan om wel naar Rome te gaan en vorige week zijn hier toe in Rome Vaticaans-Hongaarse bespre' kingen gehouden. De Hongaarse rege 2'ing wilde toen echter geen waarborg voor vrije terugkeer van Mindszenty naar de Amerikaanse legatie in Boeda pest geven. In de conclaaf ruimte in het Vaticaan zal dus de cel met het nummer 21, die voor kardinaal Mindszenty was inge richt, onbezet blijven. DE RUSSISCHE vice-premier Mikojan is weer in het openbaar verschenen na en kele weken met griep en een nierziekU te bed te hebben gelegen. Hij was aan wezig bij het telefoongesprek tussei Kroestjev en de astronaute Teresjkova. IN EEN gasfabriek in Barcelona is een gascilinder ontploft, waardoor vijf arbei ders werden gedood en acht ernstig ge wond. DE 21-JARIGE Oxfordstudent Paul Lay- land protesteerde niet, toen mede-stu denten hem aan de traditionele onder dompeling in een rivier onderwierpen nadat hij tot voorzitter van een discus siegroep was benoemd. La.vland bleef echter onder water en verdronk voor men hem kon redden. De gewillige stu dent kon niet zwemmen. DE DUITSE generaal Johan Adolf graaf van Kielmannsegg zal in juli de huidige opperbevelhebber van de landstrijd krachten van de NAVO in Midden- Europa, generaal Speidel, aflossen. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bijbellezing en het bidden van het Onze Vader op openbare scholen on grondwettig verklaard. Vorig jaar verklaarde het hof in een dergelijk geval het bidden van een „al gemeen" gebed op de Newyorkse open bare scholen ongrondwettig. Over deze uitspraak is toen een heftig openbaar de bat ontstaan. Aan de ene kant zei men dat God van de school werd uitgesloten aan de andere kant dat de uitspraak het grondwettelijk beginsel van de schei ding van kerk en staat volgde. De nieuwe uitspraak is uitgelokt door ouders van schoolkinderen in Maryland en Pennsylvania, een godloochenaar en de anderen unitaristen. die bijbellezing en bidden van het Onze Vader aan het begin van de schooldag een schending van genoemd beginsel en van de gods dienstvrijheid noemden. Slechts één van de negen rechters dis tantieerde zich van de uitspraak. Advertenties Slechts weinig sprekers waren dit met de premier eens en de eerste conserva tief die het woord voerde zei met bij- IN DE MAAND mei zijn 2246 zeesche pen met een gezamenlijk netto-register- tonnage van 5,6 miljoen ton de haven van Rotterdam binnengelopen. (In mei 1962 waren deze cijfers resp. 2269 en 5,4 miljoen). Een overzicht van de uitvaart plechtigheid voor paus Joannes XXIII, welke maandag in Vati caanstad is gehouden. In het mid den van de absis de katafalk met de driekroon. Bij de plechtigheid waren 83 regeringen en interna tionale organisaties vertegenwoor- Een produkt van de Sikkens Groep, h56K,vrM ?Chtil?l- medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: ,0pnpfn:lr temperaturen met fUntl m van liet land met ni.T. ?rLngen duidelijke wind regen emRC regcn of mot" ondnedr3 ll:08Z uur°nder 21'°2 UUr' Maan SguSr.Mn °P 419 UUr' Maan °P Qaat ia per trein? Meestal per doos! uw dierbare sigaar VOORAAN tft (Van onze Haagse redactie) „Ik ben mij er volledig; van bewust dat de taak die mij wacht geen sine cure is en ik wil mij er dan ook van daar niet met enige welluidende kre ten van af maken. Het enige dat ik u wil zeggen is, dat ik mijn ervaring in handel en industrie en niet te verge ten in het verkeer met overgave ter beschikking wil stellen van een zaak die ons allemaal ter harte dient te gaan". Dit zei maandagmorgen de nieuwe president-directeur van de K.L.M., mr. H. Albarda, tijdens een persconferentie, waarmee hij terstond na zijn aanwij zing voor wellicht een van de moei lijkste opdrachten, die er momenteel in Nederland te geven zijn, het gezond maken van de K.L.M., blijk gaf niet bang te zijn voor publiciteit. „Wat de voornaamste taak voor de K.L.M. terstond zal zijn?", vroeg hij zich af. „Dat is de agressieve aanpak van de verkoop". „Er zal een vijfde directeur worden benoemd, die speciaal met de verkoop wordt belast. Wie die vijfde directeur zal zijn? De heer Albarda gaf te kennen: „Ik ben met een man van buiten het be drijf in onderhandeling. Als ik met hem tot een akkoord kan komen, zal ik dol-gelukkig zijn. Die verkoop, daar moet met de zweep achterheen geze ten worden". Mr. Albarda kent het K.L.M.-bedrijf reeds door zijn zeventienjarige erva ring als lid van de raad van bestuur. Hij verheelt het niet: „Het was een of fer voor mij om de functie van presi- dent-directeur te aanvaarden. De lucht vaartmaatschappij heeft een uitstekend korps vliegers, grond- en cabineperso neel. Ons produkt is goed. maar het moet beter worden verkocht. Dat is mijn uitgangspunt bij de aanvang van mijn werk bij de K.L.M.". „Mijn opvattingen ten aanzien van de samenwerking in de luchtvaart in het algemeen en met name in Europa, is geheel gelijk aan die welke reeds ge ruime tijd door de K.L.M. wordt voor- gestaan. Ik acht een samenwerking op luchtvaartgebied vroeg of laat een lo gisch gevolg van de technische en luchtvaartpolitieke ontwikkeling", zegt mr. Albarda. En zich nog precieser uitdrukkend zegt hij: „De Europese maatschappijen zullen door de techni sche ontwikkeling werden gedwongen op de duur tot een hechte samenwer king te komen. Er zal een „Europair" moeten komen. Wanneer we over su personisch luchtvervoer willen gaan praten, zal er echter samenwerking moeten komen. Er is in Europa geei enkele maatschappij, die zich alleen su personische vliegtuigen kan veroorlo ven. Hoelang we nog van het superso nische verkeer verwijderd zijn? Ik schat zeven a negen jaar". „De mogelijkheid van samenwer king met de (Indonesische) Garuda is aanwezig", zegt mr. Albarda op een vraag. „Natuurlijk is die aanwezig, want in het verleden is die samenwer king altijd uitstekend geweest. Het zou voor beide landen in het vlak van het zoeken naar een brede samenwerking een duidelijke prestatie zijn, indien de K.L.M. en de Garuda voorop zouden gaan bij het bereiken van een akkoord. Het begin is er. De beide maatschap pijen zijn elkanders generaal-agent in de respectievelijke landen". Mr. H. Albarda, de nieuwe presi dent-directeur van de KLM, ge fotografeerd tijdens de maandag ochtend door hem gehouden pers conferentie in Den Haag. EEN vreselijke slag heeft ons bedrijf en heeft ons per soonlijk niet minder getroffen: de heer E. H. B. Brader, direc teur van Dagblad De Stem, is in de nacht van zondag op maan dag op 58-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Bijzonder tragisch is dat ver scheiden, omdat juist een week tevoren zijn 20-jarige zoon en naamgenoot Eelko was gestor ven en j.l. donderdag ten grave gedragen. Deze dood heeft de heer Brader heel sterk aan gegrepen en het is te veel ge weest voor het toch al niet sterke hart. We kunnen het ons nauwe lijks realiseren, dat zijn persoon niet meer als centrale figuur in ons bedrijf zal zetelen. Een werkzaamheid van 32 jaren heeft hem zo geheel en al met de krant doen samengroeien, dat we nu verbijsterd voor een leegte staan, waarvan we de omvang nog niet kunnen be vroeden. Hij beeft met zijn nooit aflatende werkzaamheid, met de gehele inzet van zijn persoon de krant gediend en al ziin medewerkers geïnspireerd, om haar op te stuwen tot de hoogte van thans. De heer Brader is in 1905 ge- horen te Rotterdam, doorlieo de H.B.S. en leerde op fabrieks- kantoren te Eindhoven en Venlo het zakenleven kennen. Als 26-iaricfe joneeman werd hij aangetrokken door „Neer landia", dat hem eerst een half jaar in Maastricht te werk stel de en toen in oktober 1931 be noemde tot „corresoondent" en rechterhand van de directeur van het Dagblad voor Noordbra bant en Zeeland in Breda, de heer L. van der Grinten. Toen laatstgenoemde in 7 937 naar het hoofdkantoor in Utrecht ver trok. werd de heer Brader eerst waarnemend chef de bu reau, om al spoedig als chef de bureau te worden aangesteld. Als commercieel leider heeft hij toen veel bijgedragen tot de uitgroei van het dagblad tot een groot regionaal katholiek or gaan. De oorlog kwam cn welke lijdensweg de leider van een krantenbedriif toen moest gaan. Iran een niet-ingewijde zich niet indenken. HPOEN na de bevrijding van J[ Breda „Dagblad De Stem" oprees, lae het voor de hand, dat de heer Brader in de com merciële leiding een belangriike rol zou vervullen. Hii we^d eerst, adiunct-direeteur en in 1948 volgde zijn benoeming tot direc teur. In een somber vertrek van een oud gebouw zat hij vol zonnig ontimisme en energieke vast beradenheid. om ziin krant. „d«" krant uit te bouwen tot de frootste in het gehele Zuiden. Daar werd geconfereerd en ge- corresnon^eerd. p-etejefone^rd en gejnsnirgord. daar out,r'UP* bn 7U0 «dewakers daar wist hii Tak«liUro p-esT»rebk#m met ziin bonhnmmie en humor te krui den, daar h««ft hii ook nersoon- lük bemoediging on troost ge geven aan bon die om raad kwamen vragen. "PVn grondige verbouwing, die gel ijk stond met een totale vernieuwing van behuizing en apparatuur, bracht on voorstel- hare rnoeiliikhed°n met zich. maar d<* heer Brader toonde juist in zu^ke omstandigheden zhn hiizondprp ffavpn van nlanriricr en organisatie, zodat het bedriif zonder harren voortaanc kon vrnd^n. Grnfp bewondering wekte onk de pakketten a cUp voor "Poolse kinderen in 1954. die tot een lawine aangroeide en die wonderen van improvi satie en insnanning vergde. Kort daaroo dwong een hart infarct hem tot opn korte pe riode van rust. Tn een nieuw ^«honw maar met, de oude geest drift ging zijn activiteit weer op volle toeren draaien en zijn zilveren feest bij „Neerlandia" vierde hii in april 1956 in volle opgewektheid. Een glanspunt werd ook de viering van het honderdjarig bestaan van de krant in 1960, bij welker voor bereiding de heer Brader weer al zijn talenten ontplooide. Het was een alleszins verdiende en door ieder toegejuichte gebeur tenis, toen de burgemeester van Breda hem te dezer gelegenheid het ridderkruis van de Orde van Oranje Nassau verleende. A L deze bijzondere activitei- ten echter kunnen niet overschaduwen het taaie en moeizame zwoegen van iedere dag, om de talloze moeilijkhe den van een zich voortdurend uitbreidend bedrijf het hoofd te bieden. Het krantenwezen is in volle evolutie en dit vergt van de leiders een voortdurend aan passen, een vooruit zien, een herzien van methodes en werk wijze. De heer Brader bezat de bijzondere gave dat wat ver ouderd raakte, los te laten en het nieuwe bedachtzaam te keu ren en voorzover het hem goed voorkwam ook onbevreesd toe te passen. We verliezen in hem een com mercieel leider zonder weerga, doch we verliezen in hem nog veel meer. Namelijk een mens van zo hartelijke gesteldheid, dat het telkens een vreugde was hem te ontmoeten en als vriend te begroeten. Voordat er grote verhandelingen over werden ge schreven, wist de heer Brader al wat „human relations" warep, wat het was een bedrijf zodanig te inspireren, dat het een hedrijfsgemeenschan werd. Hij behoefde geen plichtsvervulling af te dwingen, omdat zijn voor beeld van plichtsvervulling, met geestdrift volbracht, inspirerend werkte voor allen. Het was hem eigenlijk een verdriet, dat hij bij het groeien van het bedrijf niet alle bedriifsgenoten persoonlijk meer kon kennen, maar hij ken de er toch velen en hii was een raadsman ook in persoonlijke noden. WIJ van de redactie mochten in hem waarderen, dat hij altijd verantwoordelijkheden respecteerde. welke niet op zijn terrein lagen. In veel wijder kring dan het hedriif telde hii tal van vrien den. Ziin collega's in het district Breda koz^n hem tot voorzitter van de federatie der werk geversorganisaties in het boek- drukkersbedrijf. Allen staan bij deze doods baar vol eerbied en droefheid. De gedachten gaan heel in het bijzonder uit naar zijn echt genote en drie zoons, die in acht dagen tiids twee keer de dood hebben horen aankloppen. Er wo^dt hun een last ongelegd. die vnlfput; rnon<=pUik« maat. schier niet t.e dragon i's. Slechts het ge lovig bewustzijn, dat ook het leven en denken van hun ge storven man en vader steeds doorstraalde, kan in deze storm van verdriet houvast geven. Hun moge de heldhaftigheid ge schonken worden, te bidden wat Ho r>;ihpl ons voorzegt- De Heer heeft gegeven, de Heer heeft r^nnmrvn. He naam des Heren zij genrezenB. Met gespannen aandacht volgen miljoenen mensen de ruimte- vlucht van Valery Bykovsky, die gisterenavond al meer dan vijftig maal om de aarde had gecirkeld, en van Valentina Teresjkova, die er vijftien ronden op had zitten. De twee astronauten vertelden via de radio dat zij het uitstekend maakten. Zij hadden hun voorgeschreven handelingen correct verricht en genoten gisterennacht van een welverdiende slaap. Valentina hoorde zelfs de wekker niet aflopen. Er komen ook nadere bijzonderheden op zich niet meer dan aardige details over Valentina los. Zij draagt b.v. een ruimtepak dat een tikje eleganter is dan dat van haar mannelijke collega. Op de linkerborst van het pak is een witte duif tussen zonnestralen geborduurd. „Tass" vertelt tussen het dorre politieke nieuws door, dat Valentina een echte vrouw is, dol op parfum en snuisterijen. Zelfs het merk werd genoemd. Valentina zal er wel liters van ontvangen als zij geland is. Wanneer haar capsule naar de aarde terugkeert is niet bekend. De landing van Bykovsky werd door een Japanse geleerde vannacht of vanmorgen ver wacht. Op een observatiepost in Ohio (V.S.) stelde men vast dat de Wostok 5 (over ste Bykovsky) een andere baan volgt, 300 km meer westelijk. De banen van de ruimteschepen kruisen elkaar op twee punten. Gisteren hebben de twee capsules el kaar weer „ontmoet", hetgeen wil zeg gen dat zij op gezichtsafstand van elkaar gekomen zijn. Een Britse geleerde meen de dat er misschien nog een derde ruim teschip gelanceerd zal worden, zodat er een „samenkomst" in de ruimte kan plaatsvinden.

de Stem | 1963 | | pagina 1