VANDAAG Beraad van kabinet van dr. De Kort Hartmassage redt .vermoorde' vrouw Tal van negers gearresteerd te Jackson Dreigende k.o. na geslaagde éérste ronde Britse raket naar Australië COTY Vier ministers hebben steun opgeschort Bliksem doodt landbouwer smaak! DAGBLAD VOOR ZEELAND Sjef Cassiers (het manneke) kreeg levenslang rijverbod voor 24 uur dient Uw oplossing van de Pinksterprijsvraag in ons bezit te zijn Enkele opklaringen Wankelende positie Onder zware druk Eerst onderzoek naar kabinet van vijf partijen TE PRINSENBEEK Kan het sneller? Voor 90 procent Voorkeur voor VVD? ZUID-VIETNAM Bevolking steunt de Boeddhistische priesters Na aanslag door haar man in Luiki BOKSER SLOEG DADER NEER Zes gewonden bij rel in Georgetown r VANDAAG BEGRAVENIS VAN EVERS In rust studeren Nederlaag voor Kennedy CADEAU-SIGAREN BLIJVEN DROOG COTY •4 - r 103e JAARGANG No. 24307 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Rruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor Cod, Koningin en Vaderland Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 woruen op Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon VRIJDAG 14 JUNI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 2893) MACMILLAN TOCH WEER IN Harold MacMillan, de onverstoor bare. (Van onze Belgische correspondent) De Antwerpse rechtbank heeft donder dag de bekende komiek Sjef Cassiers, voor de kijkers van de Vlaamse televisie vooral bekend als het manneke, een door hem gecreëerde Chaplinachtige figuur, tot een boete van 12.000 B.f. en levenslang rijverbod veroordeeld. Cassiers was het laatste jaar liefst drie maal betrapt op het besturen van een auto onder invloed. Eenmaal reed hij zijn auto te pletter en een volgende maal werd hij mond- en handgemeen met de bekeurende politieman. „Ik kende hem slechts als erelid van de melkbrigade", zei het O.M. droogjes. „Ik betreur grotelijks dat hij naar de al coholbrigade is overgelopen". HET NAUW Voorzichtig spel Premier MacMillan van Engeland lieeft gisteren, de tweede maal in evenzoveel dagen, beraad gevoerd met zijn ministers over de zaak Profumo. Toen het kabinet in conferentie was, gebeurde dal te midden van berichten, dat tenminste vier ministers van plan waren aan te dringen op liet onmiddellijk aftreden van MacMillan. DE SOVJET-UNIE wil een complete olie raffinaderij ter waarde van meer dan 100 miljoen pond van Engeland kopen. Harold Wilson, de Engelse oppositieleider, die momenteel een bezoek aan Rusland brengt, geloofde niet dat de levering zou botsen met de Engelse verplichtingen krachtens de Westerse embargo's op stra tegische goederen. pR. DJ AL AL ABDOH, een Pers, die hoofd is geweest van het Untea-bestuur op Nieuw-Guinea. is gisteren op paleis Soestdijk ontvangen door koningin Ju liana. PRESIDENT SOEKARNO vertoeft mo menteel voor een week in Rome. Hij zal om. een krans leggen op het voorlopige graf van paus Joannes. Op het Quirinaal wordt hij in audiëntie ontvangen. DE COMMUNISTEN in Laos hebben een aanval gelanceerd op de stad Attopeoe. die verdedigd wordt door rechtse groe pen. Pogingen om het gevecht te doen be ëindigen worden gedaan door de Engelse en Russische ambassadeurs. DE BIOSCOPEN in Deventer zullen spoedig weer draaien. Sinds 26 april zijn Jij gesloten geweest in verband met een belastingconflict met de gemeente. De zeven weken sluiten hebben de exploi tanten gebruikt om b. en w. inzage in hun moeilijkheden te geven. Gevolg daar van was een voorstel aan de raad tot ^Haging van de vermakelijkheidsbelas- EEN BRANDKAST met f 3000,- is ge- uit een verwarmings-technisch be drijf in Enschede. De dieven reden de fast °P een steekwagen naar buiten en laadden haar op een auto van de firma, pe auto is teruggevonden, de brandkast niet. EEN AANVARING aan de Engelse zuid- °ostkust. waarbij vier schepen betrokken waren, betekende voor een Panamees ■cniD de ondergang. Het schip zonk, twee Bemanningsleden worden vermist. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Aanvankelijk; veel bewolking met Plaatselijk een regen- of onweersbui, later enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind, draaiend naar noorde- yke richtingen. Lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 21.00 uur. Maan onder 11.44 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan op 1.33 uur. De eerste ronde heeft de Britse minister-president overleefd: gis teren konden wij tenminste berich ten, dat alle ministers hun premier trouw zouden blijven. Het kabinet was toen even aangeslagen, meer niet. Thans heeft het er echter toch nog alle schijn van, dat de stoten onder de gordel tengevol ge van het schandaal Profumo niet langer gepareerd kunnen wor den en MacMillan toch nog k.o, zal gaan. De leider van de groep opstandigen in de regering is, naar algemeen gevoelen, de 50-jarige minister van Gezondheid. Enoch Powell. De officiële reactie, na de tweede kabinetszitting van gisteren was aldus: „Geen enkele minister heeft tot nu toe verklaard te willen aftreden en er is ook niets bekend over kabinetsle den, die dit wel zouden willen doen". De Britse pers blijft echter namen noe men van verscheidene ministers die, naar hun mening, mogelijk de val van de re gering kunnen veroorzaken, indien zij hun ontslag zouden aanbieden. Alsdan zou de toch al wankele positie van MacMillan te zeer worden verzwakt. Minister Powell had, zoals ook de an dere ministers, een zeer ernstige uitdruk king op zijn gezicht toen na 75 minu ten de vergadering van het kabinet was afgelopen. De enige ministers die zich tot sober commentaar lieten verleiden, waren lord Hailsham van wetenschappen, en vice- premier Richard Butler. Op de vraag of de regering verwachtte dat ze intact zou blijven, antwoordde lord Hailsham: „Probeert u dat maar uit te vinden". Butler zei slechts: „Natuurlijk hebben we het gehad over de zeden". Insiders zeiden, dat de atmosfeer van vertrouwen, die de kabinetsver gadering van woensdag markeerde waaromtrent wij gisteren uitvoerig hebben bericht in de tweede zitting op opmerkelijke wijze afwezig was. De oppositie tracht op alle mogelijke manieren munt te slaan uit het schan- daal-Profumo. Patrick Gordon Walker, de „minister van buitenlandse zaken" van het socialistische schaduwkabinet, is gis teren teruggekeerd van een bezoek aan de Sovjet-Unie. Hij verklaarde: „Ik ben van mening dat MacMillan moet heen gaan. Dat is, geloof ik, de laatste dienst die hij het land nog kan bewijzen". Walker, die in de Sovjet-Unie de leider van de Britse Labourpartij vergezelde, heeft die trip bekort. Jo Grimmond, de leider van de Britse liberale partij, heeft zijn voorgenomen bezoek aan Zweden uit gesteld teneinde het op maandag a.s. te houden debat over de zaak-Profumo te kunnen bijwonen. Alles concentreert zich dus op het debat van maandag. Verschei dene kranten, zoals de Times, de Daily Telegraph en de Daily Mirror, eisten gis teren het aftreden van de regering. De invloedrijke Times schreef: „Alles wat de ministers zullen doen of nalaten zal van invloed zijn op de conservatieve partij. Men kan zeggen dat de ministers niet persoonlijk schuldig zijn, maar zij ma ken deel uit van een kabinet, dat Pro fumo een hoge post gaf. Er moet een of fer worden gebracht om het vertrouwen van het publiek te herstellen". MacMillan wordt aldus wel onder bij zonder zware druk gezet. Daar komt bij dat Colin Jordan, de leider der Britse nationaal-socialistische beweging, de pre mier een brief heeft geschreven, waarin hij hem medewerking heeft toegezegd voor het verschaffen van inlichtingen over „een groep homoseksuelen, die be derf om zich heen verspreiden en de vei ligheid van het land in gevaar brengen". Jordan is bereid „zeer gedetailleerde ge gevens" over deze groep te verschaffen, waarin zich naar zijn zeggen parlements leden, hoge burgerambtenaren en zelfs leden van de Britse geheime dienst be vinden. Het schijnt dat vele Britse conservatie ven zich veel ongeruster maken over het uiteindelijk lot van hun partij, dan over de vooruitzichten van MacMilJans politie ke loopbaan. Enkele conservatieve Lager huisleden, onder wie een tweetal gewe zen ministers, spreken openlijk over de mogelijkheid van politieke zetten die MacMillan tot heengaan zouden kunnen nopen. Aldus blijft de toestand uiterst onze ker. Zoals gezegd: MacMillan is op de rand van een k.o. Meer dan eens heeft in een dergelijke situatie de gong red ding gebracht: er kwam wat verademing. Zal dit in Engeland ook het geval zijn? (Van onze parlementaire redactie) Dr. De Kort ontvangt maandag achtereenvolgens de fractieleiders van de P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. alsmede de heer Andriessen die thans optreedt als waarnemend voorzitter van de KVP-fractie. De formateur zal de fractieleiders bij die gelegenheid met een monde linge toelichting een conceptbasis- program overhandigen voor een vijf-partijen-kabinet. Over de zetelverdeling, die dr. De Kort voor een vijf-partijenkabinet voor ogen staat, worden de fractieleiders echter nog in het ongewisse gelaten. De zetelverde ling is in het gesprek van maandag be slist niet aan de orde, ve2'klaarde de woordvoerder van de formateur gisteren avond. Desondanks zullen de fracties in het begin van de volgende week een uit spraak moeten doen. Dr. De Kort ver wacht de uitslag van het fractieberaad uiterlijk woensdagmorgen. Aan de hand van de antwoorden hoopt hij dan de conclusie te kunnen trekken of een vijf-partijenkabinet al dan niet verwezenlijkt kan worden. Als de moge lijkheid erin zit, volgen nadere bespre kingen, ook over de zetelverdeling. Wil men geen vijf-partijenkabinet dan zal de formateur de vorming van een vier-par- tijenkabinet ter hand gaan nemen. Reeds tijdens de informatie van prof. Romrne is duidelijk geworden dat een vijf-partijenkabinet heel weinig kans van slagen heeft. Het hernieuwde onderzoek in die richting door dr. De Kort wordt dan ook in politieke kringen niet serieus genomen. De formateur speelt het spel uiterst behoedzaam, concludeert men. Hij (Eigen nieuwsdienst) Gisterenmiddag is omstreeks een uur tijdens een kort onweer de 60-jarige land bouwer M. A. Blom uit Prinsenbeek door de bliksem getroffen en gedood. De heer Blom was met twee van zijn zoons nabij zijn woning aan de Brielse- dreef 17 op het land aan het werk toen het onweer losbrak. Het slachtoffer moet vrijwel op slag gedood zijn. probeert als het ware notarieel vastge legd te krijgen of een vijf-partijenkabinet al dan niet te vormen is. Men kan hem later dan niet het verwijt maken dat hij bij voorbaat een groepering, de P.v.d.A. of de V.V.D., buiten de regering heeft gehouden. Ook al heeft men begrip voor de voor zichtigheid waarmee dr. De Kort het po litieke schaakspel speelt, toch vraagt men zich hier en daar af of hij het ge wenste resultaat, gebruik makend van de bevindingen van prof. Romme, niet wat sneller zou kunnen bereiken. Men be gint op het Binnenhof naar de kalender te kijken. De verkiezingen zijn nu al een maand achter de rug en nog steeds moet de eigenlijke formatie, de vorming van een vier-partijenkabinet, beginnen. De K.V.P. zal, betoogt men, toch langzamer hand moeten beslissen met wie ze in zee wil gaan, met de socialisten of met de liberalen. Naar verluidt zou het basisprogram dat dr. De Kort maandag aan de fractieleiders voorlegt, voor 90 pro cent voor alle partijen aanvaardbaar zijn. In het resterende deel liggen evenwel grote moeilijkheden. Niemand ziet bijvoorbeeld hoe dr. De Kort het verlangen naar belastingverla ging, dat sterk in de V.V.D. leeft, zou kunnen combineren met de wens der so cialisten 400 miljoen uit de schatkist be schikbaar te stellen voor een verdere uit bouw van sociale voorzieningen. Men neemt vooralsnog aan, dat dr. Dc Kort, vooral als men de finan- ciecl-economische problematiek in wat breder vlak ziet, meer denkt in de richting van de V.V.D. dan in die van_de P.v.d.A. In "fbcialistische kring wordt met de dag het vermoeden sterker, dat dr. De Kort in feite reeds zou hebben gekozen voor de V.V.D. Dat verklaart ook het op treden van prof. Vondeling in de kwestie van het premierschap. Prof. Vondeling roept nu, dat dr. De Kort premier moet worden. Hij weet natuurlijk ook wel dat men dr. De Kort niet algemeen als de meest aangewezen minister-president ziet. Zijn roep om De Kort moet dus wel zijn ingegeven door een behoefte om moeilijkheden te maken. Dr. De Kort praat vanmorgen nog met de minister van Maatschappelijk Werk, mej. Klompé. Onderwerp van gesprek is de jarenlange strijd van dr. Klompé om het werkterrein van het ministerie van Maatschappelijk Werk uit te breiden. Een drijvende kraan laadt hier de keurig verpakte lanceerinrichting met een Blue Streak-raket, in de Koning George V-haven in Lon den aan boord van het schip „Nar- dana". De raket, 26 ton zwaar en ruim 20 meter lang. zal op het proefterrein van Woomera in Australië worden beproefd. De Blue Streak zal op 10 juli in Ade laide worden gelost en verder over de weg worden vervoerd. De ra ket is het eerste produkt van ELDO, de European Launcher De velopment Organisation. De boeddhistische leiders in Zuid-Viet- nam krijgen in hun strijd tegen de katho lieke president Ngo Dinh Diem over de beweerde godsdienstige achterstelling, steeds meer de steun van de bevolking. Het verbranden van een boeddhistische priester heeft sterke emoties opgeroepen bij de over het algemeen flegmatieke en gedisciplineerde bevolking van Zuid Vietnam. Gisteren voegde de bevolking zich voor het eerst achter de boeddhistische pries ters. De politie kon slechts met moeite ongeregeldheden voorkomen door het af zetten van de straten met prikkeldraad, Vele Amerikaanse functionarissen in Zuid-Vietnam vrezen, dat als gevolg van de wijze waarop president Ngo Dinh Diem optreedt in het ernstige geschil met de boeddhisten, die de meerderheid van de bevolking uitmaken, het huidige re gime de ploitieke bekwaamheid mist de bevolking op haar hand te krijgen in de guerrillastrijd met de communisten. (Advertenties) M AG /VVl TER INTRODUCTIE! Mocht u nog niet tot de gelukkigen behoren, die de vele voordelen van een lichtgewicht-costuum hebben teren kennen, dim biedt Hollenkarop U daarvoor tbans een pracht gelegenheid. Zeer scherp gecalculeerde lichtgewicht-costuunis in Terlenka en Trevira kwaliteiten (Van onze Belgische correspondent) Een zeer jonge vrouw uit Luik de 19-jarige Nicole de Nee, is woensdagavond door de chirurgen van het Bavière-ziekenhuis te Luik weer tot leven teruggebracht, na dat zij klinisch overleden was. De geneesheren waagden een open hartmassage en na vijftien minu ten begon het hart weer te klop pen. Donderdagavond was de toe stand nog stationair. De rust is weergekeerd in Tusca loosa in Alabama. Zo kan het ook in Amerika: gezellig babbelend met haar blanke mede-studenten kan men Vivian Malone nu gere geld naar de collegezalen zien stappen. Zes mensen zijn gisteren gewond bij een schietpartij die plaatsvond in het hart van Georgetown, de hoofdstad van Brits Guiana. De politie maakte gebruik van traan gas om een menigte vakbondsleden te verspreiden, die betoogde voor het ge bouw waarin de ministerraad vergader de. Tijdens de relletjes, die daarna voor vielen, werden winkels geplunderd, voet gangers gemolesteerd en huizen met ste nen bekogeld en beroofd. Brits Guiana heeft op het ogenblik een algemene staking te verduren, die is ge richt tegen de communistisch-gezinde regering van premier Cheddi Jagan. In de loop van de zeven weken dat de sta king duurt, zijn herhaaldelijk ongeregeld heden uitgebroken. Vele jonge negers zijn gisteren te Jackson (waar eergisteren de negerleider Medgar Evers werd neergeschoten) gearresteerd toen zij met Amerikaanse vlaggen ge wapend een protestmars door de stad begonnen. Voorts heeft de politie van Jabbyvon eveneens in de staat Mississippi een blanke aangehouden, die in een restaurant zich het een en ander heeft laten ontvallen over de moord op Evers. Deze man is aan een scherp verhoor onderworpen. De jonge negers, die te Jackson zijn aangehouden, 159 in totaal, werden op vrachtauto's opgeladen en vervolgens naar provisorisch ingerichte gevangen kampementen overgebracht. Deze ne gerdemonstranten hadden juist de me thodistische kerk verlaten, waar 'n ne- gedominee gebeden had: geef ons moed en zelfbeheersing om de uitdaging van deze dag tegemoet te treden op onze pogingen naar vrijheid. Sinds het begin van de betogingen op 28 maart jl. zijn te Jackson 804 ne gers gearresteerd. Tot de arrestanten behoorden gisteren ook veertien neger dominees. die echter later op de dag werden vrijgelaten. De toestand blijft uitermate gespan nen. Men verwacht vandaag, als Evers begraven wordt, nieuwe moeilijkheden De negerpredikant Martin Luther King zal de begrafenis bijwonen. De weduwe van de vermoorde Evers trad op een massabijeenkomst van ne gers in Jackson naar voren en smeekte de aanwezigen met trillende stem om de strijd die haar man voor het ophef fen van de rassenscheiding had ge voerd voort te zetten. Twee andere negerleiders, de domi nees Johnson en Haughton, spraken de bijeenkomst eveneens toe en drongen er op aan dat de ganse negerbevolking van Jackson een maand lang in het zwart gekleed zou gaan en in diezelf de periode ook geen inkopen in winkels zou doen waar rassenscheiding wordt toegepast. Op het terrein van de universiteit van Tuscaloosa heerste gisteren rust. De negerstudenten Vivian Malone en Ja mes Hood hebben, naar zijn verklaar den, een „prettige" tweede collegedag gehad. In een dependance van deze univer siteit in Huntsville (100.000 inwoners, ook in Alabama), is gisteren ook al de eerste neger, zekere Ave Mack Mcgla- thery, toegelaten. Er waren slechts een paar soldaten in de nabijheid toen hij zich liet inschrijven. Alles bleef rustig. In vele delen van het zuiden hebben de negers gisteren hun strijd voor ge lijke rechten verplaatst naar cafetaria's, de zwembaden, de onderhandelingsta fels en de openbare weg. De jonge vrouw was woensdagavond zieltogend in de kliniek binnengebracht met vier messteken in de linkerlong. Zij was het slachtoffer van een moordaan slag, gepleegd door haar man. een 24' jarige nietsnut, die vrouw en kind ver iaten had. Het hart van Nicole viel stil, terwijl de geneeskundigen de longkwet suren trachtten te hechten. Het gerecht en de familie werden gewaarschuwd dat Nicole overleden was. De chirurgen waagden echter hun laat ste kans, die met succes werd bekroond. Meteen werd de ganse linkerlong ver wijderd, die toch reddeloos verloren bleek. In totaal werd het slachtoffer 5,5 liter vers bloed toegediend. Toen het parket zich met de wetsdokter naar het dodenhuis begaf voor de autop sie was er geen lijk. Een chirurg telefo neerde de rechter van instructie: „Het slachtoffer leeft nog steeds". De moordaansslag gebeurde in het park te Luik, waar Nicole haar 2-jarig dochtertje bewaakte dat er in een kleu tertuin speelde. De man haalde een vlijm scherp jagersmes uit zijn kleding en bracht vier felle steekwonden toe. De noodkreet werd gehoord door een oud bokskampioen, die de dader ontwapende en aan de politie overleverde. De man heeft bekend dat hij met voorbedachten rade handelde. President Kennedy heeft in het huis van afgevaardigden zijn ernstigste neder laag van het jaar geleden, zeer waar schijnlijk tengevolge van de krachtige houding die hij aannam in het rassen vraagstuk. Met een verschil van vijf stemmen werd zijn voorstel verworpen om meer federale steun te geven aan gemeenten die te lijden hebben van chronische werk loosheid. Onder de tegenstemmers be vonden zich enkele zuidelijke democra ten, van wie aangenomen werd, dat zij niet tegen het voorstel als zodanig waren De republikeinse fractie stemde in haar geheel tegen. 118.- 128.- lvoil&tv!ea*ivp BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt - m SutMmmm Mannen krijgen op verjaardag, vaderdag en sinterklaas vaak meerdere dozen sigaren. Dat. vinden ze fijn-, 't Is alleen jam-» mer, dat ze al die sigaren nooit zo goed droog kunnen houden als de sigarenwinkelier. Thuis is het altijd te vochtig voor si garen (vooral als er niet meer gestookt wordt) en vocht tast de smaak sterk aan. Daarom is de Senator Special senoritas de cadeau-sigaar bij uitstek. Dit mannelijk-milde sigaartje zit in de unieke lucht- en vochtweren de Tropicalverpakking. Blijft altijd vers en droog. Voortaan krijgen mannen dus doosjes' Senator Special (14 ct.). Dat vinden ze nóg fijner. Uit het hartje van Parijs originele lippenstift nu slechts f 3-95 Kies uit de stift voor gevoelige lip pen of de volmaakte kissproof lippen stift. Prettige smaak, frisse geur, zacht stralende glans enin do nieuwste mode- tinten, zoals het nieuwst© Parijs© succes: „Aurora". VENLO

de Stem | 1963 | | pagina 1