31 Kennedy ontzet Kabinet achter MacMillan hatliol weer vandaag'- MORGEN Reeds zestig kardinalen te Rome bijeen Dader van dubbele moord meldt zich DAG Schaduw op succes van Alabama KAP EENS EEN LUCHTJE, Geen crisis in Engeland (ANN Hoge beloning voor vinden van dader Wellicht 50000 doden in Pakistan Een week voor het Conclaaf Mobilisatie in Irak UILTJE 1 DAGBLAD VOOR ZEELAND Derde dode n tt Ward blijft in arrest Overwegend zonnig uiterlijk 24 uur PINKSTERPRIJSVRAAG 1963 Rooksignaal zal in ieder geval duidelijk zijn Grafschrift Nog steeds impasse in Oostenrijk i.v.m. kwestie Habsburg Churchill in Monte Carlc Frans schip liep op ijsberg Kersen zullen prijzig zijn DRAMA TE VESSEM 2.75. 60. iw v:':3.95.;: hcuklemmen. Ook 15. Spaar Vaders 1 oor hete dagen. Irsnijder en door- landig geheugert- 1 autobanden die Ihtbedden 13.50. Ik motormaaier. Ira geluiddemper.- lasvangers 195.-. UT lel 855a1" SKAMER. Door perfecta tblinkend wandtneubel d). Gezellige ronde oF tafel. Vier comfortabel» iortreffeIijke bekleding. 585a- 103e JAARGANG No. 24306" Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hootdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 10 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 foor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 13 JUNI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon NEGERLEIDER IN V.S. VERMOORD Metlgar Evers, een 37-jarige negerleider van Mississippi, is gisteren voor zijn woning te Jackson door een sluipschutter neergeschoten. Hij was negen jaar de betaalde secretaris van de „Nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleur- den" (N.A.A.C.P.) in de slaat Mississippi. De dood van Evers, vader van vier kinderen, heeft lijdelijk de successen overschaduwd die de voorstanders van rassengelijk- heid hebben gehoekt door de loelaling van twee negerstudenten aan de universiteit van Alabama. Medgar Eversslachtoffer van de rassenstrijd. Volgens niet officiële ramingen zou liet aantal slachtoffers van de tyfoon die Pa kistan op 28 mei trof, tussen de 50.000 en 90.000 liggen. Een officiële regeringswoordvoerder zei dat het aantal geborgen slachtoffers thans tussen de 10.000 en 11.000 ligt. Maar de verbinding met de afgelegen gebie den is nog steeds niet hersteld en vele dichtbevolkte eilanden hebben nog geen contact met de buitenwereld gehad, aldus de woordvoerder. Volgens kranteberichten uit Karachi zouden hele dorpen van de aardbodem zijn gevaagd door de ramp. Autoriteiten vreesden dat de komende moesson de toe stand zou verergeren als men de red dingsacties niet opvoert. Gouverneur Wallace van Ala bama heeft het hoofd gebogen voor Kennedy: voor diens pressie om dat hij de nationale garde van Ala bama onder federaal gezag plaats te, en voor diens bewogen beroep, dat de president later op de dag deed op alle Amerikanen om een eind te maken aan alle rassendis criminatie. De beide negerstuden ten, Vivian Malone en Jimmy A. Hood, hebben gisteren op de uni versiteit een rustige studiedag ge had. De moord op Evers heeft overal re acties uitgelokt. Hij is van een afstand van veertig meter in de rug neergescho ten en stierf een kwartier later, toen hij naar het academisch ziekenhuis van Mis sissippi gebracht werd. Het wapen, waar mee de aanslag is gepleegd, lag in het struikgewas bij de plaats waar Evers werd neergeschoten. In Washington zei Kennedy, die juist op de Amerikaanse natie zijn beroep had gedaan alle rassendiscriminatie af te schaffen, dat hij „ontzet" was over dit „barbarisme". De burgemeester "van Jackson, Allen Thompson, onderbrak zijn vakantie in Florida om terug te keren naar Jackson, dat de afgelopen weken het toneel was van betogingen van negers voor het ver krijgen van hun burgerrechten. Thomp son gaf de plaatselijke politie opdracht alles in het werk te stellen om de moor denaar van Evers te vinden. Het Federal Bureau of Investigation (F.B.I.) in Wash ington stelt al zijn faciliteiten beschik baar voor het onderzoek. Het was de derde dode in het zuiden die in de algelopen twee maanden in de rassenstrijd viel. Evers was leider van de recente protestbewegingen in Jack son, waarbij meer dan 600 negers werden gearresteerd. In Washington zei de minister van jus titie. Robert F. Kennedy, „bedroefd en geschokt" te zijn over de moord op Evers. Hij sprak de hoop uit dat de moordenaar voor het gerecht zou worden gebracht. Emmanuel Celler, voorzitter van de ju ridische commissie uit het huis van al gevaardigden, noemde de moord „een af schuwelijk antwoord" op het pleidooi van Kennedy voor opheffing van de rassen scheiding. De district-attorney in Jackson. Wil liam Waller, vroeg om giften om een be loning van 5000 dollar in het vooruitzicht te stellen voor inlichtingen die tot arres tatie van de moordenaar zouden leiden. Hij beloofde een snelle berechting van de moordenaar. De N.A.A.C.P. heeft een beloning van 10.000 dollar uitgeloofd. President Kennedy heeft gisteren voorts een onderhoud gehad met zijn voorgan ger, Dwight D. Eisenhower. Volgens zegslieden op het Witte Huis wil Kennedy de instemming van de re publikeinen verkrijgen voor zijn pro gramma van burgerrechten, dat een einde moet maken aan de nog bestaande vor men van rassenscheiding in Amerika. Een strijdbare minister-presi dent Harold MacMillan en diens kabinet zijn gisteren gedurende twee uur in spoedzitting bijeen geweest ter bespreking van het schandaal rond de oud-minister van Oorlog, Profumo. Volgens welingelichte kringen spraken de ministers hun vertrouwen uit in premier MacMillan en kan deze GENERAAL-MAJOOR Johann Adolf graaf von Kielmannsegg, thans comman dant van de 10e pantserdivisie, zal naar verwachting volgend jaar generaal Hans Speidel opvolgen als commandant van de geallieerde strijdkrachten in Midden- Europa. DE BRITSE en Russische waarnemers in Laos zullen vandaag naar de Vlakte der Kruiken gaan om te trachten de leider van de pro-communistische Pathet Lao, prins Soephanovong over te halen nieu we vredesbesprekingen te beginnen met premier Soevanna Phoema. IN BONN is gisteren officieel bevestigd, clat West-Duitsland militaire hulp geeft aan Soedan, Guinee, Somalië en Mada gascar. De hulp aan de Afrikaanse lan den kost de regering in Bonn 38,5 miljoen mark. DE KATANGESE president Moise Tsjom- be heeft beloofd binnen drie dagen naar hlisabethstad te zullen terugkeren. Tsjom- be verblijft al ruim drie weken in de mijnstad Kolwezi, ruim 320 km van de Kalangese hoofdstad. DE AMSTERDAMSE gemeenteraad heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming besloten negen miljoen gulden beschik- ,aar te stellen ten behoeve van een ge pelte der werkzaamheden in verband met de eventuele aanleg van een recht streekse spoorverbinding Amsterdam - schiphol - Den Haag. (Advertentie) zich nu met een gerust hart schrap zetten voor de komende parlementaire storm. Na afloop van de bijeenkomst gaven officiële kringen blijk van hun tevreden heid omdat er geen regeringscrisis in het verschiet ligt hetgeen het geval zou zijn geweest wanneer een of meer minis ters te kennen hadden gegeven, het niet met MacMillans beleid eens te zijn. De premier had de ministers bijeen laten komen sommigen moesten er zelfs reizen naar het buitenland voor uitstellen om de veiligheidsaspecten van de kwestie onder de loep te nemen en de steun van het kabinet te vragen voor de verdediging van zijn beleid te gen de verwachte aanvallen van de La- bour-oppositie maandag a.s. in het Lager huis. Politieke zegslieden hebben overi gens meegedeeld, dat alle parlements fracties genoegen schijnen te nemen met Profumo's verzekering dat hij zich in het geheel niet schuldig heeft gemaakt aan een inbreuk op de veiligheid. Na twee uur kwam MacMillan uit de vergaderzaal. Zijn enige woorden tot de wachtende verslaggevers waren: „Ik zal mij moeten haasten, anders kom ik te laat". Met zijn bolhoed in de ene hand en onderwijl met de ander zijn das recht trekkend, maakte de minister-president zich snel uit de voeten om zich tijdig aan zijn verplichtingen jegens de bezoe kende president van India te kunnen houden. Volgens goed Ingelichte waarnemers heeft het rapport van de hoogste justi tiële autoriteit, lord Dilhorn, het kabinet de zekerheid gegeven, dat de Profumo- affaire geen schade heeft berokkend aan de veiligheid van het land. Naar men heeft vernomen, zal lord Dilhorn de socialistenleider Harold Wil son na zijn terugkeer uit Moskou zater dag een kopie van dit rapport ter hand stellen. Dr. Stephen Ward, de Londense osteo- paat en societyfiguur, die zich in hech tenis bevindt op verdenking van soute neurschap, is bij het hooggerechtshof in beroep gegaan om onder borgstelling te worden vrijgelaten. Dit hof heeft gisteren op dat beroep afwijzend beschikt. Een dameskapper in de Duitse stad Frankfort dacht kennelijk „kap eens een luchtje" en instal leerde zijn salon in de openlucht onder parasols, waar zijn geachte clienntèle behalve van zijn haute coiffure ook van de hoge bergen van de Taunus kan genieten. Na tuurlijk trekt zoiets wel een pers fotograaf, zeker als een van je klanten wereldkampioene kunst rijden paren. Marika Kïlius is (eer ste stoel links). NOG VOOR de zomer is begonnen zijn dit jaar in West-Duitsland al negentien personen door de bliksem gedood. De meeste slachtoffers vielen in Baden- Wuerttemberg en Beieren. DE TWEE beklaagden in het proces in Bazel, Josef Ben Gal en Otto Joklik, zijn gisteren beiden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Zij werden be schuldigd van het uitoefenen van dwang. I Verwachting van het K.N.M, .1. tot 2315™"--' opgemaakt Sisterenavond uur; f I Droog en zonnig weer, maar in de whtend hier en daar mist. Zwakke rf 111 hoofdzaak uit westelijke i richtingen. Dezelfde temperaturen als Justeren of iets hogere. i nnHa a*i n'ot7 onder 2100 uur- Maan J t onder 10.27 uur. Morgen: zon op 4 20 uur M 1.10 uur. H sluit de inzendtermijn voor uw oplossingen van de Vele prachtige prijzen! DE INDONESISCHE regering zal „zo wel democratische als totalitaire metho den" volgen om de pers ervan te weer houden onnodige kritiek op de staat te leveren, zo heeft de Indonesische minis- ter "oorlichting, Roeslan Abdoelgani, verklaard. Een week voor zijn reeds 60 van de in Rome. Zij namen voorschriften voor num gistermorgen achtste algemene van kardinalen. het Conclaaf 82 kardinalen ingevolge de het interreg- deel aan de vergadering wijzing van een nieuwe paus heeft op- geleverd. De vergadering heeft bijna twee uur geduurd en heeft zich o.m. bezig ge houden met de verdeling van de woon ruimte. Onder degenen, die gisteren in Rome aankwamen, bevond zich kardi naal Wyszynski van Polen. Het publiek op het Sint-Pietersplein heeft ietwat verwonderd staan kijken naar een witte rookpluim die, eerst wat aarzelend maar daarna dik aanzwel lend opsteeg hoven het dak van de Six tijnse kapel in het Vaticaan, waar het Conclaaf voor de pauskeuze zal worden gehouden. De witte rook werd al gauw echter onloochenbaar zwart, zoals volgens de traditie het geval behoort te zijn na een conclaafstemming, die nog geen aan- Van de zijde van het Vaticaan werd uitgelegd dat men de nieuw aange brachte, dertig meter lange pijp be proefd had die verbonden is aan de ka chel in de Sixtijnse kapel waarin de stembriefjes weer verbrand zullen wor den. Tevens was een proef genomen met rookfakkels, door de Italiaanse lucht macht geleverd, die er voor moeten zorgen dat de rook onmiskenbaar zwart is na een nog onbesliste stemming. Bij de vorige pausverkiezing is namelijk onbevredigende ervaring opgedaan met het bijvoegen van het traditionele natte stro. Bij het verbranden van de stem briefjes na een nog onbesliste stemming f f steeg er toen aanvankelijk witte rook Pmpt mkpn °P» daarna geel en tenslotte groen cIL werd, zodat de menigte buiten niet meer wist waar zij aan toe was. Mgr. Smit werd geassisteerd door mgr. Emilio Rufini van het vicariaat Rome, en door de monseigneurs Oddone Tacoli, vestiarius en Ferdinando Pros pering surnumerair protonotarius. De negendaagse rouwdiensten voor paus Joannes in de basiliek van Sint- Pieter zijn gisteren voortgezet met een H. Mis van Requiem, die werd opge dragen door de Nederlandse, in Deven ter geboren kanunnik van de basi liek, mgr. Jan Olav Smit, titulair bis schop van Paralus. Volgens de Osservatore Delia Dome- nica, het weekblad van Vaticaanstad, heeft paus Joannes tijdens zijn leven als grafschrift een fragment gekozen uit het bijbelboek Malachias, hoofdstuk 2 vers 6: ..Betrouwbaar onderricht in de wet was in zijn mond en ongerechtig heid werd op zijn lippen niet gevon- iDfl/ïifi'flirimif 4eP; ïn vrede en in oprechtheid wan- l\yzLjU.Lt:ifLlTlLb delde hij met mij en velen bracht hij van ongerechtigheid terug". Toen de paus dit neerschreef, aldus de Osservatore Delia Domenica, had hij er aan toegevoegd: „Heer, maak mij dit waardig". De tiara die de H. Vader ten geschen ke kreeg van de stad Bergamo, is op wens van de overleden paus naar de kathedraal van Bergamo gebracht. De Oostenrijkse kanselier en voorzit ter van de r.-k. Volkspartij, dr. Alfons Gorbach, heeft gisteren tijdens een pers conferentie gezegd, dat zijn partij de uit spraak van het hof volledig steunt, waar bij de troonpretendent dr. Otto von Habs burg toestemming wordt verleend naar Oostenrijk terug te keren. „Het is een legale uitspraak", aldus Gorbach, „en we zijn niet bereid een com promis aan te gaan". Hij voegde er echter aan toe: „Als dr. Von Habsburg zelf zou besluiten niet terug te keren, zou dit ongetwijfeld een einde van de crisis be tekenen". De vice-kanselier en voorzitter van de socialistische partij, dr. Bruno Pittmann. had dinsdag gezegd, dat zijn partij „onder geen beding" de uitspraak van het hof zal erkennen. De twee partijen zullen, zoals door ons gemeld, elkaar maandag weer ontmoe ten om te trachten voor 26 juni een op lossing te vinden, wanneer de regering rapport zal uitbrengen aan het parle ment. Sir Winston Churchill, die thans 88 jaar oud is, is gisteren weer naar zijn geliefde Franse Rivièra gereisd. De Britse ex-pre mier is voornemens er tot 20 juni te blij ven. Hij kwam er met een Comet van de Britse luchtvaartmaatschappij vergezeld van zijn secretaris, Anthony Montague Browne, zijn kamerdienaar Howell, de particuliere detective Edmond Murray, vier verpleegsters en een verpleger. Een beeld van de rustig verlopen inschrijving van twee neger-stu denten aan de „blanke" universi teit van Alabama in Tuscaloosa. Vivian Malone en Jimmy Hood in gesprek met het hoofd van de af deling inschrijvingen. (Telefoto) De Franse treiler Axel Pleven is giste ren ruim 48 km ten noordwesten van Kaap Hoorn op een ijsberg gevaren. De „Pleven" zond een S.O.S.-bericht uit. Dank zij de hulp van het Britse inspectie vaartuig „Cambell" kon het schip in volle zee worden gerepareerd. In de Betuwe zijn deze week de eerste kersenverkopingen gehouden en daarbij zijn prijzen besteed die „op het hout" va riëren van 3550 cent per kilogram. Dit zal volgens de kwekers betekenen, dat de vruchten straks niet beneden de gulden de kilo aan de consument verkocht zullen worden. De oogst zal stellig beter worden dan vorig jaar, toen van een misoogst gespro ken kon worden, maar zal toch niet bo ven het middelmatige uitkomen. De 31-jarige J. F. Venerius uit het woonwagenkamp te Vessem, die dinsdagavond om ongeveer kwart over negen zijn 28-jarige vrouw moeder van vier kinde ren en een oom, de 65-jarige W. Slof, met een Flobertgeweer doodschoot en die aanvankelijk voortvluchtig was, heeft zich later bij de politie gemeld. De man vierde zijn 31e verjaardag mei een vriend in een café in het kerkdorp Wintelre. Hij kwam met de vriend en twee kistjes bier per taxi naar huis om met zijn schoonouders het feest voort te zetten. Hij maakte zich boos op zijn vrouw, omdat het eten niet op tijd klaar was en in zijn dronken schap sloeg hij de inboedel van de woonwagen kort en klein. Daarop kwam de oom, wiens wagen vier meter van die van V. staat, een kijkje nemen. Hij zag, dat de woesteling met een mes naar zijn vrouw stak, waarop Slof een schop greep om de woesteling af te weren. V. greep zijn Flobertgeweer en rende aan de achterkant zijn wagen uit, terwijl de vrouw aan de voorzijde cie wagen verliet om met haar zesjarig dochtertje weg te hollen. V. kwam bij zijn wagen zijn oom tegen en schoot de 65-jarige man dood. Hij Hij rende achter zijn vrouw aan, die naar een woonwagen vluchtte, die onge- De Iraakse minister van Defensie heeft de mobilisatie gelast van alle jonge land genoten „die oud genoeg zyn om wapens te dragen". Zij die zich niet binnen de gestelde tyd aanmelden, kunnen met vijf jaar gevangenis worden gestraft. Het Iraakse persbureau heeft intussen gemeld dat cavalerie van het Iraakse le ger en Koerdistische huzaren-eenheden, die met de regeringstroepen samenwer ken, thans in het bijna ontoegankelijke berggebied in Noord-Irak naar volge lingen van de „Rode Moella" Moestafa Al Barzani speuren. President veldmaarschal Abdoel Salam Arif is, in gezelschap van de minister van Landsverdediging, luitenant-generaal Saleh Madi Ammasj, de stafchef van het leger en de bevelhebber der luchtmacht, naar Noord-Irak gevlogen, waar hij toe zicht houdt op de operaties van het leger tegen de Koerden. Deze hebben, als ge meld, geweigerd gehoor te geven aan een ultimatum van de regering, om de wa pens neer te leggen. veer vijftig meter verderop stond. Onder weg heeft V. nog geschoten. De vrouw bereikte de andere woonwagen, waar zij door haar echtgenoot werd neergescho ten. Met het kind en het geweer kwam V. naar buiten. Hij stuurde zijn dochtertje naar zijn eigen woonwagen en gaf toe gesnelde kampbewoners te kennen dat hij zijn oom en zijn vrouw had dood geschoten. Daarop vluchtte hij met het geweer de bossen in. Onmiddellijk werd groot alarm gesla gen. Een dokter, een geestelijke en de politie waren snel ter plaatse. De stoffelijke overschotten van de twee slachtoffers zijn in beslag genomen en naar Eindhoven gebracht, waar de gerechtelijke geneeskundige, dr. J. Zel- denrust, sectie heeft verricht. De moordenaar staat als een avontu rier en een messetrekker bekend. Hij heeft in het vreemdelingenlegioen ge diend. (Advertenties) Fabrieken Zevenbergen Wat doet u op Vaderdag -Dan ben ik er gloeiend bijl uw dierbare sigaar

de Stem | 1963 | | pagina 1