Gesprek op hoog niveau over kernp verbod roeven iul WEER SCHOORSTEEN OP SIXTIJNSE KAPEL DE Voorarrest van dr. Ward verlengd V.S. STAKEN EXPLOSIES IN DAMPKRING Krachtproef in Alabama Conferentie begint in vandaag'» Dr. De Kort bestudeert defensie en landbouw SOEKARNO BIJ TITO hanteer jaar koningin Fabiola Beeld van Couperus voor Den Haag Plechtigheden tijdens novemdialia CHOUWBURG DAGBLAD VOOR ZEELAND VANDAAG Kerkgang.. Met waterstralen Geen top Iets frisser Afkeer van oorlog Belofte Kennedy De rassenonlusten Reactie Tsjombe terug naar Elisabethstad Siamese tweeling Betogers bezetten parlementsgebouw in Brits-Guyana Ook Europa heeft volop de aandacht Europese zaken De strijdkrachten Landbouw Harde klappen op Londense beurs Beurs beïnvloed Voortaan het "droogje" uit Eindhoven jon 38580 oon 35500 oon 38880 s avonds van 19-30 T van nieuw personeel de pastorie. J03e JAARGANG No. 24304 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 JUNI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Ni u t Ongeveer 500 gevechtsklare le den van de nationale garde en een groep burgers, bewapend met ge weren en katoenhaken zijn in Tuscaloosa (Alabama) aangeko men om gouverneur George Wal lace te helpen bij zijn strijd om de toegang van twee negers tot de universiteit van Alabama te ont zeggen. Vandaag wordt dit twee tal naar de universiteit gebracht. Zij kwamen niettegenstaande het aan' dringen van Wallace en andere autori teiten dat iedereen uit de buurt van de universiteit moet blijven. De strijdlus tige mannen werden opgewacht door een heden van de staatspolitie die een ring om de universiteit hebben aangelegd en die beslist geen „grapjes maken". Er zijn tot dusver 15 blanken gearres teerd, terwijl de staatspolitie vele pisto len, geweren, en wreed uitziende katoen- haken in beslag heeft genomen. De president van de universiteit ver klaarde tegenover verslaggevers, dat hij er op vertrouwde „dat er zich geen ongeregeldheden" zouden voordoen op het terrein van zijn universiteit. Payton Norville, die aan het hoofd zal staan van de groep agenten die de twee negers vandaag naar de universiteit zul len brengen, heeft geen opdracht ge kregen gouverneur Wallace te arreste ren. Wallace zegt nog steeds dat hij zich tot het uiterste zal verzetten tegen de toelating der negers. In Jackson, Mississippi, trachtten negers de kerken binnen te gaan om deel te nemen aan de godsdienstoefeningen. Zij werden echter overal afgewezen, be halve in de rooms-katholieke kerk van St.-Petrus Vier negers kwamen in Jackson bij de baptistische kerk aan op het zelfde moment dat gouverneur Rose Barnett ter kerke ging. De vier werden echter niet toegelaten. Barnett keek naar de negers en ging de kerk binnen zonder stil t^ staan. Een van de ouderlingen deelde hun mede, dat de kerk eerder wel door ras genoten was bezocht maar dat zij, gezien de gespannen situatie, op deze zondag niet konden worden toegelaten. In Danville in de Amerikaanse staat Virginia zijn ongeveer honderd negers gisteren tijdens een protestmars met waterstralen uiteengedreven. Verschei dene jonge negers werden aangehouden. De protestmars eindigde bij het stadhuis, waar de brandslangen op een groep negers werden gericht, die in een nauwe gang waren gaan zitten. Drie neger leiders, die op borgtocht van 5000 dollar waren vrijgelaten, worden beschuldigd van opruiing. Zij namen geen deel aan deze demonstratie. Amerika, Rusland en Engeland zullen spoedig in Moskou besprekingen houden „op hoog niveau" om le trachten te komen tot een algemeen verdrag over een verbod op kernproeven. Dit deelde president Kennedy van de V. S. gisteren te Washington mede. Tezelfdertijd werd dit in Moskou bericht door het Russische regeringsblad Izvestia. Ook te Londen verscheen op dezelfde tijd een officiële hekend- making. 1 Dit besluit is genomen 11a een recente briefwisseling tussen de grote drie: Kennedy, Krocstjev en MaeMillan. Kennedy deelde tevens mede, dat Amerika geen kernproeven in de dampkring meer zal onderne men, zolang andere landen er zich ook van onthouden. De besprekingen in Moskou zullen waarschijnlijk midden juli beginnen. Kennedy zei, dat een eventueel akkoord over stopzetting van kernwapenproeven in geen geval in de plaats zou kunnen tre den van een overeenkomst over ontwa pening. maar hij gaf uiting aan de hoop dat het daartoe zou kunnen bijdragen. De Moskouse conferentie zal geen top conferentie of bijeenkomst van de drie ministers van Buitenlandse Zaken wor den. De besprekingen zullen worden ge voerd tussen personen die het volle ver trouwen van alle drie de regeringsleiders genieten. Engeland zal vertegenwoordigd zijn door de Britse minister van wetenschap pen, de 55-jarige lord Hailsliam, de leider van de conservatieven in het Hoger huis. Amerika en Rusland hebben de namen van hun vertegenwoordigers nog niet be kendgemaakt. „Onze hoop moet gematigd blijven door de uit het verleden geleerde voorzichtig heid, maar met onze hoop verenigt zich die van de gehele mensheid", aldus Ken nedy, die sprak bij gelegenheid van een bevorderingsplechtigheid op de universi teit van Washington. Kennedy's rede ging over wat hij noemde „de belangrijkste kwestie op aar de: wereldvrede". Hij zei te menen, dat de V.S. de leiders van de Sovjet-Unie zouden kunnen helpen een „meer ver- PRINS BERNHARD heeft gisteren een kort, onofficieel bezoek gebracht aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. De prins arriveerde rond twee uur voor het gebouw van de hoge school om daar, als lid van het curato rium van de Stichting het Nederlandsch Economisch Instituut een curatorenverga dering bij te wonen, hetgeen de prins ge regeld doet. Hij verbleef er bijna twee uur. EEN 25-JARIGE Westberlijner die. zoals gisteren gemeld al duttend op een lucht bed over de rivier de Havel naar Oost duits gebied dreef en daar werd gearres teerd, is na een detentie van vijf uur naar West-Berlijn teruggestuurd. DE LEIDER van de Britse Labour-partij, Harold Wilson, heeft gisteren in het Kremlin een onderhoud met premier Kroestjev gehad. Het was zijn eerste ont moeting met de Sovjet-premier sinds hij partijleider werd. AAN DE veiling Septer te Tiel zijn gis teren de eerste kersen uit de vrije na tuur aangevoerd. Ze werden verkocht voor 1 gulden per doosje van 200 gram. (Advertentie) in opleidingscursussen Verwachting van het K.N.M.I. tot ^"?von(b opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Zonnige perioden en in liet oosten en zuidoosten kans op een onweersbui. 'wakke tot matige, aan de kust ma- IIL'0' vr» krac6tige noordelijke wind. In het algemeen iets lagere temperaturen. 1 Vandaag: zon onder 20.58 uur I Zn^en: 2°n op 4.20 uur. Maan op 0.13 uur. Maan onder 9.12 uur. lichte houding" aan te nemen. De Sovjet-Unie en de V.S. moesten niet blind zijn voor hun verschillen maar ook de aandacht richten op hun gemeen schappelijke belangen en de middelen waarmee geschillen konden worden op gelost. Onder de vele trekken welke de volke ren van onze twee landen gemeen heb ben, aldus de Amerikaanse president, is er geen sterkers dan onze wederzijdse afkeer van oorlog. Ontwapening was door de V.S. reeds nagestreefd sedert de jaren twintig en hoe vaag de vooruitzichten vandaag aan de dag ook mochten zijn, „wij zijn van plan deze pogingen voort te zetten". Het ene belangrijke punt van deze onderhandelingen waarbij er een einde in zicht komt of waar althans een nieuw begin broodnodig is is een verdrag tot uitbanning van kernproeven. Ondertekening van een dergelijk verdrag zou de spiraalbeweging der bewapenings wedloop op een van haar gevaarlijkste gebieden tegenhouden. Het zou de kern- mogendheden in staat stellen tot een doel treffender aanpak van een der grootste risico's voor de mensheid: de verdere verspreiding van kernwapens. „Wij willen geen oorlog, wij verwach ten nu geen oorlog", aldus Kennedy. „De ze generatie van Amerikanen heeft al ge noeg, meer dan genoeg van oorlog en haat en onderdrukking. Wij zullen op oor log voorbereid zijn als anderen het wen sen. Wij zullen er op uit zijn om te pro beren oorlog tegen te houden". Ten aanzien van de kernproeven in de dampkring zei de Amerikaanse president: „Wij zullen ze niet als eer ste hervatten. Deze verklaring is geen vervangingsmiddel voor een formeel bindend verdrag", zo voegde hij er aan toe, ..maar ik hoop. dat zij wel een hulpmiddel zal zijn om daartoe te komen". Naast deze „twee belangrijke beslissin gen" ten aanzien van de buitenlandse po litiek, deed Kennedy een beroep op zijn landgenoten om „onze houding ten aan zien van vrede en vrijheid in eigen land aan een nieuw onderzoek te onderwer pen". Hij bracht de kwestie van de Ame rikaanse burgerrechten ter sprake en zei: „Het behoort tot de verantwoordelijkheid van alle burgers in alle lagen der bevol king om eraan mee te werken dat de rechten van alle medeburgers en de wet ten van het land geëerbiedigd worden". De president wees erop, dat de uit voerende macht in gemeente, staat en land ervoor te zorgen heeft, dat deze vrijheid verschaft en beschermd wordt. Met betrekking tot zijn aanstaande voor stellen betreffende de burgerrechten, waarmee hij toekomstige rassenonlusten wil voorkomen, zei hij voorts, dat de wet gevende macht tot taak heeft tussenbeide te komen, waar de huidige uitvoerende macht tekort schiet. Een charmante foto van H.M. Ko ningin Fabiola van België, die van- dag haar 35e verjaardag viert. 5? De Wetsduitse Bondsregering heeft met „voldoening en levendige instemming" kennis genomen van de door president Kennedy aangekondigde stappen ter be vordering van het kernproefverbod, aldus is door de regeringswoordvoerder Von Hase medegedeeld. De V.N. zijn bereid in te staan voor de veiligheid van de Katangese president Moise Tsjombe bij zijn terugkeer naar Elisabethstad, als hij zijn aanhangers er toe weet te bewegen zich rustig te hou den, wanneer hij weer het land zal ver laten, aldus is gisteren door een top functionaris van de V.N. in Katanga mee gedeeld. De functionaris verklaarde, dat V.N.- troepen Tsjombe dan naar de Rhodesi- sche grens zouden escorteren. Het is niet bekend of Tsjombe. die op het ogenblik in Kolwezi verblijft, ruim 150 km van Elisabethstad, met het voor stel akkoord gaat. Tsjombe is 29 mei jl. uit Elisabethstad gevlucht. Geruchten in Kolwezi willen, dat Tsjombe tracht steun te verzamelen van de stamhoofden in het Loealaba- gebied. In Nottingham is een Siamese tweeling ter wereld gebracht door een ongeveer 30-jarige moeder. De tweeling maakt het gegeven de omstandigheden goed. Men weigerde nadere mededelingen te doen. In Georgetown in Brits-Guyana is een actie van geweldloos protest begonnen. Duizenden demonstranten, die aan de actie deelnamen, hebben gisteren, op de 53e dag van de algemene staking, het gebouw van het parlement in George town bezet, benevens enige ministeries, bankinstellingen en zakenpanden. De po litie, die vergeefs trachtte de betogers te verjagen en daarbij traangas-granaten heeft geworpen, heeft vele arrestaties verricht. Eerst nadat de politie de traan gas-detachementen had teruggetrokken, verspreidde de menigte zich. STRAUSS, de voormalige Westduitse mi nister van defensie, is gisteren van een reis van ruim twee weken naar Israël en Spanje in de Duitse Bondsrepubliek te ruggekeerd. (Van onze parlementaire redactie) Formateur dr. De Kort gaat vandaag onder meer de landbouw problematiek nader bezien. Hij ontvangt eveneens minister Visser (defensie) en de voorzitter van het comité van chefs van staven, lui tenant-generaal (b.d.) Le Fèvre de Montigny. Gisteren heeft dr. De Kort reeds ge sproken met de chefs van staven van de marine, de landmacht en de luchtmacht. De opvallende aandacht welke de forma teur aan de defensieproblematiek be steedt, houdt ongetwijfel verband met de verdere stijging van de defensie-uitgaven. Met die stijging, voortvloeiende uit een voortgezette modernisering en reorgani satie van de strijdkrachten zijn echter dusdanige bedragen gemoeid men spreekt van honderden miljoenen dat er waarschijnlijk wel prioriteiten gesteld moeten worden. Gisteren heeft dr. De Kort ook ge sproken met de ministers van Buiten landse Zaken en van Economische Za ken, mr. Luns en drs. De Pous. Bij die gesprekken is ongetwijfeld de vraag aan de orde geweest of er niet een Europese bewindsman, minister dan wel staatssecretaris, dient te ko men voor Europese Zaken. Velen, onder wie de Europese bewe ging, menen, dat er zonder een Europese minister geen goede coördinatie mogelijk is van de bemoeiingen van diverse de partementen met de Europese politiek. Er zijn ei echter ook die het standpunt innemen dat de gewenste coördinatie ook interdepartementaal te verwezenlijken is. zonder dat er een aparte bewindsman voor Europese Zaken wordt benoemd, een figuur die, vrezen sommigen, tot allerlei competentieverschillen aanleiding zal ge ven. Op één punt bestaat overigens geen verschil van mening: aan de huidige co ördinatie ontbreekt nogal het een en fin der. Over de defensie heeft dr. De Kort gis teren achtereenvolgens gesproken met de chef luchtmachtstaf, luit.-generaal Ziel- stra, de chef marinestaf vice-admiraal Van der Schatte Olivier en met luit.-gene- raai Van de Wall Bake, de chef van de generale staf. Van deze heren, die elkaar ook nog ge troffen hebben in een vergadering van Mgr. Enrico Dante, prefect van de ceremoniën heeft gisteren de namen bekendgemaakt van de kardinalen, die zijn uitgenodigd, op de laatste drie dagen van de „novemdialia", de officiële rouw- plechtigheden te celebreren. Zoals bekend verzorgt het domkapit tel van de St.-Pieter de plechtigheden op de eerste zes rouwdagen. Daarna op 15, 16 en 17 juni zorgt het kardinaals college hiervoor. De pontificale H. Mis van Requiem wordt 15 juni opgedragen door kardi naal Ferretto (curie), terwijl de kardi nalen Alfrink (Utrecht), Suenens (Me- chelen-Brusel), Antoniutti (curie) en Ritler (St.-Louis-V.S.) de absoute ver richten. Op 16 juni is kardinaal Urbani van Venetië de celebrant. De kardinalen Quiroga y Balacios (Santiago de Com- postella), Traglia (curie), Doepfner Muenchen-Freising) en Castaldo (Na pels) leiden die dag de absouteplechtig- heden. De deken van het kardinaalscollege. Eugène Tisserant, celebreert op de laatste van de „novemdialia" een plech tige H. Mis van Requiem, waarbij de bij zondere regeringsdelegaties en het corps diplomatique tegenwoordig zijn. Mgr. Del Ton, secretaris van de La tijnse brieven, houdt na afloop de offi ciële lijkrede. De absoute wordt ver richt door de kardinalen Spellman (New York), Giobbe (curie), Wyszynski (Warschau) en Lienart (Rijssel). Deze laatste plechtigheden vinden plaats in de absis van de Sint-Pieter en begin nen 's morgens om 10.00 uur. Donderdag vertrekt kardinaal Alfrink naar Rome voor het Conclaaf. Hij zal worden vergezeld door zijn secretaris, de z.e. heer T. Geurts. De kardinalen uit wier midden de opvolger van paus Joannes zal voort komen. zijn bijna allemaal al in Rome aanwezig en zijn in rustig debat gewik keld over de verantwoordelijkheid die hen op de schouders is gelegd, en over de keuze die ze op 19 juni moeten doen. Ofschoon paus Joannes heeft bepaald, dat de stembriefjes voortaan bewaard moeten blijven, staat de kachel waarin vroeger de stembriefjes werden ver brand reeds op zijn plaats. In de rand staan de jaartallen van het gebruik van de kachel: 1939. 1958 en 1963. De pijp. waardoor de rook kan ontsnappen, die de uitslag van de verkiezingen aan geeft, moet 30 meter lang worden 16 meter in de Sixtijnse kapel en 14 meter daar buiten. E)an pas kan men vanaf het Sint-Pietersplein de rook zien opstijgen. Gisteren hebben de sampietrini, de werklieden van het Vaticaan, die schoorsteen op de Sixtijnse kapel op gericht: zwarte rook, nog geen paus; witte rook, een nieuwe paus. Sommige berichten willen dat het sein dit jaar niet door rook zal wor den gegeven, maar dat men denkt licht signalen te gebruiken. het comité van chefs van staven, zal dr. De Kort wel nadere opheldering hebben gevraagd over de modernisering en re organisatie van de strijdkrachten, vooral ook met bet oog op de kosten. Men neemt voorts aan, dat dr. De Kort van de gelegenheid gebruik zou hebben gemaakt om ook andere defensieproble men aan te snijden, als de departementale indeling en de benoeming van een aparte staatssecretaris voor de luchtmacht. Vice- admiraal b.d. Moorman, de enige defen sie-specialist in de K.V.P.-fractie, ver klaarde wat dit laatste betreft gisteren avond voor de televisie, dat naar zijn mening de benoeming van een aparte staatssecretaris voor de luchtmacht wel zeer gewenst is, vooral gezien de proble matiek van het personeel als het mate rieel bij de luchtmacht. Dat de forma teur zich zo uitvoerig met de defensie be zighoudt kan behalve met de kosten van dit departement ook in verband worden gebracht met geruchten, dat er straks een K.V.P.'er als minister op Defensie zou ko men. In dit verband worden, zoals reeds gemeld, de namen genoemd van de staats secretaris van marine, kapitein ter zee De Jong, en van de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. Bot. Over de landbouw spreekt dr. De Kort vandaag met minister Marijnen en met de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Biewenga. De landbouwproblematiek ligt het parlement, zeker ook na de spec taculaire verkiezingswinst van boer Koe koek en de zijnen, zwaar op de maag. Ook zonder boer Koekoek zou de land bouw echter de bijzondere aandacht hebben gehad van het Binnenhof. De agrarische wereld kan dus wel rekenen op ruimere overheidssteun. Ook hier zijn de mogelijkheden echter niet onbeperkt. De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, heeft in het plant soen Suriname straat in De Haag se Archipelbuurt, namens de re gering aan het gemeentebestuur van Den Haag een beeld van de Haagse schrijver Louis Couperus overgedragen, dat in opdracht van de regering is vervaardigd door L. Sondaar. De overdracht van dit beeld, dat op een provisorische sokkel staat, geschiedde op de dag dat precies honderd jaar geleden de schrijver werd geboren. Op de foto v.l.n.r. bij het beeld: mr. Scholten, burgemeester mr. H.A. M.T. Kolfschoten, die het beeld aanvaardde en de beeldhouwer President Soekarno van Indonesië en zijn uit 35 adviseurs en functionarissen bestaande gevolg zijn gisteren met een speciaal chartervliegtuig van de Pan- American Airways uit Wenen naar Zuid- Slavië gereisd. Het Indonesische staatshoofd is in We nen opnieuw onderzocht door de inter nist prof. dr. Fellinger, die ook koning Saoed van Saoedi-Arabië behandelt. In Belgrado werd Soeka2*no verwel komd door Tito, de Zuidslavische vice- presidenten Edvard Kardelj en Alexander Rankovic, de minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovic, en andere hoge Zuidslavische functionarissen. Tito droeg een donkerblauw pak in plaats van het uniform waarin hij zich dikwijls steekt om naar het vliegveld te gaan. Soekarno's bezoek aan Zuid-Slavië heeft plaats op uitnodiging van Tito. Volgens welingelichte zegslieden zal hoofdzakelijk worden gesproken over de rol van de niet-gebonden landen, ontwa pening en een kernstop, de hulp aan de ontwikkelingslanden, de toestand in Laos en de Zuidslavisch-Indonesische betrek kingen. Het voorarrest van dr. Stephen Ward, de Londense osteopaat en vriend van Christine Keeler, die de afgetreden minister van oorlog Profumo bij de „mannequin" Chris tine Keeler introduceerde, is gis teren met een week verlengd. Ward kreeg geen gelegenheid zich te weer te stellen, toen hij op beschuldiging van souteneurschap voor de politierech ter van Malborough verscheen. De hoofdinspecteur verklaarde dat hij eveneens een verzoek tot borgstorting moest afwijzen op grond van het feit, dat er waarschijnlijk nog een aantal ern stiger beschuldigingen zijn. I De uitspraak van het gerechtshof viel op een tijdstip, dat de minister president MaeMillan ijlings van vakantie naar Londen teruggekeerd zich met zijn belangrijkste minis ters beraadde over te nemen maatre gelen inzake het zedenschandaal dat, naar het zich laat aanzien, evenveel moeilijkheden met zich mee gaat brengen als de Cubaanse crisis vorig jaar oktober. Dr. Ward, wiens cliëntèle een aantal klinkende namen bevat, ontkende bij zijn arrestatie de tenlasteleggingen jegens hem. De politieke onzekerheid tengevolge van het sensationele Profumo-scliandaal, heeft gisteren de koersen van de aande len op de heurs in Londen op krachtige wijze beïnvloed. Hele reeksen aandelen werden verkocht. Evenals de staatsobligaties kregen ook de industriële sector en andere sectoren harde klappen te verduren. In de meeste gevallen bedroegen de verliezen 1 a 2 shilling per aandeel. Intussen heeft premier MaeMillan aan lord kanselier, lord Dilhorne, de hoogste rechter in de staat, opdracht gegeven na te gaan of de afgetreden minister van oorlog Profumo de veiligheid van het land heeft geschaad. Scotland Yard is een onderzoek begon nen naar de handel in call-girls in Enge land. Volgens de „Sunday Citizen" hebben detectives een notitieboekje ontdekt, waarin een aantal klinkende namen voor komen. (Advertentie) Na het"natje" uit Schiedam Een man moet op z'n tijd zijn natja en zijn droogje hebben. Nu weet; iedereen, dat het natje meestal uit; Schiedam komt. Maar weet U ook, dat het droogj e uit Eindhoven komt Nee, deze keer is het geen gloei lamp, maar een fijn sigaartje. Ja, natuurlijk: de Senator Special senp- ritas!! Dat zijn immers de eniga senoritas in de deugdelijk-drooghou- dende Tropical-verpakking. Dia lucht- en vochtwerende verpakking: is ideaal voor sigaren. Ha, het milde aroma is veilig beschermd tegen vijand vocht. Ja, dat is wat een man nodig heeft: heerlijk rookgenot van een fijne, blijvend droge senoritas: Senator Special.

de Stem | 1963 | | pagina 1