N IJF Dr. Ward - betrokken bij de Profumo- zaak - in arrest Troon van MacMillan premier wankelt Negen seminaristen tot priester gewijd tvaiflfri weer P.S.V. IS LANDSKAMPIOEN Zonnig kabinetsgesprek AFFAIRE ALS EEN ROLLENDE SNEEUWBAL vandaag' Katholieke werkmeesters vierden hun gouden bond Rassenrellen in Alabama naar dramatische climax? Twee conclaafcommissies door kardinalen ingesteld fEST-BERLIJN fIL REAGEREN VERKENNERS 12 BEKOORN DAGBLAD VOOR ZEELAND OVERWEGEND ZONNIG I Koffiebranderij in Hamburg explodeert Unieke positie in het bedrijf V vu LICHTSYSTEEM VERVANGT ROOK Unesco redt Egyptische tempels hebben een nieuwe wet Drie nieuwe leden in vereniging van letterkundigen In nieuwe kabinet Europese beweging vraagt Europese bewindsman n WERKTUIGEN TSTROOIERS en ^WERKTUIGEN LROOIERS en l/WAGENS iend inlichtingen bi|s KLOETINGE 0-6606 I03e JAARGANG No. 24303 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Me», mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J* v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor Ooi, Koningin en Vaderland MAANDAG 10 JUNI 1963 Abonnementsprijs t 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Hnreau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Westduilse minister voor zaken ge heel Duitsland betreffend, dr. Rainier Barzel, heeft te kennen gegeven dat Oost- Duitsland op een reactie van het westen moet rekenen als het voortgaat het ver keer naar West-Berlijn te belemmeren. Zaterdag stonden er bij een Oostduitse controlepost aan de grens met West-Ber lijn op zeker ogenblik 1500 auto"s op doorlating te wachten. De Oostduitse grenspolitie deed het rustig aan. In Bonne is men van mening dat deze vertragingstactiek, die van Pinksteren af wordt toegepast, het gevolg is van de aanhouding van Oostduitse journalisten in West-Duitsland. Scotland Yard heeft dr. Stephan Ward, een van de hoofdfiguren in het Profunin-schandaal, gearres teerd. Hij werd in Engeland door de politiebeambten buiten Lon den aangetroffen, gezeten in een witte Jaguar en vergezeld van een donkerharig meisje. Hij zal van- RUSLAND heeft een formeel verzoek in gediend inzake een bespreking van de V.N.-vredesoperaties in Jemen, door de veiligheidsraad der V.N. Men verwacht flat de Veiligheidsraad heden of dinsdag zaï bijeenkomen. HET AANTAL doden en vermisten als gevolg van de wervelstorm, die op 29 mei het kustgebied van Oost-Pakistan getroffen heeft, bedraagt 11.942. ONGEVEER 100.000 mensen in het oos ten van E'ali, die met de hongerdood worden bedreigd doordat hun rijst velden bedolven zijn onder as van de vulkaan Agoeng, weigeren uit hun dorpen te vertrekken. Er zijn niet ge- nneg voertuigen om de dorpelingen van voedsel te voorzien. (Advertentie) I Weersverwachting, medegedeeld f door het K.N.M.I. Eeldig tot heden-! ?T?Sd' opgemaakt zondagavond 23,15 uur Overwegend zonnig en op le mees- te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich- 5 Ungen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Heden zon onder 20.58 uur maan onder 6.d9 uur t Morgen zon op 4.20 uur J De bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, heeft zaterdag in de kathedraal te Breda negen semina risten van het groot-seminarie te Hoeven tot priester gewijd. Onder hen bevond zich ook de seminarist A. Maas uit Rotterdam, die zich destijds als een van de eer sten voor het Europa-seminarie te Maastricht meldde. Na zijn studies aan het seminarie „Ypelaar" stu deerde hij twee jaar filosofie te Hoeven en werd vervolgens via het Europa-seminarie in -arband met de priesternood in het buitenland naar een van de bisdommen in Oostenrijk uitgezonden. Hij voltooide in Wenen zijn drie jaar theologie. De ruim drie uur durende plech tigheid werd ook bijgewoond door mgr. dr. J. Dellepoort. directeur van het Europa-seminarie. Behalve de ouders en naaste familieleden van de wijdelingen waren ook aanwezig emeritus-bisschop mgr. Jos Baeten, regent dr. J. de Lepper van ,,Ype- laar" en vicaris-generaal mgr. H. Ernst van het Bredase diocees. Directe assistenten van de bisschop waren de professoren van het groot seminarie J. Reesenk. J. Dekkers, A. Wouters en M. Rijk en mgr. J. Plasschaert, president van het groot seminarie te Hoeven. De plechtig heden werden opgeluisterd door de schola cantorum van dit groot seminarie onder leiding van prof. J. Aerden. Dc jonge priesters gaven na af loop hun ouders en familie de eerste zegen. In de pastorie van de kathedraal vond ten slotte een besloten ont vangst plaats en werden de pries ters, hun ouders en familie o.m. door mgr. De Vet gefeliciteerd. De nieuwe priesters zijn G. A. P. M. Adriaansen te Steenbergen C. M. A. A. Akkermans te Hoeven M. A. M. Broos te Etten (St.-Lamber- tus)A. W. J. M. Houtepen te Etten (H. Hart); P. M. Jacobs te Breda (H. SacramentJ. A. M. Meyeren te Middelburg C. Overbeeke te Willemstad A. J. O. Verhaegen te Graauw en A. Maas te Rotterdam. De foto geeft een overzicht van de plechtigheid in de kathedrale ke2"k te E'reda. daag verhoord worden en waar schijnlijk in staat van beschuldi ging worden gesteld. Pogingen om hem tegen borgstelling vrij te la ten, stuitten af op de onwil van Scotland Yard. Ward, die een beroemd specialist is, wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij affaires, die de zeden in gevaar bren gen. Zo zou hij ook de thans afgetreden minister van Defensie, John Profumo, in contact hebben gebracht met Christine Keeler, die tenslotte aanleiding werd tot de val van de minister. Profumo heeft haar op Wards buiten verblijf het eerst ontmoet. Ward, die osteopaat van beroep is, genoot in de Londense society hoog aanzien. Tot zijn patiënten behoorden o.m. sir Winston Churchill, de actrice Elisabeth Taylor, de acteur Douglas Fairbanks en de Ameri kaanse miljonair Paul Getty. Dr. Ward staat bovendien bekend als een talentvol schilder. Hij heeft o.m. portretten ge maakt van de hertog van Edinburgh, de echtgenote van koningin Elizabeth, prin ses Margaret, haar echtgenoot lord Snow- don en van premier MacMillan. Ward heeft reeds zoal hij zélf te kennen gaf in 1961 de Britse contra-spionage op de hoogte gesteld van de contacten die Christine Kee ler met Profumo, maar tegelijkertijd met de Russische marine-attaché Iva- nov onderhield. Tijdens de Cuba-crisis, aldus zou geble ken zijn, heeft Ward voortdurend in con tact gestaan met de marine-attaché om te bemiddelen voor de Russen, toeri die de Engelse regering wilden bewegen tot deelneming aan pogingen om een Rus sisch-Amerikaans gesprek over Cuba te arrangeren. Het is dit bericht (of ge- ruchl?), dat de openbare mening in En geland angstig heeft gemaakt en leden van het parlement hebben al verzocht het te willen onderzoeken. Zowel de leider van de Britse Labour- partij, Harold Wilson, als de liberale par tijleider Jo Grimond, lieten er geen twij fel aan bestaan dat zij de Britse premier Harold MacMillan, in verband met het vraagstuk van de veiligheid, het vuur na aan de schenen zullen leggen. Grimond is zelfs al zo ver gegaan, dat hij de Britse eerste minister MacMillan heeft gesug gereerd af te treden in verband met deze affaire. Volgens Grimond had MacMillan de gevaren, verbonden aan het gezelschap van Profumo gekend, maar hij had er niets tegen gedaan of hij kende ze niet en liet geen gedeken onderzoek instel len, want er waren genoeg geruchten die hem waarschuwden. Ondertussen is officieel bekendge maakt, dat in het Engelse Lagerhuis op 17 juni aanstaande het debat zal worden gehouden over het Profumo-Keeler- schandaal. In de orde van grootte behoort het tot de „groot-gala-debatten". Leden van de Labourpartij maakten er geen ge heim van, dat hun aanvallen rechtstreeks gericht zuilen zijn op MacMillan. Christine Keeler heeft ondertussen haar „memoires" aan twee Londense zondags bladen verkocht. MacMillan is zondag naar Londen te ruggekeerd om te proberen de storm, die opgestoken is, te bezweren. Bij een explosie in een koffiebranderij te Wandsbeck, een voorstad van Ham burg, hebben twee mensen de dood ge vonden en meer dan 70 anderen ver wondingen opgelopen. Na de ontploffing stortte het hele ge bouw in. Men kon de explosie in een omtrek van meer dan acht kilometer horen. De oorzaak is nog onbekend. De Nederlandse katholieke hond van werkmeesters en ander toezichthoudend personeel heeft tijdens het weekeinde in Utrecht zyn gouden jubileum gevierd. (Advertentie) \KS\W ZOMERSHIRTS die u in liet dragen nauwelijks voelt' Modellen (met korte of lange mouw) die deze zomer in Cannes cn Rimihi gedragen zullen worden, zijn te kust en te keur bij Hollcnkamp verkrijgbaar. 9.95 12.90 16.90 Aéü BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Tijdens het feesteongres gaf de bonds voorzitter, de heer W. van Kouwen, een overzicht van de historie van de bond. De jubilerende bond telt bijna 9800 le den. De heer Van Kouwen zei, dat de werkmeester niet alleen meer de goede vakman is, maar hij moet vooral een goed leider zijn. Ruw geschat geven de 9800 leden van de bond aan 100.000 werkne mers leiding. De heer Van Kouwen sprak zijn genoegen erover uit, dat alle katho lieke werkmeesters in een eigen bond zijn georganiseerd en niet bedrijfstaks- gewijs, wat zeker niet gunstig voor het bedrijfsleven zou zijn geweest, zo meen de hij. Dr. J. Vollebergh, directeur van het gemeenschappelijk instituut voor de toe gepaste psychologie te Nijmegen, lever de een beschouwing over het midden kader in het bedrijfsleven, dat volgens hem steeds in het teken van de tegen spraak staat. Dit middenkader behoort eigenlijk niet tot de werknemers en ook niet tot de leiding. De werkmeester, al dus de heer Vollebergh, vervult een rol als „brug" zowel in de onderneming als in het kader van de menselijke verhou dingen. Het tussenkader is volgens hem knooppunt van informatie met een spe cifieke vertalingstaak, welke moet wor den vervuld, zowel ten dienste van de werknemers, als ten dienste van de in de ondernemingen werkzaam zijnde spe cialisten. Het jubileumcadeau bestaat uit nieuw meubilair en nieuwe apparatuur voor het bondskantoor. „Het graf van Johannes XXIII kani Bovendien heeft het Vaticaan bekend- zijn erfenis nie! bevatten. De dood kan de geest niet verstikken die hij over onze tijd heeft laten waren. Zouden wij ooit de weg kunnen verlaten die hy zo magis traal voo ronze toekomst heeft ge baand Zo iets zou ondenkbaar zijn", aldus heeft kardinaal Giombattista Montini, de aartsbisschop van Milaan, verklaard. Deze kardinaal, die door velen alge meen wordt beschouwd als een van de gegadigden, zo niet de grootste voor de opvolging van Johannes XXIII, heeft met deze woorden duidelijk zijn stand punt weergegeven. De Italiaanse leden van het college van kardinalen zijn in twee kampen ver deeld zij, die de door paus Johan nes aangeduide koers willen voortzetten en zij, die van mening zijn dat een pauze, ja zelfs een terugtocht noodzakelijk is. Kardinaal Giuseppe Siri, de aartsbis schop van Genua en voorzitter van de Italiaanse bisschopsraad wordt algemeen beschouwd als de leider van laatstge noemde stroming. Intussen hebben de in Rome aanwezige kardinalen twee kardinaalscommissies ingesteld een om de bekwaamheid van de kardinalen te onderzoeken, de ander om toezicht uit te oefenen bij de inrich ting van de conclaaf-ruimten. Besloten is, dat iedere kardinaal slechts van één persoon in het conclaaf vergezeld zal zijn. Het grote aantal kardinalen noopt hiertoe. De Verenigde Arabische Republiek is akkoord gegaan met een plan om de door de bouw van de Aswan-dam be dreigde Aboe Simbel-tempels af te bre ken en ze op hoger gebied weer op te bouwen. V.N.-deskundigen zullen de technische details van het plan maandag in Parijs bespreken. De kosten worden op 36 miljoen dollar geschat. Amerika is bereid een derde van de kosten te dragen, de V.A.R. 11,5 miljoen dollar en andere Unesco-leden de rest. Verwacht wordt dat in oktober met de werkzaamheden zal worden begonnen en dat men in 1968 klaar zal zijn. Prof. Romme was het afgelopen weekeinde te gast bij dr. De Kort in Ulvenhout, waar hij woont als burgemeester van Nieuw-Ginne- ken. Ditmaal werden echter géén dorpsproblemen besproken, maar wel nationale. Zó prachtig was het weerdat de kabinetsproblematiek besproken werd in de openlucht op het terras van de bungalow aan de Wolvenhoek. Hopelijk is het gesprek even zonnig geweest. gemaakt dat er bij de nieuwe pausver kiezingen geen verwarring meer zal be staan over het feit of er nu wel dan niet zwarte/witte rook uit de schoor steen van de Sixtijnse kapel komt. Radio Vaticana heeft een lichtsysteem aangelegd binnen het conclaaf. Als een van de aanwezige kardinalen op een knopje drukt, kan men zien welk lichtje gaat branden buiten de Sixtijnse kapel en of er al dan niet een nieuwe paus is gekozen. Door dit moderne systeem zijn vergissingen zoals in 1958 uitge sloten. Het college van kardinalen heeft gis teren het desbetreffende* pauselijk bureau opdracht gegeven, ter nagedach tenis aan paus Johannes onder de armen aalmoezen uit te delen, zoals in de bepalingen van het interimbestuur van de kerk is vastgelegd. Tijdens een nationale ontmoeting van Nederlandse katholieke verkennerslei ders en -leidsters, die zaterdag en zondag in Overasselt is gehouden, de nieuwe verkennerswet geïntrodu ceerd. De nieuwe wet, waarin het verkenners- ideaal op eigentijdse wijze onder woor den is gebracht het glimlachen en fluiten onder alle moeilijkheden b.v. is vervangen door een verkenner zet door werd tijdens de opening van de Koempoelan ingeleid door hoofdcom missaris Post. Tijdens het weekeinde, dat geheel in het teken van de vernieu wing stond, werd de nieuwe wet op ver schillende manieren toegelicht. Hoofdkwartier-commissaris. E. Schuet- tenhelm, hield een inleiding over de vernieuwing en er werd een ,,dit is uw leven"-programma van de verkennerij gegeven, waarin de spot werd gedreven met een aantal tradities en waarin de nieuwe wet inhoud werd gegeven in korte inleidingen o.a. van mgr. drs. G. M. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch. Zondagmorgen werd door kardinaal Alfrink een H. Mis opgedragen. In een korte predikatie zei de kardinaal o.m. het zinvol te achten dat de verkenners- wet vernieuwd is, maar hij wees er tevens op dat de nieuwe wet niets anders is dan een middel om de jonge mensen te begeleiden naar een volwas sen christen-zijn. Het is knapbijzonder knap ge daan. PSV uit Eindhoven is zon dag kampioen van Nederland ge worden door een 5-2 overwinning op Ajax. Een grote overwinning na een opwindende, grote wed strijd. Hier is het kampioenselftal, gelukkig lachend na het behalen van het grote succes. In Scheveningen is tijdens het week einde een druk bezochte jaarvergadering gehouden van de vereniging van letter kundigen. In zijn openingsrede ging voorzitter prof Garmt Stuiveling uit voerig in op de vele werkzaamheden, die verricht moeten worden om de ver houdingen tot de uitgevers en tot de overheid duurzaam in gunstige zin te wijzigen en aan de schrijvers een grotere sociale zekerheid te verschaffen. Hij deelde mee dat de commissie, die is ingesteld om te komen tot een fonds voor de letteren inmiddels met haar werk zaamheden is begonnen. Het bestuur werd ingrijpend gewijzigd door de verkiezing van mevrouw Jacoba Eggink tot secretaresse, de heer Hans Edinga tot penningmeester en het be noemen van drie nieuwe leden, n.l. Adriaan Morriën, Bert Schierbeek en J. J. Klant. Mevrouw Emmy van Lokhorst, die een kwart eeuw lang het secretariaat had vervuld, werd bij haar aftreden zeer hartelijk gehuldigd. De Europese Beweging in Nederland heeft in Den Haag op haar jaarlijks congres een resolutie aangenomen, waar in er bij de kabinetsformateur en de fractievoorzitters, waarmee hij in be spreking is, met'klem op wordt aange drongen te bevorderen dat er op korte termijn tot benoeming van een Europese bewindsman, hetzij minister of staats secretaris, wordt besloten. In deze reso lutie die met grote meerderheid werd aangenomen, wordt de overtuiging uit gesproken dat het voor de positie van Nederland in Europa van groot gewicht moet worden geacht dat in het Neder landse regeringsbestel de behartiging van de Europese zaken aan een afzon derlijke bewindsman wordt opgedragen. Honoloeloe. (Advertentie) Gouverneur Wallace van Alabama!daan op de burgemeesters van Amerika heeft president Kennedy meegedeeld dat om de neger een eerlijke kans te geven hij 500 soldaten van de nationale garde en aldus de spanningen tussen blanken naar Tuscaloosa heeft gestuurd voor het en negers te helpen verminderen. De handhaven van de orde in deze universi- burgemeesters hielden een congre* in 'teitsstad. De maatregel is genomen met het oog op de verwachte toelating van twee negerstudenten tot de universiteit. Zoals bekend heeft de gouverneur ver klaard dinsdag Dij de universiteit aan wezig te zuilen zijn om persoonlijk de studenten de toegang te beletten. Ondertussen ziet het er naar uit dat de rassenscheiding in Alabama wel eens naar een dramatische climax zou kun nen leiden. Zo heeft men in het week einde blanken gearresteerd, die in het bezit waren van clandestiene wapens, zoals revolvers, knuppels en bajonetten. Er werd ook een 16-jarige jongen ge arresteerd, die op een 13-jarige neger had geschoten, die op de baby van zijn zuster had gepast en naar huis terug keerde. Bovendien hebben vijftienhonderd leden van het Amerikaanse geheime Ku Klux Klan genootschap zaterdagavond op een veld bij Tuscaloosa in de staat Alabama een openbare vergadering tegen integratie gehouden. In Jackson en Lexington vonden op nieuw negerbetogingen plaats en schijnt men vastbesloten de strijd tegen ophef fing der rassenscheiding voort te zetten. De negers werden hier aan de lopende band gearresteerd. Als klein lichtpunt de eigenaren van 27 restaurants in Austin (Texas) heb ben besloten hun gelegenheden ook voor negers open te stellen President Kennedy heeft zondag in wat hij noemde ,,een moment van morele en constitutionele crisis" een beroep ge-, Dcz« week LICHTGEWICHT REGENJASSEN Gemakkelijk mee te nemen Polyester 59.75 Nylon 24.75 Plastic 3.90

de Stem | 1963 | | pagina 1