Schandaal Profumo wekt onbehagen in Engeland Koningin ziet een audiëntie van a ROMEO'S WRAAK Drie van de vijf speleologen gered m ZIJN ER DEFENSIEGEHEIMEN VERR ADEN Bommen op London Airport SJAH BEDWINGT DE ONGEREGELDHEDEN Nederland verliest per 1 augustus 6390 ha. VIJF DAGEN LANG OP EEN RICHEL BOVEN HET WATER Rassengevecht eist dode OPPOSITIE WIL DEBAT Balans: 86 doden DAGBLAD VOOR ZEELAND ONTMOETING KENNEDY- MACMILLAN Alles op alles Man vermoordt vrouw in Amsterdam OP SCHIPHOL Starfighter maakte buiklanding Technische storing KRO-radio miste begrafenis paus Zus en broer beroven man van f 5000 De „hot line wordt voorbereid 7500 Duitsers Meirn ins Reich Egyptische vliegtuigen bombardeerden Scioedi- Arabiscbe steden lijdens schoolreisje verdronken m fvollctvlccutvp Voor GodKoningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24302 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Rruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 ZATERDAG 8 JUNI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; 1 9,25 per post excL 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) President Kennedy zal op 29 en 30 juni een bezoek brengen aan Engeland voor besprekingen met premier Harold Mac- Millan. In de bekendmaking wordt gezegd, dat beide staatslieden informele besprekingen momenteel nuttig achten, aangezien zij elkaar in een half jaar niet hebben ont moet. President Kennedy zal 23 juni in West-DuitsJand aankomen voor een be zoek van drie dagen aan de Bondsrepu bliek en West-Berlijn. Vervolgens reist hij naar Ierland, waar zijn voorouders woonden, en gaat hij op 29 juni naar Londen. De dag daarop vertrekt hij al weer om als laatste onderdeel van zijn reis een bezoek aan Italië te brengen. Kennedy en MacMillan ontmoetten el kaar het laatst in december jl. te Nas sau in de Bahama-archipel, waar zij onder meer overeenstemming bereikten over de levering van Polarisraketten zonder atoomkoppen aan Groot-Brittannië in plaats van de Skyboltraketten. Een 24-jarige automonteur is om het leven gekomen bij gevechten tussen ne gers en blanken in de Amerikaanse stad Lexington, Noord-Carolina. Een fotograaf werd gewond. Meer dan 400 blanken en ongeveer 50 negers waren in een smijtpartij met ste nen en flessen gewikkeld. Er werd ook geschoten. Het gevecht vond plaats op de scheiding van een blanke en een negerwijk. On middellijk begaven zich een groot aantal stads- en poJitie-autoriteiten naar de plaats des onheils. Zij moesten echter wachten tot de brandweer met waterka nonnen de vechtende menigte uiteen had gedreven. Een hooggeplaatst woordvoerder uit de regering Kennedy, die zijn naam niet ge noemd wenste te zien, verklaarde dat de regering „alles op alles" zal zetten om de nieuwe wetgeving op de burgerrechten aangenomen te krijgen. Hij zei: „Het is eenvoudig onmogelijk om zulk een houding van onmacht te blijven aannemen als in het verleden is geschied. Wij zullen blijk moeten geven van ernstig pogen naar het doen aanne men van wetgeving zolang er een kans is dat die wordt aangenomen en er ook een noodzaak voor bestaat". De voorgestelde wet op de burger rechten zal definitief de volgende week het parlement bereiken, zo verzekerde hij. Hij voegde er aan toe: „Het probleem van de rassentegenstelling zal nog in geen jaren definittief zijn opgelost. Maar als wij maar aanwijsbare gevallen bij de kop nemen, en voortgang blijven boeken, kun nen wij de grootste moeilijkheden ten minste vermijden. En dat proberen wij" Overigens ontstond er in de Ameri kaanse hoofdstad zelf strubbeling, door dat 700 gele taxi's in staking gingen van wege het. feit dat de directie van de on derneming vier neger-hulpchauffeurs in dienst had genomen. Koningin Elisabeth van Engeland zal de wegens een schandaal afgetreden minister van defensie, John Profumo, niet in audiëntie ontvangen om zijn ontslag te aanvaarden. In allereerste instantie had Profumo daartoe wel een lastgeving ontvangen. Het bleek echter, dat de publieke mening zich tegen deze gang van zaken verzette. In overleg met zijn advocaten heeft Profumo zich daarom tot de koningin gewend met het verzoek van deze audiëntie te worden verschoond. Hij kwam tot dit verzoek bo vendien omdat John Corble, een van de minder invloedrijke Lager huisleden van MacMillans eigen conservatieve partij, de gedachte, dat een „onwaardig" persoon in koninklijke audiëntie zou worden ontvangen, „een belediging voor het christelijk geweten van de natie" zou zijn. Profumo heeft zijn ontslag aangeboden, nadat hij een vroegere verklaring had in getrokken, waarin hij zeide niets te ma ken te hebben met het meisje Keeler, een bekende figuur in uitgaande kringen te Londen. Hij gaf toe er wel degelijk rela tie mee te hebben gehad. Dit meisje had bovendien bindingen met een Russische marine-attaché. De politieke deining rondom deze kwes tie is aan het uitgroeien tot een nationaal schandaal. Van alle kanten wordt druk op de regering uitgeoefend om deze af faire tot op de bodem te onderzoeken. MacMillan heeft daartoe reeds opdracht gegeven aan de geheime dienst, van wie momenteel in Engeland gemompeld wordt, dat zij wist van de liaison Profu- mo-Keeler Zij scheen ook op de hoog te te zijn van de verbinding mejuffrouw Keeler met de Russische marine-attaché kapitein Ivanov. Deze Ivanov was niet alleen verbonden aan de Russische am bassade in Londen maar bleek doch dat bleek te laat, want de man zat toen al weer hoog en droog in Moskou toen de zaak uitlekte verbonden aan de Russische geheime dienst. In hoeverre zijn via het meisje Keeler geheimen van nationaal en internationaal belang in handen gespeeld van deze Russische ge heime dienst? Het is eer* vraag die heel Engeland zich angstig stelt, want deze affaire met de nu afgetreden minister van Defensie is niet de enige, die Albion de laatste jaren heeft beroerd. DE VROEGERE Westduitse minister van defensie, Strauss, is vrijdag van het Is raëlisch vliegveld Lydda naar Duitsland vertrokken, na een bezoek van elf dagen, dat hij op uitnodiging van de regering aan Israël heeft gebracht. HET ONDERZOEKCENTRUM van Eura tom in de Italiaanse plaats Ispra zal onder Nederlandse wetenschappelijke lei ding komen te staan. Met ingang van 1 september van dit jaar zal de functie van wetenschappelijk directeur van het cen trum worden vervuld door de Delftse hoogleraar prof. dr. H. Kramers. ONDER LEENDE is de 28-jarige verte genwoordiger F. J. A. Peters uit Heer- ten bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. De door de heer Peters be stuurde auto botste tegen een vrachtauto ats gevolg van een inhaalmanoeuvre van een andere automobilist. DE NEDERLANDSE A.R.-afgevaardigde ae heer G. A. Kieft, is vrijdag gekozen «s een der zes vice-voorzitters van het parlement der Westeuropese Unie, waar- h afgevaardigden uit Nederland, Luxem burg, Frankrijk, Duitsland, Italië en En geland zitting hebben. Weinig verandering vTïïcThting, medegedeeld door het K.N M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt gisterenavond 23.15 uur- Veranderlijke bewolking met plaatse- 1) enkele regen- of onweersbuien. Aan de kust hier en daar mist. Over wegend zwakke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. ondedraïio ™r°nder 2°'56 UUr' Maan Zondag: zon op 4.21 uur, zon onder ond7erU6U0riuurn °B UUr' maan 23a3a7nduur.Z°n °P 4 21 UW" Maan °P De Britse socialistische oppositiepartij wil thans dat er een volledig openbaar parlementair debat wordt gehouden over het aftreden van John Profumo. Harold Wilson, de leider van de Labourparty, heeft gevraagd het debat onmiddellijk te beginnen nadat het parlement op 17 juni terugkeert van het pinksterreces. Wilson heeft daarbij laten blijken, dat het hem niet zo zeer te doen is om de kwestie Profumo-Keeler aan de orde te stellen dan wel dat hij uitgemaakt wenst te zien in hoeverre de veiligheid van de staat in het gedrang is gekomen. De oppositielei der zou de aanval op de regering zelf willen openen. Men heeft tot nu toe niet de indruk dat de regering het debat zal willen noch zal kunnen verhinderen. Wil son beeft te kennen gegeven, dat hij er premier MacMillan persoonlijk voor ver antwoordelijk zal stellen (de premier is hoofd van de veiligheidsdienst) dat een volledig en uitgebreid onderzoek zal wor den ingesteld. Men kan momenteel rustig stellen, dat het Profumo-schandaal andere politieke gebeurtenissen van de laatste jaren vol ledig in de schaduw stelt en zelfs de Suez-crisis van enkele jaren geleden overtreft. Groot-Brittannië trilt er \*in tot op zijn grondvesten. Het is de cli max van een reeks andere schandalen, die bij vele Engelsen de mening heeft doen postvatten dat er iets zeer ernstigs aan de hand is met de geestelijke instel- ling van de natie in het algemeen en met die van MacMillans Tories in het bijzon der. De lijst van schandalen is groot en de wijze, waarop de regering op de daar op volgende onthullingen meende te moe ten reageren, heeft een vaag gevoel van onrust en weerzin gewekt. De beantwoording van de vraag of de relatie tussen Profumo en mejuffrouw Keeler ook de Britse veiligheid in ge vaar kan hebben gebracht, acht men be langrijker dan de politieke kant van het schandaal, dat tot het aftreden van de mi nister heeft geleid. De politie van het bureau Linnaeus- straat te Amsterdam heeft gisterenmid dag ontdekt dat zich drie of vier dagen geleden een drama heeft afgespeeld in een huis in de Veeteeltstraat in de buurt Betondorp. Volgens de politie heeft de 69-jarige J. B. de weduwe, met wie hij al jaren samenwoonde, de 67-jarige J. M. C. van de S. met een elektriciteitssnoer gewurgd en daarna zichzelf van het leven beroofd. De buren, die al enkele dagen geen te ken van leven in het huis hadden gezien, waarschuwden gisteren de politie. Toen de politie zich toegang tot het huis ver schafte, ontdekte men in de keuken de twee stoffelijke overschotten. Groot alarm is gisterenavond zeven uur op Schiphol gegeven toen door nog on bekende oorzaak een Starfigliter-straalja- ger bij de landing op Schiphol langste baan door zijn landingsgstel zakte en met een spectaculaire vonkenregen 900 meter op zijn buik over het beton zeulde, voor de machine eindelijk tot stilstand kwam. Ijlings rukten brandweerwagens, po litie en ambulances naar de baan en troffen daar de straaljager uiterlijk niet eens zo erg beschadigd aan. Ér was wat kerosinebrandstof uit de tanks gestroomd zodat de brandweer schuim over de baan spoot om brandgevaar te voorkomen. De piloot, die ongedeerd bleef, was een der vliegers van Fokkers testteam. De KRO heeft de bijzetting van het stoffelijk overschot van paus Joan nes XXIII via de radio niet kunnen uitzenden. Oorzaak hiervan waren de moeilijkheden bij het tot stand bren gen van de technische verbindingen. Reeds enkele dagen geleden had de NCRV zich bereid verklaard haar eigen zendtijd te onderbreken om de KRO gelegenheid te geven de bij zetting van de H. Vader te kunnen uitzenden. Nog voordat bekend was of radio en televisie bij de plechtig heid zouden worden toegelaten, boekte de KRO via de NRU zoals ge bruikelijk een directie lijnverbinding met Vaticaanstad. Deze verbinding kwam pas onge veer een half uur na het vastgestel de tijdstip tot stand, zij het dat een Belgische commentator zonder ver dere aankondiging was te horen. Na enige tijd brak deze verbinding plot seling weer af, waarna een pauze in trad. De KRO-verslaggever Dick de Vree was in de studio nog korte tijd te horen geweest, maar ook hij werd voortdurend onderbroken. Dit is niet de eerste maal dat fle KRO moeilijkheden ondervindt bij het verzorgen van rechtstreekse re portages uit Vaticaanstad. De lijnen ook die voor het televisiegeluid lopen namelijk via het internationale circuit dat zijn knooppunt heeft in Zürich. Wanneer daar door overbe lasting moeilijkheden ontstaan, on- vindt heel Europa de gevolgen daar van. Dertig minuten voordat een Cara- velle van de Portugese luchtvaart maatschappij van London Airport naar Lissabon zou vertrekkenont plofte op de luchthaven een koffer, welke in het toestel (dat 77 men sen aan boord had) vervoerd zou worden. De oorzaak was een bom, welke tussen de kleren in de kof fer verborgen zat. Het hoofdgebouw van London Air- port schudde op zijn grondvesten, terwijl zwarte rook door de ver trekhal dreef. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Een woordvoerder van de luchthaven verklaarde, dat het erg veel op sabotage" leek. Ondertussen is gisteren opnieuw een helse machine verwijderd uit een vliegtuig. Ditmaal was het een achteloos neergeworpen flesje. Op de foto inspecteert een politie man de verkoolde koffer. Een 21-jarige vrouw en haar broer, de 22-jarige kelner K. G. S., hebben op 30 mei jl. een 19-jarige fruitgrossier uit Rot terdam van een bedrag van f 5000,- be roofd. De kelner kon nog diezelfde nacht door de Haagse politie worden aangehou den. Hij had f 900,- bij zich. Zijn zuster bleek echter naar Parijs te zijn uitgeweken. Zij heeft vermoedelijkTie rest van het geld bij zich. 55 IN DE WEEK van 30 mei tot 5 juni zijn op 66 boerenbedrijven nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Noordbrabant had het grootste aantal: dertig. In Gelderland werden 21 gevallen aangemeld, in Limburg 8, in Drente 6 en in Overijssel één. Amerikaanse technici hebben met PTT- technici in Zweden en Finland de eerste voorbereidingen getroffen voor de „hot line", de rechtstreekse telexverbinding tussen Moskou en Washington, waarmee men de beide regeringscentra een onge stoord en snelwerkend contactmiddel wil geven. Eventuele boodschappen zullen gewis seld worden in een code. waarvoor tussen Amerikaanse en Russische regeringsfunc tionarissen nog de nodige afspraken ge maakt moeten worden. De bloedige relletjes in verschil lende steden van Iran hebben aan 86 mensen het leven gekost, ter wijl er 193 zijn gewond. Het leger van de Sjah is er gisteren in ge slaagd de orde en rust in het land te herstellen, doch het consigne „ieder neer te schieten die zich aan anti-regeringsactiviteiten schuldig maakt" blijft nog ge handhaafd. Dit heeft de militaire gouverneur in Teheran, generaal Nemattolah Nassiri, verklaard. Er hebben zich gisteren geen nieuwe incidenten meer voorgedaan. Het dagelijks leven in de hoofdstad is hersteld, aan de avondklok wordt niet meer zo streng de hand gehouden, terwijl de mitrailleurnesten op strategische plaat sen in de stad in de loop van de dag zijn verwijderd. 55 „Romeo", een van de zeeleeuwen in de Neurenbergse dierentuin was het een dezer dagen niet eens met de verdeling van de vis. Hij wachtte een gunstige gelegenheid af en stootte toen zijn oppasser met een fikse stoot in het bassin. De oppasser bleek echter een goed zwemmer, die al zwemmend door ging met de verdeling van het voer, er voor zorgend, dat ieder zijn portie kreeg. Voor de oplettende fotograaf was het de dag van de maand: hij knipte precies op 't juiste moment. De Egyptische luchtmacht heeft twee steden in Saoedi-Arabië gebombardeerd, zo heeft radio-Mekka vrijdag bekendge maakt. In een communiqué van het Sa- oedi-Arabische ministerie van Defensie wordt gezegd, dat donderdagmorgen in alle vroegte drie Egyptische Iljoesjins de stad Najran bombardeerden. Enkele uren later deden deze toestellen opnieuw een aanval op de stad. Bovendien bombar deerden tezelfdertijd twee Migs en een Iljoesjin de stad Khamis Moesjait Op donderdag 1 augustus wordt de grens tussen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek op ruim veertig plaatsen zodanig herzien, dat van de 6931 hectaren die Nederland er op 23 april 1949 krach tens het „Verdrag van Parys" bij kreeg, 541 hectaren overblijven. De grenscorrectiegebieden Zelfkant (een zeven kerkdorpen omvattende ag glomeratie van 42 vierkante kilometer met 6500 inwoners ten oosten van Sit- tard), Elten (een dorp van 3370 inwoners, dat een oppervlakte van negentien vier- Drie van de vyf jongelui die zondag ochtend jl. een grot nabij Vallon Pont d'Arc in Zuid-Frankrijk gingen onder zoeken, zijn gisteren te voorschijn geko men. Vermoeid en half verblind door het zonlicht vielen zijn in de armen van wachtende redders. Men vreest dat de twee anderen zijn omgekomen. Van de ene vermiste weet men dat hij is meegesleurd door het water van een langs stromende beek dat in de grot was binnengedrongen nadat het stroompje maandag door overvloedige regen was gezwollen. Naar de vijfde onderzoeker kan op het ogenblik uit veiligheidsover wegingen niet worden gezocht. De dam van zandzakken, die de redders hadden opgeworpen om de beek weg te leiden van de grot, dreigt namelijk te bezwij ken. Honderden mensen hadden aan de dam gewerkt. De overlevenden verklaarden dat zij vijf dagen lang in een ongemakkelijke houding op een richel boven het water hadden gezeten, slechts vijftien meter van de ingang van de grot. Een van de geredden, Emile Cheil- letz, die met zijn achttien jaar de Ben jamin van het groepje is, vertelde later dat hij evenals de twee anderen van honger op zijn leren riem was gaan kau wen. Als wij dat niet hadden gedaan, hadden wij het geloof ik nooit gehaald, zo zei hij. Uit zijn verhaal bleek voorts, dat de jongelui zich maandagmorgen al diep in de grot bevonden. Toen het water begon te stijgen hadden zij zich in de richting van de uitgang begeven, maar door het met geweldige kracht binnen stromende water waren zij al spoedig ge noodzaakt geweest te gaan zwemmen. Van tijd tot tijd rustten zij uit op smalle ri chels. Pas woensdagavond hadden zij de uitgang in het oog gekregen, maar zij hadden die onmogelijk kunnen bereiken. Zij waren toen op slechts vijftien meter er vandaan op een richel boven het wa ter gaan zitten om op redding te wach ten. kante kilometer beslaat) en Suderwick bij Dinxperlo gaan nagenoeg geheel te rug naar Duitsland. In Elten, even ten zuidoosten van Ze venaar, blijft een stuk bos van 113 hectaren langs de nieuwe verkeersweg definitief bij Nederland. In totaal blijven zes in 1949 uitgevoerde correcties geheel gehandhaafd. Op negen plaatsen gaat de grens zowel van de vooroorlogse toe stand als van die van 1949 afwijken. Zo zal bij Beekwyler, in de buurt van Nij megen, het grootste gedeelte van het cor- rectiegebied bij Nederland blijven. Er wonen in dit gebied 23 Duitsers. Op de verkeersweg Schinveld-Konings- bosch, die dwars door de Zelfkant loopt, zal het verkeer van Nederlands gebied naar Nederlands gebied niet aan Duitse douane- en verkeersbepalingen onderhe vig zijn. Voor het opmaken van proces verbaal door de Duitse verkeerspolitie in geval van ongelukken op deze verkeers weg, is een aparte oprit op Duits gebied gemaakt, die stevig afgesloten is met hak ken. Alle tunnels en viaducten zijn vrij gemaakt van gelijkvloerse kruisingen. Behalve het in de Zelfkant en Elten werkzame Nederlandse overheidsperso neel en hun gezinnen zullen er slechts enkele honderden in deze gebieden woon achtige Nederlanders voorgoed elders (op Nederlands grondgebied) gaan wonen. Zowel in de Zelfkant als in Elten wonen ongeveer 1200 Nederlanders, in totaal dus 2400. In Elten wonen 2200 Duitsers en in de Zelfkant waar Tudderen de voornaamste plaats is wonen er bij na 5300. In totaal zullen dus 7500 Duit sers over ruim zeven weken „heim ins Reich kehren". Regelmatig patrouilleren nog militaire wagens en tanks door de straten en af en toe kon men de sirene van een politie wagen horen loeien. Tijdens de ongeregeldheden zijn ruim 200 personen gearresteerd, voornamelijk de aanstichters van de demonstraties van wie er volgens welingelichte zegs lieden 150 voor bijzondere militaire recht banken zullen worden geleid. De meeste diplomaten in Teheran hech ten geloof aan het door gouverneur Nas siri bekendgemaakte doden- en gewon- dencijfer. Geruchten dat de sjah zijn paleis in de hoofdstad heeft verlaten, wor den door enkele diplomaten in twijfel getrokken. De sjah heeft gedurende de demonstraties de operaties geleid vanuit zijn paleis. Voorlopig worden geen nieuwe onge regeldheden verwacht. ZES TSJECHEN, onder wie drie vrou wen, hebben politiek asiel in Griekenland gevraagd. Zij waren woensdag jl. aan boord van het Russische schip „Pobeda" in Piraeus gearriveerd. Zij deelden mee dat vijf opvarenden van de „Pobeda" in Egypte om politiek asiel hadden verzocht toen het schip Alexandrië aandeed. (Advertenties) In het bad bij de uitspanning Oud-Val keveen te Naarden is gisteren de 6-jarige Marianne Clay uit Beets (N.H.) verdron ken. Het meisje nam deel aan een school reisje. Het water in het bad is slechts 60 tot 70 cm diep. LIGHTWEIGHT - CO STUUMS die U in het dragen nauwelijks voelt en het leven dus zoveel aangenamer maken, zijn deze zomer in Uw garderobe niet meer wég te denken 1 In originele Terlenka en Trevira kwaliteiten. (5S°/o - 45°/o) van 118.- tot 168.- 12 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt after-shaves 3.45 - 4.95 - 7.50 pre-shaves 5.50 in atomizer 7.50 scheercrèmes 2.75 haarcrèmes 2.95 brillantines 4.95 en 5.50 haarlotions v.a. 5.75 - talcs etc. imji. Adiexu

de Stem | 1963 | | pagina 1