1 deT eenzame weg van een groot mens Paus Joannes voorlopig in de St.-Pieter bijgezet Coalitie-van-vijf van de baan W. DE KORT BOUWT AAN KABINET tiamot EIS VAN VIER JAAR IN TRIEST FAMILIEDRAMA EN vandaag weer i W KOFFIE HUE coffeïnevrij fit met hart voor uw gezondheid Dierbaar gouden kruisje werd in kist geborgen Plafond kwam omlaag: huis snel ontruimd Vader zou zoon gedood hebben VVD of P. v. d. A. DE EERSTE VERLANG LIJST Vijf doden en acht gewonden Geen woorden ANTONtUS TENISSE tte leisjes DAGBLAD VOOR ZEELAND Het testament van cle paus Kennedy contra rassenscheiding op school Veranderlijke bewolking Toch getuigenis Botsing op autobus IvoUc^viccuivp M D STYLING GOES ON Oil00-5355 OFLEVERANCIER lende regeling. Eerwaarde Moeder de hele kudde volgde rbeeld. Even een iven toen vlogen met •en als op een benaar scherpe zwenking .g s weer terug. Ik volg langzaam. Ik meende hen een muildier te gezien. Muildieren^ gezien. Muildieren een groter ulthoudin«ed Inogen en een zekerde me een paard- Hij lee* meest geschikte kandidaat- 103e JAARGANG No. 24301 tTitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Rruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG JUNI 1953 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso: f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. u voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) In het gisteren bekendgemaakte testament van paus Joannes staat dat hij arm geboren werd uit rechtscha pen en eenvoudige mensen en in het bijzonder er verheugd over was arm te sterven. In het testament wordt vergiffenis gevraagd aan al degenen die de paus onbewust gekrenkt zou kunnen heb ben. Paus Joannes bepaalde voorts in zijn testament dat „de weinige goede ren, die ik met Zijn (Gods) hulp heb weten te verzamelen", aan zijn drie boers en zuster zouden worden gegeven. Het testament begon aldus: „Op het punt mijzelf te geven aan de Heer, aan Hem die mij schiep, verloste, mij priester en bisschop maakte, mij genade zonder eind schonk, vertrouw ik mijn arme ziel aan Zijn hoede toe. Ik vraag nederig vergiffenis voor mijn zonden en nala tigheden". Paus Joannes XXIII, de meest geliefde paus van ge heel de wereld sinds eeuwen, rust vanaf donderdagavond zeven uur in de crypte van de St.-Pieter, echter niet voor altijd want volgens zijn verlangen zal hij uiteindelijk zijn laatste rustplaats vinden in zijn geliefde St.-Jan van Lateranen. Gisteravond is hij voorlopig bijgezet in de crypte recht tegenover het graf van paus Pius XII. De laatste plechtigheid tekende reeds de eenzaamheid, waarin deze paus nu rust. Zelfs zijn drie bejaarde broers en zuster hadden niet meer de gelegenheid noch de moed gevonden bij dit afscheid aan wezig te zijn. Zij hadden Rome na deze aangrijpende dagen verlaten. altijd al zo verlangd had, indrukwek- President Kennedy heeft zich donder dag gekeerd tegen de rassenscheiding op de Amerkaanse scholen. In een toe spraak tot geslaagden voor het eind examen van een middelbare school te! San Diego in Californië zei Kennedy, dat de Amerikaanse kinderen op het ogenblik bij het onderwijs geen gelijke kansen hebben. Die ongelijkheid had twee oorzaken, een economische en een die de huidskleur betrof. Wij moeten dan ook erkennen, aldus Kennedy, dat de rassenscheiding bij het onderwijs en ik bedoel hier dan zo wel de feitelijke scheiding in het noorden als de officiële in het zuiden grote hinderpalen met zich meebrengt voor een groot deel van de Amerikaanse be volking. De president zei verder, dat bijna drie kwart van de blanke jeugd in de V.S. met succes een middelbare school had doorlopen tegen maar tweevijfde van de niet-blanke. De negerstudent McDowell heeft zijn eerste college op de universiteit van Mississippi gevolgd. Gouverneur Wallac van Alabama heeft gisteren nog eens te kennen ge geven de rassenscheiding op de univer siteit te handhaven. Bij de bijzetting waren nu slechts nog de rangoudsten der drie kardinaalsorden, de aartspriester van de St.-Pieter, kardinaal Marella en mgr. Enrico Dante, de chef van het protocol, aan wezig. Enkele sampietrini verrichtten de werkzaamheden. Toch is het defintieve afscheid van paus Joannes, hoezeer het ook geken merkt werd door de eenvoud, die hij kend geworden. Er was aan de lange rij nog geen einde gekomen, toen om vijf uur de deu- Het stoffelijk overschot van paus Joannes XXlll is zo juist in de drievoudige grafkist neergelegd. GISTEREN is de zogenaamde „koningin- neharing". afkomstig uit Katwijk aan Zee. op paleis Soestdijk aan H.M. de Ko ningin aangeboden. Het waren twee vaat jes nieuwe Hollandse haring, die zoals het certificaat vermeldt aan de eisen beantwoorden om aan H.M. de Koningin als eerste Hollandse haring te worden aangeboden. ZWARE REGENVAL en overstromingen zijn het gevolg geweest van een tropi sche storm in Japan, waarbij ten minste 17 mensen het leven hebben verloren. EEN LOCKHEED F-104-g super-straal jager van Belgische makelij heeft het donderdag gepresteerd om in 9 minuten en 55 seconden van Parijs naar Brussel te vliegen. Een straalpassagiersvliegtuig heeft voor dezelfde afstand 40 tot 45 ïni- nuten nodig. UIT VOORLOPIGE cijfers blijkt, dat het totaal aantal studenten aan de Neder landse universiteiten en hogescholen is toegenomen van 43.700 in april 1962 tot 47.400 in april 1963 (stijging 8 pet.) Het aantal eerste-jaarsstudenten steeg ir. het genoemde tijdvak van 8120 tot 8670 (7 pet.). Een heeld tijdens de bijzettings plechtigheid in de Sint-Pieter. ren van de St.-Pieter gesloten werden, een geheel ongewone plechtigheid volgde nu op verlangen van paus Joannes. Nog éénmaal werd zijn stoffelijk over schot moeizaam en voorzichtig buiten de basiliek gedragen en onder het zingen van het De Profundis aan de opeenge pakte menigte op het St.-Pietersplein getoond. Menige toeschouwer kon bij dit ongewone schouwspel zijn tranen niet weerhouden. Het verblijf in de open lucht duurde slechts kort. Want om zes uur hadden de dragers de baar weer in de St.-Pieter geplaatst in het midden van het pries terkoor In een grote kring daaromheen bevonden zich de 36 kardinalen, de aarts bisschoppen, bisschoppen, prelaten en geestelijken van Rome zelf en van ver daarbuiten. In concentrische cirkels zaten vertegenwoordigers van het corps diplomatique, leden van de curie en andere genodigden. Daarna zette het koor het Miserere in. Eenzaam lag Joannes op de baar geflankeerd door leden van Zwitserse garde Nog eenmaal zong de capella Giulia een laatste Miserere om daarna de absoute in te leiden met het -f*1 para- disum. Mgr. P. Felici verrichtte de absoute. Terwijl men de paus daarop in de eerste der drie kisten, een van cipres- sehout, neerlegde, las mgr. N. Metta de notariële akte van het overlijden en de feiten die het leven van de paus hadden gekarakteriseerd voor. Een bijna dorre opsomming in glanzend Latijn gaf mgr. Tondini opnieuw van de levensloop van paus Joannes, die hij voorlas van een verkreukeld perkament, dat later in een loden koker in de kist werd neer gelegd Tegelijkertijd ook, legde mgr. Capovilla de secretaris van de overleden paus, gouden, zilveren en bronzen munten van het pontificaat in de kist, maar ook een klein gouden kruisje, dat Joannes XXIII eens op reis gekocht had bij een antiquair in Instanboel en waar aan hij zeer gehecht was. Nadat alle kardinalen vervolgens hun overleden opperherder voor de laatste maal hadden gezegend, bedekten de ge heim kamerheren eerst met witte zijden doeken gezicht en handen, om daarna met een grote rode doek de gehele kist af te sluiten. Sampietrini stonden, terwijl het koor Psalm 120 zong gereed de cypressekist in een loden kist te plaat sen en dit alles weer in een kist van olmehout. 400 kilo zwaar was toen de sarcofaag die door de St.-Pieter gereden werd naar de Marthadeur, en vervolgens naar de crypte. De laatste tocht van paus Joannes was hiermee ten einde. De eerste dagen zullen slechts bloemen en kaarsen verraden, dat hier een grote paus rust. De bloemen 6000 rode en witte anjers zijn woensdagavond uit San Remo aangekomen. Zij vormen nu een laatste hulde aan de overleden opperherder. In aller ijl is in de nacht van woensdag op donderdag de tweede etage van een perceel in de Conradstraat in Amsterdam ontruimd, omdat het plafond begon af te brokkelen. Het gedupeerde gezin, de fam. B. Vonk (vader, moeder en drie kinde ren) heeft van de rampendienst van so ciale zaken van Amsterdam een tijdelijk onderkomen gekregen. Ook de gezinnen die de eerste etage en de parterre bewonen zullen hun hui zen niet meer mogen betrekken. Zij zullen dit vernemen als ze van vakantie terug keren. Het huis wordt nu op de sloop lijst geplaatst. (Advertentie) Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opge maakt gisterenavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met enkele zonnige perioden, maar ook plaatse- bik een onweerbsui. Overwegend zwakke wind. Dezelfde of iets hogere nuddagtemperaturen. Vandaag: zon onder 20.55 uur Maan op 20.59 uur. Morgen: zon op 4.22 uur. Maan onder 5.20 uur. (Van onze correspondent) Op 6 augustus van het vorige jaar werd Tijn van E. in Schijndel door een messteek in de rechter schouder dodelijk getroffen. Hij overleed aan slagaderlijke verbloe ding. Op 9 augustus arresteerde de rijkspolitie, op last van de officier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. M. J. Bruigom, de vader van het slachtoffer, verdacht de dode lijke wonde te hebben toegebracht. Er was een felle woordenwisseling gevolgd door een vechtpartij tus sen vader en zoon aan de doodslag voorafgegaan. Op 21 februari van dit jaar verwees de president van de rechtbank in Den Bnsch de zaak terug naar de rechter-com- missaris. Het O.M. was kort voor aanvang van de zitting op de hoogte gekomen van het gerucht dat de dader kans had ge zien in het ziekenhuis waar de 31 jarige zoon in hopeloze toestand door de G.G.D. was binnengebracht onder val se voorwendsels tot zijn zoon door te dringen, vermoedelijk om diens eventuele verklaringen te beïnvloeden. Gisteren, donderdag 6 juni, werd het drama open baar en strafrechtelijk door de rechters onderzocht. President was mr. J. Huizinga, het O.M. werd waargenomen door mr. J. Booster dezelfde officier die destijds het drama Sprang-Capelle tot oplossing bracht en de verdediging werd ge voerd door mr. Paul Scheefhals (Den Bosch), eveneens dezelfde als in de zaak- Sprang. Als de 45-jarige verdachte L. v. E van beroep betonafwerker een stevigej gedrongen en forse gestalte, heeft plaats genomen in de verdachtenbank, wordt onmiddellijk de eerste getuige van het O.M. gehoord, de kloosterzuster Angelina van het Groot-Ziekengasthuis. Getuige bevestigt verdachte op de bewuste dag in augustus toegelaten te hebben. Hij noemde zich „v. E." en oom van de ge wonde. Zij volgde hem niet, maar wees hem de kamer waar de 31-jarige ge wonde jongen Tijn v. E. (Martin) te bed lag. De patiënt had zich nooit uitgelaten over hetgeen er gebeurd was. Kort voor zijn dood vroeg de jongen om zijn vader te laten komen, maar even later over leed hij. De politiemannen, die het onderzoek hadden geleid op last van het O.M., be vestigden met hun verklaringen hetgeen door hen bevonden was. Zij kwamen pas later ter plaatse van het misdrijf. Hun getuigenis was merendeels ook de beves tiging van hetgeen getuigen hadden aan gevoerd. Dan wordt de echtgenote van verdach te en moeder van het slachtoffer binnen geleid, nadat de president de verdachte uit de zaal liet vertrekken. Getuige Adriana v. E. geboren v. W, (46) wordt er door de president uitvoe rig op gewezen dat zij niet tot getuigen verklaring verplicht is. De betekenis van de eed brengt hij haar nadrukkelijk on der ogen. Dan weigert de vrouw duidelijk een verklaring af te leggen en zy wenst ook geen eed af te leggen. Zy verlaat de zit tingzaal. Het ziet er even naar uit dat het O.M, hiermede een van zijn belangrijkste bas tions in de verdediging gaat verliezen, maar het zal anders worden. De negentienjarige dochter van ver dachte, Johanna van E., wordt binnen geleid, maar begint onmiddellijk onbe daarlijk te snikken. Zij mag gaan zitten en de president laat haar een glas water geven. Dan wordt het meisje wat rustiger en wil de eed afleggen, nadat ook haar dezelfde toelichting is verstrekt als de moeder werd gegeven. Zij verklaart daarna hoe zij die avond om kwart over zes thuiskwam en in de keuken haar broer Tijn bloedend aan trof, terwijl vader rond het huis liep en moeder overstuur boven op haar kamer te bed lag. Toen getuige van boven te rugkwam zag zij het mes op tafel liggen. Vader liep langs haar heen naar buiten en zei: „Ruzie met Tijn gehad' (Vervolg op pag. 3) (Van onze parlementaire redactie) Dr. Willem de Kort, de 54- jarige voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., is benoemd tot forma teur. Zijn formatie-opdracht, hem gisteren op paleis Soest dijk meegegeven luidt: „Een kabinet te vormen dat zich verzekerd kan achten van een ruime steun in het parle ment". Dr. De Kort heeft de koningin verzocht de op dracht in beraad te mogen houden. Dit is de normale procedure. Een formatie-op dracht wordt pas aanvaard indien de formateur zeker is dat hij zal slagen. De formatie-opdracht van dr. De Kort verschilt op enkele belangrijke punten van de informatie-opdracht, welke prof. Romme heeft uitgevoerd. Die op dracht hield in: „Een onderzoek in te stellen, gelet op de uitslag van de ver kiezingen, naar de mogelijkheid van de vorming van een kabinet dat zich ver zekerd kan achten van een zo breed mogelijke steun in het parlement". Politieke waarnemers achten dit verschil in formulering: van belang. Men con cludeert er uit, dat een vijf-partyen kabinet, dat tot de mogelijkheden be hoorde in de informatie-opdracht en er zelfs het uitgangspunt van was, nu, zoals ook wel verwacht kan worden, voorgoed van de haan is. De ruime steun waarvan gesproken wordt in de opdracht van dr. De Kort maakt weliswaar theoretisch mogelijk dat deze ook nog even de mogelijk heden van een vijf-partijenkabinet gaat onderzoeken, maar duidt toch meer op een vier-partijenkabinet. Er wordt in de opdracht van de forma teur overigens ook niet meer verwe zen naar de verkiezingsuitslag. Con cluderend kan men stellen dat de op dracht van dr. De Kort ruime moge lijkheden geeft, die in de praktijk wel zullen neerkomen op een keuze tus sen de V.V.D. en P.v.d.A. als regerings partners voor de drie christelijke par tijen. Aangenomen kan worden dat dr. De Kort by zyn informatie uit zal gaan van de Drie Duitsers en twee Britse soldaten zyn donderdag by een kettingbotsing op de Autobahn Hamburg-Hannover om het leven gekomen. Zeven vrachtwagens, een jeep en een gewone auto waren by de botsing betrokken. Het ongeluk gebeurde toen een jeep met twee Britse soldaten vanachter op een vrachtwagen botste. De beide soldaten werden op het plaveisel geworpen en wa ren op slag dood. Een andere vrachtwa gen, die trachtte de jeep te ontwijken, botste eveneens tegen de eerste vracht wagen. Nog vijf vrachtwagens en een per sonenauto kwamen met de drie voertuigen in botsing. Acht personen werden ge wond. Dr. W. DE KORT eenheid van de drie christelijke par tijen. Over die samenwerking binnen het christelijk-democratisch kamp is hij, zeker na de informatieresultaten van prof. Romme, zeer optimistisch. Uitgaande van die eenheid zal hij in de komende dagen nagaan met wie het beste regeringsprogram te verwezenlij ken is, met de socialisten dan wel met de liberalen. Dr. De Kort is gisteren meteen al aan de slag gegaan. Na het gesprek op Soest dijk, dat twee en een half uur duurde, werd hij (door een van zijn zoons, stu dent in Tilburg) naar Den Haag gere den waar hij eerst een kort onderhoud had met de heer Andriessen en K.V.P.- voorzitter mr. Aalberse. Het is de vraag of mr. Aalberse op dat moment wel zo geïnteresseerd is geweest in de kabi netsformatie. Hij had juist bericht ont vangen dat hij grootvader was gewor den. De heer Andriessen is vice-voor- zitter van de K.V.P.-fractie. Tijdens de formatie zal hij dr. De Kort als frac tieleider vervangen. Dr. De Kort heeft zijn hoofdkwartier, evenals prof. Romme voor hem, opge slagen in het kabinet van de minister president. Daar heeft hij gisteren tot zes uur 's avonds zitten werken aan het ontwerp-regeringesprogram, dat de ba sis zal worden voor de besprekingen in de komende dagen. Bij de opstelling van dit program zal dr. De Kort onge twijfeld dankbaar gebruik maken van de „bouwstenen", die daartoe reeds door prof. Romme zijn aangedragen, de oplossing namelijk van een groot aan tal controversiële punten. Men neemt aan, dat dr. De Kort bij de opstelling van het program in eerste instantie overleg zal plegen met de fractieleiders van de A.R. en C.H.U. Dr. De Kort zelf verwacht dat hij de eer ste twee, drie dagen voor de opstelling van een program zal nodig hebben. Pas daarna, dat wordt dus de volgende week, zal hij fractieleiders, ministers en eventuele kandidaat-bewindslieden gaan ontvangen. Aardige noot: Net toen dr. De Kort het kabinet van de minister-president was binnengegaan kwam er een straatorgel langs dat, heel toepasselijk, de opwek king liet horen: Geen woorden maar daden. (Van onze Haagse redactie) Hoogstwaarschijnlijk is vanmorgen (vrijdag) het eerste verlanglijstje, dat de kabinetsformateur, dr. De Kort bereikt, afkomstig van het algemeen orgaan voed selvoorziening, de centrale organisatie voor de agrarische en voedselvoorzie- ningshandel. Het is een in pocketvorm uitgegeven rapport van ongeveer 160 pagina's, dat tot conclusie heeft: Nederland speciaal de Nederlandse handel in landbouwpro- dukten en levensmiddelen kan een nog belangrijk grotere rol in de wereld spe len dan nu het geval is. De voorwaarde daarvoor is dat er een integraal con structief beleid ten aanzien van de han del zal moeten worden gevoerd. Tijdens een persconferentie in Den Haag werd door het bestuur van het algemeen orgaan de klacht geuit, dat er in Neder land wel een landbouwbeleid en een in dustriebeleid is gevoerd, doch geen han delsbeleid. In het rapport en in de brtef aan de kabinetsformateur wordt gecon stateerd dat ondanks de grote betekenis die Nederland nog steeds heeft als han-. delsland, er in ons land tot nu toe: a. geen bewindsman is, die de verant woordelijkheid draagt voor een integraal Nederlands handelsbeleid; b. geen alomvattend constructief han delsbeleid wordt gevoerd, tengevolge waarvan de handel in het binnen- en buitenlandse handelsverkeer van Neder land steeds meer achterop dreigt te ge raken bij die van andere landen en met name van andere lid-staten van de E.E.G. Volgens het algemeen orgaan ontbreekt er in het bijzonder voor de handel in landbouwprodukten en levensmiddelen een overheidsinstantie en een overheids beleid voor het handelsverkeer en het apparaat, dat dit handelsverkeer tot st^»d brengt en verzorgt. Het algemeen orgaan heeft in zijn rap port een programma ontwikkeld voor een Nederlands handelsbeleid. Ten aanzien van de fiscale faciliteiten die onder meer voor de industrie gelden, wordt gezegd, dat de zelfstandige indi viduele ondernemers in de handel over gelijke kansen moeten kunnen beschik ken. In hot fiscale stelsel, aldus het rap port, wordt vrijwel geen rekening gehou den met het karakter van de handels onderneming, waardoor de handel achter wordt gesteld bij andere sectoren van het bedrijfsleven. Advertenties) LICHTGEWICHT KLEDING is deze zomer in uw garderobe niet meer weg te denken! Wij bieden U een voortreffelijke keuze lichtgewicht colberts 29.75 39.75 49.75 Lichtgewicht pantalons 29.75 36.75 39.75 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt groot pak f 2.20

de Stem | 1963 | | pagina 1