WIE WORDT FORMATEUR? Dr. De Kort hedenmorgen ontboden bij de koningin Binnenhof verliest zich in speculaties Grotonderzoekers worden toch gered VUUR OP MOSLIMS Verzet in Teheran tegen de Sjah Conclaaf begint op 19 juni SPANNING VOELBAAR STATEN GENERAAL GEOPEND Prinses Astrid één jaar vandaag Kremlin en Russische Kerk vertegenwoordigd VIJF JONGELUI OPGESLOTEN Voorzegging55 van Malachias, 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Castro wil weer betrekkingen met Washington Russische duikbolen in Middellandse Zee? Weinig verandering Dag der infanterie in Zeelst Ex-ambassadeur Heilige Daad krijgt geen cent Nederland spaart Vissersring van Joannes XXIII vernietigd Westernopese Unie: Frankrijk houdt het been stijf I03e JAARGANG No. 24300 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. y. Dongen, c j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Weatende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 DONDERDAG 6 JUNI 1963 Voor God, Koningi» en Vaderland Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2o93) Een woordvoerder van de Russi sche orthodoxe kerk heeft ge zegd dat men momenteel de mogelijkheid bestudeert een vertegenwoordiger van deze kerk naar de begrafenis van paus Joannes XXIII te zenden. De Russische orthodoxe kerk heeft twee waarnemers naar de opening van het oecumenisch Concilie gezonden. In het alge meen stond men niet afwijzend tegenover de pas gestorven paus. Er bestaat een mogelijkheid dat ook de Russische regering een vertegenwoordi ger zal zenden naar de begrafenis. Men denkt in Moskou hierbij aan een on officiële missie onder leiding van Kroestjevs schoonzoon, Alexei Adzjoe- bei. Deze werd kort voor 's pausen dood nog in audiëntie ontvangen. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gezegd, dat Cuba bereid is de betrek kingen met de Verenigde Staten te „nor maliseren" mits er geen voorwaarden ge steld worden. „Wij zullen zelfs geen cen timeter van het socialistisch kamp afge trokken worden. Wij zijn communisten". Premier Castro zei, dat Cuba nog steeds bereid is te praten over schadeloosstel ling voor genationaliseerde Amerikaanse investeringen, als de Verenigde Staten bereid zijn Cubaanse suiker te kopen te gen meer dan 5.25 dollarcent per pond. De Sovjet-Unie wilde nu 6 cent per pond be'alen in plaats van de overeengekomen prijs van 4 cent. De vergrote inkomsten zouden gebruikt worden om de Cubaanse schuld van on geveer 200 miljoen dollar aan de Sovjet- Unie te betalen. De Sovjet-Unie zou nog 3500 landbouw trekkers zenden en automatische machi nes voor de oogst van suikerriet. Hier mee zou binnen twee jaar het vraagstuk van de mechanisatie van de suikerriet- oogst opgelost zijn. (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., dr. De Kort, is tegen hedenmorgen elf uur op het paleis Soestdijk ontboden. Verwacht wordt dat de koningin hem dan een formatie-opdracht zal aanbieden. Gistermiddag heeft de koningin op Huis ten Bosch anderhalf uur gesproken met minister-president prof. De Quay. Wat de koningin met de premier heeft besproken is niet bekendgemaakt. Het gerucht wil echter, dat de koningin prof. De Quay het formateurschap zou hebben aangeboden. Prof. De Quay zou dit hebben geweigerd. Rond het Binnen hof acht men het echter ook niet uitge sloten, dat de koningin prof. De Quay alleen advies heeft gevraagd over de in formatieconclusies van prof. Romme en tevens druk op hem heeft uitgeoefend om eventueel aan te blijven als premier. Gisterenmiddag was op het Binnenhof de spanning voelbaar. Kamervoorzitter mr. Van Thiel was om 12 uur op Huis ten Bosch ontboden. Een formatie-op dracht? Neen. Mr. Van Thiel werd alleen als Kamerlid beëdigd. Voor de aanvang van de buitengewone zitting van de Sta- ten-Generaal zag men prof. De Quay in de Ridderzaal in druk gesprek gewikkeld met dr. De Kort. Direct daarna begaf prof. De Quay zich naar Huis ten Bosch. Zou hij formateur worden? Zou de konin gin opnieuw de opvatting van de fractie leiders in de Tweede Kamer negeren, dat dr. De Kort, als voorzitter van de groot ste Kamerfractie, met de informatie be last dient te worden? Het kabinet van de koningin liet het Binnenhof erg lang in onzekerheid. Rond vijf uur pas de koningin moest nog NAVO-opperbevelhebber generaal Lemnitzer ontvangen kwam er een be richt over het gesprek tussen koningin en premier, een korte laconieke mededeling, dat Hare Majesteit prof. De Quay had ontvangen. Aangezien de koningin ook reeds in eerste instantie (bij de aanwij zing van een informateur) de adviezen van de fractieleiders terzijde had gelegd, waren sommigen geneigd in dit korte bericht de bevestiging te zien van hun vermoeden, dat prof. De Quay het forma teurschap zou zijn aangeboden, waarop dan een bedankje gevolgd zou zijn. Dat van die weigering geen melding is ge maakt in de officiële mededeling van het kabinet van de koningin, werd ver klaard met de opmerking dat het voor de K.V.P.-fractie en dr. De Kort niet pret tig zou zijn te moeten vernemen, dat de K.V.P.-fractieleider opnieuw gepasseerd zou zijn. Dit zijn echter speculaties. Het is zeer wel mogelijk dat de koningin prof. De Quay alleen om advies heeft gevraagd. Voor die veronderstelling pleit het feit dat van prof. De Quay naar algemeen ge voelen niet verwacht kan worden dat hij de P.v.d.A. en V.V.D. als gelijkwaardige grootheden zal behandelen. Gezien het recente verleden zou, zo veronderstelt men, de aanwijzing van prof. De Quay als formateur betekenen dat de P.v.d.A. bij voorbaat buiten spel wordt gezet. Dit kan, zo meent men, niet de bedoeling zijn van de koningin. Als dr. De Kort inderdaad met de for matie wordt belast, zal zijn uitgangspunt ongetwijfeld zijn de eenheid tussen de drie christelijke partijen (uitgaande van de bijzonder sterke positie van de chris ten-democraten, die met 76 zetels een krappe meerderheid hebben in de Twee de Kamer) en zal hij zorgvuldig nagaan met wie het beste program te verwezen lijken is, met de liberalen dan wel met de socialisten. Een onduidelijk punt is nog wie dr. De Kort, indien hij slaagt als formateur, als premier zal kiezen. Er worden in dit verband verscheidene namen genoemd, prof. De Quay, mr. Van Thiel en. dr. De Kort zelf. De kandidatuur van prof. De Quay ligt voor de hand. Wat mr. Van Thiel betreft zegt men, dat als hij bereid is als Kamervoorzitter in de po litiek te blijven, hij even goed premier zou kunnen worden. Dat ook dr. De Kort als premier wordt genoemd is te verklaren uit de omstandigheid, dat men op het Binnenhof een voorkeur heeft voor formateurs die zelf ook premier worden. Bovendien heeft dr. De Kort nooit openlijk verklaard dat hij zelf on der geen beding minister-president wenst te worden. We hebben er overigens reeds eerder op gewezen dat, indien dr. De Kort mi nister-president zou worden, hij geen op volger heeft als fractieleider voor de K.V.P.-fractie. Russische kernduikboten met kernra ketten aan boord zouden op het ogenblik patrouilleren in de Middellandse Zee. De westelijke geallieerden hebben echter nog niet vastgesteld waar zij zich be vinden. De Russische duikboten zijn via de Zwarte Zee het Middellandse-Zeegebied binnengedrongen. Van de zijde van de NAVO werd vernomen, dat de komst van de Russen in het gebied waarschijnlijk verband hield met het feit dat drie Ame rikaanse Polarisduikboten zich daar bij de Amerikaanse zesde vloot hebben ge voegd. Woensdag heeft de demissionaire minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, de nieuwe voltallige zitting van de Staten- Generaal in de Ridderzaal in Den Haag geopend. Tijdens de plechtigheid buigt mr. Toxopeus (l.) zich hier volgens oude traditie naar de leden van de demissionaire regering. Vanaf de voorgrond rechts mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, die de plechtigheid bijwoonde, mej. mr. M. A. M. Klompé, dr. G. M. J. Veldkamp, mr. V. G. M. Marijnen, mr. A. C. Beerman en prof. dr. J. E. de Quay. Op de tweede rij de demissionaire staatssecretarissen dr. H. R. van Houten (links) en mr. Y. Scholten (rechts). Zie voor verslag pagina 7. Reddingsploegen toonden zich woens dag optimistisch over de mogelijkheid de vijf jonge grotonderzoekers, die opgeslo ten zitten in een ondergelopen spelonk, te redden. Zy baseren deze mening op het feit dat het water in de grot de af gelopen nacht 20 centimeter is gezakt. De grotonderzoeker, die afkomstig zijn uit Lyon, werden waarschijnlijk van de buitenwereld afgesloten kort nadat zij afgelopen zondag waren afgedaald in de Foussebie-grot, die dicht in de buurt van Privas in Zuid-Frankrijk ligt. Zware re genbuien hebben een sterke ondergrond- DE JOURNALIST uit Hamburg, die maandag door de Oostduitse politie is gearresteerd, is weer vrijgelaten. DE HOOP dat nog overlevenden zullen worden gevonden van de bij Alaska ver ongelukte DC-7 (met 101 mensen aan boord) is nu geheel opgegeven. IN DE Noordsumatraanse stad Tand joeng Beringin zijn 38 huizen en winkels van Chinezen in as gelegd. Antara zegt dat de brand moedwillig is veroorzaakt. HET CHARTER van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, dat op de onlangs gehouden Afrikaanse topconferentie Addis Abeba werd voorgedragen, is gisteren geratificeerd. Het voorziet in sa menwerking op verscheidene gebieden. DE SPOORWEGRAAD heeft bericht dat de spoorwegen nog niet kunnen over gaan tot de invoering van een vijfdaagse weektrajectkaart, geldig voor één reis heen en terug per dag. Na de tariefs verhoging zal de invoering van een der gelijk abonnement in overweging worden genomen. (Advertentie) Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Perioden met zonneschijn en slechts op enkele plaatsen een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige, in het Waddengebied af en toe vrij krach tige oostelijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 20.54 uur. Maan onder 4.14 uur. Morgen: zon op 4.22 uur. Maan op 21.58 uur. De ,,dag der infanterie" wordt vrij dag 20 september gehouden in Zeelst bij Eindhoven. Detachementen van alle infanterie-eenheden zullen 'elkaar het bezit van een drietal zilveren trofeeën betwisten. Prinses Astrid, het tweede kind van prins Albert en prinses Paola van België, is gisteren één jaar geworden. Op de foto zien we de jarige met haar moederdie in oktober wederom een baby hoopt te krijgengefotografeerd in de tuin van het paleis Belvedère in Brussel. se stroming veroorzaakt, die de grot on der water heeft gezet, maar sinds van nacht is het opgehouden met regenen. Meer dan 50 mensen, die aan de red dingsactie deelnemen, verblijven in een kamp bij de ingang van de grot. De Franse alpinistenclub uit Lyon heeft be loofd kikvorsmannen te zenden, die zul len proberen de grotonderzoekers te be reiken, zodra het mogelijk is de onder gelopen spelonk binnen te gaan. De leden van de reddingsploeg nemen aan dat de vijf onderzoekers naar hogere gedeelten zijn geklommen, waar het water hen niet kan bereiken. Daar hebben zij waarschijnlijk ook hun tenten opgesla gen. De grotonderzoekers hadden beloofd maandag terug te zullen keren. Zij hebben echter voor vijf dagen proviand bij zich. De civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren het beroep verworpen dat de thans in Heiloo wo nende bedrijfseconoom en „ex-ambassa deur van de Heilige Daad", Jolie J., in stelde tegen de beslissing van de recht bank in de hoofdstad, die deze ex-em ployé van de failliet verklaarde bouw- en handelsmaatschappij n.v. Socrates wei gerde als preferent en concurrent schuld eiser in het Socratesfaillissement te er kennen. Het ging om een salarisvordering van 18.000 gulden en een bedrag van f 81.050 voor een beweerde geldlening. De n.v. So crates zou dit geld hebben geschonken voor reis- en verblijfkosten van vier zich noemende ambassadeurs van de „boven kerkelij ke, universele en charitatieve or ganisatie de Heilige Daad", die zich met de oprichting van deze organisatie bezig hielden. Op Majorca zou o.m. een uni versiteit voor 2000 studenten worden ge bouwd door de n.v. Socrates, die als te genprestatie de aanloopkosten voor de Heilige Daad zou hebben gefourneerd. Zoals bekend is werd de Heilige-Daad- organisatie door de politie als een schertsorganisatie ontmaskerd en Jolle J., een van de steunpilaren, werd wegens oplichting tot achttien maanden veroor deeld. IN HET ZWEMBAD van het christelijk vakantieoord „Feijtahof" te Elspeet is gisterenavond de 12-jarige Aalt Vreeswijk verdronken. EEN AMERIKAANSE soldaat, die zonder toestemming een vlucht maakte met een vliegtuig van het Amerikaanse leger, is woensdag gedood toen het toestel op on geveer zes kilometer van zijn basis neer stortte. Moslemleiders in Teheran (Perzië) wanorde te scheppen met behulp van de hebben woensdag de massa opgezweept om het landhervormingsprogramma van de sjah tegen te gaan, terwijl zij tevens ageerden tegen het plan om vrouwen stemrecht te verlenen en tegen Israël. Schreeuwend en zwaaiend renden de oproerkraaiers door het winkelgebied van Teheran op de regeringstroepen af, die aanstonds werden ingezet. Deze losten eerst waarschuwingsschoten, maar vuur den d&arna zonder pardon op de aanstor mende menigte, die echter niet tot stil stand kwam. Tanks en machinegeweren vuurden op de massa. Het was kenne lijk de bedoeling de regering van de sjah omver te werpen. Stenen en projec tielen vlogen naar de regeringsgebouwen. De demonstraties braken los als ge volg van de arrestatie van de moslem leider Rouhallah Homeini, die zich ver zet tegen wat hij het „dictatorschap van de regering" noemt. Premier Assadollah Alam heeft een niets ontziende onderdrukking van de op stand gelast. Politie en militairen treden zodoende zonder pardon op om menigten te verspreiden, die auto's en winkels in brand staken. Ook het gebouw van de radio-omroep en het gebouw van het mi nisterie van economische zaken werd aangevallen. Volgens een regeringsmededeling zou den ongeveer twintig personen om het le ven gekomen zijn of gewond geraakt. Tot laat in de avond duurde het vuren in Teheran, waar de staat van beleg is afgekondigd. De berichten over deze „demonstra ties" krijgen een pikant tintje door een vermoeden, dat uitgesproken is door het hoofd van de staatsveiligheidsdienst, generaal Hassan Pakravan. Deze heeft namelijk te kennen gegeven, dat een „buitenlandse mogendheid" veel geld er tegen aan had gegooid om in Teheran Bij de Rijkspostspaarbank werd in mei 1963 ingeleged 117.8 miljoen gulden en terugbetaald 87,6 miljoen gulden, wat een positief spaarverschil opleverde van 30,2 miljoen gulden (vorige maand plus 8.5 miljoen en in mei vorig jaar plus 32,9 miljoen). Het inleggerstegoed ultimo mei 1963 be droeg.3376,7 miljoen gulden (ultimo mei vorig jaar 3016.4 miljoen). Het Vaticaan heeft bekend gemaakt dat het 82 leden tellen de college van kardinalen op 19 juli in geheim Conclaaf zal bij eenkomen voor de verkiezing van een opvolger van paus Jo annes XXIII. De 36 in Rome aanwezige kardinalen kwamen vanmorgen voor het eerst sinds het overlijden van de paus bijeen. Zij stelden de openingsdatum van het Con claaf vast op woensdag over twee we ken. Hoelang het Conclaaf zal duren hangt af van de snelheid waarmee een nieu we paus wordt gekozen. De keuze kan geschieden door acclamatie (als alle kiezers onmiddellijk een persoon als paus uitroepen, door compromis (een gedelegeerde commissie van een on even aantal kardinalen) of door gehei me stemming met tweederde meerder heid (uitgezonderd de stem van de ge kozene). Pius XII heeft bepaald dat voortaan bij een pauskeuze tweederde meerderheid plus 1 stem wordt ver eist, waardoor zoals vroeger moest gebeuren, als er precies een tweederde meerderheid was het navorsen of een kardinaal op zichzelf had gestemd, wordt vermeden. Er wordt tweemaal daags gestemd, tot iemand is gekozen. Is een resultaat bereikt, dan vraagt de deken der kar dinalen, in dit geval Eugène kardinaal Tisserant, of de gekozene de keus aan vaardt. De gekozene, die onmiddellijk na zijn toestemmend antwoord de volle dige pauselijke jurisdictie bezit, wordt bekleed met de pauselijke insignia, ont vangt de eerste hulde (adoratio papae) der kardinalen en de vissersring. Hoewel er op het ogenblik 82 kardi nalen zijn, zullen er niet minder dan tien zijn die waarschijnlijk niet naar Rome kunnen komen wegens ziekte of andere redenen. Het eerste teken voor de buitenwereld dat de in afzondering vergaderende kardinalen een nieuwe paus hebben ge kozen, is een witte rookklom uit de schoorsteen, die uit het dak van het Vaticaanse palels oprijst. Zwarte rook betekent dat de vereis te meerderheid van stemmen niet is behaald. Toen gisteren het college van kar dinalen, zover die in Rome aanwezig waren, in algemene vergadering bijeen kwam om volgens de voorschriften, die tijdens het interregnum gelden, de lo pende zaken te regelen en de pauskeu ze voor te bereiden, zijn ook de twee hoge gezagsdragers aangewezen, die de lijkrede op paus Joannes en de toe spraak over de keuze van de nieuwe paus zullen houden. Ook is in deze vergadering de vissersring, die paus Joannes tijdens zijn pontificaat gedra gen heeft, vernietigd. mohammedaanse geestelijkheid van Per zië. Op de vraag op de man af of hij misschien zinspeelde op president Nasser van Egypte, antwoordde de generaal: „Er zijn zeer sterke aanwijzingen in die rich ting". De regering schijnt de zaak in handea te hebben. Frankrijk heeft woensdag het been stijf gehouden op de algemene vergade ring van de Westeuropese Unie. De Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Habib Deloncle, toonde zich niet ontvankelijk voor het idee van een „nieuw mechanisme", dat Engeland in nauwer contact met de E.E.G. zou moe ten brengen. Deloncle voerde het woord op de twee de dag van een vierdaagse vergadering van de Westeuropese Unie, een raadge vend orgaan, dat is samengesteld uit af gevaardigden van Engeland en de E.E.G.- landen. Daarvoor had de Britse onderhandelaar bij de mislukte besprekingen in Brussel, Edward Heath gezegd, dat zijn land voor stander was van regelmatige besprekin gen met de zes over politieke en defen sie-aangelegenheden. (Advertenties) after-shaves 3.45 - 4.95 - 7.50 scheercrème 2.75 haarcrème 2.95 pre-shaves 5.50 in atomizer 7.50 brillantines 4.95 en 5.50 haarlotions v.a. 5.75 talcs etc. Imp. Adiem 5? Nu de nieuwe paus verkiezing in zicht komt, wordt weer verwezen naar de zogenaamde voorzeggingenvan Malachias, die betrek king zouden hebben op de opvolging der pau sen en worden toege schreven aan een Ierse primaat uit de zestiende eeuw. Volgens deze voorzeggingen zou de komende paus de „flos florum" (bloem der bloemenzijn en zott- den er verder na hem, tot het einde der we reld, nog slechts vier pausen komen. In ver band met de aange haalde symbolische aan duiding van de nieuwe paus wordt opgemerkt dat de kardinalen Mon- tini, de aartsbisschop van Milaan, en Anto- niutti, voormalig nun tius in Madrid, wapens voeren waarin bloemen voorkomen. Volgens de voorzeg gingen van Malachias was wijlen paus Joan nes XXIII de „pastor et nauta" (herder en schipper) en wijlen Pins XII de pastor angeli- cus" (engelachtige her derj.

de Stem | 1963 | | pagina 1