Romme pas na Pinksteren naar Soestdijk Paus heeft zich iets hersteld Technohal ANWB geopend Tornado teisterde Oost-Pakistan Duik met de bruid ANTWOORDEN MET DUIDELIJK GENOEG Coördinatie commissie 4 juni bijeen «"SM» °nder 2046 uur- J COMMISSIE GAAT „HET GROENE BOEKJE" TE LIJF Borrel mag duurder worden Russische vliegtuigen weer lastig P.v.d.A. en VVD moeten kleur bekennen Maar toestand blijft zorgelijk 16.75 DAGBLAD VOOR ZEELAND Bestuurder overlijdt in auto en botst tegen bus Nieuw gesprek met fractieleiders waarschijnlijk 1 gen. J KENEDY werd gisteren 46 jaar. Hij I a,.. 8ce.n vrijaf genomen. De enige fees- 'e'j|kheid was een „etentje" aan boord 'an het marinejacht Seqoia. Er waren 25 li!?,"1 ^"JARIGE jongeman is in Stock- Em aa,n cie P°kken overleden. Hij was rpm van de 57-jarige dame, die het tv slachtoffer van de ziekte werd. longen is het derde slachtoffer. Vrij zonnig hiSn °nv wcer cn vriJwcI nergens J V rij warm, behalve aan zee. f Medicamenten overgevlogen Grote geestkracht P.v.d.A. wil wel De AX.W. De bindingen Belastingen Bastaardwoorden Veel mensen omgekomen Titanraket ontploft BIJ BERLIJN De Gaulle wil wel praten maar niet debatteren LAAGDE FOTO'S ibellchtlngsspeelruimta" it Gevacolor Mask zo iovendien geschiedt de kleurspecialisten. atros „raffia" pullover, ■wit, marine, goud. t/m 42 9.75 seta pullover, in wit, ine, rose, goud, grijs 01 [uoise. ,'m 46 T 'li .ltex pullover. Fully ïioned. Bleu, royal, tur- ise, zwart, t/m 46 I03e JAARGANG No. 24295 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Rruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v* Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 30 MEI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm CIng. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) De coördinatie-commissie van het Con cilie komt 4 juni weer bijeen ter be spreking van diverse schemata voor de tweede zittingsperiode, die 8 september moet beginnen. Nog behandeld moeten worden de sche mata over het lekenapostolaat, het huwe lijk, de oecumene, de missie, de liturgie, over de Kerk en het schema 17 over de Kerk en de wereld. Het moet wel als zeker aangenomen worden, dat de coördinatie-commissie niet aan de behandeling van al de nog resterende schemata toekomt. Met name is met zekerheid bekend, dat de theolo gische commissie nog niet gereed is met de bestudering van haar schema over de Kerk. Voor andere schemata moet nog het fiat van de paus verkregen worden, ter wijl ook niet zeker is dat ze gereed zijn. Gezien de toestand waarin de II. Vader verkeert, is liet uitgesloten dat hij zich nos actief met de voorbereidingen kan bezighouden. De voorbereidingen voor de tweede zittingsperiode, die al zeer moeizaam ver liepen, raken door de ziekte van de paus nog verder op het tijdschema achter. Het hootd van de landbouwschool uit Epe (Gld.>, de 48-jarige heer Otte, is gisterenmiddag op de weg Elspeet - Vier houten in zijn auto, waarschijnlijk aan een hartverlamming overleden. De heer Otte, die juist een vergade ring in Uddel had bezocht, reed met zijn auto in op een bus met schoolkinderen uit Amsterdam. Drie kinderen liepen lichte verwondingen op. Als gevolg van de botsing ontstond een grote ravage. (Van onze parlementaire redactie) Het zal tegen de aanvankelijke verwachting in nog wel enige dagen duren voordat prof. Romme naar Soestdijk gaat. Parlementaire kringen houden het er nu op, dat de in formateur eerst na Pinksteren in het midden van de volgende week zijn informatie-opdracht als beëindigd zal beschouwen. Romme bij het redigeren van zijn voorstellen scherpslijperij heeft vermeden, maar juist geprobeerd heeft tegenstellingen „bij te slijpen". Dit voortgezet informateurschap ligt in de omstandigheid, dat de antwoorden, welke de fractielei ders van de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R. en C.H.U. gisteren schriftelijk (met mondelinge toe lichting) hebben gegeven op prof. Romme's „leidraad met controver siële punten" hier en daar aan duidelijkheid te wensen overlaten, dit ondanks het feit dat prof. Paus Joannes XXIII heeft zich gis teren enigszins hersteld van een uit puttende „dramatische nacht" van inwendige bloedigen en acute pijn. Volgens verantwoordelijke Vaticaan se zegslieden waren de dag van dins dag en de daaropvolgende nacht bij na fataal geweest voor de zieke, die aan een abnormale weefselvor ming in de maag met complicaties lijdt. I JE KEIZER van Ethiopië, Haile Selas- I s'e. heeft een uitnodiging van president I Kennedy aangenomen om begin oktober 1 e"n officieel bezoek aan de V.S. te bren- gasten. I dpPu tweehonderd mensen zijn se- I n I) begin van het warme seizoen I ('ip Indische staat West-Bengalen aan I gestorven. Sinds begin mei 1,^ in Malakka 400 lijders aan cho- Tot dusver overleden 12 mensen. I SUKARNO wordt 2 juni aanstaande in ipLen verwacht voor een onofficieel be- Irijlf Van verscbeidene dagen aan Oosten- ISaifP? TWEE belangrijkste pagoden in Ischn 2u'len Zuidvietnamese boedclhisti- kbu 1T10nniken vandaag een hongersta- *-wee dagen beginnen, ter on- I van hun eisen inzake gods- ^nstvrijheid. van7valhH-ing van ,het K-N M.I. tot |j 15 °jjd; opgemaakt gisterenavond J I' Zwakke nen;Uve aan zee. I1 af T« on langs de kust "«ord en west. u i,ul tussen £i™fgyl"^Van Eet Belgisch weer- ypig. instituut: Betrokken en ne- Plaatsehjk mist en motregen. .jaximumtempératuren In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks kwart voor twee vroeg prof. Pietro Mazzoni, een van de behandelen de geneesheren, dringend om hulp en ap paratuur. Enkele minuten later reden vijf wagens met grote snelheid door de poor ten van het Vaticaan, aldus de zegslie den. De gehele nacht door was het medi sche team bezig de verzwakte paus door de crisis heen te helpen met bloedtrans fusies, die geen resultaat schenen te heb ben. Eerst in de morgen omstreeks tien uur trad er enige verbetering in 's pausen toestand op, aldus de zegslieden. Zij ver klaarden dat dit het enige „reële" feit was in liet meer dan 800 woorden tellen de communiqué dat gisterenmiddag door het Vaticaan werd uitgegeven en door de „Osservatore Romano" gepubliceerd. Volgens de zegslieden waren de dok ters tot vier uur gisterenmorgen bezig met hun patiënt, waarbij zij ijscompres- sen op de maag gebruikten om de in wendige bloeding te doen verminderen. De paus leed tot dat tijdstip „acute" pijn, aldus de zegslieden. Van vier tot zeven uur sliep de paus, waarna hij luisterde naar de Heilige Mis die in het belendende vertrek werd op gedragen door zijn secretaris, mgr. Loris Capovilla, en de Heilige Communie ont ving. Gisterenavond laat heeft een woord voerder van het Vaticaan meegedeeld dat de verbetering in de toestand van de paus voortduurde. Bovendien begon de H. Vader weer een normale kleur te krijgen. Tevens werd vernomen dat de paus nog langs kunstmatige weg wordt ge voed. Hoewel de sfeer in het Vaticaan wat minder neerslachtig was dan de af gelopen dagen, deden Vaticaanse functio narissen geen moeite te verhelen, dat de toestand van de paus nog steeds ern stig is. Twee vertegenwoordigers van de actie „Jonge Oostenrijkers" zijn gisteren naar Rome gevlogen met zeer kostbare bloed stelpende medicamenten van het Oosten rijks instituut van haemoderivaten. Het betreft 10.000 milligram fibrino- geen en 15.000 milligram anti-haemofiles- plasma. Deze geneesmiddelen zijn ver vaardigd uit het bloed dat leden van de „Actie van Jonge Oostenrijkers" hebben afgestaan. De beide Oostenrijkers hebben de medicamenten aan de artsen overhan digd die de paus behandelen. De paus draagt zijn ziekte overigens met een bewonderenswaardige overgave. Gisterenmorgen heeft hij het Rozenhoedje gebeden en gemediteerd over enkele pas sages uit de Navolging van Christus, die zijn secretaris hem zo nu en dan voorlas. Maar telkens sliep de H. Vader even in. De ziekte heeft de paus sterk doen vermageren. Zijn gezicht ziet er uit gemergeld uit en is getekend door de pij na Zijn ogen staan echter nog even levendig als altijd. De artsen hebben hem echter ver boden te veel te spreken met zijn omgeving omdat dit een te grote in spanning van hem zou vergen. Tijdens het bezoek van zijn staatssecre taris kardinaal Cicognani heeft paus 90«'«Uil «raden. JU Ruur.Z°n °P 4 28 uur' Maan on<Ier van 17 tot Joannes hem gevraagd zijn dank over te K rtnr, irnnv Ho CfohoHon Pt) PDpH P WPT). Niet alle fractieleiders hebben vaag ge antwoord. Enkele fracties, waaronder de K.V.P.-fractie, hebben ten aanzien van de controversiële punten, die thans tot 37 zijn opgelopen, duikelijk kleur bekend. Van anderen, met name van de P.v.d.A.- fractie, maar ook van de V.V.D., gaat evenwel het verhaal, dat zij zich in vaag heid hullen. Verwacht wordt nu, dat prof. Rom me in de komende dagen zal probe ren die mist te doen optrekken. Als eerste stap in die richting laat hij de antwoorden van de fractieleiders met hun instemming onder de club van vijf circuleren, zodat men over en weer de standpunten kent. In de komende dagen zal dan wel weer een nieuw gesprek met de fractieleiders volgen. Rond het Binnenhof wordt niet verwacht, dat dit hernieuwd overleg uit eindelijk zal uitmonden in onderhande lingen. Dat is, zegt men, een zaak voor de formateur. Men neemt aan, dat het prof. Romme er alleen om te doen exact het gewicht te meten dat de frac ties over en weer hechten aan bepaalde controversiële punten. De informateur zal willen voorko men, zo redeneert men, dat een frac tie, door nu vaag te blijven tijdens de informatie, een ander standpunt kan innemen dan bij de straks volgende formatie. Ook wat dit betreft kijkt men weer in de richting van de P.v. d.A. en de V.V.D. Van socialistische zijde wordt de vaagheid nu overigens verontschuldigd met de opmerking, dat de leidraad zelf op bepaalde pun ten onduidelijk zou zijn. Het antwoord van prof. Romme hierop is: na het vooroverleg met de fractielei ders van maandag jl. is er generlei on duidelijkheid overgebleven. Het valt op, dat van P.v.d.A.-zijde al het mogelijke wordt gedaan om de ver schillen met de drie christelijke partijen te minimaliseren. De socialisten zijn er kennelijk op gebrand in de regering te rug te keren, maar zij vrezen niet ten onrechte waarschijnlijk dat dit niet gemakkelijk zal zijn. Leidende P.v.d.A.- politici benadrukken vooral de geschil punten van de drie christelijke partijen met de V.V.D.zoals de commerciële t.v., de algemene kinderbijslagwet, het pro bleem van de bindingen en de winst deling. De liberalen zijn hierover niet erg verontrust. Laten we maar afwach ten, zeggen zij, totdat (bij de formatie), de controversiële punten geprojecteerd worden tegen een achtergrond van grote algemene beleidslijnen. Dan zal wel blij ken hoe groot de kloof is tussen de drie christelijke partijen en de P.v.d.A., de kloof namelijk tussen collectivisme en vrijheid in gemeenschapszin. De algemene kinderbijslagwet is inder daad een geschilpunt met de liberalen. Vast staat, dat de K.V.P. van het nieuwe kabinet schrapping verwacht van de in komensgrens van f 14.000. De K.V.P. - fractie zou tevens graag zien, dat ook de zelfstandigen kinderbijslag zouden krij gen vanaf het eerste en tweede kind. Deze verruiming is echter, tenzij de pre mie ondraaglijk hoog zou worden, alleen te verwezenlijken door een bijdrage uit de schatkist. In totaal zou hiermee een bedrag gemoeid zijn van 700 miljoen gul den, terwijl voor extra voorzieningen maar 600 miljoen per jaar beschikbaar is. In K.V.P.-kringcn acht men het urgen ter deze beperkte ruimte te benutten voor een verhoging van onder meer de a.o.w. Uiteindelijk zal de V.V.D. wel berus ten in de schrapping van de inkomens grens in de a.k.w. Van hun kant zullen de liberalen daarvoor ongetwijfeld een compensatie verlangen. De V.V.D. hecht veel waarde aan een meer soepele re geling van de cvrematie. Daartegen schij nen bij de christelijke partijen geen over wegende bezwaren te bestaan. In K.V.P.-kringen veronderstelt men dat er met de V.V.D. ook wel een op lossing te vinden zal zijn voor het vraag stuk van de commerciële t.v. Die oplos sing zal overigens niet gemakkelijk zijn. De meerderheid der Kamer neemt ove rigens het standpunt in, dat de suggestie- Romme terzake geen uitweg biedt. Het voorstel-Romme komt in feite neer op een nieuwe versie van het door de Kamer reeds verworpen oude plan- Scholten. Prof. Romme heeft een conces sionaris voorgesteld (buiten de omroe pen om) voor het tweede net en de be taling van de programma's zou moeten geschieden via reclameboodschappen. En het probleem van de bindingen? Prof. Romme koerst kennelijk aan op een parlementair kabinet, dat wil dus zeggen op een kabinet dat zich bij belangrijke punten verzekerd kan we ten van de steun van de partijen waarop bet steunt. Op dit punt zijn er nogal wat moeilijkheden met de liberalen. De heer Toxopeus is echter ook hier veel minder orthodox dan zijn voorgan ger prof. Oud. Voor de informateur is de bindingskwestie overigens een ideaal middel om de V.V.D. kleur te doen be kennen. Maar de liberalen zullen het toch moei lijk kunnen pruimen, dat de leidraad niet over belastingverlaging spreekt, zeggen de socialisten. De leidraad doet dat in derdaad niet, althans niet voor 1964. Het blijkt er niet in te zitten. Dat is overi gens geen verrassing. Prof. Zijlstra heeft reeds eerder gewaarschuwd, dat er in de naaste toekomst weinig ruimte is voor een grootscheepse belastingverlaging. De leidraad van prof. Romme voorziet ove rigens wel in een neutralisering van het progressie-effect bij de inkomstenbelas ting. Achter het hoofdkantoor van de A.N.W.B. aan de Wassenaarseweg in Den Haag heeft de secretaris van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. C. J. G. J. Vinkesteyn, gisteren de opening verricht van een nieuwe „Techno hal", waarin apparaten zijn bij eengebracht voor het snel en effi ciënt keuren van personenwagens. Per dag kunnen hier veertig auto's aan een grondige keuring worden ontworpen: Foto: Mr. Vinkesteyn (rechts) kijkt belangstellend toe. terwijl zijn auto als eerste in de nieuwe hal wordt gekeurd. Minister dr. M. Klompé heeft in Den Haag in haar functie van minister van O. K. en W. ad interim de Belgisch- Nederlandse commissie inzake spelling van de bastaardwoorden geïnstalleerd. Deze commissie werd ingesteld, nadat Men vreest dat zeer veel mensen zijn omgekomen als gevolg van een tornado met windstoten van meer dan 225 km-uur, die gisteren een uitgestrekt gebied langs de oost kust van Pakistan teisterde. U.P.I. meldt dat de wervelstorm honder den mensenlevens heeft geëist. Reuter zegt dat melding is ge maakt van 32 doden. De minister van Economische Zaken heeft er geen bezwaar tegen, wanneer na 5 juni 1963, op welke datum de prijzen- beschikking dranken afloöpt, de prijzen in de horecasector worden verhoogd. Dit blijkt uit een mededeling van het minis terie van Economische Zaken over het overleg, dat de minister heeft gepleegd met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in het horeca bedrijf in verband met het aflopen van de prijzenbeschikking dranken 1962. De prijsverhoging in de horecasector zal ech ter niet meer mogen bedragen dan twee procent van de omzet per bedrijf. Hier bij. aldus de mededeling van het minis terie, is onder meer rekening gehouden met gestegen externe kosten, met de loonontwikkeling in het recente verleden en de naaste toekomst en met de renta- biliteitspositie van deze bedrijfstak. In een aantal uitzonderingsgevallen, waarin sprake is van een duidelijk aantoonbare verliessituatie, zal via het bedrijfschap horeca overleg kunnen worden gepleegd met het ministerie van Economische Za ken. Een 31 meter lange intercontinentale raket van het type Titan II is gisteren boven Cape Canaveral, enkele seconden brengen voor de gebeden en goede wen- na r;t, lancering, ontploft, sen voor zijn gezondheid uit alle delen der wereld. In het bijzonder dankte hij voor de lange boodschap die kardinaal Alfrink vanuit Lourdes heeft gezonden, toen hij in liet Franse genadeoord was t.g.v. de militaire Nato-bedevaarL Dit is de eerste mislukking bij zestien proeflanceringen van Titan-II-raketten. De Titan II is de krachtigste Amerikaan se militaire raket. Toshihiro Taguchi. zwemtrainer aan de universiteit van Tokio achtergrond)die in de Japanse hoofdstad in het huwelijk trad met mej. Mizeho Atarashi, dook na de voltrekking van het huwe lijk met zijn bruid in vol ornaat een zwembad in (foto). Dat was overigens allemaal niet zo erg toevallig, want Taguchi, die kan didaat was voor het zwemmen op de Olympische Spelen van Mel bourne, heeft de laatste acht jaar zijn huidige vrouw gecoacht in dezelfde sport. De radioverbindingen met Chittagong, de voornaamste havenstad, zijn verbroken en vliegtuigen kunnen op het met wrak stukken bezaaide vliegveld niet landen. Piloten van vliegtuigen die over het geteisterde gebied hebben gevlogen meldden, dat de huizen en hutten ..als lucifersdoosjes in elkaar zijn gesmakt". Overal lagen ontwortelde bomen en te lefoonpalen. In de haven van Chittagong liggende schepen werden van hun ankers en ka bels losgerukt en naar open zee gewor pen, aldus de berichten. De rand van een wervelstorm trof de kustdistricten met windsnelheden van meer dan 135 km per uur. Omstreeks vijf uur in de morgen sloeg de cycloon zelf. met windsnelheden van soms 250 km per uur, in hetzelfde gebied toe. Een vloedgolf rees uit de baai van Bengalen, ongeveer 135 km zuidelijk van Chittagong op en richtte aanzienlijke schade aan op de eilanden voor de kust, o.a. Koetoebodia, Hajija en Mahesjkali. De zender van radio Pakistan in Chit tagong ging op het hoogtepunt van het geweid uit de lucht. Spoor- en wegver bindingen werden volkomen verbroken, zodat geen onmiddellijke hulp verleend kon worden. Drie jaar geleden werd hetzelfde ge bied getroffen door een cycloon die meer dan 15.000 mensenlevens eiste. Een op weg naar Berlijn zijnd vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is gis teren lastig gevallen door een Russisch gevechtsvliegtuig en Amerika heeft naar aanleiding van het voorval een protest ingediend bij het Berlijnse luchtveilig- heidscentrum. Een Amerikaanse zegsman verklaarde, dat het Russische gevechtsvliegtuig op minder dan 61 meter afstand van de C-97 had gevlogen en het Amerikaanse vliegtuig had begeleid tot vlak bij het vliegveld Tempelhof. manoeuvre een schending was van de De woordvoerder zei, dat de Russische vier-mogendhedenbepalingen op de Iucht- veiligheid. de afgelopen maanden de Belgische mi nister van cultuur, adjunct voor natio nale opvoeding, de heer R. A. van Els- lande, en de Nederlandse minister van O. K. en W., mr. J. Cals, enkele malen overleg hebben gepleegd, om op korte termijn tot een oplossing te komen van de moeilijkheden, die ten aanzien van de spelling van bastaardwoorden, be staan. De beide bewindslieden zijn namelijk van mening, dat in afwijking van het gestelde in de woordenlijst de voorkeur gegeven moet worden aan één schrijf wijze zonder keuzemogelijkheid. De commissie moet adviseren op welke wijze een spelling van de bastaardwoorden kan worden bereikt, waarbij een zo conse quent mogelijke opzet in fonologische zin en een zo ver mogelijk gaande verneder landsing wordt nagestreefd. Het gaat hier voornamelijk om uitschakeling van het zgn. „groene boekje", dat in beide lan den ernstige kritiek ondervond en te veel als een compromis werd ervaren. Volgens dr. Wesselings, de voorzitter der commissie, dient er een vast woord beeld te komen en het onderwijs moet de regels, die tot dat woordbeeld kunnen leiden, op eenvoudige wijze aan de leer lingen kunnen onderwijzen. ,,Er dient een einde aan te komen, dat wij telkens weer het groene boekje ter hand moeten nemen om het Nederlands zuiver te kunnen schrijven," zeide hij. (Advertenties) President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren laten weten, dat hij niet geïnteresseerd is in een debat met pre sident Kennedy over Amerikaans-Franse meningsverschillen. De minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, verklaar de evenwel, dat De Gaulle wel naar Washington zal en wil gaan, indien er enige kans op resultaten bestaat. Kwesties waarover de beide staatslie den het niet eens zijn. zijn het Franse £erVei"UEn!??1.anï!s toetreding tot de E.E.G., De Gaulle s besluit om een eigen atoomzwaard voor Frankrijk te smeden en zijn plannen voor een nauw verbon- den gemeenschap van de Zes boven een grotere Atlantische gemeenschap, waar in de V.S. zijn opgenomen. VOCHTDICHTE TENT VOOR SIGAREN Ook in een dubbele dubbeldaks tent worden sigaren vochtig. Net als in een caravan. Alleen in de goede sigarenwinkel wordt de gevoelige sigarensmaak af doende tegen vocht beschermd. Toch kunnen kampeerders te genwoordig rustig een paar doosjes sigaren meenemen. Als het maar Senator Special seno-i ritas zijn! Die milde, geurige: sigaartjes hebben hun eigen' vochtvrije tentde unieke lucht dichte Tropical-verpakking. Gaat U er op uit in weekend en vakantie? Wilt U toch lekker droog roken? Neem dan de doosjes-met-de-flappen mee. Koop Senator Special senoritas van 14 ct.

de Stem | 1963 | | pagina 1