Actieprogram van KAB en NW Lichte verbetering IJsje op de maan voor jaren Verlangens kenbaar aan nieuwe regering Rotterdams Hilton-hotel wordt met Zeeuwsanker geopend Strauss in het geheim in Israël aangekomen ZONDER CNV, MAAR WEL TOT SAMENWERKING BEREID Leidraad voor controversiële punten Bij blijvende bezorgdheid 56 Hiltons, 300 miljoen waard eri omzet 230 miljoen per jaar AVRO: Wij willen wel DAGBLAD VOOR ZEELAND Zitting van Staten-Generaal sluit 1 juni Oorlogsmisdadi gers veroordeeld Geen afgeronde studie en geen prioriteiten Wel gestart met CNV Arbeid en cao's Pensioenen, bijslagen en w.w. Belastingen ROMME GEREED Noordoostelijke wind Amerikaanse helikopter stortte neer Voortgang Concilie Reclameradio en t.v. KRO, NCRV en VARA Journalisten in Zuid-Afrika gearresteerd Kunstwerk „De maatschappelijke ladder" 103e JAARGANG No. 24293 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1# - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 DINSDAG 28 MEI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 1 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) JL S *0 8. De in de werkloosheidswet geregel- - I R 1 de voorziening dient zo spoedig mogelijk "1^ T T "1 "I O —U/M ~~M/9 te worden uitgebreid met onder meer: III II IJ-I ^-| llll I ^--i I I M mm m W 1*1 w mm a. afschaffing van de loongrens zodat JLJLJL t/V/VykJ V-V Ji. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, is door H.M. de Koningin gemachtigd de lopende zitting van de Staten-Ge neraal in een verenigde vergade ring te sluiten op zaterdag 1 juni om drie uur 's middags. Op woensdag 5 juni 's middags om één uur zal, eveneens in een verenigde vergadering, de minis ter van Binnenlandse Zaken in naam der Koningin de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal ope nen. ONDANKS versterkte prikkeldraadver sperringen aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn vier Oostduitsers er ingeslaagd naar de Bondsrepuhliek te vluchten, zo is door de Beierse grenspoli tie verklaard. HET IMPERIAL-hotel in Tokio, waar president Soekarno van Indonesië, op weg naar Europa verblijft, heeft de deu ren voor njeuwe gasten gesloten van wege 35 gevallen van dysenterie onder het personeel. Soekarno en andere reeds in net hotel verblijvende gasten, behoefden echter niet te vertrekken. MINISTER LUNS, die vorige week de D>Jeenkomst van de NAVO-ministerraad in Ottawa heeft bijgewoond, zal vandaag een bezoek afleggen bij president Ken n®dy van de V.S. HE ZUIDV1ETNAMESE gezondheidsauto- nteiten heben Saigon en omgeving tot "iet pest besmet gebied verklaard en de vaccinatie van de twee miljoen inwoners bevolen. HE AMERIKAANSE cn de Britse afge vaardigde op de ontwapeningsconferentie in Geneve hebben gisteren het Russische voorstel voor een kernwapenvrije zone in net Middellandse-Zeegebied als „schreeu wende propaganda" van de hand gele zen. op 31 MEI zal de rijschool voor de in lanterie tt Venlo officieel Centrale Chau(feul.sSchool genaamd, haar tienjarig staan vieren. Gedurende deze periode Werden meer dan 10.000 militaire rijbe wijzen afgegeven. Deze jongen geniet als eerste van een ijsje op de maan, zoals deze foto schijnt aan te geven. In wer kelijkheid zien we hier een nage maakt maanlandschap in het labo ratorium voor ruimtevaartonder zoek van de Republic vliegtuigen- fabriek in Farmingdale, V.S. De rechtbank in Neurenberg heeft gis teren twee voormalige nazi's veroordeeld wegens hun aandeel in het vermoorden van een groot aantal joden in de Oekrai ne in de tweede wereldoorlog. De 64-jarige Joseph Paur, die de lei djng had gehad bij het afzetten van drie getto's, waarvan de 2400 bewoners wer den wegeghaald om te worden gedood, kreeg zeven jaar. De 63-jarige Wilhelm Wacker werd wegens medeplichtigheid aan de dood van 1000 joden tot drie jaar en acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld. (Van onze Haagse redactie) in een gestencild boekdeel van bijna veertig pagina's hebben de twee vakcentrales, K.A.B. en N.V.V., een aantal wensen opgesomd, die zij in een reeks van jaren ingewilligd willen zien. Het is geen programma dat in vier jaar af te werken is, werd tijdens een persconferentie gisteren te Utrecht gezegd. Voor de verwezenlijking van de punten zullen we naar be vind van zaken handelen. „Er steken geen politieke bedoe lingen achter", zei de heer Middel huis. „De vakcentrales bemoeien zich niet met de kabinetsformatie, dat is een zaak van de politieke partijen, niet van de vakbeweging". De heer Van Wingerden verklaar de later: „Ons gezamenlijk actiepro gram is wel aan de informateur toe gezonden. We zouden het onelegant hebben gevonden indien hij uit de kranten zou moeten lezen welke wen sen er bij het N.V.V. en de K.A.B. leven". Het programma is tenslotte tot stand gekomen zonder het C.N.V. De voorbe reiding is wel gestart met de christe lijke vakcentrale aan de groene tafel. De voorzitter van de voorbereidingscom missie was zelfs een lid van net C.N.V. Toen echter bleek dat het C.N.V. plan had met een afzonderlijk programma te verschijnen en wel vóór de verkiezingen, waren het N.V.V. en de K.A.B. van me ning, dat het beter was dat het C.N.V. niet mee zou doen met het gezamenlijk programma. De heer Middelhuis verklaarde tijdens de persconferentie, dat bij de K.A.B. en het N.V.V. het verlangen bestaat om met het C.N.V. op zoveel mogelijk punten tot een overeenstemming te komen. Aan het gezamenlijke actiepro gramma van het N.V.V. en de K.A.B. wordt thans bekendheid gegeven om dat het slechts nuttig kan zijn dat de nieuwe regering weet welke wen sen en verlangens er leven in de bei de grootste Nederlandse vakcentrales. De heer Coppes, secretaris van de K.A. B., voegde hieraan toe tijdens zijn toe lichting op het programma, dat dit louter moet worden gezien als een verzameling van wensen. Het is geen afgeronde so ciaal-economische studie en er is ook geen prioriteitenschema aan het programma toegevoegd. De voormalige Westduitse mi nister van defensie, Franz Josef Strauss, is gisteren in Israël aan gekomen. Strauss glimlachend werd begroet door een aantal autoriteiten, met de plaatsvervan gend minister van defensie, Sji- mon Peres, aan het hoofd. De aankomst van Strauss was geheim gehouden om demonstraties uit de weg te gaan tegen het bezoek van zulk een vooraanstaande Duitser. Eergisteren waren er de gehele dag groepen demonstranten op het vliegveld Lydda, daar men meende te weten dat Strauss die dag zou aankomen. Zijn reis werd echter één dag uitgesteld. Toen Strauss gisteravond arriveerde waren er geen demonstraties. De auto met Strauss verliet het vliegveld door een zij-uitgang. Op het vliegveld waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen met het oog op het sterke verzet van linkse zijde tegen de komst van deze oud-minister. In diplomatieke kringen te Bonn is ver klaard dat het bezoek van Strauss aan Israël een nieuwe stap in het streven van die staat is de betrekkingen met West-Duitsland te regelen. Er zijn de laatste tijd al meer Westduitse politici op bezoek geweest in Israël. In een verklaring op het vliegveld gaf Strauss uiting aan zijn leedwezen over het feit, dat zijn bezoek aanleiding had gegeven tot „misverstanden en moeilijk heden". Volgens hem heeft het Westduit se ministerie van defensie het uiterste gedaan om het werken van Duitse ge leerden in Egypte te voorkomen, te be perken of te beëindigen. Hij zei, dat in Bonn gewerkt wordt aan een wetsvoor stel om een einde te maken aan de acti viteit van Westduitse geleerden en tech nici in het buitenland. De belangrijkste punten van het pro gramma zijn: 1. In de collectieve arbeidsovereen komsten worden minimumlonen genoemd. Ondernemingsgewijze mag van deze mi nimumlonen naar boven worden afgewe ken. Uit een oogpunt van rechtszeker heid voor de werknemers en de conse quenties voor de sociale verzekering, dient daarbij als eis te worden gesteld, dat de hogere lonen met de bonden over eengekomen worden en zij officieel ge deponeerd worden. De invoering zou eerst moetën geschieden nadat enige er varing met het thans geldende nieuwe loonsysteem is opgedaan. 2. Als minimumlaan voor ongeschool den zou een uurloon van twee gulden moeten worden voorgeschreven. Door middel van bed.rijfstaksgewijze structuur wijzigingen van de regeljngen van ai- beidsvoorwaaarden moet zoveel mogelijk voorkomen worden, dat deze aanpassing het gehele loonniveau in beweging brengt. 3. Een geleidelijke arbeidsverkorting tot ten hoogste 8,5 uur per dag en 42,5 uur per week. In het bijzonder voor de werknemers, die hun werk op geruime afstand van huis verrichten, vormt een dagtaak van 9 uur een te zware belas ting. 4. Een vakantieverruiming tot drie weken voor volwassenen en vier weken voor jeugdigen. De vakantieduur behoort in Nederland tot de achtergebleven ar beidsvoorwaarden, aldus de toelichting. Te overwegen zou zijn collectieve snip perdagen in de periode tussen Kerstmis en Nieuwjaar en op de vrijdag na He melvaartsdag in te voeren. 5. Opening van de mogelijkheid de werknemers te laten delen in de voor investeringen ingehouden winsten, ten einde eveilwichtige vermogensverhoudin gen. tot stand te brengen en ook daar langs bezitsvorming voor de werknemers te bereiken. 6. Verhoging van a.o.w.- en a.w.w.- pensioenen tot f 3250,- per jaar voor ge huwden resp. weduwen met kinderen en tot f 2275,- per jaar voor ongehuwden, resp. weduwen zonder kinderen. Deze verhoging zouden de vakcentrales medio 1963 willen zien ingevoerd. 7. Verbetering van de kinderbijslag voorziening in het bijzonder voor de laagst betaalden. De in de werkloosheidswet geregel de voorziening dient zo spoedig mogelijk te worden uitgebreid met onder meer: afschaffing van de loongrens zodat alle loontrekkenden onder de a.w.w. komen te vallen; b. verlenging van de uitkeringsduur der werkloosheidsverzekering; c. opneming onder de a.w.w van de werknemers, die een scholingscursus volgen op een regionale werkplaats en die zijn tewerkgesteld in g.s.w.- verband. 9. Afschaffing van het werknemers aandeel in de premie voor de sociale arbeidsverzekeringen (werkloosheidswet, ziektewet en de wet op de arbeidsonge schiktheidsverklaring). De opsplitsing van de premie in een werkgevers- en werk nemersaandeel dient als kostbaar en kunstmatig te worden aangemerkt. 10. De nieuwe ziekenfondsenwet dient een ontwikkeling naar een beperkte ver plichte volksverzekering mogelijk te ma ken. 11. Verbeterjng van de salariëring van jeugdige beambten in die zin, dat zij op huwbare leeftijd een zodanig salaris ver dienen om een gezin te kunnen vormen. 12. Verruiming van de onderwijsmoge lijkheden. o.a. door kosteloos onderwijs, ook na het volbrengen van de leerplicht, verlenging van de leerplicht tot 16 jaar. algemeen vormend en op het vak gericht onderwijs van jeugdige werknemers in ieder, geval voor de eerste twee werk jaren tenminste gedurende één dag per week met behoud van loon in bedrijfs tijd. 13. Spoedig een regeljng van het sta kingsrecht. De eerste verantwoordelijk heid voor de georganiseerde staking zou moeten berusten bij de vakbeweging. 14. Een evenwichtiger samenstelling van de structuur der belastingheffing. De vakcentrales bepleiten: a. een vermogensaanwasbelasting in de persoonlijke sfeer, in het bijzonder op speculatiewinsten; b. een pregressie in het tarief van de vermogensbelasting; c. een herziening van de tariefschaal der inkomstenbelasting, met name verho ging van het eindpunt, verhoging van de grens der belastingplicht, afzwak king van de progressie voor de mid dengroepen, verhoging van de vrijstel- Eng voor neveninkomsten; d een verhoging van de in de successie wet genoemde vrijstellingen met name voor de door het bedrijfsleven getrof fen weduwen- en wezenvoorzieningen, zodat gelijkstelling met de overheids- pensioenen wordt verkregen; e. een gedifferentieerde versterking der progressie in de successierechten naar oorsprong van het vermogen, verwant schapsgraad en vermogenspositie van de erfgenaam; f. afschaffing van de personele belas ting. 15. Afstemming van de bouwbehoefte op de produktiecapaciteit met een gro tere prioriteit voor de gesubsidieerde wo ningbouw, beheersing van de bouwprij zen en een kwaliteitsverbetering van de te bouwen woningen, welke door de sub sidiepolitiek mogelijk zou moeten worden gemaakt. 59 99 De kabinetsinformateur, mr. dr. C. P. M. Rommc, heeft zijn „leidraad voor con troversiële punten", die de vorming van een kabinet in de weg kunnen staan, voltooid. Deze leidraad is gisteren aan de lei ders van de vijf grote fracties in de Tweede Kamer overhandigd. Gisteren avond zijn zij in het kabinet van de mi nister-president samengekomen om die leidraad met de informateur te bespre ken. Die discussie wordt, naar verwach ting, vanmorgen voortgezet. De fractie leiders zullen dan vanmiddag gelegen heid hebben hun fracties te raadplegen, waarna zij naar wens mondeling of schriftelijk morgen hun bevindingen aan dr. Romme kunnen mededelen. Het is nog niet zeker of de informateur nadien een rapport of een tussenrapport aan ko ningin Juliana zal uitbrengen. Verwachting van het - K.N.M.I. tot i vanavono. opgemaakt gisterenavond 23.15 uur' Een Amerikaans hefschroefvliegtuig is gisteren verongelukt bij het plaatsen van* een 400 kg zwaar kruis op een kerktoren in de Westduitse stad Goeppingen, op 50 km ten oosten van Stuttgart. De bemanning van de helikopter was er al in geslaagd het kruis op zijn plaats te zetten, toen het toestel door een sterke windstoot werd getroffen. Doordat de machine nog met een kabel aan het kruis ™T?ïdfrl2kf h<'w<l'king met voorna tnelijk in het oosten van het land la- t w ons op ceIL reSen- »f onweers- n'LVV,'rWTv" .miUi«l' wind tussen "ee J warm' behalve aan y,andaag: zon onder 20.44 uur. ,0Tg,e?n ?°n op uur. Maan on- J vastzat stortte het toestel in de nog open cl Ï.OU UUr. IrorLniiinta Van Ho Hvio in7iHonr1nn nirav. I kerkruimte. Van de drie inzittenden over leden er twee aan hun verwondingen. I De derde verkeert in levensgevaar. De lichte verbetering die zondag avond ingetreden is in de gezond heidstoestand van de H. Vader, heeft gisteren aangehouden. De artsen heb ben echter volkomen rust voorge schreven. Iedere, zelfs maar de kleinste li chamelijke inspanning, zou zijn toe stand onmiddellijk verergeren. Met name bestaat dan het grote gevaar dat de inwendige bloedingen in nog ernstiger mate en vaker optreden. De nacht van zondag op maandag was vrij rustig. Gisterenochtend ontving de paus de H. Communie. Even voor 10 uur begaf kardinaal Cicognani, staatssecreta ris, zich naar de paus, bij wie hij een uur bleef. In Vaticaanse kringen wordt dit als een geruststellend teken beschouwd. Prof. Gasbarrini, die de paus be handelt, en eergisteren uit Bologna in Rome was aangekomen, heeft gis teren de paus bezocht. Toen hij uit het Vaticaan vertrok, zei hij tot de pers: „U moet begrijpen dat ik niets kan zeggen". Ondertussen is bekend geworden, dat paus Joannes zondagmiddag, ondanks zijn zorgwekkende toestand, toch vanuit zijn venster van zijn werkkamer de pelgrims had willen begroeten, Slechts met de grootste moeite slaagden de artsen erin de paus ervan af te brengen. Uit de gehele wereld komen brieven en telegrammen op het Vaticaan binnen, waarin met grote bezorgdheid geïnfor meerd wordt naar de toestand van de H. Vader en waarin de beste wensen wor den uitgesproken. In vele kerken wordt voor het herstel van de gezondheid van de paus gebeden. „Velen denken met angstige bezorgd heid aan het Concilie", zo schrijft de hoofdredacteur van La Croix, pater A. Wenger in een hoofdartikel, dat aan de ziekte van de paus gewijd is. Theore tisch zou een nieuwe paus het Concilie naar. huis hunnen sturen. Artikel 229 van het kerkelijk wetboek bepaalt, dat wan neer een paus gedurende het Concilie komt te sterven, het Concilie rechtens on derbroken wordt, totdat de nieuwe paus beveelt het te hervatten en te vervol gen. Het artikel vervolgt: „Maar de hoop, die in de wereld door het Concilie ge wekt is, is te groot geworden, dan dat de kerkvergadering haar werk voortij dig zou neerleggen. De H. Geest staat de Kerk bij in alle omstandjgheden en tijdens alle pontifi- (Van onze correspondent) Conrad Hilton zal donderdag a.s. op spectaculaire wijze b Hiltonhotel in Rotterdam ope nen. Uitgaande van het feit dat Rotterdam een wereldhaven is en men in de Maasstad het liefst in seheepvaarttermen spreekt en denkt, zal hij vanaf het dak een anker laten vallen. Hiermee wil hij dan aangeven, dat het hotel voor eens en altijd in het Rot terdamse leven verankerd is. Het anker, dat van de tiende ver dieping van het hotel naar beneden zal komen zakken en voor het geweldige gebouw aan het Weena in de grond zal slaan, is enkele weken geleden door een Zeeuwse visser voor de kust van Wal cheren in zijn netten opgehaald. Voor zover men in de korte tijd heeft Kun nen nagaan, heeft het anker waar schijnlijk de romp van een van de fre gatten van Maarten Tromp gesierd. Ten tijde van de 80-jarige oorlog moet het tijdens een van de vele zeeslagen in de Zeeuwse wateren verloren zijn gegaan. Naar men aanneemt, heeft het eeuwen onder het slik gezeten en hebben de jongste stroomveranderingen in de Zeeuwse wateren het anker blootgelegd. De heer Hilton zal vrijdag naar Brussel vertrekken om daar de eerste steen van een nieuw hotel te leggen. Rotterdam is zijn uitgangspunt voor een ware reis om de wereld, waarbij hij in Parijs, Rome, Hongkong. Tokio, Hawaii, San Francisco en tenslotte in New York openingen of eerste-steen- leggingen zal verrichten voor hotels, die deel uitmaken van zijn internationale onderneming. Deze zomer zal Hilton, afgezien van de bijna 20 hotels die nu in aanbouw zijn en waarvan de plannen in een vergevorderd stadium verkeren, be schikken over 56 hotels, die met elkaar een waarde vertegenwoordigen van bijna 300 miljoen gulden. De jaarlijkse omzet van deze bedryven wordt op 230 miljoen gulden geschat. Het Rotterdamse hotel, dat nu in het teken van de belangstelling staat, is ontworpen door de Rotterdamse archi tect H. A. Maaskant (die ook het Am sterdamse Hilton-hotel heeft ontwor pen), naar ideeën van de Amerikaan se staf. Op de begane grond is een eigen winkelcentrum voor de gasten opgezet en bovendien een soort wandelgalerij waar men met een bezoek aan de Lijn baan, die vijftig passen verwijderd ligt van het hotel, zal kunnen besluiten. in de winkelgalerij zijn ook een Kof fiebar, annex snelbuffet, een bar en een restaurant aanwezig. Ook vindt men gelijkvloers een ontvangsthal, een balzaal en een volledige toneelaccom modatie. Op de eerste verdieping vindt men de tuinzaal, een Oosters getinte uitgaansgelegenheid waar men kan eten en dansen. Voorts is er op de eer ste verdieping een speciale receptie ruimte en er zijn vier kleinere zaal tjes voor besbrekingen en intieme di ners. De tweede tot en met de tjende ver dieping hebben logeervertrekken in de prijsklasse van f 26,— tot f 116, Hierbij heeft men rekening gehouden met het feit, dat sommige gasten niet genoeg hebben aan één kamer, zodat verschillende appartementen kunnen worden gecombineerd tot complete en uiterst gerieflijke flats, waar men vele maanden zeer gezellig kan wonen. De AVRO heeft gisterenavond, ter on dersteuning van haar (opportunistische) wensen voor een algemeen program, een communiqué uitgegeven, waarin deze omroepvereniging zegt, dat zij de debat ten, die in de Tweede Kamer zijn gehou den over reclamemededelingen in de te levisieprogramma's in hun betekenis heeft geanalyseerd. „Zij is tot de conclu sie gekomen", aldus het communiqué „dat zo goed als niemand wezenlijk te gen reclame in de televisie is, mits die reclame niet door dezelfde instelling wordt verzorgd die verantwoordelijk is voor de programma's". Het communiqué is een vervolg op de zaterdag door de waarnemend voorzitter van deze omroepvereniging, mr. W. Hoekstra, afgelegde verklaring, die wij gisteren publiceerden. De AVRO stelt thans in haar commu niqué: „Haar (AVRO's) positie in de gemeen schappelijkheid der omroep (N.T.S. en N.R.U.) belette de AVRO uit sportieve overwegingen en uit loyaliteit naar een andere televisie- en omroepvorm te stre ven, als de uitkomst ten koste moest gaan van de zendtijd van de gevestigde omroepen. Nu er wel kanalen zijn bij gekomen (tweede televisienet, derde F. M.-net, straks het derde televisienet) het alleen de AVRO mogelijk het vraag stuk voor de regering in bevredigende zin op te lossen, niet alleen, doch tevens haar oude ideaal en levensrechtvaardi ging: een algemene omroep een gehele week op een zender, nieuwe levensadem te verschaffen", aldus dit communiqué. En het vervolgt: „Daarom is de AVRO bezig een plan uit te werken, waarbij zij zich in de toekomst onverminderd haar rechten en aanspraken in de gemeen schappelijkheid en geleidelijkheid van overgang van de oude naar een nieuwe toestand stellend als voorwaarde te rugtrekt van het eerste televisienet on der wat haar betreft beschikbaar stelling van de vrijvallende zendtijd aan haar tegenwoordige medecomponenten, in de gemeenschappelijkheden en verhuist naar het tweede televisienet, onder be reidheid voor de reclame in de televisie op dat tweede televisienet een mogelijk heid te helpen scheppen. Mutatis mutandis geldt bovenstaande bereidheid en bovenstaande gedachte voor de klankomroep op het derde F.M.-net". In het slot van het communiqué zegt de AVRO dan nog, dat zij „tot basisver breding bereid" is. „Vertegenwoordigers van de KRO, NC RV en VARA hebben zich beraden naar aanleiding van de plotselinge koerswij ziging van de AVRO", zo delen de drie omroepverenigingen in een gemeenschap pelijke verklaring mede. „Zij zijn van mening", aldus de verklaring, „dat de aangekondigde uitwerking van de in vele opzichten vage en van weinig werke lijkheidszin getuigende AVRO-zienswijze vooralsnog moet worden afgewacht". Wel menen zij, dat de handelwijze van de AVRO niet in overeenstemming ge bracht kan worden met standpunten, die nog kort geleden inzake verschillende belangrijke beleidsvraagstukken door de omroeporganisaties, derhalve mede door de AVRO, werden ingenomen en deels ook publiek gemaakt. KRO, NCRV en VARA hebben beslo ten hun verbazing over de gevolgde handelwijze schriftelijk aan de AVRO kenbaar te maken en daarover ophelde ring te vragen, aldus de verklaring. De lijfarts van de Paus, prof. An tonio Gasbarrini. caten. De apostolische, zielzorgelijke en oecumenische richting, die zo duidelijk tijdens de eerste zitting van het Concilie aan de dag getreden is, vormt de open baring van de bedoeling van God tegen over Kerk en mensheid. En daarom is de blijvende aard van die richting ver zekerd, boven de personen uit". De politie van Johannesburg heeft gis teren zes journalisten gearresteerd, die foto's namen van een betoging van een groep Indiërs, die de invrijheidstelling van hun familieleden uit de gevangenis eisten. Na een uur lang te zijn opgesloten wer den de journalisten weer in vrijheid ge steld. Hun films werden echter in beslag genomen. In opdracht van de gemeente Am sterdam heeft de kunstenaar Mar tin van der Wal in de hoofdstad een houtsnede vervaardigd, voor stellende „De maatschappelijke ladder". Het geheel is uit teakhout gesneden en 8 cm dik in reliëf. De hoogte bedraagt 275 cm, de breedte 20 cm. De voorstelling: 1 is moedeloos; 3 trapt 2 omlaag,- 4 klimt; 5 krijgt helpende hand van 6; 7 zit stil en denkt dat hij er is; 8 tuimelt naar beneden, terwijl hij bijna boven was; 9 heeft de hoog ste sport bereikt en heft de armen juichend omhoog.

de Stem | 1963 | | pagina 1