Slotcommuniqué Navo-ministerraad Verdeeldheid typeert eenheidsconferentie Helikopter bergt vliegtuig WAT GAAT ER DADELIJK (MET U) GEBEUREN Afrikaanse leiders vergaderen Multilaterale kernmacht in 1968 gereed Premiesparen toegejuicht door de SER Wangedrag van diplomaat? Nieuwe fase Nieuwe haring is gearriveerd PROF. AAN ROMME WERKT NU EEN „LEIDRAAD'' CNV doet niet mee met NVV en KAB DAGBLAD VOOR ZEELAND Ziekte van Paus niet onschuldig Oostelijke wind Grootmoeder wil haar wapenrok niet uittrekken Oude getrouwe bij eeuwfeest Actieve rol voor De Quay? Onheuse aanval rentie tot d topconfe Meer zon en warmer weer 103e JAARGANG No. 24291 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin tn Vaderland ZATERDAG 25 MEI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steénstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) PLAN-INTERGEALLIEERDE KERNMACHT AANGENOMEN i a J «on'ben de Engelsen en de Fransen kans ge- De ministerraad van de Navo neett gisterenavond, na een zien hun denkbeelden omtrent een atoom- driedaagse vergadering in Ottawa, zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor de vorming van een intergeallieerde kern macht welke de westelijke defensie moet versterken. In een communiqué, dat na afloop van de conferentie werd uitgege ven, wordt gezegd dat de ministers maatregelen toejuichen om te komen tot een grotere doeltreffendheid van het kern- potentieel waarover de Navo beschikt en tot een betere coördinatie en beter beheer over zijn afschrikwekkende macht. De ministers kwamen overeen, dat de Britse Vulcan-bommenwerpers, die kernwapens kunnen vervoeren, en drie Amerikaanse Polaris-duikboten, aan de opperbevelhebber van de Navo in Europa, Lemnitzer, worden toegewezen. macht in los verband door te drijven, te gen de sterke Amerikaanse oppositie in. De V.S. blijven op het standpunt staan dat alleen een werkelijk geïntegreerde multilaterale atoommacht van de Navo strategisch nut heeft. (Wat niet wil zeg gen, dat de V.S. dit denkbeeld nu heb ben laten varen). De intergeallieerde kernmacht is geen echt Navo-bezit. De V.S. en Engeland kunnen hun kernwapens uit de Atlanti sche „pool" terugtrekken, om deze even tueel voor eigen doeleinden aan te wen den. Dit is een systeem dat de Fransen in het verleden steeds hebben verdedigd, maar het is niet zeker dat zij nu ook een amore hun eigen kernwapens in de Navo- pot zullen inbrengen. Tot de eerste landen die aan de „pool" bijdragen behoort Canada. In welingelichte - Romeinse kringen gaan momenteel geruchten dat de tweede zittingsperiode van het concilie niet op 8 september zal kunnen beginnen. De oor zaak is, dat de paus momenteel niet in staat is op de voorliggende schemata door te werken. Hoe precies de gezondheidstoestand van de paus is. valt uit de bulletins niet af te leiden. Vraagt men mensen uit de om geving van de H. Vader naar diens toe stand, dan hoort men vaagheden, zoals: „Hij maakt het tamelijk goed", of „Hij heefc een rustige nacht gehad". De algemene toestand van de 81-jari- ge is evenwel nauwelijks verbeterd. Hij voelt zich wat fitter dan de laatste da gen, nadat hem bloedtransfusies zijn toe gediend. De H. Vader verliest namelijk bloed als gevolg van een maagaandoe ning. Er kunnen hem echter niet onbe perkt bloedtransfusies worden toegediend en het schijnt dat men het ergste moet vrezen als de maagbloedingen niet spon taan ophouden. De paus wordt voortdurend door art sen omringd, alhoewel hij een retraite houdt. Het liefst hield hij deze retraite in een afgelegen toren in de Vaticaanse tuinen, zijn lievelingsplekje, maar het is waarschijnlijk dat de artsen hem dit niet zullen toestaan. Bovenstaande foto van de -paus werd dezer dagen gemaakt. De opperbevelhebber krijgt nu ook een plaatsvervanger die de speciale en grote verantwoording voor kwesties betreffen de de kernmacht draagt. Officieren uit de Navo-landen zullen nauwer worden be trokken bij de werkzaamheden inzake kernwapens op het Navo-hoofdkwartier in Europa en op het hoofdkwartier van de Amerikaanse strategische luchtmacht te Omaha in Nebraska (V.S.). De nationale autoriteiten, zo werd ver der overeengekomen, zullen zowel meer politieke als militaire inlichtingen van de V.S. ontvangen dan tot dusverre het geval was. ^Op^een listige manier hebben de mi nisters de Franse gevoeligheden op het punt van de intergeallieerde kernmacht weten te vermijden. Deze kernmacht werd in het communiqué niet bij name genoemd, omdat de Fransen er bezwaar tegen hebben dat deze macht als iets nieuws wordt voorgesteld. Het communiqué verzwijgt ook het feit dat waarschijnlijk ook de tactische luchtstrijdkrachten van acht andere Navo-landen, behalve de V.S. en Enge land, tot de kernmacht zullen toetreden. Alleen de Britse en Amerikaanse bijdra gen, resp. 180 bommenwerpers en drie Polaris-duikboten, worden met name ge noemd. De Navo-raad heeft geconstateerd dat de Sovjets tot dusverre weinig aanstal ten hebben gemaakt om billijke oplos singen voor hangende vraagstukken te zoeken. De kwestie Berlijn is nu niet explosief meer, dank zij de westelijke vastberadenheid, maar de situatie op Cu ba blijft reden tot bezorgdheid geven, evenals de toestand in Laos. Gisteren, tijdens de conferentie, heb ben alle Navo-ministers het woord ge voerd; daaronder ook mr. Luns, die waarschuwde voor concessies inzake Ber lijn. Hij vond dat een grotere militaire integratie in de Navo alleen zin had als een grote mate van politieke overeen stemming was bereikt. DE AMERIKAANSE luchtmacht wil spoedig beginnen met de bouw van een ruimtestation dat voor onbepaalde tijd in een baan om de aarde kan blijven zwe ven. Via dit station moeten maanreizen worden ondernomen. EEN GEMASKERDE bende heeft in een Londense opslagplaats van baar goud een inval gedaan. Met 40 goudstaven, ter waarde van twee miljoen gulden, gingen de rovers er vandoor. EU SOMEREN zijn donderdag twee Jpngemannen, die naast elkaar op brom fietsen reden, onder een auto gekomen en gedood. De chauffeur van de auto stapte uit om naar de slachtoffers te Kijken en werd zelf aangereden. Hij werd gewond naar het ziekenhuis gebracht. DE RUSSEN hebben opnieuw een onbe mande kunstmaan gelanceerd, de Kos- mos-18. De capsule werkt bevredigend, ^ij verzamelt gegevens ten dienste van aistandsvluchten in de ruimte. ENKELE HONDERDEN V.N.-soldaten zijn in actie gekomen om de lijfwacht van president Tsjombe, een handvol Ka- langezen, te ontwapenen. De lijfwacht gehoorzaamde pas toen Tsjombe zich er mee bemoeide. XM^f,hting.JPlec,egedeeld d°°r het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opge maakt gisterenavond 23.15 uur- llaatselijk zonnige perioden en op «e meeste plaatsen droog weer Aan vankelijk weinig wind, daarna zwak- ke tot matige oostelijke wind. Hogere middagtemperaturen dan gisteren midnedrl.24°uurnder 2°'4° UUr' Maan m°arigen: ZT, op 133 uur- z°n onder 20.42 uur. Maan op 7.36 uur M2anuur/ Z°n °P 4 32 uur' Maan OP heid van een Navo-kernmacht van op pervlakteschepen met gemengde beman ning. Verwacht wordt dat admiraal Ricketts de Britse marine-autoriteiten nog eens de Amerikaanse zienswijze over de voor gestelde multilaterale kernmacht uiteen zal zetten. De Verenigde Staten zullen thans vermoedelijk nog krachtiger po gingen in het werk stellen om hun bond genoten te overtuigen van de doeltref fendheid van deze kernmacht. Tot dus ver heeft alleen West-Duitsland zijn goedkeuring aan het plan gehecht. De andere landen hebben te kennen gege ven, dat zij eerst alle aspecten grondig moeten bestuderen, alvorens hun mening kenbaar te maken. De Amerikaanse regering hoopt, dat omstreeks juni een commissie van voor bereiding kan worden ingesteld en dat dan in de herfst een overeenkomst ter goedkeuring aan het congres kan wor den voorgelegd. Een gezaghebbende bron gaf vrijdag echter als zijn mening te kennen dat het vooroverleg met de Navo-landen over de plannen inzake een multilaterale kernmacht wel een jaar zou duren. Als de plannen uitvoerbaar worden geacht, zou de kernmacht bin nen vijf of zes jaar een feit kunnen wor den. In de naaste omgeving van de reeds drie weken durende conferentie van Amerikaanse en Russische deskundigen over het tot stand brengen van een rechtstreekse verbinding tussen de rege ringscentra in Moskou en Washington is thans uitdrukkelijk verklaard dat men de keuze heeft laten vallen op een telex verbinding. Men geeft daaraan de voor keur boven een telefoonverbinding ge zien het mindere risico van fatale mis verstanden bij het gebruik van een telex. Het verloop van de in te stellen „rode lijn" is reeds vastgesteld en de bespre kingen zouden medio juni beëindigd kun nen worden. De resultaten van de Navo-ministers- conferentie in Ottawa geven Washington weinig reden tot juichen. In feite heb- (Advertentie) De sociaal-economische raad heeft zich gisteren gezet aan de behandeling van het herziene ontwerpadvies van zijn com missie-Goedhart over een algemene pre miespaarregeling. Na langdurig overleg is de raad ten slotte gekomen tot vaststelling van het advies. In dit advies is een aantal amen dementen verwerkt dat tijdens de verga dering werd ingediend. Op enige punten zal het ontwerpadvies nu nog moeten worden bijgewerkt voordat het aan de staatsecretaris van Algemene Zaken zal worden aangeboden. De raad verklaarde zich er met de grootst mogelijke meerderheid voorstan der van de toegelaten spaarvorm uit te breiden tot aflossingen op bedrijfsuit- rustingskredieten, overnamekredieten en daarmede vergelijkbare kredietvormen, die met medewerking van de overheid ten behoeve van het midden- en kleinbe drijf en de landbouw in het leven zijn geroepen. Met het kleinst mogelijke verschil ging de raad akkoord (20 tegen 19) met een amendement-Bogaers c.s. dat de voorkeur uitspreekt voor een fiscale inkomensgrens van f 12.000 per jaar, waarboven geen premie zal worden geheven en in uit zicht stelt een nader onderzoek naar ele menten die deze grens zouden kunnen versoepelen. De raad sloot zich aan bij het voorstel in het inmiddels ingediende wetsontwerp om het maximum-spaarbedrag te bepalen op f 250,- per persoon. De regeling zal beperkt zijn tot ingezetenen van 20 tot 60 jaar. Luchtmachtsergeante Maisie Wil son heeft officieel bevel ontvangen van het ministerie van luchtvaart om de volgende maand voor de laatste maal haar wapenrok uit te trekkenen ook werkelijk uit te laten. Luchtmachtsergeante Maisie Wil son is 63 jaar oud. al een hele tijd grootmoeder en de oudste vrouw verreweg bij de luchtmacht. Zij is in dienst gekomen in 1941 en had volgens de voorschriften al in 1955 met pensioen moeten gaan, maar door een administratieve ver gissing stond haar leeftijd verkeerd te boek. Zij heeft al jaren de po sitie van administratrice in het kle ding- en uitrustingsmagazijn van de Royal Air Force-basis in Wit tering. „Ik moet er niet aan denken, dat ik met pensioen moet", verklaarde de oude vechtrok. „Ik zou zonder de Royal Air Force eenvoudig niet meer kunnen leven". Volgens een artikel in het Russische •egeringsblad ,,Izvestia" zou een Ame rikaanse diplomaat tijdens een vrolijk avondje een ongenood bezoek hebben gebracht aan een studententehuis in Moskou, waarbij hij zich via een raam toegang verschafte. De Amerikaan, die door de Izvestia werd aangeduid als ,,de heer Kerst1', bevond zich in gezelschap van een dame en enkele vrienden. Het gezelschap had zich voorgenomen om de studenten in het tehuis met een bezoek te vereren en, aldus het blad, betrad te middernacht het tehuis via een raam dat zich twee meter boven de grond bevond. Toen een functionaris van het tehuis de ongenode gasten verzocht te vertrekken zou de diplomaat een dreigende houding hebben aangenomen en de man om zijn identiteitspapieren hebben gevraagd. Het gezelschap was ten slotte langs dezelfde weg vertrokken. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Moskou beschreef het artikel als ,,een hoop onzin". De eerste secretaris op de politieke afdeling van de ambassade, Kenneth Kerst, wenste geen commentaar te leveren. De, Noorse vertegenwoordiger bepleitte een constructieve politiek tegenover het oosten en hij brak een lans voor een nauw contact met Moskou. Ook over de feitelijke problemen betreffende een mul tilaterale kernmacht wordt thans al hard gepiekerd. Admiraal Claude Ricketts, onderbevel hebber van de operationele afdeling van de Amerikaanse marine, zal het komende weekeinde een bezoek brengen aan Lon den voor technische besprekingen met Britse functionarissen over de bruikbaar Ziet daarvoor onze publicatie op pagina 4. De eerste haringjager is gisterennacht binnen gelopen. Het was de Sch. 162 Clara", van de rederij Jaczon te Sche- veningen. De „Clara" heeft honderd kantjes aan boord, de voor de eerste aanvoer toegestane maximale hoeveel heid. Vanmorgen kwam deze haring aan de afslag. De eerste Katwijkse jager kwam giste renmiddag in IJmuiden aan. In Vlaardingen kwam in de loop van de avond de eerste trawlloggers met de Hollandse nieuwe binnen. Een helikopter heeft in Zwitser land twee sportvliegtuigjes, die waren beschadigd bij een landing op een sneeuwveld op de Huefi- firn, opgepikt en naar het vlieg veld van Mollis bij Glarus gevlo gen. Een van de vliegtuigjes werd nog erger beschadigd, doordat dfc helikopter, die het tien meter had opgetild, defect geraakte en zijn last moest laten vallen. De foto toont de wentelwiek op pad met een van de toestellen. (Van onze parlementaire redacteur) Komende woensdag wordt een belang rijke dag in de kabinetsformatie. Infor mateur prof. Romme verwacht dan van de fractieleiders van de K.V.P., P. v. d. A., V.V.D., A.R. en C.H.U. het ant woord op zijn voorstellen voor de op lossing van controversiële punten in het regeringsbeleid. Prof Romme hoopt zijn denkbeelden terzake zaterdag en zondag nader uit te werken in wat „Rommeaans" genoemd wordt ,,een leidraad, geen regerings program, voor punten die controversieel zijn of lijken te zijn". De vijf fractie leiders krijgen die leidraad maandag middag toegestuurd. In parlementaire kringen verluidt dat prof. Romme in zijn leidraad twee alter natieven zou voorstellen, t.w. een reeks van voorstellen waarover de drie chris telijke partijen het onderling eens zijn, met daarnaast de punten die hen schei den van de V.V.D. en de P. v. d. A. Met óók overbruggingsvoorstell'en ter zake. In feite komt het er dan op neer dat de fractieleiders zullen kunnen kiezen uit twee programs, te weten een van de drie christelijke partijen met de P. v. d. A. en één van die drie met de V.V.D. In die leidraad zal ook de mogelijkheid van belastingverlaging in de nabije toe komst aan de orde worden gesteld. Die belastingverlaging behoeft niet P^r se gezocht te worden in een verlaging van de rijksuitgaven. Rond het Binnenhof wordt op het ogenblik de gedachte ge propageerd om belastingverlaging, met name voor de lagere inkomens en de middengroepen, mogelijk te maken door een deel van de rijksuitgaven te dekken via leningen. Dit kan echter alleen als de besparingen zich op een hoog niveau blijven bewegen, anders gezegd een dergelijk financieel beleid is alleen te realiseren als er een goed bezits vormingsklimaat is. Prof. Romme heeft vijf fractie leiders tegen maandagavond uitgenodigd voor een gezamenlijke bespreking. Het doel van die bespreking is onderling vol ledige klaarheid te scheppen over de wederzijdse interpretatie van zijn voor stellen. De fractieleiders behoeven dan nog niet hun definitief oordeel te geven. Woensdagmorgen wordt dan een reactie verwacht. Indien dan wat waarschijn lijk lijkt amenderingen op de lei draad worden ingediend, zal nog nader overleg moeten volgen. iGsteren heeft prof. Romme nog een kort gesprek gehad met minister De Pous (Economische Zaken). Des mid dags ontving hij minister-president prof. De Quay en prof. Zijlstra (Financiën). Dat gesprek duurde ruim anderhalf uur. Dat prof. De Quay ook aan die be sprekingen heeft deelgenomen, heeft de indruk versterkt, dat de heer De Quay in de politiek een actieve rol zal blijven spelen Vandaag ontvangt prof. Romme in Bloemendaal minister Marijnen (Landbouw). Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Londense ondergrondse spoorweg de „Underground", is in Neasden, Londen, een grote spoorwegparade van oud en nieuw materieel gehouden. Een van de pronkstukken hierin was loc. 23, die we hier in volle glorie zien. In de hoofdstad van Ethiopië, Ad dis Abeba, waar één der waardigste monarchen van de wereld, keizer Haile Selassie domicilie houdt, con fereren Afrikaanse leiders over de eenheid van Afrika. Het is een even bonte als wonderlijke verzameling van kleine en grote leiders en er lopen er tenminste drie rond. die aanspraak maken op het leiderschap over geheel Alrika. Deze drie zijn: Kwame Nkroemah (president voor het leven van Ghana), Ben Bella (premier van Alge- rië) en Nasser, president van de Ver- lenigde Arabische Republiek. Nigerië en Ghana kwamen gisteren met totaal verschillende denkbeelden inzake de middelen tot Afrikaanse eenwording. Toch gelooft men, dat zij hun goedkeu ring zullen hechten aan een handvest voor een Afrikaanse unie. De premier van Nigerië bepleitte een „praktische benadering", die samenwer king op de verschillende economische vlakken inhield en uitte de wens dat het handvest voor de organisatie van Afri kaanse staten „hier en nu" zou worden opgesteld. Nkroemah van Ghana meende dat dit niet voldoende was en zei „Afrikaanse eenheid is bovenal een politiek konink rijk dat slechts door politieke middelen kan worden veroverd". Hij bepleitte dat binnen zes maanden een Afrikaanse een- heidsregering zou worden gevormd. Tot compleet met twee open wagondusver kreeg hij slechts steun van en heren-passagiers in bijpassende Oeganda. pakken. Als u het niet verder ver- Premier Ben Bella van Algerië steun- telt aan de echte fijnproevers...: de Nkroemahs oproep tot het opstellen loc. 23 reed niet op eigen kracht. v?,n. een .ontwerp-handvest. maar zei: maar werd geduwd door een elek- 1ls ,miJ" p, u er°P wijzen dat tHsche locomotief achteraan het men^zaTzljn'TndTen^Snlrbr^ders0^ iremiie... Angola, Mozambique, Portugees Guinee bied in de negentiende eeuw. De vriend- dusver was verlopen, maakte plaats voor gespannenheid, toen president Osman zelfbeschikking eiste voor de So- I Osman zelfbeschikking eiste voor de So OT) fle .OflSthrrr maners iri het noordoostelijk grensge^ gUOé/fCL/ bied van Kenia. Frans Somaliland er en Zuid-Afrika niet onmiddellijk de on voorwaardelijke steun krijgen die zij van ons mogen verwachten". Op zijn verklaring dat 10.000 Algerijn se vrijwilligers klaar staan voor de be vrijding van de Afrikaanse gebieden, volgde een luid applaus. Toen beklom president Ouls Daddah van Mauretanië het spreekgestoelte. In een eenvoudige, korte toespraak zei hij dat men ae ideale oplossing totale een heid stap voor stap moest verwe zenlijken. Hij noemde vervolgens een aantal pun ten op waarover men het naar zijn me ning onmiddellijk eens zou kunnen wor den: Een beschrijving van de beginse len van een Afrikaans handvest; De vorming van een permanent se cretariaat; De totstandkoming van een organi satie voor technische en economische sa menwerking; Culturele bundeling en de oprich ting van een Afrikaanse universiteit; Het optreden van een Afrikaanse groep in de V.N. President Mohammed Aden Osman van Somalië zorgde onverwachts voor de nodige sensatie, door Ethiopië, Groot- Brittanmë en Frankrijk te beschuldigen van annexatie van Somalisch grondge- Ethiopië. Keizer Haile Selassie, gastheer en ere voorzitter van de conferentie, wond zich zichtbaar op tijdens de rede van Os man. Deze zei nog, dat in genoemde drie gebieden anderhalf miljoen Somaliërs wo nen. „WD hebben onze natie in stukken zien verdelen ten bate van de zelfzuch tige belangen van anderen", zo merkte Osman op. Hij drong aan op een herzie ning van de huidige grenzen en verbete ring van „de tegenwoordige ernstige si tuatie' Uit Nairobi werd gisteren vernomen dat bij onlusten in Isiolo, in het noord oostelijk grensgebied van Kenia, drie Somaliërs zijn gedood en negen gewond. Er zijn troepenversterkingen naar de stad gezonden, waar een uitgaansverbod is afgekondigd. Het zou er nu rustig zijn. Volgens de politie had een duizendtal So maliërs. die de algemene verkiezingen tn Kenia boycotten, omdat zij afscheiding van Kenia en aansluiting bij Somalië eisen de stemlokalen te Isiolo aangeval len. De politie had schoten gelost om de menigte te verspreiden. Van welingelichte zijde in Bagdad is vernomen, dat na de Afrikaanse topcon ferentie in Addis Abeba in Cairo een conferentie zal worden gehouden waar aan zouden deelnemen president Nasser van Egypte, president Abdel Salam Aref van Irak. president Loeai Atassi van Sy rië en premier Ben Bella van Algeria. Het N.V.V. en de K.A.B. zullen dezer dagen een gemeenschappelijk actiepro gram publiceren. Dat is bekend. Het C.N.V. doet er niet aan mee. Het heeft reeds enkele weken geleden zijn eigen sociaal-politiek program gepubliceerd. De te benoemen kabinetsformateur en de Kamerfracties krijgen t.z.t. dus twee ac tieprograms van arbeiderszijde voorge legd. Er is in de afgelopen maanden over deze zaak overleg gepleegd iussen de drie vakcentrales. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. waren het er over eens, dat het nuttig kon zijn een gemeen schappelijke studie te maken van enkele actuele problemen van sociale politiek. De wegen gingen echter uiteenlopen, toen duidelijk werd dat er tussen het N.V.V. en de K.A.B. enerzijds en het C.N.V. anderzijds een wezenlijk verschil van mening bestond over de bedoeling van de studie en ook over hetgeen met de resultaten daarvan gedaan zou moe ten worden Het C.N.V. stond op het standpunt dat van onderwerp tot onder werp bestudeerd zou moeten worden, of de drie vakcentrales tot een gemeen schappelijke opvatting konden komen en dat dan van geval tot geval bepaald moest worden op welke wijze de resul taten van die studie verwerkt moeten worden. Het N.V.V. en de K.A.B. echter stonden (volgens het C.N.V.) op het standpunt, dat de studie zou moeten lei den tot een van de drie vakcentrales uitgaand gemeenschappelijk actiepro gram. Terwille van zulk een gemeen schappelijk actieprogram zou ieder van de vakcentrales ook bij voorbaat moeten afzien van de publikatie van een eigen sociaal-politiek program. Het verbonds- bestuur en de verbondsraad van het C.N. V. waren er van overtuigd dat ze op deze weg niet mochten meegaan. Met warmtegolven heeft de lente van 1963 ons niet verwend, want nog maar op één dag (8 mei) werd de 20 graden Celsius overschreden. Deze gebeurtenis kan zich de komende dagen herhalen, nu de hogedrukge- bieden actief worden en de depres sies een andere koers moeten vol gen. De zwakke wind wordt oostelijk en de bewolking lost langzaam op. Reeds tijdens het weekeinde zal de temperatuur flink stijgen met zondag in het grootste deel van ons land maxima van ongeveer 20 graden Celsius. Vrijdag behoorde ons land met 12-15 graden nog tot het koud ste deel van heel Europa.

de Stem | 1963 | | pagina 1