Twaalfhonderd agenten Koele ontmoeting tussen Kennedy en Wallace Soekarno de oude bezoekt wereld Ook Beel en Drees op Huis ten Bosch Kraaiepoten doen twee politiewagens stranden flmtoua pi De dochter van de sjah ANTI-CHINESE RELLETJES OP JAVA b el poncho0 Birmingham was rustig Cooper„Ik wist niet waar ik was Weer eruplic van Goenoeng Agoeng Journalisten onvoldaan Streeft koningin naar zo breed mogelijke basis Achtervolgde smokkelauto ontkomen FINALE EUROPA-BEKER CUP FINAL zaterdag 25 mei DAGBLAD VOOR ZEELAND Gezonde slaper DEMONSTRATIES IN Z.-CAROLINA Nieuwe Limburger in nieuw gebouw Soebandrio in een goede hui Tijdelijk regen Beknibbelende Stichting KOEKOEK Net als bij mij thuis Rusland ruikt „kruitdamp' Loting Eerste Kamer nadelig voor KVP Asiel inplaats van zakendoen MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA 103e JAARGANG No. 2028T Uitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Rruna. Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1# - Tel- 22341 (4 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) MAANDAG 20 MEI 1063 Abonnementsprijs 1 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Het weekeinde dat volgens de negerleider, ds. Martin Luther King de toetssteen zou zijn voor de vrede tussen blank en zwart in Bir mingham, is rustig verlopen. Dit was echter in hoofdzaak te danken aan het feit dat twaalfhonderd politieagenten in Birmingham heb ben gepatrouilleerd. Zij werden vrijwillig bijgestaan door ongewa pende negers. Ook de woningen van negereliders, de kerken en an dere gebouwen werden door negers bewaakt en zo was alles gedaan 0111 te voorkomen dat er weer geweldplegingen zouden zijn. In vier steden in Noord-Carolina werden zaterdag betogingen gehouden, die de arrestatie van enkele honderden jonge negers tengevolge hadden Amerika's nieuwste astronau't, majoor Gordon Cooper, is gisteren vanuit Hawaii teruggekeerd naar Cape Canaveral, van waar hy zyn succesvolle ruimtereis ondernam. Cooper werd verwelkomd door ruimte vaartdeskundigen, collega's-astronauten en duizenden bewonderaars. In zijn ge zelschap bevonden zich zijn vrouw en twee dochters. Op een persconferentie vertelde Cooper dat zijn 7,5 uur slaap tijdens zijn 22 omwentelingen om de aarde alle twijfel had weggenomen omtrent de vraag of een mens op lange ruimtereizen wel zou kunnen slapen. Cooper zei dat hij tijdens de tweede baan een kort slaapje had genoten. ,,Ik slie zo heerlijk dat, toen ik wakker werd, ik niet wist waar ik was", zei hij. Een Amerikaanse geleerde heef de be wering van Cooper, dat hij tijdens zijn omwentelingen 100k uit huizen in het Himalayagebergte zag kringelen., twijfel getrokken. Hij schreef deze be wering toe aan „ruimtelijke geestdrift". Topfunctionarissen van het Mercury- project, hebben gezegd dat binnenkort de beslissing kan vallen over het voort zetten van het Mercury-programma met een ruimtevlucht, die eventueel twee maal zo lang als die van Cooper zal zijn. De gouverneur van de Amerikaans, staat Alabama, Wallace, heeft het Ame rikaanse hooggerechtshof verzocht om 'n uitspraak waarbij president Kennedy aar. schending van de Grondwet schuldig be vonden wordt. Wallace is van mening, dat Kennedy ongrondwettig heeft gehandeld door fe derale troepen naar Alabama te zenden zoals hij indertijd ook heeft gedaan tij dens rassenonlusten in Little Rock. President Kennedy heeft alles nogal la coniek opgevat. Zaterdag heeft hij, sa men met Wallace, een vlucht van een half uur in een helikopter gemaakt en daarbij hebben de twee mannen de toe stand in Alabama besproken. Volgens een communiqué verliep het gesprek nog al koel. De Amerikaanse president bracht zater dag een bezoek aan de staten Tennessee en Alabama in verband met het dertig jarig bestaan van de Tennessee Valley Authority. In een toespraak te Nashville is Kennedy voor de rechten van de ne gers opgekomen en had hij, zonder Bir mingham rechtstreeks te noemen, gezegd dat de negers steeds meer rechten zullen krijgen „tot alle Amerikanen gelijke rech ten en vrijheden binnen de wet zullen hebben." Niet alleen Amerika maar de De burgemeester van Birmingham (Alabama) gefotografeerd tijdens een rede tot de inwoners van zijn stad. Hij verzocht de bevolking om tot elke prijs de rassenschei ding te handhaven. gehele wereld „had de recente gebeurte nissen in de Verenigde Staten met onge rustheid en ontzetting gadegeslagen". De president bracht zaterdag voor het eerst sinds het uitbreken van de jongste rassenonlusten een bezoek aan de zuide lijke staten. Bij de ontmoeting tussen Kennedy en Wallace zijn slechts enkele woorden ge wisseld. Op het vliegveld van Huntsvil- le spraken zij pas even met elkaar toen zij een aantal fotografen ontwaarden. De president, die een bezoek aan Mus cle Shoals had gebracht waar de Ten- In Maastricht is zaterdag het geheel vernieuwde gebouwencomplex in gebruik genomen van ons zusterblad De Nieuwe Limburger. Uiteraard gebeurde dit in een bijzon der plezierige sfeer. Behalve een be sloten feestvergadering. waarin over verleden, heden en toekomst van De Nieuwe Limburger behartenswaardige dingen werden gezegd, was er een re ceptie die door honderden bevriende relaties van de krant werd bezocht. HET RESIDENTIE-ORKEST is na een zeer geslaagde tournee door de V.S. in ons land teruggekeerd. Dirigent Willem van Otterloo was vol lof over het Ame rikaanse publiek en over de voor treffelijke akoestiek van de Amerikaan se concertzalen I VANDAAG staakt het personeel van de Franse radio en televisie. Het gaat om Herziening van de lagere salarissen. HET AANTAL pokkengovallcn in Zwe den is gestegen tot dertien. PAA EN TWA, de twee Amerikaanse intercontinentale luchtvaartmaatschap- Pijen. hebben toegegeven aan de eis van de Franse regering en hebben de prijs voor retourvluchten Amerika Parijs v.v. met vijf procent verhoogd. DE TWEEDE groep Toegoenezen, die werd opgehouden doordat onder de kin deren waterpokken uitbraken, is zater dag naar Suriname vertrokken. Het zijn acht gezinnen, samen 37 zielen sterk, die ook op de plantage Slootwijk gaan werken. EEN JONGEN van twaalf jaar in Am sterdam is ernstig gewond geraakt door een soort vuurpijl die in zijn oog te rechtkwam. Hij had met een paar vrien den enkele van deze gevaarlijke dingen die als valschermnoodsignaal gebruikt worden, van een Duitse kustvaarder weggenomen. President Soekarno vertrekt overmor gen uit Djakarta om een bezoek van een maand aan Europa te brengen. Hij zal zich voornamelijk in Oostenrijk en Italië ophouden. De president moet namelijk rusten en hij zal daarom geen officiële verplichtingen op zich nemen. Het is niet waarschijnlijk dat hy een bezoek aan Nederland brengt. Het Indonesische volkscongres, de hoogste politieke autoriteit in den lande, heeft Soekarno als afscheidscadeau het presidentschap voor het leven aangebo den. De president is 64 jaar oud. De Nederlandse journalisten die op het ogenblik Indonesië bezoeken, maken de ei.e ontvangst na de andere mee. Zater dag waren zij weer eens bij minister Soebandrio (Buitenlandse Zaken), die hen te verstaan gaf dat er ook voor Ne derlanders, naast werkers van allerlei andere nationaliteiten, een plaats in In donesië zal zijn. Soebandrio zei: „Als ik de Nederlanders goed heb getaxeerd, dan geloof ik dat zij zich in twee jaar hier weer hebben ingewerkt." Een toekomstig vriendschapsverdrag tussen Nederland en Indonesië achtte Soebandrio zeer wel mogelijk. „Van Ne- Verwachting medegedeeld door door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tol vanavond, opgemaakt' zondag avond 23.15 uur Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tol vrij krachtige wind, aan- vankelijk uit zuidwest tot zuid later kmldend "aar WCSt' N°e Steeds vr« Vandaag zon onder 20.33 uur maan onder 16.45 uur ion op 4'39 uur maan op 4.14 uur. De eerste officiële foto van de twee maanden oude prinses Farph- naz, dochter van de sjah van Iran en koningin Farah nessee Valley Authority dertig jaar ge leden in het leven was geroepen, begaf zich onmiddellijk daarop aan boord van zijn particuliere vliegtuig waarmee hij naar Washington terugkeerde. Gouver neur Wallace daarentegen richtte zich tot de op het vliegveld aanwezige jour nalisten om uiting te geven aan zijn bit tere gevoelens naar aanleiding van de aanwezigheid van federale troepen in de buurt van Birmingham. De plaatselijke autoriteiten zijn zeer wel in staat de „agressieve activiteiten" van de neger bevolking te beteugelen, zo zei hij. Pre sident Kennedy had volgens hem in Ala bama een „volkomen ontoelaatbare" dic tatuur ingevoerd. Hij kondigde aan, dat hij de kandidatuur van Kennedy bij de verkiezingen voor het presidentschap van 1964 niet zou steunen. derlands imperialisme en exploitatie hebben wij niets meer te vrezen", aldus de minister, die er verder op wees dat voor Indonesië na het tijdperk waarin de staatsideologie moest worden opge bouwd, het moment gekomen is om aan de economische opbouw te beginnen. De minister meende dat Nederland hierbij grote diensten kan bewijzen. „Nederland voert geen internationale politiek waar voor het steun in ruil voor hulp vraagt", zei hij met een duidelijke verwijzing naar de vele vormen waaronder de Ame rikaanse en Russische bijstand wordt gepresenteerd. Een symptoom van toekomstige bete re betrekkingen mag men het achten, dat president Soekarno binnenkort een demonstratievlucht in een Fokker- Friendship zal meemaken. Het is moge lijk dat de Indonesische luchtvaartmaat schappij ter vervanging van de verou derde Dakota's met Fokker-vliegtuigen gaat vliegen. De verschrikkelijke Goenoeng Agoeng op Bali is vorige week donderdag weer gaan werken. Het dorp Sakaloewe viel deze keer ten prooi aan de vuurstroom uit de vulkaan en volgens de eerste be richten zijn er meer dan tachtig doden te betreuren. Sommige desa's op de vulkaanhelling waren na de eerste erup tie al weer door de bewoners betrokken De asregen van de laatste eruptie viel in Soerabaja neer. Drs. J. van der Pluym, voorzitter 'an de Katholieke Journalistenkrin sprak tijdens de K.N.J.K. kringraads vergadering in 's-Hertogenbosch zijn te leurstelling uit over de houding, welke al van dagbladdirecties jegens de jour nalistiek aannemen. Ofschoon hij zeer verheugd was over de medewerking van de dagbladdirecties aan een ambitieus programma, dat in een twee jaar durende beroepsopleiding in Amsterdam en Nijmegen voorziet, meende hij toch te moeten constateren, dat zij degenen, die de geestelijke kwa liteit van hun produkt het dagblad bepalen, niet naar waarde weten te schatten. Drs. Van der Pluym grondde deze mening op he resultaat van de thans anhangige collective arbeidsovereen komst. De directies hebben met het oog op kostenstijgingen de positie van de journalist gekoppeld aan andere func tionarissen in het dagbladbedrijf. Hij vond het onaanvaardbaar de journalist in een bepaald schema van interne ver gelijkbaarheid te willen plaatsen. Dit is e enmiskenning van zijn functie, maar ook van zijn taak en verantwoordelijk heid naar buiten. Indien de dagblad directeuren op dit standpunt blijven staan, dan voorziet drs. Van der Pluym, dat de kloof dieper zal worden, dan ooit tevoren. Er wordt geklaagd over de moeilijke economische positie der bladen, doch anderzijds wordt de weg naar kwaliteits verbetering. die nodig is om zich te handhaven en om tot een reële prijs politiek te komen, afgesneden, aldus drs. Van der Pluym. Hij hekelde de „piet luttige ingreep" van de Stichting van de Arbeid, die de journalist nog van drie dagen vakantie uit het magere c.a.o.-resultaat beroofde De Sovjet-Unie heeft, als prelude op de Navo-confercntie in Ottawa diverse nota's in zee gestuurd, waarin wordt ge waarschuwd tegen plannen om West- Duitsland te laten deelnemen aan de voorgestelde multilaterale kernmacht van de Navo. Het Frans-Duitse vriendschapsverdrag wordt gedoodverfd als „een pact dat ruikt naar kruitdamp en veldhospita len". Oondanks het feit dat het ontwape- ningsoverleg in Genève feitelijk geen uitzicht meer biedt, is er toch een ver drag tussen de V.S. en Rusland over de uitwisseling van niet-geheime inlichtin gen over de kernenergie tot stand ge komen. De Amerikaanse onderhandelaar, Seaborg, vloog in de presidentiële Boeing in 8,5 uur van Washington naar Moskou. Het vliegtuig, dat de reis zon der tussenlandingen maakte, vestigde daarmee een onofficieel record De Russen hadden beweerd dat de V.S.' geen luchtvaartovereenkomst met de V.S. wilden aangaan, omdat hun vliegtuigen de lange transcontinentale trajecten niet konden vliegen. De Boeing van de president bewees het tegendeel (Van onze parlementaire redactie) De vice-president van de Raad van State, prof. Beel, en de minis ter van staat, dr. Drees, zijn zater dagmiddag door koningin Juliana op het paleis Huis ten Bosch ont vangen om de adviezen van de voorzitters van de vijf grootste fracties van een nadere toelichting te voorzien. Prof. Beel en dr. Drees zijn in het recente verleden steunpilaren geweest van de brede basis, van een samenwerking dus van de KVP en PvdA. Politieke kringen zijn geneigd in het heroptreden van deze oude matadors in de politieke arena een aanwijzing te zien, dat de koningin zoekt naar een (in)formateur, die een kabinet op een zo breed mogelijke basis zou kunnen samenstellen. Betwijfeld wordt evenwel of de ze koninklijke wens overeenkomt met de zienswijze van de meerder heid in dq Tweede Kamer. Prof. Beel en dr. Drees arriveerden op Huis ten Bosch, toen de koningin ook de voorzitters van de vijf kleinere frac ties had ontvangen. De kleine fracties, die samen vijftien zetels in de Tweede Kamer bezetten, spelen bij de kabinets formatie geen enkele rol. Toch was er zaterdag van de zijde van de pers vrij veel belangstelling voor hun optreden, voornamelijk voor het be zoek van boer Koekoek aan de koningin. Boer Koekoek, gekleed in zwart col bert, gestreepte zwart-grjjze pantalon, bruine regenjas en donkergrijze hand schoenen, was erg zenuwachtig toen hij de trappen van het paleis Huis ten Bosch besteeg. Na een half uur kwam hij echter opgelucht naar huiten. Het was allemaal erg meegevallen, vertel de hij in zijn zwaar Gelders accent. De koningin had hem een kopje koffie en een sigaret aangeboden. Het was net ais bij mü thuis, zei boer Koekoek. (Van onze verslaggever) In de nacht van vrijdag op za terdag is een verdachte auto aan de greep van de politie kunnen ontsnappen door het strooien van kraaiepoten. Twee achtervolgende politieauto's strandden langs de weg tengevolge van lekke banden. Een bestelauto met Belgische num merplaten werd door surveillerende rijkspolitie gesignaleerd in de buurt Wouwsche Plantage richting Roosen van Huybergen Hoogerheide. Er daal. Op deze route moest de politie- werd een sein tot stoppen gegeven auto de achtervolging staken omdat maar de bestuurder van de bestelauto een der banden stuk gereden werd. trok zich daarvan niets aan en reed Een kraaiepoot zat in de band, die vrij- vol gas door. Onmiddellijk werd een wel geheel vernield werd was intussen as- sistentie ingeroepen van andere surveil- lerende politieauto's o.a. ook van de Roosendaalse politie. Deze trachtte de auto eveneens tot stoppen te dwingen, doch ook hier gaf de bestuurder vol gas. Opnieuw werd een achtervolging in gezet, de schuif van de bak met kraaie poten ging weer open en ook de Roosendaalse politieauto moest de ach tervolging staken wegens een lekke band. Het is onwaarschijnlijk dat de Bel gische auto diezelfde nacht nog een lading boter over de grens heeft ge bracht, wat toch kennelijk wel de be doeling was. De wagen kwam n.l. leeg uit België. Mogelijk was het vrachtje reeds afgeleverd. Verwacht moet worden da't de smok- keiactiviteit zo tegen de a.s. feest dagen weer een hoogtepunt zal berei ken. De heer Koekoek werd in de om geving van Huis ten Bosch opgewacht door een dame Ze maakte een foto van hem met Huis ten Bosch als achter grond en hij een foto van haar. Een herinnering ongetwijfeld aan een van de hoogtepunten in het leven van boer Koekoek. Hier poseert boer Koekoek op de trappen van Huis ten Bosch, waar hij zijn opio achting heeft gemaakt bij H.M. de Koningin. (Advertenties) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi Een beeld van de anti-Chinese relletjes in Bandoeng. Jonge Indo nesiërs rennen door de Chinese tuijfc om vernielingen aan te rich ten. Een auto van een Chinees is omvergeworpen. Door loting zijn aangewezen tot lid van de Eerste Kamer de heren Th. St J. Hooij (K.V.P.), thans ook lid van de Eerste Kamer prof. dr. mr. F. L. Polak (P. v. d. A.), directeur van een textielfabriek, wonende te Boekelo en M. van Pelt (P.S.P.) leraar in Den Haag. De kiesraad moest tussen vier kan didaten over drie zetels door het lot beslissen. Bij deze loting viel uit de heer P. J. S. de Jong (K.V.P.), thans staatssecretaris van Defensie. de Eerste Kamer nieuw - oud K.V.P. 26 26 P. v. d. A 25 23 A.R.P. 7 8 C.H.U. 7 8 V.V.D. 7 8 C.P.N. 1 2 P.S.P. 2 Een groep van 70 Zuidslaven, die van de Zuidslavische regering toestemming had gekregen om zich naar een jaar beurs in München te begeven, heeft in West-Duitsland om politiek asiel ge vraagd. Volgens de Westduitse politie waren de Zuidslaven vorige week donderdag met speciale bussen aangekomen. De mees ten hunner kwamen echter nimmer op het Jaarbeursterrein, maar begaven zich regelrecht naar het nabij Neuren berg gelegen vluchtelingenkamp Zirn- dorf, waar zij om politiek asiel vroegen. In het kamp werd gezegd dat men niet was voorbereid op een dermate groot aantal vluchtelingen en dat het wel licht moeilijk zou zijn de mensen onder te brengen indien binnen de volgende paar dagen nog meer vluchtelingen zouden aankomen. De politie verwacht dat meer speciale bussen met jaarbeursbezoekers uit Zuid-Slavië zullen aankomen. Een enorme collectie SPORTHEMDEN Voor heren -kwaliteiten in 6 kleurenj 9.95 Voor jongens: in leuke dessins 6-12 jaar 6 jaar 3,90 4.90 5.90 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Nu een Aristona kopen en genieten van woensdag 22 mei

de Stem | 1963 | | pagina 1