Met handbesturing uit de ruimte DrDe Kort of Veldkamp (in)f ormateur OUDSTE INWOONSTER In laatste omwenteling ging iets mis met Faith 7 COOPER VEILIG GELAND Vrouw vermoord Nederlandse deelname in Belgisch paviljoen Jl Voorkeur rechts naar VVD LAATSTE NIEUWS Paus smeekte zegen af CONSULTATIES EN SPECULATIES HORECA-WET LoILe^vlccw»vp DAGBLAD VOOR ZEELAND Regering van Italië afgetreden Meer bewolking Hoge eisen Eén teleurstelling Overige experimenten Boodschap aan Afrika WERELDTENTOONSTELLING 1964/1965 IN NEW YORK Merkwaardige situatie Geen vergoeding voor verpachtende vergunninghouders S'£« Fractieleiders Nieuwe poging Old Shatterhand en Winnetou m 103e JAARGANG No. 24285 God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 17 MEI 1953 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Rruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Weatende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 aoMaP Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RUIMTETOCHT VAN COOPER Ruimtevaarder L. Gordon Cooper is om 25 minuten na middernacht (onze tijd) veilig naar de aarde terugge keerd. Hij landde ongeveer drie kilo meter van het bergingsschip Kearsar- ge op de Stille Oceaan, waar even tevoren hefschroefvliegtuigen waren opgestegen om hem onmiddellijk uit het water te kunnen opvissen. Cooper moest bij zijn terugkeer uit de ruimte gebruik maken van een nood procedure, maar heeft aan de piloten van de helikopters meegedeeld dat hij zich prima voelt. Dit is de plaats, waar Cooper, na voltooiing van zijn 22ste omwen teling, moet landen: ten zuiden van liet eiland Midway in de Stille Oceaan. Het vliegdekschip Kear- sarge en andere oorlogsschepen zijn opgestoomd en hadden ruim voor middernacht hun posities in genomen in het betrokken gebied. Tegen half een in de afgelopen nacht moest Cooper hier dalen. De golfslag varieerde tussen de 1.20 en 2.40 meter, de lucht was be wolkt, maar het zicht was goed. Deze mogelijkheid diende zich aan, Premier Fanfani van Italië heeft giste ren aan president Segni het ontslag van de"onlangs1 iSn^aïgeme^er^e- toen een licht opflitste van een meet- apparaat voor de zwaartekracht in de cabine van Cooper. Dit apparaat is verbonden met het gyroscopisch systeem van het ruimte vaartuig dat het automatisch controle systeem voor de stabilisatie vertelt waar GESLAAGD Astonaut Cooper was te middernacht bezig met het vol tooien van zijn 22e, tevens laatste omwenteling om de aarde, Tot dat moment was alles naar wens gegaan. Een uur voordat hij naar de aarde zou terugkeren, werd uit officiële bron op Cape Canaveral vernomen, dat Leroy Gordon Cooper misschien zijn toevlucht zou moeten nemen tot handbesturing voor noodgevallen om zijn ruimteschip buiten zijn baan en terug naar de aarde te brengen. zingen. Dit ontslag is aanvaard. Segni begint hedenavond zijn consultaties voor een nieuw kabinet. De secretaris van de Christen-democratische partij, Aldo Moro. zal waarschijnlijk gevraagd wor den een nieuwe regering te vormen (Van onze parlementaire redactie) Vandaag begint de koningin met de consultaties voor de vorming van het nieuwe kabinet. Voor hedenmorgen zijn op paleis Huis ten Bosch de vice-voorzitter van de raad van state, prof. Beel, ontboden, alsmede de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en mr. Van Tiel. 's Middags volgen dan de frac tieleiders, niet minder dan tien man ditmaal. Gezien het feit, dat alle adviezen schriftelijk bevestigd moeten worden dat kost nogal wat tijd zal wellicht pas maan dag een formateur of informateur worden aangewezen. Alle politie- i HET NIGERIAANSE stamhoofd Antony Enahore is door Engeland uitgeleverd aan de regering van zijn land. Hij zal daar terecht staan op beschuldiging van verraad. Hij is op een vliegtuig gezet. IN DE Portugese kolonie Macao is vrij dag een oud gebouw van twee verdie pingen ingestort, waardoor naar schat ting honderdzeventig mensen bedolven werden. Er zijn reeds 50 lijken geborgen. MET INGANG van gisteren vervoeren de spoorwegen weer niet gevaccineerde honden. DE NEDERLANDSE aardoliemaat schappij heeft een concessie-aanvraag I voor geheel Friesland ingediend. IN KEULEN is een 24-jarige transport arbeider gearresteerd omdat hij in een katholieke kerk aldaar een tachtig jarige weduwe, die daar zat te bidden, doodstak. Hij deed dit omdat er dan een I katholiek minder zou zijn en was boven dien van plan het Vaticaan op tc blazen. I DE RECENTE rassenrellotjes in Praag zijn veroorzaakt door vijf Tsjechische nozems. Zij zijn gearresteerd én zullen streng worden gestraft. DP HET door een vulkaanuitbarsting ge teisterde Bali kampen 80.000 mensen met voedselgebrek. Er werd 300.000 ton voed sel door de aardbeving vernietigd. J Verwachting van het K.N.M.I. tot X?"?fvond- opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Meer bewolking met plaatselijk eni- Ke regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets i hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.29 uur. Maan l J onder 12.40 uur. Morgen: zon op 4.43 uur. Maan op 3.04 uur. ke partijen staan op het standpunt (de fractieleiders zullen vandaag overeenkomstig adviseren) dat hiervoor, nu de KVP verreweg de grootste partij is geworden, in eer ste instantie een KVP'er behoort te worden gekozen. De koningin blijft overigens vrij in die keuze. Als mogelijke formateur of infor mateur worden thans met name ge noemd dr. De Kort en minister Veld kamp. Dr. De Kort, de belangrijkste kandidaat, is gisteren met 40 van de 41 uitgebrachte stemmen herkozen tot voorzitter van de K.V.P.-fractie. Van een K.V.P.-formateur of -infor mateur kan worden verwacht, dat hij eerst zal pogen met de twee andere christelijke partijen, de A.R. en C.H.U., in grote lijnen overeenstemming te be reiken over een program en daarna zal beginnen met de mogelijkheid te onder zoeken van een kabinet op zo breed mo gelijke basis, van een samengaan dus van de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R. en C.H.U. In politieke kringen gelooft men voorshands niet erg in de realiseerbaar heid van een dergelijk kabinet. Waar nemers menen, dat de drie christelijke partijen uiteindelijk weer een keuze zul len moeten maken tussen de P.v.d.A. en V.V.D. Op wie zal dan de keuze vallen? De drie christelijke partijen hebben thans voor de eerste maal 76 zetels, een meerderheid dus in de Tweede Kamer. Op basis hiervan kunnen zij ten aanzien van de realisering van een christelijk sociaal program hoge eisen stellen. De V.V.D. verwacht, zo is ons geble ken. dat de keuze opnieuw op haar zal vallen. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat ook de P.v.d.A. uiteindelijk bereid zal zijn een hoge prijs te betalen om weer te kunen meeregeren. Een vooraanstaand socialistisch politicus zei: „Een partij als de onze, die een kopje kleiner is ge maakt, past enige bescheidenheid". heer Van Eijsden, is tweede voorzitter geworden bij de anti's. Hij zal de heer Van Eijsden bij de formatie met raad en daad bijstaan. In de praktijk zal dit wel betekenen dat de A.R.-fractie een twee hoofdig presidium heeft gekregen. De C.H.U.-fractie wees mr. Beernink aan als opvolger van dr. Tilanus. Vergeleken bij de afgelopen parlementaire periode heb ben dus de V.V.D., A.R. en C.H.U. een nieuwe politieke leider gekregen. De fracties hebben vanzelfsprekend ook de kabinetsformatie besproken. Na af loop van het fractieberaad kreeg men de indruk, dat de K.V.P., A.R. en C.H.U. één lijn zullen trekken wat betreft de opstel ling van hun program. Over een uitein delijke keuze tussen de V.V.D. en P.v.d.A. is in die kring op dit moment nog niets beslist. De voorkeur schijnt wel iets uit te gaan naar de V.V.D. De socialisten begrijpen dit. Zij zijn na het échec bij de stembus bij zonder gedeprimeerd. De oppositie heeft hun slechts verlies opgeleverd. Er gaan voorts geruchten, dat er binnen de P.v.d. A. een krachtmeting op handen is tussen de stijl-Burger en de stijl-Vondeling. In teressante noot: mr. Burger heeft als nieuw gekozen lid van de Senaat ook deelgenomen aan de gecombineerde ver gadering van de Eerste- en Tweede-Ka merfractie van de P.v.d.A. gisteren. Wie zal de nieuwe premier zijn? Be kend is, dat prof. De Quay niets liever wil dan zich terugtrekken. Tot voor kort ging hij ervan uit dat zijn taak als pre mier overgenomen zou kunnen worden door minister Cals. Deze is echter door ziekte uitgeschakeld. Op het ogenblik wordt van meer dan een kant druk op prof. De Quay uitgeoefend om toch maar aan te blijven. de cabine zich bevindt in de ruimte. Het automatisch systeem moet met deze ge gevens worden gevoed om de voorkant van de cabine in de goede richting te houden wanneer de remraketten wor den afgevuurd aan het eind van de vlucht. Tijdens de vlucht heeft de astronaut verschillende proeven moeten nemen, waarvan er één echter op een teleur stelling is uitgelopen. Tijdens zijn derde omwenteling moest hij een oranje, zich zelf opblazende ballon uitwerpen, die gedurende anderhalf uur omwenteling door de ruimtecabine „Faith VII" op sleeptouw had moeten worden genomen. Door deze proef hadden de geleerden te weten kunnen komen hoeveel lucht de ruimte' bevat op een hoogte tussen 165 en 205 km. de gordel, waarin de bemande ruimtecabines zich bewegen. Andere experimenten slaagden wel. Zo wierp Cooper zoals gisteren reeds ge meld tijdens zijn derde omwenteling een zilveren bol uit met aan weerskan ten een sterke schijnwerper. Cooper nam die lichten waar op zijn vijfde ronde op afstanden tot 25 km. Die proef had betrekking op het vraagstuk hoe ruimtevaarders elkaar kunnen vinden. Voorts slaagde de ruimtevaarder erin, toen hy met een snelheid van 28.000 km over Zuid-Afrika vloog, 208 km onder zich in Bloemfontein een batterij zeer sterke lampen te ontdekken, die gedu rende drie minuten brandde. Tenslotte kwamen de beelden van de kleine televisiecamera in de ruimtecabi ne goed over naar de aarde. Het gebrek kige licht in de cabine deed echter wel afbreuk aan de duidelijkheid. Een belangrijk moment tijdens de vlucht was de zeventiende ronde, omdat toen nl. moest worden beslist of Cooper alle 22omwentelingen zou gaan maken. „Doorgaan", luidden de instructies. Oo dat moment had de ruimtevaarder juist een fiks dutje achter de rug. Om vier uur gisterenmorgen was Cooper nog klaar wakker, maar men vond, dat hij rust nodig had. Zijn collega-astronaut Glenn, die zich op een contactschip ten zuiden van Japan bevond, riep Cooper op en vertelde hem dat alle grondstations opdracht hadden gekregen om „zich stil te houden en de verbinding niet te ge bruiken". Cooper antwoordde toen: „Dank je wel. maar ik kijk alleen maar uit het raampje". Glenn: „Ik ga nu zelf ook uit de lucht en laat je met rust". Cooper, langzaam en loom: „Ahhh, Ro ger". Glenn* „Gordon, je ziet er prima uit, werkelijk uitstekend". Cooper: „Ahhh, dank je, John". Daarna was .het stil en verhuisde Coo per naar het land der dromen. Als hij niet op tijd wakker zou zijn geworden, had het station Muchea in Australië hem met radiosignalen moeten wekken. De astronaut was echter op tijd wakker, zelfs een half uur te vroeg volgens de plan ning. In plaats van de hem toegemeten acht uur sliep hij zeven en een half uur. Overigens deed hij alles met „bijna handleidingachtige perfectie", zei men op het controlecentrum van Cape Canaveral. In zijn rustpauzees deed hij het kalmpjes aan, hij dutte wat of at een hapje. Bij zich in zijn cabine heeft hij ge droogd voedsel van het type dat door zijn voorgangers in de ruimte werd ge bruikt, plus een nieuw soort maaltijd, die wordt gereedgemaakt door die in plastic bakjes met water te vermengen. Zijn menu omvat o.a. biefstuk, vleesjus en spaghetti. Vanuit de ruimte heeft Cooper in een historische boodschap de Afrikaanse lei ders succes toegewenst op hun topcon ferentie in Addis Abeba. Cooper relayeerde de boodschap naar het waarnemingsstation van Zanzibar, na dat hij enkele minuten tevoren de hoofd stad van Ethiopië, waar de topconferen tie van 31 onafhankelijke Afrikaanse lan den wordt gehouden, was gepasseerd. Heel de wereld leeft intens met de ruimtevaarder mee. Paus Joannes smeek te in zijn gebeden de zegen al voor Coo per. „Wij vergezellen met ons gebed en onze zegening de ruimtevaartproeven, die telkens weer worden ondernomen en die in telkens grotere perfectie worden uitgevoerd". Dit zei de H. Vader, toen hy in het Vaticaan gisteren de deelnemers ontving van Pauselijke Missiewerken, die te Ro me byeen zyn. „Wij wensen hun een vol ledig succes toe dat door broederlijke betrekkingen en beschaving bevorderd kan worden", aldus de paus. Intens gespannen volgt men de ver richtingen en afloop van deze giganti sche ruimtevaart, vooral in het kleine stadje Carbondale, diep in de Rocky Mountains. Cooper noemt dit stadje „zijn thuis". Zijn moeder, mevrouw Hat- tie Cooper, woont daar op een boerderij in de omgeving van Crystal River Val ley. De methodistenkerk van Carbondale organiseerde een bidstonde en velen van de 650 inwoners brachten een deel van de dag biddend voor Cooper door. Som migen deden het in de kerk, anderen thuis, zodat zij met een oog Coopers ver richtingen via het beeldscherm konden volgen. Het onderzoek, dat dr, J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag en dr. J. Hollman gerechtelijk ge neeskundige te Maastricht gisteren heb ben ingesteld op het lichaam van een vrouw, die woensdagnamiddag in het water van een ondiepe beek te Wijlre dood werd aangetroffen, heeft geleid tot de conclusie, die op het slachtoffer ge weld is gepleegd. Er zijn sporen van wurging gevonden'. Het slachtoffer is de 30-jarige vrouw A. E., echtgenote van J. K., moeder van drie kinderen, wonen de te Maastricht. De vrouw had zoals elders in deze editie gemeld maandag avond haar woning te Maastricht ver laten. Dinsdagmiddag heeft de man aangifte gedaan van de vermissing van zijn vrouw. (Eigen bericht) Er wordt op het ogenblik opnieuw een ernstige poging gedaan het Nederlandse bedrijfsleven te interesseren voor deelname aan de We reldtentoonstelling in New York, die volgend jaar en in 1965, telkens gedurende zes maanden, wordt gehouden. Een merkwaardigheid is echter dat intussen zo goed als zeker en kele grote Nederlandse bedrijven zullen deelnemen in het kader van... de Belgische inzending De oudste Inwoonster van ons land, mevrouw J.A. de Bree- Meijer uit het Groningse plaatsje Hoogkerk, is gisteren 105 jaar ge worden. De jarige, die nog zeer kras is, werd op de heugelijke dag door burgemeester G. Nijman van Hoogkerk persoonlijk gelukgewenst met de grote dag. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het ontwerp Drank en Horecawet merkt de regering o.m. op, geen aanleiding te zien schade vergoeding uit te keren aan vergunning houders, die hun vergunning in strijd met de wet hebben verpacht en door de inwerkingtreding van de nieuwe wet hun vermogen en hun inkomsten achteruit zien gaan. Ook zal in het wetsontwerp, dat de bestaande drankwetvergunningen door nieuwe vergunningen vervangt, geen schadevergoedingsregeling voor houders van vergunningen worden opgenomen. Een dergelijke regeling kent ook de be staande drankwet bij intrekking'der ver gunningen niet. zo wordt opgemerkt. De organisator is de Brusselse heer Van de Reydt, die ook een groot aan deel had in de organisatie van de Expo in 1958. Zijnerzijds, noch van de zijde der Ame rikaanse organisators, zo deelde hij ons mee, is er bezwaar tegen dat in het ka- instellingen deelnemen. De praktische uitwerking daarvan Fair een zeer grote inzending. Onder de titel „Beautiful Belgium" trekt België daar het grootste niet-Amerikaanse pa viljoen op van de gehele tentoonstelling. Collectief wordt daar propaganda ge maakt voor België als toeristenland èn als industriële natie. Bij de P.v.d.A. is prof. Vondeling weer fractieleider geworden. De socialisten handelen hierin wat formeler dan de an dere fracties. Hun nieuwe fractieleider kiezen zij definitief na het bijeenkomen van de nieuwe Kamer. Er is echter te genover prof. Vondeling geen tegenkan didaat gesteld, zodat aangenomen kan worden dat hij inderdaad fractievoorzit ter blijft. De V.V.D.-fractie koos als opvolger van prof. Oud tot voorzitter minister Toxo- peus. de anti's de heer Van Eijsden tot opvolger van dr. Bruins Slot. De heer Van Eijsden is tot dusverre de financiële specialist geweest van de A.R.-fractie. Zijn verkiezing kan worden beschouwd als een compromis tussen de diverse stromingen binnen de A.R. Mr. Biesheu vel, een veel kleurrijker figuur dan de Dit is een foto van negen nieuwe toekomstige astronauten, die zich op hun zware taak momenteel ern stig voorbereidenHet zijn van Jinks naar rechts: James Lovell, Niel Armstrong, Frank Borman Charles ConradSlayton (deze was reeds eerder gekozen), James McDevitt, Elliot See, Thomas Staf ford, Edward White en John Young. is in handen gelegd van het Organisa tiebureau Fr. de Leeuw te Breda, dat als Nederlandse vertegenwoordiging van Beautiful Belgium optreedt. De heer De Leeuw heeft, naar hij des gevraagd verklaarde, al diverse con tacten gelegd die de deelname van Nederlandse bcdryven, via de Belgi sche achterdeur, zo goed als zeker maken. Het merkwaardige is dat er, nu al weer geruime tijd geleden, in de kring van het Nederlandse bedrijfsleven wel veel inte resse is getoond voor de New York World Fair, ondanks het feit dat deze wereld tentoonstelling niet officieel als zodanig erkend wordt. Het wordt namelijk desondanks een belangrijke manifestatie van zeer gro te omvang, waarbij Nederland zich niet afzijdig zou mogen houden. Er zijn, naar men ons van de Centrale Kamer voor Handelsbevordering in Den Haag mee deelde, destijds serieuze plannen opge zet. Om een of andere reden (waaraan overigens ook beslist de zeer hoge kos ten niet vreemd zijn geweest) zijn alle besprekingen daarover in het slop ge raakt. Een plan zoals dat destijds was uitgedokterd, zou acht miljoen gevergd hebben, «n daarvoor is men kennelijk teruggeschrokken. Overigens blijkt men daar nu spijt van te krijgen. Er wordt opnieuw getracht belangstelling te wekken en de Centrale Kamer in Den Haag hoopt, dat die po ging alsnog zal resulteren in een Neder landse inzending. Waarbij zich dan dus de merkwaardige situatie zal' kunnen voordoen dat Nederland zowel in een eigen nationale inzending als in die van België vertegenwoordigd zal zijn. Karl May is de laatste tijd opnieuw sterk in de belangstelling gekomen. Er is, zoals men in onze krant heeft kunnen lezen, onlangs een reeks pockets verschenen waarin al zijn verhalen over zijn beroemde figuur Old Shatterhand en diens grote In diaanse vriend Winnetou zijn opge nomen. Nu Aram gisteren zijn jongste avontuur beëindigd heeft, menen wij er dan ook goed aan te doen hem wat vakantie te gunnen om nu eens een stripverhaal te publiceren waar in Old Shatterhand en Winnetou de hoofdrol spelen. Als onervaren jongeman, een „greenhorn", komt de man, die later met de eretitel Old Shatterhand be giftigd zou worden, in het Amerika van een eeuw terug aan. In de uitge strekte wouden en ruige prairies van het toen nog wilde westen beleven beide legendarische figuren avontu ren die ons na die eeuw nog altijd volop kunnen boeien. Vanaf vandaag kunt u ze in ons nieuwe stripverhaal ..Old Shatter hand en Winnetou" volgen. (Advertenties) t TVVx Hoogst modern BARATHEA HERENBLAZER 59.75 79._ Bijpassende lichtgrijze TERLENKA SPORTPANTALON 29.75 39.75 49.75 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1963 | | pagina 1