niemand de deur uit zonder een Schoonheidsverzorging 150.000 horden in af wasbak Zweden vreest pokken EVARIA IN HET ZWARE LEVEN VAN DE VROUW Lunglransplan(ati« nu wellicht mogelijk Vrachtwagen in ravijn: 9 doden Paleis van Justitie in Den Haag wordt vernieuwd staat juwelen brfaita ontbijt GEZELLIG WIL FRITUREN Vijftien jaar cel wegens verraad In Algerije Vrouwen schenken Zweden wil geen Spaanse week Gewone verzorging Y akbckwaamlieid Niels nieuws Nylonkousen voor dieren Glimmend badpak Toen u in deze meidagen de wereld zonniger bekeek, hebt n dat geweten aan het jonge groen, de bloesems, de magnolia's en de narcissen. Terecht is van oudsher de wonderschone maand van MEI door dichters bezongen, door schilders vereeuwigd en alleen al het lezen van deze drie letters brengt een blijde, stralende stemming. Een groep medici in Stockholm zoekt naarstig naar familieleden en vrienden van twee personen, die vermoedelijk pokken hebben. Gisterochtend zyn 15 personen, die met de twee zieken in aanraking zjjn ge weest, gevonden en gevaccineerd. Een vrachtwagen met 15 inzittenden is in een 50 meter diep ravijn van de rivier de Chorro Blanca bij de Argentijnse plaats Salta gestort. Negen personen wer den gedood en zes gewond. Politie en brandweer slaagden er pas na enkele uren in de slachtoffers te helpen. Vermoed wordt, dat de chauffeur van de vrachtwagen op een omlaag gevallen rotsblok is gereden en van de weg is geraakt. (Advertentie) De ziekte heeft vermoedelijk reeds een slachtoffer gemaakt, een 57-jarige vrouw. De twee, thans in het ziekenhuis opge nomen personen, zijn haar man en zijn 19-jarige neef. Intussen zijn opnieuw twee verdachte gevallen van pokken gesignaleerd. Een vrouw, die met het eerste slachtoffer in aanraking is geweest, is in het zieken huis opgenomen. De tweede persoon, die verdachte symptomen vertoonde, was ook een vroliw, die eveneens werd op genomen. Een Zweedse zeeman, die per vliegtuig uit Indonesië naar huis terugkeerde, wordt er van verdacht de ziekte naar Stockholm te hebben overgebracht. Hij is onder observatie van bacteriologen. Men heeft vastgesteld, dat hij in con tact is geweest met het eerste en fatale ziektegeval. (Van onze Haagse redactie) Er komt een nieuw paleis van justitie in Den Haag. Het nieuwe gebouw zal verrijzen in het Bezuidenhout. Het zal bestaan uit een laagbouw van drie en een hoogbouw van twaalf woonlagen. Over twee jaar wordt met de bouw be gonnen. Het ontwerp is gisteren door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen aangeboden aan de minister van Justitie, mr. Beerman. In het paleis van justitie worden be halve het kantongerecht, de rechtbank en het gerechtshof (zittingszaken en par ketten) ook ondergebracht het Hoog Mi litair Gerechtshof, de krijgsraden en de administratieve rechtspraak. Duizenden Algerijnse vrouwen hebben een wedloop gehouden om als eerste kostbare juwelen aan de staatsschatkist af te staan. Nadat premier Ben Bella in een toe spraak tot de nationale vrouwen-orga nisatie er op had gewezen hoe belang rijk 'het zwakke geslacht is bij de op bouw van Algerije, sprongen de Eva's van hun stoelen en begonnen zij aan een wilde ren naar de plaats waar men zijn bezittingen kwijt kon. Dit was zelfs voor de Algerijnse po litie te veel. Nadat men de vechtende vrouwen van de juwelen had gescheiden kon men de netto winst opstrijken. (Advertentie) sportshirt? MEESTERLIJK. CADEAU, MAAR KOOPWEL'N RÖBSON D. 100.112.65 ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM (Advertentie; DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 1963 Een 39-jarige Israëlische makelaar in onroerende goederen, Eliezer Altschuier, is veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf wegens het verschaffen van militaire gegevens aan Egypte. Altschuier, die zes jaar geleden uit ojanghai naar Israël kwam, ging op 18 januari met zijn vrouw en twee kinde ren de grens over naar het Egyptische wza. Vier dagen later kwam hij naar zijn vaderland terug voorzien van geld, een camera, films en dergelijke om militaire installaties te fotograferen en aanklager6 kopen' aldus de openbare Het. hof weigerde Altschuiers verkla ring aan te nemen, dat hij de opdracht had uitgevoerd, omdat de Egyptenaren zijn vrouw en kinderen bedreigden en at hij gehoopt had, dat de Egyptenaren 5i>h m V? ^eiegenheid zouden stellen ander land? °P te bouwen in een Door executie Grimau De voorbereidingen voor het organise ren van een Spaanse week" in Stock holm zijn volgens Zweedse persberichten gestaakt als gevolg van krachtige pro testen van anti-fascistische organisaties en vooraanstaande kunstenaars in ver band met de executie van de Spaanse communistenleider Julian Grimau. In Kopenhagen is een Spaanse week om dezelfde reden ook niet doorgegaan. In de moderne schoonheidssalon treft men niet zelden het appa raat aan dat een vochtige nevel legt op het gelaat als voorbe reiding voor verdere behande ling. ging) kreeg als enige instantie het recht de examens onder toezicht van een rijksgecommitteerde af te nemen en de diploma's, nodig voor een ves tigingsvergunning, uit te reiken. Al leen de door Stivas uitgereikte diplo ma's zijn geldig voor vestiging. Er bestaan helaas ook thans nog oplei dingsscholen die hun cursisten ver zwijgen dat hun opleiding en hun schooldiploma geen recht op vesti ging geeft. De vakbekwame specialiste geeft bij een behandeling een gezichtsmassage waardoor de bloedcirculatie wordt bevorderd en de huid wordt verste vigd. Zij beschikt meestal over een Merkte u niet dat deze keer de meimaand nóg stralender, nog jube lender was dan anders? U zag dat aan voor het gevolg van de strenge win ter. Misschien hebben onze mannen de ware oorzaak beter aangevoeld: meer welverzorgde vrouwen dan ooit liepen in de meizon en -regen om mooi te zijn zodat haar en ons aller hart zwol van tevredenheid en plezier in dit leven! De Algemene Bond van Nederlandse Schoonheidsspecialisten, ANBOS ge naamd, heeft zojuist de WEEK der Schoonheid uitgeroepen en zy neemt zich voor die week elk jaar in de maand mei te vieren. Het doel van deze week is iedere vrouw (o.i. ze ker dan ook iedere man) het begrip bij te brengen dat schoonheidsver zorging voor de vrouw geen luxe is, maar behoort by haar normale lichaamsverzorging. De schoonheidsspecialisten hebben dezer dagen ongetwijfeld hun beste beentje voorgezet en van het resultaat tintelt de lucht! Als schoonheidsverzorging in staat is het aanzicht van het dagelijkse le ven te verfraaien, dan volgt, daaruit dat die schoonheidsverzorging be doeld is voor iedereen en niet alleen voor de uitzonderlijke vrouwen die beroepshalve mooi moeten zijn, de to neelspeelster, de filmactrice, de man nequin, Wat wij, gewone vrouwen, in deze kleine groep als iets bijzonders zien, is niet zozeer de schoonheids verzorging maar veel meer een schoonheidstoespitsing, een schoon heidsomvorming en aanpassing. Daar hebben wij in het dagelijkse leven inderdaad niets mee te maken. Maar met de gewone verzorging des te meer. Wie ook maar enigszins op de hoog te is van wat er onder die verzor ging verstaan wordt, weet dat de klemtoon daarbij vooral niet vall op schone schijn en opschik, maar dat het erom gaat de gezichtshuid zo lang mo gelijk gezond, gaaf en soepel te hou den. De moderne samenleving vraagt van de vrouw dat zij er goed verzorgd uitziet, niet alleen tijdens haar be roepsbezigheden, maar ook in het maatschappelijk verkeer en in de hui selijke kring. Zij steunt hiermede de belangrijke plaats die zij in de we reld is gaan innemen, wint erdoor aan zelfvertrouwen en bovendien komt zij hiermee tegemoet aan haar aangebo ren behoefte te bekoren. Ware schoonheid is eeuwig. Wij behoeven de afbeeldingen van Egyptische vorstinnen, Griekse go dinnenRénaissance madonna's maar te zien om te weten dat er iets wat niet te beschrijven is, eeuwig schoon blijft, alle verande ringen in mode en smaak ten spijt. Maar slechts aan enkele vrouwen is deze begenadigde schoonheid meegegeven. Dat nochtans elke vrouw aantrekkelijk en voor de tijd waarin zij leeft mooi kan zijn, ligt vooral aan hetgeen zij zelf voor haar uiterlijk doet. Het lijkt of de tijd waarin wij le ven, meer waarde is gaan hechten aan die schoonheidsverzorging. Maar wie zich verdiept in de geschiedenis, komt tot de ontdekking dat er altijd en overal moeiten noch kosten gespaard zijn om de schoonheid te behouden en vermeerderen. Alleen met dit ver schil: vroeger waren het slechts en kele vrouwen die zich zo intens om deze zorgen bekommerden; vandaag is de schoonheidszorg een plicht voor alle vrouwen zonder uitzondering. Het gaat bij schoonheidsverzorging op de eerste plaats om gezondheid. Zonder een gezond lichaam dat ge zond leeft met voldoende licht, lucht, beweging en goede voedingswaarden, geen schoonheid. Daarnaast bestaat de schoonheidsverzorging in engere zin uit het schoonmaken en op peil houden van de huid. Geheel afzonderlijk hiervan moet het aanbrengen van make-up gezien worden. Het begin van elke schoonheidsbe handeling, of die nu thuis of in een instituut wordt uitgevoerd, is altijd het schoonmaken van de huid. Er be staan ontelbare schoonmaakprepara- ten, voor verschillende huidtypen. Om de beste resultaten te krijgen, zou men het iype van de huid moeten la ten vaststellen door een specialiste. Sedert door toedoen van de ANBOS het Vestigingsbesluit Schoonheidsver- zorgingsbedrijf, in werking trad (op 1 jan. 1959) is het niet meer mogelijk dat een onbevoegde schoonheidsspe cialiste zich vestigt. De ANBOS is aangesloten bij het Cidesco (Comité Internationale d'Es- thétique et de Cosmétologie) dat thans veertien nationale organisaties omvat. Bij het vestigingsbesluit Schoon- heidsverzorgingsbedrijf werd niet al leen de ANBOS als enige represen tatieve organisatie voor dit beroep er kend, maar ook de STIVAS (Stich ting Vakexamens Schoonheidsverzor- uitgebreide collectie maskers en pakkingen voor herstel: er zijn ap paraten o.a. om overtollig haar te verwijderen en om vocht aan de huid toe te dienen. Voor ieder die dit wenst kan in de schoonheidssalon aan de make-up alle aandacht worden besteed. Het is opvallend dat schoonheidsspecialis ten bijna steeds zeer bescheiden zijn opgemaakt; zij geven daarmee blijk het juiste standpunt in te nemen. Als u nu weet dat Venetiaanse vrouwen in de vijftiende eeuw haar haren de beroemde rode kleur gaven door ze te bleken met vocht uit de koeiestal (ammoniakhoudend) dat madame de Pompadour halve versgeslachte tortelduiven op haar wangen legde (vitaminemasker) en kippeëmbryo's als nachtcrème ge bruikte (hormoonpreparaat) dan blijkt dat er onder de lentezo® niets nieuws is. Verrassend' is alleen dat thans niet slechts een enkele, maar zovele vrou wen welverzorgd en bekoorlijk zijn. De bedoeling van de jaarlijkse week der schoonheid is natuurlijk dat het spoedig alle vrouwen zullen zijn. Een zwarte bolhoed met, zijvleugel tjes van raffia, een voorjaarsvest van verschillend gekleurde repen leer,^ wandelschoenen van lak met geruite textiel en een bijbehorende tas uit twee helften.... allemaal een tikje zot maar bekoorlijk. Bij de grote Kariba-dam in Noord- Rhodesië is men reeds geruime tijd bezig met een energieke en doeltref- fende actie „Operatie Noach". Met deze actie wil men de duizende die ren die worden bedreigd met de ver drinkingsdood als de dam voltooid is, van deze dood redden De vele die ren van de Afrikaanse groot- en klein- wild fauna moeten hiertoe wor den gevangen en naar betere oorden worden vervoerd. Men heeft om de beesten tijdens het transport veilig te kunnen overbrengen, grote hoe veelheden damesnylonkousen nodig. De nylons worden dan gevlochten tot banden, waarmee de dieren bijeen gehouden kunnen worden, zonder dat zij hiermee worden verwond of ge pijnigd. Er zijn vele nylons nodig, daar de banden slechts éénmaal ge bruikt kunnen worden. Als de dieren namelijk weer in vrijheid worden ge steld snijdt men de nylon-banden aoor Grote hoeveelheden dienen dus naar Noord-Rhodesië te worden gebracht. In Nederland is men overgegaan tot een inzamelingsactie van gebruikte of kapotte nylonkousen, die natuur lijk eerst netjes gewassen worden opgezonden naar de „Fauna preser vation Society". Het laatste badpakkennieuws komt uit Calif ornië: een zwart badpak, dat gaat glimmen als de huid van een zeeleeuw, zodra men er liet water mee ingaat. Het is gemaakt van rek baar materiaal, zodat het ook even strak als de robbehuid zit. Het wordt alleen in kleine maten ver vaardigd en kost tegen de 250.-. De mensen zijn tegenwoordig veel vlugger moe dan vroeger, hoort men oudere mensen vaak zeggen, die b.v. by hun getrouwde dochter inwonen en elke avond de klacht horen: „Och, wat ben ik weer moe". Er mag iets van waarheid schuilen in deze klacht, maar dan zou de vrouw van tegen woordig dus zwakker gebouwd moe ten zijn. Dit geloven wij niet. In eerste instantie hebben o.i. de niet weg te cijferen werkprestaties van de huisvrouw schuld. Men is maar al te gauw geneigd, het werk van de vrouw en moeder, de werkende vrouw of de vrouw in het algemeen te bagatelliseren. De volgende uit een enquête van het weekblad Cousdauze komende cij fers, overtuigen ons van het tegen? deel. Het is niet weinig wat vrouwen presteren en daarom mag u, le zeres, zich veroorloven, uw vaak hu meurige echtgenoot eens enige getal len onder de neus te wrijven. U zult zien: Hij is sprakeloos! Want hij heeft er geen idee van, dat u dagelijks kilometers aflegt. Wat er op neerkomt, dat u met uw ener gie in staat bent een olifant op te tillen maar we hebben nog meer cijfers: Bijvoorbeeld de naaister: Hebt u enig idee, hoeveel steken er nodig zijn voor een mantelkostuum? Ze zijn geteldtussen de 65000 en 75000. Meer dan de helft wordt met de hand uitgevoerd. Maar ook onze stenotypisten pres teren iets. Men heeft de werkpresta tie gemeten, door de gemiddelde weerstand van de schrijfmachinetoet- sen bij de aanslag te berekenen, waarbij men per toets. op. ongeveer 100 gr. kwam- Als nu een typiste dagelijks ongeveer 50.000 aanslagen presteert, heeft ze dagelijks 5000 kg in beweging te brengen. Terug tot de huisvrouwen, die een bijna hopeloze strijd voeren tegen de afstanden welke ze dagelijks in het huishouden moeten afleggen, waarbij de helft van hun energie wordt weg gegooid. Hier is het een onpraktisch ingerichte keuken: daar een lange gang, een trap, die steeds gebruikt moet worden. Men heeft uitgerekend, dat een op de 3e etage wonende huis vrouw jaarlijks het veelvoudige van dat presteren moet, wat een in een benedenhuis wonende huisvrouw pres teert. O, ja en dan nog afstanden: Een huisvrouw loopt dagelijks ongeveer 20 kilometer. Wanneer men dit getal met afgerond 350 vermenigvuldigt, krijgt men voor ieder jaar een af stand, als van Parijs naar Korea. Interesseert het u misschien, hoe veel borden een huisvrouw in haar le ven moet afwassen? Men kwam tot een gemiddeld getal van 150.000. Ove rigens, met deze borden kan men een toren bouwen, die de grootste kathedralen in de schaduw stelt. Het is een berg van 7500 meter hoogte, dus 47 maal zo hoog als de Dom van Keulen. Ook uw man al is hij reken kundig nog zo dom zal met dit feitenmateriaal voor ogen moeten ca pituleren en sprakeloos^zijn. De nieuwe versie van het onverganke lijk matrozenpakje is hartveroverend! Het materiaal is Zwitsers glansgaren in blauw met rood-witte gar nering. Het jongetje- om-op-te-eten en de fotograaf Hans Sluy- ter hebben het model van Societij Shop Am sterdam, alle eer aan gedaan. In de meeste handwerk winkels van ons land zijn thans kluwen leacril bril- lant breigaren in alle mo derne tinten te krijgen. Vijjtig gram van dit ge heel synthetisch breigaren zijn voldoende voor een ■jumper met korte mouwen. Zo'n licht pullovertje (voor nog geen tien gulden) rekt niet, zakt niet uit, pilt niet, vervilt niet, si zó gewassen en droog en hoeft niet ge streken te worden. Het toppunt van welvaart is in Amerika thans een le dikant in de vorm van een cirkel, een hart of een hoef ijzer. Dit ondanks het feit dat er voor een dergelijk ledi kant ook aparte dekens en lakens nodig zijn. Alles bij elkaar komt dit bed op het lieve sommetje van vijfhon derd dollar, maar op een dol- lar meer of minder kijkt men daar soms niet. Dat bleek uit de volgende opdracht, die de zelfde fabrikant onlangs kreeg. Die opdracht was een ledikant te vervaardigen voor de somma van zeven honderd dollar dat ruim twee maal zo groot moest zijn als het gangbare dubbelbed. Wat bleek? De familie was niet van plan in dat bed van een goede nachtrust te gaan ge nieten, maar het keek graag liggend naar de televisie! Gelukkig komen er ook nog praktischer nieuwtjes van over de oceaan. Er is een nieuw elektrisch fornuis ont worpen, dat voorzien is van een ingebouwde oven met „Bovenlicht". Vlak onder de kookplaat is over de gehele breedte van de oven een plaat van onbreekbaar glas aangebracht. Terwijl men kookt op het fornuis kan de huisvrouw nu met een enkele oogopslag zien hoe het staat met de gerechten in de oven. Het voordeel is dat de huis vrouw niet meer hoeft te bukken, waarmee het gemak Dr. Watts Webb, een chirurg, ver bonden aan de universiteit van Missis sippi acht het mogelijk, dat de eerste transplantaties van menselijke longen binnen 4 maanden zullen worden be- Dr. Webb verklaarde dat hij plus nog Dr. Webb verklaarde, dat hij plus nog twee andere chirurgen met succes 150 longtransplantaties bij honden hadden verricht en dat intussen de techniek daarbij zo was verbeterd, dat de kan sen op succes als een dergelijke operatie bij mensen zou moeten geschieden re delijk goed zijn. dan weer de mens heeft ge diend. In het plaatsje Hertford in Engeland kent men voor melkboeren nog geen vakan tieregeling. Niettemin is daar de melkboer toch op vakantie wat mogelijk was dank zij de predikant, die met zijn echt genote dc zeventig kilometer lange melkwijk zolang onder zijn hoede heeft genomen. De prijs van het idee van het jaar verdient ongetwijfeld een handig zakenmannetje in Santa Cruz in Californië. De ze man heeft namelijk een winkel geopend van allerlei artikelen, die men kwijt wil. „Heeft u niet nog iets liggen" is de slogan waarmee deze man zijn inkopen doet. Een cadeautje van een oom of tante dat niet in de smaak is gevallen, een lelijke vaas, die men cadeau heeft gekregen of een stropdas, die men voor al het goud van de wereld niet zou willen dragen. „Stuur maar naar mij", aldus deze zakenman, „ik heb klanten met precies de zelfde smaak". (Advertentie)

de Stem | 1963 | | pagina 9