Kennedy maar niet wel naar Alabama naar Birmingham Relletjes in Nashville RASSENSTRIJD GAAT ONVERMINDERD VOORT DIRECTE REPORTAGE BERGBEKLIMMING Schandpaal Toch schadevergoeding door Indonesië Rehabilitatie Stalinisten in Tsjecho-Slowakije Bisschoppenconferenties kunnen liturgische hervormingen invoeren COOPER START VANDAAG Belgisch koningspaar in Londen Ook in Nederland te zien: RUSSISCH- CHINEES GESPREK Paus richt zich tot de Slavische volkeren Gouden gedenkpenning 150 jaar koninkrijk Conciliecommissie zeer tevreden Hoofdstukken geven concrete richtlijnen DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanhoudend koud Gevechten tussen Koerden en Irakezen Stichting voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten Cisteren storing in radarinstallatie 103e JAARGANG No. 24283 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HUIST, Steenstraat 14 WOENSDAG 15 MEI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Meer dan 3000 man federale troepen worden thans in de omge ving van Birmingham gereed gehouden om in te grijpen als dat nodig mocht blijken. Een commandostaf heeft haar hoofdkwartier in Bir mingham zelf gevestigd. De gouverneur van Alabama heeft president Kennedy een telegram gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het legeren van federale troepen, aangezien dit tegen de grondwet zou zijn. Kennedy heeft hierop geantwoord, dat hij zijn plicht en taak zou hebben verzaakt, als hij deze maatregel niet had genomen. Kennedy zal een deel van de komende zaterdag in de staat Alabama doorbren gen om er enkele plechtigheden te ver richten, maar hij zal niet dichter dan 160 kilometer in de huurt van Birmingham komen. Onderlussen tracht men maar tot nu toe nog vergeefs enige aanwijzing in handen te krijgen over de daders van de bomaanslagen gedurende het week einde. Eventuele sporen zijn door de te hoop gelopen nieuwsgierigen buiten het beschadigde motel volkomen uitgewist. Maandag jl.f blijkt eerst thans, hebben zich in Nashville nieuwe ordeverstorin gen voorgedaan, waarbij een neger en een blanke werden gewond. Van een groot aantal auto's werd de voorruit ver nield. Ongeveer dertig jonge negers, met riemen op hun knokkels gewikkeld of zwaaiend met broekriemen met zware gespen, stormden de straat op naar een groepje blanken, dat hun onaangename dingen had toegeroepen. Ongeveer tien van hen besprongen een blanke jonge man en sloegen hem tegen de grond. Ne gerleiders poogden vergeefs de ransel partij niet te doen doorgaan. Later op de avond werden schoten ge lost op de zitkamer van zekere Bradden, (Van onze radio- en t.v.-medewerker) De Franse t.v. hoopt zondag 19 mei een opmerkelijke prestatie te leveren door rechtstreekse reportages te verzor gen van de Aiguille du Midi. Deze 3842 m hoge bergtop behoort tot de Mont Blanc- groep, aan de voet waarvan het bekende toeristenoord Chamonix zo groots gele gen is. Indien de weersomstandigheden gun stig zijn wil een groep ervaren bergbe klimmers, onder wie de Britse alpinist Joe Brown en de bekende Italiaanse DE 88-JARIGE voormalige premier, sir Winston Churchill, is gisteren met ge juich in het Lagerhuis ontvangen. Het was de eerste maal dat Churchill weer het Lagerhuis betrad, sinds hij elf maan den geleden zijn been brak. NAAR AANLEIDING van de vorming van een nieuwe regering in Syrië onder premier Bitar, de voorzitter van de Ba'athpartij, schreef het gezaghebbende Egyptische blad „Al Ahram" gisteren, dat naar de mening van Cairo de gebeur tenissen in Syrië een „ernstige slag" be tekenen voor de beoogde unie tussen Egypte, Syrië en Irak. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië en zijn Egyptische gast, president Nasser, hebben gisteren hun besprekingen op het eiland Brioni onderbroken voor een tocht over het vasteland van Zuid-Slavië. ANTARA MELDT, dat er bij de anti- Chinese relletjes, die zich, zoals gemeld, de vorige week in Tegal en Bandoeng op Java hebben voorgedaan, zes mensen om het leven zijn gekomen. ■100 BRITSE elektriciens van de scheeps werven in Barrow-in-Furness, zijn giste ren een sympathiestaking begonnen. Aan leiding was het ontslag van 67 van hun eollega's, die afgelopen vrijdag gewei gerd hadden werkzaamheden te verrich ten op een fregat van de Britse marine. DE RUSSISCHE pianist Wladimir Ash- itenazi is gisteren in gezelschap van zijn vrouw voor een tiendaags bezoek aan fa- 'oilie en vrienden in Moskou aangeko men. OP DE ZWEEDSE wegen (de weinige speciale snelwegen uitgezonderd) zal oezc zomer een snelheidsbeperking met J(J km/uur als limiet gelden gedurende ae weekeinden en tijdens de feestdagen. Verwachting van het K.N.MI tot f vanavond, opgemaakt gisterenavond J 23.15 uur: Z Opklaringen maar ook enkele buien Matige tot vrij krachtige wind, ruil S mend naar west tot noordwest Wei- 2 nig verandering in temperatuur. Z ™Slaa,gn:ifn °nder 20 26 uur' Ma™ i onder 10.11 uur. Morgen: zon op 4.46 uur. Maan op j j -.ui» uur. berggids Bonatti, onder leiding van Gui- do Magnone trachten de top te bereiken. De tocht naar boven zal op de voet gevolgd kunnen worden door vijf vaste camera's, een camera in een helikopter, die de klimmers zo dicht mogelijk zal benaderen en twee draagbare camera's, die op de ruggen van Brown en Bonatti bevestigd zullen worden. Tot hun bagage behoren bovendien mobiele microfoons en zendapparatuur, zodat de kijkers ook het verslag van hun bevindingen en hun onderlinge conversatie zullen kunnen horen. Alle reportages worden in de loop van de middag door de N.T.S. overgenomen. De eerste wordt uitgezonden van 14.15 tot 14.35 uur. De alpinisten zijn dan al een eind op weg. De tweede reportage is van 16.00 tot 16.15 uur te zien. De laat ste uitzending, van 17.15 tot 17.40 uur, begint met een kort filmoverzicht van de belangrijkste etappes van de beklimming, dat na afloop onmiddellijk overgaat in de directe reportage van het afleggen van de laatste meters en het bereiken van de top. Hopelijk is bij deze hele onderneming ook de zon van de partij. De reportages worden door Arie Kley- wegt en de bekende Nederlandse berg beklimmer P. van Lookeren Campagne, van Nederlands commentaar voorzien. Waarschijnlijk begint deze uitzending met een filmoverzicht van enkele gedeel ten van de reeds afgelegde tocht. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Automotive News", heeft de politie in het Australische ach terland een unieke methode om be schonken autorijders aan de kaak te stellen. De naam van de dronken chauf feur wordt doorgegeven aan een krant, die hem plaatst op een lijst die wordt gepubliceerd onder de kop: Dronken en opgesloten". (Advertentie) 'atA A'. tA' JONGENS NYLON WINDJACKETS MET LANGE KATOENEN PANTALON Een pracht combinatie Jacket 12 jaar 16.75 Pantalon 12 jaar 8.35 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt In het noordelijk deel van Irak zijn opnieuw gevechten tussen Koerden en Irakezen uitgebroken. Volgens reizigers die uit Bagdad in Beiroet arriveerden, duren de gevechten al drie dagen en worden Koerdische dor pen door vliegtuigen gebombardeerd. De aanleiding is de afwijzing door de regering van het door de Koerdische lei der Moellah Moestaf a Barajani gestelde ultimatum om zijn volk autonomie te verlenen. een der leiders van de negerbevolking in Nashville. Hij zat met zijn gezin naar de televisie te kijken. Een kogel vloog ra kelings langs het hoofd van zijn vrouw. Tweehonderd negers, die een protest demonstratie hielden bij twee restaurants in Nashville, die de rassenscheiding handhaven, zijn door jonge blanken met stenen bekogeld. In Anniston, eveneens in Alabama, zijn door onbekende personen schoten afgevuurd naar de huizen van twee ne gerfamilies en een negerkerk. De uitge loofde beloning voor inlichtingen aan gaande de daders is verdubbeld van 500 tot 1000 dollar. Op de foto springt een neger in Nashville met getrokken mes op een blanke af, die zich schuldig maakte aan scheldpartijen. De Chinese volksrepubliek en de Sov jet-Unie zullen op 5 juli in Moskou bila terale gesprekken openen in een poging een einde te maken aan het ideologisch geschil. Aldus een te Tokio beluisterd bericht van het Chinese persbureau „Nieuw- China". Volgens het persbureau zou deze Rus- sisch-Chinese ontmoeting het werk zijn geweest van het lid van de Chinees- communistische partij, Yang Sang-Kun en de Russische ambassadeur S. V. Cher- vonenko. De twee mannen kwamen met het voorstel om op 5 juli de gesprekken te beginnen. In Djakarta staat men wellicht minder afwijzend tegenover het beginsel van de betaling van scha devergoeding voor door Indonesië genationaliseerde Nederlandse be drijven, dan over het algemeen wordt vermoed. Zowel in rege ringskringen als bij de politieke partijen houdt men zich bezig met het zoeken van een of andere op lossing in dit verband. Deze indruk heeft men gekregen uit gesprekken met politieke en ambtelijke vertegenwoordigers in de Indonesische hoofdstad. Hoewel leden van de Indonesische re gering een van hen zei: „Zij die ge loven, haasten niet" bij hun gesprek ken in de afgelopen week met Neder landse journalisten het achterwege blij ven van aandrang van Nederlandse zijde op schadeloosstelling bij het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen bei de landen, toejuichten, blijkt deze kwes! tie al besproken te zijn door de politieke partijen. Dit is gebeurd ter voorbereiding van de bijeenkomst van de „Madjelis Permusjawaratan Rakjat", het enige li chaam waaraan president Soekarno ver antwoording schuldig is. Deze bijeen komst wordt vandaag in Bandoeng ge houden. Een oplossing zou kunnen zijn het ge zamenlijk produceren, waarbij buiten lands (Nederlands) kapitaal deelneemt in Indonesische ondernemingen en de winsten volgens een bepaald percentage verdeeld worden. De Indonesische regering heeft dit stelsel eerder aanvaard voor projecten, zoals de exploitatie van nieuwe olie velden op Sumatra, die worden opge bouwd met kapitaal uit andere landen. De Indonesische regering zou nu ook in deze richting denken als basis voor schadeloosstelling voor genationaliseerde Nederlandse ondernemingen. Op het ogenblik gaat een krach tige anti-Stalinistische campagne door Tsjecho-Slowakije, die zal resulteren in een volledige rehabi litatie van de slachtoffers uit het Stalintijdperk. Rude Pravo, het orgaan van de Tsje chische communistische partij, schreef dat het Tsjechische hooggerechtshof al degenen in ere zou herstellen die tij dens de periode van de persoonsverheer lijking ten onrechte veroordeeld waren. Deze rehabilitatie was volgens het blad „de climax van een lange en moeilijke procedure tot herstel van de fouten uit het verleden". Onlangs zijn twee vooraanstaande Tsjechische Stalinisten aan de dijk ge zet: Karol Bacilek en Bruno Koehler, respectievelijk eerste secretaris van de Slowaakse partij en secretaris van het centrale comité. Rude Pravo noemde niet Tsjechoslo- wakije's bekendste slachtoffer van het Stalinisme, Rudolf Slanski, in het Stalin tijdperk terechtgesteld als „partijvijand, Titoïst, zionist en spion voor het Wes ten". Slanski was in zijn gloriedagen partijsecretaris. Er is in Tsjechische kring wel zijde lings op gewezen, dat nog 'een tweede vooraanstaand slachtoffer van het Stali nisme, de vroegere minister van Buiten landse Zaken, Vladimir Clementis, reeds onofficieel in ere hersteld is, zij het dan postuum. Clementis, die in 1952 evenals Slanski werd terechtgesteld als „imperialist en partijvijand", is onlangs genoemd „onze gemeenschappelijke vriend en partijka meraad" door de auteur en vroegere Slowaakse minister van Cultuur, Ladislav Novomeski. In Den Haag wordt volgende week dinsdag opgericht de stichting voor gees telijk en lichamelijk gehandicapten, die een zo groot mogelijke bundeling beoogt van organisaties op dit gebied. In de stichting hebben zitting vertegenwoordi gers van de Nederlandse vereniging voor sociaal-pedagogische zorg. de algemene Nederlandse invalidenbond, de rooms-ka- tholieke invalidenbond „St.-Liduina", de prot.-chr. oudervereniging „Philadelphia" en de katholieke oudervereniging „Voor het zorgenkind". Toetreding van andere organisaties is mogelijk. Het secretariaat wordt waargenomen door mr. F. Daams, directeur van de Nederlandse vereniging voor sociaal-pe dagogische zorg. Voor het verkrijgen van de nodige middelen zijn er plannen voor verscheidene acties. Novomeski, in april gerehabiliteerd, sprak onlangs op een vergadering van de Slowaakse schrijversbond. „In sommige Slavische landen (Oost- Europa) werd de edele naam van het christendom niet met respect uitgespro ken", constateert paus Joannes in de brief, die hij gericht heeft aan de bis schoppen der Slavische landen. Hij schreef deze brief, zoals gisteren gemeld, ter gelegenheid van het 11e eeuwfeest van de komst van de apostelen Cyrillus en Methodius naar de Slavische volkeren. De paus spreekt de hoop uit, dat de politieke leiders in die landen hun ideeën zullen wijzigen en dat de storm, die thans over de Kerk gaat, mag ver anderen in een lichte bries. Paus Joannes wijst voorts op de grote betekenis van beide heiligen voor de cul tuur der Slavische volkeren. Cyrillus heeft zijn naam gegeven aan het alfabet, dat hij voor de Slavische taal ontwierp,: het z.g. kyrillisch alfabet. Zij vertaalden het oude en nieuwe testament en ver scheidene liturgische boeken in de Sla vische talen. Dit culturele werk verge makkelijkte de opkomst van het chris tendom. De paus herinnert voorts aan zijn grote liefde voor het oosten en voor de orthodoxie, waarmee hij in de loop van zijn leven veel te maken heeft ge had. Hij eindigt met de hoop uit te spreken, dat de gescheiden christenen van het oosten weer geleidelijk tot de eenheid der Kerk in Christus mogen ge raken. Koning Boudewyn en koning Fabiola zijn dinsdag jl. in een vliegtuig, waarvan de cabine met bloemen was versierd, in Engeland aangekomen. Het was de eerste keer sinds vijfentwintig jaar dat een Belgische vorst een bezoek aan Londen bracht. Paul Henri Spaak begeleidde het echtpaar. Hij deed dit ook in 1937, toen Leopold, de vader van de huidige koning, een bezoek aan Groot-Brittannië bracht. Het vliegtuig landde op Gatwick; een treinreis van drie kwartier bracht het Belgisch gezelschap daarna naar het Londense Victoria-station. Hier waren koningin Elizabeth en prins Philip ter begroeting aanwezig. Op Gatwick had de eerste begroeting plaatsgehad docfr prin ses Margaret en de graaf van Snowdon. Het weer was typisch Engels: het regen de gestadig. Terwijl de trein het station binnenliep, daverden 41 kanonschoten over de stad. Op het plein voor het station formeer de zich een stoet, waarin een open staat siekoets, waarin de koningin van Enge land en de Belgische monarch, terwijl in 't tweede rijtuig koningin Fabiola en prins Philip hadden plaatsgenomen. Na een lunch op Buckinghampalace legde het vorstelijke echtpaar een krans op het graf van de onbekende soldaat. Op de foto zien we de koninklijke Belgische gasten gefotografeerd met hun gastvrouw en gastheer, koningin Elizabeth II en prins Phi lip van Engeland. Ter gelegenheid van de herdenking 150 jaar koninkrijk heeft 's Rijks munt te Utrecht een gouden penning, naar 't ontwerp van de Amsterdamse kunste naar Geurt Brinkgeve, geslagen. Op de voorzijde draagt de penning de beelde naars van koningin Juliana en koning Willem I, op de keerzijde het Neder landse wapen en het devies ,,Je main- tiendrai". De penning wordt twee uit voeringen in de handel gebracht (door snede 25 mm f 55,- en 18,5 mm f 33,-) Binnen enkele dagen zal het herzie ne schema over de liturgie gereed zijn voor behandeling op de tweede zitting van het Concilie. Nadat de plenaire commissie voor de liturgie van 23 april tot 10 mei de overgebleven zeven hoofdstukken heeft doorgewerkt, zijn enkele experts in Rome achtergeble ven om de laatste redactie te verzor gen. Het schema zal over enkele weken aan de Concilievaders worden toege zonden, de artikelen komen in oude en "nieuwe lezing tegenover elkaar te staan. De commissieleden zijn in het alge meen zeer tevreden over de nieuwe redactie, ook nadat in de nieuwe vorm geving concessies zijn gedaan. Zeer progressieve opvattingen van Noord- europese bisschoppen zijn terzijde ge steld. om aldus de algemene instem ming van de grote meerderheid der Vaders te vergemakkelijken. Vermeden zijn ook alle concrete uitspraken over de kerkmuziek en over de kerkelijke kunst, waarvoor slechts algemene richtlijnen gegeven .zijn. In de hoofdstukken handelend over de H. Eucharistie, het brevier, de sa cramenten, muziek en kunst is het be ginsel voorgetrokken, dat de bisschop penconferenties het recht krijgen zelf de hervormingen in de liturgie toe te passen. Er is geen voorafgaande toe stemming van Rome voor nodig. Wat betreft alle hoofdstukken: zij geven zeer concrete richtlijnen voor li turgische hervormingen, doch leggen ze niet bindend op. De bisschoppen blij ven dus vrij. Maar de hervormingen welke worden voorgesteld zijn zo con creet, dat voor de invoering geen twee of drie jaar nodig zal zijn, zoals aa?v vankelijk werd gedacht. Bij de H. Eucharistieviering worden woord- en offerdienst aangepast aan de algemene wensen: zij worden duidelij ker onderscheiden en vereenvoudigd. De mogelijkheid wordt opengesteld de cyclus van een jaar voor wat de lezin gen betreft uit te breiden tot meer ja ren. Het Latijn blijft voor de offer dienst gehandhaafd, maar voor het ove rige krijgt de volkstaal veel meer kan sen, te beoordelen door de episcopaten. De concelebrantie en het ontvangen van de H. Communie onder twee gedaanten behoort voortaan tot de mogelijkheden van de westerse liturgie, waardoor een opzettelijke toenadering tot de ooster se liturgie bereikt is. Het breviergebed der priesters in de wereld is duidelijk onderscheiden van het koorgebed der monniken. Daardoor is het brevier ook aangepast aan de moderne zielzorg. Ook wat de sacra menten en de sacramentaliën betreft., is grote plaats aan de volkstaal inge ruimd. De kalenderhervorming en vooral het fixeren van Pasen op een bepaalde dag heeft als gedachte de instemming van het nieuwe schema over de liturgie. Maar de Concilievaders wordt slechts een algemene instemming met de ge dachte voorgelegd. Het is zaak van de burgerlijke overheid hierin beslissingen te nemen. De Conciliecommissie hoopt en ver wacht dat het liturgieschema in het begin van het Concilie zal worden be handeld. Sommige leden menen dat er toch nog discussies over zullen komen en dat sommige bisschoppen juxta modum (onder voorbehoud) zullen stemmen. In elk geval is er in voorzien, dat, terstond na de algehele goedkeuring van het schema begonnen kan worden met het aanbrengen van de laatste wensen en met het uitwerken van een aantal details. Dit kan reeds tijdens het Concilie geschieden, waarbij een paar kleine groepen van experts uit de Conciliecommissie het werk gemak kelijk aan kan. Coopers vlucht is gisteren voor minstens 24 uur uitgesteld. Er was een storing in de radarinstal latie op Bermuda, een van de voornaamste tracking-stations, die bij het project betrokken zijn. Het uitstel werd bekendgemaakt, na dat Cooper vier uur en negentien minuten in zijn nauwe ruimte had doorgebracht. Overigens was het aftellen geheel naar wens verlo pen, het weer was uitstekend en Cooper-zelf was in prima conditie. Inmiddels is door Walter D. Williams, hoofd van de afdeling operaties van het Mercury-ruim- teprogram, bekendgemaakt, dat hedenmorgen om 8 uur (14.00 uur onze tijd) een tweede poging zal worden gedaan. Voor het officiële uitstellen van de ruimtevlucht had men nog moeilijkheden met een dieselmotor, die echter verhol pen konden worden door de olie te ver versen. Hierdoor ontstond twee uur ver traging. Inmiddels had Cooper gebruik moeten maken van de zuurstofvoorraad van de Faith VII. Deze voorraad was 25 percent groter dan het geschatte ver bruik op een tocht van 22 ronden om de aarde, zodat dit gebruik nog ruim acht uur zou hebben kunnen voortgaan vóór de zuurstofreserve was opgebruikt en alleen de voor de vlucht benodigde zuur stof overbleef. Majoor Cooper was tevoren na een me disch onderzoek in zijn metaalkleurig ruimtepak geschoten en in een kleine witte wagen naar de in een zee van licht badende lanceerplaats gereden. Na een afscheidswenk klom hij in de lift en voer omhoog naar zijn ruimtecabine waarin hij zich onmiddellijk installeer de. Cooper had een uitstekende nacht gehad. Hij ontbeet met sinaasappelsap, omelet, filet mignon en toost. Hij wil de geen koffie omdat hij niets voelde voor stimulerende middeltjes. Hij werd geheel steriel naar de capsule gereden. De foto laat zien hoe Cooper op Cape Canaveral een laatste oog onderzoek onderging alvorens zich verder reisvaardig te maken. (Telefoto)

de Stem | 1963 | | pagina 1