AANHOUDENDE SLECHTE GANG VAN ZAKEN K.L.M. gaat geleidelij k-aan weer personeel ontslaan (2000 man) PACEM IN TERRIS Reserves zijn in feite uitgeput Dennenbos moet tegen de vlakte STIEREN VOOR DE TILBURGSE CORRIDA Dominee King half jaar in gevangenis Premier Djuanda: Laten wij geen ophef maken -flüÖT ZUINIGHEID NODIG Geen spoorwegstakingen in Engeland en België Blauwdrukken van machines in Nederland Verf met voldoëninq DAGBLAD VOOR ZEELAND Vermiste kleuter uit Hilversum in beerput gestikt Veel bewolking Onrust is weer toegenomen Rotterdamse moord nog mysterie Minister De Pous Vragen beantwoord over Spaanse arbeiders WW 118.-, 168.- WotLe^Jccmvp 103e JAARGANG No. 24279 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, a J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 10 MEI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Nu de eerste reacties op „Pacem in Terris" verklonken zijn, willen wij de aandacht van onze lezers vragen voor een uitvoerige be schouwing over deze nieuwe en cycliek van de hand van prof. mag. dr. C. van Gestel o.p. Deze bijdrage van een uiterst des kundige medewerker treft de lezer aan op pag. 27. (Van onze verslaggever) De 4-jarige Henri Geijtenbeek uit Hil versum, die bij kennissen te Utrecht lo geerde en sinds 15 april van dit jaar spoorloos was, blijkt in een beerput te zijn gestikt. Nadat op velerlei wijze naar het vermiste knaapje was gezocht, vond men gisterenmiddag om vijf uur het lijkje. Een man wilde door Toeren de beerput actiever maken en ontdekte toen het lichaam. De jongen moet spelender wijs in de put zijn gevallen. Henri Geij tenbeek werd met de beentjes naar bo ven gevonden. Er heeft geen deksel op de put gelegen. (Van onze Haagse redactie) De K.L.M. zal in de komende maanden opnieuw ruim 2.000 man personeel ontslaan. Bij voorgaande bezuinigingen zijn reeds 2600 K.L.M.'ers afgevoerd. De verdere personeelsinkrimping is het gevolg van een uitgebreide reorganisatie van de K.L.M.-vloot. Die reorgani satie is gericht op een tot besparing leidende standaardisatie, d.w.z. tot een beperking van het aantal vliegtuigtypes waarmee de K.L.M. vliegt. Ruim dertig verouderde vliegtuigen zullen in de komende maan den worden afgestoten. In de plaats daarvan worden a raison van rond vijftig miljoen gulden per stuk twee DC8-straalvliegtuigen aan gekocht, geschikt zowel voor passagiers- en/of vrachtvervoer 165 pas sagiers in de eeonomy-klasse, of 36 ton vracht over 4700 km). Deze nieuwe straalkolossen komen in de zomer van het volgend jaar be schikbaar. De gereorganiseerde, ingekrompen K.L. M.-vloot zal dan bestaan uit 16 DC-8- straal'vliegtuigen, voldoende om alle lij nen buiten Europe met straalvliegtuigen te verzorgen. 11 Electra's en 9 Viscounts voor het Europese passagiersvervoer en 4 DC-7's voor vrachtvervoer. De heer Den Hollander kon nog niet meedelen, welke categorieën personeel vallen onder de ruim 2000 man, die in de komende maanden verder geleidelijk afgevoerd zullen worden. Gezien het feit, dat de K.L.M. ruim dertig (verouderde) toestellen gaat afstoten, zullen er naar schatting ook zeker een honderdtal vlie gers moeten heengaan. Vliegers zijn in ternationaal zeer sterk georganiseerd. In siders achten het dan ook niet uitgeslo ten dat deze ontslagkwestie nog wel wat voeten in de aarde zal hebben. DE RUSSISCHE generaal Iwan Serov, voormalig hoofd van de veiligheidsdienst, is geschorst uit zijn hoge functie bij de generale staf. u voetgangersverenigin- gen hebben zich verenigd in een interna tionale federatie. Nederland doet ook mee Dit jaar staat speciaal in het teken van de bescherming van de kleuter. DE KONINGIN heeft een bezoek ge- tlt rC l aai] waar zij o.m. het K.N. M.I. bezichtigde. Voor mooi weer op de bezoekdag konden de geleerden tot hun spijt niet zorgen. DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft gisteren zijn grootste raket, de Titan-II. wiïSE^V00r een baan over de At" dat rip tl Saail' Het WGrd een fl°P om" dat de tweede-trapsmotor te vlug afliep. mflrT?*1'1 d°°r het £.w.M.i" geldig tot vanavond: me? liter* 'SK', "ewo,kt Matige tot P krachtige wiSS l°gJTn zuidwest en zuidoost. Over het alee meen .ets hogere middagtempe?itu- opn2d2^f uur" °nder 2018 UUr' Maan 643rguSrZOn °P 454 UUr' Maan °nder Gisteren is de Ronde van Nederland begonnen. In Helmond zyn de tien merkenploegen voor de eerste etappe naar Heerenveen gestart. Hier ziet men het peloton de Waalbrug by Nymegen passeren. Voor verslag zie onze sportpagina. Dr. ir. Den Hollander gaf overigens de verzekering, dat de verdere inkrimping van het personeel met grote voorzichtig heid en in overleg met alle betrokkenen behandeld zal worden. Verder werd nog meegedeeld dat een eventuele overplaat sing van het K.L.M.-hoofdkantoor van Den Haag naar Schiphol nog in studie is. Aan de invoering van straalvliegtuigen op het Europese net kan door de K.L.M. pas na 1965 worden gedacht. Opnieuw verlies Dr.' ir. Den Hollander, die een en an der gisterenmiddag op een persconferen tie in Den Haag mededeelde, verklaarde dat de nieuwe maatregelen nodig zijn geworden door een aanhoudende slechte gang van zaken. Kreeg de K.L.M. het vo rige jaar reeds een verlies te verwerken van 75 miljoen, de zo juist hekend ge worden uitkomsten van het eerste kwar taal van dit jaar beloven al evenmin veel goeds. In de eerste drie maanden van dit jaar is er namelijk een verlies geleden van 38,5 miljoen. Van de nieuwe reorga nisatie en standaardisatie wordt veel ver wacht. Dr. Ir. Den Hollander sprak al weer over een „kleine winst" in de toe komst. Inkrimping van het lijnennet wordt intussen voorshands niet overwo gen. De K.L.M. blijft bereid tot samenwer king met andere Europese luchtvaart maatschappijen. Initiatieven terzake zul len van K.L.M.-zijde echter pas genomen worden, vertelde dr. ir. Den Hollander, als de K.L.M. zelf intern orde op zaken heeft gesteld. Dr. ir. Den Hollander voer de op deze persconferentie het woord als wnd. president-directeur. In die functie is hij benoemd na het heengaan van drs. Van den Beugel. Met ingang van gisteren treedt de heer Den Hollander echter weer terug uit de directie van de K.L.M. en bepaalt hij zich tot zijn voorzitterschap van de raad van comm 'irissen. De di rectie van de K.L.M. is thans driehoofdig. Dr. ir. Den Hollander sprak de verwach ting uit, dat er nu nog een vierde direc teur aangetrokken zal worden. Deze hoeft niet per se de president-directeur te wor den. Het is niet uitgesloten, dat deze functie niet zal herleven. De vier direc teuren zouden ook bij toerbeurt de di rectievergaderingen kunnen voorzitten. Teken aan de wand Dr. ir. Den Hollander lichtte de nieuwe plannen toe tegen de achtergrond van de grote verliezen, waarmee de K.L.M. de laatste tijd te kampen heeft. Het verlies van 75 miljoen in 1962, opgelopen ondanks hogere bedrijfsinkomsten en lagere be drijfskosten, was eeh teken aan de wand, verklaarde hij. „Dit verlies heeft onze vermogenspositie op in het oog lopende wijze aangetast, de reserves zijn eigen lijk uitgeput". Eind 1962 leek het er even op dat er een kentering ten goede zou intreden. De uitkomsten van het eerste kwartaal van dit jaar heeft die hoop echter de bodem ingeslagen. De heer Den Hollander herinnerde voorts aan de vele bezuinigingen die reeds in de afgelopen maanden zijn doorgevoerd, als een beper king van personeel en kosten en de re organisatie aan de top. Dit is echter niet voldoende gebleken. Vandaar de nieuwe maatregelen, die overigens reeds eerder waren voorbereid. De „uiterste" zuinigheid, die op het ogenblik intern bij de K.L.M. wordt be tracht, richt zich niet op het dienstbetoon aan passagiers en verladers. Er wordt in tegendeel naar gestreefd de service nog verder uit te breiden. Alles is thans ge richt op de „verkoop" teneinde een zo groot mogelijk deel van het internatio nale vrachtvervoer te kunnen bemachti gen. Zoals bekend zijn de moeilijkheden bij de K.L.M., evenals trouwens bij an dere luchtvaartmaatschappijen voor het grootste deel te herleiden tot een over capaciteit, ontstaan door de indienstne ming van grotere, duurdere straalvlieg tuigen en het tegelijkertijd teruglopen van iet passagiersaanbod. Een bos in het noordelijk gedeelte van Zandvoort is zo ernstig door de denne scheerder aangetast, dat als enig middel om te voorkomen dat de dennescheerder overvliegt naar een nabijgelegen bos, is besloten alle bomen te rooien. De Neder landse Heidemaatschappij heeft van het gemeentebestuur opdracht gekregen deze ingrijpende maatregel uit te voeren. Het hout van dit bos zal worden vernietigd. In Bergen aan Zee heeft men onlangs eveneens een dergelijk besluit moeten ne men. In deze badplaats moesten op drie plaatsen tal van dennebomen worden ge rooid om verdere verspreiding van de dennescheerder te voorkomen. De dennescheerder is een zwart kever tje van vier milimeter engte dalt in de schors van meestal oudere bomen over wintert, maar in de zomermaanden zich nestelt in eenjarige loten. Deze loten sterven af, doordat de kevers zich te goed hebben gedaan aan het merg en vallen voor een deel na een najaars storm op de grond. De schade die de dennescheerder aanricht, kan vooral voor de duinbebossing catastrofaal worden. De bestrijding is zeer moeilijk. Chemische bestrijdingsmiddelen helpen niet. De Britse spoorwegstaking, die maandag in zou gaan, is afgelast. De uit 24 per sonen bestaande executieve van de na tionale unie van spoorwegarbeiders, be reikte deze unaniem genomen beslis sing aan het slot van een opgewonden byeenkomst. Ook de Belgische spoorwegstaking, die voor dezelfde dag was aangekondigd, gaat niet door, nadat van de regering de verlangde toezeggingen ten aanzien van een aanpassing van de loonschalen waren verkregen. lange Zuidfranse plaats Arles hebben de tien stieren, die uitkomen in de corrida van zater dag en zondag in Tilburg, goed overleefd. Na een korte rondrit door het Til- burgse centrum werden de stieren ondergebracht in een van de lokalen van het gemeentelijk slachthuis. Negen stieren werden bruisend van energie losgelaten in deze opslag plaats'. Een van de stieren, de ge vaarlijkste, moest in de speciale transportwagen achterblijven. Hij mag niet bij de andere beesten, om dat hij te agressief is. Omdat die stier in de wagen blijft zal zaterdag het werk van het personeel verge makkelijkt worden. De andere stie ren zullen dan ,iets makkelijker' de transportwagen ingaan. De belangstelling voor de corrida is zeer groot. Zaterdag- en zondagmid dag zal de arena, die gebouwd werd aan de Ringbaan West nabij het Nassauplein, per voorstelling 6500 toeschouwers kunnen bevatten. Twee paarden voor de rodeo werden door de Fransen meegebracht. De Vlaamse en Duitse tv zullen op namen maken. Ook cameramensen van de Engelse tv zullen aanwezig zijn. De NTS zal geen reportage ma ken van de corrida om principiële redenen. Dominee Martin Luther King, de lei der van vreedzame betogingen tegen voor negers discriminerende overheidsbepa- lingen, is woensdag door een rechtbank in Birmingham, in de zuidelijke Ameri kaanse staat Alabama, tot een half jaar gevangenisstraf en honderd dollar boete veroordeeld. De moord op de 53-jarige Rotterdamse mejuffrouw L., is nog een mysterie voor de politie. Twee dagen van intensief speurwerk door liefst veertien reclier cheurs, hebben tot dusverre geen enkele concrete aanwyzing opgeleverd. Niemand onder de buurtbewoners heeft iets ge boord of gezien van het trieste misdryf in de rijwielstalling, waar de vrouw, waarschijnlijk na een poging tot aanran ding. maandagnacht door wurging om het leven is gebracht. De recherche heeft zich deze dagen vooral beziggehouden met het ondervra gen van omwonenden en vrouwen, die in de laatste weken 's nachts op straat zijn lastig gevallen. Dat blijken er heel wat meer te zijn dan men had vermoed. In totaal zijn daarover namelijk ruim 120 tips binnengekomen. Rechercheurs gaan voorts de gangen na van enkele figuren, die een kwalijke reputatie hebben op ze- dengebied. Alle gegevens worden op kaart gebracht. Over het onderzoek van de kleding van de vermoorde vrouw kon nog geen uitsluitsel worden gegeven. Ir. Djuanda Kartawinata, de premier van Indonesië, heeft donderdag in Dja karta in antwoord op de vraag of h(j verwachtte dat Nederland na het herstel van de betrekkingen nauwer zal kunnen samenwerken met Indonesië dan dit land met andere landen doet, verklaard: „De kennis, die Nederland van de omstan digheden en de taal van Indonesië heeft zal slechts een tijdelijk voordcel blijken te zijn". De vraag werd gesteld tijdens de ont vangst van een groep Nederlandse jour nalisten die thans in Indonesië verblijft, door Djuanda. Hierbij werd uiteraard ook dit onderwerp besproken. „Het aan tal Nederlanders, dat Indonesië goed kent, is een uitstervend ras", aldus Djuan da, die naar een formulering in het Nederlands zoekend opmerkte deze taal in lange tijd niet te hebben gespro ken. „Het voordeel, dat de Nederlanders hadden door onze taal te spreken, ver dwijnt. De jonge Indonesische generatie spreekt geen Nederlands meer. Ook mijn kinderen kennen uw taal niet". Anderzijds zei de Indonesische eerste minister „goede hoop" te hebben, dat de betrekkingen tussen de beide landen „stap voor stap" zullen worden hersteld. ..Er is een indicatie, dat er aan beide kanten beter begrip bestaat. Wij moeten echter voorzichtig tewerk gaan èn vooral geen ophef maken". In antwoord op de vraag welke lei draad bij het herstel van de betrekkingen zou kunnen dienen, verwees ir. Djuan da naar de verklaringen van de maan dag in Djakarta aangekomen drs. Bark man. de eerste Nederlandse zaakgelas tigde in Indonesië, na het herstel van de betrekkingen tussen de beide landen. „Uit zijn mededelingen, die werden ge daan in antwoord op vragen van journa listen bij zijn aankomst op het vliegveld Kemajoran, blijkt een prettige, soepele, rustige en hoopvolle benadering". Een andere vraag, die werd gesteld was, of er geen moeilijkheden moeten worden verwacht indien de Nederlanders in Indonesië zekere activiteiten zouden hervatten. Ir. Djuanda trok hierop een vergelijking met de betrekkingen die In donesië thans met Japan onderhoudt, van welk land wij tijdens de bezetting veel hebben geleden. „Aanvankelijk waren er wel moeilijkheden, doch thans wijst daar niets meer op". Een spoedige uitwisseling van ambassa deurs tussen Indonesië en Nederland, waarnaar eveneens werd gevraagd, noem de hij een formaliteit. „Belangrijk is hetgeen gepresteerd wordt door de thans uitgewisselde vertegenwoordigers". Hoewel de eerste minister ook de uit wisseling van studenten noemde by het herstel van de contacten met Nederland „Nederland zal ten opzichte van an dere landen niet worden gediscrimineerd" bleek hij meer belang te hechten aan de levering uit Nederland van reserve onderdelen voor machinerieën. In het bijzonder noemde ir. Djuanda daarbij onderdelen voor scheepmotoren. „Wij hebben daar moeilijkheden mee. De blauwdrukken van vele motoren zijn bij de Nederlandse fabrieken. Indien wij de onderdelen in andere landen bestellen, moeten eerst de blauwdrukken worden opgestuurd. Maar misschien werden de door ons bestelde onderdelen door ande re landen, waar wij orders plaatsten, ook wel via Nederland geleverd Hij en een van zijn medewerkers wer den onmiddellijk na het vonnis in de rechtszaal gevangen genomen doch korte tijd later tegen betaling van een borg som vrijgelaten. De straf werd opgelegd wegens het houden van een betoging op 12 april, waarvoor geen toestemming was gegeven. De arrestatie van de negerpredikant veroorzaakte hevige ontsteltenis bij an dere leiders van de negerbevolking ir. Birmingham, aangezien kort tevoren do minee King een „wapenstilstand" van vierentwintig uur had afgekondigd, gedu rende welke tijd betogingen achterwege gelaten zouden worden. Men vreesde, dat de negers in de arrestatie aanleiding zou den zien om op eigen houtje te gaan de monstreren. Het liet zich echter later aanzien dat de leiders hun mensen goed in de hand hadden. De arrestatie van dominee King op het moment dat besprekingen tussen de twee gemeenschappen van Birmingham op gang kwamen, wordt uitgelegd als een nieuwe fase in de strijd tussen twee politieke blanke groeperingen, die el kander de macht betwisten: de altreden de burgemeester, Eugène Connor, die thans het hoofd van de politie is, en de nieuwe burgemeester, Albert Boutwell wiens verkiezing door Connor en mede standers wordt betwist. De onderhande lingen met dominee King werden door de groep-Boutwell gevoerd. De Amerikaanse neger-bokser en oud wereldkampioen zwaargewicht Floyd Pat terson heeft meegedeeld, dat hij volgen de week gaat meedoen aan de betogin gen van negers in Birmingham (Alaba ma) tegen de rassenscheiding. Patterson zal vergezeld worden door Jackie Robinson, de eerste neger die aan grote baseballwedstrijden in de V.S heeft meegedaan. Een produkt van de Sikkens Groep, Minister De Pous heeft mede na mens zijn ambtgenoten die bij de vra- genstellerij betrokken waren een ant woord verstrekt aan de Tweede-Kamer leden, die meer wilden weten omtrent het ontslag der Spaanse arbeiders. De communist Bakker krijgt te horen dat geheel volgens het in Nederland gel dende arbeidsrecht is gehandeld en dat de getroffen politiemaatregelen alleszins gewettigd waren. De heer Tans (P.v.d.A.) wordt meegedeeld, dat uitvoerige maatre gelen worden getroffen in samenwerking met Italiaanse en Spaanse instanties, ter wijl ingegaan wordt op de maatregelen, die men neemt om de arbeiders snel te doen acclimatiseren. Aan mogelijke ver beteringen wordt thans druk gewerkt. Van een schending der Spaans-Neder landse overeenkomst is geen sprake, al dus de minister. DE ALGERIJNSE premier Ben Bella zal op 18 mei met een omvangrijke delegatie naar Cairo gaan. Advertenties) /V VA LIGHTWEIGHT- C0STUUMS die U in het dragen nauwelijks voelt en het leven dus zoveel aangenamer maken, zijn deze zomer in Uw garderobe niet meer weg te denken! In originele Terlenka en Trevira kwaliteiten. (55% - 45%) breda Eindstraat hoek Houtmarkt DROST-VERF-VENLO

de Stem | 1963 | | pagina 1