MEER TEGENSTEMMERS DAN IN TWEEDE KAMER 13 mei parafering van akkoord over Schelde- Rij n Westduitse staking tijdig bezworen Wynne en Penkovski geven spionage en verraad toe en mi rwend... rzegels" deze week Het beste van twee kwaden „BRENG KNOKPLOEG IN ACTIE" Weer „Telstar gelanceerd SENSATIONEEL PROCES IN MOSKOU Mindszenty verlaat Hongarije Meer radio-activiteit in ons voedsel? Kort geding over.... boom Wynne's vrouw op de zitting aanwezig 14 19.50 DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorbarig? Cor van der Gijp speelt niet! Vrij zonnig Concessies Erhard doodmoe doch verheugd Opper wach tmees ter in West-Duitsland verongelukt JONGENS SPORTHEMDEN JONGENS-SHORTS 4' 103e JAARGANG No. 24277 l i i i I i I i we! .kinderen!" en ze kan het shoud-reserve" ilkaarten. waar jns voor terug de vorm van teert ze boven- ibiedlngen met ets extra's kun- Spar <oop! fLON ANORAK, cht, ijzersterk I- en waterdicht, en 2 zakken. Ge- assen droog \NTALON, zeer poplin met glans- :ht en waterafsto- multikleuren o.a. bjauw..- 13 75 11 jaar neisjesjurkje met ikselgarnering en knopen. De kleu- koren en marine, verkrijgbaar voor neisjes 32.50 6 jaar EKENDSHIRT, iteit katoen. Leuk dessin. Open er; agen. Mooie pas je kleuren A QQ ijd 8 jaar O" )NGENSSHORT, en elastiek in de :ak en schuine zersterk en krimp- leuren. 790 jd 8 jaar in matrozenstijl. praktisch terlenka ruitdessins. 14 jaar, 95 8 jaar Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B, Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 üjnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 8 MEI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl- 0,20 incasso; f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SENAAT AANVAARDT VERDRAG (Eigen nieuwsdienst) De Belgische minister van openbare werken, mr. Bohy, heeft gisteren in Antwerpen op de Maasdagen, welke in het stadhuis plaatsvonden, mede gedeeld dat maandag a.s., 13 mei, het akkoord tussen Nederland en België over de nieuwe Schelde-Rijn- verbinding zal worden geparafeerd. Dit akkoord betreft het bekende tracé J langs Kreekrak en Eendracht naar het Volkerak. Minister Bohy deed deze verklaring bij wijze van interruptie tijdens een rede, welke de Antwerpse schepen Delwaide hield over het belang van de Antwerpse haven, en waarbij hij de hoop uitsprak dat spoedig met Nederland een akkoord zou worden bereikt over de nieuwe j Schelde-Rijnverbinding. Deze zal ook l voor Antwerpen de duw vaart mogelijk maken. Wellicht heeft minister Bohy in zijn j geestdrift die belangrijke mededeling I iets te voorbarig gedaan, want hij bleek (Van onze speciaile verslaggever) Cor van der Gijp zal niet spelen... Frans Fuchs draaide er niet om heen: „Ik houd niet van geheim zinnigheid over een opstelling", vertelde de Feijenoord-trainer ter wijl hij na de training het bijveld i van het nationale stadion in de omgeving van Lissabon afliep om de douche op te zoeken. „Definitief kan ik nog niets zeggen, I want ik weet n°ë steeds niet of Piet I Kruiver helemaal van zijn griep her steld is. Vast staat wel dat Cor van der Gijp niet zal spelen en daarom heb ik als voorhoede: Bergholtz-Bennaars- Kruiver-Bouwmeester-Moulijn in mijn hoofd. Als er verder niets gebeurt zuJ- I len we zó spelen. De verdediging is geen probleem. Voor Eddy Pieters Graafland staan natuurlijk Kerkum en Veldhoen, met Kreijermaat, Kraay en Klaassens als middenlinie. Als er ver der niets gebeurt is dat de opstelling. 1 definitieve samenstelling maken we I pas woensdag rond het middaguur, na j de laatste training, bekend." Hoewel Feijenoord maandag direct na aankomst al getraind heeft en ook dins dagmorgen naar het idyllische veldje vlak bij het nationale stadion is ge trokken, heeft de ploeg het prachtige „Estadion da Luz", waar vanavond wordt gespeeld, nog niet gezien, laat staan er op getraind. Dinsdagavond mochten de Rotterdam mers, bij gratie van Benfica-directeur or. Fezas Vital, een klein half uurtje van het uit graniet opgetrokken stadion, I waar Benfica zijn thuiswedstrijden speelt, gebruik maken- Een groot voor- I n ht van signor Vital, want hij is ui termate voorzichtig op zijn unieke gras mat. Geen wonder dus dat hij als con ditie stelde dat de spelers op kousevoe- f nr oefeningen afwerken. (voor nieuws rond Benfica-Feyenoord zi«e sportpagina) P m PATER-PILOOT Vergouwen, die in West-Irian vermist wordt, zijn de laat ste dagen geen nieuwe berichten binnen- gekomen. Officieel trekt men nog geen definitieve conclusies uit deze vermis sing. MR. DR. R. H. POS, gevolmachtigd mi- ??er van Suriname in Nederland, zal in ^uid-Amerika een hoge diplomatieke post gaan bekleden. WESTDUITSE weekblad „Der Spie geld heeft bij de hoge raad in Karlsruhe een aanklacht tegen de Westduitse rege ling ingediend wegens schending van de grondwet. JN DE TWEEDE helft van mei zullen rJUitse kwartiermakers in Budel ver- scnijnen om deze legerplaats in te rich- Snuv^r ,de rek™ten van de Bundes- wenr die hier gelegerd zullen worden. medegedeeld door het ivN.M I., geldig tot vanavond: Uroog weer en perioden met zonne schijn. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelyke richtingen, upnieuw iets warmer. Vandaag: zon onder 20.14 uur. Maan op 19.53 uur. Morgen: zon op 4.58 uur. Maan onder 5.45 uur. nadien kennelijk geschrokken. Maar het nieuws is nu eenmaal publiek geworden. We hebben nadien hierover een kort onderhoud gehad èn met burgemeester Craybeckx èn met schepen Delwaide. De heer Delwaide deelde mee, dat hy wel de hoop koesterde spoedig dergelyk nieuws te vernemen, maar dat de ver klaring van minister Bohy voor hem toch een verrassing was. Hy toonde zich opgetogen en drukte ook zijn bewonde ring uit voor het beleid in deze van de Nederlandse minister-president prof. De Quay. Burgemeester Craybeckx van zijn kant noemde het resultaat schitterend. Hij stipte aan, dat in deze een grote ver dienste toekomt aan minister H. Fayat, de Belgische adjunct-minister van Bui tenlandse Zaken Hij zei: „Het zou hele maal in zijn geest zijn wanneer wij bij deze een compliment zouden uitspreken aan het adres van de Nederlandse re gering". MET BONN (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft het Nederlands-Duits verdrag gisteren met 43 tegen 18 stemmen aanvaard. Vóór aanvaarding stemden de fracties van de K.V.P. uitgezonderd de heer Matser de V.V.D., A.R. en C.H.U., alsmede de P.v.d.A.'ers In 't Veld, Jonkman en Tho massen. Tegen stemden de overige aanwezige 15 P.v.d.A.-leden, de twee C.P.N.'ers en de K.V.P.'er de heer Matser. De Tweede Kamer heeft het Nederlands-Duits verdrag enkele maanden geleden met 84 tegen 23 stemmen aanvaard. De helft van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer stemde toen vóór. In de senaat was de grote meerderheid van de socialisten evenwel tegen. Onze Belgische correspondent tekent hierbij aan: Op de volgende kabinetsraad van de Belgische regering, die vrijdag a.s. zal plaatshebben, moet formeel gezien de toestemming aan de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken gegeven wor den om het protocol te Den Haag maan dag a.s. te ondertekenen. Normaal ge sproken zullen er geen moeilijkheden meer optreden. Over het traject is men het al geruime tijd eens. De financiële regeling kwam naar verluidt tot stand door aanzien lijke Belgische concessies. De cijfers die in verband daarmee genoemd zijn, wer den tot nog toe niet officieel bevestigd. Er was een Nederlands voorstel, een Bel gisch voorstel en een compromis-ontwerp, waarover de Belgische kabinetsraad vrij dag jl. heeft beraadslaagd. Een van de niet officieel bevestigde ramingen over trof de drie miljard B. fr. (ongeveer 420 miljoen gulden) en hiervan zou België 90 pet. voor zijn rekening dienen te nemen. De verklaring van de Belgische minis ter heeft te Antwerpen sensatie verwekt, want enige weken tevoren had dezelfde minister in het parlement een ontwijkend antwoord gegeven op een formeel ver zoek van kamerlid Delwaide. Onlangs had mr. Delwaide voor een vergadering van Vlaamse ingenieurs de laksheid van de Belgische regering in deze zaak fel aangeklaagd en het was op het ogenblik dat de Antwerpse bewinds man gisteren, ten overstaan van de ver antwoordelijke minister, zijn aanklacht hernieuwde, dat deze het verrassende antwoord gaf. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag kon men de berichten uit Antwerpen niet bevestigen. „Wij we ten hier van niets", verklaarde de woord- voerder van het ministerie desgevraagd, de heer Van Riel. Tevoren had de senaat nog een motie van de socialist Samkalden verworpen, waarin de regering werd gevraagd de verdeling van de te ontvangen 280 mil joen Duitse marken bij een speciale wet te regelen. De socialisten wilden hier mede bereiken dat deze of de volgende regering er alsnog toe zou overgaan om uit dit totaalbedrag van 280 miljoen mark méér geld voor de nazi-slachtoffers beschikbaar te stellen dan de 125 mil joen mark welke de regering wenst uit te keren. Minister Zijlstra (Financiën) meende de senaat aanvaarding van deze motie ernstig te moeten ontraden. „Deze motie werkt vertroebelend en vertragend op de zaak waarom het gaat", aldus de bewinds man. Ook de regering zal voor de aan wending van de te ontvangen 280 mil joen mark met afzonderlijke wetsvoor stellen komen, eventueel in de vorm van suppletoire begrotingen. Het zal dan te zijner tijd een zaak van het nieuwe ka binet of van de nieuwe Tweede Kamer zijn eventueel te besluiten tot het uit keren van een hoger bedrag aan de nazi slachtoffers dan de 125 miljoen, waar over met de Duitse onderhandelaars overeenstemming is bereikt. De huidige regering weigert dit evenwel omdat dat meerdere zou neerkomen op een betaling van „smartegeld", iets waarvoor geen en kel naoorlogs kabinet, volgens minister Zijlstra, heeft gevoeld. De regering voelt er niets voor een stuk Duitse schulddelging over te nemen. De woordvoerders der verschillende fracties lieten tenslotte weten het met de zienswijze van de regering eens te zijn. „De K.V.P. is niet bereid om de nieuwe regering aan deze motie te bin den of pressie uit te oefenen", zo zei pater De Beaufort. De heren Berghuis (A.R.) en Van Hulst waren tegen de mo tie omdat bij aanvaarding ervan de nazi slachtoffers nog langer op hun uitkerin gen zouden moeten wachten. De heer Van Riel (V.V.D.) noemde de motie „nietszeggend, een slag in de politieke lucht". De verwerping van de motie had daar na tot gevolg dat de meerderheid van de tot dan toe weifelende P.v.d.A.-fractie besloot tegen het verdrag in zijn geheel te stemmen. Om dezelfde reden stemde de K.V.P.'er Matser tegen. Inmiddels lie ten ook de voor het verdrag stemmende fracties duidelijk van hun tegenzin en teleurstelling over het verdrag blijken. Men gaf echter blijk van het besef dat verwerping van het verdrag grotere na delen dan voordelen voor ons land zou hebben. „Bij verwerping van het ver drag zou men in Duitsland gaan denken dat er van Nederlandse zijde geen grote bereidwilligheid bestaat om voor een aantal slepende moeilijkheden tot een praktische oplossing te komen", zo zei Hij beklemtoonde dat Nederland een goed samenspel en een goede verstand houding met Duitsland nodig heeft, ook in groter Europees verband gezien. De anti-revolutionair Berghuis verklaarde dat de A.R. op zichzelf beschouwd tegen dit „beslist onbevredigende verdrag" is, maar dat de A.R. het verdrag niettemin zou aanvaarden omdat de gevolgen van een verwerping ernstiger zouden zijn dan de gevolgen van aanvaarding. Minister Luns had tevoren nog eens nadrukkelijk verklaard dat de regering de volledige verantwoordelijkheid voor dit verdrag op zich neemt. Hij meende evenwel dat het hem niet kwalijk geno men kon worden gewezen te hebben op het feit, dat onder het vorige kabinet Drees reeds met Duitsland onderhande lingen over dit verdrag zijn begonnen. De socialist Samkalden had het mi nister Luns namelijk nogal kwalijk ge nomen „dat hij zich ook nu weer achter vorige bewindslieden verschuilt zonder zelf nieuwe denkbeelden te ontwikke len", Minister Luns toonde zich over deze opmerkingen van de heer Samkalden enigszins geërgerd. Hij meende terecht aan de voorgeschiedenis van het Neder lands-Duits verdrag te mogen en moeten herinneren. Staatssecretaris Van Houten had eerder reeds betoogd, dat de regering dit ver drag heeft menen te moeten aangaan, omdat het verdrag enerzijds het maximaal bereikbare inhoudt en omdat het ander zijds een Nederlands belang is dit ver drag te aanvaarden. „Een en ander is ook voor mij een ge wetensvraag geweest", aldus stuatssecre- taris Van Houten. „Indien ik een andere mening zou zijn toegedaan zou het mis dadig zijn hier met dit verdrag voor u te verschynen". Is het juist dat reeds enige tijd ge leden uit een door de keuringsdienst van waren te Amsterdam ingesteld onderzoek is gebleken, dat de radioactiviteit van het voedselpakket aanmerkelijk was opgelo pen? Dit heeft lid van de Tweede Ka mer, de heer Lankhorst (P.S.P.), schrif telijk gevraagd aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp. Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord, waarom zijn door het ministerie dan geen maatregelen geno men om de radioactief besmette granen voor de consumptie ongeschikt te ver klaren? Aldus de heer Lankhorst, die voorts vraagt of moet worden aangenomen dat de besmetting een gevolg is van de ge houden proefexplosies en of de minister het een tegenover de bevolking verant woorde methode acht om de toelaatbare Zijn de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek omtrent het erf- scheidingsrecht, volgens welke bu ren verplicht zijn overhangende takken van bomen te kappen, niet van toepassing op heel oude bo men? De president van de Am sterdamse rechtbank mr. U. W. H. Steeman zal daarop antwoord moe ten geven, want aan hem werd gisteren in kort geding deze vraag voorgelegd. Inzet daarbij is een „breedgekruinde beukeboom met een diameter van 14 meter" in de tuin van een woning aan de Bre- diusweg in Bussum. De buurvrouw beweert hinder van deze boom te hebben en eiste in kort geding ..onverwijlde uitroeiing". De beukeboom is echter 150 jaar oud, zodat volgens de gedaagde partij, de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek er nooit op van toepassing kunnen zijn. De boom is namelijk ouder dan het Burger lijk Wetboek. 5? Advocaat adviseert Bos en Duin De Tilburgse advocaat mr. C. van de Mortel heeft gisteren bij de Bredase rechtbank de zaak „Bos en Duin" geïntroduceerd en een eis ingediend conform de dag vaarding, waarover wij reeds eer der berichtten. „Aangezien het hier een normale civiele procedure betreft", aldus mr. C. v.d. Mortel, „heeft de procureur van de ge meente Udenhout, mr. J. Houben sr., 14 dagen tijd om te antwoor den". Mr. v. d. Mortel heeft namens zijn cliënt, de heer Kruijssen uit Udenhout, die eigenaar en exploitant is van hotel „Bos en Duin", geëist, dat de gemeente Udenhout die reeds herhaalde malen de riolering van het hotel opgebroken heeft deze in haar oorspronkelijke staat zal herstellen. Zulks onder dwang som van f 100.000. Desgevraagd verklaarde de heer v. d. Mortel ons dat hij de handelwijze van de gemeente Udenhout erg bevreemdend vond om, hangende de gerechtelijke pro cedure, voort te gaan met het wegbreken van de hotelriolering. Hij verklaarde tevens dat hij de heer Kruijssen geadviseerd heeft verzet te ple gen als zulks nog eens geschiedt en mits er geen vuurwapens gebruikt wor den desnoods een knokploeg in actie grens aan te passen aan de mate van brengen. Van dit advies heeft liij ook besmetting? de rechtbank in Breda in kennis gesteld. Sinds de gemeente Udenhout de riolering weggebroken heeft is de affaire „Bos en Duineen „stin kende" zaak geworden. Op de foto de opgebroken rioolbuizen en de drek voor het hotelterras. Verder zei de Tilburgse advocaat het volkomen onbegrijpelijk te vinden dat de gemeente Udenhout de heer Kruijs sen verbiedt de riolering in openbare sloten te laten afvloeien, wijl er meer dan dertig jaar lang geen aanmerking op gemaakt is. Bovendien schijnt twee derde van Udenhouts rioolwater thans nog op soortgelijke wijze te worden ge loosd. Op Cape Canaveral is dinsdagmorgen een nieuwe Amerikaanse communicatie satelliet gelanceerd, de Telstar II. De lan cering verliep volgens plan. De satelliet is derhalve in een baan om de aarde gekomen. Begin volgende week zal hij directe beelden naar de aar de kunnen zenden van de ruimtevlucht die dan op het programma staat voor Gordon Cooper. Vannacht omstreeks half een, tijdens de vierde omloop van Telstar II, heeft een station te Andover in de Amerikaan- she staat Maine een televisie-uitzending in de richting van de satelliet gezonden, waarvan een relay misschien ook in Euro pa opgevangen kan worden. De Telstar II beschrijft een baan om de aarde waarvan het dichtstepunt onge veer 950 en het verste ongeveer 10.500 kilometer van de aarde verwijderd is. De Amerikaanse Telephone and Tele graph Company heeft drie miljoen dollar betaald om de lancering tot een parti- I culiere aangelegenheid te maken. De bond van werknemers in de Duitse metaalindustrie en de vertegenwoordigers der werkgevers hebben gisteren na on derhandelingen die twaalf uur duurden een compromis bereikt voor zover het de looneisen van de werknemers aan gaat. Het bestuur van de Westduitse bond van metaalarbeiders heeft dinsdagmid dag zijn goedkeuring gehecht aan de compromisoplossing. De oplossing werd onder leiding van de minister van Eco nomische Zaken, Ludwig Erhard, bereikt. De compromisoplossing moet nu nog worden voorgelegd aan de arbeiders zelf, De 44-jarige Britse zakenman Greville Wynne, die in het gebouw van het Opperste Gerechtshof in Moskou terechtstaat wegens spio nage tegen de Sovjet-Unie, heeft onder voorbehoud bekend in de jaren 1961-1962 het contact te heb ben verzorgd tussen de Rus Oleg Mevrouw Sheila Wynne betreedt Penkovski, wiens officiële functie het gebouw van het Russische hooggerechtshof om het proces tegen haar man bij te wonen. In Soltau in West-Duitslanr is giste renmiddag een Nederlandse opperwacht meester van de negentiende afdeling veldartillerie om het leven gekomen. De opperwachtmeester zat in een Weapon- carrier die deel uitmaakte van een co lonne militaire voertuigen. Die colonne was bezig om naar links een terrein op te zwenken. Bij die manoeuvre werd de Weapon-carrier, waarin opperwachtmees ter G. van den Bos gezeten was, door een Duitse vrachtwagen geramd. Opperwachtmeester Van den Bos was 37 jaar. Hij was gehuwd en had twee kinderen. De negentiende afdeling veld artillerie bevindt zich op het ogenblik in Duitsland voor oefening. lag op het gebied van het weten schappelijke onderzoek, en leden van de Britse en Amerikaanse spionagediensten. Penkovski, die tegelijk met Wynne terechtstond, heeft eveneens bekend. Hij werd tevens beschuldigd van hoogver raad, wegens het op eigen initia tief verstrekken van geheime ge gevens over raketten aan de Britse spionagedienst. Wynne, wiens vrouw het proces bijwoonde, zou de contacten tussen Penkovski en de Britse en Amerikaanse spionage diensten tot stand hebben ge bracht. Penkovski zou daarna vaak Britse en Amerikaanse agenten op geheime adres sen ontmoet hebben, waarbij hij strikt geheime economische, politieke en mili taire gegevens verstrekt zou hebben. In dit verband werd gisteren ook de naam Chisholm genoemd, medewerker van Wynne. De Rus zou na volbrenging van zijn taak een belangrijke post in het Britse of Amerikaanse leger krijgen. (Mi nimumsalaris 2000 dollar per maand). Penkovski moest vooral gegevens verza melen over raketeenheden, de Sovjettroe pen in Oost-Duitsland, de voorbereidin gen voor het sluiten van een vredesver drag met dat land en de betrekkingen tussen Rusland en China. Wynne aanvaardde deze gegevens dankbaar, zo zegt de aanklacht, verstrek te de Rus de benodigde uitrusting en betaalde Penkovski zijn onkosten terug. Nog 7 Amerikanen en 6 Britten zouden met hun echtgenotes hebben deelgeno men aan de spionage-activiteiten. Het verhoor van de beide beklaagden geschiedde in openbare zitting. Zelfs Rus sische t.v.-camera's waren in de rechts zaal aanwezig. Het voorbehoud, dat Wyn ne bij zijn bekentenis maakte sloeg op het feit, dat hij niets geweten zou heb ben van de inhoud van het materiaal, dat Penkovski via hem aan de inlichtingen diensten had gegeven. Penkovski zou, volgens de aanklacht, hebben gehandeld in een vlaag van morele verdorvenheid. Beide beklaagden waren het niet steeds met elkaar eens. Na Pen- kovski's verklaring, dat hij Wynne in verschillende Moskouse restau rants had ontmoet, waarbij hij de Brit per brief zijn diensten aan bood, zei Wynne: „Dat is in het ge heel niet waar". Volgens de Brit zou hy deze brief hebben gekregen toen hij onderweg was naar het vliegveld. Ook bleek gisteren tijdens het proces, dat bij Penkovski thuis codeboeken, een vervalst paspoort, kleinbceld-ca- mera's, papier voor onzichtbare inkt en instructies van Britse en Ameri kaanse herkomst, werden gevonden. Penkovski gaf toe dat hij inlichtingen over „twee of drie raketten" had verstrekt. De buitenlandse agenten zouden hem echter meermalen hebben laten weten, dat de documenten die zij van hem ont vingen, van grote waarde waren. Er be vonden zich gegevens onder, die onder de staatsgeheimen moeten worden ge rangschikt, aldus de akte van beschuldi ging. De beide verdachten werden gecon fronteerd met belastend materiaal, zoals films en foto's. Wynne en Penkovski ga ven toe dit alles in hun bezit gehad te hebben. Een woordvoerder van de Britse am bassade in Moskou heeft meegedeeld, dat hij de beweringen over door leden van de ambassade bedreven spionage-activiteit als „absurd en volkomen ongegrondbe schouwde. Vandaag zal het proces worden voort gezet. omdat die zich in een stemming voor staking hebben uitgesproken (een staking die in de deelstaat Baden-Wuerttemberg al begonen is) en nu deze stemming door een nieuwe ongedaan moeten maken. De regeling maakt waarschijnlijk een einde aan een stakingsgolf en acties der werkgevers, die de nekslag zouden heb ben kunnen betekenen voor het door de minister Erhard gewrochte „Wirtschafts- wunder". De staking had hoofdzakelijk plaats in de deelstaat Baden- Wuerttemberg, waar 100.000 leden van de bond verleden week een staking op touw zetten. Doordat de werkgevers een aantal fabrieken sloten kwamen 400.000 andere werknemers in de metaalindustrie op straat te staan. Volgens de compromisregeling zullen de werknemers onmiddellijk een loons verhoging van 5 procent krijgen en zullen de lonen op 1 januari van het volgend jaar opnieuw met Z procent worden ver hoogd. De directies hebben erin toegestemd de werkweek vanaf 1 januari van het vol gend jaar van 42 tot 40 uur terug te brengen. Een dodelijk vermoeide Erhard, met kringen onder de ogen, verklaarde na de onderhandelingen dat de overeenkomst niet zou leiden tot prijsstijgingen. Ver wacht wordt dat het prestige van Er hard, die als opvolger van bondskanselier Konrad Adenauer zijn eerste krachtproef heeft doorstaan, door het resultaat der onderhandelingen zal worden vergroot. De leider van de groep werkgevers, Herbert van Huellen, zwaaide de be windsman lof toe en zei dat „het bemid delend gezag van de minister" het com promis mogelijk had gemaakt. De werkgevers in de metaalindustrie in het noorden van de Zuid westduitse deelstaat Baden-Wuerttemberg hebben de ingestelde uitsluitingsmaatregelen weer opgeheven. Wynne in de beklaagdenbank (Advertentie) naar keuze met korte of lange mouw 7 jaar 59° in sterke Denim-kwaliteiten 4 verschillende kleuren 75' IvolLe^iJccMvvp BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Kardinaal Mindszenty zal, naar het KNP uit bevoegde bron ver neemt, Hongarije verlaten en naar Rome gaan, al is het dan in ver band met de vervulling van weder zijds. gestelde voorwaarden nog niet mogelijk te zeggên wanneer. Dit is een resultaat van de recente activiteiten van kardinaal Koenig. Hoewel men in Rome het stilzwijgen bewaart over diens contacten met de kerk achter het ijzeren gordijn, wint de opvatting veld. dat de kardinaal in feite een der belangrijkste ontwikkelingen in de Kerk gaat leiden als adviseur en con tactman van de paus inzake de verhou ding tot de communistische landen. De feiten wijzen uit, dat de ontwikke ling der activiteiten van de kardinaal uit zijn particulier initiatief ontsproten is. Vast staat, dat kardinaal Koenig een tweede keer naar Hongarije zal gaan, dan als officiële gast van het Hongaarse episcopaat

de Stem | 1963 | | pagina 1