IJZEN DOEN! DE SHAG Bedreigd land doet beroep op V-raad FEIJENOORD IN LISSABON Goochelkampioenen als getuigen voor het Hof BENFICA-FEIJENOORD J THUIS ELT zullen aanvallen Dominicaanse republiek: „Wij T0EGARIN0Y Twee Amerikanen naar Oost-Duitsland gevlucht i flmtotu [Tij m Tovenarij cloden in eist zeventig Tanganjika Weg open naar oplossing? DRS. BARKMAN IN DJAKARTA O.A.S. en V.S. waakzaam nieuwe Sovjet ambassadeur Zoon van Strawinski schildert in Breda HKW gesplitst in drie bonden Vrouwen verdachl van hekserij OPLICHTER WAS VLUGGER DAN FRED KAPS El PONCHO TYFUS IN BEIEREN Twee Sabres neergestort DAGBLAD VOOR ZEELAND WESTDUITSE METAALCRISIS Negers betogen in Alabama Aanvankelijk zonnig Perspectief voor HVA? KLM-DC8 (met 60 missionarissen) terug uit Djakarta ADNKapitein en sergeant vragen politiek asiel ag President geen heil in experimenten .Zonnebloem en KRO starten actie Harten Vijf Piloten ongedeerd MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA woensdag 8 mei 103e JAARGANG No. 24276 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 ?e advertentie. Igens u a.s. zondag :n die in gelijk spel nd). het hierbij afgebeelde en u ziet zó het verschil, ankeer deze met 8 cent, i en volledig adres op volgt: SAMSON Koning m. uur v.m. Sn het bal Toto. )r de wedstrijden van RBC RODAJC EN ID DWS S1TTAR- DIA 3X BE QUICK ZFC AAL AP OLDEN- ZAAL AGOW >NIE BW RCH RM- ELS HERACLES TUBANITA ONDERDAG A.S. IN! kSSEN TER WERELD i Vier brouwerljfH Rotter dam Den Haoö Gronlna®" Weert Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG MEI 1963 "lei- üCiöH V"x "Bureau voor de Zeeuwse^Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon^ -<- Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SPANNING ROND HAITI OP HOOGTEPUNT De Westduitse minister van economi sche zaken, Ludwig Erhard, heeft gisteren met afgevaardigden van werknemers- en werkgeversorganisaties in de metaalin dustrie gesproken om te proberen een uitweg te vinden voor de crisis in deze industrie. De voorzitter van de metaal arbeidersbond Otto Brenner zei vóór de ontmoeting, dat het gesprek met Erhard ..waarschijnlijk" de weg zal openen voor nieuwe besprekingen tussen vakbonden en directies. Tevoren had president Lübke een on derhoud gehad met Erhard, over de situa tie in de Westduitse metaalindustrie. Lübke zou de minister hebben ver zocht hem te steunen in zijn pogingen om een bijlegging van het loonconflict te bewerkstelligen. De vakbonden hebben nu officieel hun eis van een loonsverhoging met acht procent verlaagd tot een met zes procent, die dan met terugwerkende kracht zou moeten ingaan per 1 april van dit jaar. Bovendien eisten zij een verkorting van de werkweek met twee uur per 1 januari 1964. De werkgevers vinden zes procent nog te hoog. De nieuwe Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs. C. D. Barkman, is gis teren op zijn standplaats aangekomen. Hij werd begroet door twee ambtenaren van de afdeling protocol van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Za ken. Drs. Barkman zal zich met zijn staf voorlopig in een hotel vestigen. De Organisatie van Amerikaanse staten, de OAS, leeft nog steeds in grote vrees om de twee op het eiland His- paniola gelegen staatjes Haiti en de Dominicaanse Repu bliek. Aan de grens tussen beide landen heeft de Domini caanse republiek, zoals al bekend was, sterke troepen eenheden samengetrokken en die activiteiten zijn giste ren gevolgd door nieuwe militaire bewegingen èn een herhaald dreigement van de Dominicaanse regering dat haar troepen het buurland zullen binnenvallen om de be woners, zoals gezegd werd, te bevrijden van de dictator Duvalier. Haiti heeft gisteren om een vergadering van de Veilig heidsraad verzocht. De O.A.S. heeft gisteren een spoedzit ting belegd om de toestand te bespreken en om te trachten een vreedzame oplos sing te vinden. Men hoopte dat het feit van de spoedzitting alleen reeds voldoen de zou zijn om de regering van de Do minicaanse republiek ervan te weerhou den haar voornemen ten uitvoer te leg gen. De O.A.S. heeft besloten de advies commissie permanent in zitting te laten blijven, om op alles voorbereid te zijn. Een deel van de onderzoekscommissie, die al eerder was uitgestuurd, blijft ter i plaatse om in geval van een gewapende .botsing de zaak in het oog te kunnen houden. De Dominicaanse republiek, onder aan voering van haar president Juan Bosch, heeft zeer nadrukkelijk bezwaren tegen het regime van de Haitiaanse president Duvalier. In Haiti zijn de laatste tijd ver scheidene mensen om politieke redenen gearresteerd en er wordt beweerd dat zij helse martelingen te verduren hebben. Ruim twintig Haitianen, die eveneens ar restatie vreesden, hebben een toevlucht gezocht in de Dominicaanse ambassade in Port au Prince, de hoofdstad van Haiti. Van daaruit heeft Duvalier intussen la ten weten dat hy voor geen enkele be dreiging zal zwichten. In een toespraak, die duidelijk het Haitiaanse volk moest intimideren, zei hij: „Ik hen er een van het harde soort, myn grootste vriend is myn pistool". „Biedt geen tegenstand' Juan Bosch, de president van de Do minicaanse republiek, heeft gisteren een bespreking gehad met zijn militaire ad viseurs, die hem berichtten dat alles ge reed was voor een inval in Haiti. Langs de grens staan tanks, kanonnen en én kele duizenden militairen gereed. Ze wachten op het bevel op te rukken. De Haitiaanse hoofdstad ligt slechts op ca. 60 km afstand van de grens. De bevelheb- u? ls een student gearresteerd, aje bloemen bij het bevrijdingsmonu- jnent had weggehaald omdat hij, zoals hij vertelde, zoveel van bloemen hield. UE RAMP op Bali heeft volgens een op gave van het Internationale Rode Kruis vijftienhonderd mensenlevens geëist- Er zijn honderdduizend daklozen en 53.000 "^ctare landbouwgrond verloren gegaan. DE OMZET van Volkswagens is gedu rende 1962 met maar liefst 24 procent toegenomen, namelijk tot 6.4 miljard mark. Vier miljard daarvan is aan ex- Port te danken. GISTERMORGEN heeft men de lijken van 98 slachtoffers van de ramp met een veerboot geborgen. Duizenden men sen kijken van de oever toe en heffen oen geweeklaag aan als er weer een lijk wordt geborgen. NARASIMHAM, kabinets-chef van Oe inant, zal op uitnodiging van de Ne derlandse regering op 9 mei een bezoek aan ons land brengen. Honderden negers zijn in Birming ham in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama gearresteerd tijdens demonstraties tegen de rassenschei ding. Op de foto een groep zingen de negers, gezien door de tralies van een arrestantenwagen. (Zie voor verslag elders in dit blad). OB IM.4K.IS#-" ve-£^»chting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Aanvankelijk zonnig weer, in de loop van de dag toenemende bewolking en later van het westen uit regen. Tol matig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 20.13 uur. Maan op 18.47 uur. Morgen: zon op 4.59 uur. Maan onder 5.23 uur. Zoals werd verwacht, is de heer Iwan Iwanowitch Toegarinov benoemd tot am bassadeur van de Sovjet-Unie in Neder land. De benoeming werd gisterenavond door Tass bekendgemaakt. De heer Toegarinov (48 jaar) is sedert 15 jaar ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie. Hij heeft als lid van de delegatie der Sovjet- Unie aan verscheidene zittingen van de V.N. deelgenomen. Zijn laatste functie op het ministerie van buitenlandse za ken was die van hoofd van de afdeling Verre Oosten. Voordat hij bij het ministe rie van buitenlandse zaken in dienst trad werkte de heer Toegarinov bij een dag blad. Dat Nederland en de Sovjet-Unie weer ambassadeurs zouden benoemen werd donderdag jl. door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bekendgemaakt. In welinge lichte kringen in Den Haag werd toen vernomen, dat de heer Toegarinov waar schijnlijk de nieuwe Russische ambassa deur in Den Haag zou worden. Neder lands ambasasdeur in Moskou wordt, zo als gemeld, mr. E. Star Busmann. De Nederlandse en Russische regerin gen riepen hun ambassadeurs terug na het incident rond Goloeb op Schiphol in 1961, waarbij de toenmalige Russische ambassadeur in Nederland, de heer Po- nomarenko betrokken was. ber heeft de Haitiaanse troepen een bood- schao gestuurd waarin hen geadviseerd wordt geen tegenstand te bieden, wan neer de Dominicaanse eenheden de grens overschrijden. „Wij zijn jullie vrienden, en met jullie medewerking zullen we de politietroepen van Duvalier snel over meesterd hebben", aldus de boodschap. Overigens lijkt het er langs de grens helemaal niet op alsof er een gewapend conflict ophanden is. De grenswachten van beide zijden ma ken gewoon hun gemoedelijke praat je en steken sigaretten van elkaar op. De grensbewoners lopen ongehinderd over en weer en ook een Amerikaan se journalist kon gisteren gewoon van het ene land naar het andere lo pen. zonder ook maar in het minst gehinderd te worden. De sterkte van de aanvalstroepen is ook niet van zodanige omvang dat een nuch ter toeschouwer de schrik om het hart zou slaan. Maar in de verhoudingen die ter plaatse gelden, is de situatie toch ern stig genoeg. En wat belangrijker is: een conflict in Miden-Amerika, ook al doet het wat operette-aclitig aan, kan de aan leiding worden tot ernstiger gebeurtenis sen in dit nu zo kwetsbare gebied. Amerikaanse marine Ook op diplomatiek niveau was er grote beweging. President Bosch sprak met de Amerikaanse ambassadeur. De V.S. houden een oogje in het zeil. Er patrouilleren marine-eenheden. Dat zou gebeuren met het oog op de veiligheid van de duizend Amerikanen die in Port au Prince wonen. Aan de zijde van de Dominicaanse re publiek zou het stellige plan bestaan om binnen enkele uren Haiti binnen te val len. Tot op dit moment houdt de O.A.S. de situatie op het eiland angstvallig in het oog. (Zie ook pag. 7). (Van onze verslaggever) Op 15 mei komt de in Genève woon achtige kunstschilder Theodore Stra- winsky naar Breda, om daar in de Fati- makerk enkele maanden te werken aan een Onze Lieve Vrouwe-tafereel, aan te brengen in de absis. Theodore Stra- winsky, momenteel vijftig jaar, is de zoon van de befaamde componist Igor Stra- winsky en is in zijn woonplaats ook be kend als publicist. De Bredase Fatima- kerk, na de oorlog gebouwd onder ar chitectuur van ir. W. van Dael. is drie jaar geleden uitgebreid met een transept en een absis. V Met een 15-tal passagiers aan boord is de DC-8 „Sir Frank Whittle" gisteren na een voorspoedige retourvlucht van ruim 2 dagen uit Djakarta op Schiphol terug gekeerd. Onder de passagiers bevond zich een der directeuren van de H.V.A., de heer P. Celïarius, en een tiental missio narissen. „Ik ben hier voor het eerst in 12 jaren met verlof", vertelde pastoor Bartels van de congregatie van de la zaristen uit Breda. „Men heeft ons in Indonesië nimmer gehaat. Ze hebben enkele Nederlandse pastoors zelfs tot aalmoezenier bij het Indonesische le ger benoemd". De aankomst van de heer Celïarius was een verrassing voor de vele journalisten, die de komst van het vliegtuig afwacht ten. Wat de H.V.A.-directeur in Djakarta heeft besproken, bleef op Schiphol een geheim, want de heer Celïarius negeerde de vragen van de journalisten volkomen. In dit verband kan slechts gewezen wor den op een passage in het jaarverslag van de H.V.A., dat vorige week vrijdag is verschenen. Deze luidde: „Het ver heugt ons dat de diplomatieke betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië zijn hersteld. Wij hopen dat hierdoor het uit zicht geopend zal worden op een her nieuwing van de banden met Indonesië. Voor daaruit voortvloeiende activiteiten beschikt onze maatschappij over het no dige apparaat". De Feijenoordspelers zijn in Lissa bon aangekomen. Deze foto toont hen voor hun vertrek van het vlieg veld Zestienhoven. (Zie ons sport pagina). Tijdens een zondag en maandag ge houden besloten buitengewone Bonds vergadering van de Nederlandse Katho lieke bond van administratief, verko pend en verzekeringspersoneel „St. Fran- ciscus van Assisië" (de H.K.W.), is met 2520 stemmen voor en 35 stemmen te gen besloten tot ontbinding van deze katholieke vakorganisatie, die bijna 55 jaar heeft bestaan. Tegelijkertijd werden tijdens deze vergadering, die in het Amsterdamse Bellevue werd gehouden, de voorwaar den aangenomen waarop tot ontbinding van de H.K.W. besloten werd, namelijk de oprichting van drie nieuwe bonden. Gisteren werden dan ook opgericht de katholieke bond van personeel in de handel, de katholieke bond van adminis tratief en commercieel personeel in de industrie en de katholieke bond van werknemers in banken, verzekeringen en administratieve bedrijven. Als voorzitters van de drie nieuwe bonden zijn resp. gekozen de heren P. Kafoe, G. Kriek en W. Janssen. 55 Twee Amerikaanse militairen, een ka pitein en een sergeant, zijn naar Oost- Duitsland uitgeweken en hebben er om politiek asiel gevraagd, volgens het Oost- duitse persbureau A.D.N. De twee Amerikanen zyn kapitein Al fred Svenson, wnd. commandant van het 2e tankeskadron van het eerste regiment cavalerie en sergeant Benjamin Cain van het 6e regiment infanterie in West-Ber- lijn, aldus A.D.N. Svenson meldde zich op 4 mei aan bij de Oostduitse grenspolitie in de grens streek bij Eisenach. De Amerikaanse of ficier stad de grens over, gekleed in het uniform van het Amerikaanse leger. De Amerikaanse sergeant had zich op 3 mei bij de Oostduitse politie aangegeven. Beide Amerikanen verzochten in Oost- Duitsland om politiek asiel, nadat zij zich bij de „grensveiligheidsdienst" hadden ge meld, aldus A.D.N. De overheid van Tanganjika in Oost- Afrika treedt de laatste tyd krachtig op tegen gevallen van tovenarij, waaraan de dood wordt geweten van zeventig men sen, die de laatste zestien maanden in het gebied van het Victoriamcer werden neergeschoten met giftige pijlen. Het dra gen van pijl en boog is verboden. Wereldkampioen goochelen Fred Kaps en de in Amsterdam wonen de Finse goochelaar Sahuh hebben gisteren als getuigen deskundigen en getuigen a decharge voor het gerechtshof te Amsterdam ver klaard, dat zij geen kans zien iemand elf briefjes van 100 gulden afhandig te maken op de wijze als de 44-jarige koopman Answar Ryasat H. uit Patna uit India, dat volgens politie en justitie op 20 november 1962 bij een winkelier op de Nieuwedijk in de hoofdstad zou hebben gedaan. „Dat is een vingervlugheid die onmo gelijk is. Je moet de biljetten echt wel even in je handen kunnen vasthouden", zei Fred Kaps, die geen verlof kreeg van de president van het Hof om voor te doen hoe het wèl zou kunnen. Dat wilde de procureur-generaal mr. W. B. J. Aberson graag, die de door Sabuh ter sprake gebrachte truc met een klem „heel mooi vond om te oefenen". De president van het Kof, mr. J. Brongers gaf hem evenwel in overweging dat maar thuis te doen. De Indiase koopman ontkende niet de fotozaak aan de Nieuwedijk op 20 no vember te hebben bezocht in gezelschap van de Pakistaner Mohammad Y, een 24-jarige accountant uit Kasur, die even als de koopman door de rechtbank in eerste instantie werd veroordeeld we gens diefstal van 1100 gulden tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk! Hardnekkig ontkende hij evenwel aan de winkelier te hebben gevraagd een groen bankbiljet te laten zien. „We wil den slechts prijzen vergelijken", zei de beschuldigde koopman. De winkelier getuige dat hij tenslotte voor de aandrang was bezweken en een dikke stapel bankbiljetten uit zijn broek zak had gehaald om de groene biljetten aan zijn nieuwsgierige klanten te kun nen tonen. De koopman zou het bun deltje (tezamen 4000 gulden) uit zijn handen hebben gegrist, waarna de win kelier zijn geld weer even vlug terug pakte. Deze manipulatie herhaalde zich en kele malen, tot de winkelier zyn geld weer terug meende te hebben. Toen de buitenlanders weg waren miste hij even wel 9 bankbiljetten van 100 gulden uit zyn zak en twee uit de kassa. De vol gende dag werd het tweetal in Ritterdam aangehouden. „Een dergelyke vinger vlugheid zou ik beslist niet kunnen na doen", getuigde Fred Kaps, nadat hy iets meer over de omstandigheid had ge hoord. „Het kan alleen maar als je bankbil jetten even in je handen kunt houden", maar dat bleek niet het geval te zijn ge weest. „Nou als u het dan niet kunt, dan is het wel onmogelijk", reageerde de president van het Hof, mr. Brongers, die tijdens deze geanimeerde Hofzitting enkele malen zijn grote bewondering uitte voor de goochelprestaties van zijn naamgenoot met de toneelnaam Kaps. De procureur-generaal dacht er even wel anders over. want hij eiste een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek, dezelfde straf die destijds de offficier van justitie eiste. Tegen de accountant Y., die bij de hele affaire een passieve rol had gespeeld, eiste de officier vrijspraak, omdat hij zelfs geen medeplichtigheid bewezen achtte. Op verzoek van de raadsvrouwe werd deze verdachte, die sinds 24 no vember in voorarrest zit, onmiddellijk vrijheid gesteld. In beide zaken zal het Hof op 20 mei arrest wijzen, Deze week wordt in Dar-es-Salaam uit spraak gedaan in een proces tegen drie vrouwen die terechtstaan wegens moord en één die aangeklaagd werd wegens hekserij. Volgens de openbare aanklager werd met medewerking van de vier ver dachten een vrouw onthoofd, aan stuk ken gesneden en met kruiden bestrooid tijdens een plechtigheid om kwade gees ten te bezweren. Mensen die de plechtigheid bijwoon den getuigden tijdens het proces, dat het slachtoffer, Fatima Nyoengoendai, een week na haar huwelijk benaderd was door een tovenares, die haar vroeg een van haar familieleden beschikbaar te stellen voor een offerplechtigheid. De vrouw antwoordde, dat zij nog liever zelf zou sterven. Hierop werd zij tijdens een nachtelijke plechtigheid voor de ogen van de tovenaressen omgebracht. Volgens de getuigen was zij als behekst en ver zette zij zich niet tegen haar moordena ressen. Onlangs zijn in Mwanza bij het Victo- riameer vier Afrikanen ter dood veroor deeld wegens het organiseren van een heksenjacht. De vier verdachten een vrouw van hekserij, tengevolge waarvan een familielid van hen gestorven zou zijn. Aan het hoofd van een woedende menigte van vierhonderd mensen sleepten zij haar uit haar hut, scheurden de kleren van het lichaam en wierpen haar in een ri vier. Tenslotte sloegen zij haar dood met knuppels. Familieleden van de vrouw die haar probeerden te beschermen wer den eveneens met stokken mishandeld. (Advertenties) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi Vermoed wordt dat de twee Amerika nen op het ogenblik in de stad Bautzen, dichtbij de Tsjechische grens, worden vastgehouden, omdat westelijke gealli eerde soldaten die in communistische handen zijn gevallen, naar deze stad wor den overgebracht. Het Amerikaanse legerhoofdkwartier in Heidelberg heeft na geruime tijd, ge durende welke men een slag om de arm hield, toegegeven dat de twee militairen vermist worden. Er werd een onderzoek ingesteld aan' het eind waarvan werd ge zegd dat de twee „in paniek" moeten hebben gehandeld. De stichting „De Zonnebloem" en de KRO zullen in de periode van 12 mei tot 1 juni gezamenlijk een nationale actie voeren onder het motto: „Harten Vijf'. Het doel van de actie is: een groot aan tal bedlegerige, chronische zieken in de gelegenheid te stellen een vakantie van acht dagen door te brengen in vele in de zomermaanden daarvoor gratis be schikbaar gestelde inrichtingen en tehui zen. Officiële gegevens hebben aangetoond, dat jaarlijks ongeveer 5,5 miljoen Ne derlanders met vakantie gaan. De stich ting „De Zonnebloem" gaat nu op een half miljoen vakantiegangers een beroep doen om, van het bedrag dat ze voor hun vakantie hebben uitgetrokken, vijf gul den voor deze actie af te staan. Op zondag 19 mei zal bij alle katho lieke kerken een propagandakrant wor den uitgereikt. Het in deze krant opge nomen „Geheim" wordt zondag 26 mei in het KRO-radioprogramma om acht uur en in het KRO-televisieprogramma om half negen voor de luisteraars en kijkers ontsluierd. De totale opbrengst van de actie wordt in een slot-radio-uitzending op zaterdag 1 juni 's avonds om tien uur bekendgemaakt. Een 30-jarige vrouw en drie mannen in Beieren lijden aan tyfus. Van de vrouw is de infectiebron niet bekend. Er zou echter geen verband met Zermatt be staan. Twee broers zijn ziek geworden door het gebruik van water uit een be smette put. Zij wonen in Meursbach bij Bamberg. De derde mannelijke patiënt is afkomstig uit het naburige dorp Pfarr- weisach. Omstreeks half twaalf gistermorgen zijn twee straaljagers van de vliegbasis Twente met elkaar in botsing gekomen en naar beneden gestort. De toestellen zijn naar beneden gekomen in de buurt schap Langeveen (gemeente Tubbergen). De toestellen, blijken twee F-86-K Sa- bres te zijn, die op oefenvlucht waren. Hoe de botsing zich heeft voorgedaan is niet bekend. «TDe* beide Ploten, de 39-jarige kapitein W. A. Jansen uit Rotterdam en de 29- jarige eerste luitenant J. Feenstra uit Amsterdam, hebben zich met hun schiet stoel in veiligheid gebracht. Beiden hebben ongedeerd de grond bereikt. nu 'n Aristona kopen voor dit èn de komende voetbalfeesten: Finale Europa Cup èn Cup FinalI 4

de Stem | 1963 | | pagina 1