Senaat zal wel fiat geven, echter zonder geestdrift Senaat aanvaardt Duitse legering Kroonprinses kan zich thuis voelen in eigen woning NEDERLANDS-DUITS VERDRAG IN EERSTE KAMER Constructieve fase'' in overleg omtrent Laos? Dinsdag as. eindoordeel Wereldkampioen Brazilië door Oranje verslagen: 1-0 LICHTGEWICHT-C0STUUMS met^bSPORTPANTALON Yv.-uitzending Benfica- Feijenoord gaat door DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe „Linie ten doop gehouden Enkele KYP-ers tegen AMERIKANEN BEKLIMMEN MOUNT EVERST 725 miljoen Voorschotregeling Voor opleiding naar Budel Dorp in Alaska door brand verwoest Drie jaar voor doodslag- poging op ex-vriendin E5ISTISCH china h<*ft «9 Somber en vrij koud Mobilisatie oefening Ondas I begonnen Onrust in Somalia Blauwe slaapkamer In de bijgebouwen Harriman terug in Washington BREDA Eindstraat - hoek Houtmarkt 103e JAARGANGNo. 24273 Uitgave: N. V. IJltg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. tt M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. U 3. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 18 Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG MEI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwse EilandenT^ES. Klokstraat 1 - telefoon «252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 'telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 55 (Van onze verslaggever) In een gezelschap van vakgenoten hebben de nieuwe meesters van het weekblad ,.De Linie" hun herboren geesteskind ten doop gehouden. Het ge beurde in Amsterdam en kraamheer was de nieuwe hoofdredacteur, Gerard van den Boomen, maar men zag tot zijn genoegen ook weer de vertrouwde ge zichten van de vroegere redactionele leiding, de paters Maas en Arts (beiden sjdie in de wedergeboorte van De Linie een belangrijk aandeel hebben ge had en hun krachten aan het hun zo dierbare blad blijven wijden. De nieuwe Linie komt voortaan op klein formaat uit, wat het blad hand zamer maakt. De aard van de bijdragen is ook enigszins veranderd. Beknopter, frisser van opmaak dan vroeger en veel rijker gevarieerd. Het eerste nummer van de nieuwe Linie bevat twee pagina's sport en beschouwingen van lichtere aard. al blijft de *oon sonoor en de uit werking gedegen. Aan de hand van één nummer kan men een weekblad natuur lijk niet beoordelen. Pas over enkele maanden kan men zeggen of de nieuwe Linie zijn nieuwe vorm ook werkelijk gevonden heeft en „aanslaat". De eer steling houdt echter positieve beloften voor de toekomst in. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlands-Duits verdrag en naar het zich laat aanzien zal dit verdrag ook in de senaat met een royale meer derheid worden aanvaard. Uit de redevoeringen van de verschillende senatoren bleek evenwel, dat behalve de communisten wellicht ook nog enkele K.V.P.'ers tegen zullen stemmen. Senator Matser (K.V.P.) verklaarde namelijk dat het voor hem en enkele anderen van zijn fractie „voorlopig bijzonder moeilijk, zo niet on- overkomelijk was, voor te stemmen". Twee leden van de Amerikaanse expedtitie, die bezig is met een be klimming van de Mount Everest, hebben woensdag j.l. de top van deze berg be reikt. Dit is medegedeeld in een radio bericht, dat donderdag op het basis kamp in de Nepalese hoofdstad Kat' mandoe is ontvangen. De top werd woensdag te een uur 'g middags plaatselijke tijd bereikt. De Amerikanen hielden op 360 meter beneden de top drie groepen gereed, die de aanval op de top zouden wagen. Een van deze ploegen heeft dus haar doel bereikt. P.v.d.A.-fractieleider prof. Samkalden zei. dat zijn fractie haar eindoordeel wil opschorten tot na het antwoord van de regering, volgende week dinsdag. Prof. Samkalden liet gisteren duidelijk blijken, dat dit eindoordeel belangrijk zal worden beïnvloed door de mening van de regering over nieuwe suggesties van de P.v.d.A. terzake de schadevergoedingsre geling voor nazi-slachtoffers. Zoals ge meld, wil de regering uit het totaalbe drag van 280 miljoen Duitse marken dat Nederland krachtens het verdrag ont vangt. 125 miljoen marken beschikbaar stellen voor verdeling onder deze nazi slachtoffers. De overige 155 miljoen mar ken dienen voor overige vorderingen en aanspraken als uitkering voor schade aan de Nederlandse gemeenschap in zijn ge heel. Als zodanig echter komt het totale bedrag van 280 miljoen ter beschikking van de middelen van de staat. Prof. Samkalden meende nu, dat het in regering: vrijstaat om uit de 280 mil joen méér dan 125 miljoen uit te trekken voor de nazi-slachtoffers. Hij wilde hier ten sterkste op aandrin gen, mede omdat naar zijn oordeel de Bondsrepubliek heeft uitgesproken de verdeling van de 280 miljoen geheel aan Nederland over te laten. Verdragstech- nisch en volkenrechtelijk gezien bestaat er geen bezwaar tegen een verhoging van de 125 miljoen uit het totaal van 280 mil joen, zo meende prof. Samkalden. Het eindoordeel van de heer Matser en enkele andere K.V.P.'ers zal in be langrijke mate afhangen van de vraag, of een eventuele verwerping van het ver drag betekent, dat de voorschotregeling voor uitkeringen aan de nazi-slachtoffers niet kan worden toegepast. De heer Matser vroeg concreet of deze voorschotregeling ook onafhankelijk van de verkregen 125 miljoen marken kan worden uitgevoerd. In dit geval - zo luidt de gedachte die hier achter schuilgaat zouden nieuwe onderhandelingen met de Bondsrepubliek kunnen worden aan geknoopt zonder dat de nazi-slacht offers langer op hun uitkering hoe ven te wachten. Het laat zich echter, zoals gezegd, reeds aanzien dat los van dit alles het verdrag toch wel een meerderheid in de senaat zal verwerven. Natuurlijk had de senaat op verschillende andere onderdelen van het verdrag zoals de Eems-Dollard- kwestie. de Rijnvaartprotocollen de nodige kritiek. „Enthousiasme over het verdrag bestaat bij niemand", zei pater De Beaufort, „maar dit verdrag heeft maar een beperkte strekking en brengt toch een oplossing voor een aantal bila terale problemen". Pater De Beaufort wees er voorts op, dat aanvaarding van het verdrag toch ook van het grootste belang is voor de samenwerking met West-Duitsland in multilateraal Europees verband. Tot een zelfde conclusie kwamen de heren Algra (A.R.) en Van Hulst (C.H. U.). De liberale senator Van Riel was de enige die van oordeel was dat hei verdrag toch zo gek nog niet is. „Er moet ook van Nederlandse zijde wel bikkelhard onderhandeld zijn, omdat sommige punten toch ook voor West- Duitsland minder gunstig geregeld zijn", zo meende de heer Van Riel. Ook minister Luns (Buitenlandse Za ken) zei in een inleidend woord op de volledige beantwoording van dinsdag a.s., dat de geschilpunten tussen beide landen op over het algemeen aanvaardbare wijze in het verdrag zijn beslecht. Hij was het niet eens met hen die menen dat de uit keringen aan de nazi-slachtoffers apart met de Bondsrepubliek hadden moeten worden behandeld. „Wij wilden die uit keringen juist nu eindelijk eens binnen halen", zo zei minister Luns. Cordova, een vissersdorp ruim 145 km ten oosten van Anchorage, in Alaska, is door een brand bijna geheel verwoest, doordat de brandweer het vuur niet meer in bedwang heeft kunnen houden. I Zeventig procent van het handels district van het 1.100 zielen tellend dorpje is een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak van de brand was een ontploffing in een woonhuis. De materiële schade wordt geraamd op ruim 2 miljoen dollar. Ruim dertien gebouwen werden door het vuur ver woest. Er zijn geen doden te betreuren. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek wegens poging tot doodslag op zijn ex- vriendin, de 37-jarige directie secretaresse mejuffrouw B. Th. van Z. uit de hoofdstad, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren geëist tegen de gedetineerde 41-jarige machinebankwerker J H. De verdachte, die ter beschikking van de regering is gesteld (tot september 1964), was uit het psychopatenasiel te Avereest ontsnapt, waar hij indertijd mejuffrouw Van Z., die toen verpleeg ster was, had leren kennen. De in Malang geboren H. is twee keer in zijn geboorteland en vier keer in Nederland veroordeeld. IN LISSABON zijn gisteren twaalf per sonen aangehouden in verband met een rel op 1 mei waarbij een man werd ge dood en een andere gewond. DE RECHTBANK in Amsterdam heeft de 28-jarige zeeman E. S. uit Amster dam, wegens diefstal van een portefeuille met f 400 van een 55-jarige ongehuwde kleermaker aan de Overtoom, die kort te voren waarschijnlijk zelfmoord had ge pleegd, veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek. De officier van justitie had de maximum gevangenis straf van vier jaar met aftrek geëist. VIJF OOSTDUITSE goochelaars hebben geweigerd naar huis terug te keren na een optreden in Wenen. DE RECHTBANK in Den Haag veroor deelde gisteren de 51-jarige C. van der R. met zijn drie zoons, ieder tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie I maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, wegens mishandeling en ver- I zet tegen de politie. DE INDIASE politie heeft verklaard, dat een communistisch Oosteuropees consu- ew Delhi ervan verdacht wordt i ?nnnnneii S?'a" horl°Ses) ter waarde van smokkeid "aar India te hebben ge" Eelaten 7Hr personeel van India vrij- dp Chinoi? ,waren verleden najaar bij vaneen &.m uSIe van N°°rd-India ge' Nieuw-China S het Persliureau 2 Verwachting van het K.NMI tot l 2?'™; gisterenavond j I Gjj veel bewolking met voorname- 5 1 l'll" de zuidelijke "elft van het ?"d l'!'lelijk regen. Zwakke tot ma- j Vr§ koud zuidwest en zuid. I opni4a2a4g:uu°rn °nder 2006 UUr' Maa" der'fdo uur! °P 5'°? uur' Maan on- (Van onze parlementaire redactie) I)e Eerste Kamer heelt gisteren met 49 stemmen voor en 2 com munistische stemmen tegen de overeenkomst tot legering in Ne derland (Budel) van Duitse oplei dingstroepen maximaal 3000 man goedgekeurd. De Duitse re kruten zullen hier op of kort na 16 mei arriveren. De Eerste Kamer bleek de commu nisten uitgezonderd te kunnen inzien dat in NAVO-verband, tegenover het voordeel van een betere legering en oefeningsmogelijkheden van Nederland se parate troepen in Duitsland (kamp Seedorf), geaccepteerd diende te worden," dat Duitse rekruten een driemaandelijk se opleiding in Nederland zouden kun nen ontvangen. Op deze tweezijdigheid en op het feit dat een en ander geschiedt (Van onze sportredacteur) In een voetbalgevecht, dat van de eerste tot de laatste minuut boeide, heeft het Nederlands elftal de Braziliaanse sterrenformatie geklopt! Ver diend. Een minuut voor het einde buitte de rappe invaller Petersen een fout in de Braziliaanse verde diging uit en schoot Oranje naar 1—0. Dat was het sein voor dolle, en uitgelaten tonelen in, rond en op het veld, waar de politie de enthousiaste menigte tot bedaren moest brengen. Het was alsof de klok tientallen jaren teruggezet werd tot de „goede, oude oranje-voetbaltijd". Het publiek was, terecht, buiten zichzelf van vreugde. Nederland bleek een te individualistisch spelend Brazilië aan te kunnen, maar zag dit overwicht pas in de allerlaatste minuut bekroond. Brazilië faalde. Het bleek niet in topvorm. Tot grote woede van de aanwezigen ook niet galant. Na een half uur spelen, verdween 's wereld beste voetballer Pele van het veld, hij vond het welletjes. Voor een verslag van deze interland verwijzen wij naar de sportpagina. PELE niet leuk in NAVO-verband. werd gisteren door staatssecretaris Calmeijer (Defensie) nog eens uitdrukkelijk gewezen. Dit nam inmiddels niet weg, dat de socialist Van der Stoel toch meende dat de „overhaaste behandeling van de over eenkomst in de senaat in de week van de 4e mei toch een psychologische fout van de eerste orde was, die voorkomen had kunnen en moeten worden". Staats secretaris Calmeijer was het met die zienswijze niet eens en zei, dat de snelle wijze van behandeling juist in het be lang van de Nederlandse legering in Duitsland is. De heer Van der Stoel vroeg de staatssecretaris voorts nog, er bij de Duitse commandanten op aan te dringen, dat de Duitse rekruten hier „terughoudend, correct en bescheiden" zullen optreden. Staatssecretaris Cal meijer ging op deze raadgeving niet verder in, nadat de heer Van Riel (V.V.D.) de socialistische senator reeds voorgehouden had ,,dat. morele lesjes eerder tot verwijdering dan tot verbete ring leiden". De heer Calmeijer verklaarde ten slot te nog desgevraagd, dat de Duitse depottroepen in Budel nimmer zullen kunnen worden ingezet voor onderdruk king van „eventuele binnenlandse on lusten". Gistermorgen om 7 uur is via de radio nieuwsdienst de „mobilisatie" begonnen voor de oefening Ondas I, waarvoor het C-eskadron van het lie tankbataljon is opgeroepen. Hieronder vallen plm. 100 man, van wie er drie niet op konden komen. Gistermiddag om drie uur was ruim de helft van het personeel van het C- eskadron op de mobilisatie-opkomst plaats gearriveerd. In het mobilisatie complex heerste op dat moment een koortsachtige bedrijvigheid. Centurion- tanks werden de loodsen uitgereden en wachtmeesters controleerden aan de hand van materiaallijsten of hun „spullen" compleet waren. Zodra het eskadron compleet is en het materiaal zal zijn uitgereikt, gaat men op weg De centuriontanks, die uitge rust zijn met rubbertracks, rijden dan over de weg naar de Oirschotse heide. Het eskadron zal zich daar invoegen in het elfde tankbataljon om onmiddellijk daarna een aanval in te zetten tegen „de vijand", bestaande uit een compag nie van het zestiende pantserinfanterie- bataljon. dat uitgerust is met AMX- personeélsvoertuigen. Op de foto: Zo haastig waren de mannen om hun snelheid te bewij zendat zij nog op de tanks hun dikke uniformen verwisselden voor de dunnere tankoveralls. De prinses in haar werkkamer met haar secretaresse. De besprekingen die gisterenavond te Madrid hebben plaatsgehad tussen ver tegenwoordigers van de Portugese, de Spaanse en de Nederlandse televisie in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Nederlandse P.T.T. en de N.V. Philips hebben een bevredigend resul taat gehad. Het blijkt technisch mogelijk oni nog voor aanstaande woensdag een beeldverbinding tussen Lissabon en Ne derland tot stand te brengen voor een rechtstreekse uitzending van de voetbal wedstrijd Benfica-Feüenoord. In Hargeisa, een stad in Noord-Soma lia, waar eind 1961 een mislukt legerop- roer uitbrak, is woensdag opnieuw ge schoten. De autoriteiten riepen de nood toestand uit. Rebellerende politiemannen zouden om vier uur in de middag het vuur geopend hebben op legereenheden. Veel burgers verlieten de stad. Een 35-tal Britten en Amerikanen zochten hun toevlucht in een clubgebouw. Parachutisten bewaken nu het vliegveld en patrouilleren in de stad. De berichten wekken de indruk dat de rebellen uit zijn op afscheiding van het noordelijk deel van Somalia. Deze repu bliek is samengesteld uit het voormalige Italiaanse Somaliland, waar de huidige hoofdstad Mogadiscio in ligt, en het voor malige Britse Somaliland, waarin Har geisa ligt. (Van onze verslaggever) Temidden van de liefelijkheid van de Vuurse bossen rijst een torenachtig kasteeltje op, dat de naam Drakestein draagt. Het is het eigen tehuis van prinses Bea trix. Het is een zeventiende eeuws bouwsel, dat grondig werd ge restaureerd. In dit huis vindt de kroonprinses rust en tevens een vriendelijke werkgelegenheid. Prinses Beatrix bekostigde zelf de aankoop, de verbouwing en de inrich ting. Ook het honorarium van archi tect D. Verheus uit Den Haag werd door de prinses voldaan. De overheid heeft hieraan geen aandeel gehad. Evenmin werden subsidies verleend. Het fraaie gebouw werd op haar aan wijzingen verbouwd en zelf deed zij de aankopen voor de inrichting. Gisterenmiddag werden vertegenwoor digers van de pers in de gelegenheid gesteld de vorstelijke woning te be zichtigen. De inrichting van de vorstelijke wo ning is verrassend goed gekozen. Pastel tinten in behang en bekleding strelen het oog, terwij] geschenken van bui tenlandse hoven en regeringen op artis tieke wijze een plaats werd gegeven. Een grote hal vormt de entree van het_ kasteel. De muren werden wit ge pleisterd en kregen verdiepte panelen. Bovendien werd een zeventiende-eeuw se schouw aangebracht. De sjah van Perzië schonk de prin ses bij haar bezoek aan zijn land een tapijt, dat nu een plaats heeft gevon den in de „rode salon", rechts van de Premier Soevanna Phoema van Laos, zijn halfbroer prins Soepha- noevong, vice-premier en hoofd van de communistische Pathet Lao partij en leden van de internatio nale controlecommissie zijn giste ren in de Vlakte der Kruiken bij een geweest in een poging de vre de in het kleine Laos weer tot stand te brengen. Soevanna verklaarde na de con ferentie dat de kritieke situatie „een constructieve fase binnen treedt" doch de Laotiaanse pre mier ging er niet verder op in. Tegen zaterdag zal een nieuwe bijeen komst worden gehouden. Rusland en Engeland waren voorzitter van de internationale conferentie van Genève, waar het probleem Laos 10 maanden geleden werd besproken. Aangenomen wordt dat Soevanna en Soephanoevong hebben gesproken over een „gemengde commissie" van de ver schillende leden van de coalitieregering eenvoudige lambrizering bespannen met roze-rode taft en ook gordijnen hebben deze kleur. De prinses heeft aan haar werkkamer bijzonder veel zorg besteed. Zij wist de nuchtere zakelijkheid te weren door een warme aankleding en een huiselijke ge zelligheid. Weliswaar trekt een hele wand met V9orname boeken, pockets, encyclope dieën en in antiek leer gebonden kunst werken onweerstaanbaar de aandacht, maar anderzijds vindt men op hetzelf de grote bureau foto's van de konink lijke familie, terwijl enige vaasjes bloe men de hand van een vrouw verraden. Wanneer men de blikken door dit ge zellige vertrek laat dwalen, ontdekt men foto's van koning Boudewijn en koningin Fabiola, van enige vriendinnen en van „My fair lady", Margriet de Groot. De herinneringen aan de jongste reis naar het land van de rijzende zon zijn schier tastbaar. Japanse poppetjes, een foto van de Japanse kroonprins en zijn echtgenote en vooral in de boekenrek ken „De geschiedenis van Japan", een naslagwerk over dit ongemeen boeiende land. Op de eerste verdieping zijn de zit kamer en de slaapkamer van de prin ses gelegen. De eikehouten trap die naar deze verdieping leidt is belegd met een roze tapijt. De kamer doet weldadig rustig aan, hetgeen mede werd bereikt door het goudkleurige Japanse glaspa pier, dat de wanden siert. De wanden vormen een volkomen combinatie met het diepbruine tapijt op de vloer. Een van de wanden biedt plaats aan een schilderij, dat een geschenk is van de ouders van de prinses. Aan een andere wand ziet men enige iconen. „La vraie charité ouvre les bras et hal. De wanden zijn hier boven een ferme les yeux", (werkelijke liefdadig heid opent de armen en sluit de ogen), staat te lezen op een kaart, die op een bureautje in de zitkamer ligt. Het is alsof „prinses glimlach" de woorden zegt. Zij resoneren in de vrien delijkheid en de openhartigheid van de ze zo sterk persoonlijke ruimte. In de slaapkamer van de prinses is blauw de hoofdkleur. De wanden zijn beplakt met zacht blauw Japans zij den behang. De vloer wordt gedekt door een blauw tapijt. De aangrenzende bad kamer is met Italiaanse witte tegels bezet. Enige afwisseling werd verkre gen door met bloemen en vlinders ver sierde exemplaren. Straks zullen de deuren voor vele gasten openstaan. Vijf logeerkamers werden ingericht. Een is gelegen op de eerste etage en vier op de gerestaureer de zolderverdieping. De oorspronkelijke kapconstructie bleef bewaard. Zelfs op de logeerkamers is deze constructie in het zicht gebleven. Alle logeerkamers grenzen aan badkamers. In het bijgebouw rechts van het kas teel zal de marechaussee en een re chercheur worden gehuisvest. Boven dien worden in dit gebouw de kamers van de secretaresse en een personeels kantoor geprojecteerd. Ook denkt men aan een flat voor het personeel en een atelier voor de prinses. Het linkerbij ge^ bouw wordt bestemd voor twee dienst woningen, een ontvangstruimte, garages en enkele voorkamertjes. Nadere bijzonderheden en foto's pu bliceren wij ook op pag. 7. (Advertenties) om tot een staakt-het-vuren te komen in de Vlakte. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, zei dat het niet duidelijk was waartoe een „gemengde commissie", zoals voorgesteld door de Pathet Lao, zou moeten dienen. Maar zou zij bedoeld zijn om de internationale commissie naar de achtergrond te dringen, dan kan hier gesproken worden van een schending van de Geneefse overeenkomst van 1962, aldus White. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Averell Harriman. is te Washington teruggekeerd van een be zoek aan Moskou. Hij heeft verklaard dat de communistische partij in de Sovjet- Unie haar buitenlandse politiek rigoureus aan het herzien is. Volgens Harriman zijn de Russische communisten „tamelijk verontrust over de houding van de communisten van Pe king". tl Exclusief voor Hollenkamp. Een blauw of brons kleurig zomercostuum met een extra,bijpassende grijze of beige sportpantalon. U koopt dus een lichtgewicht-costuum en vormt met de bijpassen de zomerpantalon een sportcombinatie. Colbert met 2 pantalons: 188.- Uiterst praktisch en gemakkelijk voor Uw week-end en vakantie.

de Stem | 1963 | | pagina 1