DRAKESTEIN nu prinsesse-woning ILFORD Telegram van ministerie kwam niet aan Installatie raad in Kota Baroe Op hoogste niveau wordt naar oplossing gezocht films en camera's Goedhart terug in land ons Rudy Carrell behoeft niet op te treden in Amstelveen Malvestiti treedt af Actie tegen vastgestelde prijzen van merkartikelen Doodvonnissen in Amerika Waarom de Zuidmolukkers (nog) niet vertrokken in levensechte kleuren... 0 Vrouw op straat aangevallen Artiest is Gafetariahouder neergeschoten afgeknapt 'De Westduitse metaalstaking Leerlingensehaal L. O. en Ulo verlaagd 4 mannen tegelijk AUTOMATISERING NU 00K IN DE KEUKEN MET NESTOR MARTIN MIAMI GRAND LUXE 5 VLAMS GASFORNUIS WETHOUDER Amsterdamse GGD treft geen blaam BEURS VAN AMSTERDAM Vaste stemming voor Unilever DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 MEI 1963 (Advertentie) ILFORD Sportsman prontor250 De ongeëvenaarde kleinbeeldcamera met „alles in één" sneltransport, 2,8 lens en grote goudgecoate lijnkaderzoeker. ILFORD's grootste sy,cces f.79.50 Na een dienstpcriode van zeven maanden is gisteren de heer L. J. Goedhart, Nederlands vertegen woordiger bij het tijdelijk V.N.-be stuur op West-Irian (UNTEA) op Schiphol teruggekeerd. Hij was op 1 mei, de dag van de overdracht aan Indonesië, 's middags omstreeks 2 uur, vrijwel terstond na het strijken van de V.N.-vlag samen met dr Djalal Abdoh, hoofd van het IJNTEA-bestuur, uit het in Kota Baroe herdoopte Hollandia vertrokken en kwam als laatste officiële Nederlander terug naar Schiphol in het laatste vliegtuig van de K.L.M. uit Biak. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond met betrekking tot de terugkeer uit Sorong van 28 Zuid molukkers meegedeeld „De heer Goedhart heeft aan de regering gerapporteerd, dat het hem op maandag 29 april gezonden telegram door hem nimmer is ontvangen. Het telegram werd op die dag in de vroege middag (laat in de avond, Nieuw- Guinea-tijd) verzonden. De P.T.T. ont ving terstond ontvangstbevestiging. Het is echter nimmer aan de geadresseerde afgeleverd". De mededeling van het ministerie wordt dan aldus vervolgd Pogingen van K.L.M.-zijde om de ge boekte passagiers tijdig uit Sorong naar Biak te vervoeren, zijn mislukt, wegens het uitvallen van het lijntoestel op 30 april op die route, en omdat het niet mogelijk bleek een vliegtuig te charte ren. Het gisteren aan de pers verstrekt bericht omtrent de uit New-York ont vangen mededeling, dat de heer Goed- hart had verklaard, reeds al het nodige i regelen. Toen het lijnvliegtuig tussen voor het vertrek der Ambonezen te i Sorong en Biak kwam te vervallen, heeft hebben verricht, berust op een misver-1 hij contact willen opnemen met de heer stand en heeft. naar thans blijkt, be- Goedhart in Hollandia. Deze zou even trekking gehad,'op het vertrek van drie van de eisers in het geding, die tevoren reeds toestemming hadden gekregen naar Nederland te komen. Van deze drie is. voor zover bekend, slechts één bereid nog geen 40 ct per dia. Gratis in dia-raampje gemonteerd. Toonaangevend in kleur en zwart-wit ILFORD... natuurlijk De voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.K.S.G., de Italiaan Malvestiti. heelt gisteren tijdens de vergadering van de ministerraad van de E.G.K.S. aangekon digd spoedig te zullen aftreden, zonder opgave van redenen. Zijn mededeling heeft enige verbazing gewekt, daar Malvestiti tijdens de jongste Italiaanse parlementsverkiezingen, waar in hij kandidaat was voor de christen democratische partij, niet gekozen is. Oor spronkelijk had Malvestiti verklaard al leen te zullen aftreden, als hij gekozen zou worden. Volgens het E.G.K.S.-verdrag moeten de leden van de Hoge Autoriteit hun ont slagaanvrage tot hun regering richten en in hun ambt blijven totdat in hun ver vanging is voorzien. Tn Knta Rarnp is oktpwn rip .18 Guinearaad zei Soebandrio. dat het in rvota tsaroe is gisteren ae nieuwe bestuur niet aileen de fysieke Door een organisatie van zogenaamde supermarkten in Nederland wordt ge tracht vastgestelde prijzen voor merkar tikelen te doorbreken. Zij stelt zich op het standpunt dat de prijzen van merk artikelen soms zo hoog zijn. dat ook za ken met geringe omzetsnelheid en hoge bedrijfskosten tot een redelijke winst kunnen komen. De exploitant van een su permarkt te Almelo verkocht een artikel van de N.V. biscuitfabriek Parein te Ant- twintig Procent beneden de vast- Pu^fiS0! PinjS' als g.eYol8 waarvan de bis- hanoïm^en Giviele vordering aan- rinn? Lrf. Parein is van mening, dat door verkoop onder de vastgestelde prijs en rie té** Ntderland bij het publiek en w handcl wordt geschaad en voidcide tot onrechtvaardig verkla ring van deze handelwijze een schade vergoeding van t 1000,-. De Almelofe w»n overweeg, dat tussen partijen fn dat h»t contractuele band bestaat en dat het verkoopsysteem van eisers met vTri rt g-berust op kettingbedingen. Ei- werd door eisers met gesteld, dat gedaag- £nna°0r een dergelijk kettingbeding gl- I den uhve0S' Z°naï tr-van d'ende te wor- riaacMo g at hlJ het niet »'as- Ge- v?U te ^as d'entengevolge in principe de nmrfnsf tegen welke Pr«zen hij Van een Van eiseres wilde verkopen, f rechtS, d01? ^daagde gepleegde on- rechfhan!. 1, e els met gebleken. De ook heen de biscuitfabriek dan oordeelH ;v°r,derm8 ontzegd en haar ver oordeeld in de proceskosten. Hit 'wfprn^ bbbekende man aangevallen, henr iks °P dc «rond en kneep Ilrh onht dicht. De vrouw verweerde zich echter krachtig en de man nam hnar'n f vIucht' Later miste de vrouw haar portemonnee met zes gulden Van vonrt "aangename avontuur hield zij bo vendien een pijnlijke keel over Prinses Beatrix heeft haar eigen home; gisterenmiddag is de Ne derlandse pers in de gelegenheid gesteld het kasteel Drakestein te Lage Vuurse te bezichtigen. Bo venstaande foto's geven een idee van de inrichting van het rustieke huis, dat idyllisch in een park ge legen is. Op de bovenste foto ziet men de kroonprinses gezellig thee in schenken voor twee gasten: mejuf frouw M. Wijnen, haar particulier secretaresse (I.) en freule C. Roëll, particulier secretaresse van H.M. de Koningin. Daaronder een foto van het front van Drakestein. Op de foto ernaast steekt de prinses het vuur aan van de open haard in de hal. De vierde foto laat eveneens een deel van de hal zien, nu een de tail van de schouw: een madonna met kind, geflankeerd door twee engelenfiguren, die een kandelaar torsen. leden tellende provinciale raad van West-Irian geïnstalleerd door de Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio. Deze installeerde ook gouverneur E. J. Bonay die eergisteren als eerste gouverneur van de Indonesische provin cie West-Irian was beëdigd en bij die gelegenheid in zijn eerste rede meteen maar verklaarde, dat de „Nederlandse kolonisten West-Irian achterlijk hadden gehouden". In zijn toespraak tot de provinciale raad die in de plaats komt van de door Nederland ingestelde Nieuw- De 43-jarige cafetariahouder W. K. uit Utrecht is gisterenmiddag omstreeks een uur in een cafetaria van een vroeger personeelslid van hem. de 35-jarige Van der H., neergeschoten. Het slachtoffer werd in zorgwekken de toestand naar het academisch zie kenhuis vervoerd. De heer K. had een woordenwisseling met Van der H. over de concurrentie die deze hem zou aandoen. Plotseling trok Van der H. een negen-millimeter- pistool en schoot zijn vroegere werkge ver daarmee in de onderbuik. K. wist zijn enige huizen verder gelegen woning nog binnen te strompelen, maar zeeg toen in elkaar. Hij werd door de G.G D. naar het academisch ziekenhuis ver voerd. De politie, die spoedig ter plaat se was, wist Van der H. te arresteren toen deze omsloten werd door een me nigte publiek. Hij is ingesloten en zal vandaag voor de officier van justitie worden geleid. Rudy Carrell kon gistermiddag rustig met vakantie naar Italië vertrekken. HU behoeft maandag a.s. niet op te tre den in een variétéprogramma in Am stelveen ter gelegenheid van de bevrjj- dingsviering. De t.v.-artiest was daartoe eind vorig jaar gecontracteerd, maar op 24 april j.l. liet hU weten, dat hij niet kon komen, omdat hij zUn werk zaamheden op 1 mei op doktersadvies moest staken. De vereniging voelde zich hierdoor be nadeeld en spande een kort geding aan tegen de showman. Dit diende gister middag voor de president van de recht bank in Amsterdam, mr. U.W.H. Sthee- man, die meteen uitspraak deed Hij wees de vordering van de vereniging nakoming van de overeenkomst en dus optreden op 6 mei, op verbeurte van een dwangsom van f 10.000,. af op grond van de verklaring van mr. G. Rood, de raadsman van Rudy Carrell, die zei, dat de huisarts van zijn cliënt deze heeft opgedragen na 1 mei geen voorstellingen meer te geven, omdat hij volkomen is afgeknapt. De mogelijkheid van een schadevergoeding liet mr. Sthee- man in het midden, omdat hij meende, dat over de gezondheidstoestand van Carrell onvoldoende vaststaat om een be vel door een dwangsorri te versterken. Als men meent, dat Carrell onrechtma tig van de overeenkomst is afgeweken, moet men via een andere weg een scha devergoeding zien te bewerkstelligen zo suggereerde mr. Stheeman. De raadsman van de Amstelveense vereniging, mr. G.A.J. Dolk. ontkende, dat Carrell ziek is. Een bewijs daarvan zag hij in het succesvolle optreden van Carrell woensdagavond voor de televisie. Hij is misschien erg moe, maar dat is geen beletsel om zijn verplichtingen na te komen. De hoge dwangsom achtte hij gerechtvaardigd, omdat hij de indruk had gekregen, dat Carrell toch naar Italic vertrekt en liever een boete be taalt. Als hij niet in staat is op te tre den en als er inderdaad een medisch verbod is, dan moet Carrell dat bewij zen, zo meende mr. Dolk. Carrells raadsman meende, dat het onmogelijk is via een kort geding een zieke man tot een prestatie te dwingen, waartoe hij niet in staat is. Mr. Rood beloofde, dat zijn cliënt, zodra hij weer in staat is, bereid is zijn verplichtingen jegens de vereniging na te komen. gevonden om het gebied te verlaten. Deze is scheep gegaan op het laatste K.P.M.-schip dat Sorong op 26 april aan deed. De regering zegt inmiddels haar pogingen voort om betrokkenen als nog in de gelegenheid te stellen Irian Bara't te verlaten". Tot zover deze mededeling van Den Haag. De woordvoerder van het betreffende ministerie zei in antwoord op vragen dat er op het telegraafkantoor in Hollandia op die dag geen Nederlanders meer werkten. Het A.N.P. heeft uit welingelichte kring vernomen dat de K.L.M. aan haar vertegenwoordiger in Biak opdracht had gegeven, het vervoer van de Zuid molukkers van Sorong naar iak te tueel maatregelen hebben kunnen nemen een vliegtuig te charteren. Ook de ver tegenwoordiger van de K.L.M. heeft echter geen contact meer kunnen krijgen met de heer Goedhart. In West-Duitsland worden op het ogenblik op het hoogste niveau pogingen ondernomen om een op lossing te vinden voor de stakin gen in de metaalindustrie, die zich van Baden-Wuerttemberg uit over het gehele land dreigen uit te brei den. President Luebke heeft gisteren be stuurders van directies en vakbonden bij zich ontboden en de minister van eco nomische zaken, Ludwig Erhard, heeft de twee partijen uitgenodigd voor een ge sprek op aanstaande maandag. Zij meng den zich in het conflict, nadat een be middelingspoging van premier Kurt- Georg Kiesinger van de deelstaat Baden- Wucrttemberg gefaald had. De vakbonden wilden Kiesingers bemiddeling wel aan vaarden, maar de directies wensten, naar verluidt, onmiddellijk bemiddeling op landelijk niveau. De twee partijen, de half miljoen me taalarbeiders van Baden-Wuerttemberg, die begonnen met verspreide stakingen ter ondersteuning van hun eis van een loonsverhoging, en de directies, die na de verspreide stakingen overgingen tot sluiting der bedrijven, staan op het ogen blik schijnbaar ongenaakbaar tegenover elkaar. De twee miljoen Westduitse metaalar beiders zijn van mening, dat hun loons verhogingen geen gelijke tred hebben ge houden met de winsten in deze be drijfstak. In regeringskringen is men ech ter niet ongevoelig voor het argument der directies, dat een hoge loonronde een nadelige uitwerking zou hebben op de Weslduitse positie op de wereldmarkt. Enkele Westduitse autofabrikanten heb ben minister Erhard gisteren op de jaar beurs van Hannover gezegd, dat zij be stellingen verliezen aan de Britse en Franse concurrentie, omdat zij in verband met de stakingen geen vaste levertijden kunnen garanderen. koloniale controle heeft weggenomen, maar ook ,,de koloniale mentaliteit en voorrechten voor de elite" moet ver mijden en zich moet inspannen voor het algemeen belang. „West-Irian is in de gehele wereld bekend geworden als de „menselijke dierentuin". Wij moeten werken op dat de achterlijkheid en het brand merk „menselijke dierentuin" zul len verdwijnen", aldus Soebandrio. Hij zei, dat de 30 miljoen dollar die voor West-Irian op de begroting zijn geplaatst, uitsluitend gebruikt zullen worden voor de opbouw van de pro vincie West-Irian. Bovendien zullen nog vijf miljard Indonesische roepiahs ten behoeve van West-Irian worden besteed. De meeste leden legden him eed als lid van de provinciale raad als rooms- katholieken af. De overigen drie niet- Irianezen en een Papoea legden de eed af volgens Islamitische rite. Het Indonesische staatshoofd wordt, zoals .gemeld, morgen in Kota Baroe verwacht. AAN DE gevolgen van een val van de trap is overleden de 86-jarige L. W. Riekwel uit Den Haag. De bejaarde man werd gisterenmorgen door buren dood aangetroffen aan de voet van de trap in zijn woning. (Advertentie) De aantallen leerlingen, die het aan tal onderwijzers aan de scholen voor ge woon, voortgezet gewoon en voor uitge breid lager onderwijs bepalen, zijn bij koninklijk besluit lager gesteld. Dit be sluit treedt in werking op 1 september van dit jaar of, voor die scholen die de nieuwe cursus eerder beginnen, op de eer ste dag na de zomervakantie. Deze verlaging van de zogenaamde leerlingensehaal is een eerste van de drie voorgenomen fasen om te komen tot het peil, dat voor een gezonde ontwikkeling van het lager onderwijs noodzakelijk is. Omdat een drastische verlaging niet in eens kon worden gerealiseerd werd be sloten tot een verlaging in etappes. De verlaging voor het nieuwe school jaar houdt in, dat over het geheel de klassen van de scholen minder leerlingen zullen tellen. Voor het g.l.o. betekent de verlaging b.v. dat bij minimaal 111 leerlingen vier leerkrachten kunnen worden aangesteld, welk aantal voordien 121 was, terwijl ver volgens voor elke 42 leerlingen (was 45) er een leerkracht bij kan komen. Dezelfde cijfers bij vier leerkrachten voor het v.g.l.o. en het u.l.o. zijn: 86 (91) en 85 (91), terwijl voor meer leerkrach ten bij het v.g.l.o. telkens 28 (30) en bij het u.l.o. 30 (33) te boek dienen te staan. De schaal is ook verlaagd voor de klas sen zeven en acht, met en zonder vol ledig v.g.l.o.-leerplan. Vier leerkrachten zijn er na de grote vakanties bij een leer lingental van R6113 (klassen met v.g.l. o.-plan) en 103136 (klassen zonder (vol ledig) v.g.l.o.-leerplan), waarna respec tievelijk 28 en 34 leerlingen (was 30 en 36) de maatstaf is voor uitbreiding van het aantal leerkrachten. •TH?5!?!fSH?S¥5K¥5: In Californlë is gisteren een vrouw tot de dood via de gaskamer veroordeeld, terwül heden vier mannen tegelijk in de gaskamer zullen worden ter dood ge bracht. Daar de 25 jaar oude gaskamer maar twee plaatsen heeft, worden de vier ver oordeelde moordenaars in twee ploegen geëxecuteerd. De 31-jarige John Vlahovich en de 34- jange Donald Franklin worden heden middag ter dood gebracht voor het dood schieten van een kroegbaas. Vier uur later volgen de 39-jarige Jo seph Rosoto en de 21-jarige Charles Gol- ston. veroordeeld wegens het aanranden en wurgen van een 79 jaar oude vrouw. Op 2 mei 1960 werd in Californië de laatste executie voltrokken, namelijk op Carel Chessman. Het geval van de terdoodveroorde ling betreft de 44-jarige mevrouw Iva Kroeger. Haar man kreeg levenslange gevangenisstraf wegens medeplichtigheid. De Kroegers werden veroordeeld we gens de moord op de 58-jarige Mildred Arneson en haar 61-jarige gewezen echt genoot Jay. De Arnesons waren de eige naars van een motel In Santa Rosa. Iva is de eerste vrouw die in een rechtszaal van San Francisco ter dood werd veroordeeld. Bedieningspaneel In „giacemail", 4 kookbranders en 1 sudder-, tevens centrale aansteekbrander, gasstop (tijdschakelklok) met signaallampje, thermostaat, infra-rood plafondgrill, braadspit met elektromotor, zeer rui me oven met verlichting en venster in deur, opberglade tevens borden- warmer, kookplaat aansluitend tegen de wand. r._ Compleet f t)45."* Amsterdams wethouder voor de open bare gezondheidszorg en het ziekenhuis wezen, dr. P. J. Koets, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat hij blijft bij zijn reeds in de raadsvergade ring op 17 april op grond van de toen beschikbare gegevens uitgesproken overtuiging, dat de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst geen blaam treft voor het te laat opnemen van een patiënt in een ziekenhuis in begin april. Het betreft hier de op 6 april in zijn woning overleden heer P. P. D. Valkhof f, een patiënt van de Amsterdamse huis arts J. Sorgdrager. Daags tevoren had deze voor de aan nierstenen en een gal- aandoening lijdende patiënt (een zieken fondspatiënt) spoedopneming aange vraagd bij de G.G. en G.D. Een controle rend arts van deze dienst rapporteerde dat de patiënt nog diezelfde dag of uiter lijk de volgende dag moest worden op genomen. Zaterdagochtend 6 april, kort voor hij naar het ziekenhuis zou wor den vervoerd, overleed de patiënt. Blij kens een nog dezelfde ochtend verrichte sectie is hartinfarct de doodsoorzaak ge weest. De Unileverwaarden zijn gistermiddag ex f2.80 slotdividend verhandeld. De opening stelde zich voor dit fonds op f 163.40, tegen eergisteren als slotprijs f 164.80, cum slotdividend. Een vaste stemming dus. Zwitserland had belang stelling voor de Unileverwaarden. De handel in deze hoek was, gedurende de eerste tien minuten van de beursduur, vrij levendig. Het tweede fonds, dat vrij vast in de markt lag bij de opening, was Philips op f 158.60, tegen een voor gaande slotprijs van f 158.10. Ook voor dit aandeel toonde Zwitserland enige kooplust. Kon. Olie opende op f 178.10, circa dertig cent boven het slot van eergisteren. Hoogovens gaven weinig verandering te zien op 571. Over het algemeen moet worden geconstateerd, dat het markt- beeld op het Damrak voor de internatio nale waarden ook gisteren gunstig was. KLM werd op f52 geadviseerd, tegen eergisteren f48.50. Een flinke koersstij ging voor de KLM-aandelen zal de beura zeer welkom zijn, gezien de aanhoudende koersdaling voor de KLM-aandelen van de laatste weken. AKU schommelde vrijwel de gehele middag rond de 458Ta (onv.). Gedurende de verdere beursduur daalden de prij zen, als gevolg van winstnemingen in een zeer kleine markt, voor de hoofd fondsen. Philips liep terug tot f 157.90, Unilever tot f 162.70 en Kon. Olie tot f 177.70. Tegen het slot trad wederom een herstel in, waardoor de markt sloot beneden het hoogste punt van de dag. In de scheepvaartsector was de handel zeer stil met een goed prijshoudende stemming. Van de leidende cultures wer den certificaten Deli een halve gulden hoger op f 134 geadviseerd. Amsterdam Rubber en HVA moesten met fractionele koersverliezen genoegen nemen. De staatsfondsenmarkt gaf. in een zeer stille markt, weinig verandering te zien. f495.- f299.- f249.- |ij Vraag inlichtingen aan uw handelaar of Ijl aan het Verkoopkantoor voor Nederland: Bijzet kolen- fornuis f259.- Ned. '59 4 Va Ned. '61 41/a Ned. '47 3 Ta Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. LucaS Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 177.9°—178.30 gl; Philips 158.20158.70; Umlever 163.00163.20. 1-5 2-5 1003fc 100 A 1003a 1003i 81 Tab 92U 92 Va 4582 4583g 572 570 i'a 158.15 158.35 164.80 163.10 177.75 177.70 115 115(4 1293g 130 373'2 372' 348(2 350' 980 992 401 402 175 176 3651 865 873 131gb 132 251exd. 252', 460 467 350b 422 422 845 850 222 228 230 229 725 727'. 760 768 281 282 352 345 930 943

de Stem | 1963 | | pagina 19