EVEN Plan christen-democraten door Italië veroordeeld Défilé voor jarige koningin Vlag der V.N. gestreken op Nieuw-Guinea GEVOLGEN VAN DE „DOORBRAAK NAAR LINKS'' Twee doden bij marine op Antillen HAITI BINDT IN Coalitiepartijen verliezen absolute meerderheid koffie hue met hart voor uw gezondheid Zege van communistische en rechtse oppositie Westduitse metaalstaking heeft sich toegespits Javis in yie Hall •JEUGD VOORAAN Met speciale boodschap van Oe Thant inaal Koenig naar Polen ide Dies Natalis ïindhovense t.h. Dachau-terrein imt klooster DAGBLAD VOOR ZEELAND Ongeluk bij duiken juiste speculatie van Togliatti Zuidwestelijke wind Vliegtuig met motorpech veilig teruggevlogen Y.N. doen niet mee.... Indonesië aan verplichtingen herinnerd Spaanse delegatie werd Schiphol uit gesmokkeld De 37 Zuidmolukkers OVERLEG IN HOLLANDIA Regeling van Franse melkprijs /VV\ JONGENS SPORTHEMDEN JONGENS-SHORTS 475 kolL&nlcawvp coffeïnevrij end vroeg is de kardinaal- 3 Koenig van Wenen per auto ar Polen, waar hij op uitno- :ardinaal Wyszinski een week De kardinaal wordt verge- monseigneurs Franz Willin- dr. Joh. Nedbal, zijn secre- ravond arriveerde kardinaal Irakau, vanwaar hij vandaag t naar Warschau, de zetel aal Wyszinski. Drie dagen ir de gast van kardinaal Wys- linaal Koenig sluit zijn be- olen af met zijn deelneming male feestdag van Onze Lieve ningin van Polen, in de. he se bedevaartplaats Czestocho- igavond wordt hij in Wenen :ht. [dag is in de Philipsschouw- idhoven de zevende Dies Na- chnische hogeschool ie Eind- erd in aanwezigheid van o.a. E. de Quay. openbare senaatszitting sprak do Beer, secretaris van de r „Wetenschap en onderwijs", •aar belichtte de problematiek (houding tussen wetenschap en „De opheffing van de werk- liek als keuzerichting der juwkunde aan The Massachu- lte of Technology bij gebrek [stelling van de zijde der stu- atst ons opnieuw voor de vraag n toekomst van dit vak in het opleiding, aldus spreker. We- m techniek zijn tegenwoordig ervlochten en op elkaar aan- at men, het onderscheid tussen /aarlozend, van „technische i" is gaan spreken. Een schijn- nvoudiging van de ingenieurs- zou hiervan het gevolg zijn. an de hogeschool zou beperkt .ijven tot de beoefening van schap en de vorming tot zelf- eoefening, ervan. Reeds thans ie studenten een studie, die schijnt op de opvatting, dat een soort wetenschap is, zo fan hoeveel nut dit voor de pij moge zijn, de titel van de doet een andere instelling ver- dan die van de doctorandus van belang, dat de titel inge- ■dt verbonden aan een studie, de wetenschappelijke beoefe- techniek, en niet ook aan een op de wetenschapsbeoefening litst. terrein van het voormalige tiekamp in Dachau is de eerste legd voor de bouw van een van de zusters van de Heilige De plechtigheid werd verricht bisschop van München. dr. J- Ier, die zelf in het kamp Da- angen gezeten heeft. 103e JAARGANG No. 24271 WOENSDAG MEI 1963 rs, bekwaam begeleid door Ray- Sernards orkest. (His Masters iele 7GF 884 en 885). Van Jlin gers een plaatje met nieuwe sies, vervolg op zijn treffer „in lish Country Garden". Zijn wat aar zuivere stem leent zich voor re voortreffelijk. „Hush little >n „John Browns Baby" uitge- óp Roulette behoren zeker niet middelmatige prestaties (Rou- 21159). Me het orkest van ba- Farland heeft saxofonist Stan ikele bekende Bossa Nova-pro- opgenomen. Zijn vitale toon, i het wat gepolijste Braziliaanse evert acceptabele westerse ver- Bob Brookmeyer op trombone, Hank Jones en gitarist J"n iringen hem als solisten. Chega rade, Samba de una note so, di carnival en Balanco no sam- uitgebracht op Verve (Erv leramentvoller zijn de Boss® lanken van Ernesto ..Tito fu- ie in zijn eigen dansorkest vi- i en conga speelt. Ritmisch en rentaal uitstekend wérk in Ca- samba, Bossa Nova a la Puen- e brown boy en O'pato (Roulette 1). Van de Nederlandse Francis ooy twee goede vocals bij hel t Ad v. d. Hoed: Teil, e telstar Clarinet. Het kwartet musiceert an naar originele arrangementen ancis' stem, gaaf maar effen, ch daarbij goed aan. (Imperial IH 510). In de film „Lawrence bia" (van dezelfde makera ai ridge on the river Kwai") komt ars-voor die van een even "w! ïtme en een melodieuze meeste ad is als de „Colonel Bog uit „Kwai". Logisch, want oe nist is dezelfde Kenneth J. Al- lij noemde zijn nieuwe mars, o«= enige twijfel even populair za 1 als de „Colonel Bogey IVtarcn Voice of the Guns". Mannelijk :stig tegelijk (Colpix CX 42.88 racht door Artone). Mitchell die lang geleden n de vijftiger jaren) zo vcrmaa„i, n kortgeleden zijn come na met „Cahrlie's Shoes heeft igende topper op de plaat gez Violet". Aan de andere kan „If You ever go Away van a V.S. wonende Nederlander Albe am. Plezierige, meeslepende am onder veel pretenties. (Funcx 738 Artone). Dean Martin, m - el behorend tot Hollywoods m arde acterende zang®rsi.„'tra's [aar alleen voor Frank Stnat platenmaatschappij ;.RePJ laat zijn sonore stem k'*" ers and Boards" en „Any Ti s die er wel in zullen gaan, !t alleen maar omdat Dean Ma zingt! (Reprise RR 27.029 e Op Imperial single van _Ha_|n twee gedurfde n,u!?}1r!ieJ?'.." die erthaler en Enthullingen om de curieuze presentatie strekking interessant z«n Mariene Dietrich gaat het zing ltijd goed af. Bewondering daar^ ior de prestaties van deze s. 1 „bejaarde" vedette op His bu3 Voice. Marlène, kort galden nog e televisiecamera s, geeft OP 9 enkele gevoelige "uran!®ft war het imponerende „Die Welt jeugdherinneringen, en oer .Sag mir wo die Blumens.nd- Marlen" en „Ich habe noch einen m Berlin" zijn andere tref e Blauwe Engel (7 EGH 101D- Uitgave: N. V. üitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Rruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt lei- A** iJJUCAiy - ruatguy Eilanden: GOES K.oWw.t 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlsanderen: HUIST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - teiefoo^) Bij de Marine in Willemstad op Curagao heeft zich een ongeval voorgedaan waarbij de 18-jarige kok der tweede klasse G. W. ten Donkelaar, ongehuwd en afkom stig uit Losser en de 29-jarige ge huwde kwartiermeester H. Burger uit Den Helder om het leven zijn gekomen. Beide mannen waren opvarenden van de onderzeeboot jager hr. ms. „Rotter dam", die eind vorig jaar naar de Neder landse Antillen kwam en vandaag de thuisreis weer zal aanvaarden. Toen gisterenmorgen opvarenden van het schip, dat in de Nieuwe Haven van Willemstad lag, zich opmaakten om te gaan deelnemen aan de jaarlijkse militai re parade ter gelegenheid van koningin nedag het was toen even voor half ne gen plaatselijke tijd viel er een ge weer overboord. Beslist werd dat het vuurwapen zou worden opgedoken. Hier mee werden de beide genoemde personen belast, daar zij tot de duikerploeg van het schip behoorden. Ten Donkelaar ging met de duikapparatuur om naar beneden en daar het hier ging om het zoeken in on diep water, werd hem lucht toegevoerd vanuit het schip. Op het dek stand kwar tiermeester Burger, die via een zoge naamde seinlijn contact onderhield met Ten Donkelaar. Toen deze ongeveer twintig minuten aan het zoeken was, bleek plotseling het contact verbroken te zijn. Burger pro beerde de lijn op te halen, daar deze te vens dienst doet als veiligheidslijn. Dit lukte hem niet. Hij voorzag zich onmid dellijk van een aqualong en sprong te water om te trachten zijn collega te hel pen. Aan boord werd direct alarm ge slagen. Alle beschikbare duikers en me dici van de marine werden terstond naar hr. ms. „Rotterdam" ontboden en zelfs werden twee duikers opgehaald, die al in de stad stonden opgesteld om deel te gaan nemen aan de parade. Na enig zoe ken vond men Ten Donkelaar, die tegen een gat in de bodem van het schip was aangedrukt, waardoor koelwater wordt opgezogen. Dokters en verplegers hebben met alle beschikbare middelen getracht de levensgeesten nog op te wekken, maar tevergeefs. Inmiddels had men ook niets meer van Burger vernomen, zodat de duikploeg ook naar hem ging zoeken, 's Middags om half twee plaatselijke tijd werd het stof felijk overschot van de kwartiermeester gevonden. Over de oorzaak van het ongeval tas ten de marine-autoriteiten volkomen in het duister. (Eigen buitenlandse dienst) Over de zogenaamde aperlura a sinistra, liet christen-democra tisch experiment van een doorbraak der landspolitiek in progressieve richting met behulp der linkse partijen en het welwillend toekijken der communisten, hebben de Italiaanse kiezers in een voor een Italiaanse verkiezing ongekend groten getale hun oordeel uitgesproken. Dat oordeel is een duidelijke veroordeling geworden. De Democrazia Cristiana (D.C.) heeft een gevoelig verlies geleden. Overeenkomstig de verwach ting heeft het burgerdom aan de rechterzijde van de D.C. zijn toe vlucht genomen tot de liberale partij, terwijl op de linkerflank van de D.C. ongetwijfeld een stemmenverschuiving naar de lin kerpartijen, speciaal de sociaal democraten en de communisten, heeft plaatsgevonden. Het ziet er bovendien naar uit, dat een groot deel van de vier miljoen nieuwe en jonge kiezers niet de weg naar de D.C. gevonden hebben. En dit alles ondanks het feit dat in de laatste fase van de ver kiezingsstrijd van kerkelijke zijde in de strijd is ingegrepen door een openlijke aanbeveling van de D.C. Het officiële Vaticaanse tijdschrift „Osservatore Delia Domenica" plaatste vier dagen voor de verkiezingen de oproep om de stem op de partij van Fanfani, de D.C., uit te brengen. Terwijl de D.C. ruim 5 procent der stemmen inboette, stegen de liberalen van ruim 3,5 op 7,5. Ook de neofascisten kon den hun percentage van 4,8 tot 6,2 ver hogen, maar hun aanwas stamt van de monarchisten die de trend naar beneden, die sinds jaren vastgesteld kan worden, hebben voortgezet en nu van 4,8 procent op 1 procent terechtgekomen zijn. Een kwart communisten De grote overwinnaars zijn de commu nisten. De Italiaanse communistische par tij, de grootste communistische partij bui ten het communistische blok en de twee de grootste partij van Italië, zag kans het stemmenaantal van 22,7 procent op ruim 25,5 procent te brengen. DE ONDERHANDELINGEN over de nieuwe C.A.O. voor de werknemers in de zuivelindustrie, die vandaag had moeten ingaan, zijn vastgelopen. Men is het niet eens kunnen worden over de prestatie' premies. IN ZEIST is overleden mr. J. Milius, die van 1940 tot 1954 directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht is ge weest De heer Milius is 73 jaar oud ge worden. DE AMERIKANEN willen deze maand een nieuwe Telstar-communicatiesatelliet lanceren. De nieuwe satelliet krijgt een speciale bescherming tegen ruimtestra ling. MINISTER LUNS brengt op 16 mei. op uitnodiging van de IJslandse regering een bezoek aan Reykjavik. Hij brengt dit bezoek op doorreis naar Canada, waar de Navo-raad bijeenkomt. DE BISSCHOPPEN van achter het IJze ren Gordijn, met name de bisschoppen van Polen en Oost-Duitsland, hebben van hun regeringen geen toestemming gekre gen zondag a.s. de inzegening van de Regma Martyrum-Gedachteniskerk te Berlijn bij te wonen EEN HOFMEESTERES van de Air Fran ce, die in 1959 ontslag had gekregen om dat zij in het huwelijk was getreden en die hierover een gerechtelijke actie was begonnen, is door een hof van beroep in Parijs in het gelijk gesteld. Franse hof meesteressen mogen in het vervolg dus trouwen. j Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond l 4O.10 uur: "p'f. waar bewolkt met van het 5 !?e, reeen of motregen. I iijkc 'nd Vr'! ,k"chtige zuidwesle- temperatuur «randering in 'l kinuelvIoZa<Lht.: Toenemende bewol- on „Af «hel westen met kansen l temnoff, motregen. Maximum- J 5 vXoo. va,i 10 tot 15 graden. nn 19 07 ZOn 0nder 20 03 lmr- Maan J op lz.07 uur. Morgen: zon op 5 10 uur Maan Qnder o.zf uur. De fabrikanten in de Westduit se deelstaat Baden-Wuerttemberg waar een honderdduizend metaal bewerkers het werk hebben neer gelegd, hebben het besluit geno men hun fabrieken te sluiten. Ongeveer 500.000 arbeiders zul len, zoals gisteren reeds door ons gemeld, door deze massale sluiting getroffen worden. Dat is slechts de eerste fase, want, ge lijk eveneens gemeld, vrezen de autori teiten dat de arbeidsonrust zich naar het industriecentrum van het Roergebied zal verspreiden. Door de staking in Baden-Wuerttem- berg is de produktie van auto's in de grote fabrieken van Stuttgart reeds stop gezet. Ook aan de produktie van werk tuigen en metalen onderdelen is een ein de gekomen. Werkgevers noch werknemers hebben gisteren blijk gegeven dat zij op hun be sluit zullen terugkomen. In Keulen verklaarde Hans Constantin Paulssen, voorzitter van de Westduitse werkgeversvereniging: „De uitsluiting in de metaalindustrie van Baden-Wuerttem berg was een onvermijdelijke maatregel van de werkgevers te hunner zelfverde diging". Een vakbondsleider zei, dat door de uitsluiting het conflict zich heeft ver scherpt. „Deze provocatie zal de gelede ren der stakers alleen maar versterken" voegde hij eraan toe. Sommige waarnemers geloven dat de uitsluiting erop gericht is de banktegoe den van de vakbonden uit te putten. Op het door tweespalt verdeelde eiland in de Caraibische Zee is plotseling de rust teruggekeerd. Haiti zowel als de Do minicaanse republiek hebben de commis sie van goede diensten verzekerd, dat zij medewerking zullen verlenen aan alle pogingen om een gewapend conflict te vermijden. In een deel van onze oplage van gisteren konden wij dit nog melden. Haiti heeft ook zijn politiemacht te ruggetrokken voor de ambassade van de Dominicaanse republiek in Port au Prin ce en schijnt te hebben gegarandeerd te zullen instaan voor de veiligheid van de militairen en burgers, die daar een toe vlucht hadden gezocht, in afwachting van asielverlening. Na zoveel uitdagende gebaren en krijgszuchtige taal had niemand dit ver wacht, zeker Amerika niet. dat in zijn ambassade alarmfase nummer twee had afgekondigd. Fase één houdt in dat voed sel en water moeten worden ingeslagen Bij fase 2 dient men zich gereed te ma ken voor onmiddellijke evacuatie. In Santo Domingo demonstreerden 300 woedende mannen voor de ambassade van Haiti. Een luitenant maande tot kalmte, maar toen er stenen langs zijn. eigen hoofd gingen vliegen, was het met zijn eigen kalmte snel gedaan. Hij liet een salvo traangasbommen afschieten en het terrein rond de bedreigde ambassade ontruimen. Wat er zich achter de schermen heeft afgespeeld is nog niet precies duidelijk. De vijf leden van de organisatie Ameri kaanse Staten (O.A.S.), die hun bemid deling zouden verlenen, konden eerst geen vliegtuig gecharterd krijgen, maar zijn gisteren toch in Port au Prince ge arriveerd. Zij constateerden dat er in de stad geen militaire activiteit was te be speuren. Ook in de Dominicaanse repu bliek is de spanning minder geworden. Dit is een zeer bijzondere overwinning van de communistische leider Togliatti, die daarmee zijn speculatie op de ont wikkeling der politieke verhoudingen in Italië als gevolg van de apertura a si- nistra bevestigd ziet. Togliatti heeft deze apertura a sinistra aangewakkerd, zij het ook dat hij zich zeer tactisch gedroeg' en zich niet al te zeer bloot gaf. Zijn speculatie was, dat een samengaan van de christen-demo craten met de linkergroeperingen, die kiezers op de helling naar links zou zetten, die door de doorbraak naar links de moed zouden krijgen van hun tradi tionele keuze op de D.C. af te wijken. Het afglijden naar links Het sociaal-progressieve regeringspro gramma dat uit de apertura a sinistra zou voortvloeien alsmede het idee reeds van een samengaan met links hebben, naar te verwachten was, vele kiezers uit het burgerlijke midden en aan de rechter zijde in de oppositie gejaagd. Men herin- nere zich slechts de hartstochtelijke de batten daarover in de schoot der Demo crazia Cristiana, het verwoede verweer der rechterzijde onder leiding van de voormalige minister van binnenlandse zaken en krachtige politieke figuur Scel ba, die in de apertura a sinistra slechts een afglijden naar links zag met al de ge volgen van dien voor de binnen- en bui tenlandse politiek. Bovendien hebben de communisten niet verzuimd verwarring te zaaien in de geest der mensen door de exploitatie van ogenschijnlijke toenade ring tussen Vaticaan en communisme. Ze hebben dit onder de massa in de pro letariërswijken zo suggestief gedaan, dat ongetwijfeld velen ertoe gekomen zijn ditmaal hun stem aan de communisten te geven, waartoe zij voorheen om inner lijke gewetensremmingen nog niet toe kwamen. Teken aan de wand De Italiaanse verkiezingscijfers zijn een teken aan de wand. De Democrazia Cristiana zal er zich terdege op moeten bezinnen. De voorstanders van de apertura waren voor de stemnusuitslag van oordeel, dat, hoe ook til* uitslag zou zijn, de doorbraak naar links zou moeten blijven doorgetrokken. Of dit na deze uitslag inderdaad het geval zal zijn is een vraag. In elk geval zal binnen de D.C. het verzet daartegen zeer groot zijn. De D.C. zal buitengewoon voorzichtig moeten manoeuvreren, wil deze binnen- partijenstrijd de D.C. zelf niet in het rug- gemerg aantasten. Hoogtepunt van de jubel in het land rond de verjaardag van H.M. de Koningin, die gisteren door Neder land werd gevierd, was opnieuw het traditionele défilé langs het paleis Soestdijk. Daaraan hebben niet min der dan 7000 mensen, voor het me rendeel jongelui, deelgenomen. Het défilé stond dit jaar in het teken van de werkende jeugd van Nederland, Een straalvliegtuig van de Trans Ca nada Airlines, dat dinsdag met 90 perso nen aan boord te Prestwick (Schotland) is opgestegen met bestemming Canada, is even na zijn vertrek in moeilijkheden ko men te verkeren door motorstoring. Het vliegtuig is later veilig geland op de Lon- dense vlieghaven, nadat het was terug gevlogen naar Engeland. Be V.N. zullen geen enkele verantwoor delijkheid aanvaarden voor de reorgani satie van het Kongolese leger die is voor gesteld door de centrale Kongolese rege-| ring. Secretaris-generaal Oe Thant heelt deze mededeling gedaan in een brief aan premier Cyrille Adoela. De centrale Kongolese regering heeft Israel, Canada, België, Noorwegen en Italië aangezocht behulpzaam te zijn bij de opleiding van nieuw kader en de re organisatie van het Kongolese leger Amerika zou Gapens en logistieke steun leveren. In een resolutie welke de Vei ligheidsraad in 1960 heeft aanvaard wordt bepaald dat geen enkel land bui: ten de V.N. om wapens aan Kongo mag leveren. Uit de definitieve uitslagen van de verkiezingen voor het Ita liaanse huis van afgevaardigden, die door de Italiaanse minis ter van binnenlandse zaken werden bekendgemaakt, blijkt, dat de coalitiepartijen de absolute meerderheid in het huis hebben verloren. De uitslagen zijn als volgt: Christen-democraten Communisten Nenni-socialisten Liberalen Sociaal-democraten Neo-fascisten Monarchisten Republikeinen 11.763.418 st. 7.763.854 st. 4.251.966 st. 2.142.053 st. 1.874.379 st. 1.569.202 st. 536.652 st. 420.746 st. 38.3 25.3 13.8 7.0 6.1 5.1 1.7 1.4 pet. pet. pet. pet. pet. pet. pet. pet. 260 166 87 39 33 27 8 6 zetels zetels zetels zetels zetels zetels zetels zetels in 1958 (42.4—273) (22.7—141) (14.2— 84) 3.5— 17) 4.6— 22) 4.8— 24) 4.8— 25) 1.4— 16) De Zuidtiroolse volkspartij heeft met 135.444 stemmen 3 zetels (3) verkre gen en de Unie van het Aosta-dal met 31.748 stemmen 1 zetel (1). Andere splinterpartijen behaalden met 250.807 stemmen een percentage van 0.8 geen zetel. In het nieuwe huis van afgevaardigden, waarin 630 zetels zijn tegen 596 in het vorige, hebben de drie coalitiepartners, de christen-democraten, sociaal-democraten en republikeinen, gezamenlijk 299 zetels, terwijl voor een absolute meerderheid een aantal van 316 zetels vereist is. die in verschillende plaatsen van het land zogenaamd vormingsonderwijs geniet. Bijna 50.000 meisjes en jongens bezoe ken dit onderwijs, dat erop is gericht de overgang van school naar werk wat ge makkelijker te maken; 800 van hen wa ren uitverkoren gisteren voor de jarige landsvrouwe te defileren. Zij waren overigens niet de enigen in de stoet, die geopend werd door de laatste estafetteloper van het Leidse stu dentencorps. In die stoet reden reuma patiënten mee, maar liepen ook Italiaan se en Spaanse werknemers. Tal van mu ziekkorpsen marcheerden langs de jarige vorstin en haar gezin, o.a. de harmonie Sint-Cecilia uit Gilze en de drumband van de r.-k. gymnastiekvereniging uit Zundert. De stoet was vol vlaggen, mei bomen en vrolijke spandoeken; bloemen werden aan de voet van het bordes neer gelegd. Er was ook buitenlandse belangstel ling. Zeventig Engelse industriëlen boden de koningin een pick-nickmand vol En gelse heerlijkheden aan. die was voorzien van een originele „birthday-card". Twin tig Ierse huisvrouwen, in Nederland te gast, maakten het feest eveneens mee. De meeste van de deputaties, die in de stoet meeliepen, boden de jarige bloemen of een geschenk aan. Zo had de ..vor- mingsjeugd" gezorgd voor gebruiks- en versieringsvoorwerpen voor de twee jeugdcentra, die het koninklijk paar ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijks feest aan Nederland heeft geschonken. Het défilé, waarin vooral de Texelse afdeling opviel met haar bruidswagens, werd besloten door een honderdtal kin deren, die op hun pony's langs het ko ninklijk gezin trokken. Het feest werd in het land ondanks het minder prettige weer opgewekt gevierd. Ook in het buitenland werd op tal van plaatsen de verjaardag van ko ningin Juliana herdacht. Dit was o.m. ook het geval in Hollandia, waar de Ne derlandse vertegenwoordiger, de heer L. Goedhart, een receptie gaf. Hij meende dat de Nederlandse missie een bijdrage had geleverd voor de vervulling van de taak van de UNTEA: een soepele over gang mogelijk te maken van het Neder landse naar het Indonesische bestuur. Er waren 25 Nederlanders, merendeels leden van missie en zending De onderstaatssecretaris van de V.N., C. V. Narasimhan, is gis teren met een speciaal vliegtuig in Hollandia aangekomen voor de plechtige bestuursoverdracht, die daar vandaag plaats vindt. Bij die plechtige overdracht heden morgen (dat was volgens onze tijd: vannacht) heeft Narisimhan een speciale boodschap van Oe Thant, secretaris-generaal van de V.N., voorgelezen. Oe Thant herinnerde er in die bood- schap Indonesië aan. dat het de ver plichting; heeft het volk van westelijk Nieow-Guinea het recht van zelfbe schikking te laten uitoefenen. Hij juichte de overdracht van het be stuur van de V.N. aan Indonesië toe en drukte zijn vertrouwen erin uit. dat de Republiek Indonesië nauwgezet de voorwaarden zou vervullen die staan vermeld in de Nederlands-Indonesische overeenkomst van 15 augustus 1962. en het volk van Nieuw-Guinea het recht zou toekennen zijn wensen over de toe komst kenbaar te maken. Oe Thant zeg de Indonesië in dit verband alle moge lijke steun toe, ook wat betreft de ten uitvoerlegging van andere bepalingen in het akkoord van New York. De V.N.-bestuurder, dr. Djalal Abdoh, heeft gisteren op zijn persconferentie herhaald, dat de „UNTEA" het tijde lijk beheersorgaan van de V.N. liaar taak uitstekend heeft vervuld. Na een inspectie hedenmorgen van een ere wacht, liet hij zich, bij de officiële be stuursoverdracht en het strijken van de V.N.-vlag, in dezelfde bewoordingen uit. De Indonesische vlag waait thans bo ven Kota Baroe, welke stad vroeger Hollandia heette, en die de hoofdplaats is van West-Irian, welk gebied vroeger Westelijk Nieuw-Guinea en nóg vroe ger Nederlands West-Guinea heette. Met het strijken van de V.N.-vlag en het hijsen van de Indonesische vlag, is de overdracht een feit geworden. Pre sident Soekarno. die vergezeld werd door zijn minister van buitenlandse za ken Soebandrio, was de persoon aan wie de overdracht geschiedde. Soekar no was met een groot gezelschap naar Kota Baroe gekomen. Liefst 350 men- sen reisden met hem mee om getuige te zijn van de plechtigheden en, later, met hem op inspectietocht te gaan. Aan de vooravond van deze over dracht heeft de Nieuw-Guinearaad be sloten zichzelf op te heffen. Een ander teken, dat op de overdracht wees, was de vervanging van de laatste straat- namenbordjes in Hollandia door andere met Indonesische benamingen. Zo werd de „Julianaweg" verdoopt in „Djalan Trikora" (Trikora was het drievoudige commando van Soekarno voor de bevrijding van West-Irian). Bij presidentieel besluit zullen met ingang van vandaag in West-Nieuw- Guinea papiergeld en munten van In donesië in omloop komen. Dit geld is alleen in dit deel van Indonesië geldig, aldus heeft de „Bank Indonesia" be kendgemaakt. Daarnaast zal voorlopig Terwijl ruim honderd waarschijnlijk communistische demonstranten, onder wie vele jongeren, zich strategisch bij de hoofduitgang opstelden, is gisterenavond een officiële Spaanse delegatie, die een bezoek aan Amsterdam komt brengen, listig het vliegveld af geloosdt. Het waren de burgemeester van Bar celona, Don José Maria de Porcioles met echtgenote en een tiental hoge gemeente lijke functionarissen uit Barcelona. Aangezien er demonstranten konden worden verwacht, werden speciale voor zorgsmaatregelen getroffen. De delegatie arriveerde uit Zürich in een vliegtuig van Swiss Air, dat met opzet helemaal achter op het platform werd geparkeerd. Vanaf de balustrade konden de demon stranten hooguit het vliegtuig herkennen, maar niet de delegatie. In enkele bussen werden de passagiers naar de middelste hal gebracht, waarboven zich geen ba lustrade bevindt. Overal op het vlieg veld stond politiepersoneel een oogje in het zeil te houden, zowel in burger als in uniform. Na de douaneformaliteiten verliet de delegatie langs een ongebruikelijke route het veld. De demonstratie zou een protest gegolden hebben tegen de recente executie van de Spaanse communist Gri- mau. (Van onze Haagse redacteur) De uitspraak van de president van de Haagse rechtbank inzake het kort geding van de 37 Zuidmolukkers is telegrafisch door het ministerie van Buitenlandse Zaken overgebracht aan de Nederlandse vertegenwoordiger in Hollandia, de heer Goedhart. Deze heeft opdracht gekregen zich in verbinding te stellen met de V.N - vertegenwoordiger, de heer Abdoh, ten einde overleg te plegen over de wijze Een zee van bloemen werd tijdens dat défilé aangedragen. H.M. ge noot er zichtbaar van, zoalt de andere foto laat zien. Op de bovenste foto zien we, hoe een afvaardiging van de commissie Texelse Folklore tijdens het défilé voor het paleis Soestdijk de jarige koningin een echt Texels lam aan bod. Het Franse kabinet heeft gisteren aan gekondigd dat de melkprijs zal worden herzien om een einde te maken aan de klachten van de boeren, die zelfs hebben gedreigd tot geweld over te gaan indien hun winsten niet worden vergroot. De economische adviseurs van president De Gaulle lagen reeds enige tijd overhoop met boeren in het westen van het land, die subsidies eisten om de verhoogde transportkosten en de met sommige sei zoenen gepaard gaande verliezen te dek ken. De regering legt er de nadruk op, dat de nieuwe melkprijzen het hele jaar zul len blijven gelden en niet, zoals in het verleden, onderhevig zullen zijn aan sei zoenswijzigingen en dat de boeren actie ve medewerking zullen moeten verlenen aan het plan om reorganisatie in de zui velindustrie door te voeren. Behalve de melkprijs is ook de vlees- prijs verhoogd. Daarmee hoopt de rege ring tegemoet te komen aan de eisen der boeren. Onder druk van de ambtenaren heeft de regering voorts moeten besluiten de salarissen van het militaire personeel en die van de ambtenaren met 4,4 percent te verhogen. (Advertenties) ook het oude geld nog in circulatie blij- waarop aan de uitspraak van de Haagse venrechtbank gevolg kan worden gegeven. A LVV naar keuze met korte of lange mouw 7 jaar 5 90 in sterke Denim-kwaliteiten 4 verschillende kleuren 7 jaar BREDA Bindstraat hoek Houtmarkt groot pak f 2.20

de Stem | 1963 | | pagina 1