De Ruyterscliool krijgt centrum aan het Meer Heinkenszand duizend baby's in dertig jaar JUBILEUMGESCHENK IN VLISSINGEN Middelburgs pand brandt vrijwel geheel uit Veiling Walcheren zit thans zonder bestuur Ir. Snip in Middelburg ter aarde besteld Ernstige verdroging bij Lewedorp in onderzoek Afscheid mej. dr. A. Post te Wilhclniinadorp voor BEHANG Borstbeeld van „Mie hiel voor nieuw stadhuis Vijftien gulden in vijf minuten Oriënterend bezoek Statenfractie KVP aan Z.-Vlaanderen Leden tégen verhoging van uittreedgeld Buitengewone vergadering op 2 mei Krijgt Dreischor moderne ijsbaan? Prot. werkgemeenschap in P. v. d. A. op de helling Modeshow Oostburg beter dan in 1962 Raad akkoord met verenigingsgebouw te Lewedorp PafiblaO glcjSteui Kroesljev Protest Jaarverslag landbouwschapsraad DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 1963 (Van onze verslaggever) Woensdag 1 mei is voor de zeevaartschool „De Ruyterschool" en eigenlijk voor geheel Vlissingen een feestdag. Op deze dag start de jubileumviering van zestig jaar zeevaartonderwijs in de Schelde- stad. De bedoeling van het jubileum comité is niet op de eerste plaats het verleden te herdenken; daar voor is zestig jaar eigenlijk niet zo'n aangewezen getal. De feeste lijkheden hebben veeleer ten doel de hedendaagse school en haar ontwikkeling in het helle licht der schijnwerpers te plaatsen. De school staat weer voor grote uit breidingen en vernieuwing, niet alleen wat accommodatie betreft maar ook op onderwijsgebied zelf. Het algemene programma omvat op de eerste plaats de uitgave van een ge- dankboek, dat bijzonder fraai is uitge voerd. Met tal van authentieke foto's en belangwekkende tekst wordt hierin een overzicht van de ontwikkeling van het instituut gegeven. (Eerder gaven wy een uitvoerig his torisch overzicht van de school). Voorts een onderzoek naar het wel en ■wee van de oud-leerlingen. Het register vermeldt 7000 namen. Dit onderzoek is nog niet afgesloten. Verder biedt de school, als blijk van erkentelijkheid voor de voortdurende medewerking en hulp op velerlei ter rein van Vlissingen en de Vlissingers, een blijvende betuiging van dank aan de gemeente aan. Oud-leerlmg Flip Klooster ontwierp een borstbeeld van admiraal M. A. de Ruyter, dat in steen gehouwen eerlang een plaats zal krijgen in de hal van het nieuwe stadhuis. Ten slotte zal er aan het Veerse Meer een buitencentrum tot stand komen. Het zal bestaan uit een stuk terrein met een gebouw en voorts een steiger. Behoefte aan een dergelijk centrum wordt vooral gevoeld omdat momenteel te weinig aan het praktisch onderwijs kan -worden ge daan. De bedoeling is dat in dit „bui ten" steeds een klas met een leraar voor enkele dagen verblijft. Programma punten zijn hier o.m. zeilen en roeien. Gehoopt wordt de pupillen hier de no dige hardheid bij te brengen zodat de eerste kennismaking met de zeevaart hen niet te veel zal tegenvallen. Aandacht zal voorts worden besteed aan leider schap enz. (Van onze verslaggever) De gemeenteraadsleden van Hulst heb ben gisteren .een goede dag gehad. De hele raadsvergadering duurde zegge en schrijve vijf minuten. De raad begon om half acht en vijf minuten over half acht waren de leden, f 15 ryker, weer huiten. „Zo'n raad moesten we meer heb hen", zei een van de oudere raadsleden glunderend „dan hebben we tenminste nog eens behoorlijk de tijd een borreltje te gaan pakken". De vergadering zelf behelsde niet meer dan de aanbieding van het schrijven betreffende de herindeling van de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. In zijn voorwoord merkte burgemeester A. L. S. Lockefeer o.m. op, dat de pers door G. S. van Zeeland was ingelicht. Aangezien de raadsleden zich eerst in de voorgestelde combinatie: Hulst, Clin ge en St. Jansteen wilden verdiepen, werd van de gelegenheid tot yragenstel len geen gebruik gemaakt, waarop de vergadering werd gesloten. Burgemeester Lockefeer verklaarde na afloop wel vrede te kunnen hebben met de voorgestelde combinatie, alhoewel „Graauw had er bij gemoeten", hoort men meermalen in Hulst zeggen als men het over de voorgestelde combinatie Hulst, Clinge en St. Jansteen heeft. Het feestprogramma begint woens dag met een ontvangst van de leer lingen op de school om kwart voor tien. Daarna volgt om elf uur de aanbieding van het geschenk voor lopig een gipsmodel) aan de ge meente. De bijeenkomst hiervoor wordt belegd in de stadhuistuin. 's Middags om half twee beginnen onderlinge wedstrijden, o.m. op de sintelbaan aan de Baskenburgseweg (Van onze verslaggever) Maandag zal de Statenfractie van de KVP samen met het dagelijks bestuur van de kring Zeeland van de KVP een oriënterend bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen brengen, 's Ochtends om tien voor half negen arriveert het gezel schap te Perkpolder. vanwaar men ver trekt voor een bezoek aan de haven van Walsoorden. Om tien over negen wordt het gezelschap op het gemeentehuis in Kloosterzande verwacht, waar men te gast zal z.ijn van het gemeentebestuur van Hontenisse. Kond half elf, elf uur, is er een ontvangst ten gemeentehuize te Hulst. Om kwart voor twaalf zal men in Sas van Gent de koffiemaaltijd ge bruiken, waarna men om kwart voor een door het gemeentebestuur op het gemeentehuis ontvangen wordt, waar ingenieur van Toor van rijkswaterstaat een verhandeling zal geven over kanaal- en sluiswerken. Hierna gaat men om kwart over twee de kanaal- en sluiswer ken in Terneuzen bekijken. Om half vier is men te gast op het Katholiek Maatschappelijk Centrum te Terneuzen, waar de heer F. Hagenaar een uiteenzetting zal geven over maat schappelijk werk en volksgezondheid. Na een ontvangst op het gemeentehuis door het gemeentebestuur van Terneuzen, om half vijf, vertrekt het gezelschap om half zes naar Aardenburg, waar men om zes uur door het gemeentebestuur al daar wordt verwacht. Met een gezamen lijke maaltijd zal daarna dit oriënterende bezoek worden afgesloten. waaraan alle leerlingen deelnemen. In de Scheldehal volgt tenslotte des avonds een grote feestavond. Op 19 augustus wordt in de school een tentoonstelling geopend over zeevaart school en zeevaart. Deze tentoonstelling loopt door tot de massale reünie (waar schijnlijk 2000 deelnemers) op 5 en 6 september. Het grootste gedeelte van deze oud-leerlingen komt uit Hoek van Holland met het m.s. „Prinses Wilhel mina" van de mij. Zeeland via de Noordzee naar Vlissingen. De aankomst is rond zes uur 's avonds waarna een feestvergadering om zeven uur in het Scheldekwartier begint. Door het grote aantal zullen ze voor het diner en de verdere feestelijkheden over het Schel dekwartier en Britannia moeten worden gesplitst. Voor de terugreis de volgende dag worden extra treinen ingelegd. Vrijdagmorgen werd tijdens een bij eenkomst van bestuur, directie en per soneel van het proefstation voor de fruitteelt in volle grond te Wilhelmina- dorp feestelijk afscheid genomen van mejuffrouw dr. A. Post, die per 1 mei is benoemd tot adjunct-directrice van de Middelbare Tuinbouwschool voor Meis jes „Huis te Lande" te Rijswijk. Het ligt daarbij in de bedoeling, dat mej Post in september van dit jaar de hui dige directrice van deze school, mevr. H. E. Casparé, zal opvolgen. Mej. Post kwam in 1952 na het beëin digen van haar studie aan de Rijksuni versiteit te Groningen naar het toenma lige Laboratorium van Zeelands Proef tuin of üi opdracht van de Landbouworga nisatie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek (T.N.O.) onder zoek te verrichten over de levensge meenschap van schadelijke en nuttige in- sekten en mijten in boomgaarden. Voor dit onderzoek heeft mej. Post voorname lijk in Nisse, Eversdijk (Kapelle) en Wilhelminadorp proeven verricht. Een belangrijk deel van haar onderzoekings werk werd gepubliceerd in een proef schrift, waarvoor prof. dr. D. J. Kue- nen uit Leiden, die vroeger eveneens in Wilhelminadorp werkzaam was, als promotor optrad. Op grond van dit proefschrift werd haar in januari 1962 de doctorstitel verleend. (Van onze correspondent) Donderdagavond is het zeven man sterke bestuur van de Coöp. veilingver eniging Walcheren G.A. in zijn geheel afgetreden. Dit gebeurde na een bijzon der rumoerige buitengewone ledenver- gaderbig, die in verband met een be stuursvoorstel betreffende wijziging van punt 11 van de statuten van de vereni ging, in de kantine van de veiling was belegd. Het bestuur verklaarde de lopende za ken af te zullen handelen. Besloten werd opnieuw een buitengewone ledenverga dering te houden teneinde de bestuurs crisis te doorbreken op 2 mei a.s. Toen de voorzitter om half acht de vergadering opende waren er slechts 21 van de 408 leden aanwezig. Zij moes ten beslissen over bovengenoemd be stuursvoorstel, dat de aansprakelijkheid van de leden jegens de vereniging be treft. Tot op heden bedraagt het uit treedgeld f 500. Het bestuur wilde dit ver hogen tot f 2000, om ontijdig uittreden te voorkomen. „De maatregel treedt pas in werking als een lid kwaadwillig uit de vereniging gaat," aldus de voorzitter. Ook zijn grote investeringen in de vei ling gedaan, waardoor het bestuur meer zekerheid aangaande leden heeft. In het hele bestaan van de vereniging is deze maatregel slechts twee keer toegepast. De aanwezige kwekers waren het be slist niet eens met het voorstel. Een kweker vond het voor de kleinere leden een drastische maatregel. Een ander voerde aan, dat geen van de Walcherse tuinders de veiling kan missen. De voor zitter werd verscheidene keren geïnte- ri.mpeerd, zelfs door de secretaris, de heer de Visser. Even later liet de heer de Jager doorschemeren, dat de vereni- (Van onze correspondent) Op 29 april zal de raad van de ge meente Brouwershaven een beslissing moeten nemen op een voorstel van b. en w. tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een ijs baan. In het voorstel wordt geschetst welke moeite de ijsvereniging uit Drei schor zich tot nu toe heeft getroost om een dergelijke baan te krijgen; alles tevergeefs. Nu wil het gemeentebestuur de helpende hand bieden door op het oefenveld van het sportterrein een baan te maken van 30 bij 80 meter. Dit ge beurt dan wel op een bijzondere wijze, want het tweeledig karakter van het oefenveld brengt met zich mee, dat de waterstand volledig regelbaar moet zijn. Men zal op een diepte van één me ter beneden het maaiveld een water dichte bodemafsluiting aanbrengen, be staande uit elkaar overlappende en ge plakte plastic banen van anderhalve millimeter dikte. Rond het veld wordt een halve meter hoge kade gelegd, waarin het uiteinde van het plastic als wandbekleding wordt geborgen. Door het plaatsen van overloopbuizen wordt voorkomen, dat het water over de plas tic rand loopt waardoor verweking van de kade zou kunnen ontstaan. De ont watering van het veld geschiedt door 3 dramreeksen met schelpenfilters Het zou te ver voeren om hier alle ver dei e technische details op te sommen m.?;aiUzeker is wel» dat- als de raad wil, Dreischot een mooie en flinke ijs baan krijgt, aangelegd volgens een plan van de Nederlandse Heide Maatschap pij. De ijsvereniging wil aan de ge meente een bepaalde pachtsom betalen Het Kost de gemeente dan toch nog wel wat, maar...het verhogen van de leef baarheid in de gemeente mag volgens het gemeentebestuur wat waard zijn Waarin ze volkomen gelijk hebben. (Van onze correspondent) In het pand Korte Delft 3 te Middel burg is vrijdagmiddag een korte telle brand uitgebroken. Het pand is eigen dom van de gemeente, die het heeft verhuurd als winkel met woning aan de fotograaf, de heer Vreke. De brandweer, die spoedig ter plaatse Was heelt niet kunnen voorkomen, dat "et pand vrijwel geheel uitbrandde Het r™r. dat waarschijnlijk ontstaan is door S LTvalle° van een Petr<>leumkachel, weidde zich snel uit. Grote vlammen De foto geeft een overzicht van het spuitwerk tijdens de brand. sloegen door de ramen naar buiten. De ruiten van een pand er tegenover spron gen van de hitte. Het perceel, naast het brandende pand, heeft eveneens grote brandschade opge lopen. De brandweer, die aanvankelijk het vuur bestreed met een hogedruk spuit, liet later nog een hogedruk-spuit aanrukken. De spuitgasten waren het vuur na een half uur meester. De voorzitter van de protestants-chris telijke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, de heer C. Kleijwegt, heeft de leden van deze werkgemeenschap la ten weten slechts een herbenoeming als voorzitter te aanvaarden voor een perio de van vijf maanden. De heer Kleijwegt meent, dat de commissie, die dezer dagen is benoemd, dan gereed zal zijn met een rapport over het al of niet op een be paalde wijze voortbestaan en werken van de gemeenschap. Als deze vraag ontkennend wordt be- antwoord zal de commissie een antwoord moeten geven op de vraag of er verbin ding met het werk van de Dr. Wiarda Beckmanstichting dan gewenst of moge lijk is. ging met een nadelig saldo zit van rond f 750.000. Het voorstel diende te worden aange nomen met drievierde ©eerderheid van dc aanwezige stemmers. De uitslag was 63 voor, en 36 stemmen tegen, zodat het voorstel werd verworpen. De vergadering werd daarop geschorst, waarna de voorzitter, de heer A de Ja ger uit Goes, meedeelde, dat het bestuur en bloc zijn portefeuille ter beschikking stelde. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Niemand, die ook maar even met hem te maken lieeft gehad, heeft ontbroken op de begrafenis van de deze week over leden hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, ir. J. G. Snip. De belangstelling voor deze laatste gang van een in de provincie zeer geacht man was, zowel in de Koorkerk als op de algemene begraafplaats te Middelburg, eenvoudig overweldigend. Ds. A. van Santen, predikant van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente, sprak in de geheel bezette Koorkerk naar aan leiding van Psalm 138 en het Lucas evan gelie. Evenals de Emmaus-gangers ver- Onder het motto „Zelf maken, zelf showen" organiseerde P. A. van der Plas voor de tweede maal een modeshow in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Een en veertig deelneemsters, onder wie acht tieners uit geheel Zeeland, toonden hun kunnen met naald en draad. Het gehel was nog beter verzorgd dan vorig jaar, vooral de bruidsjapon, de avondjurk en de cocktailjurk vonden veel bijval. Mevr. Eenhoorn, Amsterdam, kondigde de gemaakte modellen aan met tekst en uitleg. Er waren 31 prijzen. Bij de tie ners won de eerste prijs Jenny Verstrae- ten. Jeannie Brouwen werd tweede en derde werd Sara Vergouwen, alle drie uit Breskens. Bij de volwassenen: 1 mevr. Eversdijk te Goes, 2 mevr. van der Sande-Vieret te Breskens en 3 Sara Le Grandt uit Oostburg. (Van onze verslaggever) Soezerig duttend en lieflijk schreiend heeft de zes weken oude Corrina van Damme uit Heinkens zand de huldiging gisterenmiddag over zich heen laten gaan. Men kon het haar niet kwalijk nemen. Het was haar eerste officiële hul diging en op zo'n jeugdige leeftijd is men nog niet veel gewend. En zoals dokter H. P. van Maanen zei heeft Heinkenszand er lang over ge daan eer het zover was. Liefst dertig jaar. Maar nu zijn de vooruitzichten dan ook gunstig. Er zijn immers plan nen om in de nieuwe wijk van Hein kenszand een nieuw Groene Kruisge- bouw te stichten, zodat het badhuis, waarin het consultatiebureau momen teel gehuisvest is, binnen hopelijk niet Op de foto: Corrina was zich niet bewust van de hulde, die haar ten deel viel. al te lange tijd verlaten kan worden. Dokter Van Maanen bood de kleine Corrina een zilveren drinkbekertje met een groen kruis er op aan. Mamma van Damme nam het in ontvangst, evenals de gelukwensen en een spaarbankboekje van burgemeester N. Eisen. De burge meester had verder nog speciale dank woorden voor zuster C. de Wolf, die be wezen heeft bijzonder goed met de Hein- kenszandse baby's te kunnen omsprin gen. Dokter Van Maanen was het hier mee helemaal eens. Hij bood zuster De Wolf een boeket roze anjers aan. Zuster De Wolf zelf liet zich ook niet onbetuigd en verraste Corrina met een baby-pakje. Echt een feest van geven en nemen dus, daar in Heinkenszand gistermid dag. wonderd waren over de opstanding van Jezus zo zijn ook allen, die ir. Snip heb ben gekend, verwonderd over wat hier zo plotseling is gebeurd, aldus ds. Van Santen. Hij zei verder dat deze droeve bijeenkomst alleen zinvol zou kunnen zijn wanneer zij geplaatst werd in de liefde Gods. Aan de groeve dankte een zoon voor de grote belangstelling. Hij zei: „Vader is een voorbeeld geweest voor velen". Tijdens de condoleance-bijeenkomst hierna in de aula van de begraafplaats kreeg de naaste familie van de overle dene andermaal een indruk van de grote leegte, die het verscheiden van ir. Snip ook in het maatschappelijk leven heeft achtergelaten. Wij vermelden slechts dat alle zes gedeputeerden de begrafenis bij woonden. Er waren kransen van o.a. het provin ciaal bestuur, de provinciale waterstaat, de rijkswaterstaat in Zeeland, de N.V, Combinatie Oosterscheldebrug, de N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij, het Zeeuws Genootschap en de Kon. Mij. De Schelde. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van 's Heer Arends kerke is woensdagavond in vergadering bijeengekomen. Zij verleende een krediet van f 2200,. om de vrijwillige brand weer aan nieuwe uniformen te helpen. Men zal controleren of ook de brand weerwagens moeten worden vernieuwd. Een voorstel, de uurvergoeding voor de leden van de brandweer op f 3,- te brengen, kreeg de instemming van de raad. De kath. Nijverheidsschool te Ove- zande vroeg om subsidie voor het ver voer van leerlingen. Raadslid Van de Guchte wenste graag eenzelfde regeling voor de leerlingen uit Lewedorp, die de kleuterschool in Nieuwdorp bezoeken. De heer de Kooning kon zich hiermee verenigen. Besloten werd een bedrag van f 40.. per leerling per jaar uit te keren. De raad kocht voorts een loods aan om deze ter beschikking te stellen van het bestuur van de kleuterschool te 's Heer Hendrikskinderen. Een defi nitief plan voor de nieuwe school zal t.z.t. worden gemaakt. Het onderwijs begint al in september a.s. De raad stemde toe, medewerking te verlenen aan de bouw van de nieuwe school. De benoeming van de secretaris-pen ningmeester voor Maatschappelijke Zorg te 's Heer Hendrikskinderen ontlokte het nodige commentaar aan de raads leden; dit resulteerde in een nieuw voor stel van b. en w. om de heer S. Dek ker in tijdelijke dienst te benoemen. Met algemene stemmen werd dit voor stel aanvaard. Tenslotte kwam aan de orde het plan voor de bouw van een verenigingsgebouw, tevens gymlokaal annex bergplaats voor Gemeentewerken te Lewedorp. Unaniem verenigde de raad zich met het plan, dat architect Valk uit Goes had opgesteld. Wat is er met Kroestjev aan d hand? Dictators plegen meeste niet eigenwillig te verdwijnen. Dc Russische eerste man heeft echtei duidelijk gezinspeeld op het neer leggen van zijn functies binnen afzien bare tijd. Men kan er van alles achter zoeken. Gezondheidsredenen? 't Is Kroetsjev niet aan te zien, dat zijn werkkracht zou zijn ondermijnd. Bin nenlandse oppositie? Daarvoor be staan wel een aantal aanwijzingen Zijn landbouwpolitiek, waarvoor hij zich zo zeer ingespannen heeft, ver toont telkens weer tegenslagen en missers. Zijn coëxistentie-politiek heeft vooral in het geval-Cuba bij militante communisten veel ongenoe gen verwekt. In de zaak-Berlijn heeft hij ultimatums laten verstrijken zonder dat er iets gebeurde. Zijn cultuur politiek heeft een onstandvastig ka rakter gedragen. Jonge kunstenaars moedigde hij eerst aan om maar eens fris van de lever te schrijven en te schilderen. Later heeft hij ze v/eer aan banden moeten leggen. Een boek over een Stalinistisch dwang kamp, door hem hoog geprezen, wordt nu in een litterair tijdschrift weer als onbolsjewistisch verworpen. Kroets- jevs ideologisch gevecht met Mao- Tse-Toeng is waarlijk nog niet in zijn voordeel beslecht. Er zijn zelfs teke nen, dat hij onder invloed daarvan zijn houding in internationale vraag stukken weer aan 't verstrakken is. Hij dreigde met terugneming van de con cessie inzake het toelaten van kern inspectie op eigen bodem. Hij leek in het geval-Laos eerst te willen samen werken met het westen, om het neu- tralistisch bewind op de been te hou den, doch later lanceerde hij beschul digingen aan het adres van Amerika en hield de Pateth-Lao de hand bo ven het hoofd. Zo ziet men dat Kroestjev de vaste greep op de gebeurtenissen aan het verliezen is. Men mag er benieuwd naar zijn wat hij te vertellen zal heb ben, als op 28 mei het centraal comité van de Communistische Partij bijeen komt. Zullen Stalinisten dan weer een intrige op touw trachten te zet ten? Er hangt voor de hele wereld veel vanaf, hoe de ontwikkelingen in Mos kou zich zullen voltrekken. Men kan ook slechts gissen en raden, waar men immers de barometers der democra tie niet kan bezigen, om voorspellingen op te stellen. Het is afwachten. Pr bestaat een Actie Comité Angola, *-* dat opkomt voor de vrijheid van dit tot Portugal behorende Afrikaanse gebied. Een streven, dat past in het kader van deze tijd, die het ontwa ken en het zelfstandig worden van het Zwarte Werelddeel meemaakt. Het comité werkt samen met Portugese ballingen, die om politieke redenen hun land verlaten hebben. Deze bal lingen hebben opgewekt het regime van Salazar te bestrijden door geen bezoeken meer aan Portugal te bren gen. Het Actie Comité Angola onder steunt die oproep. Nu is echter het rad van de voetbalfortuin zó gedraaid, dat ons aller Feijenoord een belangrijk duel moet uitvechten met de Portu gese kampioen Benfica. De belangstel ling daarvoor is welhaast nog groter dan voor de verkiezingen. Het Vrije Volk heeft die belangstelling aange grepen. om een groot schip te charte ren, dat op vakantietocht naar Lissa bon vaart en daar alle deelnemers in de gelegenheid stelt om „de wedstrijd van deze eeuw" bij te wonen. Daarover is echter het Actie Comité Angola, waarin ook de bekende P. v. d. A.- dominee Buskes zit, in toorn ontsto ken. Hoe kan een socialistisch blad aldus een politiestaat, die zich ook nog aan wreedheden schuldig maakt, steu nen? Het is wel ver gezocht een we begrijpen volkomen, dat Het Vrije Volk dit bezwaar wegwuift. Het is overigens wel merkwaardig, dat mensen zoals er nu in het Actie Comité Angola zitten altijd voorop staan, om betere betrekkingen en cul turele uitwisselingen met communis tische politiestaten te bepleiten. Van waar toch altijd dit meten met twee maten? Dwang en terreur blijven dwang en terreur, of ze nu een zwart of een rood etiket dragen. (Advertentie) BERGEN OP ZOOM OOSTERHÖUT (Van onze verslaggever) Het jaarverslag 1962 van de geweste lijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap vermeldt dat in enkele de len van de provincie verdrogingsver- schijnselen voorkwamen, waarbij de vermoedelijke oorzaak moest worden gezocht in de richting van de uitvoe ring van de Deltawerken, tenminste voor wat betreft de omgeving van Le wedorp, terwijl de bouw van een dok door de Kon. Mij. ,,De Schelde" in het Zuid-Sloe, waarvoor bronbemaling nood zakelijk was, moet worden genoemd met het oog op de ontstane moeilijkheden in een aantal polders bij Nieuw- en St. Joosland. De schade werd zoveel mo gelijk vastgelegd. De Cultuur Technische Dienst werd bereid gevonden een rapport op te stel len over de situatie rond de bouwwer ken in het Zuid-Sloe. Aan de hand van dit rapport zal worden nagegaan in hoeverre aanspraak op schadevergoe ding kan worden gemaakt. Gezien de ?oede sfeer der besprekingen wordt een bevredigende oplossing verwacht. Wat de verdroging rond de Braak manpolder betreft wijst het verslag op het verzoek van de gewestelijke raad aan de directie van de Wieringermeer om twee bedrijven in een der nieuwe polders beschikbaar te willen stellen ter sanering van het verdrogende ge bied rond de Braakmanpolder. Het verslag vermeldt o.a. dat de raad zich op het standpunt heeft gesteld dat de gemeenteclassificatie zo spoedig mo gelijk moet worden afgeschaft óf een voor het platteland aanvaardbare rege ling getroffen moet worden b.v. van vijf naar drie gemeenteklassen. De zaak is voorgelegd aan de hoofdafdeling so ciale zaken van het Landbouwschap. Wat de bestrijding van de aardappel moeheid betreft: er werden in 1962 7063 percelen gekarteerd. Het aantal over tredingen in het karteringsgebied be droeg 138 en had betrekking op een oppervlakte van 18.14 ha. De algeme ne inspectiedienst controleerde 322 volks tuincomplexen waarbij in 21 gevallen proces-verbaal moest worden opgemaakt Aangaande de controle op de verorde ning voor de bestrijding van de verge- lingsziekte wordt medegedeeld dat in totaal 25 processen-verbaal zijn aange zegd. In de meeste gevallen bedroeg de hoeveelheid voederbieten waarmee de geverbaliseerden in overtreding wa ren tussen de 1000 en 6000 kg. In één betrof het een hoeveelheid van 20.000 kg bieten. GISTEREN is het hospitaal-team voor Kongo van het Nederlandsche Roode Kruis aan de regering overgedragen. Het zal ginds het V.N.-personeel verzorgen en poliklinische hulp aan de bevolking verlenen. DE AMERIKAANSE minister van Bui tenlandse Zaken gaat volgende week naar Tito. Vermoedelijk zal de vertroebelde Amerikaans-Zuidslavische verhouding ter sprake komen.

de Stem | 1963 | | pagina 5