Scharf maakt kans op nieuwe ambtstermijn T.V.-ploeg op de Euromast Regering gelooft niet erg in Indonesische represailles BOMMEN OP HAVANNA? Kroestjev belooft steun inzake akkoord Laos Filantroop zonder geld ZUID-MOLUKKERS CONTRA STAAT: Welvaartsvaste uitkering aan arbeidsongeschikte Salaris-onderhandelingen brandweer vastgelopen Oostenrijk kiest nieuw staatshoofd Opleiding onderwijs Financiering Ook nadelen Grote vraag voor AKU DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 1963 Brits korporaal spioneerde KSh|ikthy maakt- dient Vrije boeren gearresteerd VIJFTIENDUIZEND MILITAIREN IN NIEUW-GUINEA Nationaal concours van hedendaagse muziek Arrestaties in verband met moord op Moore DE RADARPOST VOOR UW BELEGGINGEN Algemeen Fondsenbesit Humanistische raadslieden in strijdkrachten Van dtr DERFF t HU8RECHI BEURS VAN AMSTERDAM Zwarte lijst speelt rol Betrouwbaar Molestatie Laatste vliegtuig VAN MIERLO EN ZOON N.l. BELEGGINGSADVIEZEN (Eigen buitenlandse dienst) Morgen gaat het Oostenrykse volk door middel van een directe verkiezing de man aanwijzen die voor de volgende zes jaren het hoogste ambt in de repu bliek, dat van staatspresident, zal ver vullen. Het zal om drie kandidaten gaan. De Oostenrijkse Volkspartij is met haar grootste troef voor de dag gekomen: oud bondskanselier ir. Julius Raab. De Socia listische Partij heeft de aftredende presi- den dr. Adolf Scharf kandidaat gesteld. De z.g. Freiheitliche Partei (liberalen) zag van een eigen kandidaat af en heeft waarin xU een verklaring uitgegeven haar volgelingen oproept om ir. Raab te kiezen. De communisten hebben even eens van een eigen kandidatuur afgezien en bevelen hun leden aan op de socialis tische kandidaat te stemmen. Dan is er nog de rechtse burgerlijke „scheurma ker", de gepensioneerde generaal van de bondsgendarmerie, dr. Josef Kimmel, die zich op zijn oude dag heeft laten opwar men om kandidaat te zijn voor de „Euro pese Federalistische Partij van Oosten rijk» een meer enthousiast dan veel betekenend groepje. Het ambt van staatspresident is meer dan een formele waardig heid. De president heeft ingevolge de grondwet bevoegdheden, die o.a. aan een regeringsvorming een bepaald wending kunnen geven. Men heeft dit tijdens de langdurige regeringscrisis terdege bemerkt, toen president Scharf aan dr. Gorbach het ontslag als kabinetsformateur weigerde en hem opdracht gaf een zo sterk mogelijke coalitie-regering te vormen. Waarbij hij de nadruk legde op de eis van plooibaarheid bij het zoeken naar een compromis. Een twcemotorig vliegtuig, met een be manning van Cubaanse ballingen, heeft gisterenochtend enkele bommen op de buitenwijken van Havanna laten vallen, aldus betrouwbare zegslieden in Miami. Het als een „soort verkeersvliegtuig" beschreven toestel vloog aanvankelijk over Havanna, zoekend naar een bepaald doel. Toen de piloot het aangegeven doel niet kon vinden, werden de bommen op de buitenwijken geworpen, aldus de zegs lieden. Het vliegtuig zou zijn opgestegen vanuit „een geheime basis in de Caraibi- sche Zee". Wat gaat het nu worden? Men rekent op ongeveer 4.700.000 stem men op 4.805.351 stemgerechtigden. De communisten, die vroeger een eigen kan didaat stelden, hebben daar nu vanaf ge zien en het parool uitgegeven op dr. Scharf te stemmen. Indien nu socialisten en communisten aan de stembus ver schijnen zoals bij de vorige presidents verkiezing, dan zou dr. Scharf de meer derheid kunnen behalen. Weliswaar heeft de F.P.O. het advies uitgegeven op ir. Raab te stemmen, maar het is twijfel achtig of de liberalen dit advies in gro ten getale zullen opvolgen. Hier zou de populariteit van een kan didaat de doorslag moeten geven zodanig, dat hij stemmen van andere partijen naar zich toehaalt. Ir. Raab is populair, maar dr. Scharf evenzeer. Ir. Raab heeft als voormalig bonds kanselier een uitstekende staat van dienst en hij genoot in zijn positie van oud-bondskanselier algemene achting. Heeft de O.V.P. er goed aan ge daan hem als kandidaat voor het pre sidentschap op te stellen? „Ja", menen vele aanhangers. „Zijn populariteit is groot in alle bevol kingskringen". „Neen", menen velen onder hen, die hem zeker goed gezind zijn. Men had ir. Raab in de nimbus, die hij zich als oud-bondskanselier heeft ver over, moeten laten staan en hem een echec na zulk een succesvolle loopbaan moeten besparen. Daarenbo ven is hij nog maar onlangs van een ernstig ziekbed opgestaan en inge wijden menen te weten, dat zijn ge zondheidstoestand nog maar zeer wankel is. Dit is ook de mening die onder het publiek verspreid wordt en die ongetwijfeld verscchillende kie zers bij het bepalen van hun keus zal beïnvloeden. Een kwaad punt voor ir. Raab is, dat aan de burgerlijke zijde de generaal b.d. Kimmel is opgesteld als kandidaat van de beweging voor de Europese eenheid. Al zal hij niet veel stemmen behalen, wat hij behaalt gaat voornamelijk ten koste van ir. Raab. Vergeten we tenslotte ook niet, dat er onder de burgerlijke elemen ten in Oostenrijk, die bij de parlements verkiezingen op de kandidaten van de Dr. ADOLF SCHaRF ...weer president?... O.V.P. gestemd hebben, nogal wat ont stemming is over de afloop van de ka binetsformatie, die belangrijke O.V.P.- eisen onvervuld heeft gelaten. Summa summarum: een prognose is wel uitermate moeilijk. Maar de mees ten geloven dat de socialistische bonds president voor een nieuwe periode zal worden gekozen Naar gisteren bekend is geworden, is kort na Pasen een korporaal van het Britse Rijnleger in West-Duitsland aan gehouden, omdat hij ervan wordt ver dacht geheime militaire documenten aan de Russische militaire missie te Buende in Westfalen in handen te hebben ge speeld. De Russische premier Kroestjev heeft zjjn volle steun toegezegd aan de Geneefse overeenkomsten inzake Laos, zo werd gisteren be kendgemaakt in een gezamenlijke Amerikaans-Russische verklaring, Het korte communiqué werd uitgegeven na een gesprek van 3'A uur dat de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, W. Averell Harriman, met de Russische leider in het Kremlin voerde, In het communiqué wordt gezegd dat beide regeringen „de Geneefse overeenkomsten over de Laotische kwestie waarover in Wenen in (1961) een gedachtenwisseling plaatsvond en een wederzijdse over eenstemming werd bereikt, volledig ondersteunen". Het communiqué doelt op het topge- sprek dat president Kennedy en premier Kroestjev in 1961 in Wenen hebben ge voerd. In het communiqué wordt voorts me degedeeld dat Harriman een boodschap van president Kennedy aan Kroestjev over de toestand in Laos heeft overhan digd. Harriman weigerde na afloop van zijn gesprek met verslaggevers daarover te praten. De Sovjet-Unie heeft dezer dagen een nota doen toekomen aan de Britse am bassadeur te Moskou, sir Humphrey Tre velyan, waarin zy vraagt om een spoedig onderzoek van de controlecommissie voor Vietnam „naar feiten met betrek king tot het gebruik van vergiftigde che mische produkten tegen de Zuidvietna- mese bevolking". De Russische regering merkt op, dat „al die feiten" vervat zijn in de nota die (Vervolg van pagina 1) De uitvoering van de a.o.v. is in han den gelegd van de bedrijfsverenigingen, die ook de ziektewet en de werkloos- heidwet uitvoeren. De sociaal-medische kant van de uitvoering van de a.o.v. zal worden verzorgd door een door de federatie van de bedrijfsverenigingen op te richten gemeenschappelijke me dische dienst, waaraan behalve medi sche deskundige ook arbeids- en loon- deskundigen zullen worden verbonden. Minister Veldkamp staat op het stand punt, dat een gemeenschappelijke me dische dienst bij de uitvoering van de a.o.v. de beste waarborg biedt, dat op het moeilijke terrein van de schatting van de mate van arbeidsongeschiktheid zoveel mogelijk eenheid van opvatting komt, zodat gelijke gevallen op gelijke wijze worden beoordeeld. Deze eis vloeit voort uit het gebezigde arbeidsonge schiktheidscriterium. Volgens dit crite rium gaat het er bij de voorgestelde regeling niet om in hoeverre een ver zekerde ongeschikt is tot het verrich ten van arbeid in de bedrijfstak, waar in hij werkzaam was doch bepalend is Jna^e van ongeschigtheid tot het ver richten van passende arbeid in het al- gemeen, ook eventueel in een andere bedrijfstak. Hoofddoel van de a.o.v, is het verle nen van geldelijke uitkeringen bij lang durige arbeidsongeschiktheid De ge neeskundige behandeling die een ar- LcJS krachtens de verplichte zie kenfondsverzekering gegeven Ie worden. Degenen, die wegens de hoogte van '"komen niet onder die verzeke- f v? 2' zu de kosten van de geneeskundige behandeling hetzij zelf en dragen, hetzij deze door een të deékkemk k°StenVerzekering dic" ripNNi??in Beeft de voorgestelde a.o.v. dl v«,l v2rem-glngen de mogelijkheid e verzekerden in aanmerking te bren gen voor voorzieningen tot behoud her- o'et ol ter bevordering van de arbeids ongeschiktheid, dan wel voor voomie- W!elko strekken tot verbetering van de levensomstandigheden van de betrokkene, echter in het algemeen ah horen"! "j voorzieningen niet be- SSSfSSaS? verkre- JI bovengenoemde voorzieningen wordt geenszins in de eerste plaats ge- I nacht aan voorzieningen op terrein tn h i -v medisch gaat w kader van de a.o.v. gaat het vee] meer om sociale revali- J^zoals opleiding en onderwijs. De ™°ar2ieninge" ,er ^validatie strekken zjch met slechts Uit tot degenen, die arbeidsongeschiktheidsuitke- reeds een ring ontvangen, maar kunnen ook ge geven worden aan degenen, die ee dergelijke uitkering nog niet ontvangen, omdat voor hen de gestelde wachttijd van 52 weken nog niet is verstreken. Bij de revalidatie zal het oog niet al leen gericht zijn op de bedrijfstak, waarin de verzekerde werkzaam was. Indien er mogelijkheden zijn om de be trokkene geschikt te maken voor pas sende arbeid in een andere bedrijfstak, dan zullen die mogelijkheden ook wor den benut. De kosten van de a.o.v. zullen be taald worden urt een in het leven te roepen arbeidsongeschiktheidsfonds, dat beheert zal worden door een bestuur, waarvan de voorzitter door de minis ter van Sociale Zaken wordt benoemd. Verder hebben er zitting in drie werk gevers- en drie werknemersleden, aan te wyzen door de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Het fonds zal zijn middelen verkrij gen door premieheffing. De premie zal voor alle bedrijfstakken een gelijk per centage van het loon bedragen. Naar verwacht wordt zal de totale premie voor de verplichte ziekengeldverzeke ring en de arbeidsongeschiktheidsverze kering ca. 8.1 procent bedragen, n.l. ca. 5 procent voor de verplichte zieken geldverzekering en ca. 3.1 procent voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Van de premie van de a.o.v. zal de helft door de werkgever worden ver haald op de verzekerde en de andere helft blijft te betalen door de werkge ver. Van de premie van de verplichte ziekengeldverzekeringen mag de werk gever 1 procent laten betalen door de werknemer. Bij de vaststelling van het premieplichtig loon wordt uitgegaan van het loon in de zin van de coordinatie- wet sociale verzekering. Ditbetekent, dat geen premie wordt geheven voor het loon. dat het maximum-dagloon (thans f 24,-) te boven gaat. de Noordvietnamese regering op 22 fe bruari jl. heeft gezonden aan de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië, als voorzitters van de Geneefse conferentie over Indo China. „Volgens berichten van verschei dene persbureaus duurt het gebruik van vergiftigde stoffen tegen de bevolking voort", zo staat in de Russische nota. .Deze daden van de Verenigde Staten en de Zuidvietnamese autoriteiten zijn in strijd met de akkoorden van Genève. met de menselijkheid en met de elementairste normen van het internationale recht. Bo vendien wordt door deze handelwijze de situatie in Zuid-Vietnam en in geheel Zuidoost-Azië nog gecompliceerder dan zij al is". Premier Soevanna Phoema van Laos heeft gisteren kritiek geleverd op de „on juiste berichtgeving" in „een belangrijk buitenlands dagblad" en opnieuw ver klaard dat hij voornemens is een neu traal Laos in stand te houden. Uit de op merkingen van Soevanna Phoema krijgt men de indruk dat de premier slechts op het Russische regeringsorgaan „Iz vestia" heeft gedoeld. Volgens de premier had men in het blad de beginselen van de Laotiaanse neutraliteit in twijfel getrokken en was het zeer goed mogelijk dat als gevolg van het artikel twijfel aan zijn onpar tijdigheid zou rijzen. Volgens Soevanna Phoema had Laos behoefte aan buitenlandse hulp en nam het niet met politieke verplichtingen ge paard gaande bijstand aan. „De buiten landse hulpverlening leidt natuurlijk tot de aanwezigheid van personeel uit de landen die Laos helpen", aldus de pre mier. In het zuiden werd bericht dat troepen van de Pathet Lao een aanval hadden ondernomen op Ban Nong Boua Lao. Een bataljon van de Pathet Lao viel twee compagnieën van generaal Phoemi No- savan aan. Volgens de jongste berichten vochten de troepen van de rechtsgeoriën teerde generaal terug. Volgens militaire zegslieden in Saigon was een gehele compagnie Vietnamese burgerwachten door communistische sol- datfn blJ een gevecht dichtbij de kust stad Kwang Ngai omsingeld en af ge slacht. 6 Het gevecht vond woensdagavond plaats. Kwang Ngai is een sleutelstad aan de kust, ongeveer 325 mijl ten noorden van Saigon gelegen. Nadere inlichtingen over het gevecht ontbreken, behalve dat vermoedelijk in het gebergte onge vond westen van de stad Plaats De rijkspolitie heeft donderdag in de gemeente Ermelo zes „vrije boeren" ge arresteerd. Zij hadden destijds geweigerd hun verplichtingen tegenover het Land bouwschap na te komen en werden des wege door de economische politierechter te Zwolle veroordeeld tot boete. Daar zij halsstarrig bleven weigeren de boete te betalen zijn zij thans aangehouden. Vier andere boeren waren bereid de boete wel te voldoen. De zes weigerach- tigen waren afkomstig uit de plaatsen Elspeet, Staverden en Speulde. Zij wer den overgebracht naar het huis van be waring te Zwolle, waar één van hen, de voorzitter van de afdeling Elspeet van „De vrije boeren", J. van de Braken, zijn boete alsnog betaalde. Hij kon toen naar huis terugkeren. De arrestaties verliepen volkomen rustig. De boeren kregen ge legenheid het werk waarmee ze bezig wa ren af te maken. Een zevende boer, wiens vrouw een baby verwacht, zal naar het huis van bewaring worden gebracht zodra de om standigheden dat toelaten. De sterkte van de Indonesische troe pen in Nieuw-Guinea, die thans 3000 man bedraagt, zal in de komende dagen worden opgevoerd tot 15.000 man. Dit heeft de commandant van de Indonesi sche troepen in Nieuw-Guinea, brigade generaal Roekman, meegedeeld. De Indo nesische militairen zullen als regel acht tot twaalf maanden dienst doen ir Nieuw-Guinea, waarna zij worden afge lost. De totale sterkte zal echter 15.000 man blijven. Officieel wordt „West-Irian" het zeventiende territoriale commando van het Indonesische leger. Met ingang van 1 mei zullen de leden van het Papoea-vrijwilligerskorps auto matisch lid worden van het Indonesische leger, met dezelfde rechten en plichten als andere Indonesiërs. Militairen zullen worden ingeschakeld bij civiele projecten, zoals aanleg van wegen, vliegvelden en de landbouw, maar er zijn nog geen vaststaande plannen voor bepaalde projecten. Deze arbeidsongeschiktheidswet zal niet in alle opzichter, verbetering met zich mee brengen. Zo zal degene met een loon, dat hoger is dan de loon grens van de huidige ziektewet, in de toekomst in geval van een ongeval in verband met de dienstbetrekking of wat daarmede wordt gelijkgesteld, geen aanspraak meer hebben op genees- en heelkundige behandeling zoals thans verleend wordt ingevolge de ongeval lenwetten, Minister Veldkamp acht dit geen bezwaar. Er bestaan, aldus de minister, in Nederland goede, vrijwilli ge verzekeringen, althans voor de nor male risico's. Degene met een inko men hoven de loongrens, die deze risi co's gedekt wil zien, heeft tot die ver zekering gemakkelijk toegang. Het slotconcours van het nationaal concours voor vertolkers van muziek van onze tijd, dat is georganiseerd door de Stichting Gaudeamus samenwerking j Htrechts Conservatorium, zal op donderdagavond 2 mei worden gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Utrecht. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr C. J. A. de Ranitz, zal dan tevens de prijzen uitreiken. Het is voor het eerst dat in Nederland een dergelijk concours dat als zodanig ook in de gehele wereld uniek is is gehouden. In totaal hebben 82 solisten en ensembles deelgenomen aan deze wed strijd, die werd gesubsidieerd door de gemeente Utrecht, het Fentener van Viis singenlonds, de Stichting Cultuurfonds BUMA, het Prins Bernhardfonds en het Provinciaal Anjerfonds. De jury, bestaande uit de heren Johan van den Boogert, Ton de Leeuw, Jos Verkoeyen, mr. Guillaume Landré er Paul Hppperts, heeft inmiddels de deel nemers aangewezen die worden toege laten tot de eindronde op 2 mei. Het zijn Charles de Wolff, orgel; Jean van Ree, tenor; Ton Hartsuiker, piano; Henk Emmelot, viool; Gerarda Visser, piano, en Ghaia Gerstein, piano. De jury. die in zijn geheel verheugd was over het hoge niveau waarop door de deelnemers die niet ouder mochten zijn dan 35 jaar werd gemusiceerd zal vier prijzen toekennen van respectie' velijk 2500, 1500, 1000 en 750 gulden. (Advertentie) (Van onze verslaggever) I centrales, zei de heer Weijters, die de toelichting en de uitleg van de overheid De onderhandelingen met de regering zeer onbevredigend noemde. Immers, de over de herziening van de lonen van1regering zal geen richtlijnen geven aan brandweerlieden in gemeentedienst heb-" den vrydag niet tot een overeenkomst geleid. Het standpunt van de regering, dat tot mislukking van de onderhandelingen met de centrales heeft geleid, is, dat zy de onregelmatige en ploegendienst van de spuitgasten niet als zodanig erkend, aldus deelde het Tweede-Kamerlid A. C. M. Weijters, die rechtstreeks by de on derhandelingen was betrokken, vrijdag avond mee op een te Breda gehouden fo rumavond van de K.V.P. kieskring Til burg. De regering is van mening dat het vier entwintig uur vrijaf hebben van de dienst „betaalt" en ziet dan ook geen mo tieven aanwezig van een onregelmatige dienst te spreken. Onbevredigend Een geringe salarisverhoging staat de brandweer wel te wachten, maar £it blijft ver achter bij het voorstel van de de lagere bestuursorganen, welker maat regelen. echter wel aan rijksnormen ge toetst zullen worden. Het raadsbesluit van de gemeente Amsterdam dat aan de gemeentelijke brandweerlieden aldaar een hoger loon toebedeelde, is dan ook door de minister geschorst om reden dat de verhoudingen in deze gemeente met deze salarisverhoging geschaad zouden worden, aldus deelde het Kamerlid mee. „De regering heeft dus daar bepaald hoe de verhoudingen liggen. In wezen maakt dit optreden geen verschil met het op stellen van een algemene richtlijn", zei hij. De salarissen van de brandweerlieden mogen nog niet verhoogd worden boven die van de enige rijksbrandweer, name lijk die in Den Helder. De structuur, de capaciteiten en de frequentie van optre den van brandweren in de grotere ste den blijken dus geen reden tot loonsver hoging te geven. Twee blanken, die ervan worden ver dacht de moord op William Moore, de postbeambte, die met twee revolverscho ten in de nek werd gedood gepleegd te hebben, zijn gearresteerd in de Ameri kaanse staat Alabama. De 35-jarige Moore maakte een voettocht als protest tegen de rassenscheiding. Een gemeenschappelijke effectenportefeuille van ca. 23 miljoen gulden, belegd in 250 geselecteerde aandelen van eerste klas ondernemingen. Participatiebewijzen verkrijgbaar via uw commissionair in effecten of bankier. (Van onze parlementaire redactie)" Minister Visser (Defensie) heeft aan de Tweede Kamer een reeds in januari jl. toegezegde nota uitgebracht. Minister Visser zegt in deze nota tot de conclusie te zijn gekomen, dat hij aan de gebleken „ernstige behoefte" aan humanistische geestelijke verzorging in de strijdkrach ten moet voldoen. Hij meent dat er aan leiding bestaat over te gaan tot instel ling van een hoofdraadsman en vier raadslieden op een contract van voors hands 3 jaar. In dit contract zullen waar borgen worden gegeven voor hyn positie. Minister Visser merkt in zijn nota op dat hij in overeenstemming met het gevoel van de Tweede Kamer geen uitvoeringsmaatregelen in deze materie zal treffen voordat in de Kamer over zijn voorstellen nog een discussie heeft plaatsgehad. De geestelijke verzorging vanwege het humanistisch verbond zal alleen gel den voor hen die daaraan behoefte heb ben en die deze behoefte kenbaar ma ken. Een voormalige rechercheur van Scotland Yard. die bij een Amerikaanse bank werkte heeft zijn drang naar het bedrijven van filantropie bevredigd, zij het met grid dat niet van hem was. De 34-jarige voormalige politieman, die voor zijn bank het verstrekken van leningen aan particulieren behartigde, bleek op een zeker moment negenduizend dollar niet te kunnen verantwoorden. Een onderzoek wees uit, dat hij van dit bedrag vijftienhonderd dollar ten eigen bate had aangewend. Met het overige geld had hij de schulden betaald van enkele particulieren die verplichtingen niet konden nakomen. Zo had hij de lening afbetaald van een moeder met tien kinderen, die in financiële moeilijk heden verkeerde Voor een man, die gevaar liep zijn auto kwijt te raken om dat hij de daarop rustende hypotheek niet kon aflossen, betaalde de goed hartige bankemployé de achterstallige termijnen aangezien de man de auto voor zijn beroep nodig had. De rechter veroordeelde de filantroop tot zes maanden gevangenisstraf. (Van onze Haagse redactie) Maandagmorgen om 10.00 uur zal de president van de Haagse Sit 1'fik' V 1 DP 1Jïckl t rechtbank, mr. Witsen Elias, uitspraak doen in het kort geding, J dat gisteren heeft plaats gevonden tussen gemachtigden van de repu- rflPP fprrpn L'Inlr bliek der Zuid-Molukken (R.M.S.) en de staat der Nederlanden. 'ULL WlUh. Inzet van dit door de R.M.S. aangespannen kort geding is, zoals bekend, de eis van de R.M.S. tot overkomst naar Nederland van 37 thans nog in Sorong (Nieuw-Guinea) verblijvende Zuid-Molukkeïs. Op en aan de voet van de Rotter- damse Euromast is men begonnen met de opnamen voor het Ameri kaanse tv-programma „Tonight show", dat een aantal uitzendingen aan Nederland zal wijden. Op de foto zien we de cameraploeg aan het werk op het topje van de Euromast. Commentator met de microfoon is de ster van het gezel schap, Hugh Downs. (Advertentie) Opgericht 1899 Beursbericht no 327 is verschenen HOMBURG. ,,A.K,U." is gistermiddag „het" fonds van de beurs geweest. De stemming voor deze aandelen was uiteindelijk zeer vast. Vooruitlopend op het jaarverslag, dat zeer binnenkort zal worden gepu bliceerd, ging gisteren het publiek, als mede het buitenland, tot aankopen van de A.K.U.-aandelen over. De handel in deze hoek was gedurende de gehele beursduur aan de ruime kant. Ook Hoogovens kwamen goed voor de dag. De handel in de Philips-hoek was zeer rustig. Unilevers lagen vast in de markt. Kon. Olies ontmoetten wat bui tenlandse vraag. Gezien de fractionele koersverliezen die de Nederlandse hoofd fondsen eergisteren in Wall Street had den ondergaan, viel de stemming in Amsterdam gistermiddag zeker niet tegen. De Newyorkse beurs had eergisteren wederom goed van zich afgebeten door de ruime winstnemingen vlot op te nemen. Hierdoor werden aldaar de eer der op de dag geleden koersverliezen geheel ingelopen^ De Westduitse beurzen waren gisteren iets vriendelijker. Deze 37 R.M.S.'ers zouden namelijk na de overdracht van Nieuw-Guinea op 1 mei a.s. aan Indonesië in acuut levens gevaar komen te verkeren vanwege hun in het verleden aangenomen anti-Indo nesische gezindheid. Op grond van bij de overdracht van Nieuw-Guinea gedane Nederlandse toezeggingen zouden de 37 daarom recht op toelating tot ons land hebben. De 37 betrokkenen hadden het hoofd van de politieke missie der R.MS. in Nederland, ir. Manusama, gemachtigd deze eis m kort geding te stellen. Een groot deel van het gisteren gehou den kort geding ging over de kernvraag of de betrokken 37 Zuidmolukkers, ten minstei de 15 gezinshoofden onder hen, werkelijk daden hadden gepleegd waar door zij de kans lopen op represailles van Indonesische zijde. De Nederlandse regering meent dat dit niet het geval is. De landsadvocaat, mr. E. Drooghlever Fortuyn betoogde, dat gedurende 1962 lijsten zijn opgesteld door het Nederland se bewind met namen van R.M.S.'ers, die aangemerkt konden worden als personen, die na 1 mei a.s. gevaar zouden gaan lo pen. De 37 werden niet op deze lijsten geplaatst. Vele andere R.M.S.'ers zijn ech ter inderdaad naar Nederland overgeko men. De raadsman van de 37 R.M.S.'ers, mr. G. Maris, stelde evenwel aan het slot van zijn betoog van gisteren, dat het opstellen van deze lijsten en het onder zoek naar personen, die gevaar zouden gaan lopen, verre van volledig is ge weest. Hij meende dit mede te kunnen stellen op grond van de getuigenverho ren, die door de president waren afgeno men. Hij meende, dat uit deze getuigen verklaringen tevens bleek, dat da staat destijds in 1962 niet in redelijkheid tot haar huidig oordeel heeft kunnen komen. „Gebleken is", aldus mr. Maris, „dat de 15 gezinshoofden als informanten tegen de Indonesische parachutisten zijn opge treden en dat zij contact hebben gehad met de R.M.S.-hoofdstrijdmacht in Ce- ram. Dit was Indonesië bekend, getuige de zwarte lijst waarop deze 37 als te do den personen werden genoemd. Zij ver keren derhalve in acuut levensgevaar en dienen ten spoedigste naar Nederland te worden overgebracht". De hier genoemde zwarte l'yst speelde een belangrijke rol in het kort geding. Het bestaan van een dergelyke lijst werd bevestigd door twee getuigen van mr. Ma- ris, twee Ambonezen, die in Sorong plaatselijke politiefuncties hebben ver vuld. Zij zeiden via de contra-spionage dienst van de R.M.S. deze lijst onder ogen te hebben gehad. De verschillende ge tuigen die mr. Drooghlever Fortuyn had meegebracht, waren van het bestaan van deze zwarte ljjst niet op de hoogte. Een van hen echter, de afdelingscommandant van politie op Nieuw-Guinea, R. R. Rit- ter, verklaarde dat deze twee Ambonese politiemensen, die onder zyn gezag ston den, betrouwbaar waren De 37 betrokken Zuidmolukkers zijn fi guren die zich rondom de R.M.S.-voorman Latumahima hadden gegroepeerd, zo werd duidelijk. Deze Latumahima zelf was ter zitting aanwezig. Hij is de man geweest die de 37 heeft aangewezen als personen, <ue in, gevaar zouden komen ta verkeren. Er waren inmiddels in Sorong al klap pen gevallen, zo konden verschillende ge tuigen bevestigen. Kort na 1 oktober jl. was er in Sorong een bataljon Indonesi sche soldaten gekomen, dat samen met reeds aanwezige pro-Indonesische ele menten in Sorong nogal had huis gehou den. Dit bataljon werd later onder druk van het Untea-bestuur teruggeroepen naar Indonesië. De gemolesteerde R.M.S.'ers hadden echter te horen gekregen, „dat er na I mei 1963 nog wel wat zou zwaai en". Mr. Drooghlever Fortuyn wilde niet ontkennen, dat er misschien hier en daar klappen waren gevallen er werden zelfs twee Papoea's gedood maar hij meende dat dit soort ongeregeldheden altijd bij militaire of bestuurlijke wisse lingen plaatshad. „De Indonesische hou ding ten opzichte van sympathisanten met een vorig bewind is over het alge meen verzoenend geweest, indien de be trokkenen zich maar rustig hielden", zo zei mr. Drooghlever Fortuyn. Hij meen de dat heel andere motieven de 37 be wogen: het verlies van hun baantjes in Nieuw-Guinea door het vertrek der Ne derlanders. Hij liet bovendien doorsche meren, dat de R.M.S. in Nederland de 37 slechts hier wilde hebben ter versterking van de eigen gelederen, hetgeen mr. Ma- ris met stelligheid ontkende. Ter zitting maakte mr. Maris duidelijk, dat bij een voor de 37 gunstige uitspraak op maandag a.s. er nog mogelijkheden zijn voor een snel vertrek uit Nieuw- Guinea. Op 1 mei namelyk vertrekt er nog een vliegtuig van Sorong naar Biak en vandaar op dezelfde dag nog een vliegtuig naar Singapore. Mochten deze K.L.M.-vliegtuigen echter om een of an dere reden niet beschikbaar zijn, dan kunnen nog chartervliegtuigen vanuit Australië of de Philippijnen worden in geschakeld. Mr, Maris dacht niet. dat het Untea-bestuur dat de 37 de uiteinde lijke toestemming tot vertrek moet ge ven zulks zou weigeren, indien Ne- derla&d alsaog hun overkomst losstaat. 25-4 26-4 Ned. '59 41/4 100 1003B Ned. '61 4(4 100,4 100,4 Ned. '47 31'2 8IC4 81(4 Ned. grootboek 1946 92 U 9214 AKU 446(4 45914 Hoogovens 567'4 561(2 Philips 156.3 156.50 Unilever 161 161.90 Kon. Olie 176.3 177 HAL U414 114(6 Scheepvaartunie 129 1283^ Amst. Bank 374 ('a 373 Ned. Handelmij. 356exd 352ex Lucas Bols 979 972 Drie Hoefijzers 3971/2 Mach. Breda 177 177 Zeeuwse confectie Bijenkorf 851 Simons emb.f. en houth. 130(6gb 130(6 Van Gelders papier 266 26212 Heineken 451(6 Hero Conserven 345 Holl. Beton Mij. 425 427 Kon. Zout 815 826 Nijverdal - Ten Cate 225 De Schelde 232 ('3 232 «6 Scholten Foxhol 719 719 Thomassen en Drijver 746 754 Van Vlissingen Katoen 276 278 Vredestein 351(6 352 Zwanenberg Organon 915 930 N ABEURSKOF.RSEN Telefonisch avondverkeer AKU 458460 gl: Hoogovens Kon. Olie 176.50 gb—177.50 gl: Philips 156.20- 156.70 gl; Unilever 161.50—161.80. (Advertenties) De Bank voor Brabant

de Stem | 1963 | | pagina 11