KROESTJEV: „IK GA! Handje contantje in Westbrabantse BOV AG-bedrijven Dierenbescherming trok gegeven woord terug Toch een blijvend belangrijke rol? Geen dwang prol Koslov opvolger? Goed wonen" geopend Gelukbrengende folder bracht (misschien) strop Crcdiet van miljoenen ■me Bouviers tegen relletjes Stieregevechten in Tilburg m. DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Moeder Longpré onder zware verdenking Gasontploffing eist drie doden In Zuid-Afrika Apeldoornse zak in en as Dr. Sja rif over de papoea-studenten Controleurs in de Vlakte der Kruiken Hoessein gaat niet naar V.S. VANAF 1 JUNI T arievenconf liet tussen EEG en VS „MANNEKE' WEER TERUG Opklaringen Kroestjev doet koel over de ontwapening 59." 79.- 29." 39." 49. jjldty Stijl Elégance 103e JAARGANG No. 24267 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H* B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 26 APRIL 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rrr-^6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat i teieiuun ato* 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Het raadsel van de kinderroof te Auve lais in Wallonië is nu geheel opgelost. Gisterenmiddag werd mevrouw Marie José Longpré-de Groof, de moeder van de kleine Pierre, op bevel van de rech ter van instructie naar Namen gebracht voor het kruisverhoor. Het staat nu vrij wel vast dat de moeder de grootste ver antwoordelijkheid draagt voor de dood van haar kind. Zoals men zich zal herin neren werd de zeventien maanden oude baby een week geleden opgehaald uit de rivier de Sambre, nadat het kindje, al thans volgens de versie van de moeder, de week voordien op Goede Vrijdag uit de kinderwagen werd geroofd, terwijl ze zelf een boodschap deed in een winkel te Auvelais. Een nauwgezet onderzoek bracht de speurders tot de conclusie dat de spoorloze verdwijning van de baby in de zeer drukke straat erg onwaar schijnlijk was. Opmerkelijk was ander zijds het getuigenis van meerdere men sen, dat zij wel het kinderwagentje had den gezien, maar dat het leeg was. Het terugvinden van het kinder lichaampje hee|t het gerecht een aantal nieuwe aanduidingen verstrekt, die de thesis van kinderroof totaal deden weg vallen en duidelijk wijzen in de richting van de moeder. Het gerecht heeft reden om te geloven dat de vrouw op de ochtend van de zgn. „roof" de baby in een grote boodschap pentas naar de rivier de Sambre heeft gebracht en hem daar in het water heeft geworpen. Een laat opgedane getuige heeft haar die bewuste morgen langs de rivier gezien. De boodschappentas werd eergisteren door het gerecht in beslag genomen. Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie heeft volgens Tass in het openbaar meegedeeld, dat hij „te zijner tijd" een van zijn twee functies, of allebei zal moeten opgeven. Kroestjev is voorzitter van de ministerraad van de USSR en secretaris van de communistische partij. Tass zei, dat Kroestjev op een vergadering in het Kremlin van de Russische bond van arbeiders in de industrie en de bouwnijver heid de noodzaak had onderstreept van aanvaarding van het gezag van de communistische partij en haar centrale comité. De premier zei te willen geloven, dat niemand hieruit zou opmaken, dat hij door dit te zeggen zichzelf enige portuur in de partij had willen geven. ,.Ik ben", zei hij, ,,69, en heb het recht zo te spreken. Want iedereen begrijpt, dat ik niet ten eeuwigen dage de positie kan bekleden, die ik nu in de partij en regering heb". In de samenvatting, die Tass van Kroestjevs rede gaf stond geen termijn, waarbinnen hij dacht een van zijn func ties, of alle twee, op te geven. De Russische premier is verleden week 69 jaar geworden Hij is secretaris van de partij machtigste functie in de U.S.S.R sinds 1953. Premier is hij vanaf 1958. Een 28-jarige moeder en haar twee zoontjes van vier jaar en acht maanden zijn gisteren bij een gasontploffing in Gent om het leven gekomen. Het ongeval deed zich voor op de elfde verdieping van een flatgebouw. Een lood gieter, die op de twaalfde verdieping aan het werk was, rook de gaslucht. Hij bel de aan bij de woning en vermoed wordt, dat de vonk van de elektrische bel de ont ploffing heeft veroorzaakt. Er werd een open gaskraan ontdekt. Volgens artsen waren de vrouw en haar twee kinderen al overleden voordat het gas tot ontplof-1dienaar van het kapitalisme", fing kwam. Het gebeurt maar hoogst zelden dat een dictator, wat Kroestjev ondanks zijn pogingen om de vreedzame coëxistentie van de grond te helpen, toch gebleven is, vrijwillig heengaat. De mogelijkheid dat de Sovjet-premier van een principi eel ander gehalte zou zijn dan van alle dictators ter wereld neemt eigenlijk niemand serieus. Eerder mag men veronderstellen da^ er in het Krem lin inderdaad (zoals al herhaaldelijk is gesuggereerd) pressure-groups, tegen strevende krachten, werkzaam zijn. die zich al sinds jaren tegen Kroestjevs politiek verzetten. De coëxisitentie welke Kroestjev met wisselend succes heeft gepredikt mag op zichzelf als een belangrijke politiek goed door de partij-ideologen zijn er kend, de gevolgen ervan zijn voor het wereldcommunisme niet minder dan ruïneus geweest. Zij heeft immers ge leid tot de breuk met communistisch- China een gebeurtenis die juist giste ren nog op een eigenaardige manier is gebleken doordat radio-Peking de leider aller Russen afschilderde als ,,een De belangrijkste vraag die men thans moet stellen is wie zal Kroestjev op volgen Hy heeft kans gezien om op een doeltreffende manier de geestver wanten van zijn voorganger Stalin uit het zadel te wippen. Nog deze week heeft men in Tsjecho-Slowakije dit zui- veringswerk extra krachtig ter hand ge nomen, nademaal daar de secretaris n de communistische partij uït de garde werd gestoten Als mogelijke op volger van de nu 69-jarige Kroestjev wordt vice-premier Frol Kozlov ge noemd. Kroestjev zou het roer pas verlaten, zo bleek uit berichten die eerder deze week werden ontvangen, als de breuk met Peking-China was hersteld, een over eenkomst over het gebruik van de ruimte was bereikt, en een topontmoe ting met Kennedy 'was gearrangeerd. Wanneer Kroestjev heengaat is niet bekend, maar men mag aannemen dat dit binnen twee jaar zal gebeuren. Aan vankelijk was verondersteld dat Kroest jev zijn besluit om heen te gaan pas op de bijeenkomst van het centrale partij comité, op 28 mei a.s., bekend zou maken. In Zuid-Afrika gaat de politie voortaan gebruik maken van bou viers bij het de kop indrukken van opgeregeldheden als gevolg van de rassenpolitiek. Daarvoor moeten de honden echter grondig worden opge leid en streng worden geselecteerd. In de speurhondenschool in Den Haag werden er gisteren twee duchtig aan de tand gevoeld. Son ja en Bart, de twee kandidaten, behaalden liefst achten en negens en de examen commissie was dan ook vol lof over de honden-prestaties, die met het predikaat „zeer moedig" werden ge honoreerd. De eigenaar van de twee beesten, die hij in Zuid-Afrika gaat importeren, is overgelukkig met zijn bolleboos-honden. Hij vond ze heer lijk agressief en bewonderde de eerlijkheid van de beesten. „Tot nu toe werden bij ons alleen herders honden gebruikt", vertelde hij min achtend Het feit dat hij nu reeds het onge twijfeld zware besluit heeft genomen, betekent dat de westerse politici en politieke prententekenaars al eerder in de zorgen komen te zitten. Kroestjev heeft in het verleden wel meer gesproken over zijn gevorderde leeftijd, maar tekenen van verslapping toonde hij nooit. In Moskou is gespeculeerd, dat als hij een van zijn machtsposities opgeeft, dat het premierschap zal zijn. Door secretaris van de partij te blijven, zou hij zich van veel protocollaire verplich tingen bevrijden, en toch de macht in handen houden. Westerse deskundigen in de Russische hoofdstad geloven niet, dat als Kroestjev zijn premierschap zou opgeven, hij niet meer in contact zou komen met buiten landse regeringshoofden zoals Kennedy, MacMillan en De Gaulle. De 24-jarige Apeldoornse mej. Y. de Tater, die sedert 8 april hoopte dat zij de winnares zou worden van een auto ter waarde van f 5969,-, zal er misschien naast grijpen. Mej. Pater was in het bezit gekomen van een prijsdragende folder van de ac tie „Gezonden voor zieken", welke geleid wordt door de bekende heer Bergers uit Rotterdam. Er was op de folder zelf niets aan te merken en de auto zou dan ook zeker triomfantelijk zijn voorgereden, als niet was uitgekomen dat mej. De Pater bij aankoop van een lot van de ac tie een heel stapeltje folders cadeau had gekregen. Hierdoor had zij natuurlijk (statistisch bezien) meer kansen op de auto dan de gemiddelde Nederlander, die immers maar over enkele folders kon be schikken. Het geluk dat mej. De Pater zoveel folders tegelijk in handen speelde, dreigt nu haar noodlot te worden. De organisa toren van de actie voor „flessentrekster" ingesteld naar de rechtmatigheid van de claim die mej. De Pater op de auto meent te hebben. Naar „De Telegraaf' gisteren wist te vertellen, zou mej. De Pater door de organisatoren van de actie zo ongeveer gechanteerd zijn, met de be doeling dat zij haar aanspraken zou laten vallen. Daarbij zou zelfs gebruik van een taperecorder gemaakt zijn, zoals bij een verhoor. Het blad laat mej. De Pater zelfs verklaren, dat zij door de organisa toren van de actie voor „flessetrekster" was uitgemaakt Of, zoals „De Telegraaf" suggereert, door de organisatoren van de actie politiewerk van deze kwestie is gemaakt, kon niet worden bevestigd. Hangende het onder zoek Iaat de heer Bergers niets los. EEN ZEKERE Olga Rauhe, wonende in Oost-Berlijn, is in de Sovjet-Unie ge pakt. Zij spioneerde, volgens de Russen, in opdracht van de Amerikanen. Zij was vooral geïnteresseerd in de luchtafweer. HET RAPPORT over de zittingen van het tribunaal dat de Britse spionage-af- faire-Vasall heeft onderzocht, is versche nen. Volgens het rapport kon niemand iets worden aangewreven, behalve een man die vorig jaar gestorven is. HET WRAK van de vorig jaar in de Nieuwe Waterweg gekapseisde „Faustus" is door het vlijtig slobberen van grote zandzuigers zo diep in de modder wegge zonken, dat de scheepvaart er geen last meer van heeft. TER ERE van de 93e geboortedag van Lenin heeft radio-Peking een herden- kmgsprogramma uitgezonden. Kroestjev werd daarin afgeschilderd als „de dienaar van het kapitalisme". IN DEN BOSCH is een 40-jarige ex-ge- Pcntvanger wegens verduistering van i 45.000 veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek iJÜ1 ,voorarrest. Hij werd nooit gecontro- voerc*e hij aan, en beheerde bo vendien drie kassen. „De Indonesische regering zal zeker geen dwang uitoefenen op de in ons land nog studerende Papoeajongeren om naar West-Irian terug te keren". Dit vertelde dr. M. Sjarif, de Indonesische zaakgelastigde in Nederland, die desge vraagd commentaar gaf op de moeilijk heden rond de in ons land studende jon ge Papoea's. „Of de jonge Papoea in Nederland zijn studie zal voortzetten hangt in de aller eerste plaats van hem zelf af", aldus de zaakgelastigde. Hij heeft wel enkele Pa poea's het advies gegeven om naar Nieuw-Guinea terug te keren. „Naar mijn mening is dat belangrijk met name ook voor de toekomst van de student zelf", zei dr. Sjarif. Hij stelde uitdrukkelijk dat Indonesië ook studiekansen biedt aan jonge Papoea's. Voorts wilde hij de mo gelijkheid niet uitsluiten, dat in de toe komst zowel Indonesiërs als Papoea's on der auspiciën van het „Fellow Scholar ship" in Nederland zullen gaan stude ren. Dat het Nederlandse diploma in In donesië en in Nieuw-Guinea niet zou worden erkend, ontkende de zaakgelas tigde. Een groep leden van de internationale commissie van toezicht op de naleving van het bestand in Laos is gisteren per hefschroefvliegtuig uit Vientiane naar de Vlakte der Kruiken vertrokken, waar zij een bezoek zou brengen aan de zone die door de neutralistische troepen onder ge neraal Kong Le wordt bezet. Gisteren avond is de greep naar Vientiane terug gekeerd. In de vlakte was het nog steeds betrekkelijk rustig. Intussen heeft de internationale commissie, waarin vertegenwoordigers van Canada, Polen en India zitting heb ben, als haar mening te kennen gegeven, dat een permanente vestiging van een groep der commissie in de Vlakte der Kruiken niet in overeenstemming zou zijn met de akkoorden van Genève. De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, had om een derge lijke vestiging gevraagd. Diens halfbroer, de linkse leider prins Soephanoevong, had al verklaard dat de omstandigheden een permanente vestiging van een groep der commissie niet recht vaardigden, omdat de rechtse troepen on der generaal Phoemi Nosavan zich nog niet bereid hadden verklaard de vijande lijkheden in de Vlakte der Kruiken te staken. Met name zouden deze troepen in het zuidelijke deel van de vlakte opereren en daar het stadje Vang Vieng omsinge len. De permanente afgevaardigde van Jor danië bij de V.N., Abdoel Moenim Rifai, heeft verklaard dat koning Hoessein zijn plannen om volgende maand een bezoek aan New York te brengen, heeft opge geven. Aanvankelijk zou de vorst op 6 mei naar de V.S. komen, op uitnodiging van het weekblad Time, dat dan 40 jaar be staat. Het blad heeft ook andere voor aanstaande personen uitgenodigd die het onderwerp zijn geweest van een voor plaat. Naar aanleiding van een bericht uit betrouwbare kringen in Amman, als zou den elf leden van de weggestemde re- gering-Rifai zijn aangehouden, verklaar de de permanente afgevaardigde, dat er volgens zijn inlichtingen tien afgevaar digden zijn gearresteerd, onder wie geen enkel lid van de vorige week ten val gebrachte regering. Gisterenochtend marcheerden ongeveer 2000 scholieren door het centrum van Amman onder het roepen van leuzen als „Hoessein, wij willen eenheid". Zij wer den snel door leden van het Arabische legioen verspreid. Er deden zich geen incidenten voor. Staatssecretaris mr. Y. Scholten heeft het nieuwe voorlichtings centrum van „Goed wonen" in de Amsterdamse Leidsestraat officieel geopend. De openingshandeling bestond uit het wegvegen van een op de ruit geschilderde „O"; een taak, waarvan de staatssecretaris zich goed gemutst, doch zonder merkbaar resultaat kweet. iw Tussen de E.E.G. en de Verenigde Sta ten zijn moeilijkheden ontstaan over de tariefverlaging, die in de Amerikaanse wet op de uitbreiding van de handel is vastgesteld op vijftig procent. De E.E.G. wil echter de hoge tarieven sterker ver laagd zien dan de lage. De tarieven van de zes landen schommelen om de 15 a 25 procent. De Amerikaanse tarieven va riëren van nul tot tachtig procent, maar slechts zeventien procent der tarieven is hoger dan 30 procent. Na een afwezigheid van drie maan den heeft Manneke Pisvan Brussel zijn bekende plaats in de Brusselse binnenstad weer ingenomen. Hij kon echter niet direct aan het vervullen van zijn beroemde taak beginnen, om dat pas vandaag de waterleiding weer wordt aangesloten. De terugkeer van het beeldje bleef voor talrijke Brusselaren niet onopge merkt en een luid applaus steeg op, toen het op een nieuw, 1800 kg we gend voetstuk werd geplaatst. FRANCISCUS KARDINAAL KOENIG, de aartsbisschop van Wenen, zal volgende week een reis maken naar Polen en dan ook kardinaal Wyszynski bezoeken. (Van onze verslaggever) Met ingang van 1 juni zal men bij de Bovag-garagehouders in het district West-Brabant uitsluitend nog tegen contante betaling te recht kunnen voor de afname van automobielen, diensten, onderdelen en benzine. O.m. in de districten Amsterdam en Oost-Brabant is deze regeling al enige tijd van kracht. De ervaringen zijn er gunstig. Districtsvoorzitter S. B. Tigchelaar uit Breda lichtte gisteren deze „ogenschijn lijk onvriendelijke daad" als volgt toe. Het steeds groeiende wagenpark maakt een flinke uitbreiding van de service bedrijven noodzakelijk, hetgeen gepaard gaat met hoge bouwkosten en grondprij zen, welke een grote investering vergen, die ver op elke reparatie vooruitloopt. De handelsvoorraden die de garagisten moeten aanleggen zijn de laatste jaren vertienvoudigd en moeten bij afname contant aan de fabriek worden betaald. Verder vormen de arbeidskosten en de nieuwe C.A.O.'s belangrijke posten, waarvoor contant geld aanwezig dient te zijn. „Het laten repareren en het benzine kopen op rekening is veel erger dan wel ke vorm van huurkoop ook", zegt de Bo- vag. Alleen al in West-Brabant rijden 12.000 automobilisten met een garagere kening rond. Alles bij elkaar is dit voor maar liefst vier miljoen gulden aan kre diet. In Amsterdam hadden tien garage houders ruim vijf miljoen gulden onder de klanten uitstaan. Met de invoering van het „boter-bij-de-vis"-systeem is dit bedrag geminimaliseerd. Garagerekeningen blijven vaak twaalf tot vijftien weken niet betaald. Deze lange termijn schept sociale problemen waartegen wij de automobilist moeten beschermen, is de mening van de Bovag- leden in West-Brabant, die de mate waarin het systeem zal worden doorge voerd kunnen aanpassen aan hun cliën- tèle. Voor bedrijven met een groot wa genpark zal er een aangepaste regeling worden ingesteld. Die kunnen bijvoor beeld een vast maandelijks bedrag stor ten waarvan de rekening dan wordt be taald. Overschotten en tekorten worden dan doorberekend. De Bovag verwacht dat de contante betalingsregeling, die een vereenvoudig de administratie met zich meebreng! binnen enkele jaren geheel zal zijn door gevoerd. (Advertenties) (Van onze verslaggever) De (bloedeloze) stieregevechten, die voor zaterdag 11 en zondag 12 mei zijn vastgesteld bij gelegenheid van de viering van het zevende lustrum van het Tilburgse studentencorps St -Olof" gaan vast en zeker door. Dit ondanks de boze brief, die het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren gericht heeft aan prof. Van Dooren, de rector-magnificus van de Hogeschool voor Economische en Sociale wetenschappen. £e(?ïïc,.hti,lg medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opge maakt gisterenavond 23.15 uur- Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tusen noord en oost. Over het algemeen iets ho gere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 19.54 uur. Maan onder 23.29 uur. Morgen: zon onder 19.56 uur. Maan op o.uz uur. Prof. dr. F. J. P. van Dooren verzekerde ons desgevraagd, dat de senaat van de hogeschool geen enkele stap zal onder nemen om het onbloedige dierenspel te verbieden. De rector-magnificus (hoogleraar in de psychologie) zag in de brief van de Ver eniging tot Bescherming van dieren niet anders dan een overtrokken reactio, waarbij men het dier op het niveau van de mens wil plaatsen. Een analyse ma kend van de „stierepsychologie" zei hij Van de verder: „Misschien vinden de stieren hetzekerd, zelfs wel prettig eens even met de sleur elders uv"u ",-i tvuo even met ae sieur vari alle dag te breken. Ze zullen een corrida waarschijnlijk verkiezen boven leen opsluiting in een dierentuin. Als de studenten in plaats van een corrida een bokswedstrijd hadden georganiseerd zou wellicht niemand geprotesteerd hebben". Als schouwspel achtte hij een onbloedig stieregevecht minder desastreus dan de moordpartijen, die de televisie in de huis kamers brengt. Geen overtreding Bovendien heeft het Tilburgs gemeen tebestuur geen enkel bezwaar geopperd tegen de plannen van de studenten, even min als het ministerie van landbouw. Van de zijde der politie werd ons ver- ,«idat zorgvuldig is nagegaan of bij dergelijke stieregevechten «ij ucigcujfkc öueregeveunien overtredingen zijn begaan, die strafbaar zouden zijn volgens de Nederlandse die- renwet. Aangezien daarvan niets is geble ken werd van politiezijde toestemming verleend. Uil een en ander blijkt dat het stand punt van de dierenbescherming door be voegde autoriteiten niet wordt gedeeld. Merkwaardig is wel de houding van de vereniging zelf. Van de heer Lucht man, praeses van de lustrumcommissie van „St.-OIof", vernamen wij, dat de stu dentenvereniging (zoals wij vorige week meldden), wel degelijk tevoren contact heeft opgenomen met de dierenbescher ming, welks hoofdbestuur de heer J. van Gorp uit Tilburg als gedelegeerde naar de bespreking heeft afgevaardigd. De heer Van Gorp verklaarde zich na een gedocumenteerde uiteenzetting van de lustrumcommissie akkoord met de cor rida. „We vinden het wel vreemd dat het hoofdbestuur door de brief aan de rector-magnificus nu zijn eigen vertegen woordiger in zijn hemd zet", aldus de heer Luchtman, die tevens meedeelde, dat hedenmorgen prof. Hofstra uit Am sterdam namens de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van dieren de cor rida in Tilburg nog eens zal komen be spreken. De Spanjaarden zijn van mening dat de „mensenbescherming" wel eens in de verdrukking komt tij dens stierengevechten. Hier bij voorbeeld schiet een stier over de barricade. Premier Kroestjev heeft zeer koel ge reageerd op een gezamenlijk Brits-Ame rikaans voorstel dat beoogt de bespre kingen over stopzetting van de kern proeven te versnellen. Het voorstel, ver vat in boodschappen van de Engelse pre mier en de Amerikaanse president, is Kroestjev ter hand gesteld door de Brit se en de Amerikaanse ambassadeur, tij dens een onderhoud van anderhalf uur Kroestjev heeft meegedeeld „zijn ant woord voor te behouden". Het overleg in Genève is gestrand op de vraag hoeveel malen per jaai de Sovjet-Unie buitenlandse toezichthou ders op zijn grondgebied wil toelaten om er de waarnemingen van eventuele automatische instrumenten op te nemen. Het westen heeft zeven inspecties per jaar gevraagd, de Russen willen er tot dusver niet meer dan drie toestaan. In Moskou verluidde donderdag dat de Rus sen dertig inspectie^ in vijf jaar zouden willen toestaan. m Hoogst modern! BARATHEA HERENBLAZER Bijpassende lichtgrijze TERLENKA SPQRTPANTALON I I 75 LolL&rJcci*tvp BREDA Eindstraat hoek Hc uur, ar kt o Om nooit te vergeten REGENKLEDING y en -vORQST-VEBE-VENUa

de Stem | 1963 | | pagina 1