NIEUW EXPERIMENT GENAAMD AAIAMIE" Leger zorgt voor vakantie van (beroeps)militaire gezinnen DE GAULLE OP REIS CHINESE DREIGING IN LAOS Luns: ruimte voor meer ontwikkelingshulp Cineaste Beatrix LONDEN BEJUBELT ALEXANDRA HOFNAR Dit jaar al een begin HOESSEIN OVERTROEFDE DE OPROERKRAAIERS Voorspelling van waarzegger kwam uit Rigoletto Voor Vierdaagse echter geen prestatieverlof Iiarriman naar Kroestj ev Gaat de spelling op de helling? Velen sliepen langs de route Scandinavië formeert DAGBLAD VOOR ZEELAND Mende, vice-kanselier van Erliard Noordoostelijke wind Vierdaagse De muziek Senaat had lof voor encycliek Betoger tegen rassenscheiding omgebracht AUTO TERUG, MAAR HOE 16-jarige valt Noorse toerist aan in A'dam Oud-ministers gearresteerd 103e JAARGANG No. 24266 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Yeor-God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 APRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Z^Tlfllanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon^-Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Ternereen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie in Wash ington meegedeeld dat onder minister Harriman vandaag, donderdag, naar Moskou gaat om er te spreken over de toestand in Laos. Harriman zal een brief van Ken nedy bij zich hebben voor pre mier Kroestjev, waarin het standpunt van de Verenigde Sta ten zal worden toegelicht. Kennedy zei dat de Verenigde Staten zich de dreiging in Zuidoost-Azië bewust waren, „omdat de Chinese communis ten bepaald niet in het verborgene te werk gegaan zijn". De president sprak de hoop uit dat de Sovjet-Unie een po ging zou doen om mee te helpen de Geneefse overeenkomsten inzake Laos vrucht te doen dragen. Harriman zal ook met de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromiko over Laos spreken. Hij zal trachten uit te vinden wat precies de Russische plannen met Laos zijn, d.w.z. of Mos kou werkelijk een onafhankelijk en neutraal Laos wil of dat het dit land militair wil beheersen. Harriman heeft de toestand in Laos gis teren al besproken met Franse en En gelse regeringsfunctionarissen in Parijs en Londen. Kennedy wilde niet speculeren over de vraag, of, hangende Harrimans reis, de Sovjet-Unie aan het omschakelen was op een politiek van verminderde plooi baarheid, onder druk van de Chinese communisten. Twee Amerikaanse gevechtsgroepen, ir totaal ongeveer 3000 man, zullen vol gende maand naar Thailand worden ge zonden voor manoeuvres van de lan den van de Zuidoostaziatische Verdrags organisatie. Waarschijnlijk gaat er een escadrille straaljagers mee. De plannen voor de manoeuvres beston den al maanden geleden maar men meent in Washington dat de aankomst van een aanzienlijke Amerikaanse strijdmacht in Thailand zal dienen om de communisten te overtuigen van de Amerikaanse vastbeslotenheid. (Zie ook pagina 7). De plannen van de stichting richten zich op vier projecten. Het eerste en eenvoudigste plan betreft de inrichting van kampeer-, vakantie- en watersport centra op militaire terreinen of elders. Ten tweede wil men op die militaire ter reinen jeugdkampen gaan organiseren. Het derde plan betreft de water- en vis sport. De stichting zal zich inspannen om toestemming te krijgen dat vakantievie rende beroepsmilitairen en vrijwilligers in defensiewateren kunnen vissen, jagen of varen. Tenslotte wil „Vafamil" er haar best voor doen dat militaire tennisbanen, zwembaden of sportzalen worden open gesteld voor de vrijwillige militairen en hun gezinnen, die in de bewuste garni zoenen wonen. Op de lange duur hoopt Vafamil zo ver te komen, dat reisbureaus en toeris tenorganisaties speciale tarieven gaan be rekenen voor militaire reizen. De voorzitter van de Westduitse libe rale partij Erich Mende zal vice-kanse lier worden, als de minister van econo mische zaken Ludwig Erhard Adenauer deze herfst opvolgt als kanselier. IN ROTTERDAM is een Algerijns echt paartje aangehouden dat zich schuldig maakte aan wisseltrucs. Het stel heeft ook in Den Bosch geopereerd. DERTIEN functionarissen van de Luisen- talmijn in Saarbrücken zijn in staat van beschuldiging gesteld, omdat mede door hun nalatigheid in begin 1962 bijna 300 mijnwerkers in deze mijn zijn veronge lukt. KROESTJEV heeft een gesprek gehad met de ambassadeurs van Engeland en de v.S. in Moskou. Iedereen zweeg als het graf na afloop van dit gesprek. Maar men vermoedt dat het ging over de vastge lopen kernstopconferentie. DE BRITSE bond van spoorwegarbeiders Sa!i? non i"iel ,s,takin«- Deze actie van de 317.000 leden tellende bond is een pro- agei\ f V001'êestelde reorganisatie van de staatsspoorwegen. taUe^n Ut^Jh?NAEE beroePeI™anifes- tatie in Utrecht zal een groep van 100 kengvooredp°nWerS een stenen bank ma- Ken voor de turn van prinses Beatrix d°°r het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt, maar in het zuidoosten van het land ook en kele opklaringen en droog weer Langs de kust hier en daar mist Matige noordoostelijke wind. Vooral turen 're' mWdaetcmpera- Vandaag: zon onder 19.53 uur Maan onder 22.09 uur. an 7?2o'uur. ZOn °P 5 22 UUr" Maan °P De koninklijke landmacht staat aan de vooravond van een belang wekkend experiment. Het leger wil de zorg op zich nemen voor de recreatie en de vakantiebcstcding van het vrijwillige en beroepsper- soneel. De dienstplichtigen vallen er dus buiten, maar het is wel mogelijk dat te eniger tijd burgerambtenaren van het departement van Defensie en reserve-officieren-met-groot-verlof aan de leger- recreatie mogen deelnemen. Er is een aparte stichting voor de mili taire vrije-tijdsbesteding in het leven geroepen, die de naam „Vafa mil" draagt. Dit is de afkorting van „Vakantiefaciliteiten aan vrij willig dienende militairen en hunne gezinsleden". De bevelhebber van de landstrijdkrachten heeft zijn zegen aan de Vafamil gegeven. De stichting zetelt dan ook in het hoofdkwartier van de koninklijke landmacht in Den Haag. Hoewel het niet met zoveel woorden is gezegd, mag men aannemen dat de landmacht op deze manier aan werfkracht hoopt te winnen. Voor 1963 wil de stichting alvast en kele eenvoudige dingen realiseren. Er wordt gedacht aan het beschikbaar stellen van een kampeer- annex watersportcen trum. het inrichten van een jeugdkamp en van een eenvoudige hotelaccommoda tie aan zee. (Toch geen bunker?, red.). Om het vakantieplezie zo volledig mo gelijk te maken, zal het de militairen zijn toegestaan om eenvoudig rijksmate riaal, dat tot de persoonlijke standaard uitrusting van de man behoort, te ge bruiken. Of er in dit seizoen veel bereikt kan worden hangt van diverse factoren af. „Wij doen wat wij kunnen", heeft Vafamil laten weten. Op een ander gebied van vrijetijdsbe steding zullen onze strijdkrachten dit jaar wat soberder moeten zijn dan in voor gaande jaren. Het comité van de Ver enigde Chefs van Staven heeft besloten, dat er geen prestatieverlof meer zal wor den verleend aan militairen die in de Vierdaagse te Nijmegen meelopen. Er mag in beginsel ook niet meer tij dens de diensturen voor de Vierdaagse getraind worden. Ook bepaalde andere faciliteiten wor den ingetrokken. Doel daarvan is „het verwezenlijken van tijd- en kostenbespa ring voor de krijgsmacht". Er zal geen erecompagnie van de strijdkrachten meer deelnemen aan de jaarlijkse vlaggenparade; er zullen geen legeringsgoederen meer worden verstrekt aan burgerdeelnemers; er zal geen nood ziekenhuis meer worden ingericht en verder zullen van de militaire leden van het zogenaamde uitvoerende comité van de Vierdaagse niet meer de reis- en ver blijfkosten worden vergoed. Wel worden gecontinueerd: de voeding aan buiten landse militairen die deelnemen; de bouw en de bediening van een pontonbrug bij Cuyk; de deelneming van militaire mu ziekkorpsen van de krijgsmachtdelen aan de vlaggenparade. Verder zal er één militair muziekkorps ter beschikking gesteld worden aan bui tenlandse deelnemers die niet „over mu ziek beschikken". Ook zal de krijgsmacht drie personenauto's, drie jeeps en een autobus, alle met chauffeur, ter beschik king stellen voor door de leider van de marsen te bepalen diensten. De inschrijf gelden die deelnemende militairen ver schuldigd zijn, blijven voor rekening van het rijk. Het vervoer van deelnemende militai ren naar Nijmegen zal niet meer met mo torvoertuigen van het leger, maar per trein geschieden. Van deze maatregel schijnen de bevelhebbers van de strijd krachten echter te kunnen afwijken. Er was in defensiekringen geen ant woord te verkrijgen op de vraag hoeveel men met de beperkende bepalingen aan geld denkt te besparen. (Van onze parlementaire redactie) „De Nederlandse inspanning op het ter rein van de ontwikkelingshulp heeft er mogen zijn. Er valt echter nog veel te doen en er is ook ruimte om meer te doen. Meer hulpverlening en meer be leid bij die hulpverlening zullen in de naaste toekomst het Nederlandse aandeel in de ontwikkelingshulp moeten kenmer ken". Dit zei minister Luns (Buitenlandse Zaken) gisteren in de senaat bij de be handeling van zijn begroting. Van verschillende zijden was dinsdag in de senaat met klem aangedrongen om de nood in de ontwikkelingslanden vol ledig te onderkennen en een hoge priori teit toe te kennen. Minister Luns was be reid om de ontwikkelingshulp op grond van zedelijke motieven de verlangde hoge prioriteit te verlenen. Dat Nederland evenwel tot nu toe t.a.v. de ontwikke lingslanden tekort zou zijn geschoten, zo als de socialist De Niet bleef volhouden ontkende de bewindsman. De senaat had voorts uitvoerig de vraagstukken rond de ontwapeningspro- blematiek besproken, waarbij van alle ook communistische zijden met waar dering gesproken was over de jongste pauselijke encycliek „Pacem in terris". Ondanks de teleurstellende onderhande lingen in Genève moeten wij doorgaan met de Russent te blijven praten, meen de minister Luns. „Eens zal men er toch van doordrongen raken dat uitbreiding van de bewapening de onveiligheid in de wereld slechts vergroot". Minister Luns was verheugd over de goede reacties op de pauselijke encycliek, die hij een lei draad voor alle regeringen noemde. De bewindsman verklaarde niet blind te zijn voor de gevaren die het Frans- Duitse verdrag kan inhouden voor de Europese integratie. „De uitvoering van dit verdrag wordt door mij nauwlettend gevolgd. Indien men de Europese verdragen zou pogen aan te tasten zal een beroep op het Europese hof kunnen worden gedaan", aldus de bewindsman. Hij zei voorts tot de heer Van Campen (K.V.P.) dat het thans geen zin heeft om met Frankrijk te gaan praten over een Europese politieke unie. omdat tussen de E.E.G. en Frank rijk op alle vitale punten verschil van opvatting bestaat. De bewindsman was het met de heer Van Campen eens. dat over de verdere ontwikkeling van de E.E.G. met het door Frankrijk buitengesloten Engeland voort durend consultaties moeten plaatsvinden. De leidraad voor ons beleid moet zijn het voorkomen van beslissingen die de toekomstige toetreding van Engeland werkelijk ernstig zouden belemmeren, al dus de bewindsman. De noodzaak van een Europese topconferentie achtte minister Luns op dit ogenblik niet aanwezig en ook niet opportuun. Terzake de eventuele vorming van een multilaterale nato-atoommacht, zei staats secretaris Van Houten, dat de Neder landse regering zich nergens aan gebon den heeft. Over de gespannen verhoudingen tus sen Israël en de Verenigde Arabische Republiek zei minister Luns te geloven, dat de grote mogendheden niet werkeloos zullen toezien indien het tussen de betrok ken landen tof een gewapend conflict zou komen. Inschakeling van de Veiligheids raad wordt dan onontkoombaar. Minister Luns verklaarde bewondering te hebben voor de koelbloedige houding van Israël in deze moeilijke situatie. Tenslotte verklaarde minister Luns desgevraagd hoop te hebben dat de bin nenkort te verwachten uitwisseling van ambassadeurs tussen Rusland en Neder land het verzoek om gratieverlening van de in Rusland gevangen gehouden Ne derlanders Reydon en De Jager gunstig zou beïnvloeden. De begroting werd z.h.s. alleen de communisten waren tegen aanvaard. Nog een plaatje van het bezoek van prinses Beatrix aan New York. Voordat de prinses in een heli kopter een rondvlucht boven de metropool ging maken, had zij zich met haar filmcamera als een volleerd cineaste achter het raam opgesteld. Gisteren werd zij in het gebouw van de V.N. ontvangen door secretaris-generaal Oe Thant Een blanke postbeambte uit Baltimore, die zich naar het zuiden van de Verenig de Staten had begeven om als enkeling te betogen tegen de rassenscheiding, is dinsdagavond door onbekenden met twee schoten in zyn hoofd vermoord. Het lijk van de vermoorde, de 35-jarige William L. Moore, is op een nationale weg aangetroffen, naast een bord waar op gepleit werd voor rechtsgelijkheid voor bïanken en negers. Moore had twee weken vakantie geno men om zijn individuele campagne voor opheffing van rassenscheiding te voeren. Voor zijn vertrek uit Baltimore had Moore president Kennedy in een brief van zijn plannen op de hoogte gesteld. Moore's vrouw en vrienden van hem had den vergeefs geprobeerd Moore te be wegen tot het laten varen van zijn plan nen. De gouverneur van de staat Alabama heeft de moord op. Moore „afschuwelijk" genoemd en een beloning van duizend dollar uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot het vinden van de daders. Een inwoner van de Marokkaanse stad Marrakesj, wiens auto een jaar geleden werd gestolen, is gisteren weer in het bezit gekomen van zijn wagen, die door zijn activiteit als radioamateur ongeveer 3200 km ver weg, in West-Duitsland, kon worden teruggevonden. Albert Goslan had vorig jaar april dicht bij de plaats, waar zijn wa gen was gestolen, een speldje ge vonden van een Duitse automobiel club. Hij had daarop via zijn radio zender een oproep gedaan, die werd beantwoord door een advo caat te Stuttgart, die beloofde de diefstal aan de politie te zullen melden. Toen enige tijd geleden in Traustein een auto werd aan gehouden wegens een verkeers overtreding, kwam aan het licht, dat dit de bewuste wagen was. De dieven hadden er 35.000 kilo meter mee afgelegd op een tocht door Noord-Afrika, het Midden- Oosten en Europa. Verscheidene onderdelen hadden zij vervangen. Goslan heeft dus nu zijn wagen terug, maar geheel tevreden is hij toch niet: de hele grap heeft hem net zoveel gekost als hij voor een nieuwe wagen zou hebben moeten betalen. In verband met de beroving van een 64-jarige Noorse toerist eergisteravond omstreeks half twaalf in de Plantage Doklaan te Amsterdam, is enkele uren later de 16-jarige schilder L. H. aan gehouden en op het politiebureau inge sloten. De Noor had met de schilder en nog een jongeman kennis gemaakt in een café in de Amstelstraat. Hij was daarna met hen meegelopen, In de Plantage Doklaan gekomen hadden de jongens hem aangevallen en hem beroofd van zijn geld, t.w. f 100, Dm 20 en Kr. 100, een horloge, een gouden ring, zijn pas poort en een retourbiljet naar Noorwe gen. Van het gestolene is inmiddels 100 gulden achterhaald. De schilder heeft een bekentenis afgelegd. Een beeld van de reis door Cham pagne in Oost-Frankrijk van pre sident De Gaulle. Hier begroet hij zijn onderdanen in Charleville waar hij met groot enthousiasme door de bevolking werd ontvangen. Het kost koning Hoessein van Jordanië de grootste moeite de ordp in zijn hoofdstad te handha ven. Zwaar bewapende bedoeïnen- troepen schoten gisternacht op stu denten die demonstreerden ten gunste van Nasser en zijn Arabi sche Republiek. Bij deze rel lieten 12 personen het leven. Hoessein, die de gelofte heeft afgelegd dat hij niet zal vluchten, reed tijdens de relletjes in een witte, open Mercedes door de binnenstad en hij wuifde naar de demonstranten, die stenen wierpen De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen meent dat de huidige situatie inzake de spelling van de Ne derlandse taal bezwaarlijk langer kan worden bestendigd. Hij heeft deze aan gelegenheid bestudeerd en is tot bepaal de plannen gekomen, zo deelt hij de Eerste Kamer mede in zijn memorie van antwoord betreffende de begroting voor 1963. Hij heeft deze kwestie besproken met zijn Belgische ambtgenoot. Minister Cals hoopt bij de mondelinge beraadsla gingen over de begroting de resultaten van dit overleg te kunnen mededelen. Onder de klanken van doedelzakken en trompetten en in aanwezigheid van een groot aantal personen van vorstelij- ken bloede, onder wie één regerende ko ning, vier koninginnen en drie kroon prinsen, is gisteren in de imponerende Westminster Abbey het „huwelijk van het jaar" gesloten tussen de geliefde prinses Alexandra van Kent (26) en de heer Angus Ogilvy (34), zoon van de Schotse graaf van Airlie. Duizenden Lon- denaren hebben met volle teugen genoten van alle praal waarmee het huwelijk ge paard ging. Om 12.22 uur Nederlandse tijd verbond de aartsbisschop van Canterbury en pri maat van Engeland, dr. Ramsey, bruid en bruidegom in de echt. Op de vraag of zij elkaar als man en vrouw wilden nemen, antwoordde Angus duidelijk „Ik wil". De prinses beantwoordde deze digcL vraag haast fluisterend. Alexandra be-l loofde haar man te zullen „liefhebben, eren en gehoorzamen". Men zal zich her inneren dat prinses Margaret destijds de' belofte om te gehoorzamen heeft gewei gerd. Na de huwelijksplechtigheid, die geheel volgens plan verliep, en het tekenen van de registers, begaf het jonge paar zich in de glazen koets van de koningin naar, het St.-Jamespaleis, waar de receptie ge-I houden werd. Dikke rijen LondenarenJ van wie velen de nacht op een veldbed en met een transistorradio langs de route hadden doorgebracht om toch vooral niets van het schouwspel te missen, hadden op dit moment gewacht. Onmiddellijk na de receptie vertrok het jonge paar per vliegtuig naar Schot land om de eerste weken van het huwe lijk door te brengen in een buiten van koningin-moeder Elizabeth. Het huwelijk van prinses „Alex", zoals de Britten haar noemen, lijkt wel de vervulling van een voorspelling, die een inlandse waarzeg ger haar drie jaar geleden deed tijdens een reis door Nigeria. Hij voorspelde haar dat zij zich vóór haar 26e jaar zou verloven met „een grote donkere man uit het noordelijk berggebied van haar land". De verloving met Ogilvy, die in derdaad lang en donker is. werd drie we ken voor haar 26e verjaardag aangekon- (Advertentie) naar militairen die de Amerikaanse am bassade bewaakten. De demonstranten waren door dit gebaar van de koning zo verbaasd dat zij hun actie staakten. Over al op zijn tocht door de stad werd de ko ning toegejuicht. Door de rit van de koning en mede door zware regenval, hielden de opstoot jes op. Er is geen avondklok in Amman, doch bedoeïenen patrouilleren in paren door de straten. Tien leden van de parlementaire oppo sitie zijn verdwenen. Geloofd wordt dat zij zijn gearresteerd. Ook zijn elf leden van de afgetreden regering van Samir Rifai gearresteerd op beschuldiging, onder meer, van aanstich ting tot de jongste pro-Nasserbetogingen in Jordanië. In berichten uit Jericho wordt gezegd dat troepen daar hadden geschoten op be togers in een kamp voor Palestijnse vluchtelingen, van wie velen in presi dent Nasser hun toeverlaat zien voor de herovering van het land, verloren bij de verdeling van Palestina. De vluchtelingen worden als een potentiële haard van on rust in Jordanië beschouwd. Men schat dat ongeveer 150 studenten zijn gearresteerd en men verwacht dat zij spoedig terecht zullen staan voor hun op treden tijdens demonstraties. Sommigen van hen zijn gewond. De veelgeplaagde bedoeïenenvorst Hoessein tijdens een toespraak waarin hij zei: ,,lk zal dit land en mijn volk nooit vrijwillig ver laten." super bolknak 55 De ministers van Defensie van Dene marken. Noorwegen en Zweden zijn over eengekomen een 3000 man tellende inter- nationele „brandweerbrigade'' op te richten en ter beschikking te stellen van de Verenigde Naties voor spoedoperaties. Het is de bedoeling de „brandweerbri gade" te vormen als een enkele eenheid, die op korte termijn naar welk deel van de wereld ook kan worden gezonden op verzoek van het UNO-hoofdkwartier.

de Stem | 1963 | | pagina 1