Indiaanse groet voor Gracia Geen interventie in Midden-Oosten Delfzijl er bekent massale muntbiljetten-vervalsing Bestand in Vlakte der Kruiken, doch RAKET ALS BIOSCOOP Vooraanstaanden hielpen Harster aan staatsbaan KOFFIE HAG coffeïnevrij lp met hart voor uw gezondheid Harriman: Geen nieuwe Geneefse conferentie Terugtrekken Harriman Mies worn EL PONCHO Vandaag valt beslissing Toestand Ben Zwi hopeloos DAGBLAD VOOR ZEELAND Albert Servaes tachtig jaar Telegram van minister Van Elslande.... ADENAUERS OPVOLGING Hogere middagtemperaturen Russen lijken loyaal te zijn Geen fiat voor grafische c.a.o. ORSON WELLES verfilmt de bijbel Engeland en Ver. Staten: BEIERSE SPD. BEWEERT: Nare vergissing voor ome prins In Suriname Nieuw kabinet bijna klaar MET DOODGEWONE STENCIL-MACHINE Zelfs zijn gezin wist van niets 103e JAARGANG No. 24264 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 23APRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm CIng. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steénstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Te Luzern is de Vlaamse schilder Al bert Servaes, die de Zwitserse nationali teit heeft aangenomen, op grootse wijze gehuldigd bij gelegenheid van zijn tach tigste verjaardag. Tijdens een feestzitting werd het woord gevoerd door prof. dr. Nichels, benedictijnermonnik van Maria- Laach. Hij vroeg zich af of in België de oude geest van vrijmoedigheid, die vroe ger de Lage Landen kenmerkte, niet meer bestaat. De Vlaamse dominicaan, dr. Luy- ten, professor aan de universiteit van Frei burg, dankte voor alles wat de Zwitsers voor Servaes deden. Onder de huidetelegrammen, die van alle kanten binnenkwamen, bevond zich een van de Belgische minister Van Elslande, dat wel enige verwondering wekte. Men besloot een telegram terug te zenden, waarin aan de minister wordt gevraagd bij de regering de tolk te zijn voor het opheffen van de ballingschap van Servaes! ,Het fractiebestuur van de C.D.U., de christen-democratische partij van bonds kanselier Konrad Adenauer, heeft giste ren besloten om vandaag een opvolger voor de 87-jarige bondskanselier aan te wijzen. Het 60 leden tellende fractiebestuur heeft hiermee de weg geopend voor de aanwijzing van de huidige minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, tot 9Pvolger van Adenauer, die voornemens ls^in het najaar af te treden. Erhard is echter niet de persoonlijke keus van de bondskanselier. EENENTWINTIG Amerikanen, die op Cuba gevangen gehouden werden, zijn in de Verenigde Staten teruggekeerd. Er zijn op Cuba nu vermoedelijk nog zes of acht Amerikanen in de gevangenis. IN GOTEBORG is een schip van 95.000 ton, een supertanker, te water gelaten. Het is het grootste schip dat ooit in Euro pa werd gebouwd. Het dekoppervlak wordt in hectaren gemeten IN LONDEN circuleerde gisteren het be richt, dat Britse, Amerikaanse en Russi sche ministers van Buitenlandse Zaken spoedig een ontmoeting zullen hebben. Dit zou verband houden met de impasse in de kernstopbesprekingen. MGR. BEKKERS is gisterenmiddag van Schiphol naar Rome vertrokken. De bis schop van Den Bosch zei: „Onze liturgi sche commissie komt bijeen. Wij moeten huiswerk maken Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Aanvankelijk weinig, later toenemen de wind, maar waarschijnlijk tot de avond droog weer. Hogere middag- temperaturen. Tot matig of vrü krach tig toenemende wind tussen zuid en oost. Vandaag: zon onder 19.49 uur. Maan onder 19.17 uur. Morgen: zon op 5.26 uur. Maan op 6.16 uur. Hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen in Washington heb ben gisteren meegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat dat Ameri kaanse troepen gestuurd zullen worden naar Thailand, het buurland van Laos, als de overeenkomst van Genève over de neutraliteit van Laos een dode letter blijft. Het bericht werd verspreid nadat presi dent Kennedy opnieuw had geconfereerd met de leden van de Ame rikaanse veiligheidsraad. Laos was het enige onderwerp op de agenda, zo werd gezegd. De berichten, dat de Amerikaanse re gering misschien op korte termijn een heden van de vloot opdracht zou geven op te stomen naar de Golf van Siam. om aan het Amerikaanse diplomatieke offen sief psychologische druk toe te voegen, hebben veel opzien gebaard. De opperbevelhebber van de Ameri kaanse vloot in het gebied van de Grote Oceaan, admiraal Harry Felt, is zondag naar Bangkok in Thailand gevlogen, voor overleg met de militaire raad van de Zuidoostaziatische Verdragorganisatie, ZO AVO, die in Bangkok zetelt. In de zomer van vorig jaar, toen de burgeroorlog in Laos dreigde over te slaan naar Thailand, stuurde Amerika zes duizend soldaten naar dit land. Tegen het einde van het jaar konden ze worden te ruggetrokken, met uitzondering van een squadron gevechtsvliegtuigen en een Amerikaanse militaire adviescommissie. De reis van admiraal Feit werd zeker in verband gebracht met de toestand in Laos, maar ook met de voorbereidingen voor reeds lang op stapel staande ZOAVO- manoeuvres in Thailand in de maand mei. In Washington is gisterenavond officieel meegedeeld dat de Amerikaanse zevende vloot in Zuidoost-Azië bij wijze van voor zorg bepaalde bewegingen heeft uitge voerd. Enkele schepen zijn naar de Golf van Siam gezonden. Andere schepen van de zevende vloot waren daar al. De pro-communistische Laotiaanse prins Soevannoevong heeft maandag in een communiqué voorgesteld, dat de Pathet-Laobeweging en de neutrale regeringstroepen zich zullen terug trekken op de posities die ze voor het jongste conflict innamen, opdat zo een einde kome aan de vijandelijkhe den tussen beide legers. In het desbetreffende communiqué stel de Soevannoevong ook voor, dat beide partijen het bestand in acht zullen nemen dat premier prins Soevanna Foema op 14 (Van onze Haagse redactie) De werkgeversvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid hebben gewei gerd om de ontwerp-C.A.O. voor de gra fische industrie goed te keuren, omdat in deze C.A.O. voor 1963 één extra snipper dag wordt voorgesteld. De overige be stuursleden van de Stichting van de Ar beid willen de grafische C.A.O. wel hun fiat geven. De ontwerp-C.A.O. zal nu conform de spelregels van het nieuwe loonsysteem ter beoordeling worden doorgezonden aan het College van Rijks bemiddelaars. april heeft afgedwongen van de twee te genover elkaar staande legerleiders, ge neraal Kong Le van de neutralistische troepen, en generaal Singkap van de Pa thet Lao. In het communiqué stond evenwel dat de Pathet Lao een voorstel had afgewe zen om inspecteurs van de internationale controlecommissie te stationeren in de Vlakte der Kruiken, zoals door de Ver enigde Staten was voorgesteld. Op het eerste gezicht zijn de voorstel len van Soevannoevong gunstig voor een matiging van de crisis, die de wankele coalitieregering van Laos dreigde omver te werpen. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, W. Averell Harri man, heeft gisteren in Parijs gedurende 75 minuten geconfereerd met de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Maurice Couve de Murville, en daarna meegedeeld dat hij niet voornemens is na zijn bezoek aan Londen naar Moskou te gaan. Onderminister Harriman sprak in de Franse hoofdstad over de toestand in Laos. Na zijn onderhoud met Couve de Mur ville, zei Harriman: „Frankrijk en de Verenigde Staten hebben volledige steun gegeven aan de Britse en Russische voor zitters van de Geneefse conventie over Laos, en ze hopen dat ze in staat zullen zijn het jongste bestand in de Vlakte der Kruiken te consolideren". In antwoord op een desbetreffende vraag, zei Harriman dat hij geen voor stander was van het opnieuw bijeenroe pen van de Geneefse conferentie van verleden jaar. Hij zei van de regering in Peking dat ze een anti-Amerikaanse pro- paganda-actie voerde die uitging van de bewering dat er Amerikaanse troepen in Laos waren. „Wij hebben geen soldaten in Laos", zei Harriman. „Er waren ooit in structeurs, maar die zijn weer weg. Er is geen reden om een nieuwe Geneefse con ferentie uit te schrijven. Wat nodig is, is het doeltreffend functioneren van de controlecommissie, en armslag voor de twee voorzitters". Volgens Harriman heeft de Russische ambasasdeur in Vientiane tot nu toe har telijk meegewekrt, en hij en de Britse ambassadeur hadden premier prins Soe vanna Foema vergezeld naar de Vlakte der Kruiken. Daaraan was het thans gel dende bestand ontsproten, aldus onder minister Harriman. Hij vliegt vandaag naar Londen. Een vertegenwoordiger van het Vati- caan en een geestelijke van de Kerk van Engeland hebben in Rome bespre kingen gevoerd met de schrijver Chris topher Fry en de Italiaanse filmprodu cent Dino de Laurentis over het scena rio voor de film over de bijbel, dat Fry in opdracht van de Laurentis heeft ge schreven. Monseigneur Salvatore Garofalo van de commissie voor bijbelstudie en dr. Moelwyn Merchant, adviseur van de aartsbisschop van Canterbury, hebben na de bespreking verklaard geen enkel bezwaar te hebben tegen het filmscena rio of tegen de Laurentis' benadering van de filmische weergeving van het Oude Testament. Mgr. Carofalo en dr. Merchant zullen samen met Christopher Fry nog een ontmoeting hebben met een Joodse bijbelgeleerde, Ygal Yadin uit Jeruzalem, wiens oordeel over het see nario eveneens zal worden gevraagd. Aan de verfilming van de episode rond de figuur van Abraham, die door Orson Welles zal worden geregisseerd, zal in mei worden begonnen. Andere delen van de film zullen worden geregiseerd door Frederico Fellini, Luchino Visconti en Robert Bresson. De president van de Almelose rechtbank heeft gisteren zijn be slissing bekendgemaakt in het kort geding tussen Mies Bouw man en de n.v. Spanjaard, welke in haar reclamecampagne gebruik maakt van de naam Mies Bouw man op grond van het feit dat Mies Bouwman de verbindende tekst heeft gesproken voor een op vier grammofoonplaatjes vast gelegd sprookje. De rechter is van mening dat de rechten die de n.v. Spanjaard meent verkregen te hebben, moe ten worden getoetst aan de om standigheden van 1962 toen de grammofoonplaatjes werden ge maakt. Het staat haar niet vrij onder heel andere omstandigheden de populariteit van Mies Bouw man is buitengewoon groot ge worden zonder haar toestem ming de naam van Mies Bouwman in een juist begonnen reclame campagne in te schakelen op een wijze zoals dat gebeurd is. Op straffe van een dwangsom van f50.000 wordt de n.v. Spanjaard verboden bij haar reclamecam pagne de naam Mies Bouwman te afficheren. Ter gelegenheid van de maand van de ruimtevaart heeft men in het centrum van Chicago een levensgrote „Atlas" raket opge steld. Het binnenste van het pro jectiel bevat geen brandstof en controle-apparatuur, doch is ruim genoeg om er een piepklein bio- scoopje in te huisvesten. -4- De nieuwe Jordaanse premier, Sjarif Hoessein bin Nasser, heeft gisteren plech tig beloofd dat de Jordaanse troepen mee dogenloos zullen toeslaan om de monar chie te beschermen. De premier beloofde vrije verkiezin gen, die „een weerspiegeling zullen zijn van de oprechte wens van het publiek, dat er nauwe banden zullen bestaan met Volgens de voorzitter van de Beierse afdeling van de S.P.D., Waldemar von Het Monegaskische prinselijke ge zin brengt op het ogenblik een bezoek aan Philadelphia, de vroe gere woonplaats van prinses Gra cia in de Verenigde Staten. Hier zien we het paar bij de opening van een reis- en vakantietentoon stelling in Philadelphia, waar het door een paar levensechte India nen werd begroet. De heer J. Lachmon van de Verenigde Hindostaanse Partij in Suriname, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zijn taak als informateur voor de kabinetsforma tie beëindigd heeft. Hij deelde mee, dat thans mag worden verwacht, dat de knel punten zullen worden weggenomen. Hij wilde niet ingaan op de vraag of de Indo nesische partij, de K.T.P.I., tot de samen werkende partijen kan worden gerekend. Hij wilde ook niet zeggen of de K.T.P.I. in de nieuwe regering een zetel zal krij gen. Wel, zei hij, zal de K.T.P.I. mede de regeringsverantwoordelijkheid dragen. Hij verwachtte dat het nieuwe kabinet nu binnen korte tijd kan zijn geformeerd. Met een doodgewone stencilmachine heeft de 38-jarige Delfzijler H. J. S. dui zenden rijksdaalderbiljetten gedrukt en ongeveer 25 daarvan, alle met het num mer 3pv038789 in omloop weten te bren gen ook. Hij is intussen gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Men heeft 3500 pseudo-rijksdaalders weten te achterhalen, zo deelde de politie in Delf zijl gisterenmiddag mee. In oktober van het vorige jaar is S. met zijn brutale vervalsingen begonnen. Ook al drukte hij zijn geld slechts op een stencilmachine, toch gingen de biljetten steeds grif van de hand. De Delfzijlse po litie die de zaak veertien dagen gele den in handen kreeg en wist op te lossen samen met de rijksrecherche vond bij S. thuis in de kelder nog een hele voor raad stencil-geld. De meeste biljetten heeft de valse munter afgezet in Noordholland, steeds in kleine porties. De Nederlandsche Bank in Amsterdam sloeg het eerste alarm. Dat was reeds op 24 oktober 1962. Omdat daarna de meeste meldingen bleven bin nen stromen vanuit Noordholland, raakte de politie aanvankelijk op een dwaal spoor. Men dacht dat de valse munter zijn drukkerij ergens in West-Nederland had staan. De eerste gestencilde rijksdaalder in Delfzijl werd gevonden op 20 november 1962. Vooral de laatste weken kreeg men steeds meer sporen in de noordelijke ha venplaats zelf en begon men te vermoe den dat de valse munter wel eens hier zou kunnen wonen. De Delfzijlse rechercheur J. H. J. Bu- rema en J. Bakker werden veertien da gen geleden met de zaak belast. Men koesterde pas op het laatste moment arg waan tegen S., omdat hij in Delfzijl zeer goed bekend staat. Hij bleek zijn valse munterij zelfs voor zijn gezin verborgen te hebben gehouden. S. zal vermoedelijk vrijdag voor de officier van justitie in Groningen wor den geleid. Knoeringen, is de vroegere SS-brigade- führer dr. Wilhelm Harster, door een aan tal vooraanstaande lieden in liet zadel geholpen bij zijn streven een functie in de Beierse staatsdienst te bekleden. Onder deze vooraanstaanden zouden autoriteiten van Tirol in Oostenrijk, de wijbisschop van Innsbruck en prins Bernhard beho ren. Ten aanzien van deze laatste bleek evenwel een nare vergissing begaan te zijn. Later deelde het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken nl. mee, dat niet onze prins, maar zyn voormalige verbin dingsofficier, de heer Prins, een aanbeve lingsbricf had geschreven om Harster aan zijn baantje te helpen. De heer Prins was, volgens het minis terie, tijdens de bezetting plaatsvervan gend territoriaal bevelhebber en kende Harster persoonlijk. Hij had de indruk gevestigd, dat Harster er steeds naar had gestreefd zijn taak „binnen zijn gren zen rechtvaardig, correct en met begrip voor de nood van de Nederlandse be volking" te vervullen. De S.P.D. staat er in ieder geval op dat deze zaak wordt opgehelderd, zo had Von Knoeringen verklaard. De 58-jarige Oberregierungsrat Harster was gedurende ae tweede wereldoorlog bevelhebber van de S.D. in Nederland en in de?e positie verantwoordelijk voor het samenbrengen van Nederlandse joden in concentratiekampen. Hij werd in 1947 in Nederland tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar is in 1956 vrijgelaten. Tijdens de bezetting in Nederland was hij chef van de vroegere SS-hauptsturm- führer Erich Rajakowitsch. Tegen Harster loopt sedert 1961 in Mün- chen een onderzoek samenhangende met de deportatie van joden uit Nederland. DE FRANSE dichter, schilder en cineast Jean Cocteau, 73 jaar, heeft gisterenmor gen een hartaanval gehad. Cocteau is lid van de Academie Frangaise. met de de Arabische zusterstaten en nieuwe federatie". Israël heeft op dit vooruitzicht, name lijk versteviging van het Arabische front tegen Israël, nog niet gereageerd. Wel heeft premier Ben Goerion gezegd, dat Israël van zijn defensieve strijdkrachten een afschrikkende macht moest maken om de kwade buren van Israël een beet je in te tomen. Ds Israëlische pers is van een verdach te eensgezindheid in zijn commentaar op de gebeurtenissen in Jordanië. Gezegd wordt, dat koning Hoesseins troon heel wat steviger zou staan als de V.S. Hoes seins bewind duidelijker zouden steunen. Alleen het huidige Jordaanse bewind is in staat Israël een toestand van betrekke lijke veiligheid te garanderen. De val van Hoessein (waar het even naar uit heeft gezien) zou direct een versterking van de communistische invloed in het Mid den-Oosten tengevolge hebben. Er gingen zondag geruchten dat de V.S. en Engeland erover dachten om in het Midden-Oosten tussenbeide te komen als Hoessein zou worden weggejaagd. Gis teren is dit zowel door Londen als door Washington ontkend. De bulletins over de gezondheidstoe stand van de Israëlische president, Ben Zwi, houden de burgers van Israël bijna evenzeer bezig als de alarmerende be richten over de pro-Nasserdemonstraties in Jordanië. Ben Zwi lijdt aan longkanker en de artsen zijn ervan overtuigd dat de 78- jarige staatsman, die door de hevige pij nen van zijn ziekte zeer is uitgeput, geen week meer te leven heeft. Een eindeloze stroom belangstellenden passeert in deze bange uren, wellicht de laatste van de president, het eenvoudige houten huis waar de staatsman woont en waar hij nu ook wordt verpleegd. Ben Zwi is sedert 8 december 1952 pre sident van Israël. Hij volgde de overleden dr. Chaim Weiszmann op als tweede pre sident van de jonge joodse staat. De Israëlische premier Ben Zwi, die ernstig ziek is. (Advertenties) GORDIJNSTOFFEN aari 2 kanten even mooi groot pak f2,20 EVENTUEEL AMERIKAANSE TROEPEN NAAR THAILAND

de Stem | 1963 | | pagina 1