GEVAAR VOOR ISRAËLISCHE INVAL IN JORDANIË Midden-Oosten weer in nieuwe crisis verzeild geraakt fotkcri? Wiesenthal houdt wedren met de tijd K.Y.P.-congres en Pax Christi-voettocht BOUWEN AAN DE WERELD VAN MORGEN PROF. DE QUA Y ONTVING EEN DA VERENDE OVA TIE Hoessein sou aanstalten tot vluchten maken Stormloop RUBINSTEIN KREEG 20 MIN. APPEAUS VAN HALFVOLLE ZAAL Felle reacties op executie van Grimau Avondklok in Jeruzalem Duistere rol Suiker één cent duurder KROESTJEV GAAT VOOR 1965 HEEN K.V.P. is voor iedereen DAG3LAD VOOR ZEELAND Kennedy afzijdig TROOST NA TYFUS GRAtlS VAKANTIE Bormann-potje voor ex-nazi s Britse zondagsbladen s *A\\ /V v\ 1975 Zelfde weertype Menselijke sfeer Geen groepsbelang Wereld van morgen Boerenstand Samenwerk ins 1103e JAARGANG No. 24263 MAANDAG 22 APRIL 1963 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 aöWaP Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Een golf van protesten en van de monstraties is zaterdag en zondag ge volgd op de executie van de Spaanse communistische leider Grimau. Franco heeft alle verzoeken om het vonnis te verzachten naast zich neergelegd. In alle vroegte is Grimau .aterdag op de binnenplaats van een gevangenis in Madrid doodgeschoten. Een priester bleef tot zijn laatste ogenblik in zijn nabijheid doch Grimau weigerde geestelijke bijsiand. Hij trad kalm voor het executiepeloton. ,,Het spijt mij u te moeten mede delen dat ik het vonnis niet kan ver zachten" schreef Franco in antwoord op Kroestjevs verzoek tot wijziging van het vonnis. Grimau's verdediger heeft vrijdagavond nog een laatste poging ondernomen zijn cliënt te redden. Een nogal merkwaardige poging overigens hij belde het Italiaanse communistische dagblad L'Unita op, en hij verzocht toen ,,hem te willen doorverbinden met de Paus". Hij wilde de H. Vader om be middeling verzoeken. Het blad kon hem wel verbinden met het Vaticaan. Een functionaris antwoordde de verdediger dat Lij het verzoek aan de Paus zou overbrengen. Grimau's vrouw heeft getracht Kenne dy te laten bemiddelen. Zij vroeg hem zelfs met zoveel woorden ,,een beroep op Franco te doen het doodvonnis te laten vernietigen". Het State Departement heeft dit verzoek wel openbaar gemaakt en het ook ter kennis van de Spaanse ambassade in Washington gebracht. Daaruit leidde men af dat de Ameri kaanse regering graag zou hebben ge zien dat Franco aan Grimau gratie zou hebben verleend, maar officieel is gezegd dat het niet mogelijk was zich in de rechtspleging van een ander land te mengen. In verscheidene delen van de wereld zijn verklaringen uitgegeven, waarin wordt geprotesteerd tegen de terecht stelling van Grimau. Heftige reacties kwamen van de Franse communistische partij, het uiterst linkse Franse vak verbond C.G.T. en het ..Sovjet-comité voor de verdediging van de vrede". In talrijke steden werden zaterdag protestbetogingen gehouden. In Londen legden betogers bloemen neer voor de Spaanse ambassade, in Stockholm trok ken demonstranten naar het Spaanse consulaat. In Brussel betoogden een duizendtal mensen, in Amsterdam een driehonderdtal. Zaterdagavond trokken ruim duizend jonge Algerijnen naar de Spaanse am bassade in Algiers. De politie had ver sperringen rond de ambassade opge worpen. maar hoefde niet in te grijpen. In Rome kwam het verkeer stil te lig gen toen een grote groep jeugdige demonstranten een mars naar de Spaanse ambassade maakte. Elk schot dat valt langs de grenzen van de staat Israël galmt na in de gehele Arabische wereld. Dit weekeinde zijn er vele schoten gevallen in Jeruzalem, dat gedeeltelijk tot Jordaans grondgebied behoort. De labiele vrede in het Midden-Oosten is opnieuw in groot gevaar. De aanleiding werd gevormd door betogingen van jonge Jordaniërs ten gunste van president Nasser, die vorige week een handvol Arabische landen rond een anti-Israël-programma heeft weten te verenigen in een nieuwe „Verenigde Arabische Republiek". De demonstraties die door de politie met karabijnvuur werden be antwoord (44 doden en 92 gewonden) moesten duidelijk een rugge- steuntje betekenen voor de Jordaanse premier Samir el Rafai, die een voorstander van aansluiting van Jordanië bij de nieuwe V.A.R. is. Het Jordaanse parlement wil hem daarin echter niet volgen en stemde de regering daarom weg. Een oom van koning Hoessein van Jordanië formeerde in bliksemtempo een nieuwe regering, maar de demonstraties gingen gisteren in verhevigde mate door. In Jeruzalem werd daarom een avondklok ingesteld, maar veel be denkelijker dan de binnenlandse onrust in Jordanië, is de stellige belofte van de Israëlische regering, dat indien Egypte de situatie in Jordanië uitbuit, het Israëlische leger Jordanië zal bin nenvallen. Het Israëlische kabinet be spreekt deze kwestie vandaag in een spoedzitting. Ongelukkig is het daarbij, dat minister van Buitenlandse Zaken, Golda Meir, die als geen ander de in gewikkelde politiek van Israëls doods vijanden kent, wegens een ernstige hart aanval is uitgeschakeld. Er gaan geruchten in Jordanië, Er wordt zelfs beweerd dat koning Hoes sein aanstalten maakt om te vluchten. De betogingen hebben namelijk na zaterdag het karakter van anti- monarchistische demonstraties aange nomen. Vandaar dat Hoessein heeft be sloten alvast een hechte regering te vormen. Het parlement is naar huis gestuurd en- het nieuwe kabinet regeert hoogstens vier maanden (volgens de Grondwet moeten er binnen 4 maanden nieuwe verkiezingen worden gehouden) prak tisch bij decreet. Hoesseins oom, die (bittere ironie) ook Nasser heet, heeft zelf de portefeuille van Defensie. De Jordaanse betogers zijn voor het merendeel studenten. Zij hebben een nieuwe vlag ontworpen de Egyptische, waarin de plaats van Jordanië wordt gesymboliseerd door een ster. De regering van Samir el Rifai. die werd weggestemd, heeft het maar drie weken uitgehouden. De rol van Egypte bij dit alles is nog al duister. Jordanië stond niet op het lijstje van landen, die in de nieuwe Arabische federatie welkom waren. Radio-uitzendingen over de Jordaanse relletjes vanuit Cairo spreken echter van „historische omwentelingen in ons broederland". De bezwaren van Nassar tegen Jordaniës opneming in de federa tie volgden evenwel hoofdzakelijk uit het feit, dat Jordanië een koninkrijk is. Men heeft in Egypte nog altijd een Faroekcomplex Het feit dat een felle oppositie in Jordanië zich tegen de koning richt kan natuurlijk in de ogen van Nasser, een rechtvaardiging be tekenen. De geruchten over plannen van Hoessein om er vandoor te gaan zijn tamelijk verward. enkele familieleden naar het buitenland gestuurd. Hij zou gezegd hebben „Ik voel er niets voor om het l°t van mijn neef-Feisal van Irak te delen". (Feisal werd in 1958 bij een staatsgreep ver moord). Hoessein heeft echter zondag nog een bezoek gebracht aan de plaatsen in Jeruzalem waar is gedemonstreerd ten gunste van de Arabische eenheid. Hij werd begeleid door zijn nieuwe premier. Waarnemers in Jeruzalem en in Amman steken het feit dat de toestand bijzonder dreigend is, niet onder stoelen of banken. Inmenging van Egype in Jordaanse aangelegenheden, zal door Israël worden opgevat als regelrechte agressie en dit betekent op zijn minst dat er een tegenaanval wordt ingezet, die op een herhaling van het Suezdrama kan uitlopen. De minister-president van Saoedi- Arabië, heeft verklaard dat Saoedi- Arabië bereid is alle nodige hulp aan Jordanië te verlenen, wanneer de rege ring in gevaar zou komen. Behalve minister van Buitenlandse Zaken Golda Meir, is ook de president van Israël, Yitzjac ben-Zwi ernstig ziek. Men vreest voor zijn leven.' Naar verwacht wordt zal deze week de aansluiting van Jemen bij de nieuwe Arabische federatie, welke Egypte, Syrië en Irak omvat, worden besproken tussen de presidenten van Jemen en van Egypte. Ook hieruit blijkt wel, dat het Midden- Oosten weer volop in beweging is een beweging die bijna per traditie een stormloop tegen het enige westers ge oriënteerde eiland in de Arabische wereld, Israël is Volgens geruchten in Amman, de Jordaanse hoofdstad, heeft de koning al De suiker wordt met ingang van van daag een cent per kilogram duurder. De consumentenprijs voor suiker zal dus worden verhoogd van 98 cent tot 99 99 cent per kg Deze prijsverhoging houdt verband met de door de minister van Landbouw en Visserij vastgestelde hogere garantieprijs voor suikerbieten van de oogst 1963. Deze kaart geeft de aardrijkskun dige situatie in het Midden-Oosten weer. De Amerikaanse meesterpianist Arthur Rubinstein, heeft zijn belofte ge houden. Hij heeft niet in Duitsland ge speeld, het hem vijandige land dat hij in 1915 heeft verlaten. Hij heeft echter wel vóór Duitsers gespeeld. Dat gebeurde in Nijmegen. De zaal was maar half vol en bovendien waren er 300 Nijmegenaren binnenge komen. Eigelijk mocht dit niet. maar Rubinstein schijnt zijn populariteit bij de Duitsers te hebben verspeeld. De 77- jarige maestro was daarom niet ont moedigd. Hij kreeg, an een concert van 2 1/2 uur, twintig minuten applaus en gaf toen drie toegiften terwijl het pu bliek zoals heel vroeger tijdens grote concertpremières in Wenen wel gebeur de tot voor het podium kwam ge lopen Alle slachtoffers van de tyfusepidemie in Zermatt krijgen als troost een gratis vakantie van twee of drie weken in Zwitserland. Een speciale commissie van deskun digen is bezig met het vaststellen van de schade die de tyfuspatiënten hebben geleden. Alle kosten, inclusief de me dische, die door de 'epidemie zijn ver oorzaakt, zullen worden vergoed Een groot stuk kunststof, afkomstig van de verongelukte atoomduikboot „Thresher", blijkt sporen van brand te vertonen. Er zijn in het plastic metaal- splinters' gevonden, die erop wijzen dat het materiaal met een vuurstroom in aanraking is geweest De metaal splinters waren niet radio-actief. Dr. Simon Wiesenthal, leider van het joodse documentatiecentrum in Wenen, is gisterenavond in een gecombineerde uit zending van VARA's „Achter het nieuws" en KRO's „Brandpunt" (een unieke com binatie in de zuilenwereld), op het t.v.- scherm te zien geweest. Dr. Wiesenthal, die in liefst 13 Duitse concentratiekampen gezeten heeft, ver klaarde bij zijn aankomst op Schiphol, dat zijn rol in de zaak Rajakowitsch, die door zijn hulp kon worden gearresteerd, nu is beëindigd. „Thans is het woord aan het gerecht", zei hij. Dat Rajakowitsch zich aan oorlogsmisdaden heeft schuldig gemaakt is volgens dr. Wiesenthal ge makkelijk te bewijzen. Het smoesje, dat oorlogsmisdadigers niet geweten zouden hebben welk lot de gedeporteerde joden zou wachten, gaat volgens hem niet meer op. Welke andere misdadigers hij nog ter opsporing op zijn lijstje heeft staan, wilde dr. Wiesenthal niet zeggen. Volgens hem wist Rajakowitsch al een half jaar dat zijn lot bezegeld was. Hij correspondeerde zelfs met de Oostenrijk se justitie, zette intussen zijn zaken voort, woonde in Milaan, had een villa aan het meer van Lugano en een ranch in Mexi co. Al die tijd had hij gelegenheid om Twee Londense zondagsbladen, beide beschikkend over deugde lijke informatiebronnen, hebben gisteren beweerd dat premier Kroestjev binnen twee jaar zal aftreden. Zijn opvolger zou zijn, vice-premier Frol Kozlow. Kroestjev zou een besluit om af te treden op 28 mei, tijdens een bijeenkomst van het centrale partij comité bekendmaken Hij zou voor zijn heengaan echter nog drie doelen willen verwerkelijken het herstel van de breuk met rood-China, een topconferen tie met Kennedy en het bereiken van een overeenkomst over het gebruik van de ruimte. Deze sensationele berichten zijn via een „gesanctioneerd lek" in de Britse pers beland. Kroestjev is nu 69 jaar oud. met zijn ex-chef Harster in Beieren over leg te plegen. De recente ontsnapping van Rajakowitsch noemde dr. Wiesen thal een klucht. Hij vertelde zelf de zaak Rajakowitsch aan het rollen gebracht te hebben door de exclusieve gegevens, die hij had verstrekt aan een Italiaans blad. Zijn arrestatie was een gevolg van het proces Eichmann, waarin de naam Raja kowitsch .gevallen was, hetgeen beteken de dat deze nog in leven was. Hij was, evenajs vele ex-nazi's, uit Argentinië ge vlucht en welke misdaden hij op zijn ge weten had werd nagezocht bij het Ne derlandse Rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie. Ook over Harster werd op Schiphol gesproken. „Dat hij ondanks zijn veroordeling toch nog een overheidsfunctie bekleedde, be wijst dat de verantwoordelijke leiders in Duitsland nog altijd geloven niet buiten die paar duizend veroordeelde nazi's te kunnen regeren", zei dr. Wiesenthal. Toch meende hij dat hierin een kente ring was gekomen. Het schijnt duidelijk te worden, dat iedere arrestatie van een oorlogsmisdadiger voor de Duitse vijan den net verlies van een troefkaart in houdt. Dr. Wiesenthal zei, dat zijn bureau een wedren met de tijd is begonnen, omdat in de meeste landen, waar geen doodstraf bestaat, moorden na twintig jaar verja ren. Hij begon zijn opsporingswerk in 1947 met een lijst van 850 voortvluchtige oor logsmisdadigers. Hoeveel hij er sindsdien heeft opgespoord kon hij niet zeggen. Dat velen zich zo verborgen konden houden, danken zij, volgens dr. Wiesenthal, aan het zg. Bormann-fonds, een spaarpotje voor nazi's. Dr. Wiesenthal is intussen naar Hamburg vertrokken voor een t.v.- uitzending, waarin hij een en ander over zijn opsporingswerk zal vertellen. (Advertentie) LAMBSW0QL HERENPULLOVERS Import.Van zuiver wol. Met V-hals. In 8 modieuze voorjaarstinten Ivofie^vlccmvp BREDA Elndstraat hoek Houtmarkt DE LAATSTE bewoners van de bouw vallige Amsterdamse Vijzelflat, die thans gesloopt wordt, een aantal winkeliers, hebben de directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht een deurwaarder op het dak gestuurd, omdat de sloop van de Vijzel flat onrechtmatig en voor de laatsten der Mohicanen gevaarlijk zou zijn. PRESTON COBB, de wegens moord ter dood veroordeelde Amerikaanse neger jongen, heeft de zoon van zijn „slacht offer" ervan beschuldigd de bewuste moord te hebben gepleegd. Cobb zit al sinds 1961 in de dodencel. DE BEKENDE tegenstander van rassen scheiding, negerdominee Martin Luther King, is tegen borgtocht vrijgelaten. HET MOEDERSCHIP van een Russische trawlervloot, dat in Plymouth aan de ket ting was gelegd, is zaterdag onder de ze gen van de Britse admiraliteit weer uit gevaren. DE KONGOLESE regering heeft de uit zonderingstoestand uitgeroepen voor de provincie Coquilhatstad, waar relletjes te gen de centrale regering zijn uitgebroken. DE OPSTAND in de gevangenis van New Westminster (Canada), waarbij 600 ge vangenen aan het muiten waren gesla gen en een bewaker was gegijzeld, is bedwongen. De bewaker moesten zij vrijlaten. OP DE VLAKTE der Kruiken heerst mo menteel een wapenstilstand, terwijl er hard gewerkt wordt aan het zoveelste bestand in Laos. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Plaatselijk enkele buien en tijdelijk opklaringen. Matige tot vrij krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Vandaag: zon onder 19.48 uur. Maan onder 17.50 uur. Morgen: zon op 5.29 uur. Maan op 5.50 uur. (Van onze parlementaire redactie) De Brabantse hoofdstad duizelde zaterdag van activiteit, van spontaniteit en enthousiasme. De Bossche parade kon het nauwelijks verwerken. De Rotterdamse inbreng in de schat van populaire slogans „Geen woorden,.maar daden", kreeg zaterdagmiddag daar op het oude plein, dat zijn plechtstatigheid vooral ontleent, omdat het ligt in de schaduw van de mooiste kathedraal van ons land. de St.- Jan, gestalte door twee ogenschijnlijk geheel verschillende groepen, die daar het eind- en beginpunt van hun mars hadden gepland de duizenden jongeren, die op de parade het eindpunt van hun Pax Christi-voefrtocht door het Brabantse land bereikten en honderden leden van de K.V.P., die in het Casino samen kwamen om een vierjarige parlementaire periode af te sluiten en zich daarna weer verspreidden over het hele land om de grote K.V.P.-verkiezingsactie voor de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer op 15 mei te gaan voeren. Den Bosch was zaterdag een feeststad en niet alleen door het vlagvertoon en de opzwepende muziek van de vele har'moniekorpsen. het was vooral een feeststad door het demonstratief ver toon van zoveel goede wil, vastberaden heid en bereidheid van duizenden jonge ren en ouderen, die er blijk van gaven zich in te willen zetten om de samen leving gelukkiger, leefbaarder te maken, of zoals minister Marga Klompé het bewogen uitdrukte zich in te zetten voor een stuk menselijkheid in onze samenleving. Politieke bijeenkomsten zijn als vrije tijdsbesteding niet al te geliefd. Akkoord, maar dan was het demonstratief con gres van de K.V.P. zaterdag in Den Bosch op die regel dan toch een uit zondering. En dit niet alleen door de medewerking van de Orthense harmonie en het Haagse matrozenkoor en ook niet door de inbreng van de charme van Christine Spierenburg, die erin slaagde met haar gevoelige hoge noten minister Luns zo in extase te brengen, dat hij minuten te vroeg al zijn handen op el kaar bracht om te applaudiseren. Maar dat was dan ook tijdens een potpourri van operette-melodieën van Robert Stolz, die uit het ministeriële hoofd alle piekerzorgen over E.E.G.-problemen wel moesten verdrijven, omdat hem welluidend en overtuigend te verstaan werd gegeven, dat men in ieder geval in Salzkammergut lustig kan zijn. Was het optreden van Christine Spie renburg het hoogtepunt van het K.V.P.- congres Uiteraard niet. Het was wel een symptoom van menselijke sfeer. Het tekende het congres. Marga Klompé zei het ongecompliceerd en recht op de man (vrouw) af „Geef uw stem en uw steun bij de aanstaande verkiezingen van de Tweede Kamer aan de Katholieke Volkspartij". Waarom Niet, omdat de K.V.P. een parlemen taire meerderheid in Nederland wil ver overen. die het recht van de sterkste kan doen gelden, aldus de voorzitter van de K.V.P. Tweede-Kamerfractie, dr. De Kort, maar, omdat de K.V.P. in haar vaandel heeft geschreven, dat zij de wereld van morgen beter wil doen zijn dan die van vandaag. ,.Voor ons is de mens, van welke stand ook en waar ter wereld hij zich ook bevindt, een kind van God en nonze naaste en wij hebben de taak met elkaar een samenleving op te bouwen, waarin deze mens zich verborgen weet, waarin vrede, vryheid en welzijn voor hem verzekerd moeten zijn", zo formuleerde PROF. DE QUAY ...ontroerd... Marga Klompé de intentie van de Ka tholieke Volkspartij. De praktische uit werking daarvan werd door verscheide ne sprekers nader toegelicht. Dr. De Kort, strijdvaardiger dan ooit, aan het eind van zijn rede ovationeel toegejuicht, gaf antwoord op de vraag tot wie de K.V.P. zich richt. „De K.V.P is er voor iedereen, niemand uitge sloten". zei hij Hier ligt het antwoord aan hen. die oris verwijten een gesloten groep te zijn, of ons verwijten het katholieke groepsbelang boven het alge meen belang van ons volk te stellen. Iedereen, aldus dr. De Kort, die bereid is op de grondslag der christelijke le vensbeschouwing tot politieke program mering te komen, is in de K.V.P. welkom. De K.V.P. moge in haar oor sprong een staatkundige vereniging van katholieken zijn geweest, zij moge ook nu nog vooral katholieke kiezers trek ken, zij stelt zich open voor iedereen, die op basis der christelijke levensbe schouwing tot een politiek programma wil komen. Dit politiek program is ge richt op het welzijn van geheel het Nederlandse volk en dus waarlijk alge meen. De K.V.P. staat niet alleen grote verdraagzaamheid voor specifieke desi derata van andere volksgroepen voor, doch de partij ziet met welwillendheid en met respect naar wat anderen willen ter verheffing van ons volk. aldus dr. De Kort. die verder ging met het ver manende woord tot de Partij van de Arbeid „Een gevaar voor de parlemen- taii-e democratie is onze partij dan ook in geen enkel opzicht toe te dichten. Wel, en dat doen wij met overtuiging, vormen wij een barrière voor de machtswaan van de doorbraak, die de parlementaire meerderheid nastreeft als middel om aan onze maatschappij een typisch socialistisch aanzien te geven. „De K.V.P voor iedereen, die voor uit wil zien".' Onder die slagzin gaat de katholieke volkspartij de actie voor de aanstaande verkiezingen voeren. „Wat willen wij in de wereld van morgen Het antwoord op die vraag werd ge geven door ieder van de sprekers op het congres, doch in het bijzonder door de minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, de bewindsman, die de laat ste jaren als een goochelaar sociale wetten uit zijn mouw heeft geschud. Zijn haast grenzeloze activiteit maakte, dat de partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse, sprekend over de bewindsman van Sociale Zaken, gekscherend op merkte „Dr. Veldkamps wil is wet. Wat wij willen geven aan de kiezer, die naar de wereld van morgen ziet, is gelijkheid van kansen voor iedereen". ..Ik zeg niet gelijkheid", aldus dr. Veldkamp. Een gelijkheidsideaal staat ons niet voor ogen. Maar wel moet bet naar onze overtui ging in de maatschappij van morgen voor iedereen gegeven zijn dezelfde kansen te hebben voor zijn menselijke ontploooiing en derhalve dient ons ge hele beleid, ons gehele politieke hande len daarop gericht te zijn. Gelijkheid van kansen op allerlei gebied dat geldt op sociaal gebied, dat geldt op economisch gebied, dat geldt ook op internationaal gebied, aldus dr. Veld kamp. Wil in ons maatschappelijk be stel het principe van gelijkheid van kansen verwezenlijkt kunnen worden, dan moet voldaan zijn aan een aantal algemene en een aantal bijzondere voor waarden. Daartoe noemde dr. Veldkamp een financieel, sociaal en economisch beleid, dat leidt tot stabiliteit in onze economische verhouding. Stabiliteit, die tot uitdrukking komt in een constant prijsniveau, in een gezonde betalings balans en in een sterke munteenheid. Het kabinet-De Quay heeft deze stabili teit als essentiële voorwaarde voor de gelijkheid van kansen op sociaal gebied weten te verwezenlijken. Het is niet nodig gebleken in de afgeiopen kabinets periode enige manipulatie van beste dingsbeperking door te voeren, dit in tegenstelling tot hetgeen in de aan de huidige kabinetsperiode voorafgegane periode noodzakelijk is gebleken. Dr. Veldkamp vatte zijn betoog voor ieder duidelijk verstaanbaar aldus samen. „Wat wij willen Is niets meer en niets minder dan meer licht, meer warmte, meer rechtvaardigheid in het leven van velen te brengen. Meer openheid in onze maatschappij, meer ruimte voor de ontwikkeling van ieders persoonlijke ontplooiingskansen Wij willen een weg begaan, die ieder acti veert tot een zo groot mogelijke persoon lijke ontplooiing en maatschappelijke bij drage. Wij willen een weg, die voert en blijft voeren naar een democratische maatschappij, waarin iedere mens ge lijke rechten heeft en waarin het zwakkere gesteund wordt door het sterke". Ook gelijke kansen voor de boeren stand. Dat probleem sneed dr. De Kort aan. „Een, zij het relatief beperkte, maar krachtige agrarische stand is voor ons land niet alleen van groot econo misch, maar van nog groter sociaal be lang. De welvaartspositie van de boer en de landarbeider zal een soortgelijk niveau moeten krijgen als de welvaarts positie in de industrie. Daarvoor is nodig, aldus dr. De Kort, dat de boer, voor zover hij dat niet meer is weer ondernemer wordt. En de boer wordt ondernemer door zijn eigen bekwaam heid en werklust. Maar in een maat schappij in ombouw, zal hij de overheids bijdragen niet kunnen ontberen. Het tempo van de cultuurtechnische werken zal moeten worden opgevoerd. Het ont- wikkelings- en saneringsfonds, door minister Marijnen gesticht, zal de nood zakelijke financiële voeding moeten ge nieten, zodat niet alleen louter op be drijfsbeëindiging, maar ook op structuur verbetering kan worden gemikt. Een belastingpolitiek, die discriminerend werkt, zal moeten worden geweerd. Daarom is het rechtvaardig en geboden, aldus dr. De Kort. dat de boer als midden-ondernemer onder een fiscaal regime wordt gebracht, dat rekening houdt met ziJn grote vriend en vijand de natuur. Spreiding van het inkomen over enkele jaren is daartoe onmisbaar. Dr. De Kort gaf de verzekering, dat het landbouwbeleid de zeer bijzondere zorg van de K.V.P. zal genieten. O Hoe na de verkiezingen het kabinet zal worden samengesteld liet dr. De Kort een open vraag. Wel zei hij „Ik acht het ongewenst een parlementaire meerderheid te begeren als het machts middel, dat ons alleen ertoe brengt het Nederlandse volk met een homogene rechtse regering te dienen. Als het nodig is. is het goed, als het anders kan is het beter. In een geestelijk verdeeld volk als het onze is het overleg van parlementaire partijen gewenst en de noodzakelijkheid van samenwerking na de verkiezingen betreur ik dus niet, maar acht het een goed ding". Het instemmend appalus. dat dr. De Kort van de honderden in het Casino aan het einde van zijn warm betoog kreeg, was ovationeel en ontroerde hem zichtbaar Met de maat van een orkaankracht moet de huldebetuiging ge meten worden, die prof. De Quay aan het slot van de middag mocht incasseren. Partijvoorzitter Aalberse haalde de bijna achter minister Luns op de eerste rij in de zaal schuilgaande premier op het podium. Wat verlegen over zoveel hartelijk tumult, veroorzaakt door handen en voeten, stond de aanvoerder van het kabinet daar plotseling achter de hoge katheder, met beide handen het hartelijk huldebetoon afwerend. Ten slotte was de zaal stil en kon prof. De Quay getuigen „Wij hebben getracht het zo goed mogelijk te doen. We zijn erin geslaagd welzijn en welvaart te helpen brengen. We hopen, dat onze opvolgers erin zullen slagen dat ook te doen". Buiten wachtte de premier nog een bestorming door Pax Christi-deelnemers, die allemaal een handtekening van prof. De Quay wilden hebben. Ook mr. Luns moest eraan geloven.

de Stem | 1963 | | pagina 1