Miljoenen Europeanen zoeken vrije natuur op Jodenjager Har ster erkent..schuld Amerikaanse onderzeedienst kreeg een morele klap DNGERS BeslaS °P ITER UIT! WAST WITTER... EN ZACHTER menagerie Wimpie Slee nog spoorloos: heel Voorburg speurt mee #o% Geen bloem Muur bekijken Schiet nu niet Pentitentie fiks pensioen Doodde bakker in een vlaag van waanzin ZIJ WONNEN DE PAASPRUS Ook knaap in Hilversum vermist Nederland bij Spanjaarden uit de gratie Kop eren LTD GEEN HOOP MEER VOOR DE „THRESHER" DAGBLAD VOOR ZEELAND Goat U mee, de zonnekant op vindt een :l ets-n aar-ma at i Tot dan de tra pomp... n in de taal langs cracht, iden! praktisch, ialer gaat n! Koele Pasen Vrij koud, maar zon .Blijf bij ons Heer, want het wordt avond... Nieuw strafgesticht voor kortgestraften Moeder van pater Kors werd 105 jaar 103e JAARGANG No. 24257 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 APRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor 'd7"z^^iiianden: GOKS_ Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) AI die Paas-toeris tendrukte is eigen lijk een voorproef je van de komende vakantie. Vandaar dat we onze lezers vandaag een extra bijlage voorleggen ons jaarlijkse vakantienummer. „De zonnekant op" heet het en dat zal u niet verbazen. Want na zó'n winter en een mislukte zomer 1962 hebben we héél wat zonneschijn te goed. We hopen dat u aan onze va kantiekrant plezier beleeft en dat u nog méér plezier zult beleven aan uw vakantie zelf! IERS monteert de mde ..fabrikaat •edestein" banden. )NGERS rijdt nog net een Sturmey- r versnellingsnaaf. jer U klaar! De officier van justitie te Maastricht, mr. W- Houben, heeft te Ubach over Worms beslag gelegd op een groot deel van een wilde dieren-menagerie, die tot voor kort eerst in Geulle en daarna te Simpelveld was ondergebracht. Deze menagerie behoorde toe aan de heer Blokker, die in Geulle indertijd een tijdelijke vergunning had voor het hou den van wilde dieren en in het openbaar vertoningen met zijn dieren gaf. Herhaaldelijk ontsnapten er echter wil de dieren. De lagere school van Geulle moest zelfs een paar keer voor een of meer dagen worden gesloten wegens het gevaar, dat loslopende wilde dieren op leverden. Toen de termijn van de vergunning vorige maand was verstreken, moest de heer Blokker dan ook met zijn dieren uit Geulle verdwijnen. Hij wist toen on derdak te krijgen in de schuur van een eenzame boerderij onder Huls-Simpel- veld. Het bestuur van deze gemeente stónd machteloos op dat moment. Deze gemeente is namelijk een van de weinige in Zuid-Limburg, die geen verbodsbepa ling in de APV hebben ten aanzien van het houden van wilde dieren. De menagerie werd later overgenomen door de heer Mulder uit Kerkrade, die de wilde dieren liet overbrengen naar een leegstaande limonadefabriek in Ubach over Worms. Daar bestaat wel een verbod voor het houden van wilde die ren zonder vergunning. Het college van b. en w. was ook niet bereid deze te ver strekken en waarschuwde zelfs politie en justitie om in te grijpen. Nadat op bevel van de officier van jus. titie de gezondheidstoestand der dieren en de veiligheid van de kooien waren nagegaan, is beslag gelegd op vijf leeu wen, een poema, een drilaap, een panter en een wolf. Op kooien met wasbeertjes, baviaanapen, en dergelijke werd niet be slag gelegd. De officier van justitie zal nader vast stellen wie thans de eigenaar en dus de aansprakelijke instantie is voor de me nagerie. In afwachting daarvan is aan Klants' dierentuin te Valkenburg ver zocht de wilde dieren tijdelijk onder zijn hoede te nemen. Deskundigen hebben gezorgd voor het inladen en vervoer van de inbeslaggenomen wilde dieren. Dit verliep zonder incidenten. De heer Blokker, die zich nu van de verantwoording voor de menagerie dis- tancieert, is van plan in te gaan op aan biedingen van een circusdirectie in Duits, land om als dresseur te gaan optreden. Te Simpelveld verblijven nu nog een tijger, een kameel, een lama en enkele exemplaren van exotische geitenrassen. Over hun verder verblijf zal het gemeen tebestuur mogelijk nader beslissen. EEN ZWARE aardbeving heeft grote - «chade aangericht in het centrale gebied van North Island in Nieuw-Zeeland. Slachtoffers zijn er niet. ER KOMEN 2 roodhete lavastromen uit de Etna, welke vulkaan al enige keren ctief is geweest. De lavamassa bedreigt en bos in de buitenwijken van een Sici- faanse stad. r ALGERIJNSE minister van Buiten- jandse Zaken, Khemisti, op wie een Moordaanslag is gepleegd, is er ernstig Jan toe. Een operatie, om de kogel uit fcijn hoofd te verwijderen, is niet moge- Ijk. P.T.T. komt tegemoet aan de wens van zeer velen en brengt binnenkort een t ets. zegel op de markt. Brieven boven gram mogen daar nu mee gefrankeerd yorden, hoewel het tarief vroeger een vartje was. PAASEXODUS BEGONNEN De Grote Trek is begonnen! Gistermorgen hebben miljoe nen Europeanen, de nog wat schrale westenwind trotse rend, een begin gemaakt met het massaspektakel dat wij (nogal tam, overigens) de Paasdrukte noemen. In enkele dagen verplaatsten meer mensen zichzelf en hun gezin- dan tijdens de historische volksverhuizing het geval is geweest. Er is een massa onbestede energie van die lange lange winter bij ons blijven zitten. Om die reden loopt Parijs leeg - en prompt daarop weer vol, alleen met an dere wereldburgers. Daarom zien de autowegen eruit als mierenpaadjes en daarom ook voelt iedereen zich geroe pen het gewriemel en gekrioel van een Paasvierend mil joenenpubliek op microscopische schaal nog wat verder te intensiveren. De toeristische trekpleisters die Neder land telt lokken ook dit jaar weer hon derdduizenden vreemdelingen, vooral Duitsers aan. De grensposten te Nieuwe- schans, Denekamp, Vaals en vooral Elten en Venlo weten erover mee te praten. In Elten, waar het verkeer over zes rij banen ons land binnenkomt, had de douane de handen vol. Bij Beek kwamen tijdens de drukste uurtjes 3500 auto's per kwartier ons land binnen. Behalve Duit sers waren er ook Amerikanen die in de Bondsrepubliek gelegerd zijn, Grieken.. Turken en zelfs Spanjaarden. Deze laat- sten kwamen natuurlijk niet om de mij nen te zien. Volgens een ruwe schatting zijn giste ren honderdduizend vreemdelingen ons land binnengekomen, wat minder is dan op Goede Vrijdag 1962. Aan de grenspos ten tussen België en ons land was het zelfs rustig. Zestig procent van de binnen komende vreemdelingen zoekt het westen des lands op. sultaat zal hebben. Door de uittocht van miljoenen mensen is het zoeken van de oorlogsmisdadiger te vergelijken met het speuren naar een speld in een (bewe gende) hooiberg. De grenscontrole is in de drukke tijd ook niet bijster best. In de afgelopen week konden wij van fraai lenteweer genieten met temperaturen tot 18 a 19 graden Cel sius. Dit beloofde veel goeds voor Pasen, maar een diepe depressie tus sen Schotland en IJsland dacht hier anders over. Een matige tot krachti ge westenwind voerde vrijdag al be langrijk koudere lucht aan, die zeer droog is, waardoor er nachtvorst voorkomt. Door luchtaanvoer via de 1 blijft het in de kustprovincies 3 a 4 graden koeler dan in het oosienjK deel van ons land. Dit betekent koele paasdagen met weinig neerslag en zonnige perioden. „Vurige" bewonderaartjes van Pia Beek hebben gisteren hun affectie getoond door brandende stukken papier door een ven tilatorgat van haar nachtclub „De vlie gende Hollander" in Scheveningen te gooien. Het vuur nestelde zich in een bank en enig ander meubilair en een rookpluim uit het ventilatorgat deelde dit aan voor bijgangers mee. De brandweer rukte met veel en groot materieel uit, doch één nevelspuit was voldoende om aan het vuur een einde te maken. Toch was er zo terloops voor een vijf- a zesduizend gulden schade aange richt. J Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, op gemaakt gisterenavond 23.15 uur: Vooral aan zee flinke zonnige perio den, elders wisselend bewolkt maar droog weer. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust in de middag vrij krachtige zuidwestelijke wind. Vrij koud. Vandaag: zon onder 19.32 uur. Morgen: zon op 5.48 uur, zon onder 19.34 uur. Maan op 0.10 uur, maan on- 1 der 8.43 uur. Maandag: zon op 5.46 uur, zon onder 19.36 uur. Maan op 1.10 uur, maan on der 9.23 uur. Dinsdag: zon op 5.44 uur. Maan onder 1 10.15 uur. Qm elf uur bereikten de stoottroepen de bollenstreek (waar geen bloem te zien was, behalve achter de schone vensters van de huizen) en na de middag drongen de colonnes het kustgebied binnen. Amsterdam moest al vroegtijdig maat regelen nemen om de toeristen, die in de hoofdstad niet meer terecht konden, naar hotels en pensions in de wijde omtrek over te hevelen. Utrecht moest dit ook doen. Den Haag had gisterenavond nog en kele tientallen hotelbedden vrij. In het kustgebied zijn de pensions vol. Er ver schenen zelfs al vroege kampeerders. Er verdwenen er trouwens ook, in zuid waartse richting. Uit Londen vernamen wij. dat de vlieg velden onder hoogspanning werken om vakantiegangers te „verstouwen". De meesten gaan naar Parijs. De beroemde Italiaanse toeristensteden waren maanden geleden al volgeboekt, wat de hotelruim te betreft. De Al Italia maakte vele extra vluchten. Aan de Franse Rivière zal het drukker dan ooit worden. Alleen in Nice werden gisteren 200.000 auto's geteld. Het Duitse toeristenleger dat ons land overstroomt, vormt nog maar een klein gedeelte van het totale aantal reizende Duitsers. Frankrijk, Italië en de Scandi navische landen trekken miljoenen Duit sers. waar wij het met een paar honderd duizend moeten stellen. Een attractie in eigen land is voor de Duitsers nog altijd West-Berlijn. De luchtvaartmaatschap pijen, die op Berlijn vliegen, hebben ex tra vluchten ingelast. Er wordt gerekend op honderdduizend Westduitse muurkij kers. xir0Ye£a* op verkeersknooppunten in West-Duitsland ontstonden gisteren op stoppingen. Veel wegen zijn omgelegd wegens vorstschade. In het Alpengebied is het genoegen van het autorijden maar matig. Men heeft er nog sneeuwkettingen nodig. Bij al deze astronomische cyfers doet het triest en veelzeggend aan, dat slechts Oostduitsers toestemming hebben ge kregen om Pasen hij hun familie in het westen door te brengen. Bij de muur in Berlijn hangen spandoeken met de woor den: „Schiet op Pasen geen vluchtelingen dood Een ander ongewoon aspect van de paasdagen is, dat het zoeken naar de jo- denverdelger Rajakowitsch nu weinig re- Dr. Wilhelm Harster, het vroegere hoofd van de Duitse veiligheidspolitie in Nederland, heeft in een onderhoud met de „Berliner Morgenpost" toegegeven be trokken te zyn geweest bij de deportatie van ongeveer 100.000 joden uit Neder land. Harster, die op het ogenblik hoofdre ferendaris in München is, verklaarde in de laatste jaren meermalen een ontmoe ting te hebben gehad met Erich Raja kowitsch, de vroegere medewerker van Eichmann, wiens chef hij destijds in Ne derland was. Op een vraag of de deportatie van on geveer 100.000 joden uit Nederland onder zijn medeverantwoordelijkheid geschied de, antwoordde Harster: „Medeverant woordelijkheid is een betrekkelijk be grip". „Wat onder myn verantwoordelijk heid geschiedde was de joden op grond van ontvangen opdrachten bij een te brengen in een Nederlands kamp, waar zij lange tijd geweest zijn totdat zü door het „Reichssicherheits- hauptamt" zonder enige medewerking van ons werden weggehaald". Harster bevestigde, dat het door Raja kowitsch geleide „Sonderreferat Juden, Referat IV B 4, Abteilung Niederlande", onder zijn dienst ressorteerde. Harster gaf te kennen dat de instantie, waar hij (Van onze Haagse redactie) Minister Beerman (justitie) heeft met ingang van 1 april 1963 de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen mede aan gewezen voor opneming van mannelijke gevangenen met een werkelyke straftyd van max. zes maanden. Het is namelijk de bedoeling, dat in het gesticht Bankenbosch 2 van deze ge vangenis personen zullen worden onder gebracht, die wegens een schuldmisdrijf met name wegens een verkeersdelict zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen van twee weken tot maximaal zes maanden. De instelling van het nieuwe gesticht is geschied in het kader van een verdere differentiëring der strafge- stichten. Beoogd wordt iedere gevangene zoveel mogelijk te plaatsen in een ge sticht, waarvan het regime het meest met zijn persoonlijkheid strookt. Het regime in Bankenbosch 2 verschilt in geen enkel opzicht van dat in andere gestichten voor kortgestraften. De be handeling zal bijzonder gericht zijn op het stimuleren van het verantwoorde lijkheidsgevoel. Ook zal aandacht gege ven worden aan het alcoholprobleem. Verwacht wordt, dat het aantal gedeti neerden in Bankenbosch 2 voorlopig be perkt zal blijven tot enkele tientallen. I thans werkzaam is, van zijn politieke verleden op de hoogte was gesteld. Waar schijnlijk zal hij zich in verband met de jongste gebeurtenissen laten pensioneren. In een hoofdartikel schreef de „Mor genpost": „Anne Frank is dood, doch velen van haar jagers leven nog, in ons midden, onder valse namen, onder echte namen. „De meesten hunner hebben geen be rouw „Kunnen wij ons werkelijk veroorloven, dat de jagers van Anne Frank in hun ambt en waardigheid blijven, dat zij amb tenaar van een democratische staat zijn, dat zij hogere pensioenen trekken dan velen der nagelaten betrekkingen van hun slachtoffers, dat zij politiek actief zijn? „Kunnen wij ons aller schuld achter de naam Globke verschuilen"?, aldus de „Morgenpost". De 36-jarige bakker J. R. uit Rozen burg, die donderdagmorgen zijn 35-jarige schoonzuster mevrouw A. R.-I gedood heeft, heeft gisterennacht tegenover de rijkspolitie in Rozenburg een bekentenis afgelegd. Hij blijkt zijn schoonzuster met een ha mer de schedel te hebben ingeslagen. De hamer gooide hij daarna in het water. Naar de hamer wordt gedregd. Omtrent het motief tot de daad tast men nog volledig in het duister. De man zelf zegt en herhaalt: „Ik weet niet waar om ik het gedaan heb". Zowel zijn eigen huwelijk als dat van zijn broer, die met de gedode vrouw ge trouwd was, was goed. Er was dan ook geen sprake van enige onoorbare relatie tussen de bakker en het slachtoffer. Iedereen die de betrokkenen kent is verbaasd en verslagen door het gebeurde. Wel was het opgevallen dat de bakker in de laatste tijd „vreemd deed". Hij leek moedeloos en trachtte zich te isoleren. Algemeen wordt dan ook aangenomen dat de man zijn daad pleegde op een ogenblik dat hij geestelijk niet in orde was. Een onderzoek naar zijn toestand zal uiteraard worden ingesteld. De jury in de paaskleurwedstrijd „Voor wie de Paasprijs?", heeft haar taak weer volbracht. Duizenden ge kleurde eieren zijn door de handen van de jury gegaan en op hun waar de geschat. Vijftien daarvan kwamen er tenslotte, als zijnde de allermooiste, uit de bus. Wie de gelukkigen zijn? Elders in ons blad vindt u daar het antwoord op. Al ruim een dag helpen honderden inwoners van Voorburg de politie by het speuren naar de vermiste 6-jarige Wimpie Slee. Speurhonden zijn inge schakeld en er wordt naarstig gedregd in de Vliet. Donderdag om half vijf werd Wim pie voor het laatst door vriendjes gezien. Sindsdien is hij spoorloos. De wanhopige ouders zouden gisteren met vakantie zijn gegaan. Het jongetje heeft een Indisch voorkomen, donker haar en bruine ogen. Hij was gekleed in een blauw- „Er zullen geen Spanjaarden meer in Nederland werken als zij niet verzekerd zijn van behoorlijke levensomstandighe den"., Dit heeft José Antonio Garcia- Tevijano, hoofddirecteur van het Spaanse emigratiebureau „Pyresa". vrijdag in Ma drid verklaard. Hij had geconstateerd dat de behuizing van de Spaanse mijnwerkers in Neder land en met name in Leyenbroek, slecht was. In Leyenbroek had men de Spanjaar den opeengepakt in een oud klooster. De Spaanse arbeiders waren bovendien op discriminerende wijze behandeld. Het Spaanse ministerie van Arbeid zou hun over enkele dagen een nieuwe functie aanbieden. In verband met het Hoog feest van Pasen zal ons blad maandag 15 april niet verschijnen. Directie Dagblad De Stem Tussen 17 april en 10 mei a.s. zal op verschillende plaatsen in Nederland het feit worden herdacht dat 12,5 jaar geleden het dienstvak van de Technische Dienst werd opgericht als nieuwste zelfstandige onderdeel van de Koninklijke Land macht. Thans beschikt de technische dienst over vaste werkplaatsen voor zwaardere reparaties te Amsterdam, Dongen, Amers foort en Nieuw-Millingen. De centrale werkplaats te Utrecht verzorgt het zeer zware herstelwerk en de tankwerkplaats te Amersfoort het herstel van rupsvoer tuigen. Het koperen jubileum van het dienst vak zal worden gevierd bij het 11 TD- bataljon te Grave op 17 april en bij het 452 TD bataljon te Dongen op vrijdag 10 mei. Het wanhopige hart heeft toch nog al tijd kracht om te hopen. Dat bleek giste ren toen uit het zeegebied waar de Ame rikaanse atoomduikboot „Thresher" is vergaan, door één van de opsporings schepen werd gemeld dat er klopsignalen waren gehoord. De signalen waren opgevangen door een andere duikboot, die op de maximum duikdiepte voer en deelnam aan het op sporingswerk. Hoewel men aan de op pervlakte reeds inventarisstukken van de „Thresher" opviste, gloorde er toch weer een sprankje hoop. Helaas, de hoop bleek ijdel. De duikbootbemanning die de klop signalen zou hebben gehoord is misleid geworden door het geraas van de vele schepen die aan de oppervlakte voeren. Onomstotelijk staat nu vast dat de „Thresher" met 129 opvarenden (er zijn er twee meer dan aanvankelijk was op gegeven) is vergaan en in 2500 meter diep water in elkaar is geperst. Er zijn handschoenen opgevist, rode en gele, die in de reactorafdeling van de „Thresher" werden gebruikt. Onder de slachtoffers zijn ook twee zoons uit één gezin. Voor zij uitvoeren hebben zij een verklaring getekend waar in zij zeggen de mogelijkheid om samen te sterven onder ogen te hebben gezien. De ramp moet zich in korte tijd hebben voltrokken, zo heeft de marine bekend gemaakt. Door de resuachtige waterdruk is het vaartuig, toen het de kritische duik diepte gepasseerd was, als een lege eier schaal in elkaar geperst. De verschrik king, die het thema van sommige duik bootfilms is, waarbij de bemanning uren of dagen op redding wacht, is de opva renden van de „Thresher" bespaard geble ven. Er wordt uiteraard een onderzoek naar de ramp ingesteld. De gehele onderzee- dienst en zelfs de gehele Amerikaanse marine, hebben een morele klap gekre gen. De „Thresher" werd de beste duik boot ter wereld genoemd. De ramp kan zelfs zijn weerslag hebben op het plan om Polarisduikboten, die door atoom kracht worden aangedreven, in de Euro pese wateren te stationeren, onder de vlag van de NAVO. De weduwe van één der opvarenden van de „Thresher" heeft gezegd, dat haai man bang was geweest om uit te varen. De reparaties in het dok te Portsmouth waren, aldus de vrouw, zo snel uitge voerd dat de duikboot een drijvende doodkist was. Admiraal Anderson, de ver antwoordelijke autoriteit, heeft cit een verzinsel genoemd. Of de zittingen van de raad, die de ramp met de „Thresher" te behandelen krijgt, openbaar zullen zijn, moet wor den afgewacht. De marine wil graag openbare zittingen, om wilde geruchten tegen te gaan. geruit bloesje, waar overheen een grijs truitje. Hij droeg een lange grij ze broek met leren kniestukken. Daar overheen droeg hij een donkergrijs jasje met capuchon. Hij liep op san dalen. Ook in Hilversum wordt een knaap je vermist. Het is de 4-jarige Henri Geijtenbeek, die sedert drie weken bij een oom in Utrecht logeerde en even eens al ruim een dag spoorloos is. Hij is voor het laatst spelend op straat ge zien. Men vreest een ongeluk. Henri is ongeveer 90 cm lang en heeft een bol gezicht, donkerbruine ogen en donkerblond haar. Hij liep met zijn rechterarm in een draag- doek en droeg een donkerblauwe lan ge broek met rode ruiten, beige kou sen en een grijze trui met blauwe en rode strepen. WIMPIE SLEE Mevrouw Kors, moeder van de domini caan pater Kors. oud-directeur van de K. R.O., heeft in alle stilte in haar woning Mariaplaats 5 te Nijmegen haar 105e ver jaardag gevierd. Mevrouw Kors. die zon der twijfel een van de oudste Nederlan ders is. is van joodse afkomst en heeft zeven kinderen gehad.

de Stem | 1963 | | pagina 1