ZWITSERSE POLITIE HAD HEM OP DE KORREL Berechting van Rajakowitsch in Nederland niet onmogelijk Daags tevoren... Feijenoord gelijk: 0-0 Kastekort van drie ton bij bijkantoor van bank Tranen met tuiten in Brunssum en afscheid met gitaarmuziek HOFNAR fleXA: m KOFFIE HAEf coffeïnevrij |i met hart voor uw Zijn staat van dienst was allesbehalve fraai Wapenbroeder van Eichmann „Laster" VRIDESENCYCLIEK VERSCHENEN In Nederland NEDERLAND AAN RUIMTE NEEMT DEEL -ONDERZOEK Nederlandse vrachtauto in België aangehouden Styl en ^f^Elégance Verf met voldoening Adenauer: „Ik ga dit najaar SPAANSE OPERETTE VOOR HET GEZELLENHUIS DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuidwesten wind IJmuidense directeur leefde op vulkaan Op de grote stille heide Moderator was :eer pij getroffen 7000 KG BOTER Na dolle rit regenkleding N.V. HENDRIKSEN 103e JAARGANG No. 24255 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 11 APRIL 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. S^Tvoor de Zeeuwse~Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon_J893) RAJAKOWITSCH (Van onze sportredacteur) „Het" is gebeurd. Feijenoord behaalde een verdienstelijk ge lijk spel (00) tegen beker houder Benfica, een resultaat, waar velen op gehoopt, maar weinigen op gerekend hadden. Verdiend, volkomen verdiend, was deze broederlijke deling der punten in een wedstrijd, waarbij vooral na de rust een minder prettige verstandhou ding op de groene mat ont stond. Maar goed, de Rotter dammers gaan zonder achter stand naar Lissabon, waar ze ongetwijfeld warm ontvangen worden. Voor een uitgebreide repor tage verwijzen wij u naar onze sportpagina. In koortsachtig tempo worden er in Nederland gegevens verzameld over de oorlogsmisdaden waaraan de thans voortvluchtige dr. E. Raja kowitsch zich met betrekking tot in ons land gewoond hebbende joden heeft schuldig gemaakt. Rajakowitsch, die onder de doorzichtige schuilnaam „Raja" buiten Duitsland verbleef, was één der naaste me dewerkers van Adolf Eichmann andere informaties zeggen dat hij Eichmann richtlijnen voor de jodenvervolging heeft gegeven. Het materiaal dat in ons land over hem is verzameld is nog niet voldoende concreet om tot een berechting van deze oorlogsmisdadiger in Neder land te besluiten, maar het bevat wel zoveel aanwijzingen dat minis ter van Justitie, mr. Beerman en minister van Buitenlandse Zaken Luns aan de landen waar Rajakowitsch mogelijk opduikt hebben ge vraagd, de verdachte figuur in voorlopig arrest te nemen, met het oog op een eventuele berechting. HET HAAGS comité 1963 voör de vrede organiseert op tweede paasdag een lande lijke mars tegen de atoombom en voor ontwapening. De deelnemers arriveren om half twee bij het Zuiderpark. Zij zullen leuzen en vlaggen meedragen. DE GENEEFSE ontwapeningsconferentie zal maar één week met paasreces gaan in plaats van een maand. Men is met de vraagstukken (o.a. de kernstop) geen stap vooruit gekomen. DE KONINGIN en de prinsessen Irene en Margriet zijn naar Lech in Oostenrijk vertrokken om daar een korte paasvakan tie te houden. De prins voegt zich in Brussel bij het gezelschap. DE FEDERATIE van ouderverenigingen voor het gehandicapte kind stelt pogin gen in het werk om een interimregeling te verkrijgen, waardoor de extra zware lasten die op gezinnen met gehandicapte kinderen drukken, door overheidshulp worden verlicht. MGR. DE SAIN, hoofdvlootaalmoezenier, legt per 17 juni zijn functie neer. Hij wordt opgevolgd door vlootaalmoezenier dr. L. A. M. Goossens. DE BELGISCHE politiemannen gaan op 4 mei in Brussel een betoging voor een salarisverhoging, die hen al twee jaar ge leden is beloofd, organiseren. De agen ten komen in uniform, maar zonder wa pens. PRESIDENT DE GAULLE zal zich aan het eind van de volgende week via radio en televisie tot het Franse volk richten. Hij zal spreken over de toestand in bin nen- en buitenland. NIEUWE VAR ^;e^Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: wisselend bewolkt met op enkele plaatsen een bui. Matige zuidweste lijke wind. Dezelfde middagtempe- raturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 19.29 uur. Maan op 22.01 uur. Morgen: zon op 5.52 uur. Maan onder 7.41 uur. rijk niet kunnen weigeren, daar hij nog steeds de Oostenrijkse nationaliteit heeft. De Oostenrijkse grenswachten hebben in structie gekregen Rajakowitsch te vragen waar hij van plan is te blijven, zo hij Oostenrijk binnenkomt. Hij geniet dus een betrekkelijke vrij heid maar wordt wel in het oog gehou den. De gegevens over Rajakowitsch berust ten bij het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie. Het ministerie van Justitie was hiervan echter onkundig en Raja kowitsch stond bij ons dan ook niet op de zwarte lijst. Toen deze figuur opeens in het nieuws kwam wegens een vervol ging in het buitenland, kreeg het minis terie van Justitie het dossier van Raja kowitsch in zijn bezit. De vraag is nu uiteraard: waar zit hij? Na de jacht die is ingezet, heeft hij zich vertoond in Bern, maar toen de politie verscheen was hij al weer weg. Hij zou naar Melide in Zuid-Zwitserland zijn ge gaan. Hij bezit daar een landhuis. De Zwitserse politie heeft hem medegedeeld dat hij het land direct moet verlaten en voor zover bekend, is hij omdat hij kennelijk niet uit eigen beweging weg ging naar de Zwitsers-Italiaanse grens gebracht. Italië, waar Rajakowitsch de laatste jaren heeft gewoond, wil de oor logsmisdadiger echter niet toelaten. Hij mag nu, op grond van de internationale wetten, een land uitkiezen waar hij zich wil vestigen. Een woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Oostenrijkse autoritei ten Rajakowitsch de toegang tot Oosten- In een hotel te Bern, waar hij gelogeerd heeft, joeg hij de hotelhoudster de stui pen op het lijf door te zeggen: „Zie ik er uit als een moordenaar? Ben je bang voor mij? Toch zeggen ze dat ik duizen den joden heb laten vermoorden. Ik ben het slachtoffer van laster". Het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie zegt van Rajakowitsch: „Eichmann was plaatsvervangend leider van het S.D.- hoofdkwartier in Berlijn. Rajakowitsch stond direct naast hem. Zijn naam is in het proces-Eichmann dan ook herhaalde lijk gevallen". Aan de pers werd een fotokopie ver strekt van een soort sollicitatie van Raja kowitsch, waarin hij verzoekt in de S.S. te worden opgenomen. Eichmann oncfér- steunde deze sollicitatie persoonlijk. Rajakowitsch werd 23 november 1905 te Triest geboren. Hij is advocaat in We nen geweest, was lid van de N.S.D.A.P. en heeft het nodige gedaan om de „An- schlusz", een macaber politiek spel dat Gisteren heeft de Velser recherche meegedeeld, dat zich sinds verleden week vrijdag in verband met een kastekort van 300.000 gulden in hechtenis bevin den de directeur van het bijkantoor van de Twentsche Bank tc IJmuiden, de 55- jarige heer J. H. L. en de 45-jarige heer S., directeur van een confectiebedrijf te Velsen. ,?-,kad *n *955 een rekening geopend bij de Twentsche Bank en sindsdien re gelmatig grote bedragen als krediet op genomen zonder dat ooit van terugbeta len sprake was. De directeur van het bankkantoor had zich door de voorspie gelingen van S. over zoveel bouwobjecten waar veel geld mee te verdienen zou zijn, laten misleiden. Toen aflossing uit bleef doordat de ondernemingen van S. alleen maar verlies opleverden paste de heer L. uit eigen middelen dit tekort bij. In 1957 waren de middelen van de bankdirecteur uitgeput, hij verzuimde echter zijn hoofddirectie op de hoogte te stellen van de situatie Om bij de regelmatig voorkomende ac- coutantscontrole geen moeilijkheden te krijgen, maakte S. gebruik van de dien sten van een bevriende industrieel. Van hem leende hij steeds vóór de kascon trole zou plaats vinden een bedrag on der schuldbekentenis, dat juist iets gro ter was dan het tekort en stortte dit op zijn rekening. Na het accoutantsonder- zoek nam hij het geld weer op en be taalde hij het terug aan zijn relatie. Nu de zaak eenmaal aan het rollen is gekomen, is het de vraag in hoeverre de industrieel van de manipulatie van S. op de hoogte is geweest. Hij zal door de politie worden gehoord S. en L. bevinden zich nog onder arrest te IJmuiden. De bankdirecteur L. ver klaarde reeds jaren op een vulkaan te hebben geleefd. Hij is door het steeds weer aanvullen van de dreigende tekor ten zijn gehele privé-kapitaal kwijt ge raakt. Hij was reeds geruime tijd werk zaam op het IJmuidense bijkantoor van de Twentsche Bank en genoot te Velsen een uitstekende reputatie. Gisteren is de pauselijke encycliek „Pacem in terris", kortweg genoemd de „Vredesencycliek" van paus Joan nes XXIII verschenen. In deze ency cliek, die door velen wordt be schouwd als een stuk van hetzelfde formaat als „Rerum Novarum", be handelt de paus op herderlijke wijze de grote problemen van onze tijd, van atoombewapeningswedloop tot de betrekkingen tussen de mensen indi vidueel. De lezer vindt deze ency cliek elders in ons blad uitvocrie be handelt!. de inlijving van Oostenrijk bij „Das Reich" beoogde, te verwezenlijken. Na de inlijving van Oostenrijk bij Duitsland in maart 1938 stelde Rajako witsch zich in november van dat jaar vrijwillig en zonder betaling ter beschik king van Eichmann, die in Wenen een „Zentralstelle für Jüdische Auswande- ï-ung" had ingesteld. R. was een waar devol organisator voor Eischmann en de uitvinder van het „Auswanderungsfonds": de deportatie van de joden zou betaald worden uit de geroofde joodse goede ren. Met Eichmann is Rajakowitsch ook in Polen geweest. In april 1941 werd Rajakowitsch door de leider van het Reichsicherheitshaupt- arat, Heidrich, naar Nederland gestuurd met de taak een „Zentralstelle für Jüdi sche Auswanderung" op te richten, die als voorbeeld moest dienen voor „die Lösung der Judenfrage" in alle door Duitsland bezette Europese staten. Seys Inquart, die wel voor de joden vervolging was, wilde deze echter in eigen handen houden. En er ontstond een intrigespel tusen hem en Rajakowitsch. Seys Inquart won voorlopig de strijd maar Rajakowitsch, die ressorteerde on der de Befehlshaber der SIPO en S.D. in Den Haag, dr. W. Harster, ging verder met zijn eigen werk. Hij zorgde er voor dat zo weinig mogelijk joden aan depor tatie ontkwamen. Toen één der Duitse functionarissen, dr. H. G. Calmeyer, die belast was met de behandeling van afstammingskwesties van joden, dit door een Nederlandse nazi-organisatie, de centrale dienst voor Sibbekunde, wilde laten doen, drong Ra jakowitsch er echter op aan dat dit in Duitse handen zou blijven. Rajakowitsch bleef een heel belangrijke man op de achtergrond. Hij stuurde bijvoorbeeld in augustus 1942 een telexbericht aan de Befehlshaber der Sipo en S.D. in Parijs, dat er geen bezwaar tegen was Neder landse joden, die in België en Frankrijk waren, te deporteren. Rajakowitsch is lid geweest van een curatorium dat het ingeleverde joodse vermogen in ons land beheerde en admi nistreerde. Hij wilde dat de gelden be steed zouden worden voor de „Entlösung der Judenfrage" in plaats van voor volks woningbouw. zoals de voorzitter van het curatorium had voorgesteld. In septem- ber-oktober 1941 kreeg Rajakowitsch een eigen afdeling, „Sonder-Referat Jude". In de herfst van 1843 verdween hij uit Ne derland en nam hij dienst bij de Waffen S.S. Er is nog een briefje van hem ge vonden van 25 mei 1944, een vriendschap pelijk briefje dat hij aan Rauter schreef. Rajakowitsch kende Rauter uit Oosten rijk. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met een tweetal wetsontwerpen tot op richting van een Europese organisatie voor de ontwikkeling en vervaardiging van dragers voor ruimtevoertuigen (E.L. D.O.) en de oprichting van een Europese organisatie voor ruimteonderzoek (E.S. R.O.). In beide organisaties zal de kennis en capaciteit van een groot aantal Europese landen gebundeld kunnen worden. Deel nemers zijn België, West-Duitsland, De nemarken, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Engeland, Zweden en Zwit serland. De samenwerking tussen deze landen ten behoeve van het ruimteonder zoek en industriële ontwikkelingsprojec ten werd gisteren door minister Cals (O. K. en W.) en minister De Pous (Eco nomische Zaken) als „zeer belangrijk" bestempeld. De bewindslieden verwach ten dat de E.L.D.O.-voorstellen ver vat in het verdrag van Parijs in het najaar door alle betrokken landen gera tificeerd zullen zijn, zodat de wetenschap pelijke werkzaamheden terstond daarna kunnen aanvangen. De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer, heeft woensdag aangekon digd dat hij in het komende najaar zal aftreden. De 87-jarige staatsman zei dit in een op de band opgenomen vraaggesprek dat door de Westduitse televisie werd uitge zonden. Op het ogenblik bevindt hij zich met vakantie in Cadenabia, Italië. Hij zei dat hij niet langer „al dat ge praat" over zijn beweerde verlangen aan te blijven, begreep. Hij verklaarde met nadruk dat er „geen twijfel aan kan zijn" dat hij zich in het najaar zou terugtrek ken. Nederland zal de eerste jaren 3,8 mil joen gulden aan het E.S.R.O.-project bij dragen. Voor de uitvoering van projecten voor ruimteonderzoek in Nederland zelf zullen ook nog fondsen beschikbaar moe ten komen. Een honderdtal blatende en mek kerende schapen, lammeren als mede een sikkeneurige bok en een wantrouwige herdershond vielen de commissaris van de koningin in Drente, mr. J. Cramer, zowat o phet lijf, toen deze zijn ambach telijke kwaliteiten wilde tonen. Een nieuwsgierige kudde kwam eens kijken, wat deze hoge gezags drager op de weg langs hun grote stille heide onder Exloo en Odoorn met schroevedraaier en moersleutel kwam uitvoeren. Mr. Cramer voerde ondanks deze dierlijke, alsmede talrijke mense lijke belangstelling zijn voornemen uit om het laatste bord van de ANWB-,.Hondsrugroute" aan een paal te schroeven. Blozende Drentse juffers in vol ornaat boden daarna „krentenstoe- ten" namens de vroede vaderen van Odoorn aan. Nadat het grote menselijke gezel schap belangstellenden van het nieuwe bord was vertrokken, kwam de zoetjes verdreven kudde weer aangekuierd- Schaapachtig bekeken de dieren het bord met het opschrift „Hondsrugroute" om er zich daarna behagelijk en naarstig de rug aan te schurken... FA A AGS tevoren zei Hij „Doet dit tot gedachtenis aan Mij". Hij wilde herdacht worden, als Hij er niet meer was. En Hij stelde zelf het ritueel van de herdenking sa men. Hij deed dat daags tevo ren, daarmee een samenhang makend tussen dit en wat er de volgende dag gebeuren zou. De Donderdag die wit is, is voortaan niet meer los te ma ken van de Vrijdag, die wij goed mogen noemen. Het is de „vooravond van zijn lijden", de „nacht waarin Hij werd overgeleverd". OVERGELEVERD werd Hij: zijn lichaam gaf Hij prijs, zijn bloed liet Hij wegvloeien. Dat is offeren: prijsgeven wat je niet missen kunt, teniet doen wat je waardevol acht. Hij zei: „Hier ben Ik, mijn Lichaam en mijn Bloed, mijn leven. Neem het. Laten wij één zijn. Eén in het leven, in sterven, in verrijzen. Ik breng jullie offer, maar wordt mee offerande. Mijn overgave aan de Vader is jullie over gave. NEEM het, en eet, commu niceer. Zoals het groeiend kind in de schoot van de moe der. Zoals twee gelieven com municeren met elkaar. Zoals vrienden eten van één tafel. Hier mijn Lichaam, hier mijn Bloed. Broeders en zusters, vlees van mijn Vlees, bloed van mijn Bloed. Jullie en Ik, kinderen van één Vader. Wij vieren gemeenschap. „O EEN groter liefde kan 1 iemand hebben dan deze dat hij zijn leven geeft voor zijn vrienden. Vrede laat Ik u na; mijn vrede geef ik u. Laat uw hart niet verontrust of kleinmoedig worden. Weliswaar leeft gij in de we reld in de verdrukking, maar hebt goede moed. Ik heb de wereld overwonnen. Blijft in Mij, dan blijf Ik in u". KAPELAAN SS. Onder gejuich van hun aan de poort samengestroomde landgeno ten zijn gisteren de eerste 50 uit het barakkenkamp „de Egge" in Brunssum gehuisveste Spanjaar den per bus naar de staatsmijn „Maurits" in Geleen vertrokken. Ze ontvingen daar het resteren de deel van hun loon alsmede een treinkaartje naar Madrid en 300 peseta's (18 gulden) voor verder vervoer naar hun woonplaatsen in zuid-Spanje, waar de meeste kom pels vandaan komen. Het vertrek onder het wakend oog van de Brunssumse politie, verliep in Spaan se operettestijl. Duidelijk kwam aan het licht dat er onder de 117 Spanjaarden in „De Egge tientallen jongelui waren, die wel weer aan de slag wilden, maar dit voor hun naar Spanje terugkerende landgenoten niet wilden weten. Toen één van de Spaanse heethoofden op een verhoging klom en de kreet „Viva V1™ Hollanda, abajo la „Mau- S ut Spanje, leve Holland, weg met de „Maurits'), was het pleit snel beslist en klonk een klaterend applaus van de kompels op. Een Spanjaard greep een gitaar, een onder begon van pure uitge latenheid te dansen en het duurde geen twee tellen ol alle Spanjaarden barstten uit in een vurig llamencoiied. Daarna ren den ze naar hun kamers om de al inge pakte koffers door het raam naar buiten te tillen. Ondergoed en andere kleding stukken werden hoog in de bomen naast de barakken gemikt en het duurde niet lang of de autobus stroomde vol Span jaarden. Volgens geruchten zijn tusen de 10 en 20 Spanjaarden dinsdagavond bepakt en bezakt uit „De Egge" vertrokken, de in druk vestigend dat zij op de trein naar Spanje zouden stappen. In werkelijkheid echter zouden zij onderdak hebben ge vonden bij kennissen in Brunssum. om na een paar dagen als de rust is weer gekeerd zich weer voor het werk aan te melden. Er trokken toen ook vele Spanjaarden de stad in (Brunssum heeft zo'n 26.000 inwoners) om afscheid te nemen van vrienden, vriendinnen en kennissen. Het conflict ligt echt wel in het psy chologische vlak en velen menen, dat het aan het nodige contact heeft ontbroken. Daardoor voelen de Spanjaarden zich hier niet op hun gemak. „De mijndirectie heeft een hart van steenkool", zei er één. „In Spanje vin den we meer begrip voor onze zienswij ze", zegt een ander. Met zuidelijk pathos namen zij af scheid van het Nederlandse personeel in de gezellenhuizen, de tranen op de wan gen. Var. de 197 ln het gezellenhuis „Leij- enbroek" gehuisveste Spanjaarden zijn er intussen 164 vertrokken. De geestelijke verzorger van de Span jaarden in „Leyenbroek" zat met de han den in het haar voor zich uit te staren, toen wij hem in de lege kantine van het gezellenhuis te Sittard aantroffen. Hjj was diep teleurgesteld in de houding van de Spanjaarden die hij enige malen per weck les in de Nederlandse taal placht te geven. Het ergste vond pater Albert Sangers het, dat hem bij het vertrek van de kompels voor de voeten was gegooid dat hij „de Spaanse mentaliteit niet be greep". Pater Sangers heeft zich de afge lopen maanden het vuur uit de sloffen gelopen om de Spanjaarden zoveel mo gelijk op hun gemak te stellen in hun nieuwe werkkring. Als sprekend voorbeeld noemde hij dat veel Spanjaarden pas de laatste vijf mi nuten van de les het leslokaal binnen- schoven voor de les in de Nederlandse taal, die een uur duurde. Zij kwamen zich alleen even voor de les melden om een gulden per persoon in ontvangst te ne men, die aan het einde van de les werd uitgekeerd, aldus pater Sangers. De Belgische douane heeft na eerst thans bekend wordt, in de nacht van maandag op dinsdag na een woeste achtervolging, een Nederlandse vrachtauto achterhaald, die niet minder dan 7000 kg Nederlandse smokkelboter bleek te vervoeren. De vrachtauto eindigde de dolle rit in een greppel langs de weg naar de Belgische plaats Kalmthout. De inzittenden konden in het duister ontkomen. De vrachtauto, die geen enkel opschrift droeg, werd tegen tien uur 's avonds door een Belgische douanepatrouille aangehou den. De chauffeur gaf echter vol gas, on middellijk achtervolgd met een van de snelle Amerikaanse auto's, waarover de douane ter bestrijding van de smokkel van Nederlandse boter, beschikt. De smokkelaars strooiden honderden „kraaiepoten" op de weg, die later een aantal personenauto's en een autobus lekke banden bezorgde, doch de achter volgende douaniers niet afschrikten. Toen echter ook een van de banden van de douaneauto door een kraaiepoot werd opengereten, werd met revolvers het vuur op de smokkelauto geopend. Het resultaat was, dat binnen enkele ogen blikken ook de banden van de vracht auto het begaven en de chauffeur de macht over het stuur verloor. De inzit tenden konden in de duisternis ontsnap pen; de waardevolle buit in de greppel langs de weg achterlatend. De 7000 kg boter, die in beslag werd genomen, wordt de grootste hoeveelheid genoemd, die tot dusverre in de boter- oorlog in één klap in handen van de Belgische douane is gevallen. (Advertenties) In ruime keus voorradig bij: voorheen KOLK Grote Markt Korte Brugstraat BREDA Een produkt van de Sikkens Groep, groot pak f2.20

de Stem | 1963 | | pagina 1