WIL PATHET LAO HET EVENWICHT VERSTOREN Neutralen moesten stad ontruimen Lavastroom nadert Siciliaanse stad Nu tyfusepidemie Oost-I longar ij e in DIT BLEEF ERVAN OVER Exclusieve bezoekers uit de V.S. ermachtig, burg volgt STAKENDE SPANJAARDEN NOG STEEDS ONWILLIG Sovjet-nota tegen Navo- kernmacht Zuidkoreaans referendum uitgesteld linus Paul Vleugellam En allemaal een klein beetje Nederlander... KIST MET VERGIFT UIT AUTO GESTOTEN Vulkaan Etna weer actief HONDERDEN ARRESTATIES IN Z.-AFRIKA In Zermatt afnemend Geslaagde vlucht van Oostduitser ie H DAGBLAD VOOR ZEELAND Werving maar een lapmiddel Vrij zacht Jongeman uit Deurne vermist SPD-SECRETARIS IN SPIONAGEPROCES 103e JAARGANG No. 24253 Voor God, Koningin en Vaderland Bijna.. Amsterdamse zwemclub 't IJ bij de heren en de Robben heb- bij de dames gezegevierd in de ntes in Den Haag bij de winter- ïioenschappen zwemmen, 't IJ won nee de beker voor de tweede maal iccessie, terwijl de dames van de jen de titel van HDZ overnamen, rds werden er op de estafettenum- niet gebroken alleen bleef 't IJ e 10 x 100 meter vrije slag met een van 10 min. 24.7 sec. slechts twee iden van het Nederlands record, >p naam staat van LZO (Leeuwar- verwjjderd. itslagen waren: heren: 1 't IJ 1686.9 2 Zian 1727.7 pnt. 3 HPS 1750.5 Dames: 1 Robben 1901.7 pnt. 2 HDZ 3 pnt. 3 Zian 1973.7 pnt. Triomf eerste etappe van de wegwed- d Dwars door België", van Wa rn naar Ciney over 210 km, is ge nen door de Belg Cóvens. uitslag was: Ubert Covens (B.) 6.15.0,2, Ro- Seneca 6.15.50,3; 3. Roman Cle- it (B.); 4. Francesco Miele (B.) eorges Volckaert (B.); 15. Van der ?h (Ned.) 6.16.15; 16. Van der Ven d.); 19. Wim van Est (Ned.); 21. n Niesten (Ned.), allen in dezelfde als van der Borgh, 28. Kerstens d.) 6.22.0; 30. Biemans (Ned.) .00. Ongenaakbaar grote gevecht tussen de kersverse lerlandse recordhouder over 20 km, Rotterdammer Dick de Bruin en is Veldhuizen uit Oirschot in Den ïg heeft niet plaats gevonden, negen van de vijftien af te leggen nneters viel Dick de Bruin uit en g Fons Veldhuizen als eerste on- reigd over de finish. uitslagen luiden: 15 km heren: 1 is Veldhuizen (KNAU-lid Oirscf«%') 12.2 sec.; 2 v.d. Berg <PH Vught) 11.6; 3 Smits (AAV '36-Alphen a.d. 50.54.7; 4 Mulders (AAV '36-A1- m a.d. Rijn) 51.16; 5 Souverijn (Quick megen) 51.57. sestafette dames (150-100-80-60-150- 1-80-60): 1 Celebes (Thomee, Crui- ig, Klazinga, Voskamp, Koster, Joke Henny Bijleveld en Temey) 1 min. 3 sec.; 2 Bataven 1.45.8; 3 Siomo 1.47.2. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 aaMaP DINSDAG 9 APRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl- f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0,42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus:~Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) ZOAVO-MIMISTERS BEZORGD OVER TOESTAND IN LAOS .ïaarlem)9 Wim Vleesman (Uit mest); 10 Boeckx (België); 11 Gerard eykers (St. Willebrord); 12 Wim raan (Gouda); 13 Wim de Jager (Den aag); 14 Jacques van der Kloot (Zun- ert); 15 Wim van Smirren (Amster- am), allen in dezelfde tijd als Solaro. e foto toont de overwinnaar tussen vee lieftallige dames, die aan de eind- reep op hem stonden te wachten. ,EWED. BOYSCORN. BOYS 2—3 foor de rust hebben de bezoekers hun 1 geslagen, daartoe mede in staat ge ld door het slappe spel van de thuis- b. Na 1 minuut opende G. v.d. Berge score (01) en na een kwartier was Jos. van de Berge die er 0—2 van akte. Tien minuten voor de rust was wer Jos. v.d. Berge die na goed werk Kaas de stand op 0—3 bracht. rust tapte de thuisclub uit een anci6r atje en de bezoekers werden in de •dediging gedrongen. Na 10 minuten •kleinde Vermeulen de achterstand to 3 en toen na een half uur Menher 23 van maakte ging het spannen- rn. Boys hield echter tot het enig? stand cn sleepte daardoor twee kosv- :e punten mee naar Sas van Gent. YERSEKE—BRESKENS 6—2 Iet begin was hoopgevend voor Bre as, want Boekhout maakte na 10 «j ten een doelpunt (01). Tien mini» Ier zorgde Christiaanse voor de gjp« ker (ï—l). waarna Zonruiter mel. ffers in de 30e en 40e minuut W tb een 3—1 voorsprong gaf. Vlak y rust bracht Notebaert de achterst»? ug tot 3—2. Na de thee sloeg Yer*® n slag. Na 24 minuten had Christ1» p weer succes (4—2) en toen de een half uur de voorsprong tot o voerde was het pleit beslecht, or het einde maakte Pikaar het n zijn nog vol. (62). OOSTBURG-KOEWACHT 3—3 Een wat rommelige wedstrijd die a te verruwen. De rust brak aan m -0 stand door een doelpunt dat oe 12 minuten maakte. Een kwartw st voerde de Maat de voorspro .8 2—0. maar vijf minuten later di jsels van repliek (2—1). Na ee5 n werd het weer gelijk door t -en n Rietjens (2—2) maar tien or or het einde nam de thuisclub 2). jrmeire opnieuw een voorsprong i er minuten voor het einde wera idstand (3—3) bereikt toen de IJ» kc-doelman via een toegekende en j.tte strafschop zijn collega kon -n (33)» Een zich snel voortbewegende lava stroom uit de vulkaan de Etna bedreigt sinds gisteren de buitenwijken van de stad Linguaglossa op Sicilië. De laatste eruptie van de Etna werd gerapporteerd door boeren die een rood gloeiende lavamassa zagen die uit één van de scheuren in het gebergte stroom de. Hoewel de ruim 300 m hoge berg al verscheidene jaren met tussenpozen lava uitbraakt, was het gisteren de eerste maal in 30 jaar dat een stad wordt be dreigd op de hellingen van de Etna. In 1928 werd het dorp Mascali door een uitbarsting van de kaart geveegd. Linguaglossa, de bedreigde stad, heeft een inwonertal van 6500 mensen. De boeren vertelden dat de lava uit een scheur was gestroomde die in januari in de noordelijke zijde van de noordoos telijke krater was ontstaan. Op het mo ment dat zij de stroom ontdekten, had deze een lengte van 2 kilometer en een breedte van 200 meter. Volgens de boeren zou de lava aan het gehucht Boscaioli Mareneve zijn voorbij gegaan zonder schade aan te richten. Zij vertelden dat de kokende massa nu op één km afstand was van het naaldwoud, dat op korte afstand van Linguaglossa is gelegen. Het woud is dicht en het gevaar be staat dat het door de lava in brand zal raken, waardoor de stad wordt bedreigd. Het valt moeilijk te voorspellen welke weg de lavastroom zal nemen. Een on effenheid of een gat in de weg is meest al genoeg om de gevaarlijke stroom een andere route te doen volgen. Door de enorme sneeuwlawine in een dal bij de Italiaanse plaats Bolzano zijn 5 arbeiders omgekomen, terwijl een zes de man zwaar gewond werd. Reddingsploegen die zich naar de plaats des onheils spoedden, deden alles wat in hun vermogen lag om de mannen op tijd onder de sneeuwmassa vandaan te krij gen. Slechts éénmaal lukte dit. De arbeiders waren bezig met de bouw van een tunnel in de Cesenvallei, toen de lawine hen verraste. AANHANGERS van Castro hebben Venezuela de pijpleiding van een Ame rikaanse oliemaatschappij opgeblazen. Het is de derde keer in één maand tijds dat zo'n streek werd uitgehaald. EEN GROEPJE Westduitse Bondsdagle den houdt zich bezig met de opstelling van een wetsontwerp dat Duitse geleer den verplicht om toestemming in Bonn te vragen als zij aan de wapenfabricage in het buitenland willen gaan deelne men. PRESIDENT TSJOMBE van Katanga zal zijn ambt neerleggen om de handen vrij te hebben voor zijn pogingen het Kongo lese premierschap te verwerven. Adoela moet daarvoor wijken, doch hij voelt daar begrijpelijkerwijze niet veel voor. DE FRANSE oud-premier Bidault, leider van de Franse illegale verzetsraad, is maandag in gezelschap van zijn secreta ris Ribeaud per vliegtuig naar Brazilië vertrokken. DE BRITSE Cunardlijn, eigenaresse van o.a. de befaamde „Queen"-schepen, heeft Rotterdam officieel ingewijd als eindpunt van de dienst op Canada. Dit betekent ®en geduchte concurentie voor o.a. de Holland-Amerikalijn. BIJ EEN verkeersongeval in Kenia is een bus, waarin leden van een religieuze sekte zaten, verongelukt. Daarbij vielen 4/ doden te betreuren. Een plaatje om er helemaal niets boven of onder te zetten. De Zuidafrikaanse politie heeft gedu rende het afgelopen weekeinde „honder den" terroristen gearresteerd die ver moedelijk behoren tot de „Poqo", een nationalistische organisatie die als doel stelling heeft de regering omver te wer pen. In Pretoria doen hardnekkige geruch ten de ronde als zou de politie berich ten van de hoofdkwartieren der „Poqo" hebben onderschept in het Britse protec toraat van Basoetoland, waarin gegevens werden verstrekt over geweldplegingen van de „Poqo". Volgens de onderschep te berichten zouden er dit weekeinde demonstraties en oproer op het program ma gestaan hebben. Politieautoriteiten verklaarden dat zij voorlopig geen ongeregeldheden ver wachtten, „hoewel er altijd een moge lijkheid bestaat in de kleinere gemeen schappen". Terwijl er -wen verwarde verontrustende berichten blijven binnenkomen uit Laos, vergade ren in Parijs de ministers van de landen die deel uitmaken van ds Zuidoostaziatische Verdragsorga nisatie (Zoavo). Zoals wij giste ren reeds meldden zijn in de Vlakte der Kruiken eenheden van de Laotiaanse neutralisten en troepen die door de communistisch- gezinde Pathet Lao worden ge steund, slaags geraakt. De toch al niet zo hecht verzekerde vrede in Laos wordt door de thans uitge broken schermutselingen levens gevaarlijk bedreigd. Geen won der, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de Zoavo giste ren in hun openingsredevoeringen vrijwel uitsluitend over Laos spraken. Zij noemden de politieke problemen van dit land echter steeds tegen de achtergrond van de Chinese expansiepolitiek in Zuidoost-Azië. Het schijnt de de neutralistische troe pen de stad Zieng Khoeang hebben moeten ontruimen. Resten van de neu tralistische bataljons hebben een toe vlucht gezocht op een landingsstrip, midden in het ruige natuurgebied. Ei- schijnen veel kiijgsgeVci.genen onder hen te zijn gemaakt. De communistischgezïn- de troepen hebben steun gekregen van overgelopen neutralisten en eenheden van de communistische Vietminh uit Noord-Vietnam. Het bestand dat na heel veel geharrewar tussen de Laotiaan se prinsen, die allemaal aanspraak op de macht maakten, maar ieder een ande re politieke richting aanhingen tot stand kwam, is nooit bijzonder solide ge weest. Het kon alleen bij gratie van de loyale medewerking van alle poli tieke stromingen in Laos en non- intcrvcntie vanuit Peking, blijven be staan. Het zorgwekkende van de toe stand is nu, dat het er naar uitziet dat één der partijen de Pathet Lao het evenwicht beslissend wil versto- De toestand in het conflict rondom de 300 stakende Spaanse kompels in de Lim burgse mijnen heeft gisteren nog geen verandering ondergaan. De 200 Spanjaarden in het gezellen- huis „Leyenbroek" in Sittard en hun 100 landgenoten in het gezellenhuis „De Eg ge" in Brunssum, zijn ook gisteren niet aan het werk gegaan. Nadat gisterenochtend was gebleken dat geen van de 80 voor de „ochtend schicht" bestemde Spanjaarden in „Leyenbroek" van plan was het werk te hervatten, is de bus, die de Spanjaarden anders naar hun werk op de staatsmijn „Maurits" in Geleen brengt, 's middags om één uur maar niet eens langs komen rijden om de ongeveer 70 Spanjaarden voor de „middagschicht" op te halen Ook gisterenavond werd geen bus ge-, stuurd om de ongeveer 50 voor de nacht ploeg bestemde Spanjaarden in „Leyen broek" op te halen. Voor zover bekend zijn de 100 Span jaarden in Brunssum, die hun collega's vorige week woensdag en donderdag in hun actie steunden door sedertdien even eens van het werk in de Brunssumse staatsmijn „Hendrik" weg te blijven, nog niet ontslagen. Terwijl de stakende Spanjaarden de gehele dag siësta hielden, zijn in dë na middag te Heerlen de besprekingen her vat tussen de consul-generaal, Emilio Nunez del Rio, vergezeld van de leden van de beide stakingscomités en de Staatsmijnen. In verband met de situatie is het on derhoud, dat een delegatie van de mijn- industrieraad met de minister van Eco nomische Zaken, drs. J. W. de Pous, zou hebben over de toekomst van de Neder landse mijnindustrie, voorlopig verscho ven naar donderdag 18 april. De raad zal naar aanleiding van de staking van de Spaanse kompels, een speciale vergadering wijden aan de pro blematiek verbonden aan de werving van buitenlandse arbeidskrachten. Verwacht wordt, dat de jl. donderdag gestelde eis van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond om wervingsacties voor mijnwerkers uit het buitenland on middellijk stop te zetten, op deze bij eenkomst uitvoerig aan de orde zal wor den gesteld. Zoals bekend vindt deze bond (waarin bijna tweederde van het Limburgse mijnpersoneel is georgani seerd), de wervingsacties in Spanje, Joe- go-Slavië en Italië, slechts lapmiddelen, die het grote tekort van meer dan 4000 „ondergronders" toch niet teniet kunnen doen. De N.K.M.B. staat op het stand punt dat er bij een goede beloning op de binnenlandse arbeidsmarkt voldoende krachten te vinden zijn. v^0TzVMriïrChting medegedeeld dooi rij1* - geldig tot vanavond: bewolking, maar op de kilffi!0 pIaatsen droog weer. Aanvan 7witwP f7* aantal Plaatsen mist I!,,) -™atiSe wind, overwe- lacht weer inhoudend vrij opanid9a5a0uurn °nder 1926 UUr' Maan 658guCr Z°n °P 557 UUr' Maan onder De groepscommandant van de rijks politie te Deurne verzoekt te worden be kendgemaakt met de verblijfplaats van Josephus Martinus van Doorn, ou 17 jaar De jongen verliet op zondag 7 april 1963 te 11.30 uur de ouderlijke woning en is sindsdien spoorloos. Hij is zeer zwaar moedig en een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.75 meter, blond achterovergekamd haar, gezond uiterlijk. Gekleed in donkergrijze overjas, lichte grijze broek, donkergroene gebreide trui, wit overhemd, donkerbruine lage schoe nen grijze gestreepte sokken Hij draagt geen colbertjasje. Bijzondere kentekenen: op linkerschou derblad een grote moedervlek. Eenieder, die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stel len met voornoemde groepscommandant telefonisch te bereiken onder netnummer 04930, abonneenummer 2410, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijf plaats. als land als de Sovjet-Unie hebben gisteren een beroep op alle partijen in Laos ge daan om de vrede te herstellen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, heeft zijn mede ministers van de Zoavo géwezen op de noodzaak van vrijheid van handelen voor de controlecommissie in Laos. In de door de Pathet Lao beheerste gebieden kan de commissie in het geheel niet komen, zei Rusk. De toestand in Vietnam is gunstiger geworden, zo vertelde Rusk. De regering heeft daar een blijkbaar goede strategie voor het bestrijden van de ondergrondse communistische activiteiten gevonden. De Brit lord Home meende dat de on dermijnende activiteit van de communis ten in Zuidoost-Azië versterkt is. Vooral de neutrale landen en de Zoavoleden merken dit tot hun eigen nadeel aan den lijve. Het meest flagrante voorbeeld van Chinese agressie was de aanval op India, vorig jaar. Toch blijkt de Zoavo een stevig raamwerk voor een gezamenlijke defensie te bieden. Couve de Murville, de Franse deelne mer aan de conferentie, sprak over „het grote vraagstuk van het hele Aziatische continent", dat gevormd wordt door Chi na, het nieuwe China en het eeuwige China De ministersconferentie van de Zoavo heeft intussen geleid tot een herstel van de contacten op hoog niveau tussen Frankrijk en Engeland en Amerika. Pre sident De Gaulle zelf had een lang ge sprek met minister Rusk, waarbij alle belangrijke wereldproblemen aan de orde kwamen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken voerde een bespreking van een half uur met zijn Britse ambtgenoot lord Home. De uitnodiging voor dit gesprek was uitgegaan van Couve der Murville. Er is weliswaar een internationale con trolecommissie voor Laos, maar deze commissie is praktisch vleugellam, om dat zij alleen waarnemers naar het strijd toneel ken sturen als alle drie Laotiaanse partijen daarmee instemmen. Het staat vast dat de Pathet Lao er niet mee in stemt. Het is waarschijnlijk en dat werd op de Zoavo-conferentie in Parijs niet onder stoelen of banken gestoken dat communistisch-China een luguber spel achter de schermen speelt. Zowel Enge- De ambassadeurs van Amerika, Enge land en West-Duitsland in Moskou heb ben gisteren een Russische nota in ont vangst genomen, waarin volgens voorlo pige inlichtingen geprotesteerd wordt té gen het plan om een NAVO-kernmacht te vormen en aangedrongen wordt op aanvaarding van Russische voorstellen aangaande ontwapening en Duits vredes verdrag en op ontruiming van buiten landse basissen. De Russische pers legt al lang de na druk op de mogelijkheid dat West-Duits land via de NAVO de beschikking zou krijgen over kernwapens. De leider van de Zuidkoreaanse mili taire junta, generaal Tsjoeng Hie Park, heeft het referendum over de vraag of de militaire regering tot een termijn van vier jaar moet worden voortgezet, tot september aanstaande uitgesteld. Generaal Tsjoeng had vorige maand een volksstemming voorgesteld nadat een groep officieren hem had gevraagd de militaire regering te handhaven en de macht niet in augustus over te dragen aan burgerpolitici. Deze kaart geeft de ligging van de Zoavo-landen weer. In de Oosthongaarse plaats Bekes Csa- ba is een tyfusepidemie uitgebroken. De eerste slachtoffers waren drie schoolkin deren, die op hun beurt andere kinderen hadden besmet. Op het ogenblik worden in het ziekenhuis van Bekes Csaba zeven kinderen, die tyfus hebben, verpleegd. Enkelen werden, alvorens zij naar het ziekenhuis werden overgebracht, thuis verpleegd. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat personen, die met de thuis verpleegde patiënten in aanraking zijn geweest, met deze ziekte zijn besmet. 700 kinderen en 1300 volwassenen zijn reeds tegen tyfus gevaccineerd. De auto riteiten van de Oosthongaarse plaats heb ben de ouders van kinderen tussen drie en zes jaar aangeraden ze te laten inen ten. De tyfusepidemie in de Zwitserse plaats Zermatt is langzamerhand aan het afne Een Oostduitse korporaal is gisteren op klaarlichte dag met een repeteergeweer onder de arm en drie magazijnen munitie naar West-Berlijn gevlucht. De Westduitse politie verklaarde dat de 20-jarige korporaal rustig over de prik keldraadversperring heen stapte naar de Amerikaanse sector van West-Berlijn. Andere patrouillerende grenssoldaten merkten zijn ontsnapping niet op en er werd niet geschoten. men. Afgelopen maand werden er in de twee grote ziekenhuizen van deze win tersportplaats 105 tyfuspatiënten ver pleegd en op het ogenblik verblijven er nog maar 74 patiënten in de twee zie kenhuizen. In het Brique-ziekenhuis, vijftig kilo meter van Zermatt, worden 32 personen, die met tyfus zijn besmet, verpleegd. Vo rige week was dit aantal 35. Van de 70 in het noodziekenhuis en de quarantainestations geïsoleerde tyfuspa tiënten zijn tussen 25 maart en gisteren ruim 38 patiënten ontslagen. Een woord voerder van de militaire geneeskundige dienst verklaard dat er geen nieuwe ge vallen van tyfus in Zermatt meer waren geconstateerd. Een voormalige secretaris van de West duitse socialistische partij in Bonn, de 48-jarige Fritz Lompscher, heeft voor het hof van Karlsruhe bekend, dat hij voor de Oostduitse geheime dienst heeft ge werkt om geld te verdienen voor emi gratie naar Zuid-Amerika. Hij staat te recht op beschuldiging van verraad. Lompscher was door het Oostduitse mi nisterie voor staatsveiligheid onder druk gezet. Sinds hij in 1959 secretaris van de so cialistische partij in Bonn werd, heeft hij de Oostduitsers op de hoogte gehouden van alle partijvergaderingen. „Op een bepaald tijdstip was het Oostduitse mi nisterie bijzonder geïnteresseerd in ge gevens over de chauffeur van Herbert Wehner, de plaatsvervangende socialisti sche partijvoorzitter", aldus Lompscher. Honderd veertig Amerikanen, in de rechte mannelijke lijn af stammelingen van inwoners uit de toenmalige Verenigde Zeven Provinciën, die zich voor 1675 in de kolonie Nieuw-Amsterdam in de nieuwe wereld vestigden, ko men het eind van deze maand naar Nederland om er hun jaar lijkse ledenvergadering te hou den. Deze 140 leden van de Holland Socie ty of New York zullen per charter vliegtuig maandag 29 april 's morgens om half acht op Schiphol voet op oud- bet-over-grootvaderlandse bodem zet ten. Hun namen verraden ondanks de invloed van eeuwen vertoeven in Ame rika hun afkomst: Van Patten (Van Petten), De Groat (De Groot), Schoon maker (Schoenmaker), Van Blarcom (Van Blaarkom), De Forest (Van Fo- reest)), Van Arsdale (Van Arsdaal) en Van Buren. De Amerikanen zullen in het Hilton- hotel in Amsterdam logeren. De verga dering in ons land duurt tot zes mei, waarna nog tot 20 mei overig Europa wordt „gedaan". De vergadering is doorspekt met bezoekjes en ontvang sten. Op het programma staan dan ook vermeld: Keukenhof, Bloemenveiling, Amsterdamse grachten, Roterdamse ha vens, Euromast, Alkmaarse kaasmarkt, kranslegging in Amsterdam, IJsselmeer- polders, slagvelden, 'n lunch aangeboden door de gemeenten Leiden, Den Haag en Delft, een ontvangst bij de burge meester van 's lands hoofdstad, een re ceptie bij de commissaris der koningin in de provincie Friesland en andere evenementen. Het is wel zeker, dat leden van de Holland Society of New York ook nog t|jd zullen besteden aan het opsporen van verre familieleden. De vereniging telt in Amerika 22 on derafdelingen en beschikt over de uitgebreidste documentatiemateria len betreffende de voorvaderen en afstammingen. Niet alleen de Amerikaanse presiden ten Martin van Buren, Theodore Roose velt en Franklin D. Roosevelt zijn van Nederlandse afkomst, ook de presiden ten Madison, Taylor, Grant en William Howard Taft waren door huwelijk ver want aan oude Nederlandse families Hoe exclusief de Holland Society of New York is, blijkt wel uit het feit, dat van de drie presidenten, die ir, de rech te mannelijke lijn afstammen van Ne derlanders, alleen familieleden van Mar tin van Buren lid van de vereniging kunnen zijn. De Roosevelts kwamen na 1675 in Amerika. De Van Buren op de deelnemerslijst aan de jaarlijkse verga dering is een afstammeling van de vroe gere president. Het toeval wil, dat hij James Martin van Buren II, in Neder land woont, in Amsterdam, van waaruit hij in de Benelux werkt als advertising manager van een Amerikaans tijd schrift. Deze wrakstukken bleven over van een grintautowelke op een overweg tussen Hengelo en Olden- zaal door de locomotief van de Holland-Scandinavië Expres werd gegrepen. De chauffeur bracht het er levend af en werd met een shock naar het ziekenhuis gebracht Zondagnacht is een kist, waarin zich een zeer zwaar vergift bevindt, ont vreemd uit de aanhangwagen van een vrachtauto die in de Newtonstraat in Den Haag stond. In de kist bevinden zich 10 blikjes die elk 5 kg gekristalliseerde poeder, ge naamd phenacitine u sp/16 bevatten, be stemd voor de bereiding van medicijnen. Het poeder is een zwaar vergift. Op de kist staat met grote zwarte letters: COL Managua 780/803/1. Een deel van het vergift is intussen te ruggevonden.

de Stem | 1963 | | pagina 1