STRIJD IN ARGENTINIË OPGELAAID Peronisten dringen haast onweerstaanbaar op BENFICA KWAM KIJKEN Drie boksers na match overleden Twee doden en vijf zwaargewonden bij Bergen op Zoom Zaandams echtpaar trouwde nog eens Presiden tsverkiezingen wellicht uitgesteld Mislukt doorbraakappèli van P. v. d. A. in Den Bosch EL PONCHO Terreinwinst Prinses onder kersebloesem. ml DAGBLAD VOOR ZEELAND In 3 dagen tijd: FABRIEK IN BORNE TOTAAL VERWOEST Burgers bleven onverschillig Verschrikkelijke Zachter weer ravage Situatie in Laos kritiek Jongen omgekomen HAWK-RAKETTEN VOOR ISRAëL OMDAT FOTOGRAAF ZIJN DAG NIET HAD: MILITAIR IN ZUIDERPLAS VERDRONKEN Nuchtere reactie op propaganda 13.90 6.95 20.85 103e JAARGANG No. 24252 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAGSSAPRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 teiefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: Usbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Binnen 72 uur zijn bij bokswed strijden in Amerika en Australië drie boksers om het leven geko men. In Carbondale (V.S.) stierf de 19-jarige amateur Francesco Valesquez, een in Porto Rico ge boren Amerikaanse soldaat; 30 minuten na een k.o. zonder bij be wustzijn te zijn gekomen. Hij over leed in de nacht van zaterdag op zondag. Zaterdagavond stierf in het ziekenhuis van Brisbane de 26-jarige prof-bokser Norman Smith aan de gevolgen van ver wondingen opgelopen in de ring. Een dag daarvóór was in Queens land de 18-jarige amateur Enzio Barelli overleden. Hij was eerder in de week met zware verwondin gen aan het hoofd veroorzaakt in de ring naar het ziekenhuis gebracht. Vooral het ongeluk dat aan Valesquez overkwam, had een tragisch karakter. De Portoricaan kwam uit in een lief dadigheidswedstrijd tegen Eral Johnson en was de enige van de boksers, die bij deze gelegenheid een hoofdbescherming droeg Hij ging k.o in de tweede ronde en kwam niet meer bij kennis. Volgens ooggetuigen is het mogelijk dat Vales quez ernstig werd gewond, toen hij languit achterover tegen het canvas smakte. Nachtelijke brand zeer snel om Scliout-bij-nacht Isaac Rojas, één der leiders van de opstand die de marine de vorige week in Argentinië pleegde, is zaterdagavond in zijn woning te Buenos Aires gearresteerd. De voormalige vice- president zei tegen de politie, dat hij hetzelfde lot wilde ondergaan als zijn kameraden die zich aan de regeringstroepen hebben over gegeven. Intussen werd bekend dat vice-admiraal Carlos Kolungia benoemd is tot minister van marine, als opvolger van schout-bij- nacht Carlos Garzoni, die vorige week aftrad. Zaterdagavond brak er brand uit in de meubelfabriek en modelmakerij Nijhoff en Kwast in het centrum van Bo"fnt. Het vuur greep zich heen. De brandweer van Borne zag zich voor een hopeloze taak geplaatst en riep de hulp in van de brandweer van Hengelo. De brand, die op vele kilo meters afstand zichtbaar was, trok dui zenden belangstellenden. Urenlang heeft de brandweer werk gehad alvorens de vuurzee kon worden bedwongen. De fabriek, die een gevel lengte had van ongeveer 100 meter, was toen geheel uitgebrand. Ook de inboe del, alsmede de voorraden, gingen ge heel verloren. De schade beloopt min stens enkele tonnen, doch het bedrijf was verzekerd. De vorming van de militaire rechtban ken die de deelnemers aan de opstand zullen berechten, is al gaande. De proces sen zullen achter gesloten deuren worden gevoerd en de uitspraken zullen geheim worden gehouden. De opperbevelhebber van het Argen tijnse leger heeft, in een communiqué la ten weten dat hij met vrije verkiezingen akkoord gaat, maar dat het leger niet zal dulden dat er weer een totalitair regime zal komen. Politieke waarnemers in Buenos Aires hebben zondag verklaard dat als gevolg van de voortdurende onrust in Argenti nië de presidentsverkiezingen van 23 juni waarschijnlijk zullen worden uitgesteld. De strijd tussen de Peronisten en de anti-Peronisten is door de revolte van af gelopen week intensiever geworden. Opstandige marine-eenheden hadden gepoogd een voorlopig militair bewind in het land te vestigen, waardoor de Pero nisten geen kans zouden krijgen weer de macht in handen te nemen door mid del van de verkiezingen. Belangrijke po litieke partij groepen hebben zich achter de Peronisten geschaard, zodat bij ver kiezing de Peronistischgezinden gemak kelijk een overwinning zouden behalen, De Argenntijnse burgers bleven over het algemeen onverschillig over de re volte. Argentinië is de „Peronistische hoge raad", die geleid wordt door de hersen- DE ZOONS van de 74-jarige weduwnaar H. J. Blok hebben zondagochtend het stoffelijk overschot van hun ruim drie maanden geleden overleden vader ge vonden in de badcel van diens woning in Amsterdam. MGR THIJSSEN, de bisschop van La- rantoeka in Indonesië heeft 'n plan op gesteld voor nauwere samenwerking met de andere wereldgodsdiensten, bij be handeling van de eigentijdse vraag stukken. EEN VOORMALIGE Belgische militair van de V.N.-troepen in Korea. L. Ver- dijck. die voor de E'elgen een deserteur is en voor de Chinezen een opportunist is na tien jaar uit Chinese gevangen schap ontslagen. IN OUDEWATER is de eerste ooievaar van het Jaar gesignaleerd. Het dier streek neer op het ooievaarsnest dat al vierhonderd jaar op het dak van het stadhuis in Oudewater staat. DE LAATSTE stakende mijnwerkers in Frankrijk hebben hun verzet opgegeven. Op enkele zeer kleine groepjes na, zijn alle mijnwerkers vandaag weer in de mijnen afgedaald. WEST-DUITSLAND wil Mexico laten meeprofiteren van de Euromarkt-ont- wikkelingen. Het staatsbezoek van de Mexicaanse president heeft hiertoe het nodige bijgedragen. DE P. v. d. A. zal niet aan een nieuw kabinet medewerken wanneer dit kabinet dezelfde politiek wenst te voeren als thans het geval is. Dit zei voorzitter J. G Suurhoff, tijdens de in Utrecht ge- kouden conferentie Beter Wonen" van de dr. Wiardi-Beckmanstichting. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Matige tot zwakke wind uit richtin gen tussen oost en noordoost. Maxi mumtemperaturen tot omstreeks 15 graden of nog iets hoger. Vrijwel geen bewolking. Vandaag: zon onder 19.24 uur. Maan op 18.45 uur. Morgen: zon op 5.59 uur. Maan onder 6.39 uur. Het ziet er echter naar uit dat de Pe ronistische groep terrein begint te win nen. De politieke spanningen zullen naar men verwacht stijgen naar gelang de verkiezingsdatum nadert. Er zijn gissin gen dat 's lands strijdkrachten bij "presi dent Guido zullen aandringen op uit stel van de verkiezingen. Guido voelt hier echter niets voor. De militaire revolte ontstond nadat rechter Leopoldo Insurraldes had beslist dat de Peronistische partijen, die grote invloed in het land hebben, aan de ver kiezingen mochten deelnemen. Waarnemers zijn van mening dat de regering van ex-president Frondizi een politieke fout had begaan door de kracht van de Peronistische groepen te onder schatten. Zij stemde reeds eerder toe-dat de Peronisten mochten deelnemen aan de verkiezingen. Tijdens de onder het be wind van Frondizi gehouden verkiezin gen wonnen de Peronisten in het grote industrieel gebied van Buenos Aires al leen al het tweederde deel van het aan tal stemmen. In 10 provincies kwamen de Peronisten eveneens als overwinnaars uit de bus. Deze verkiezingen werden echter door 's lands strijdkrachten teniet gedaan. President Frondizi werd afgezet en werd vervangen door José Maria Gui do, voorzitter van de senaat. De belangrijkste Peronistische groep in specialist dr. Raul Matera. Matera erkent Peron als de hoogste leider van de partij. Deze groep bestond reeds onder het be wind van Peron en wordt nu als illegale Peronistische partij beschouwd. Het doel van dr. Matera is, door een democratische zege bij de verkiezingen, het Peronisme weer aan de macht te helpen. Andres Framini, de Peronistische textielleider, die tijdens de ongeldig verklaarde ver kiezingen met twee miljoen stemmen ge kozen werd tot gouverneur van Buenos Aires, wil echter het Peronisme met ge weld aan de macht brengen. Onlangs ver klaarde hij dat er een sociale revolutie moest komen „om de heersende oligarchie de kop in te drukken". Geschat wordt dat Matera waarschijn lijk een half miljoen stemmen in de wacht zal slepen, terwijl Augusti Vandor en Framini, beiden aanhangers van Pe ron, naar schatting een miljoen stemmen zullen winnen. (Van onze correspondent) Zaterdagavond omstreeks 11 uur is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Zeelanden Antwerpen een zeer ernstig auto ongeluk gebeurd waarbij twee auto's in volle vaart op elkander zijn ingereden en waarbij twee doden zijn te betreuren. Vier in zittenden werden zwaar gewond. Slechts één inzittende kwam er met de schrik af. Ter hoogte van de voormalige tank val op de Antwerpsestraatweg wilde de heer J. v. Putte uit St.-Annaland met zijn wagen een voor hem rijdende auto passeren, op het moment dat van de richting Bergen op Zoom een tegen ligger kwam. De heer v. Putte kwam met zijn auto op het linker weg gedeelte, ramde de andere auto, welke werd bestuurd door de heer A. van Brederode, directeur van de Nederland se Middenstandsbank uit Goes. Daarna reed v. Putte tegen een lan taarnpaal, die afknapte De auto kwam ten slotte in de berm 'van de weg te recht waar hij volkomen vernield bleef staan. De heer Van Brederode, kwam van de richting Bergeh op Zoom en was op weg naar Zeeland. Zijn auto vloog na de aanrijding nog een veertig meter door, waarna het voertuig geheel ver nield tot stilstand kwam. De eerste aanblik was ontzettend. Naast de auto van de heer Van Brederode zat een employé van de Middenstandsbank, de heer F, Priester (43 jaar) uit 's-Heer Hendrikskinderen, gehuwd en vader van twee kinderen, die zo ernstig was gewond, dat hij kort daarna ter plaatse overleed. De heer Van Brederode, 40 jaar, ge- Laos wordt op het ogenblik opnieuw met een burgeroorlog bedreigd, nu sinds vrijdag op de Vlakte der Kruiken gevechten aan de gang zijn tussen aan hangers van de neutralistische en pro- communistische stromingen. De gevechten hebben plaats in de pro vincie Xieng Khoeang, ondanks smeek beden van de regering in Vientiane om tot een bestand te komen. Men vreest dat de situatie er in de komende dagen zeker niet op zal ver beteren^ Amerika heeft krachtig bij de Laoti- aanse regering geprotesteerd tegen de beschuldiging van de zijde van de com munistische vice-premier prins Soeva- noevong, dat de Verenigde Staten meer weten van de moord op de minister van Buitenlandse Zaken, Quinim Folsena. huwd en vader van vier kinderen, wo nende Beatrixlaan te Goes werd in zorgwekkende toestand per ambulance naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd, waar hy kort daarna aan zijn verwondingen is overleden. In deze auto waren voorts nog ge zeten twee dames uit Rilland E'ath, mejuffrouw C. en E. de Meester. Ook deze twee wérden zwaar gewond en zijn per ziekenauto naar het genoemde gasthuis vervoerd. Een vijfde inzittende, de heer M. Dit bleef er over van één der bij het ongeluk betrokken auto's Veerhoek uit Wemeldinge werd niet ern stig verwond en kon na in het zieken huis verbonden te zijn huiswaarts keren In de andere auto, bestuurd dus door de heer Van Putte), zat verder nog de heer P. de Engelsman uit St.-Annaland, de eigenaar van de wagen. Ook deze twee inzittenden werden in zorgwekkende toestand naar het A.B.G. overgebracht. De verkeerspolitie van Bergen op Zoom stelt een uitgebreid onderzoek in. De burgemeester van Bergen op Zoom, ir. L. A. H. Peters en de commissaris van politie, de heer Th Andriessen kwamen zich ter plaatse óp de hoogte stellen. De commissaris verzoekt allen, die iets van de aanrijding hebben gezien, zich te melden bij de politie. De 16-jarige Frank van Dugteren uit Den Haag is bij een verkeersongeluk ernstig gewond en een uur later in het ziekenhuis overleden. De jongen zat achter op de bromfiets bij een vriend, die op een kruispunt geen voorrang verleende aan een tankauto. Foto: De fotograaf in actieterwijl de ambtenaar van de burgerlijke stand de heer J. Kraaier, voor de eerste maal in zijn leven een „familieregister" uitreikt aan een echtpaar dat al drie weken ge trouwd is. Israël zal waarschijnlijk tegen het eind van 1964 de beschikking krijgen over luchtdoelraketten van het type ,,Hawk", die het van de V.S zal kopen. De Israëlische militairen die het ge schut moeten bedienen, worden in de V.S. opgeleid. Israël heeft de raketten nodig ,,als tegenwicht voor de grote Russische leveranties van moderne jachtvliegtui gen en bommenwerpers aan de V.A.R.". LANGS DE spoorbaan bij Rotterdam, heeft een kleine jongen het lijk van een Amerikaan gevonden. De man is ver moedelijk uit de D-trein gevallen. Een Zaandams echtpaar, al drie weken deugdelijk in de echt verbonden, is zaterdag opnieuw getrouwd, voor de schyn althans. De fotograaf had name lijk tijdens de echte bruiloft zijn dag niet en alle foto's waren mislukt. En getrouwd zyn zonder foto's van de grote dag is eigenlijk niet écht ge trouwd zijn. Vandaar het .schijnhuwe lijk", waarin de ambtenaar van de burgerlyke stand had toegestemd. Ook de familie en de andere gas ten, die drie weken geleden bij de foto grafisch mislukte bruiloft aanwezig wa ren geweest, bleken bereid opnieuw hun beste pakken aan te trekken om het nog eens over te doen. Maar ze hadden wel een voorwaarde gesteld het moest weer een hele dag feest worden, met een dineetje en een glaasje. Dat vonden bruid en bruidegom, beiden opnieuw in deftig zwart en in stralend wit, uitstekend. Het heeft hen overigens zo goed als niets gekost, want de herhaling van de bruiloft sprak alle Zaandammers zó aan, dat iedereen meehielp De trouwauto's reden gratis, het boeket kostte niets, eten en drinken werden aangeboden, kortom, het was de voor deligste bruiloft die men zich denken kan. Op het gemeentehuis mocht men overigens natuurlijk niet opnieuw het huwelijksregister tekenen. Met de pen boven het papier net doen alsof, dat mocht wel even. Opdat de fotograaf, hopelijk deze keer met gunstiger ge volg, zijn plaatje zou kunnen schieten. Nu zijn er vier andere echtparen bij de fotograaf aan komen kloppen, wier foto's ook een sof geworden waren. Maar de ambtenaar van de burgerlijke stand heeft laten weten dat hij er niet aan denkt ook die vier stellen nog eens opnieuw te trouwen. „Ik blijf niet aan de gamg", zei hy. (Van onze correspondent) Zondagmiddag rond vier uur is op de Zuiderpias bij Den Bosch een zeilbootje door een plotselinge rukwind omgesla gen waarbij de drie inzittenden te water raakten. De plas is ter plaatse 20 meter diep. De 21-jarige militair F. Schumann uit Den Bosch werd door een buurjongen uit het water gered, evenals het 14~ jarige meisje W. Bergmans uit Den Bosch. Voor de militair Ft van Rooy uit Den Burg (Texel) kwam' deze hulp te laat. Hij verdronk voor de ogen van de toe schouwers. Toen de duisternis inviel, was zijn stoffelijk overschot nog niet gevonden. Duikers van de genie zullen de po gingen daartoe vandaag voortzetten. Jongetje verdronken Zaterdagavond is het 6-jarig zoontje van de heer Berends uit Lobith-Tolkamer bij het spelen in een roeiboot in de vluchthaven te water geraakt en ver dronken. Het lijkje werd later door de vader gevonden. IN DEN HAAG is de n.v. Nederlandse Gasunie" opgericht. Deze gasunie zal de winning, de opslag, het transport en de verkoop van in ons land gewonnen aard gas, maar ook cokesovengas e.d. ter hand nemen. Het elftal van Benfica, dat woens dag in Rotterdam tegen Feijenoord uitkomt in de halve finale om de Europabeker, zat zondag tijdens de wedstrijd Feijenoord-Blauw Wit op de tribune van het Feijen- oord-stadion in Rotterdam, reden overigens waarom Kruiver, Mou- lijn en Kreijermaat niet waren op gesteld. Van rustig kijken naar het spel kwam althans voor wonder- speler Eusebio niet altijd veel te recht; vaak werd hij, zoals hier, bestormd door jongetjes, die hem om zijn handtekening smeekten. Prinses Beatrix heeft gisteren vele bezienswaardigheden in de Japanse stad Kioto bezocht en er was geen spoor van vermoeidheid bij haar te bespeuren hoewel het programma van de afgelopen vijf dagen zeer bezet is geweest. Zij bezocht prachtige tem pels en paleizen en was over alles wat zij zag hevig verrukt. In de botanische tuinen van Kioto bloeiden de kersebomen volop. Het was er ook geweldig druk ondanks de motregen, die een groot deel van de dag viel. (Van onze parlementaire redactie) De doorbraakgedachte vlak voor de verkiezingen nieuw leven in te blazen vooral in het zuiden was het doel van de jongerenbijeenkomst, die zater dag in Den Bosch door de jongerengroep uit de P. v. d. A. werd belegd. Of dat doel bereikt is valt zeer te betwijfelen. De jongeren van diverse politieke plui mage, die naar Den Bosch getogen waren in de verwachting daar een open discussie te zullen meemaken over het pro en contra van de confessionele partijvorming zyn namelijk ernstig teleurgesteld. In plaats van op een botsing der meningen werden zij onthaald op een zijdige, socalistische propagandatrac- taatjes, eerst in enkele lezingen, later door een forum, dat „zo rood als een kreeft" was. Het jeugdige gehoor stak zijn mening over deze socialistische „openheid" niet onder stoelen of banken. Op de propa ganda zelf werd uitermate nuchter ge reageerd. Werd het wat al te gortig dan kwam er een beleefd verzoek „geen loze onzin" te beweren. Een van de soci alistische woordvoerders, prof. Miskotte, erkende overigens ook zelf, dat de door braakgedachte, „weinig werfkracht" heeft, „Wij zijn voor jongeren niet aan lokkelijk. Ligt dat misschien aan het klimaat binnen de P v. d. A. vroeg prof Miskotte zich af. Tóch heeft deze bijeenkomst een nuttig effect gehad. Zij getuigde van een brede gezonde belangstelling onder de jonge ren voor de politiek. Zij toonde tevens aan, dat de jeugd in de politieke ge- da chtenwisseling feiten verlangt en niet bereid is zich door propadandapraatjes te laten overtuigen. Ook buiten de P. v. d. A. kan men zich die les ter harte nemen. Pater prof. Kwant (o.e.s.a.) kwam in een theoretisch betoog tot de conclu sie, dat confessionele partijvorming niet principieel noodzakelijk is. De emanci patie van het katholieke volksdeel is nu nagenoeg voltooid, oordeelde prof. Kwant. Het idee van de samenhang van politiek en geloofsovertuiging noemde hij een „ondoordachte vanzelfsprekend heid". ..De religie biedt geen pasklare antwoorden op vragen van het politieke leven". Prof. Kwant zag ook gevaren in de binding tussen politiek en religie. Namens de religie zijn in het verleden bepaalde toestanden gesanctioneerd. Daardoor zijn vele mensen van de Kerk vervreemd en is het atheïsme bevor derd Aan de andere kant is het ook niet juist, betoogde prof. Kwant de confessionele partijvorming in principe af te wijzen. Gezien plaats en omstandigheden be tekende prof. Kwants toespraak in feite een verdediging van de katholieke werkgemeenschap in de P. v. d. A., ^ezwakt door het vermaan de K.V.P. niet naar de keel te vliegen De wijsgerige nuanceringen van de hoog geleerde spreker deed de vergadering overigens af en toe duizelen. Hoe staat u nu eigenlijk zelf tegenover de P. v. d. A., werd er gevraagd. „Dat is een persoonlijke kwestie", ontweek prof. Kwant, „daarop antwoord ik liever niet". Verbazing Is het eigenlijk wel mogelijk het christen zijn in de P. v. d. A. volledig te beleven werd latër gevraagd. K.W. G.-leider Willems wond zich op over die vraag Ik vraag me wel eens af riep hij of' je wel christen kunt zijn in een confessionele partij. Forum voorzitter mr. Cammelbeeck kwam vertellen dat juist vele randkatholieken „met alle geweld" K.V.P.'er willen zijn. Da's gek, zei hij, ze denkon zeker dat het K.V.P.- lidmaatschap een entreebiljet is bij Petrus. Mr. Cammelbeeck sprak verder over het „gedonderdjaag" in de politiek met katholiek en christelijk. Hij noemde dat „onzindelijk" De zaal zat verbaasd naar die emotionele uitbarstingen te luisteren. Er werd echter bijzonder tactvol niet op gereageerd. De jonge lui moeten beslist in de gaten hebben gehad, dat de doorbraak vooral een probleem is voor de doorgebrokenen zelf. Het is bij hen langzamerhand een obsessie geworden. (Advertenties) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi \KS\S* /VW Een overhemd halen... het tweede voor de helft betalen I In Bel-O-Fast en Tricot Nylon 1e hemd 2e hemd 2 hemden samen Nu ook in de prijsklassen; 16.90 19.90 2e hemd halve prijs! I kolLe*»iecuuf> BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1963 | | pagina 1