Spaanse kompels hebben tot maandag bedenktijd Heimwee wellicht oorzaak staking FEIJENOORD-BENFIGA flmtotu E?) STAATSMIJNEN SCHORTEN ONTSLAG OP Directe lijn Witte Huis- Kremlin Russen geven vliegtuig van Green toch vrij APRILWEER NOG KOUD BELGISCHE RIJKSWACHT „BEVRIJDDE'' CASTELRE Instrumenten op de maan Mexicaanse president vertrokken Smokkelde diplomaat Malvestiti auto's met hart voor uw gezondheid Bali weer bedreigd door vulkaan-uitbarsting V KOFFIE HAG V coffeïnevrij DAGBLAD VOOR ZEELAND Russen geven toe AUTOBUSSEN stonden gereed POLITIEBEWAKING VRIJ ZONNIG NA RUMOER EN PROTESTEN Niet alle Franse mijnen weer open Staking bij radio en t.v. Verkeers-verbodborden verwijderd Douanen stellen onderzoek in LOENIK IV Directeur Houtrust Ernstige kritiek op de ANWB IN LUXEMBURG MENSEN DIE ARISTONA woensdag 10 april Lango Slaapkamertoonzalen 103e JAARGANG No. 24251 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland a§WaP ZATERDAG 6 APRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: Usbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Sovjet-Unie heeft vrijdag op de ontwapeningsconferentie in Genève laten weten dat zij bereid is, akkoord te gaan met de instel ling van een rechtstreekse tele foon- of telexverbinding tussen de verschillende regeringen een door de Amerikanen voorgestelde maatregel om de kansen op een oorlog te verkleinen. Iedere regering zal zelf moeten bepa len waar de lijn in haar land zal ein digen. Wèl moeten garanties worden ge geven, dat de berichten, die over deze lijn zijn gezonden, terechtkomen in han den van de „geëigende regeringsinstan ties". De vraag, waar de verbinding moet komen, zal wel niet veel moeilijk heden opleveren, zo meende de Russische vertegenwoordiger Tsarapkin. De „hete lijn" tussen het Witte Huis en het Kremlin is een van de door de Verenigde Staten voorgestelde maatre gelen, die kunnen worden uitgevoerd voor het eigenlijke ontwapeningsproces begint. De Amerikaanse afgevaardigde Charles Stelle noemde de aanvaarding van het voorstel „een belangrijke ontwik keling". De Verenigde Staten juichen dit van harte toe, zo zei hij. Hij kondigde nader overleg met de Russische delegatie over deze kwestie aan. De Russische afgevaardigde zei dat de Russen er geen bezwaar tegen hadden als de Amerikanen het einde van de lijn in het veiligheidscentrum van het Pen tagon willen aanleggen, op voorwaarde dat de Russen voor hun einde ook de vrije keus hadden. Waarnemers in Genève hebben gezegd, dat er als de besprekingen over de details van deze kwestie vlot vertonen een goede kans bestaat op het eerste tastbare resultaat van bijna dertien maan den onderhandelen over ontwapening tussen de zeventien landen in Genève. De Russische afgevaardigde heeft vrij dag andere Amerikaanse voorstellen, die voorkomen in het op 12 december jL ingediende werkdocument en die de kan sen op een oorlog moeten verkleinen, van de hand gewezen. Hoewel Amerikaanse functionarissen voldaan waren over het Russische be sluit, konden zij het echter niet beschou wen als een grootscheepse „doorbraak op het langdurige ontwapeningsoverleg. De 250 Spanjaarden (dus vijftig meer dan wij gisteren meldden), die ontslagen waren bij de Staatsmijnen in Limburg, krijgen de gelegen heid in het weekeinde wat af te koelen. „Zodoende is het ontslag voor lopig opgeschort. Tot dit besluit is men gekomen via urenlang beraad tussen de directie van de mijnen en de Spaanse diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigers. Deze hebben een beroep gedaan op hun landgenoten maandag weer aan het werk te gaan. Doen zij dit, dan zijn de Staatsmijnen genegen het gegeven ontslag in te trekken. Deze soepele houding van de Staats mijnendirectie is mede te danken aan het feit, dat de vertegenwoordigers van het Spaanse gezantschap de mijnen ervan hebben kunnen overtuigen, dat bij deze geschiedenis waarschijnlijk ook het heim wee een grote rol gespeeld heeft. Het be treft hier allemaal jonge vrijgezellen, die in dit gure Nederlandse voorjaar waar schijnlijk zeer zullen verlangen naar de zuidelijke zon. Om hun ongenoegen af te reageren hebben zij waarschijnlijk be sloten het bijltje erbij neer te leggen. De klachten en grieven van de Span jaarden kwamen voor de eerste maal tot uiting, toen hun in plaats van gekookte ham 'die nog te vers was om gesneden te worden), kalfsvlees werd opgediend bij het avondeten. Zij hebben een hele lijst van hun verlangens opgesteld, waar in zij o.m. een uitgebreider menu verlan gen en meer soorten vlees of broodbeleg dan de drie soorten die ze nu hebben. Bovendien wilden zij de warme maaltijd verschoven zien van half acht 's avonds naar vijf uur 's middags. Zij verlangden ook stromend water op de hoger gelegen verdiepingen van het gezellenhuis „Leij- enbroek", waar zij hun tehuis hebben op kosten van de mijn. Voorts wenste men een gezelliger aankleding van deze ver blijven en dansavonden. Toen een ver tegenwoordiger van de mijnen met hen over deze eisen kwam praten, gaven de Spanjaarden te kennen, dat deze eisen zonder meer ingewilligd moesten wor den, als men wilde dat zij weer aan het werk gingen. De directie is niet voor deze eisen ge zwicht en wel uit het oogpunt van recht vaardigheid. Men stelde een ultimatum: de klachten zouden grondig onderzocht worden als zij donderdag jl. weer in de Mauritsmijn aan de slag zouden gaan. De Spanjaarden trokken echter één lijn en op het tijdstip, waarop het ultimatum verstreek, meldde zich niemand bij de vertegenwoordiger in het gezellenhuis. Daarop volgde op staande voet ontslag. Het gezellenhuis heeft vanaf donderdag onder politiebewaking gestaan als pre ventieve maatregel. Verscheidene Span jaarden gingen maar vast hun boeltje pakken. De jongens konden het gebouw niet uit: er was een uitgaansverbod en „Leijenbroek" werd bewaakt door veer tig man Sittardse gemeentepolitie. Toen het uitgaansverbod werd opgeheven, gin gen vele Spanjaarden alvast afscheid ne men van vrienden en kennissen. Men deed dat om het zekere voor het onzekere te nemen, want er werd gefluisterd dqt zij de volgende dag als ongewenste vreemdelingen over de grens zouden wor den gezet. Ze zouden daar overgegeven worden aan de Belgische Rijkswacht en in Luik op de trein worden gezet. Ondertussen vonden in de directie kamer van de Staatsmijnen volop be sprekingen plaats met Spaanse auto riteiten. Ook de stakende Spanjaarden waren hier vertegenwoordigd door een delegatie van drie. Deze bespre kingen hebben tot diep in de nacht geduurd. Gisterenmorgen werd het gesprek hervat, maar eerst gisteren middag omstreeks drie uur had men overeenstemming bereikt. De bewa king rondom het gezellenhuis werd ingetrokken en t de gereedstaande bussen om de Spanjaarden naar Bel gië te brengen bleven ongebruikt. Over het te werk stellen van Span jaarden in de mijnen wordt verschillend geoordeeld. Er is een bevolkingsgroep, die wijst op de heftige twisten, waarbij DE 83.000 Italiaanse artsen, die genoeg hebben van te lage honoraria en de re geringsbureaucratie, zijn vrijdag begon nen met een campagne van „lijdelijk ver zet" tegen het door de regering ingestel de systeem van gezondheidsverzekering. DE ARCHITECT dr. J. J. P. Oud (73), indertijd een der grondleggers van de „nieuwe zakelijkheid" in de architectuur, is in Wassenaar overleden. AMERIKA hoopt in Marokko een verbin dingsbasis voor zijn Polarismacht in het Middellandse-Zeegebied te kunnen ves tigen. Men noemt in dit verband de basis Kenitra. DE KERKVOOGDIJ van de Ned.-herv. gemeente van Amsterdam heeft van een echtpaar uit Amersfoort een gift ontvan gen van f 108.550,- voor kerkbouw in Amsterdam-Zuid en Tuindorp-Osdorp. Het bedrag zal gelijk en over drie jaar worden verdeeld. Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, op gemaakt gisterenavond 23.15 uur: Over het algemeen weinig bewolking en vrij zonnig weer. Matige tot krach tige wind tussen oost en noordoost. Iets hogere temperaturen. Heden: zon onder 19.20 uur. Maan onder 5.43 uur. Morgen: zon op 6.04 uur, onder 19.22 uur. Maan op 17.39 uur, onder 6.02 uur. Maandag: zon op 6.02 uur. Maan op 18.45 uur. De Russen hebben, na veel ge pruttel toestemming gegeven, dat het particuliere vliegtuig van de Britse televisie-artiest Hughie Green uit Berlijn teruggevlogen wordt naar het westen. Green moest gisteren met een lijn- toestel van de B.E.A. naar Londen terug keren, omdat de Russen geen vergun ning wilden geven voor een vlucht met zijn eigen toestel over Oost-Duitsland. De Engelsen slaagden erin de Sovjets later tot andere gedachten te brengen. Greens toestel mag nu vliegen via de gewone luchtcorridors voor Oost- Duitsland. Verdere voorwaarden van het akkoord werden niet bekendgemaakt en evenmin de tijd van vertrek De Russische maatregelen werden als zeer ernstig beschouwd omdat zij samenvielen met een Oostcluitse beschul diging dat de westelijke geallieerden misbruik" maken van de luchtroutes. In een bulletin, uitgegeven door het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt gevraagd om controle te mogen uitoefenen op het westelijke vliegverkeer. In het bulletin wordt tevens de nogal malle beschuldiging uitgesproken dat er door de lucht explosieven naar West- Berlijn worden gevlogen, die bestemd zijn om de muur op te blazen. De westelijke helft van Berlijn onder druk geplaatst door de communistische campagne tegen het gebruik van het luchtruim, heeft eerder de verzekering gekregen van de Amerikaanse ambas sadeur bij de V.N., Adlai Stevenson, dat Amerika de stad zal verdedigen en dat de troepen in West-Berlijn gestationeerd zullen blijven. Men vreesde namelijk dat de kwestie met het sportvliegtuig slechts een voor spel zou zijn van Russische maatregelen tegen het gehele niet-militaire lucht verkeer met Berlijn. Bij de muur deed zich gisteren ook weer een incident voor. Grensbewakers vuurden 10 schoten op twee vluchte lingen die naar het vrije westen tracht ten te vluchten. Een van de mannen werd gegrepen waarschijnlijk was hij niet gewond. De Oostberlijnse politie gooide stenen naar westelijke politiemannen, die op 'het gelüid van de schoten waren toege sneld De Westberlijners beantwoordden deze „aanval" met vier traangasbom- men, waardoor de Oostberlijnse politie gedwongen was terug te trekken. Een 21-jarige jongen slaagde er in het westen te bereiken. Zijn 23-jarige vriend werd gepakt. Tot nu toe heeft april slechts twee a drie uren zon gebracht en de tempera tuur blijft overdag 4 a 5 graden onder normaal. Een storing met enkele buien veroorzaakte vrijdag nog ongunstig weer, gevolgd door een drogere noordoosten wind, waarbij tijdens het weekeinde enkele opklaringen zijn te verwachten. De aangevoerde lucht blijft nog te koud, zodat het kwik beneden 10 graden Celsius blijft. In tal van jaren werden in de eerste week van april al maxima tussen 15 en 20 graden Celsius gemeten De neerslagkans blijft dit weekeinde klein. meermalen het mes is gehanteerd sedert het verschijnen van de Spanjaarden in Zuid-Limburg. Anderen wijzen op het tekort van meer dan 4000 ondergrondse werkers in de kolenmijnen, dat door de buitenlanders enigszins wordt opgevan gen. Een feit is, dat de acclimatisering moeilijk verloopt, al was het alleen al vanwege het taalverschil. Kleine grieven worden zodoende alleen in eigen kring uitgepraat. Het personeel van het gezellenhuis vindt het merendeel van de klachten ab soluut ongegrond. Het wijst erop, dat niet aan elke extreme wens tegemoet kan worden gekomen in een woongemeen schap van 200 personen. In gesprekken met de stakende mijn werkers in leeftijd variërend van 20 tot 35 jaar is gisterenavond gebleken dat de meeste Spanjaarden niet precies weten waarom zij eigenlijk staken. Ver- scheidenen merkten op: „In Spanje leven we gelukkig. Er schijnt zon. Hier ver dienen we wel goed, maar hebben niet evenveel plezier als in Spanje". Toch maakten de meeste Spanjaarden een allesbehalve mistroostige indruk. In de kantine van het gezellenhuis groepten ze met glinsterende ogen rondom een bandrecorder, die op volle sterkte Spaan se volksmuziek speelde. Ze waren zich nauwelijks bewust van het unieke van de toestand, dat zij voeding en onderdak krijgen van de Staatsmijnen, die hen een dag geleden hebben ontslagen. In tegenstelling tot de mijnwerkers in het steenkolenbekken van Lotharingen, die gisterenochtend na het tussen vak bonden en mijndirecties bereikte akkoord de arbeid hebben hervat, zetten in het departement Pas de Calais vele van hun collega's de staking nog voort, met name in de mijngebiedm van Lens. Weliswaar waren daar tal Van werkwilligen komen opdagen, doch zij kregen geen kans de mijnen binnen te gaan. Zij werden daar in gehinderd door groepen postende sta kers, die het bewuste akkoord als „ver raad" bestempelden en verklaarden de staking te willen voortzetten totdat zij de door hen verlangde loonsverhoging van elf procent zouden hebben gekre gen. Er ontstonden verhitte discussies tus sen de hardnekkigen en de werkwilligen, terwijl vakbondsfunctionarissen zich in spanden de situatie te redden, doch in tal van gevallen tevergeefs. Met als resultaat dat tal van werkwilligen tenslotte de te rugtocht naar huis maar aanvaardden. Ne gen mijnen in Lens en omgeving bleven derhalve nog gesloten. De arbeiders in de energiebedrijven zijn gisterenmiddag met nieuwe onder handelingen over hun loonsverhoging be gonnen. Technici en ander personeel van de Franse radio en televisie zijn gisteren be gonnen aan een 24-uursstaking. Langs de zuidwestelijke helling van de vulkaan „Goenoeng Agoeng" op Bali stroomt „met enorme snelheid" lava naar beneden en een nieuwe uitbar sting is „hoogst waarschijnlijk", zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Aangenomen wordt dat pre sident Soekarno onderweg is naar Bali, waar sinds half februari bij vul kaanuitbarstingen meer dan 1500 mensen om het leven zijn gekomen en 100.000 dakloos geworden. (Van onze verslaggever) In opdracht van commandant Teys van de Belgische Rijkswacht zijn thans de verkeersborden „voor alle verkeer verboden, be houdens toelating vanwege de douane", die de Belgische douane aan de Belgisch-Nederlandse grens bij het Baarle-Nassause ge hucht Castelré geplaatst hadden, verwijderd. Wat het bord juist voorbij de brug over de Mark, langs de weg Minderhout- Castelré betreft, is dit geschied na over leg tussen gemeente, Rijkswacht en doua ne. Dit bord, de meest stekelige doorn in het oog van burgemeester F. de Grauw Het instituut voor ruimte-on derzoek in Bochum meldde gis teravond, dat het Russische ruim teschip „Loenik 4" zich in de na bijheid van de maan bevindt en zou beginnen met het overseinen van foto's. Het instituut had dit uit Moskou vernomen. Vrijdagmiddag om 4 uur bevond de ,,Loenik-4" zich op 365.000 kilometer van de aarde. Alle instrumenten aan boord functioneerden normaal. Uit Russische bron is vernomen dat de capsule de maan zal passeren en niet in een baan eromheen terecht zal ko men. Waarnemers achten het mogelijk, dat de ,,Loenik-4" instrumenten op de maan zou laten landen. Twee Italiaanse ruimtedeskundigen hebben verklaard dat het Russische ruimtescheepje afbeeldingen van het maanoppervlak naar de aarde heeft ge zonden door middel van de televisie- apparatuur die zich aan boord bevindt. President en mevrouw Lopez Mateos zijn gisterenochtend om enkele minuten voor half tien opgestegen van de vlieg basis Ypenburg, waarmee een einde kwam aan het staatsiebezoek aan Ne derland. De koningin bracht haar Mexicaanse gasten tot aan de vlieg tuigtrap. De prins vloog met de Mexi caanse gasten mee naar Eindhoven, waar een officieel bezoek aan de Phi- lipsfabrieken werd gebracht. Ir. Philips gaf de hoge gasten een korte uiteen zetting over het bedrijf, waarna hij de president twee studiebeurzen aanbood voor het Philips International Institute. Om ongeveer tien minuten over elf vertrokken de gasten weer naar de vliegbasis, vanwaar de president naar Bonn vloog. Tijdens het staatsiebezoek heeft een delegatie, bestaande uit de kunstschil ders Kees Andrea, Jef Diederen en Jaap Wagemaker, een functionaris van de Mexicaanse ambassade in Den Haag een petitie overhandigd, waarin om vrijla ting werd verzocht van de Mexicaanse wandschilder David Alfaro Siqueiros en ongerustheid werd uitgesproken over de door hem ondergane behandeling. De petitie was aan de president van Mexico gericht. De president heeft de delegatie, die 180 Nederlandse beelden de kunstenaars, architecten, museum mensen, kunsthistorici en kunstcritici zei te vertegenwoordigen, niet persoon lijk ontvangen. Een geste, die een idee geeft van de gezellige sfeer, waarin het be zoek plaatsvond. Met een ver trouwelijk gebaar leidt de presi dent H.M. de koningin aan de arm vóór het vertrek van Ypenburg. van Baarle-Nassau langs deze weg moeten de inwoners van Castelré naar hun parochiekerk en naar school zal vervangen worden door een wit bord met rode rand, waarbij op het witte vlak een auto en een motor staan afgebeeld, wat dus betekent „verboden voor gemotori seerd vervoer", met de toevoeging „be houdens toelating vanwege de douane". Wat het bord langs de weg Castelré-Wor- tel betreft, ligt de situatie enigszins an ders. Er is gisterenmorgen in café Ment Snoeijs menig pintje op gedronken, toen de veldwachter Joseph Sprangers van Wortel in opdracht van de commandant van de Rijkswacht het gewraakte bord van de douane kwam weghalen. Of de douanen het hiermee zo eens waren is een grote vraag, want ze kwamen 's middags al prompt naar Wortel om een onderzoek in te stellen. De douane kan het bord, evenals in Minderhout, op het gemeente huis van Wortel terugkrijgen. Dat de douane het bord bij Wortel terug zal zetten, lijkt onwaarschijnlijk, temeer, daar men het bord buiten kennis geving aan Baarle-Nassau geplaatst had op internationaal, of beter betwist ge bied. Mét dat betwisten zal het zo'n vaart nog niet lopen, maar als de Belgi sche douane er toe overgaat op diezelfde plaats weer een verkeersbord te planten, waarmee zij bovendien haar bevoegdheid te buiten gaat, kan men het natuurlijk nooit weten. De Belgische douane heeft dus thans in Wortel een onderzoek ingesteld, en nu maar afwachten wat er uit de bus komt. Opgewonden en druk gesticule rend bespreken de Spaanse kom pels de toestand voor de ingang van het gezellenhuis (Van onze Haagse redactie) De heer H. F. Diesbergen, directeur van de Haagse Houtrusthallen, heeft gis teren bij de opening van de kampeerten- toonstelling „Kamp Houtrust 1963", ernsti ge kritiek geleverd op de Hiswa en de A.N.W.B. als organisatoren van de ten toonstelling „Hiswa/Goed Kamp". Zoals bekend verbieden deze organisa ties de deelnemers aan „Hiswa/Goed Kamp" ook nog deel te nemen aan een andere kampeertentoonstelling, zulks on der bedreiging met zware strafbepalingen. De heer Diesbergen noemde dit „een re gelrechte aanslag op de vrijheid van grote en vooral kleine kampeerders, die een der grootste groeifactoren leveren in de enor me ontwikkeling van het kamperen". Hij sprak van „een uitbuiten van een monopoliepositie". De Haagse wethouder van onderwijs, mr. Vrolijk, zei later in zijn openings woord hierover nog: „Ik kan me niet ont trekken aan de indruk, dat de heer Dies bergen voor vele A.N.W.B.-leden een waar woord gesproken heeft". IN IDOETIWA. ongeveer 80 kilometer ten zuiden van de Zuidafrikaanse plaats Oem- tata, heeft de politie 10 leden van de ter roristische „Poquo"-organisatie gearres teerd. Het Luxemburgse dagblad „Tageblatt" heeft een artikel gepubliceerd, waarin de voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., de Italiaan Piero Malvestiti, wordt beschuldigd van autosmokkel. Hij zou twee sportauto's uit Italië hebben laten komen en deze vrij van douanerechten hebben geïmporteerd, zoals dat de gewoonte is wanneer deze worden bestemd voor het persoonlijk gebruik van buitenlandse diplomaten, die in Luxemburg verblijven. Bij een verkeersongeval met een van de auto's, dat zich ruim een jaar ge leden in de buurt van de stad Luxemburg heeft voorgedaan, zou echter zijn uit gekomen, dat de wagen was doorverkocht of aan een ander ter beschikking was gesteld. De tweede auto is in juni 1962 in Luxemburg geïmporteerd en deze zou eveneens zijn doorverkocht of uitgeleend. „Tageblatt" doet uitkomen, dat de Luxemburgse regering en de douane op de hoogte moeten zijn geweest van de handelwijze van de heer Malvestiti in deze zaak en het vraagt, welke maat regelen zijn getroffen om de gederfde invoerrechten alsnog in de schatkist te laten vloeien. (Malvestiti geniet politieke onschendbaarheid). Een woordvoerder van de Hoge Autoriteit wilde geen commentaar op deze zaak leveren. Het kabinet van de heer Malvestiti heeft wel stukken getoond, waaruit blijkt, dat de voorzitter der Hoge Autoriteit onmogelijk geldelijk voor deel uit deze affaire heeft kunnen krijgen. De mogelijkheid, dat Malvestiti een auto aan anderen ter beschikking heeft gesteld, zou echter niet uitgeschakeld zijn, hoewel dit door het kabinet ten stelligste wordt ontkend. De garagehouder, die bij het ongeluk was betrokken, heeft het wrak van de auto gekocht voor de (Advertenties) nü 'n Aristona kopen voor dit èn de komende voetbalfeesten: Finale Europa Cup èn Cup Final! Unieke collectie, enig in Nederland 60 slaapkamers in modern en stijl Levering via uw meubel handelaar Van Maurikstraat 41, Breda Plan Ypelaar - tel. 0160042645 DAGELIJKS GEOPEND - ook zaterdag van 9 tot 18 uur 's Avonds na telefonische afspraak flroot pak f 2.20

de Stem | 1963 | | pagina 1