4,5 MILJOEN VERLOREN WERKDAGEN De Gaulle komt gehavend uit mijnwerkersstaking HOEZEE VOOR KONINGIN Bevolking is op hand der stakers Rotterdam ontving hoge bezoekers Korenmolen verrold Vakbeweging ongebroken Onrust in Tweede Kamer over prijs landbouwgrond Bidault naar Brazilië DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog deze maand Bij cl ragen wet Deltawerken Socialistische motie verworpen EEG-clausule in Frans-Duits verdrag NEDERLANDER JN INDONESIË VRIJGELATEN Uniform model par keer schijf vastgesteld Boottocht Toch naar Berlijn Eerste kinderbijslagen nieuwe stijl uitgereikt STAATSMIJNEN 200 Spanjaarden naar huis gestuurd Duitse lening voor Egypte 168,- 218,- IvolUnJecvm/p IJWUI Lango Slaapkamertoonzalen 1 Voor Cod, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24250 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Eedactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VRIJDAG 5 APRIL 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0,42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze parlementaire red.) Minister Korthals (verkeer en waterstaat) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat het lang verwachte ontwerp bijdra- genwet deltawerken nog deze maand zal worden ingediend. Drs. Korthals deed deze mededeling naar aanleiding van vragen van mejuffrouw Schilthuis (PvdA). Zij verweet de bewindsman, dat deze door het lange uitblijven van het wetsontwerp „grote onrust" had verwekt in de kring van de waterschappen. Minister Korthals sprak liever van „onzekerheid". De vertraging bij de indiening is veroorzaakt doordat het overleg langer heeft geduurd dan voorzien was, verklaarde drs. Korthals, maar het resultaat is dan ook een wet, die zo goed mogelijk reke ning houdt met de belanghebben den. Over de inhoud van de wet wilde de minister zich nog niet uitlaten. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Vanmorgen is overal in de Franse mijnen het werk door 200.000 arbeiders hervat. Velen zullen met bittere wrok in het hart naar hun vuile werk diep onder de grond zijn afgedaald, want de 11 procent loonsverhoging ingaande onmiddellijk, hebben zij niet gekre' gen. Het compromis dat na twee dagen van keiharde onderhandelin gen in Parijs tussen mijndirecties en vakbonden werd bereikt, voorziet in de volgende loonsverhogingen: 6.5 procent op 1 april, 7.25 procent op 1 juli, 8 procent op 1 oktober, 11 procent op 1 januari 1964 en 12.5 procent op 1 april 1964. De mijnwerkers voelen zich in hoge mate onrecht aangedaan. Een commissie van wijze mannen becijferde hun loonachterstand op volle 8 procent. Die 8 procent krijgen zij inderdaad, maar niet eerder dan 1 oktober van dit jaar. Houden zij echter rekening met wat de regering nog vóór het uitbreken van de staking aan bood, namelijk 2.77 procent loonsverhoging dan is deze staking niet voor niets geweest. Overigens kost de staking de mijnwerkers aan gederfd loon 110 miljoen francs. De staking die Frankrijk op 4,5 miljoen verloren werkdagen komt te staan, zou nooit zijn uitgebroken als de regering een klein beetje soepeler houding had aan genomen. De grootste domheid werd be gaan toen De Gaulle een decreet onderte kende, waarbij alle mijnwerkers onder de militaire krijgstucht werden geplaatst. Dat was een kapitale blunder, die als aantasting van het stakingsrecht werd be- (Van onze parlementaire redactie) Volgens minister Marijnen (land bouw) gisteren in de Tweede Ka mer hebben zich sinds de ophef fing van de prijsbeheersing op landbouwgronden - per 1 januari j.l. - geen verontrustende prijsstij gingen voorgedaan. Het prijsni- DRS. C. D. BARKMAN, die tot zaakge lastigde in Djakarta is benoemd, wordt zondagavond op Schiphol verwacht. Hij arriveert met een KLM-vliegtuig uit Mos kou. De heer Barkman zal zich in Ne derland enige tijd voorbereiden op zijn nieuwe post. DE PRINSESSEN Irene en Margriet zul len op 24 april in Londen het Huwelijk bijwonen van prinses Alexandra van Kent met de heer Angus Ogilvy. DE Z.E. HEER H. Voncken heeft met in gang van 31 augustus ontslag gevraagd als directeur van het Nederlands Insti tuut voor Katholieke Kerkmuziek te Utrecht. Hij keert terug in de zielzorg. DE GOUVERNEUR van Mississippi, Ross Barnett, kan niet instaan voor de veilig heid van negerstudent Meredith, wanneer de 300 soldaten door de regering worden teruggetrokken. MR. J. J. FOKMA is benoemd tot presi dent-commissaris van de Holland-Ame- nkalijn. RUIM HONDERD personeelsleden van de Staatsmijnen zijn druk bezig met de ont sluitingswerkzaamheden van de 810-me«- terverdieping van de staatsmijn Maurits te Gelecn. Het zal ongeveer een jaar du ren voordat van de nieuwe verdieping kolen getrokken kunnen worden. DE 83.000 dokters in Italië hebben giste ren weer eens een 24-uursstaking gehou den, hun jongste verzet tegen bureaucra tie en te laag salaris. En vandaag begin nen de dokters een actie van niet samen werking met de 280 Italiaanse zieken fondsen. Dit betekent dat de patiënten zullen moeten betalèn voor de dokters bezoeken en de medicijnen. Guur weer Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met verspreid voor komende opklaringen en op de meeste plaatsen enkele buien. Weinig yeran- dering in temperatuur. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Vandaag: zon onder 19.19 uur. Maan onder 5.20 uur. Morgen: zon op 6.06 uur. Maan op 16.33 uur. veau is wel wat gestegen, erkendè de bewindsman maar, zo zei hij dat is normaal. Op enkele „uit schieters" na heeft het vrije prijs beleid een doelmatiger gebruik van de grond mogelijk gemaakt en dat is, oordeelde hij „heilzaam" voor de structuur van de landbouw. Mr. Marijnen trok uit een en an der de conclusie, dat de prijsbe heersing op landbouwgronden te recht is opgeheven. De socialist Egas, die deze kwestie in een interpellatie aan de orde had gesteld was een heel andere mening toegedaan. Hij zag een „verontrustende, vergaande" prijsstijging. In een motie nodigde hij de regering uit onverwijld maatregelen te treffen om een duurzaam opdrijven van de prijs van landbouwgronden tegen te gaan. Die motie kreeg alleen de steun van de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. De ver werping impliceerde overigens niet, dat de Kamer in meerderheid van oordeel is dat het allemaal wel goed zit met de prijsontwikkeling van landbouwgronden. Integendeel, verscheidene fracties lieten blijken, dat zij, wat dit betreft, ongerust zijn. Men vond het echter nog te vroeg om nu reeds, na drie maanden vrij prijs beleid, een definitief oordeel te vellen. Minister Marijnen hield zelf ook nog een paar slagen om de arm. Hij sprak van „voorlopige" conclusies. Dat moest hij ook wel want hij had geen exacte cijfers om zijn stelling te staven, dat de prijsont wikkeling van landbouwgronden niet uit de hand loopt. De heer Egas (P.v.d.A.) kwam wel met cijfers op de proppen. Volgens zijn be rekeningen zijn de landbouwgronden overal aanmerkelijk in prijs gestegen. Zuidwest-Nederland en dan vooral Zeeland spant de kroon, oordeelde de interpellant. Daar zouden de prijzen wel met honderd procent zijn gestegen. Met de K.V.P.-afgevaardigde, dr. ir. Droesen, bij uitstek deskundig in de inge wikkelde problematiek van de grondprij zen, waren de meesten evenwel van me ning dat nu nog geen definitief oordeel gegeven kan worden. Veertien leidende politici van de West- duitse regeringspartijen, de christen-de mocratische unie (C.D.U.) en de vrije de mocraten (F.D.P.), zijn het donderdag in het vakantieverblijf van bondskanselier Adenauer aan het Comomeer verrassend snel eens geworden over de ratificatie van het Frans-Duitse verdrag van samen werking. Het staat thans vast, dat aan het ver drag een inleiding zal worden toege voegd, die spreekt van de Westduitse wil geen afbreuk te doen aan de verplichtin gen van de Bondsrepubliek in de NAVO of aan haar banden met de Europese Eco nomische Gemeenschap. De uiteindelijke formulering van de in leiding zal door het parlement geschie den, dat het verdrag op 25 april in eerste lezing in behandeling neemt. schouwd. Drie kostbare stakingsweken gingen verloren alvorens de regering een commissie van wijze mannen benoemde, die de achterstand van de lonen in het overheidsbedrijf becijferde op 8 procent. Maar ook al hebben de mijnwerkers niet alles bereikt wat zij vroegen, zij zijn het en niet de regering, die versterkt uit dit langdurige conflict tevoorschijn afjn gekomen. Een van de Gaullistische mi nisters is zo onvoorzichtig geweest om in het openbaar te zeggen wat de bedoeling van de regering was: de vakbeweging te breken, zoals de grote politieke partijen zijn gebroken. Dat doel is volkomen mis lukt. Nog nooit is in Frankrijk een sta king zó populair geweest als die van de mijnwerkers. De gehele bevolking heeft met gulle hand gesteund. Ook uit het om ringende buitenland kwamen giften toe gestroomd. Wat het Elysée in hoge mate heeft verbitterd was de houding van de Kerk, die het niet alleen heeft opgeno men voor de stakende mijnwerkers, maar ook in het algemeen voor het recht van vakvereniging. De mijnwerkersstaking komt De Gaulle persoonlijk zeer duur te staan. Een pu bliek opinie-onderzoek heeft de cijfers van De Gaulle's populariteit over 22 ja nuari 1963, 1 maart 1963 en 1 april 1963 bekendgemaakt. Dat percentage daalde van 65 naar 55 en 42 procent. Het percen tage van ontevredenen met De Gaulle's politiek steeg van 22 procent naar 27 en 40 procent. Zou De Gaulle op het ogen blik een volksstemming laten houden dan was hij sterk in de minderheid. Maar nog veel ongelukkiger staat zijn partij, de U.N.R., er na de staking voor. In Lotharingen haalde de Gaullistische partij bij referenda en verkiezingen 90 procent van alle uitgebrachte stemmen. Dat percentage is thans weggesmolten als sneeuw voor de zon. Men mag benieuwd zijn wat De Gaulle straks vaar radio en televisie te vertellen heeft, want, naar men zegt, komt hij na Pasen voor de mi crofoon. Zijn regering zal op de een of (Van onze parlementaire redactie) De Indonesische autoriteiten heb ben op 1 april de Nederlander mr. E. R. Gcrritsen-Plaggert op vrije voeten gesteld. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vandaag in antwoord op een vraag beves tigd. De heer Gerritsen Plaggert, destijds hoofdcommies bij de voor malige Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, werd op 16 september 1961 gevan gen genomen. Een paar maanden geleden heeft een Nederlandse journalist, de heer II. Mar- tinot, tijdens een bezoek aan Indonesië de Indonesische minister van buitenland se zaken, dr. Soebandrio, gewezen op de gevangenhouding van de heer Gerritsen Plaggert. De Indonesische minister heeft volgens deze journalist toegezegd de zaak te zullen onderzoeken. Toen Indonesië op 17 augustus 1960 de diplomatieke betrekkingen met Neder land verbrak, ging de heer Gerritsen Plaggert voor de Engelse ambassade wer ken, die de Nederlandse belangen in In donesië behartigde. Hij bleef op particu liere basis Nederlanders en spijtoptanten hulp verlenen bij pensioenkwesties en bij terugkeer naar Nederland, nadat de In donesische regering zich er tegen had ge kant dat Groot-Brittannië de Nederland se belangen in Indonesië behartigde. De Indonesische autoriteiten achtten het op treden van de heer Gerritsen Plaggert niet toelaatbaar en zij namen hem in hechtenis. andere manier de rekening van vijf we ken staking moeten presenteren. Men praat algemeen over belastingverhoging en verhoogde tarieven voor spoor, gas, elektriciteit, bussen en metro. Maar het zelfde onderzoek bij de publieke opinie heeft aangetoond dat 72 procent van het volk van zulke tariefverhogingen niets moet hebben en veel meer voelt voor een besparing op militaire uitgaven. Een Mi ragevliegtuig dat Franse atoombommen kan vervoeren, kost alleen al het kapitale bedrag van 30 miljoen franc. Al behoort de grote mijnwerkerssta king tot het verleden, wij zijn in Frank rijk nog niet aan het einde van onze moeilijkheden. Vrijdag staakt het gehele personeel bij radio en televisie. Daarna is de beurt aan het personeel bij de spoor wegen, gas en elektra. Iedere dag begint de Franse radio 's morgens vroeg met het opsommen van tientallen buslijnen ir Parijs, die door stakingen zijn uitgeval len. De Gaulle staat daar machteloos tegen over, want hij zal zich wel tienmaal be denken alvorens hij voor de tweede maal overheidspersoneel mobiliseert. In 1965 loopt zijn zevenjarige ambtsperiode als president van de republiek af. Tot dat jaar kan er nog veel gebeuren. Maar op het ogenblik staan zijn kansen niet best. De conservatieve Figaro vat het resul taat van vijf weken staking als volgt sa men: „Mobilisatie mislukt, miljarden ver speeld, leed en haat onder de mijnwer kers, malaise in het land en een onge kende propaganda voor het Franse com munisme". Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is thans, naast de bij kon. besluit vastgestelde borden voor parkeerzones, een voor het gehele land uniform model parkeerscliijf vastgesteld. Deze schijven bestaan uit een hoes van 16 bij 18 centimeter, waarin de eigenlijke schijf kan ronddraaien. De schijf is in twintig segmenten verdeeld van Witte, blauwe, rode, groene en zwarte kleuren. Ieder segment geeft een half uur aan. De automobilist, die in een zone gaat parkeren, stelt de tijd van aankomst door een uitsparing op de schijf in en hangt deze zodanig in zijn wagen dat contro leurs er van de rijbaan af duidelijk zicht op hebben. De controle kan zo op „tijd en kleur" plaatsvinden. De gebruiker kan voor de onder de grote parkeerzoneborden aangegeven tijdsduur parkeren. Indien die toegestane tijd eén half, een heel of anderhalf uur is, dan kan hij het ogenblik van verplicht vertrek achter op de schijf aflezen. Indien in een parkeerzone gebruik wordt gemaakt van een parkeerschijf, dan is onvoldoende zichtbaarheid straf baar, evenals het onjuist aangeven van het uur van aankomst, het overschrijden van de parkeertijd en het tijdens die parkeertijd verstellen van de schijf. De uniforme parkeerschijf kan voor recla medoeleinden gebezigd worden. - Als onderdeel van het driedaagse statiebezoek, dat president Lopez Mateos met zijn familie op het ogenblik aan Ne derland brengt, bezochten de hoge gasten, tezamen met koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene gisteren Rot terdam. Om kwart ovér elf arriveerde de ko ningin met haar gast bij het clubgebouw van de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas", van waaruit een tocht door de havens met als eindpunt de scheeps werf van Verolme op Rozenburg werd gemaakt. Na de inspectie van de compagnie ma riniers begroette minister-president prof. dr. J. E. de Quay en minister mr. J. M. A. H. Luns het gezelschap voor de in gang van het clubgebouw. Nadat ver scheidene autoriteiten aan de koningin en de president waren voorgesteld, noodde de minister-president het gezelschap aan boord van de „Pieter Caland", waarmede de boottocht door de havens zou worden gemaakt en aan boord waarvan de rege ring de hoge gasten een lunch aanbood. Bij de aankomst op Rozenburg was er even een regiefoutje, toen de belangstel ling van de ontvangstdelegatie zich ver plaatste van president en prins die iet eerst aan wal waren gegaan naar de dames van het gezelschap. „Gaan we te voet of is er een auto?", vroeg prins Bernhard, die met de heer Lopez Mateos een beetje uit de groep werd weggedrukt. De voormalige Franse premier Georges Bidault, tegenstander van de Franse pre sident De Gaulle, mag Brazilië binnenko men. Bidault bevindt zich op het ogen blik in Lissabon. Hij is nog altijd bezield met de gedachte het regime van De Gaulle omver te werpen. Bidault moet zich evenwel onthouden van politieke activiteiten. Hoofddirecteur De Booy liep snel toe. „Te voet maar, hoogheid". Maar de heer Ver olme corrigeerde hem direct. „Zullen we maar niet liever op de koningin wach ten?" Dat gebeurde en prins Bernhard begeleidde zijn vrouw zelf naar de auto's, die haar, mevrouw Lopez en prinses Ire ne via het Botlekgebied naar het tehuis voor kinderverlammingspatiëntjes „De Ark" bij het Zuiderziekenhuis in Rotter dam brachten. De president en enkele adviseurs heb ben tijdens het bezoek aan de werf van Verolme op Rozenburg in het privé-kan- toor van de heer C. Verolme gedurende ruim twintig minuten besprekingen ge voerd met leden van de hoofddirectie van het concern, waarbij ook prins Bern hard en de minister van Economische Za ken, drs. J. W. de Pous, aanwezig waren. Over de aard van het gesprek werd niets bekendgemaakt. De Mexicaanse president zal toch West-Berlijn bezoeken. Vandaag komt hij in Bonn aan voor een tweedaags bezoek. Een visite aan Berlijn was daarin begre pen, maar het werd later geschrapt. Mateos heeft zijn standpunt evenwel nogmaals veranderd, toen het bezoek aan West-Berlijn geklasseerd werd als „cul tureel" en niet-politiek. President Lopez Mateos van Mexico is van mening dat sedert zijn bezoek aan Nederland in 1951 grote vorderingen zijn gemaakt. Hij zei dit donderdag in ant woord op een vraag van journalisten tij dens een ontmoeting in de ambassade van zijn land in Den Haag met de kleine Mexicaanse kolonie in Nederland. De president, zijn echtgenote en dochter drukten daar de hand van een twintigtal Mexicanen, voor het merendeel studen ten aan de technische hogescholen te Delft en te Eindhoven en aan het institute of social studies in Den Haag. De president zei dat mogelijk met Ver olme overeenstemming wordt bereikt over de bouw van een gemeenschappelijke scheepsbouwonderneming in Mexico. Er is een tekort aan scheepswerven in zijn land. President Lopez Mateos en zijn echt genote hebben de koningin en de prins donderdagavond in hotel Kasteel Oud- Wassenaar een contra-diner aangeboden. In totaal namen 108 personen aan het diner deel. (Van onze Haagse redactie) Aan een bakker met 8 kinderen, een tuinder met 8 kinderen, een expediteur met 6 kinderen en een gepensioneerd ambtenaar met 10 kinderen, heeft de voorzitter van de Raad van Arbeid te Den Haag, mr. G. Boot, gisteren de eerste kinderbijslagen krachtens de nieuwe kin derbijslagwetten uitgereikt. Voor de bakker, de tuinder en de ex pediteur was het als zelfstandigen voor de eerste maal dat zij kinderenbijslag ont vingen. Mr. Boot reikte hen bedragen uit van resp. f 585,-, f 907,92 en f 369,72, zijnde de uitbetaling over het eerste kwartaal van 1963. De gepensioneerde ambtenaar ontving f 1042.86. De kon. familie maakte donderdag met de president van Mexico een tocht door de Rotterdamse havens. Men passeerde enkele schepen van de koninklijke marine aan de Parkkade. De opvarenden stonden stram in de houding en brachten even daarna een driewerf hoezee uit op de koningin. De staatsmijnen te Heerlen hebben be sloten 200 Spaanse arbeiders, die dinsdag jL, het werk hebben neergelegd en giste ren nog steeds in staking waren, naar Spanje terug te zenden. De Spanjaarden hadden voornamelijk klachten over het eten dat zij krijgen in het gezellenhuis „Leyenbroek", waarin zij zijn onderge bracht, over de huisvesting en hun ver dere verzorging in dit gezellenhuis en verder hadden zij enige klachten over het bedrijf. De staatsmijnen hadden toegezegd, deze klachten te zullen onderzoeken en bij gebleken redelijkheid ervan hieraan te gemoet te komen. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de Spaanse arbeiders onmiddellijk weer aan de slag zouden gaan. Zouden zij het werk niet hervat ten, dan zouden zij onmiddellijk worden ontslagen. Daar de arbeiders bleven wei geren weer aan het werk te gaan, heb ben de staatsmijnen het besluit genomen de mannen te repatriëren. Det Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. Gerhard Schroeder, en de Egyptische ambassadeur in Bonn heb ben een stuk getekend, waarin West- Du itsland zich bereid verklaart Egypte een lening van 2,3 miljard mark te ver strekken. (Advertenties) SELECTIE COSTUUMS Import kwaliteiten. On- g derscheiden zich door prachtige afwerking en pasvorm van tot BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt In Alphen aan de Maas is een standaardmolen, welke te dicht bij de rivierdijk stond en daardoor uitbreiding van het bedrijf onmo gelijk maakte, onder grote be langstelling over een afstand van 25 meter verrold. Op de nieuwe plaats zal de uit 1796 stammende korenmolen, welke deerlijk gehavend is, onder toezicht van de vereniging „De Gelderse Molen" en „De Hollandse Molen" in oude luister worden hersteld. Unieke collectie, enig in Nederland 60 slaapkamers in modern en stijl Van Maurikstraat 41, Breda Plan Ypelaar - tel. 01600—42645 DAGELIJKS GEOPEND - ook zaterdag van 9 tot 18 uur s Avonds na telefonische afspraak Levering via uw meubel handelaar i

de Stem | 1963 | | pagina 1