Mexicaanse president op staatsiebezoek in ons land I I VEERBOOT VAST IN DIKKE MIST BIJSTANDSWET KRIJGT DANKBARE ONTVANGST Overbrugging voor invaliden gevraagd Staatsbosbeheer ontsluit natuur voor toeristen QOQ0Q0Q0 Vlissingen-Breskens Succes voor minister Marga Klompé BISDOM HAARLEM HEEFT LEKEN-ADVIESRAAD Pers in scheepsruim zeventien dagen zonder eten of drinken Verkade Ry-King knackebröd HOW THE WEST WAS WON ARGENTIJNSE CRISIS LIJKT VOORBIJ Na nog seven even uur ver Engeland kent al 67 tyfus-gevallen MIJNWERKERS- STAKING OPGEHEVEN Duitse geleerden willen smartegeld van Israël Enig in Europa: Belg maakt aanspraak op Britse visrechten DAGBLAD VOOR ZEELAND Ongedwongen ondanks luister Toenemende bewolking Overgebracht uit Zermatt In Frankrijk GEEN RUSTVERSTORING V 103e JAARGANG No. 24249 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 y«or God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 4 APRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prjjs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 7 j aqei p,.,,,» -wruvr 7eeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Kort nadat straaljagers der Argentijn se regering door middel van een bom aanval de formele overgave van de ma- rinevïiegbasis Punta Indio hadden afge dwongen, werd door de marine het sta ken van het vuren afgekondigd. Opgeto gen maakte minister van oorlog, generaal Rattenbach bekend: „De rebellen bij de marine hebben hun verzet tegen de re gering opgegeven". Het bevel het vuren te staken was ge geven door de bevelhebber van de vloot, schout-bij-nacht Vazquez. Uit regerings bron is vernomen dat Vazquez voorne mens is naar Buenos Aires te vliegen om „over een oplossing te onderhandeleji". Men neemt aan dat Vazquez wil proberen het gezicht van de marine te redden. De bevelhebbers van het leger beschou wen alle operaties als beëindigd. De ra diostations die in handen der opstande lingen zijn geweest, hebben de normale uitzendingen hervat. Twee vliegtuigen van de Argentijnse marine zouden in Uruguay aangekomen zijn, de 11 inzittenden hebben politiek asiel verzocht. Later werd van regeringszijde bekend gemaakt, dat het grootste gevaar thans geweken is. Marinebevelhebbers zouden een toevlucht hebben gezocht op een ijs- breker, die hen naar een marinebasis ten zuiden van het land zou brengen. Om vijf minuten over elf hees luchtmachtpersoneel op de vlieg basis Ypenburg gistermorgen de Mexicaanse vlag. Op dat moment hing een wit-blauwe Caravelle in de lucht, die even daarna neer streek. Uit het toestel stapte de Mexicaanse president en zijn echt genote benevens hun dochter Ave- cita, die een driedaags staatsie-be zoek aan Nederland brengen. Het gezelschap werd verwelkomd door H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bern- hard en H.K.H. prinses Irene. De laatste droeg voor deze gelegenheid een strooien Mexicaanse sombrero. Hoge functionaris sen van beide landen waren van de be groeting getuige, onder wie leden van de ministerraad en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer. Het gezelschap reed in auto's naar het Rijswijkseplein in Den Haag, waar werd overgestapt in open calèches, die ieder werden getrokken door zes paarden. Tus sen auto en rijtuig was een groot recht hoekig tapijt gelegd met op de hoeken fraaie bloembakken. Alle luister die opgebracht wordt wan neer een staatsiebezoek plaatsvindt, was ook nu aanwezig. De route naar het pa leis Huis ten Bosch was afgezet door mi litairen van land-, zee- en luchtmacht. In Huis ten Bosch betreden nadat het volkslied van Mexico was gespeeld en de erewacht was geïnspecteerd werd de lunch gebruikt. Er waren 25 aanzittenden. Het gesprek tussen de twee families was zeer geanimeerd, want men kent elkaar al lang. Prins Bernhard heeft de presi dent reeds negen maal ontmoet. Na de lunch is men naar Amsterdam gereisd, waar de Mexicaanse president een krans legde bij het Nationaal Monu ment op de Dam. Daarna werd een be zoek gebracht aan het Rijksmuseum. Het had een zeer geanimeerd en ongedwon gen verloop; het gezelschap werd hier ontvangen door minister Cals. De hoofd directeur van het Rijksmuseum dr. A. van Schendel leidde zijn gasten rond. Het museum was niet voor het publiek gesloten, zodat overal in de zalen kijkers te vinden waren, onder wie veel kinderen. President Lopez Mateos apprecieerde deze gang van zaken zeer. Prinses Irene converseerde druk met de dochter van de president in het Spaans. In het Rubenskabinet werd ten slotte de thee gebruikt. De dag werd besloten met een diner met 70 gasten en een in de Koninklijke Schouwburg in Haag. Voor de versiering had men o.m. 4000 oranje tulpen gebruikt. (Van onze verslaggever) De provinciale veerboot „Prinses Beatrix" op de dienst Vlissingen - Breskens is gisterenmiddag in een DE PRESIDENT van Rood-China zal op een nader te bepalen datum een bezoek brengen aan Indonesië en Birma. DE KOOPVAARDIJ HAVEN van Sabang op Sumatra wordt een vrijhaven met uit gebreide tarieffaciliteiten voor alle sche- pen. IN TWEE weken tijds werden in Zuid- Victnam vier gevallen van besmetting met pest gemeld. Er zijn mobiele stations ingeschakel bij de vaccinatie. Veel zie kenhuizen zijn door hun anti-pestvaccin heen. BIJ K.B. is aan prof. dr. A. M. W. J. Hammacher, directeur van het rijksmu seum KrÖller-Müller te Otterloo op zijn I verzoek met ingang van 1 juli eervol ontslag verleend, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Weersverwachting meegedeeld door net K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: ry koud weer met veel bewolking en plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later vrij kraèhtige wind tussen west en noord. Vandaag: zon onder 19.17 uur. Maan onder 4.54 uur. Morgen: zon op 6.08 uur. Maan op 15.26 uur. dichte mist om kwart over twee op de punt van de Hoofdplaat tussen de Han dels- en de Veerhaven van Breskens omhoog gevaren De boot was met zijn 50 personenauto's, twintig vrachtauto's met aanhangwagens en ruim 200 passagiers, afgeladen vol. De passagiers, die niet aan een auto gebon den waren, werden vrij spoedig met de „Terneuzen" van de Rijksbetonningsdienst en de reddingboot „President Wiersma' uit Breskens naar de Handelshaven van Breskens overgebracht. De overige passagiers moesten tot tegen negen uur gisterenavond wachten eer drie sleepboten van de Steenkolen Han dels Vereniging er met veel moeite in slaagden de Prinses Beatrix weer vlot te krijgen. De boot was gelukkig niet be schadigd, en kon op eigen kracht de weg terug naar Vlissingen vinden, waar de auto's om vijf minuten over negen wer den gelost. Doorstomen vanaf de Hoofd plaat naar Breskens was i.v.m. de nog steeds dichte mist niet mogelijk. De automobilisten waren dus nog even ver als toen ze tegen twee uur gisteren middag de boot opreden. De meesten gaven er de brui aan. Sommige automo bilisten stelden zich echter opnieuw op het verzamelterrein van de Vlissingse veerhaven op om overgezet te worden. De mist maakte dit echter pas laat in de avond mogelijk. De oorzaak van de stranding moet worden gezocht in het feit dat op de Prinses Beatrix bij het voorzichtig la veren om de vele voor de rede van Vlissingen liggende schepen heen een boei op det radarscherm werd gemist. Door de geringe snelheid van de boot werden de veerboot zo min als de auto's beschadigd. Twee uur voor laagwater kwam de Prinses Beatrix vast te zitten. Rond ze ven uur begonnen de S.H.V.-sleepboten „Van Woelderen", „Frederik Hendrik" en „Sofia" aan de veerboot te trekken. Het was echter juist dood ty, zodat er te wei nig water kwam om de boot snel vlot te krijgen. Tegen negen uur lukte het dan eindelijk. Voor de passagiers was het vanzelfspre kend een bijzonder vervelend oponthoud. Enkele chauffeurs hadden toevallig hun visgerei bij zich. Zij maakte echter van de nood een deugd door de hengels uit te werpen. De tocht door Den Haag naar het paleis Huis ten Bosch werd door de koninklijke familie en de Mexicaanse gasten in open rijtui gen gemaakt: Hier zien we pre sident Lopez Mateos met zijn ko ninklijke gastvrouwe in de calèche. Foto geheel hoven: De aankomst op de vliegbasis Ypenburg: beide families luiste ren naar het spelen van de volks liederen. In Londen is gisteren officieel mee gedeeld dat het aantal gevallen van tyfus in Engeland, als gevolg van overbren ging van de ziekte uit Zermatt in Zwit serland, tot zevenenzestig is gestegen. In Engeland en Wales zijn acht nieuwe gevallen geconstateerd. In Schotland zijn vier patiënten. Alle besmette personen zijn eind februari of begin maart van een vakantie in Zermatt in Engeland teruggekeerd. Woensdagavond is overeenstemming be reikt tussen de vakbonden van de 200.000 stakende Franse mijnwerkers en de direc ties van de mijnen. De details van de overeenkomst wer den niet onmiddellijk bekendgemaakt. Aan het akkoord waren onderhandelingen van 15 uur voorafgegaan. De staking heeft vijf weken geduurd. De overeenkomst zal pas getekend worden als de vakbonden hun leden heb ben ingelicht. Maar in andere sectoren wordt nog lus tig doorgestaakt. Het personeel van 19 buslijnen tussen Parijs en de oostelijke voorsteden van de Franse hoofdstad staakte gisteren om zijn eigen looneisen kracht bij te zetten. Dit ondanks de ver zekering dat deze werknemers even gro te loonsverhogingen zouden krijgen als het spoorwegpersoneel. Het ligt in de bedoeling dat het per soneel van de radio en televisie vrijdag een staking van één dag zal houden. Men is van plan slechts nieuwsberichten uit te zenden. Uit de inhoud van het akkoord blijkt dat de mijnwerkers voor de regering dóór amendementen aan de orde, waar van- de knieën zijn gegaan. daag over beslist wordt. (Van onze parlementaire redactie) „Op deze wet kan iedere burger met opgeheven hoofd een beroep doen. De weg naar de diensten van sociale zorg zal niet langer met tranen besproeid zijn". Diepe voldoening klonk uit de woorden, waar mee minister Klompé (maatschappelijk werk) gisteren in de Twee de Kamer nog eens het belang onderstreepte van de vervanging van de oude armenwet door haar algemene bijstandswet. Wie zich in moeilijke omstandigheden op die wet beroept, verliest zijn vrijheid niet en evenmin zijn waardigheid, betoogde de bewindsvrouwe. Hij vraagt niet langer om een gunst, maar om zijn recht. Dr. Klompé deed over de Kamer heen een beroep op alle gemeentelijke amb tenaren en instellingen die straks betrokken zullen zijn by de uitwerking van de wet om zich volledig in te leven (als dat al niet gebeurd is) in de nieuwe mentaliteit welke uit de bijstandswet spreekt. Op een goede mentaliteit komt het straks aan, betoogde de minister. „Met wetteksten alleen haalt men niet het stigma weg van wat met een vreselijk woord het kneusje wordt genoemd' De minister bleek gevoelig voor de aandrang van de Kamer om bij de nor mering van de bijstand wat meer ruim te te scheppen voor iets als een zakgeld- post. De heer Zwanikken (K.V.P.) had hierom gevraagd. Dr. Klompé hield ech ter vast aan een zekere begrenzing van de bijstand omdat hier anders de grenzen zouden vervagen. Belangrijk was voorts de toezegging dat de bijstand waardevast zou worden en dat bij de beoordeling van een aanvraag om bijstand „enig" vermogen buiten beschouwing gelaten zou worden. Het zal zeker tot 1965 duren voordat de algemene bijstandswet in werking kan treden. De Kamer is van oordeel dat die periode voor de mindervaliden overbrugd behoort te worden. In een motie-Heroma- Meilink (P.v.d.A.) wordt voor deze men sen op zo kort mogelijke termijn een al gemene groepsregeling gevraagd. Deze motie is mede ondersteund door de K.V. P., C.H.U. en V.V.D. Minister Klompé zal vandaag het stand punt van het kabinet terzake meedelen. Voorshands zag zij niet veel in de motie. Het huidige kabinet kan toch niets meer aan deze kwestie doen. De Kamer begon gisteravond om half elf nog aan de artikelsgewijze behandeling van de wet. Daarbij komt een vijftiental Drie Westduitse geleerden, die in Cairo voor de Verenigde Arabische Republiek werken, hebben in een ondertekende ver klaring smartegeld geëist van de Israë lische regering „voor ons lijden tot nu toe door de misdadige acties, die tegen ons waren gericht onder auspiciën van de geheime dienst van Israël". In de verklaring eisten de Westduitsers de verzekering van de regering van Is raël. dat „de misdadige activiteiten en bedreigingen" gericht tegen de Westduit se geleerden en hun gezinnen, tot het verleden behoren. Ze deden een beroep op Israël de „valse aanklachten", dat de geleerden atoomwapens, bacteriologische en chemische wapens voor de V.A.R. ver vaardigen, in te trekken. De geleerden beweerden dat ze zelfs niet in staat zouden zijn bacteriologische en chemische wapens te vervaardigen. Ook atoomwapens zouden ze niet Kun nen ontwerpen. Volgens hen worden de aanvalsraketten van Egypte door Egyp tische technici gebouwd. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft een bisschoppelijke adviesraad ge ïnstalleerd, die op één lid na ge heel uit leken bestaat. Voor zover bekend, is dit het eerste college van deze aard in Europa. In de adviesraad hebben zitting: ir. W. Merkx, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland (voorzitter), drs. H. Laan, priester in het diocees Haarlem en socio loog (secretaris), mr. R. van den Bigge- laar, uitgever, drs. J. Brautigam, werk zaam bij de provinciale planning van Noordholland, dr. H. Grinau, inspecteur m.o., V. Nolet, burgemeester van Haren- karspel en prof. dr. P. Steenkamp, hoog leraar te Eindhoven, tevens directeur van een fabriek. Het secretariaat zal een onderdeel vor men van een bisschoppelijk secretariaat mede ter bevordering van een directe communicatie met de bisschop, alsook ter bevordering van de coördinatie van acti viteiten der bestaande adviescolleges. De bestaande adviescolleges voor bepaalde terreinen zullen hun werk normaal con tinueren. Het is de bedoeling dat zij de bisschop in meer algemene zaken infor meren.. De leden van de adviesraad zijn benoemd op persoonlijke titel en zijn slechts verantwoording schuldig aan de bisschop. Het ledental is beperkt gehou den al zal een uitbreiding ad hoe steeds als mogelijkheid open blijven. Voor de werkwijzen zijn enkele algemene richt lijnen opgesteld. Ter bevordering van een goede doorstroming zullen de leden pe riodiek hun lidmaatschap beschikbaar stellen. Mgr. Van Dodewaard zeide te hopen hiermee de band tussen de bis schop en het diocees te vergroten. Lasham in het ruim van het Zweedse schipeen reconstructie om te laten zien hoe miserabel hij eraan toe was. „In mijn droom verscheen Abol Fazl, een van onze heiligen. Ik wist dat hij altijd arme mensen heeft geholpen. Nu was hij in myn droom gekomen en gaf mij water. Toen ik wakker werd was ik niet meer dorstig". Dit is de ver klaring van de 22-jarige Iraanse haven arbeider Aii Asghar Lasham voor het feit, dat hij bijna 17 dagen zonder voed sel of water in het ruim van het Zweedse schip „Hainan" opgesloten was geweest. Lasham was in het ruim van het vrachtschip in slaap gevallen toen het in de haven van Khorramshahr aan de Perzische Golf werd geladen. Toen hij ontwaakte, ontdekte hij, dat hij was opgesloten. Het schip was op weg naar Zweden via Denemarken. Zijn kreten om hulp werden niet gehoord tot maan dag 1 april. Hij had meer dan 16 dagen zonder voedsel en zonder water geze ten. De Deense artsen, die hem onder zochten, zeiden dat het ongelooflijk was dat de man het er levend had af gebracht. Ali Lasham zal met het vrachtschip „Bengal" naar zijn land worden terug gezonden. Lasham, die de laatste uren van zijn opsluiting visioenen van onbereikbare flesjes Pepsi-Cola had gehad, zei dat hij geen havenarbeider van beroep was. „Ik woon in Midden-Perzie. Daar ik wat geld wilde hebben om nieuwjaars cadeautjes voor mijn familieleden te kopen, nam ik het werk aan". (Het Perzische nieuwjaar valt op 21 maart). Toen Lasham in Kopenhagen aan kwam droeg hij slechts een dunne pan talon en hemd. De Perzische ambassa deur, H. Sjariar, gaf hem kledingstuk ken, die beter aan de Europese koude waren aangepast. Het is de bedoeling dat Lasham vrij dag met de „Bengal" naar zijn vader land zal terugkeren. Deze keer zal hij echter in een hut met stromend water reizen. Hij zei dat hij tot zijn vertrek ln Kopenhagen zou gaan winkelen en de rest van het geld, dat hij in de Perzi sche haven had verdiend, zou uitgeven aan een treinkaartje naar Arak, zijn woonplaat*. (Van een onzer verslaggevers) De steeds groeiende betekenis van de recreatie in het maatschappelijk leven en het evenredig recreatieve belang *an de mogelijkheden, waarover ons land be schikt, zijn voor het Staatsbosbeheer aan leiding geweest in nieuwe koers een ac tief beleid te gaan voeren, dat is gericht op een grotere toegankelijkheid van het aan zijn zorgen toevertrouwde bos. Het als zijn taak ziende zoveel moge lijk mensen in zijn bezit te ontvangen en het bos op zoveel mogelijk manieren te ontsluiten, is Staatsbosbeheer er thans toe overgegaan de mensen de weg naar het bos te wijzen en ze te leren in de bossen te vinden wat zij zoeken. Daartoe heeft Staatsbosbeheer onder het motto „voor ieder een eigen spoor" een aantal gidsen ontworpen van verschillende bos- wachterijen. Drie daarvan zijn zo juist van de pers gekomen: de voetsporen 1, 2 en 4, respectievelijk van de boswachte- rijen Mastbos (bij Breda), Ommen en Dwingeloo. Nederland bezit 260.000 ha bos. Daar van is 35 procent in handen van gemeen ten en rijk. Staatsbosbeheer heeft daar van 42.000 ha onder zijn hoede en verder voert deze dienst nog het beheer over ongeveer 28.000 ha duinen, heide en zand verstuivingen. Was het een twintig jaar geleden nog zó, dat de bezoekers bij het betreden van de staatsbossen het verbodsbord „verbo den zich buiten de wegen en paden te begeven" als eerste belemmering voor een vrije, ongestoorde wandeling tegen kwam, tegenwoordig wordt met het bord „vrije wandeling op wegen en paden" een uitnodiging gericht aan hen, die (vooral) rust zoeken. Staatsbosbeheer is van me ning, dat iedereen de bossen moet kunnen betreden en geen hinder van elkaar mag ondervinden. Gemotoriseerden, fietsers en wandelaars moeten elk op hun manier van de bossen kunnen genieten, die meer en meer zijn ontsloten. Het aantal voorzieningen dat de laat ste jaren is getroffen, is dan ook legio: toeristische wegen, parkeerplaatsen, dag- kampeerplaatsen, picknickbanken, speel vijvers en kampeerterreinen zijn op tal rijke plaatsen aangelegd. De ongetwijfeld grote trek naar de bossen, die aldus is gestimuleerd, mag echter niet leiden tot rustverstoring, iets waartegen Staatsbosbeheer uiteraard zal blijven optreden. Is de Nederlandse toe rist zeker niet bedeesd wanneer hij erop uit trekt, als het erop aan komt een bos te „betreden" zijn velen schuw. De vrees voor kwade boswachters, het „wacht u voor de hond", maar nog veel meer de Een lid van de gemeenteraad van de Belgische plaats Brugge, Victor de Pae- pe, is van plan de baai van de Engelse kustplaats Seaford binnen te varen om er te gaan vissen. De Paepe heeft een akte gevonden van koning Karei II. die tot 1685 regeerde. In de akte staat, dat 50 inwoners van Brugge het recht hebben in de baai te vissen. „Hij schijnt ervan overtuigd te zijn dat de akte geldig is", aldus Pey. De Paepe zou gezegd hebben dat hij brieven zal sturen naar koningin Elisa beth" II en naar de Engelse regering om hen op de hoogte te brengen van de akte, voordat hij de reis begint. „Het zal grap pig zijn te zien wat er gebeurt", aldus De Paepe. gedachte „kom ik hier ooit nog wel uit?", belemmert de werkelijk toeristische ac tiviteiten van degenen, die er het week einde op uit (willen) gaan in belangrijke mate. Om de schuchteren, maar ook hen die de natuur ten volle willen beleven, tege moet te komen, heeft Staatsbosbeheer de verschillende boswachterijen in kaart ge bracht. De gidsen geven niet slechts een nuchtere opsomming van bezienswaardig heden en toeristische routes, maar bieden in prettig leesbare vorm een beschrijving van de natuur en het landschap en bren gen de gebruiker nader tot wat er leeft en groeit in de bossen. Staatsbosbeheer is daarmee in het voetspoor getreden van Jac. P. Thijsse (18651945), die in brede lagen van de bevolking zoveel belang stelling voor de levende natuur heeft ge wekt. Schrijver Maarten Ouwehand schreef de tekst voor deze „voetsporen". De technische uitvoering kwam tot stand in nauw overleg met de A.N.W.B. Vóór dit vakantieseizoen zullen er 8 gidsen verschijnen, betrekking hebbend op een gebied van 11.000 ha, dat is twaalf maal de oppervlakte van het Amsterdamse bos. Alle 20 „voetsporen", waaronder die van de bosgebieden in Zuid-Limburg en Austerlitz, zullen betrekking hebben op bijna 34.500 ha bos- en natuurterrein. (Advertenties) Een modern begrip voor lekker eten prijs per pak f 0.85 Cbruirt of wit) Reeds nu plaatsbespreken voor de eerste speelfilm: een heroisch epos uit de geschiedenis van Amerika. Metro Goldwyn Mayer en Cinerama presenteren: (Zo was het Wilde Westen) TEL. (010) 1153 00 ROTTERDAM Westblaak 18 111 «pril première staat al klaar in de kopjes! f6.80 t 8.05

de Stem | 1963 | | pagina 1